Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

May 14/01 7:04 am - Kelso XC Ontario Cup Full Results


Posted by Editor on 05/14/01
 

Kelso Ontario Cup #2
Courtesy W.O.W.

PeeWee (10-12), PeeWee + Minime (10-14) Girls, Minime (13-14), Cadet (15-16) Men, Cadet + Junior (15-18) Female, Beginner (17+) Men, XSB (19+) Beginner Women, Junior (17-18) Sport Men, Cadet+Jun. Expert 15-18 Women, Senior (19-29) Sport Men, Senior (19-29) Sport Women, Veteran (30-39) Sport Men, Master (30+) Sport Women,

 

PeeWee (10-12) Boys

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP1   2801 Connor Dixon        from Scarborough                  21:46.9       19.01 100.0  25 2   2810 Christopher Everist from Huntsville                   23:28.4  1m41 17.64  92.8  22 3   2241 Joshua MacAulay     from Pickering                    25:13.5  3m26 16.41  86.4  20 4   2806 Corey Tsang         Ottawa Bicycle Club/Gloucester    25:26.3  3m39 16.27  85.6  18 5   2811 Chris Jackson                                         26:13.2  4m26 15.79  83.1  17 6   2804 Timothy Crosby      from Guelph                       26:20.0  4m33 15.72  82.7  16 7   2807 Michael Jette       from Toronto                      27:43.1  5m56 14.94  78.6  15 8   2808 Tyler Pollock       from Brantford                    28:01.4  6m14 14.77  77.7  14 9   2240 Jimmy Whelpdale                                       28:26.4  6m39 14.56  76.6  13 10  2800 Daniel Thorpe       Silent Sports CC / Pickering      30:14.6  8m27 13.69  72.0  12 11  2802 Brett Rayner        from Burlington                   30:17.6  8m30 13.67  71.9  11     2809 Marcus Keeler       from Dorset                    DNF 1 Lap ToGo                   

 

PeeWee + Minime (10-14) Girls

PL PLATE NAME            AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP1   2986 Alana Thomas    Skiis `N` Biikes/Mississauga      23:35.7       17.55 100.0  25 2   2980 Sarah Coney     Silent Sports CC / Newmarket      23:37.6 1.857 17.52  99.9  22 3   2988 Meghan Dixon    from Scarborough                  27:19.6  3m43 15.15  86.3  20 4   2994 Sonya Hones     from Kitchener                    28:11.6  4m35 14.68  83.7  18 5   2995 Shannon Everist                                   28:15.1  4m39 14.65  83.5  17 6   2985 Emily Batty     Bay Cycle Racing / Brooklin       30:46.7  7m10 13.45  76.7  16 7   2981 Sierra Loney    from Bolton                       36:17.5 12m41 11.41  65.0  15     2984 Isabelle Keeler from Dorset                    DNF 1 Lap ToGo                       2983 Avery Linford   from Ajax                      DNF 1 Lap ToGo                  

 

Minime (13-14) Boys

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 21   2302 Adam Tops           Bay Cycle Racing / Whitby         57:57.5       19.15  97.3  25  19m36 38m212   2303 Codey May           from Lisle                      1:00:31.0  2m33 18.34  93.2  22  20m48 39m423   2321 Paul Atkinson       Silent Sports CC / Toronto      1:00:31.0  2m33 18.34  93.2  20  20m36 39m544   2431 Jeffrey Kansun      from Thornhill                  1:01:34.9  3m37 18.02  91.6  18  20m39 40m555   2311 Jeffery Eades       from Alton                      1:01:36.5  3m38 18.02  91.5  17  20m47 40m496   2306 Blake Hylands       Cyclepath Oakville / Oakville   1:02:26.7  4m29 17.78  90.3  16  20m44 41m417   2314 Thomas Wood         from Midland                    1:04:19.0  6m21 17.26  87.7  15  22m03 42m158   2308 Jonathan Fairclough Cyclepath Oakville / Oakville   1:04:24.0  6m26 17.24  87.6  14  21m32 42m519   2317 Max Keeler          from Dorset                     1:04:36.8  6m39 17.18  87.3  13  21m37 42m5910  2309 Nick Ainley         from Wasaga Beach               1:05:51.6  7m54 16.85  85.6  12  22m22 43m2811  2300 Cory Hancock        Beta Bike Club / Peterborough   1:06:00.4  8m02 16.82  85.4  11  22m08 43m5112  2307 Daniel Demarchi     from Woodbridge                 1:06:20.0  8m22 16.73  85.0  10  22m12 44m0713  2313 Cameron Jette       from Toronto                    1:07:04.5  9m06 16.55  84.1   9  22m06 44m5714  2320 Graham Rowbotham    from Creemore                   1:07:31.5  9m33 16.44  83.5   8  21m50 45m4015  2345 Adam Lasky          from Thornhill                  1:08:05.7 10m08 16.30  82.8   7  23m01 45m0416  2430 Kyle Weston         from North Bay                  1:08:39.9 10m42 16.17  82.1   6  23m10 45m2917  2440 Greg Black          from Acton                      1:08:57.2 10m59 16.10  81.8   5  23m06 45m5018  2435 Johnathon Irvine    Freewheel Cycle                 1:15:45.4 17m47 14.65  74.4   4  27m28 48m1619  2304 Russell Cross       from Toronto                    1:16:01.8 18m04 14.60  74.2   3  24m21 51m4020  2442 Ayrton Dick         from Toronto                    1:21:19.9 23m22 13.65  69.3   2  26m00 55m1921  2441 Sam Cooke           from Toronto                    1:21:45.4 23m47 13.58  69.0   0  26m44 55m0122  2318 Jeff Richards       from Guelph                     1:24:29.7 26m32 13.14  66.7      27m20 57m0923  2434 Mike MacDonald                                      1:28:34.6 30m37 12.53  63.7      25m38 1h02m24  2438 Neil DeMezo                                         1:31:57.2 33m59 12.07  61.3      29m29 1h02m25  2436 Joel Ferguson                                       1:33:40.0 35m42 11.85  60.2      27m49 1h05m    2301 Andrew Millar       from Brampton                  Did Not Finish                                   2305 Rogan Bogaert       from London                    Did Not Finish                                   2310 Adrian Copeland     London Off-Road CC / London    Did Not Finish                                   2312 Malcolm Bagg        Ziggy`s Cycling Club Inc.      Did Not Finish                                   2433 Drew Wilson                                        DNF 1 Lap ToGo                    51m27          2432 Mike Rogers                                        Did Not Finish                                   2437 Adam Kendrick                                      Did Not Finish                                   2439 Ryan Kneisz                                        DNF 1 Lap ToGo                    22m52     

