Canadian Cyclist

 

April 5/21 11:18 am - Cote 11th at La Roue Tourangelle Centre Val de Loire


Posted by Editoress on 04/5/21
 

Results from La Roue Tourangelle Centre Val de Loire - Trophée Harmonie Mutuelle in France on April 4th

Ste-Maure-de-Touraine to Tours , 204 km
1 Arnaud Demare (Fra) Groupama - FDJ 4:52:59
2 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea - Samsic
3 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroen Team
4 Bram Welten (Ned) Team Arkea - Samsic
5 Simone Consonni (Ita) Cofidis
6 Biniam Girmay (Eri) Delko
7 Andrea Pasqualon (Ita) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
8 Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels p/b KTM
9 Milan Menten (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
10 Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie
11 Pier Andre Cote (Can) Rally Cycling
12 Søren Wærenskjold (Nor) Uno - X Pro Cycling Team
13 Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
14 Romain Cardis (Fra) St Michel - Auber 93
15 Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Euskaltel - Euskadi
16 Emiel Vermeulen (Bel) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
17 Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM
18 Jérémy Leveau (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
19 Thomas Boudat (Fra) Team Arkea - Samsic
20 Anthony Jullien (Fra) AG2R Citroen Team
21 Robin Froidevaux (Sui) Swiss Racing Academy
22 Angel Fuentes Paniego (Esp) Burgos-BH
23 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
24 Roland Thalmann (Sui) Team Vorarlberg
25 Simone Velasco (Ita) Gazprom-Rusvelo
26 Kevin Reza (Fra) B&B Hotels p/b KTM
27 Maxime Urruty (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
28 Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-Rusvelo
29 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise all s.t.
30 Petr Rikunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:06
31 ?iga Jerman (Slo) Androni Giocattoli - Sidermec
32 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
33 Kenny Molly (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
34 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskaltel - Euskadi
35 Aritz Bagües Kalparsoro (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
36 Remy Mertz (Bel) Bingoal Pauwels Sauces WB
37 Magnus Sheffield (USA) Rally Cycling
38 Joel Nicolau Beltran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
39 Nans Peters (Fra) AG2R Citroen Team
40 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis
41 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM all s.t.
42 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea - Samsic 0:09
43 Dorian Godon (Fra) AG2R Citroen Team 0:15
44 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:17
45 Julien Duval (Fra) AG2R Citroen Team s.t.
46 Anthony Maldonado (Fra) St Michel - Auber 93 0:28
47 Flavien Maurelet (Fra) St Michel - Auber 93 s.t.
48 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo 0:30
49 Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis 1:26
50 Attilio Viviani (Ita) Cofidis
51 August Jensen (Nor) Delko
52 Jonas Abrahamsen (Nor) Uno - X Pro Cycling Team all s.t.
53 Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie 1:41
54 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroen Team 1:55
55 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Burgos-BH 1:59
56 Diego Rubio Hernandez (Esp) Burgos-BH
57 Damiano Cima (Ita) Gazprom-Rusvelo
58 Dusan Rajovic (Srb) Delko
59 Sergio Roman Martin Galan (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
60 Jason Tesson (Fra) St Michel - Auber 93
61 Donavan Grondin (Fra) Team Arkea - Samsic
62 Lars Saugstad (Nor) Uno - X Pro Cycling Team
63 Jokin Aranburu Arruti (Esp) Euskaltel - Euskadi
64 Alex Vogel (Sui) Swiss Racing Academy
65 Torstein Træen (Nor) Uno - X Pro Cycling Team
66 Riccardo Minali (Ita) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
67 Nickolas Zukowsky (Can) Rally Cycling
68 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroen Team
69 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama - FDJ
70 Benjamin Thomas (Fra) Groupama - FDJ
71 Aloïs Charrin (Fra) Swiss Racing Academy
72 Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
73 Romain Hardy (Fra) Team Arkea - Samsic
74 Colin Chris Stüssi (Sui) Team Vorarlberg
75 Xabier Mikel Azparren Irurzun (Esp) Euskaltel - Euskadi
76 Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie
77 Valentin Ferron (Fra) Total Direct Energie
78 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo all s.t.
79 Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama - FDJ 3:13
80 Jasper De Plus (Bel) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 3:34
81 Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux s.t.
82 Mario Spengler (Sui) Team Lotto - Kern Haus 4:34
83 Martin Bugge Urianstad (Nor) Uno - X Pro Cycling Team
84 Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
85 Dimitri Peyskens (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb
86 Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
87 Nicola Venchiarutti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
88 Nikolay Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo
89 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
90 Stuart Balfour (Gbr) Swiss Racing Academy
91 Alexandre Geniez (Fra) Total Direct Energie
92 Florian Maitre (Fra) Total Direct Energie
93 Dylan Kowalski (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
94 Valentin Tabellion (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
95 Pierre Barbier (Fra) Delko
96 Thomas Denis (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
97 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
98 Gilles De Wilde (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
99 Laurens Huys (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb
100 Felipe Orts Lloret (Esp) Burgos-BH
101 Lewis Askey (Gbr) Groupama - FDJ
102 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama - FDJ
103 Yoann Paillot (Fra) St Michel - Auber 93
104 Markus Wildauer (Aut) Team Vorarlberg all s.t.
105 Ludwig De Winter (Bel) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 8:11
106 Filippo Tagliani (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
107 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Euskaltel - Euskadi
108 Kristian Kulset (Nor) Uno - X Pro Cycling Team
109 Thery Schir (Sui) Swiss Racing Academy
110 Julian Mertens (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
111 Iker Ballarin Manso (Esp) Euskaltel - Euskadi
112 Damian Lüscher (Sui) Swiss Racing Academy
113 Boris Vallee (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb
114 Morné Van Niekerk (Rsa) St Michel - Auber 93
115 Peio Goikoetxea Goiogana (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
116 Alessandro Fedeli (Ita) Delko 10:02
117 Klaus Betzinger (Ger) Team Lotto - Kern Haus s.t.
118 Morten Hulgaard (Den) Uno - X Pro Cycling Team 11:35
119 Carmelo Urbano Fontiveros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 16:14
120 Mario Aparicio Muñoz (Esp) Burgos-BH 16:15
DNF Jan Kuhn (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Stephen Bassett (USA) Rally Cycling
DNF Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling
DNF Adam De Vos (Can) Rally Cycling
DNF Tony Hurel (Fra) St Michel - Auber 93
DNF Samuel Leroux (Fra) Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF Alexis Guerin (Fra) Team Vorarlberg
DNF Filippo Fortin (Ita) Team Vorarlberg
DNF Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Burgos-BH
DNF Adria Moreno Sala (Esp) Team Vorarlberg
DNF Eduard-Michael Grosu (Rou) Delko
DNF Moritz Czasa (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Leon Eduard Brescher (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Maximilian Kuen (Aut) Team Vorarlberg
DNF David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Juan Fernando Calle Hurtado (Col) Caja Rural-Seguros RGA
DNF János Zsombor Pelikán (Hun) Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
DNF Alexandre Delettre (Fra) Delko
DNF Markus Pajur (Est) Team Arkea - Samsic
DNF Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie
DNF Fabio Sabatini (Ita) Cofidis
DNF Eddy Fine (Fra) Cofidis
DNF Thomas Champion (Fra) Cofidis
DNF Paul Penhoet (Fra) Groupama - FDJ
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF Quentin Venner (Bel) Bingoal Pauwels Sauces Wb
DNF Lukas Rüegg (Sui) Swiss Racing Academy
DNF Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.