Canadian Cyclist

 

March 28/21 13:09 pm - Cote 12th at Cholet - Pays de la Loire


Posted by Editoress on 03/28/21
 

Results from Cholet - Pays de la Loire in France

Cholet to Cholet, 201.8km
1 Elia Viviani (Cofidis, Solutions Crédits) 4:43:35
2 Jon Aberasturi (Caja Rural - Seguros RGA)
3 Pierre Barbier (DELKO)
4 Dorian Godon (AG2R Citroën Team)
5 Marc Sarreau (AG2R Citroën Team)
6 Alex Vogel (Swiss Racing Academy)
7 Matthew Bostock (Canyon dhb SunGod)
8 Thomas Boudat (Team Arkéa Samsic)
9 Romain Cardis (St Michel - Auber93)
10 Matteo Malucelli (Androni Giocattoli - Sidermec)
11 Maurits Lammertink (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux)
12 Pier-André Coté (Rally Cycling)
13 Niccolò Bonifazio (Team Total Direct Energie)
14 Stanislaw Aniolkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB)
15 Jason Tesson (St Michel - Auber93)
16 Jesús Ezquerra (Burgos-BH)
17 Dylan Kowalski (Xelliss - Roubaix Lille Métropole)
18 Tobias Kongstad (Riwal Cycling Team)
19 Jesper Hansen (Riwal Cycling Team)
20 Jérémy Leveau (Xelliss - Roubaix Lille Métropole)
21 Julien Simon (Team Total Direct Energie)
22 Lawrence Naesen (AG2R Citroën Team)
23 Mathias De Witte (Xelliss - Roubaix Lille Métropole)
24 Luca Mozzato (B&B Hotels p/b KTM)
25 Ángel Fuentes (Burgos-BH)
26 Ziga Jerman (Androni Giocattoli - Sidermec)
27 Casper Van Uden (Development Team DSM)
28 Anthony Jullien (AG2R Citroën Team)
29 Jake Stewart (Groupama - FDJ)
30 Georg Zimmermann (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux)
31 Wesley Kreder (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux)
32 Lukas Ruegg (Swiss Racing Academy)
33 Nikola Venchiaru (Androni Giocattoli - Sidermec)
34 Maxime Urruty (Xelliss - Roubaix Lille Métropole)
35 Jens Reynders (Sport Vlaanderen - Baloise)
36 Nans Peters (AG2R Citroën Team)
37 Théry Schir (Swiss Racing Academy)
38 Stephen Bassett (Rally Cycling)
39 Clément Berthet (DELKO)
40 Pierre Rolland (B&B Hotels p/b KTM)
41 Barrenetxea (Caja Rural - Seguros RGA)
42 Fabio Sabatini (Cofidis, Solutions Crédits)
43 Torstein Træen (Uno-X Pro Cycling Team)
44 Luc Wirtgen (Bingoal Pauwels Sauces WB)
45 Lucas Eriksson (Riwal Cycling Team)
46 Elmar Reinders (Riwal Cycling Team)
47 Biniam Ghirmay Hailu (DELKO)
48 Winner Anacona (Team Arkéa Samsic)
49 Valentin Ferron (Team Total Direct Energie)
50 Dimitri Peyskens (Bingoal Pauwels Sauces WB)
51 Theo Delacroix (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux)
52 Pierre-Luc Périchon (Cofidis, Solutions Crédits)
53 Luca Chirico (Androni Giocattoli - Sidermec) all s.t.
54 Aritz Bagües (Caja Rural - Seguros RGA) 0:10
55 Leon Heinschke (Development Team DSM) s.t.
56 Julien Antomarchi (Xelliss - Roubaix Lille Métropole) 0:12
57 Cyril Barthe (B&B Hotels p/b KTM)
58 Simon Geschke (Cofidis, Solutions Crédits)
59 Alexandre Geniez (Team Total Direct Energie)
60 Lucas De Rossi (DELKO) all s.t.
61 Jon Irisarri (Caja Rural - Seguros RGA) 0:15
62 Benoît Cosnefroy (AG2R Citroën Team)
63 Cyrille Thièry (Swiss Racing Academy) both s.t.
64 Evaldas Siskevicius (DELKO) 0:16
65 Emmanuel Morin (Cofidis, Solutions Crédits)
66 Lewis Askey (Groupama - FDJ) both s.t.
67 Kévin Reza (B&B Hotels p/b KTM) 0:20
68 Mathijs Paasschens (Bingoal Pauwels Sauces WB) 0:31
69 Rory Townsend (Canyon dhb SunGod) 0:50
70 Sergio Roman Martín (Caja Rural - Seguros RGA)
71 Dayer Quintana (Team Arkéa Samsic) both s.t.
72 Flavien Maurelet (St Michel - Auber93) 0:52
73 Markus Pajur (Team Arkéa Samsic) s.t.
74 Romain Seigle (Groupama - FDJ) 1:16
75 Aaron Verwilst (Sport Vlaanderen - Baloise) 1:25
76 Yoann Paillot (St Michel - Auber93) 1:38
77 Jacob Scott (Canyon dhb SunGod) 1:57
78 Juan Felipe Osorio (Burgos-BH) 2:14
79 Isaac Cantón (Burgos-BH)
80 Martin Urianstad (Uno-X Pro Cycling Team)