 

Cadet (15-16) Men

PL PLATE NAME                          AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 21   2121 Matthew Guse                  Waterloo CC/The Flying Dogs       54:51.3       20.24 100.0  25  18m33 36m172   2145 Zack Marris                                                     54:59.8 8.520 20.18  99.7  22  19m05 35m543   2112 Mark Batty                    Bay Cycle Racing / Brooklin       55:50.6 59.29 19.88  98.2  20  19m02 36m474   2103 Colin Frizzell                Pedal Performance / Pickering     56:08.4  1m17 19.77  97.7  18  19m04 37m045   2119 Previs Davidson               from Burlington                   56:37.0  1m45 19.61  96.9  17  19m06 37m306   2141 Geoff Cook                    from Parry Sound                  57:19.8  2m28 19.36  95.7  16  19m07 38m117   2114 Kyle Douglas                  Bay Cycle Racing / Ashburn        58:35.0  3m43 18.95  93.6  15  19m45 38m498   2127 Mark Van Halteren             from Lindsay                      59:33.1  4m41 18.64  92.1  14  19m58 39m349   2196 Chris Lowe                    from Cumberland                 1:00:13.5  5m22 18.43  91.1  13  20m31 39m4210  2203 Henry Badra                   from Mississauga                1:01:04.6  6m13 18.17  89.8  12  20m23 40m4111  2124 David Burke                   from Caledonia                  1:01:24.0  6m32 18.08  89.3  11  20m38 40m4512  2197 Mike Smith                                                    1:01:49.2  6m57 17.96  88.7  10  20m33 41m1513  2129 Jordan Axani                  from Lisle                      1:01:49.4  6m58 17.95  88.7   9  20m27 41m2114  2134 Kyle McIver                   from Erie                       1:02:17.6  7m26 17.82  88.1   8  21m19 40m5715  2123 Dave Vukets                   Waterloo CC/The Flying Dogs     1:02:30.3  7m39 17.76  87.8   7  20m38 41m5116  2104 Tyler Edlinger                Beta Bike Club / Peterborough   1:02:32.6  7m41 17.75  87.7   6  21m05 41m2617  2117 Toby Scott                    from Parry Sound                1:02:37.6  7m46 17.72  87.6   5  20m29 42m0718  2133 Tom Keeler                    from Dorset                     1:03:07.2  8m15 17.59  86.9   4  21m06 42m0019  2205 Eric Robertson                                                1:03:17.4  8m26 17.54  86.7   3  21m03 42m1320  2118 Jason Duffy                   Team Hardwood Hills / Barrie    1:03:43.6  8m52 17.42  86.1   2  21m50 41m5221  2201 Blair McDonald                Waterloo CC/The Flying Dogs     1:04:25.7  9m34 17.23  85.1   0  21m10 43m1522  2199 Keith Gauld                                                   1:04:26.4  9m35 17.23  85.1      21m37 42m4823  2198 Patrick Wright                                                1:04:45.7  9m54 17.14  84.7      22m15 42m3024  2200 Windekind Buteau-Duitshaeuver                                 1:05:47.8 10m56 16.87  83.4      21m34 44m1325  2146 Tim Salkauskis                from Loretto                    1:06:10.3 11m18 16.77  82.9      22m34 43m3526  2136 Dave Reid                     Uxbridge CC / Pickering         1:06:52.2 12m00 16.60  82.0      22m32 44m1927  2193 Joshua DeCloet                                                1:07:47.6 12m56 16.37  80.9      21m42 46m0528  2130 Jeffrey MacDonald             from Havelock                   1:08:01.0 13m09 16.32  80.6      22m16 45m4429  2131 David Wilk                    from Waterloo                   1:08:01.3 13m10 16.32  80.6      23m02 44m5830  2202 Max Fimcham                                                   1:08:46.7 13m55 16.14  79.8      22m37 46m0931  2110 Michael Cunningham            from Ajax                       1:08:57.1 14m05 16.10  79.6      22m42 46m1532  2204 Nick Opper                                                    1:10:17.3 15m26 15.79  78.0      25m11 45m0533  2147 John Atkinson                 Silent Sports CC / Toronto      1:11:14.5 16m23 15.58  77.0      22m50 48m2334  2194 Erick Guiry                                                   1:12:24.3 17m33 15.33  75.8      22m22 50m0135  2125 Vincent Lachavite             Waterloo CC/The Flying Dogs     1:12:29.8 17m38 15.31  75.7      22m06 50m2236  2195 Kevin Johnstone               Pedal Performance / Ajax        1:12:40.0 17m48 15.28  75.5      31m19 41m2037  2206 Jessy Jenkins                                                 1:13:29.0 18m37 15.11  74.6      23m53 49m3538  2115 Nikolaus Tkachuk              from Wyevale                    1:13:42.7 18m51 15.06  74.4      23m05 50m3739  2132 Andrew Brown                  Waterloo CC/The Flying Dogs     1:14:16.5 19m25 14.94  73.9      24m37 49m3940  2143 Scott Irvine                  Beta Bike Club / Peterborough   1:18:47.0 23m55 14.09  69.6      23m43 55m03    2140 Brett Moon                    from Hornby                    Did Not Start                                    2139 Ryan Moon                     from Hornby                    Did Not Start                                    2101 Matthew Vandervecht           Spokes `N` Slopes/Georgetown   Did Not Start                                    2122 Peter Jette                   from Toronto                   Did Not Finish                                   2113 Chris Staniewski              from Queensville               DNF 1 Lap ToGo                    21m08     

