Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

May 14/01 7:17 am - Kelso XC Ontario Cup Full Results


Posted by Editor on 05/14/01
 

Kelso Ontario Cup #2
Courtesy W.O.W.

Master (40-49) Sport Men, Grand Master (50+) Men, Cadet (15-16) Expert Men, Junior (17-18) Expert Men, Senior (19-29) Expert Men, Senior (19+) Expert Women, Veteran (30-39) Expert Men, XMX Master (40+) Expert Men, Senior Pro-Elite Men, Senior Pro-Elite Women,

 

Master (40-49) Sport Men

PL PLATE NAME                AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31   1901 David Houghton      from Toronto                    1:34:08.9       19.18  98.6  25  17m08 39m08 37m512   1948 Thomas MacKay       from Toronto                    1:35:54.1  1m45 18.83  96.8  22  17m14 39m04 39m343   1940 Marty Comber        ROCKET (Essex/Kent ORCT)        1:36:49.9  2m41 18.65  95.9  20  18m37 39m22 38m504   1924 Stuart James        KHS Bicycles / Aurora           1:37:09.4  3m00 18.59  95.5  18  18m08 39m20 39m405   1912 David Harrison      Hamilton CC / Hamilton          1:38:10.6  4m01 18.40  94.6  17  17m59 39m27 40m436   1945 Mark Walker         Waterloo CC/The Flying Dogs     1:38:51.1  4m42 18.27  93.9  16  18m09 39m58 40m427   1909 Chris Reid          Uxbridge CC / Keswick           1:39:54.9  5m46 18.08  92.9  15  19m08 39m58 40m478   1922 Ian Vandekaa        Spokes `N` Slopes/Mississauga   1:40:40.7  6m31 17.94  92.2  14  19m25 40m20 40m549   1905 Paul Weeks          Woodstock Cycling Club          1:41:15.1  7m06 17.84  91.7  13  18m06 40m00 43m0810  1900 Rick Batty          Bay Cycle Racing / Brooklin     1:42:56.7  8m47 17.54  90.2  12  18m49 42m20 41m4711  1931 Greg Andre-Barrett  Cyclepath Oakville / Oakville   1:43:07.1  8m58 17.51  90.0  11  19m17 41m47 42m0212  1947 Steven Troch                                        1:44:10.6 10m01 17.34  89.1  10  19m29 40m15 44m2513  1916 Alan Jette          from Toronto                    1:44:40.7 10m31 17.25  88.7   9  19m27 41m43 43m3014  1927 Heinz Hones         Ziggy`s Cycling Club Inc.       1:45:41.3 11m32 17.09  87.8   8  20m10 41m57 43m3315  1914 Dale Wood           from Midland                    1:45:42.7 11m33 17.08  87.8   7  18m43 42m07 44m5216  1941 Dan MacDonald       Uxbridge CC / Peterborough      1:45:44.6 11m35 17.08  87.8   6  20m07 42m12 43m2417  1880 Ronald Head         Waterloo CC/The Flying Dogs     1:46:34.8 12m25 16.94  87.1   5  20m01 42m19 44m1318  1885 Mike Emory          from Mississauga                1:46:47.6 12m38 16.91  86.9   4  20m03 43m36 43m0719  1894 John Neil           from Oshawa                     1:47:24.3 13m15 16.81  86.4   3  19m10 43m26 44m4620  1930 Andrew Sularz       from Toronto                    1:48:03.7 13m54 16.71  85.9   2  20m19 43m18 44m2521  1943 Derrick Sidney      from Toronto                    1:48:13.2 14m04 16.69  85.8   0  19m13 42m07 46m5122  1898 Greg Hall           from Peterborough               1:48:14.9 14m06 16.68  85.8      20m09 43m45 44m2023  1897 N. Scott McLeod     Woodstock Cycling Club/Embro    1:48:17.8 14m08 16.68  85.7      20m56 43m38 43m4324  1939 Mark Boehnke        Uxbridge CC / Claremont         1:48:32.1 14m23 16.64  85.5      19m59 43m23 45m0825  1929 Richard G. Williams from Toronto                    1:50:28.0 16m19 16.35  84.0      21m26 44m33 44m2726  1893 Leo St.Germain      from Toronto                    1:50:54.3 16m45 16.28  83.7      21m29 44m28 44m5627  1918 James D Duffy       Team Hardwood Hills / Barrie    1:51:16.2 17m07 16.23  83.4      21m12 45m36 44m2628  1892 Mark Bonham         Gears Racing / Toronto          1:51:34.2 17m25 16.19  83.2      21m00 44m41 45m5229  1613 Steve Brown         Brantford Cyclepath/Cambridge   1:51:41.4 17m32 16.17  83.1      21m31 44m27 45m4230  1937 Jim Best            Uxbridge CC / Scarborough       1:54:05.2 19m56 15.83  81.4      21m44 46m03 46m1631  1651 Robert Sica         London Off-Road CC / London     1:55:55.4 21m46 15.58  80.1      23m13 46m39 46m0132  1944 Fred Bergen         from Mississauga                1:59:47.0 25m38 15.08  77.5      22m48 48m01 48m5633  1928 Douglas Sparks      Gears Racing / Oakville         2:05:05.9 30m57 14.44  74.2      22m38 49m42 52m4534  1946 John Mullen         from Ancaster                   2:05:27.2 31m18 14.40  74.0      22m11 50m42 52m3335  1942 Jim Gallen          from Hamilton                   2:07:43.4 33m34 14.14  72.7      22m54 50m18 54m30    1936 Rick Clavir                                        DNF 2 LapsToGo                    19m03            