81 Rait Ärm (Groupama - FDJ)
82 Edwin Ávila (Burgos-BH)
83 Jesper Schultz (Riwal Cycling Team)
84 Ludwig De Winter (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux)
85 Lars Saugstad (Uno-X Pro Cycling Team)
86 Jim Brown (Canyon dhb SunGod)
87 Boris Vallée (Bingoal Pauwels Sauces WB)
88 Samuel Leroux (Xelliss - Roubaix Lille Métropole)
89 Adam De Vos (Rally Cycling)
90 Kenny De Ketele (Sport Vlaanderen - Baloise)
91 Jasper De Plus (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux)
92 Leonardo Marchiori (Androni Giocattoli - Sidermec)
93 Eddy Finé (Cofidis, Solutions Crédits)
94 Anthony Perez (Cofidis, Solutions Crédits)
95 David González (Caja Rural - Seguros RGA)
96 Clément Davy (Groupama - FDJ)
97 Tim Naberman (Development Team DSM)
98 Clément Carisey (DELKO)
99 Lorrenzo Manzin (Team Total Direct Energie)
100 Quentin Venner (Bingoal Pauwels Sauces WB)
101 Paul Ourselin (Team Total Direct Energie)
102 Pepijn Reinderink (Development Team DSM)
103 Marlon Gaillard (Team Total Direct Energie)
104 Thibault Ferasse (B&B Hotels p/b KTM)
105 Anthony Maldonado (St Michel - Auber93)
106 Tony Hurel (St Michel - Auber93) all s.t.
107 Søren Wærenskjold (Uno-X Pro Cycling Team) 3:03
108 Matteo Dal-Cin (Rally Cycling) 3:37
109 Alexys Brunel (Groupama - FDJ) 3:38
110 Jonathan Hivert (B&B Hotels p/b KTM) s.t.
111 Manuel Peñalver (Burgos-BH) 3:57
112 Magnus Sheffield (Rally Cycling) 4:22
113 Filippo Tagliani (Androni Giocattoli - Sidermec) s.t.
114 Alexis Gougeard (AG2R Citroën Team) 4:25
115 Jonas Abrahamsen (Uno-X Pro Cycling Team)
116 August Jensen (DELKO)
117 Victor Lafay (Cofidis, Solutions Crédits)
118 Reto Müller (Swiss Racing Academy)
119 Mathias Reutimann (Swiss Racing Academy)
120 Iver Skaarseth (Uno-X Pro Cycling Team) all s.t.
121 Robin Carpenter (Rally Cycling) 5:06
122 Romain Hardy (Team Arkéa Samsic) 6:02
123 Rasmus Quaade (Riwal Cycling Team)
124 Kim Magnusson (Riwal Cycling Team) both s.t.
125 Paul Penhoet (Groupama - FDJ) 6:32
126 Mattia Viel (Androni Giocattoli - Sidermec) ,,
127 Joel Nicolau (Caja Rural - Seguros RGA)
128 Alex Molenaar (Burgos-BH)
129 Robert Scott (Canyon dhb SunGod) all s.t.
130 Josu Etxeberria (Caja Rural - Seguros RGA) 8:34
131 Kristian Kulset (Uno-X Pro Cycling Team)
132 Enzo Leijnse (Development Team DSM)
133 Stuart Balfour (Swiss Racing Academy)
134 Sander De Pestel (Sport Vlaanderen - Baloise) all s.t.
135 Maxime Chevalier (B&B Hotels p/b KTM) 9:19
136 Morten Hulgaard (Uno-X Pro Cycling Team) s.t.
137 Thibault Guernalec (Team Arkéa Samsic) 9:27
138 Reece Wood (Canyon dhb SunGod) 9:35
139 Emerson Oronte (Rally Cycling) 10:57
140 Damien Clayton (Canyon dhb SunGod) s.t.
141 Sasha Weemaes (Sport Vlaanderen - Baloise) 14:32
142 Tobias Lund Andresen (Development Team DSM) 21:13
OTL Yannis Voisard (Swiss Racing Academy)
DNF Ruben Apers (Sport Vlaanderen - Baloise)
DNF Baptiste Bleier (St Michel - Auber93)
DNF Pavel Bittner (Development Team DSM)
DNF Nicolas Prodhomme (AG2R Citroën Team)
DNF Jérôme Cousin (Team Total Direct Energie)
DNF Louis Louvet (St Michel - Auber93)
DNF Nick Van Der Lijke (Riwal Cycling Team)
DNF Lars Van Den Berg (Groupama - FDJ)
DNF Victor Langellotti (Burgos-BH)
DNF Wesley Vercamst (Bingoal Pauwels Sauces WB)
DNF Andrew Tennant (Canyon dhb SunGod)
DNF Nicola Bagioli (B&B Hotels p/b KTM)
DNF Keegan Swirbul (Rally Cycling)
DNF Emiel Vermeulen (Xelliss - Roubaix Lille Métropole)
DNF János Pelikán (Androni Giocattoli - Sidermec)
DNF Dusan Rajovic (DELKO)
DNF Julian Mertens (Sport Vlaanderen - Baloise)
DNF Maximilien Picoux (Xelliss - Roubaix Lille Métropole)
DNF Oscar Onley (Development Team DSM)
DNF Riccardo Minali (Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux)
DSQ Nacer Bouhanni (Team Arkéa Samsic)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.