 

 

Cadet + Junior (15-18) Female

PL PLATE NAME                  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 21   2911 Jessica Rando                                         1:14:48.9       14.84  88.3  25  26m09 48m392   2902 Katherine Lobodzinski from London                     1:24:22.2  9m33 13.16  78.3  22  27m07 57m14    2910 Lindsay Holmes        Spokes `N` Slopes              DNF 1 Lap ToGo                    38m45     

 

 

Beginner (17+) Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 21   2580 James Krieck        Ziggy`s Cycling Club Inc.         58:42.5       18.91  97.2  25  19m51 38m512   2575 Steve Ferguson                                      1:02:52.8  4m10 17.65  90.8  22  21m12 41m403   2583 Mark Hunter         from Mississauga                1:03:08.4  4m25 17.58  90.4  20  21m24 41m444   1092 Ian Wilson          from Markdale                   1:03:09.9  4m27 17.57  90.4  18  21m14 41m555   2506 Jonathan Skelcher   from Toronto                    1:04:01.1  5m18 17.34  89.2  17  21m45 42m156   2585 Scott Plotrowski                                    1:04:04.5  5m21 17.32  89.1  16  21m16 42m487   2578 Terry Syrett        Uxbridge CC / Peterborough      1:04:08.2  5m25 17.31  89.0  15  22m32 41m358   1095 Vasilli Ryjikh      from Mississauga                1:05:28.5  6m45 16.95  87.2  14  21m31 43m569   2582 Derek Hughes                                        1:06:16.3  7m33 16.75  86.1  13  22m40 43m3510  2574 Troy Brown                                          1:06:34.2  7m51 16.67  85.7  12  22m13 44m2011  2577 Wayne Slute         Silent Sports CC / Oshawa       1:06:39.2  7m56 16.65  85.6  11  22m23 44m1512  1915 Bruce Hawkins       from Guelph                     1:06:40.9  7m58 16.65  85.6  10  22m03 44m3713  2503 Brad Babier         Waterloo CC/The Flying Dogs     1:07:28.4  8m45 16.45  84.6   9  22m17 45m1014  1886 Peter Loney         from Bolton                     1:07:29.4  8m46 16.45  84.6   8  24m01 43m2715  2730 Kevin Harris        from Parry Sound                1:07:32.3  8m49 16.44  84.5   7  22m19 45m1216  2511 Doug Snodgrass      from Kitchener                  1:07:42.2  8m59 16.39  84.3   6  24m19 43m2217  2584 Glen Gambell        from Nobleton                   1:07:52.8  9m10 16.35  84.1   5  22m37 45m1518  1938 Nick Danielak                                       1:08:42.7 10m00 16.15  83.1   4  22m50 45m5119  2513 Jason Tickner       from Kitchner                   1:08:56.9 10m14 16.10  82.8   3  22m39 46m1720  2579 Dallas Wilson                                       1:11:13.9 12m31 15.58  80.1   2  23m34 47m3921  2514 Stan Bagg           from Elora                      1:12:40.4 13m57 15.27  78.5   0  23m35 49m0422  2581 Mark Dills                                          1:13:09.7 14m27 15.17  78.0      25m26 47m4323  1888 Mark Linford        from Ajax                       1:13:12.4 14m29 15.16  78.0      24m40 48m3224  2516 Paul Sturrock       from Burlington                 1:13:49.5 15m06 15.04  77.3      24m14 49m3425  2519 Nick Bradbury       from Pickering                  1:14:44.7 16m02 14.85  76.4      25m24 49m1926  2576 Glen Storrie        from Oakville                   1:15:27.1 16m44 14.71  75.7      24m39 50m4827  2573 John Dean           Uxbridge CC / Ajax              1:15:35.9 16m53 14.68  75.5      24m35 51m0028  2588 Roy Huston          from Hamilton                   1:16:12.8 17m30 14.56  74.9      24m37 51m3529  2512 Wayne Woodcock      from Havelock                   1:17:12.6 18m30 14.38  73.9      26m29 50m4230  2570 Shea Gilroy                                         1:17:38.1 18m55 14.30  73.5      26m06 51m3131  2521 Marek Wesolowski    from Toronto                    1:18:01.7 19m19 14.23  73.2      25m08 52m5332  2502 Simon Millar        from Brampton                   1:20:10.6 21m28 13.84  71.2      26m47 53m2233  2587 Kerry Pountney      from Burlington                 1:21:46.6 23m04 13.57  69.8      27m25 54m2134  1719 Bruce Jackson                                       1:26:31.9 27m49 12.83  66.0      27m51 58m4035  1657 Marc Levesque       Oakville Cycling Club           1:27:33.8 28m51 12.68  65.2      23m40 1h03m36  2507 Bruno Van Hemelryck Woodstock Cycling Club          1:29:44.3 31m01 12.37  63.6      31m33 58m1037  2571 Stephen C Rose      from Toronto                    1:31:44.9 33m02 12.10  62.2      32m27 59m1738  2572 Michael Baby        from Burlington                 1:33:27.4 34m44 11.88  61.1      31m35 1h01m    2505 Wesley Fraser       Uxbridge CC / Hamilton         Did Not Finish                                   2586 Rob Werstroh        from Oakville                  Did Not Finish                              