 

 

Grand Master (50+) Men

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31    604 Paul Skinner       from Aurora                     1:34:12.7       19.17  98.5  25  17m32 38m35 38m042    957 Alastair Aitken    Cyclepath Oakville / Oakville   1:37:35.6  3m22 18.51  95.1  22  18m46 39m14 39m343    983 Damian Wiechula                                    1:39:45.8  5m33 18.10  93.0  20  18m27 39m49 41m274    626 Robert C Galbraith from Campbellville              1:42:12.5  7m59 17.67  90.8  18  19m06 41m20 41m455    981 Mike Smith         ROCKET (Essex/Kent ORCT)        1:44:50.3 10m37 17.23  88.5  17  19m07 42m04 43m386    970 John Hueston                                       1:45:48.1 11m35 17.07  87.7  16  20m20 42m45 42m427    963 Stephen Ciazynski  St. Catharines CC INC.          1:48:08.9 13m56 16.70  85.8  15  19m57 43m58 44m128    952 Duncan Vipond      Bay Cycle Racing / Oshawa       1:49:39.8 15m27 16.47  84.6  14  20m15 43m42 45m419   1652 Francis Morrow     Hamilton CC / Milton            1:51:13.4 17m00 16.24  83.5  13  15m29 49m02 46m4110   953 Cyril Gibb         from Agincourt                  1:54:07.1 19m54 15.83  81.3  12  20m58 46m36 46m3211   958 James Craik        from Angus                      1:56:36.8 22m24 15.49  79.6  11  21m54 46m50 47m5212   959 John Snider        from Cameron                    1:58:04.5 23m51 15.30  78.6  10  22m17 47m45 48m0113   964 Robert Carleton    from Toronto                    2:10:38.5 36m25 13.82  71.1   9  24m08 52m22 54m0814   984 Richard Ash        Bay Cycle Racing:Uxbridge CC    2:11:59.7 37m46 13.68  70.3   8  24m40 52m29 54m50     982 Gerry Murphy       Maple City Wheelers CC/Chatham DNF 1 Lap ToGo                    24m24 1h00m           651 John Hueston       L.C.W. Merrill Lynch RT/Aylmer DNF 3 LapsToGo                                    

 

 

Cadet (15-16) Expert Men

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31    713 Michael Barylski KHS Bicycles / London           1:42:01.7       20.46  91.7  25  33m25 34m09 34m262    705 Brad Eades       from Alton                      1:42:46.7 44.94 20.32  91.0  22  33m26 34m07 35m123    709 Brandon Crichton from Burlington                 1:43:50.8  1m49 20.11  90.1  20  33m39 34m25 35m454    702 Brendan Buckler  Team Hardwood Hills/Etobicoke   1:44:36.1  2m34 19.96  89.4  18  34m06 35m11 35m185    714 Tyler Savoy      Gears Racing / Iron Bridge      1:49:12.4  7m10 19.12  85.6  17  34m13 35m05 39m536    706 Chris Thorpe     Silent Sports CC / Pickering    1:55:55.2 13m53 18.01  80.7  16  36m50 39m15 39m497    701 Adam Thuss       Silent Sports CC / Stratford    2:27:16.5 45m14 14.18  63.5  15  37m52 56m17 53m06                                        710 Dieter Loske     from Hillsburgh                DNF 2 LapsToGo                    37m43           

 

 

