Canadian Cyclist

 

February 19/21 17:06 pm - Mike Woods 4th at Opening Stage of Tour des Alpes Maritimes


Posted by Editoress on 02/19/21
 

Results from the first stage of Tour des Alpes Maritimes et du Var in France

Stage 1: Biot to Gourdon, 183.9km
1 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 4:50:20
2 Greg van Avermaet (Bel) AG2R Citroën Team at 0:01
3 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
4 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation
5 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
6 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroën Team
7 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
8 Jesus Herrada (Esp) Cofidis
9 Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
10 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
11 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
12 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
13 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
14 Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo
15 Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
16 Daniel Martin (Irl) Israel Start-up Nation
17 Roger Adria Oliveras (Esp) Equipo Kern Pharma
18 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM
19 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana-Premier Tech
20 Ben O'Connor (Aus) AG2R Citroën Team
21 Harold Tejada Canacue (Col) Astana-Premier Tech
22 Geraint Thomas (GBr) Ineos Grenadiers
23 Ben Tulett (GBr) Alpecin-Fenix
24 Julien El Fares (Fra) EF Education-Nippo
25 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
26 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Delko
27 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
28 Sander Armee (Bel) Team Qhubeka Assos
29 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos all s.t.
30 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana-Premier Tech 0:14
31 David de la Cruz (Esp) UAE Team Emirates
32 Fabio Aru (Ita) Team Qhubeka Assos
33 Quentin Pacher (Fra) B&B Hotels p/b KTM
34 Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo
35 Stéphane Rossetto (Fra) St Michel-Auber 93
36 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Team Arkea-Samsic
37 Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie
38 Tao Geoghegan Hart (GBr) Ineos Grenadiers
39 Michael Storer (Aus) Team DSM
40 Jelle Vanendert (Bel) Bingoal WB
41 Laurens Huys (Bel) Bingoal WB all s.t.
42 Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team 0:20
43 Krists Neilands (Lat) Israel Start-up Nation
44 Alexis Vuillermoz (Fra) Total Direct Energie
45 Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
46 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix all s.t.
47 Jhonatan Narvaez Prado (Ecu) Ineos Grenadiers 0:22
48 Juan Pedro Lopez Perez (Esp) Trek-Segafredo 0:24
49 Urko Berrade Fernandez (Esp) Equipo Kern Pharma 0:33
50 Simon Geschke (Ger) Cofidis 0:35
51 Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates s.t.
52 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ 0:40
53 Martijn Tusveld (Ned) Team DSM 0:47
54 Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH 1:31
55 Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 1:34
56 Clément Berthet (Fra) Delko 1:37
57 Andres Camilo Ardila Ordoñez (Col) UAE Team Emirates
58 Clément Carisey (Fra) Delko both s.t.
59 Ben Gastauer (Lux) AG2R Citroën Team 1:41
60 Anthony Perez (Fra) Cofidis 1:43
61 Victor De La Parte (Esp) Total Direct Energie s.t.
62 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech 2:07
63 Kenny Molly (Bel) Bingoal WB 2:26
64 Mathias De Witte (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole s.t.
65 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Equipo Kern Pharma 2:42
66 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team 3:44
67 Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM
68 Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels p/b KTM
69 Daryl Impey (RSA) Israel Start-up Nation all s.t.
70 Mauro Finetto (Ita) Delko 4:06
71 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 5:20
72 Simon Guglielmi (Fra) Groupama-FDJ
73 Jose Felix Parra Cuerda (Esp) Equipo Kern Pharma
74 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
75 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team
76 Emil Vinjebo (Den) Team Qhubeka Assos all s.t.
77 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix 5:34
78 Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos
79 Biniam Girmay (Eri) Delko
80 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Total Direct Energie
81 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
82 Henri Vandenabeele (Bel) Development Team DSM
83 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Cofidis
84 Yannis Voisard (Sui) Swiss Racing Academy
85 Mathias Le Turnier (Fra) Delko all s.t.
86 Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers 5:47
87 Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM 6:10
88 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
89 Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie
90 Stuart Balfour (GBr) Swiss Racing Academy
91 Aloïs Charrin (Fra) Swiss Racing Academy
92 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic
93 Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic
94 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie
95 Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation
96 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix all s.t.
97 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation 7:16
98 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie
99 Marco Brenner (Ger) Team DSM
100 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB
101 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
102 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis
103 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis
104 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech all s.t.
105 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo 10:04
106 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 10:34
107 Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM
108 Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
109 Ivan Moreno Sanchez (Esp) Equipo Kern Pharma all s.t.
110 Patrick Bevin (NZl) Israel Start-up Nation 12:39
111 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos-BH 12:43
112 Jon Agirre Egaña (Esp) Equipo Kern Pharma 13:55
113 Martin Salmon (Ger) Team DSM 14:01
114 Leon Heinschke (Ger) Development Team DSM
115 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
116 Ander Okamika Bengoetxea (Esp) Burgos-BH
117 Carlos Garcia Pierna (Esp) Equipo Kern Pharma
118 Tom Wirtgen (Lux) Bingoal WB
119 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Qhubeka Assos
120 Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
121 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
122 Diego Rubio Hernandez (Esp) Burgos-BH
123 Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo
124 Maxime Urruty (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
125 Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
126 Adrien Guillonnet (Fra) St Michel-Auber 93
127 Otto Vergaerde (Bel) Alpecin-Fenix
128 Romain Cardis (Fra) St Michel-Auber 93
129 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB
130 Mitch Docker (Aus) EF Education-Nippo
131 Damian Lüscher (Sui) Swiss Racing Academy
132 Hideto Nakane (Jpn) EF Education-Nippo all s.t.
133 Baptiste Bleier (Fra) St Michel-Auber 93 14:42
134 Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
135 Jérémy Leveau (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
136 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Burgos-BH
137 Amaury Capiot (Bel) Team Arkea-Samsic
138 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
139 Reto Müller (Sui) Swiss Racing Academy
140 Matthias Reutimann (Sui) Swiss Racing Academy
141 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo
142 Rob Power (Aus) Team Qhubeka Assos
143 Maximilien Picoux (Bel) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
144 Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers
145 Julien Antomarchi (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole
146 Yakob Debesay (Eri) Delko
147 Dylan Kowalski (Fra) Xelliss-Roubaix Lille Metropole all s.t.
148 Pelayo Sanchez Mayo (Esp) Burgos-BH 15:39
149 Andréa Mifsud (Fra) Swiss Racing Academy 22:45
DNF Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.