 

 

XSB (19+) Beginner Women

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 21   2953 Jordana Ricketts                                   1:14:18.1       14.94  85.2  25  25m17 49m002   2956 Stacy Juhlke                                       1:16:57.9  2m39 14.42  82.3  22  26m29 50m283   2955 Kelly Anderson     Uxbridge CC / Nobleton          1:18:55.7  4m37 14.06  80.2  20  26m11 52m444   2952 Veronique Mollaret                                 1:28:25.0 14m06 12.55  71.6  18  29m03 59m215    863 Marilyn Adam       from Woodstock                  1:30:20.5 16m02 12.29  70.1  17  29m38 1h00m6    857 Katrina Burton     Fly Gurlz / Ottowa              1:55:03.2 40m45  9.65  55.1  16  39m14 1h15m    2951 Kim Kurcz          from Hamilton                  DNF 1 Lap ToGo                    29m06          2930 Tracy Ryder        from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                    29m57          2950 Erin Curley                                       DNF 1 Lap ToGo                    1h32m          2594 Brenda Scott                                      DNF 2 LapsToGo                              

 

Junior (17-18) Sport Men

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31   1417 Peter Glassford   Skiis `N` Biikes / Mansfield    1:31:02.9       19.84  98.3  25  18m57 36m27 35m382   1526 Kyle Rae          from Aurora                     1:31:07.0 4.008 19.82  98.2  22  19m11 36m12 35m433   1527 Roger Briggs      Silent Sports CC / Sutton       1:32:56.8  1m53 19.43  96.3  20  19m41 37m11 36m044   1410 Ryan S De Boer    Mississauga Bicycle Racing C    1:33:34.8  2m31 19.30  95.7  18  19m30 36m30 37m345   1520 Taylor Martin     from Ancaster                   1:33:45.4  2m42 19.26  95.5  17  19m03 36m27 38m146   1419 Kevin Russell     from Caledonia                  1:37:12.9  6m09 18.58  92.1  16  19m36 38m02 39m337   1412 Cameron McKenzie  from Mississauga                1:37:13.8  6m10 18.57  92.1  15  19m45 36m08 41m198   1442 Brett Hueston     L.C.W. Merrill Lynch RT/Aylmer  1:39:42.3  8m39 18.11  89.8  14  19m55 39m14 40m329   1433 Robert Hardy      OCA - General Member            1:42:07.8 11m04 17.68  87.6  13  20m19 39m54 41m5410  1405 Marcus Dagenais   Spokes `N` Slopes/Georgetown    1:42:47.4 11m44 17.57  87.1  12  20m30 41m06 41m1011  1424 Matthew Paziuk    from Oshawa                     1:44:18.4 13m15 17.31  85.8  11  20m38 41m21 42m1812  1422 Mark Brown        from Flesherton                 1:44:51.2 13m48 17.22  85.4  10  20m34 41m58 42m1713  1408 Matthew Sparks    Gears Racing / Oakville         1:44:51.5 13m48 17.22  85.4   9  21m23 42m29 40m5814  1416 Cameron Triemstra from Parry Sound                1:45:30.0 14m27 17.12  84.8   8  20m32 40m24 44m3315  1523 Kyle McLean       from Burlington                 1:46:29.0 15m26 16.96  84.1   7  22m32 42m14 41m4216  1427 Kyle Archambault  from North Bay                  1:46:41.3 15m38 16.93  83.9   6  21m24 40m44 44m3217  1522 David Paradis                                     1:48:34.0 17m31 16.63  82.5   5  21m40 44m00 42m5218  1402 Keith Willoughby  from Mansfield                  1:51:21.5 20m18 16.22  80.4   4  22m04 44m06 45m1019  1403 Jason Locklin     from Trenton                    1:53:21.7 22m18 15.93  79.0   3  21m06 41m57 50m1720  1521 Jordon Lewis                                      1:54:07.2 23m04 15.83  78.4   2  21m29 42m51 49m4521  1426 Andrew Wittig     Waterloo CC/The Flying Dogs     1:56:50.4 25m47 15.46  76.6   0  22m38 46m57 47m1422  1435 Nathan Infantino  St. Catharines CC INC./Welland  1:58:02.5 26m59 15.30  75.8      23m12 47m54 46m5423  1519 Byron Jacome      from Georgetown                 2:01:40.0 30m37 14.84  73.6      21m42 43m23 56m3424  1518 James Bradshaw                                    2:03:36.9 32m33 14.61  72.4      22m30 47m23 53m4325  1524 Ian Jarvis        from Mississauga                2:10:39.2 39m36 13.82  68.5      24m19 53m46 52m3426  1525 Matthew Webster                                   2:40:33.2 1h09m 11.25  55.8      28m33 1h03m 1h08m    1400 Andrew Wight      Gears Racing / Mississauga     DNF 2 LapsToGo                    20m27                                                  1413 Steve Morrison    from Kingston                  DNF 2 LapsToGo                    19m35                1418 Adam Overing      from St Catharines             DNF 3 LapsToGo                                         1420 Pete Hunter       from Burlington                DNF 3 LapsToGo                                         1441 Matt Faulkner     from Northbay                  DNF 3 LapsToGo                                     

 