Junior (17-18) Expert Men

PL PLATE NAME              AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED LAP 1 LAP 2 LAP 31    213 Eric Batty        Bay Cycle Racing / Brooklin     1:35:20.6       21.90 31m39 31m53 31m482    222 Andrew Watson     from Barrie                     1:36:48.6  1m27 21.57 31m41 31m52 33m133    209 Matt Douglas      Bay Cycle Racing / Ashburn      1:39:00.7  3m40 21.09 33m09 32m25 33m254    203 Simon Lazarski    Silent Sports CC / Toronto      1:40:48.7  5m28 20.71 33m25 33m41 33m415    235 Brian Rupke       Bay Cycle Racing / Coldwater    1:42:53.8  7m33 20.29 33m24 34m34 34m556    218 Kevan Cranmer     Freewheel Cycle / Dundas        1:45:32.6 10m11 19.78 34m11 35m15 36m057    232 Paul Brown        Gears Racing / Oakville         1:46:52.0 11m31 19.54 35m25 36m04 35m218    202 Matt McMurdo      Bay Cycle Racing / Trenton      1:47:36.4 12m15 19.40 35m52 35m43 36m009    208 Derek Zandstra    Bay Cycle Racing / Trenton      1:47:38.8 12m18 19.40 41m00 32m30 34m0810   204 Thomas Flannery   ROCKET (Essex/Kent ORCT)        1:47:56.3 12m35 19.34 34m56 35m54 37m0511   221 Matthew Fawcett   Team Hardwood Hills             1:47:58.8 12m38 19.34 33m28 36m05 38m2512   206 Daniel Skinner    Bay Cycle Racing / Aurora       1:48:11.9 12m51 19.30 35m53 36m20 35m5713   238 Justin Taylor     Ziggy`s Cycling Club Inc.       1:51:15.8 15m55 18.77 35m15 37m22 38m3814   226 Tim McClure       Ziggy`s Cycling Club Inc.       1:51:32.1 16m11 18.72 36m14 36m35 38m4215   216 Ryan May          from Lisle                      1:53:47.5 18m26 18.35 37m51 37m41 38m1416   217 Brennan Cumming   from Sault Ste Marie            1:54:34.0 19m13 18.23 38m32 37m05 38m5617   224 Patrick Kavanaugh from Burlington                 1:56:43.0 21m22 17.89 36m20 38m35 41m4618   230 Mike Praught      Ziggy`s Cycling Club Inc.       2:01:38.3 26m17 17.17 38m53 40m44 41m5919  1404 Adam Bradovka     Brantford Cyclepath/Brantford   2:04:16.0 28m55 16.80 40m18 40m31 43m2620   211 Andrew Cross      from Scarborough                2:11:53.0 36m32 15.83 42m36 43m23 45m5321   200 Ryan Thorpe       Silent Sports CC / Pickering    2:20:36.4 45m15 14.85 1h11m 35m00 33m5922   228 Lance Rowbotham   from Collingwood                2:45:32.4 1h10m 12.61 35m59 41m22 1h28m         219 Charles Cabardos  Silent Sports CC / Cobourg     DNF 1 Lap ToGo         37m52 46m35           233 Scott Kelly       from Burlington                DNF 1 Lap ToGo         37m00 37m32           201 Kyle Findley      from Georgetown                DNF 1 Lap ToGo         37m12 37m16           227 Chris Crawford    Ziggy`s Cycling Club Inc.      DNF 1 Lap ToGo         33m26 37m27     229 Martin Lazarski   Ziggy`s Cycling Club Inc.      DNF 2 LapsToGo         46m26     210 Greg Edgar        from Parry Sound               DNF 3 LapsToGo                         

 

 