Cadet+Jun. Expert 15-18 Women

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31    903 Cydney Galbraith Team Asteria-Freewheel          1:40:27.4       17.98 100.0  25  18m14 40m49 41m232    902 Helena Coney     Team Hardwood Hills/Newmarket   1:40:58.3 30.92 17.89  99.5  22  18m37 40m52 41m283    900 Catherine Vipond Bay Cycle Racing / Oshawa       1:44:13.8  3m46 17.33  96.4  20  18m40 42m54 42m384    904 Lucy Zemba       from Orillia                    2:04:33.7 24m06 14.50  80.6  18  24m18 49m04 51m11     905 Alyssa Muise     from Mississauga               DNF 1 Lap ToGo                    24m50 57m22      

 

Senior (19-29) Sport Men

PL PLATE NAME                  AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31   1066 Gordon McFarlane      Gears Racing / Thornhill        1:28:04.4       20.51 100.0  25  18m07 34m36 35m202   1053 Charles Edison        Uxbridge CC / Courtice          1:28:42.7 38.33 20.36  99.3  22  18m08 34m32 36m013   1064 Brett MacConnell      Halton Road And Trail/Palgrave  1:29:01.8 57.40 20.29  98.9  20  18m17 35m42 35m014   1077 Jeff Schiller         from Aylmer                     1:29:12.3  1m07 20.25  98.7  18  18m20 35m38 35m135   1105 Michael Morrison      Skiis `N` Biikes / Burlington   1:29:19.0  1m14 20.22  98.6  17  18m33 35m23 35m216   1030 Mike Von Dehn         Gears and Grills / Guelph       1:32:28.8  4m24 19.53  95.2  16  19m04 36m35 36m487   1215 Gary Briggs           Silent Sports CC                1:32:32.8  4m28 19.51  95.2  15  18m19 37m36 36m368   1205 Mike Reeves                                           1:32:45.0  4m40 19.47  95.0  14  18m30 36m08 38m059   1075 Alexander Stiehl      Brampton CC / Georgetown        1:33:02.9  4m58 19.41  94.7  13  18m46 36m42 37m3310  1056 Paul Loughran         from Oshawa                     1:34:01.3  5m56 19.21  93.7  12  19m48 36m05 38m0811  1026 Ben Pye               from Burlington                 1:34:12.0  6m07 19.17  93.5  11  18m53 37m35 37m4212  1051 Jared Whiteside       Multi-Laser Racing Team         1:34:47.8  6m43 19.05  92.9  10  18m48 36m39 39m2013  1041 Daniel Cheriyan       Skiis `N` Biikes / Etobicoke    1:35:09.0  7m04 18.98  92.6   9  18m28 37m02 39m3714  1086 Craig Mann            Uxbridge CC / Toronto           1:35:41.9  7m37 18.87  92.0   8  19m03 37m40 38m5715  1202 Scott McGregor                                        1:36:55.4  8m50 18.63  90.9   7  21m01 38m10 37m4316  1002 Kirk Johnson          St. Catharines CC INC.          1:37:11.6  9m07 18.58  90.6   6  19m46 10m29 1h06m17  1197 Jean Francois Rapatel                                 1:38:04.4  9m59 18.41  89.8      19m33 37m53 40m3718  1013 Brent Bechard         Caledon Cycling Club            1:38:59.4 10m55 18.24  89.0   5  19m38 38m54 40m2519   426 Alex Wood             from Georgetown                 1:39:21.9 11m17 18.18  88.6   4  19m36 39m43 40m0120  1061 Matt Gugula           from Bolton                     1:39:48.1 11m43 18.10  88.2   3  20m15 39m20 40m1221  1012 Gavin Kibble          from Waterdown                  1:39:49.4 11m44 18.09  88.2   2  20m18 39m18 40m1122  1204 David Kervin          Uxbridge CC / Peterborough      1:40:29.5 12m25 17.97  87.6   0  20m09 39m33 40m4623  1206 Sean Sinclair         Uxbridge CC / Belleville        1:40:38.8 12m34 17.94  87.5      19m49 40m54 39m5524  1028 McLean Patterson      from St Catharines              1:40:46.0 12m41 17.92  87.4      20m29 39m48 40m2725  1020 Thomas Huller         from Oshawa                     1:40:51.1 12m46 17.91  87.3      20m12 40m50 39m4726  1121 Andrew Black          from Thornhill                  1:41:42.3 13m37 17.76  86.6      19m45 39m13 42m4327  1124 Jeff Seguin           Woodstock Cycling Club          1:42:19.4 14m15 17.65  86.1      20m16 39m15 42m4728  1014 David Andrew          from Woodstock                  1:42:20.2 14m15 17.65  86.1      20m38 41m38 40m0329  1074 Christopher Van Dijk  from Hamilton                   1:43:39.6 15m35 17.42  85.0      19m50 38m40 45m0730  1080 Shawn Blackburn       from Toronto                    1:45:09.0 17m04 17.18  83.8      21m53 41m20 41m5431  1094 Stefan Mardgy         Uxbridge CC / Keswick           1:45:16.0 17m11 17.16  83.7      21m38 41m35 42m0232  1048 Jeff Hunter           from Brampton                   1:45:16.9 17m12 17.15  83.7      20m33 42m44 41m5933  1089 Mitchell Kennedy      Gears Racing / Mississauga      1:45:50.6 17m46 17.06  83.2      21m33 41m38 42m3834  1027 Charles Torzsok       from Mississauga                1:46:07.1 18m02 17.02  83.0      21m56 41m23 42m4735  1198 Sean Wessman                                          1:47:33.9 19m29 16.79  81.9      21m08 42m49 43m3636  1195 Mike Reibl            from Dundas                     1:47:35.6 19m31 16.79  81.9      20m06 41m01 46m2737  1091 Justen Winster        Re-My Sport / Welland           1:47:55.5 19m51 16.73  81.6      21m27 42m38 43m4938  1212 Brian Byrne                                           1:48:14.6 20m10 16.68  81.4      22m46 42m56 42m3239  1217 Michael Cripps                                        1:49:34.5 21m30 16.48  80.4      20m31 47m21 41m4140  1214 Marian Nemec          from Toronto                    1:50:19.7 22m15 16.37  79.8      22m17 44m34 43m2741  1200 Tobais Effinger                                       1:50:38.0 22m33 16.32  79.6      21m12 42m19 47m0642  1078 Sean Miner            from Guelph                     1:51:35.4 23m31 16.18  78.9      22m40 44m56 43m5843  1103 Ian Gallaugher        from Guelph                     1:52:04.6 24m00 16.11  78.6      21m06 47m18 43m3944  1029 Mike Mokros           Uxbridge CC / Oshawa            1:52:09.8 24m05 16.10  78.5      23m02 44m39 44m2745  1196 Kelly Rodger                                          1:52:20.2 24m15 16.08  78.4      23m08 44m13 44m5746  1213 Mike Aston            from Guelph                     1:52:50.6 24m46 16.00  78.0      20m55 43m07 48m4747  1054 Scott Hawrelak        from Toronto                    1:53:45.9 25m41 15.87  77.4      22m33 45m04 46m0748  1199 Greg McMillan         from Acton                      1:55:33.0 27m28 15.63  76.2      22m10 46m22 46m5949  1201 Daniel Effinger                                       1:56:28.6 28m24 15.51  75.6      22m14 46m06 48m0850  1067 Tommy Norris          from Brantford                  1:58:17.0 30m12 15.27  74.5      33m24 43m00 41m5251  1208 Ian MacLean           from Brantford                  2:01:37.3 33m32 14.85  72.4      23m04 51m06 47m2552  1031 Eric Kameka           Halton Road And Trail           2:01:47.7 33m43 14.83  72.3      45m49 37m41 38m1653  1076 Kurt Schreiter        from Kitchener                  2:01:53.2 33m48 14.82  72.3      22m42 48m05 51m0554  1211 Dave Hodge                                            2:04:02.4 35m57 14.56  71.0      24m35 50m44 48m4255  1209 Paul Van Minnen                                       2:07:14.2 39m09 14.19  69.2      25m23 52m14 49m3556  1015 Jason Black           from Mississauga                2:10:04.7 42m00 13.88  67.7      26m47 50m33 52m4357  1106 Jim Johnstone         Brantford Cyclepath/Waterford   2:10:36.1 42m31 13.83  67.4      24m28 53m55 52m1258  1050 Trevor Taylor         from Whitby                     2:13:02.5 44m58 13.57  66.2      25m09 52m44 55m0959  1216 Andreas Kouremenos    Ont. University MTB Council     2:16:12.3 48m07 13.26  64.7      24m45 54m22 57m0360  1203 Marc Cardiff          from Nepean                     2:17:52.3 49m47 13.10  63.9      22m21 52m03 1h03m    1085 Alex Terentiew        Uxbridge CC / Toronto          DNF 2 LapsToGo                    20m20                1207 Mike Monsen           from Oakville                  DNF 1 Lap ToGo                    22m24 54m03          1033 Stuart McKay          Gears Racing / Oakville        DNF 1 Lap ToGo                    20m25 39m04          1008 Thomas Clark          from Woodstock                 DNF 1 Lap ToGo                    21m46 52m30          1100 Jeffery Tenk                                         DNF 1 Lap ToGo                    21m51 41m13          1011 Paul Morin            from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                    18m15 35m04                                               1037 Jeff Smith            from Burlington                DNF 1 Lap ToGo                    20m27 39m14                                             1210 Steve Gibson          True North                     DNF 2 LapsToGo                    19m43                1218 Sean Roper            from Oakville                  DNF 2 LapsToGo                    22m29                1104 Jeff Sears            from Guelph                    DNF 2 LapsToGo                    20m36                1055 Todd Hellinga         from Peterborough              DNF 3 LapsToGo 

 

Senior (19-29) Sport Women

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/T LAP 1 LAP 21   2003 Paula Grabham      Bicycles Plus / Oshawa            57:41.7       19.24 100.0 25/25  18m35 39m062   2004 Mary-Ellen Ash     Bay Cycle Racing / Ajax         1:06:50.3  9m08 16.61  86.3 22/22  20m56 45m533   2031 Sharla Howard      Waterloo CC/The Flying Dogs     1:08:41.8 11m00 16.16  84.0 20/20  22m33 46m084   2001 Michelle Lasota    from Ottawa                     1:10:33.3 12m51 15.73  81.8 18/18  22m28 48m045   2033 Melanie Beauchemin from Toronto                    1:12:31.3 14m49 15.31  79.6 17/17  23m59 48m326   2029 Sarah Salvis       from Mississauga                1:13:15.7 15m34 15.15  78.8 16/16  23m11 50m047   2014 Maria Racco                                        1:16:46.8 19m05 14.46  75.1 15/15  24m34 52m128   2008 Rebecca Baxter     from Ottawa                     1:18:03.9 20m22 14.22  73.9 14/14  25m20 52m439   2000 Prisca Natterer    True North / Toronto            1:21:52.4 24m10 13.56  70.5 13/13  25m37 56m15    2030 Antonia Gawel      from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                      22m02          2027 Nicola Woerns                                     DNF 2 LapsToGo                                     2009 Natalie Henderson  from Ottawa                    DNF 2 LapsToGo                                     2028 Amanda Theriault   from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                                

 

 