Senior (19-29) Expert Men

PL PLATE NAME                 AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31    407 Chris Isaac          Newmarket Eagles CC/Newmarket   1:41:26.4       20.58  90.3  25  34m29 33m37 33m192    429 Taylor Brockenshire  ROCKET (Essex/Kent ORCT)        1:41:27.5 1.105 20.58  90.2  22  34m26 33m17 33m433    301 Neil Dignam          Ziggy`s Cycling Club Inc.       1:43:34.4  2m07 20.16  88.4  20  35m15 34m02 34m164    332 Barry Reid           from Elora                      1:45:07.6  3m41 19.86  87.1  18  35m27 34m50 34m505    342 Erik Sweezey         Chain Reaction / Toronto        1:45:08.1  3m41 19.86  87.1  17  35m04 34m29 35m346    338 Davis Brockenshire   ROCKET (Essex/Kent ORCT)        1:45:41.9  4m15 19.75  86.6  16  35m28 34m44 35m287    300 Franz Schuster       from Beamsville                 1:46:35.5  5m09 19.59  85.9  15  35m24 35m33 35m378    334 Attila Hajdu         London Off-Road CC / Ilderton   1:46:52.4  5m25 19.54  85.7  14  36m36 35m10 35m059    329 Brendon Macintosh    from Toronto                    1:46:52.8  5m26 19.54  85.7  13  36m35 34m44 35m3310   421 Adam Hill            Team Hardwood Hills / Orillia   1:48:10.1  6m43 19.30  84.6  12  36m43 36m14 35m1111   320 Shawn Ito            Gears:Caledon / Toronto         1:48:12.3  6m45 19.30  84.6  11  36m23 36m12 35m3612   306 Colin Campbell       Skiis `N` Biikes / Etobicoke    1:48:53.3  7m26 19.18  84.1  10  35m34 35m42 37m3613   343 Matt Binkley         Skiis `N` Biikes / Burlington   1:49:02.2  7m35 19.15  84.0   9  36m24 36m06 36m3014   337 Francois Beaupre     from Kingston                   1:49:38.0  8m11 19.05  83.5   8  37m01 36m38 35m5815   317 Chris Morris         Bay Cycle Racing / Ottawa       1:49:46.2  8m19 19.02  83.4   7  36m33 36m36 36m3516   312 Jamie Parrott        Bay Cycle Racing / Oshawa       1:49:47.3  8m20 19.02  83.4   6  36m20 36m09 37m1717   319 Chris Vernackt       London Off-Road CC/St. Thomas   1:49:47.6  8m21 19.02  83.4   5  36m49 36m21 36m3618   331 Greg Dyche                                           1:49:50.4  8m23 19.01  83.4   4  36m50 36m14 36m4519   418 Jason Bradley        from Brampton                   1:50:51.9  9m25 18.83  82.6   3  36m02 35m43 39m0620   402 Robert Parniak       from Ottawa                     1:51:53.6 10m27 18.66  81.8   2  37m03 37m11 37m3821   304 Jerome Samson        from Toronto                    1:52:01.0 10m34 18.64  81.7   0  37m04 36m57 37m5922   303 Justin Hines         from Niagara Falls              1:52:10.7 10m44 18.61  81.6      38m26 36m07 37m3623   325 John Courtney        Freewheel Cycle / Princeton     1:52:11.0 10m44 18.61  81.6      36m32 36m43 38m5524   408 David Freeman        from Toronto                    1:52:28.7 11m02 18.56  81.4      36m26 37m10 38m5025   350 George Organ         from Waterdown                  1:52:28.7 11m02 18.56  81.4      37m02 37m16 38m0926   433 Oman Norquay         from Mississauga                1:53:08.6 11m42 18.45  80.9      37m00 37m16 38m5127   335 Christopher Spalding Silent Sports CC / Brampton     1:53:30.8 12m04 18.39  80.7      37m53 37m29 38m0728   427 Chris West           from Peterborough               1:53:39.6 12m13 18.37  80.5      37m27 37m25 38m4629   345 Thomas Freure        from Wellandport                1:53:43.5 12m17 18.36  80.5      35m13 36m02 42m2830   412 Clifford Vanclief    from Guelph                     1:53:47.6 12m21 18.35  80.5      37m06 38m46 37m5431   432 Daniele Zucconi      from Brampton                   1:54:09.3 12m42 18.29  80.2      37m56 37m12 38m5932   425 Brad Reiter          Waterloo CC/The Flying Dogs     1:55:37.1 14m10 18.06  79.2      38m25 38m18 38m5333   336 Kyle Epp             Newmarket Eagles CC             1:55:50.7 14m24 18.02  79.0      38m51 37m56 39m0234   413 Terry Drew           Re-My Sport / Mississauga       1:56:24.0 14m57 17.94  78.7      36m58 37m19 42m0535   403 Jonathan Palframan   from Ashburn                    1:56:27.6 15m01 17.93  78.6      37m29 38m08 40m4936   434 Kai Christensen      from Peterborough               1:57:40.4 16m13 17.74  77.8      37m21 38m31 41m4837   302 Tom Porter                                           1:59:15.0 17m48 17.51  76.8      38m33 39m40 41m0038   430 James Heaver         from Oakville                   1:59:45.5 18m19 17.43  76.4      38m37 39m22 41m4539   423 Chris Barrett        Pedal Performance / Ajax        2:04:23.4 22m56 16.79  73.6      38m34 46m02 39m4640   321 Justin Holmes        from Priceville                 2:05:19.5 23m53 16.66  73.1      37m08 41m42 46m2841   405 Oscar Salvendy       from Toronto                    2:07:45.0 26m18 16.34  71.7      38m24 40m38 48m4242   324 Bill Graham          Bay Cycle Racing / Ashburn      2:21:24.6 39m58 14.77  64.7      44m23 45m44 51m16     311 Nicholas Vipond      Bay Cycle Racing / Oshawa      DNF 1 Lap ToGo                    37m31 40m57           310 Paul Skafel          Gears Racing / Toronto         DNF 1 Lap ToGo                    35m18 34m01              326 Wes Stephenson       from St. Catharines            DNF 1 Lap ToGo                    36m30 35m18           410 Derek Cripps         from Milton                    DNF 1 Lap ToGo                    36m42 37m14           440 Chip Pon Zene                                       DNF 2 LapsToGo                    31m32                 401 Justin Rogers        Pedal Performance / Claremont  DNF 2 LapsToGo                    36m17         415 Andrew Mercer        from Campbellcroft             DNF 3 LapsToGo                                    

 

 