Veteran (30-39) Sport Men

PL PLATE NAME                 AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31   1737 Phil Hendricks       from Toronto                    1:29:12.6       20.24 100.0  25  18m36 34m55 35m402   1661 Chris Wurtz          KHS Bicycles / Thornton         1:30:06.5 53.92 20.04  99.0  22  18m44 1h11m  .0003   1659 Scott Doel           KHS Bicycles / Richmond Hill    1:31:41.1  2m28 19.70  97.3  20  19m07 36m16 36m174   1715 Chris Firek          Mississauga Bicycle Racing C    1:31:43.6  2m30 19.69  97.3  18  19m44 36m03 35m555   1709 Doug Richards        from Hamilton                   1:32:15.3  3m02 19.58  96.7  17  19m26 36m08 36m416   1707 Shannon Falconer     ROCKET (Essex/Kent ORCT)        1:35:24.7  6m12 18.93  93.5  16  20m25 37m23 37m357   1606 Dave Watt            Cyclepath Oakville/Mississauga  1:36:12.3  6m59 18.77  92.7  15  19m20 38m07 38m448   1670 Andrei Balaceanu     Bicycles Plus / Whitby          1:36:29.1  7m16 18.72  92.5  14  19m37 38m28 38m239   1747 Mark Janeck          from Oakville                   1:36:48.4  7m35 18.66  92.2  13  19m21 39m10 38m1510  1622 James Morton         from Toronto                    1:36:49.3  7m36 18.65  92.1  12  19m43 38m23 38m4211  1696 Steven Smith         from Caledon East               1:36:52.8  7m40 18.64  92.1  11  19m46 38m43 38m2312  1721 Kamil Zemba                                          1:37:34.6  8m22 18.51  91.4  10  20m44 38m31 38m1813  1683 Vitek Mokros         Uxbridge CC / Oshawa            1:37:42.3  8m29 18.48  91.3   9  19m48 39m06 38m4714  1717 Igor Dragoslavic     Waterloo CC/The Flying Dogs     1:37:44.1  8m31 18.48  91.3   8  19m35 38m51 39m1615  1656 David Unrau          from Ottawa                     1:38:14.2  9m01 18.38  90.8   7  20m17 39m12 38m4416  1607 Craig Vedova         London Off-Road CC/St Thomas    1:38:17.5  9m04 18.37  90.8   6  20m54 38m38 38m4417  1718 Karl Finstad         from Oakville                   1:38:20.2  9m07 18.37  90.7   5  20m53 39m11 38m1518  1629 James Blackburn      from Toronto                    1:38:28.2  9m15 18.34  90.6   4  19m31 39m06 39m5019  1603 David Dewaal         Woodstock Cycling Club          1:38:42.1  9m29 18.30  90.4   3  20m48 39m32 38m2120  1716 Hugh Black           True North / Kitchener          1:38:59.6  9m46 18.24  90.1   2  20m56 39m02 39m0021  1645 John  Tennikat                                       1:39:33.1 10m20 18.14  89.6   0  21m35 39m00 38m5722  1664 Norman Jay Arsenault from Belleville                 1:40:35.3 11m22 17.95  88.7      20m43 39m18 40m3323  1062 David Swales         Peterborough Racing Club        1:40:35.3 11m22 17.95  88.7      20m27 40m04 40m0324  1705 Jim Hadsissarris                                     1:40:57.0 11m44 17.89  88.4      21m05 40m16 39m3525  1686 Marc Precious        from Toronto                    1:40:57.7 11m45 17.89  88.4      19m58 39m56 41m0226  1649 Mark Westaway        from Toronto                    1:41:08.0 11m55 17.86  88.2      20m46 40m45 39m3527  1745 Bradley Day          from Waterloo                   1:41:25.1 12m12 17.81  88.0      21m32 40m14 39m3828  1605 Steve Morris         Halton Road And Trail/Milton    1:41:30.4 12m17 17.79  87.9      20m36 40m25 40m2729  1608 Fred Prendergast     from Toronto                    1:41:30.5 12m17 17.79  87.9      20m39 39m57 40m5330  1641 John Pucic           from Toronto                    1:41:34.3 12m21 17.78  87.8      21m29 40m33 39m3131  1739 Brent Ellis          Waterloo CC/The Flying Dogs     1:41:41.0 12m28 17.76  87.7      21m36 40m07 39m5732  1623 Hugh Hill            from Grand Valley               1:41:45.4 12m32 17.75  87.7      21m42 39m58 40m0433  1602 Scott Contini        from Guelph                     1:42:06.1 12m53 17.69  87.4      20m57 40m41 40m2734  1619 John McArthur        from Cambridge                  1:42:39.4 13m26 17.59  86.9      21m11 40m47 40m4035  1658 Ron Stadnik          True North / Wellesley          1:42:43.2 13m30 17.58  86.8      21m38 40m06 40m5736  1750 Richard Hugo                                         1:43:02.6 13m49 17.53  86.6      20m41 40m23 41m5637  1722 Edwad Roddy          from Toronto                    1:43:23.6 14m10 17.47  86.3      19m54 45m48 37m4038  1654 Christos Adamidis    from Toronto                    1:43:52.5 14m39 17.39  85.9      20m40 41m25 41m4539  1751 Ken Kuschei                                          1:44:20.5 15m07 17.31  85.5      22m15 41m30 40m3440  1609 Kael Opie            from Toronto                    1:44:31.1 15m18 17.28  85.4      21m07 41m03 42m2041  1703 Steve Burgess        from Etobicke                   1:44:51.6 15m38 17.22  85.1      21m21 42m03 41m2542  1691 Terry Ellwood        from Oakville                   1:44:58.3 15m45 17.20  85.0      21m00 42m19 41m3843  1601 Paul Quesnel         from Toronto                    1:44:58.3 15m45 17.20  85.0      21m01 40m59 42m5644  1672 Eric Borisuk         from Burlington                 1:45:34.6 16m21 17.11  84.5      21m26 42m12 41m5445  1618 Simon MacDonald      from Richmond Hill              1:45:51.6 16m38 17.06  84.3      21m06 41m49 42m5646  1712 Phillip Pixley       from Toronto                    1:45:54.7 16m42 17.05  84.2      21m41 42m02 42m1047  1692 Gregory Shaw         from Oakville                   1:45:57.9 16m45 17.04  84.2      21m28 41m49 42m3948  1749 Andrew Luks          from Toronto                    1:46:16.5 17m03 16.99  83.9      21m33 41m57 42m4549  1755 Jeff Birkett                                         1:46:29.1 17m16 16.96  83.8      22m10 42m18 42m0050  1694 Paul Thomsen         from Collingwood                1:47:34.3 18m21 16.79  82.9      25m55 39m58 41m3951  1662 Stephen Perkins      from Oakville                   1:48:08.7 18m56 16.70  82.5      22m07 43m09 42m5252  1736 Ken Mutch                                            1:48:26.7 19m14 16.65  82.3      22m41 42m24 43m2053  1753 Ian MacPherson       from Rockwood                   1:49:47.6 20m34 16.45  81.3      21m40 42m50 45m1654  1754 Steve Nunn                                           1:50:58.9 21m46 16.27  80.4      22m13 43m16 45m2955  1740 Peter Judd           Gears and Grills                1:51:03.6 21m50 16.26  80.3      22m24 42m40 45m5856  1752 Gary Wade            from Kitchener                  1:51:44.3 22m31 16.16  79.8      22m36 43m43 45m2457  1617 Scott Warren         from Petersburg                 1:52:25.0 23m12 16.07  79.4      22m08 45m05 45m1058  1741 Darcy DesLauriers    Uxbridge CC / Toronto           1:53:18.7 24m06 15.94  78.7      22m52 45m19 45m0759  1624 Wes Elliott          from Brantford                  1:53:48.7 24m36 15.87  78.4      21m29 44m27 47m5160  1627 Tom Knox             from Mississauga                1:55:25.1 26m12 15.65  77.3      21m30 45m05 48m4861  1746 Saul Jay             from Toronto                    1:56:25.9 27m13 15.51  76.6      22m50 45m51 47m4462  1748 Shawn Gracey                                         1:56:46.0 27m33 15.47  76.4      23m06 46m04 47m3563  1738 Ken McKenzie                                         1:56:52.2 27m39 15.45  76.3      22m04 46m38 48m0964  1644 Michael Field        Uxbridge CC / Markham           1:57:49.3 28m36 15.33  75.7      22m17 47m57 47m3465  1743 Mike Klym            from Burlington                 1:58:12.5 28m59 15.28  75.5      21m54 45m09 51m0866  1695 Brent Smith          from Burlington                 1:58:43.4 29m30 15.21  75.1      22m05 46m09 50m2867  1756 Chris Dacey                                          1:58:52.4 29m39 15.19  75.0      22m45 45m59 50m0768  1742 Roger Lyles          from Carlisle                   1:59:56.4 30m43 15.06  74.4      22m54 46m47 50m1469  1650 Kyle Smith           from Etobicoke                  2:08:36.0 39m23 14.04  69.4      23m58 52m47 51m5070  1612 Van LaPointe         from Toronto                    2:25:28.0 56m15 12.42  61.3      25m54 54m11 1h05m    1744 Kevin Shirley        from Burlington                DNF 1 Lap ToGo                    1h01m 39m55                                              1621 Paul Monne           from Brantford                 DNF 2 LapsToGo                    32m41    1666 Doug Decloux         from Aurora                    DNF 3 LapsToGo                                         1638 Brook Rayner         from Burlington                DNF 3 LapsToGo                                                                                                                      