Senior (19-29) Expert Women

PL PLATE NAME                   AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31    859 Kim Haagmans-Hawkes                                    1:39:50.9       18.09  96.5  25  18m11 40m12 41m272    861 Jacqueline Van Ierssel from Scarborough                1:40:25.2 34.23 17.98  96.0  22  18m44 41m05 40m353    805 Allison Lampi          True North / Ottawa             1:40:49.4 58.48 17.91  95.6  20  18m42 40m50 41m164    800 Kerri Graham           Woodstock Cycling Club          1:41:28.3  1m37 17.80  95.0  18  19m21 41m00 41m065    806 Jennifer Moss          Trail Blazers Cycle Club        1:41:54.4  2m03 17.72  94.6  17  18m39 41m39 41m356    853 Tracy Vincze           KHS Bicycles / Oakville         1:46:25.3  6m34 16.97  90.6  16  20m10 42m18 43m567    803 Kathy Watkins          Fly Gurlz / Richmond Hill       1:48:39.3  8m48 16.62  88.7  15  20m22 43m46 44m308    812 Erica Sprules          from Uxbridge                   1:53:04.3 13m13 15.97  85.3  14  20m21 45m56 46m469   2026 Patricia Konantz       from Masham                     1:54:16.3 14m25 15.80  84.4      21m15 46m02 46m5710   802 Jenn Mountenay         Bicycles Plus / Whitby          2:08:08.3 28m17 14.09  75.2  13  23m32 52m45 51m49     804 Celine Foreht          Skiis `N` Biikes / Toronto     DNF 3 LapsToGo                                          811 Chantal Marchese       from Toronto                   DNF 3 LapsToGo                                    

 

 

Veteran (30-39) Expert Men

PL PLATE NAME                      AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31    533 Curtis Gloade             Waterloo CC/The Flying Dogs     1:39:33.0       20.97  93.9  25  32m44 32m43 34m052    539 Egidio Carone             Chain Reaction / Burlington     1:40:26.5 53.55 20.79  93.1  22  33m14 33m11 34m003    531 Hans Loeffelholz          L.C.W. Merrill Lynch RT/London  1:41:43.2  2m10 20.53  91.9  20  33m12 34m22 34m084    545 John Kalinowski           Chain Reaction / Mississauga    1:41:44.3  2m11 20.52  91.9  18  33m48 33m42 34m125    524 Les Suter                 KHS Bicycles / Newmarket        1:42:54.0  3m21 20.29  90.9  17  34m04 34m23 34m256    568 Brent Lowes               from Toronto                    1:43:12.5  3m39 20.23  90.6  16  34m14 34m22 34m357    547 Jason Vincze              KHS Bicycles / Oakville         1:43:26.0  3m53 20.19  90.4  15  34m08 34m17 34m598    521 Brent Thomlison           Waterloo CC/The Flying Dogs     1:43:36.5  4m03 20.15  90.3  14  34m09 34m23 35m039    538 Ed Makarchuk              Halton Road And Trail/Toronto   1:45:18.0  5m44 19.83  88.8  13  35m46 34m28 35m0210   562 Mike Collins              from Burlington                 1:45:20.1  5m47 19.82  88.8  12  34m13 34m57 36m0911   518 Eric Orschel              Silent Sports CC / Uxbridge     1:45:32.0  5m59 19.79  88.6  11  33m10 38m00 34m2012   574 Brian Pedersen            Waterloo CC/The Flying Dogs     1:47:33.5  8m00 19.41  87.0  10  34m22 36m19 36m5113   546 Dan Dolan                 from Whitby                     1:47:44.9  8m11 19.38  86.8   9  35m45 35m36 36m2214   502 Philip Barnett            from Brantford                  1:48:25.3  8m52 19.26  86.3   8  35m40 36m28 36m1615   501 Paul Stone                from Guelph                     1:48:40.5  9m07 19.21  86.1   7  36m15 36m18 36m0616   555 Steve Neal                Team Hardwood Hills             1:48:44.4  9m11 19.20  86.0   6  36m28 35m47 36m2717   528 Kent Lem                  from Toronto                    1:49:04.6  9m31 19.14  85.7   5  36m22 36m01 36m4018   569 Rob Penfold               Ont. University MTB Council     1:49:08.7  9m35 19.13  85.7   4  35m50 36m30 36m4719   551 Rod Pollard               Cyclepath Oakville/Mississauga  1:49:44.4 10m11 19.03  85.2   3  35m51 36m40 37m1220   544 James Bongard             KHS Bicycles / Oakville         1:50:32.6 10m59 18.89  84.6   2  36m05 37m18 37m0921   511 Paul Martinek             from Collingwood                1:50:46.7 11m13 18.85  84.4   0  36m16 37m16 37m1322   566 Sean Jameson              from Toronto                    1:51:25.5 11m52 18.74  83.9      37m15 37m06 37m0223   515 Marty Adams               from Burlington                 1:51:33.9 12m00 18.72  83.8      36m31 37m26 37m3524   525 Matt Klymson              from Scarborough                1:52:29.1 12m56 18.56  83.1      37m05 37m36 37m4625   540 Daryl Aldworth            KHS Bicycles / Cookstown        1:52:59.1 13m26 18.48  82.8      36m58 37m54 38m0626   503 John Webb                 from Midland                    1:53:08.0 13m34 18.46  82.7      37m27 37m30 38m0927   557 Robert Kerr               from Nepean                     1:53:11.6 13m38 18.45  82.6      37m30 37m26 38m1428   552 William Martinen          from Toronto                    1:53:13.0 13m39 18.44  82.6      35m53 36m55 40m2429   519 Chris Wood                Waterloo CC/The Flying Dogs     1:53:40.3 14m07 18.37  82.3      41m32 35m50 36m1830   522 Brian Heath               Toronto Cycling Club            1:54:45.9 15m12 18.19  81.5      37m56 38m15 38m3431   510 Glen Johannesson          Waterloo CC/The Flying Dogs     1:55:04.7 15m31 18.14  81.3      37m22 38m44 38m5732   530 Scott Recoskie            Bay Cycle Racing / Claremont    1:55:41.8 16m08 18.05  80.8      37m47 37m43 40m1033   542 Christopher Redden        from Campbellville              1:56:11.4 16m38 17.97  80.5      36m57 38m37 40m3634   514 Glenn Cameron             from Newmarket                  1:56:19.9 16m46 17.95  80.4      41m33 37m03 37m4335   505 Sascha Ohme               from Grimsby                    1:56:42.0 17m08 17.89  80.1      37m53 39m26 39m2236   529 Andrew Box                Woodstock Cycling Club          2:01:26.3 21m53 17.19  77.0      38m34 42m08 40m4237   570 Andy Lubczynski           Uxbridge CC / Pickering         2:01:39.8 22m06 17.16  76.9      38m54 40m31 42m1338   516 Steve Head                from Guelph                     2:03:06.5 23m33 16.96  76.0      40m48 40m24 41m5339   520 Bradley Stevens           from Mississauga                2:03:35.1 24m02 16.90  75.7      39m38 41m29 42m2740   504 Gord Ruder                from Bolton                     2:05:22.1 25m49 16.65  74.6      45m14 38m33 41m3341   536 Nigel Moo Choy            from Markham                    2:05:56.4 26m23 16.58  74.3      41m50 41m59 42m0642   543 Edgars Apse               from Toronto                    2:06:59.0 27m26 16.44  73.6      36m19 42m20 48m1843   509 Gary Hayward              Bicycles Plus:Bicycles Plus     2:11:18.4 31m45 15.90  71.2      37m37 53m03 40m3644   567 Mike The Captain Clarkson from Toronto                    2:11:18.9 31m45 15.90  71.2      37m04 53m38 40m35     513 Paul Henry Buffett        from Dundas                    DNF 2 LapsToGo                    36m10                 561 Rodney Merchant           from Toronto                   DNF 2 LapsToGo                    34m05                 523 Brian Priebe              Waterloo CC/The Flying Dogs    DNF 2 LapsToGo                    37m17            

 

XMX Master (40+) Expert Men

PL PLATE NAME             AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31    621 Robert Ridpath   from Guelph                     1:45:49.3       19.73  90.3  25  34m42 35m00 36m062    619 Glen Laycock     from East York                  1:47:31.5  1m42 19.42  88.9  22  35m19 35m57 36m143    648 Richard Harris   Beta Bike Club / Oshawa         1:47:56.8  2m07 19.34  88.5  20  35m35 36m11 36m094    652 Dennis James     KHS Bicycles / Aurora           1:49:17.1  3m27 19.11  87.5  18  35m21 36m03 37m525    642 Neil Hendry      Newmarket Eagles CC             1:49:43.6  3m54 19.03  87.1  17  36m44 36m31 36m286    608 Christopher Ford Waterloo CC/The Flying Dogs     1:51:27.8  5m38 18.73  85.7  16  36m04 37m25 37m587    632 Stephen Copeland London Off-Road CC / London     1:52:45.9  6m56 18.52  84.8  15  37m03 37m52 37m498    644 Steve Whitmore   from London                     1:52:46.3  6m57 18.52  84.8  14  37m08 37m42 37m559    622 Paul Philp       St. Catharines CC INC.          1:53:20.8  7m31 18.42  84.3  13  37m01 38m05 38m1410   633 Martin Sowden    Chain Reaction / Toronto        1:54:00.4  8m11 18.31  83.8  12  36m50 37m58 39m1111   641 Gordon Avann     CyclepathOakvil:NewmarketEagl   1:55:09.0  9m19 18.13  83.0  11  37m28 38m34 39m0612   650 James Buffet     from Scarborough                1:56:45.9 10m56 17.88  81.9  10  43m02 38m12 35m3113  1906 Ted Gawinski     from North Bay                  1:56:46.6 10m57 17.88  81.8   9  38m12 38m54 39m3914   610 Rich Olynyk      from Whitby                     1:57:52.7 12m03 17.71  81.1   8  38m30 39m35 39m4615   620 Barry Pankiw     Gears Racing / Mississauga      1:57:55.9 12m06 17.71  81.0   7  38m33 39m49 39m3216   640 Robbie Brown     from North York                 1:58:38.8 12m49 17.60  80.6   6  37m27 38m36 42m3417   623 Graham Thomas    Halton Road And Trail           1:58:39.6 12m50 17.60  80.5   5  38m28 40m33 39m3718   645 David Boswell    from Burlington                 1:59:20.0 13m30 17.50  80.1   4  38m29 38m28 42m2219   685 Walter Piffl     from Eden                       1:59:25.9 13m36 17.48  80.0      39m07 40m17 40m0120   613 Bob Steer        London Off-Road CC / London     2:00:29.3 14m40 17.33  79.3   3  39m37 40m48 40m0221   635 Laurence Pollock from Brantford                  2:03:21.5 17m32 16.93  77.5   2  39m39 39m51 43m5022   628 Douglas Evans    Caledon Cycling Club/Bramalea   2:06:13.1 20m23 16.54  75.7   0  41m12 41m59 43m0023   603 Robert Rose      Gears Racing / Oakville         2:07:58.1 22m08 16.32  74.7      40m49 42m14 44m5424   627 Martin Randall   from Courtice                   2:15:57.7 30m08 15.36  70.3      44m14 45m24 46m1         617 Duncan Newman    from Toronto                   DNF 1 Lap ToGo                    36m25 37m49           560 Rob Sule                                        DNF 2 LapsToGo                    34m54        541 Robert Sule      Chain Reaction / Toronto       DNF 3 LapsToGo                                    