 

Master (30+) Sport Women

PL. PLATE NAME                 AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP/T LAP 1 LAP 21     840 Heather Fedash       from Toronto                    1:01:36.1       18.02 100.0 25/25  20m00 41m352     876 Jennifer von Hunnius                                 1:04:13.0  2m36 17.28  95.9 22/22  20m33 43m393     849 Sandi Bruff          from Kingston                   1:05:50.5  4m14 16.86  93.6 20/20  20m58 44m524     872 Roslyn Prisco                                        1:07:15.5  5m39 16.50  91.6 18/18  21m00 46m155     880 Virginia Robinson    from Hamilton                   1:07:47.4  6m11 16.37  90.9 17/17  21m50 45m566     878 Louise Pyper                                         1:08:24.4  6m48 16.23  90.1 16/16  22m17 46m077     846 Ingrid Coney         Newmarket Eagles CC/Newmarket   1:08:37.4  7m01 16.18  89.8 15/15  22m32 46m058     877 Kelly Contini        from Guelph                     1:10:16.3  8m40 15.80  87.7 14/14  22m29 47m469     875 Teresa Judd          Gears and Grills                1:11:37.8 10m01 15.50  86.0 13/13  23m39 47m5810    874 Denise Flemming                                      1:12:13.3 10m37 15.37  85.3 12/12  23m20 48m5211    856 Heather Pardon       Fly Gurlz / Ottawa              1:12:17.0 10m40 15.36  85.2 11/11  23m41 48m3512    847 Tanya Flemming       from Toronto                    1:12:24.5 10m48 15.33  85.1 10/10  22m51 49m3213    879 Pascale Gonthier                                     1:20:43.3 19m07 13.75  76.3  9/ 9  26m19 54m2314    845 Melanie Buckler      from Etobicoke                  1:32:32.8 30m56 11.99  66.6  8/ 8  30m01 1h02m15    873 Jennifer Keyes       from Richmond Hill              1:36:01.5 34m25 11.56  64.2  7/ 7  30m45 1h05m      850 Shelley Gautier      from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                      21m46            854 Dawn Lunstead        from Orillia                   DNF 2 LapsToGo                                

 

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login