 

 

Senior Pro-Elite Men

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 3 LAP 41     81 Seamus McGrath     Haro / Lee Dungarees MTB        1:55:58.1       24.01 100.0  25  28m36 28m54 28m55 29m312     38 Lucas Curran       RockyMountain:RockyMountain     1:58:14.6  2m16 23.54  98.0  22  28m56 29m01 30m00 30m153      2 Greg Reain         Gears Racing / Waterloo         2:02:18.3  6m20 22.76  94.8  20  30m21 30m24 30m22 31m094      3 Osmond Bakker      Gears Racing:Isotec - TTE       2:04:11.9  8m13 22.42  93.3  18  29m57 30m41 30m46 32m465      8 Roderick Smit      from Newmarket                  2:05:42.1  9m43 22.15  92.2  17  30m47 31m18 31m15 32m206      1 Jeff Weber         Gears Racing / Ayr              2:05:43.6  9m45 22.14  92.2  16  30m51 31m36 31m24 31m517     41 Ryan Savoy         Gears Racing / Guelph           2:05:43.8  9m45 22.14  92.2  15  30m10 31m18 31m55 32m198      5 Tim Oliver         from Simcoe                     2:05:57.6  9m59 22.10  92.0  14  30m26 31m37 31m49 32m039     31 Craig C Hawkes     Gears Racing / Ottawa           2:08:51.4 12m53 21.61  90.0  13  31m14 31m30 32m18 33m4810    19 Michael Dennis     Gears Racing / Guelph           2:09:35.2 13m37 21.48  89.4  12  31m10 32m00 33m24 33m0011    10 Michael LaRochelle KHS Bicycles / Ottawa           2:09:40.6 13m42 21.47  89.4  11  31m07 32m17 33m11 33m0412    14 Thomas Skinner     from Aurora                     2:10:22.4 14m24 21.35  88.9  10  31m11 31m45 33m23 34m0113     9 Jesse Jakomait     from Sault Ste Marie            2:11:32.0 15m33 21.17  88.1   9  31m12 31m33 35m51 32m5414    67 Mike Garrigan      Team Hardwood Hills / Alton     2:13:58.4 18m00 20.78  86.5   8  32m35 33m11 33m49 34m2215     6 Bryan Patterson    Bay Cycle Racing / Wiarton      2:14:18.6 18m20 20.73  86.3   7  38m27 31m56 31m56 31m5716    56 Justin Faulkner    Waterloo CC/The Flying Dogs     2:15:27.6 19m29 20.55  85.6   6  32m09 36m40 32m29 34m0817    69 Jan Roubal         from Sault Ste Marie            2:16:18.2 20m20 20.42  85.0   5  33m21 34m01 34m06 34m4818    55 Greg Roth          Woodstock Cycling Club/Bright   2:18:45.9 22m47 20.06  83.5   4  34m02 34m11 34m29 36m0219    50 Jamie Matheson     Team Hardwood Hills/Moonstone   2:19:55.6 23m57 19.90  82.8   3  32m48 35m01 36m30 35m3420    71 Jamie Lewis        from Peterborough               2:19:58.8 24m00 19.89  82.8   2  33m17 33m04 34m20 39m1621    35 Kevin Haviland     Gears Racing / Mississauga      2:20:37.2 24m39 19.80  82.4   0  33m53 34m31 35m37 36m3422    36 Dan Marshall       Gears Racing / Markham          2:20:45.8 24m47 19.78  82.3      33m26 36m57 34m56 35m2423    66 Richard Grieve     from Ottawa                     2:21:56.8 25m58 19.61  81.7      34m21 35m03 36m08 36m2324    47 Timothy Carleton   from Toronto                    2:22:08.2 26m10 19.59  81.5      34m04 35m41 35m35 36m4625    73 Danny Souter       from Orillia                    2:22:24.1 26m26 19.55  81.4      33m54 34m38 35m17 38m3326    12 Jon Barnes         from Stouffville                2:22:59.9 27m01 19.47  81.1      33m18 37m00 33m15 39m2527    11 Matthew Richter    Ecclestone CC / Gravenhurst     2:23:44.5 27m46 19.37  80.6      34m42 34m17 35m37 39m0728    25 Chris Ivey         from Barrie                     2:24:21.5 28m23 19.29  80.3      35m32 35m23 35m59 37m2529    26 Ryan Smith         Cobourg CC / Cobourg            2:24:30.5 28m32 19.27  80.2      35m34 35m58 36m15 36m4130    80 Peter Sanowar      Rocky Mountain Bicycles         2:27:07.7 31m09 18.92  78.8      33m19 35m12 37m59 40m3631    79 Andrew Elgar       Oakville Cycling Club/Oakville  2:28:43.1 32m45 18.72  77.9      31m34 49m49 33m16 34m0232    29 Alan Reain         Ottawa Bicycle Club / Ottawa    2:29:03.3 33m05 18.68  77.8      33m20 33m44 45m37 36m2133    44 Mike Fawcett       Cyclepath Oakville/Oro Station  2:29:28.8 33m30 18.62  77.5      35m18 34m28 37m01 42m3934    49 Duane Epp          from Stouffville                2:29:46.2 33m48 18.59  77.4      36m41 36m49 37m21 38m53------ The following riders did less laps ------35    72 Dave Coughlin      Team Hardwood Hills             2:28:43.7        14.04  58.5      36m21 1h04m 47m47            74 Adam Wade          from Mount Albert              DNF 1 Lap ToGo                    34m05 36m57 38m11            28 Joe Lepine         Bicycles Plus / Oshawa         DNF 1 Lap ToGo                    33m16 35m32 1h07m            70 Blair Purvis       KHS Bicycles / Oakville        DNF 1 Lap ToGo                    32m46 32m54 33m41              57 Neil Sauve         Norco / North Bay              DNF 3 LapsToGo                    33m51                        68 R.Brooks Rapley    Bay Cycle Racing / Toronto     DNF 2 LapsToGo                    32m11 33m17                  39 Zachary Wheeler    Oak Ridges Fat Tire Club       DNF 2 LapsToGo                    32m10 32m50                  58 Trevor Koker       True North / Kitchener         DNF 3 LapsToGo                    45m25                                                                  43 Andrew Croutch     from Kitchener                 DNF 3 LapsToGo                    48m33                       78 Robert Mann        KHS Bicycles / Pottaeille      Did Not Finish                                                 75 David Dermont      True North / Toronto           Did Not Finish                                           

 

Senior Pro-Elite Women

PL PLATE NAME               AFFILIATED CLUB/TEAM/City/Town     TIME   DIFF. SPEED  PTS. OCUP LAP 1 LAP 2 LAP 31    113 Susan Trimble      Gears Racing / Oakville         1:51:27.0       18.73  89.7  25  37m17 36m42 37m272    124 Angela Mawdsley    Bay Cycle Racing / London       1:51:56.3 29.32 18.65  89.3  22  37m07 37m07 37m413    102 Leslie Greene      GT Canada:Team Hardwood Hills   1:54:48.0  3m21 18.19  87.1  20  37m26 38m41 38m404    119 Jennifer Brown     from St Catharines              1:56:50.0  5m23 17.87  85.6  18  38m22 39m05 39m225    125 Heather King       Fly Gurlz / Kleinburg           1:58:01.0  6m34 17.69  84.7  17  37m56 39m48 40m166    111 Diana Joness       Silent Sports CC / Pickering    1:58:57.6  7m30 17.55  84.0  16  38m58 40m05 39m547    120 Stephanie Williams Fly Gurlz / Collingwood         2:02:24.0 10m57 17.06  81.7  15  38m42 40m41 42m598    109 Danelle Kabush     Gears Racing / Ottawa           2:03:48.9 12m21 16.86  80.7  14  40m32 41m25 41m509    105 Lisa Hoskins       Team Hardwood Hills/Cambridge   2:07:28.9 16m01 16.38  78.4  13  42m27 42m02 42m5810   107 Joanne Uhlmann     Gears Racing / Mississauga      2:09:14.5 17m47 16.16  77.4  12  43m23 42m42 43m0711   100 Karley Cunningham  Fly Gurlz / Cambridge           2:09:31.9 18m04 16.12  77.2  11  41m22 43m31 44m3812   106 Sarah Wilson       Team Hardwood Hills / Barrie    2:10:02.3 18m35 16.06  76.9  10  43m24 43m02 43m3513  120c Jocelyn Hirtes     from Toronto                    2:14:18.8 22m51 15.55  74.4   9  44m16 44m54 45m0714   122 Wendy Simms        Fly Gurlz / Barrie              2:15:30.5 24m03 15.41  73.8   8  43m26 45m10 46m53     103 Melissa Lunstead   Speed Queens / Orillia         DNF 2 LapsToGo                    38m51            

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login