Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

February 2/02 8:18 am - Tour de Langkawi: Stage 2 Results


Posted by Editoress on 02/2/02
 

Tour de Langkawi - Stage 2
Klang to Sitiawan,183.5 kms / 114.11 Miles

1  Robert Hunter (RSA) Mapei - Quick Step              4:19:40
2  Antonio Salomone  (ITA) Alexia Alluminio
3  Andrea Tafi (ITA) Mapei - Quick Step
4  Lubor Tesar (CZE) Team Nürnberger
5  David Fernandez Domingo (ESP) Relax - Fuenlabrada
6  Wesley Van Speybroeck (BEL) Lotto - Adecco
7  Moreno Di Biase (ITA) Mobilvetta Design
8  Enrico Degano (ITA) Ceramiche Panaria
9  Allan Bo Andresen (DEN) Team Fakta
10  Linas Balciunas (LTU) Ag2r Prevoyance
11  Mario Traversoni  (ITA) Mobilvetta Design
12  Jurgen Werner (GER) Team Nürnberger
13  Shinri Suzuki (JPN) Japan
14  Alexandre Grux  (FRA) Ag2r Prevoyance
15  Frédéric Amorison (BEL) Lotto - Adecco
16  Max Becker  (LUX) Palmans-Collstrop
17  Hendrik Van Dyck  (BEL) Palmans-Collstrop
18  Suhardi Hassan  (MAS) Malaysia
19  Makoto Iijima (JPN) Japan
20  Kam-Po Wong (HKG) Telekom Malaysia
21  German Nieto Fernandez  (ESP) Relax - Fuenlabrada
22  Graeme Miller (NZL) Telekom Malaysia
23  Alberto Elli  (ITA) Alexia Alluminio
24  Björn Leukemans  (BEL) Palmans-Collstrop
25  Russel Downing  (GBR) iTeamNova:com
26  James Ball  (RSA) Rep South Africa
27  Mickael Pichon  (FRA) Bonjour
28  Lars Ytting Bak (DEN) Team Fakta
29  Andris Nauduzs  (LAT) Colombia-Selle Italia
30  Cristiano Parrinello  (ITA) Ceramiche Panaria
31  Marco Battiston (ITA) Alexia Alluminio
32  Enrique Domingo (PHI) Philippines
33  Jérôme Pineau (FRA) Bonjour
34  Cesare Di Cintio  (ITA) Acqua & Sapone
35  Antoni Rizzi  (ITA) Mobilvetta Design
36  Scott Guyton  (NZL) iTeamNova:com
37  Fulco Van Gulik (NED) Lotto - Adecco
38  Emilito Atilano (PHI) Philippines
39  Nicolas Inaudi  (FRA) Ag2r Prevoyance
40  Shahrulneeza Razali (MAS) Malaysia
41  Uros Murn (SLO) Mobilvetta Design
42  Seong Hoong Tsen  (MAS) Malaysia
43  Brett Lancaster (AUS) iTeamNova:com
44  Artour Babaitsev  (RUS) Team Nürnberger
45  Shinichi Fukushima  (JPN) Japan
46  Villamor Baluyut  (PHI) Philippines
47  Nor Affendy Rosli (MAS) Telekom Malaysia
48  René Joergensen  (DEN) Team Fakta
49  Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa
50  David Canada Gracia (ESP) Mapei - Quick Step
51  Mikhaylo Khalilov (UKR) Colombia-Selle Italia
52  Merculio Ramos  (PHI) Philippines
53  Paolo Lanfranchi  (ITA) Alexia Alluminio
54  Muhd: Jasmin Ruslan (MAS) Malaysia
55  Lennie Kristensen (DEN) Team Fakta
56  Victor Espiritu (PHI) Philippines
57  Charles Wegelius  (GBR) Mapei - Quick Step
58  Dirk Schumann (GER) Team Nürnberger
59  Musairi Bin Musa  (MAS) Telekom Malaysia
60  Hernan Dario Munoz  (COL) Colombia-Selle Italia
61  Jens Voigt  (GER) Credit Agricole
62  Xueli Jiang (CHN) China
63  Lorenzo Cardellini  (ITA) Acqua & Sapone
64  Eric Wohlberg (CAN) Canada
65  Shahrizan Selamat (MAS) Malaysia
66  Jimmy Engoulvent  (FRA) Bonjour
67  Nicolas Portal  (FRA) Ag2r Prevoyance
68  Ryder Hesjedal  (CAN) Canada
69  Oscar Laguna Garcia (ESP) Relax - Fuenlabrada
70  Jorge Capitan Peregrina (ESP) Relax - Fuenlabrada
71  Ruben Lobato Elvira (ESP) Acqua & Sapone
72  Warren Davadilla  (PHI) Philippines
73  Tony Bracke (BEL) Palmans-Collstrop
74  Andrew Pinfold  (CAN) Canada
75  César Garcia Calvo (ESP) Relax - Fuenlabrada
76  Kyrylo Pospyeyev  (UKR) Acqua & Sapone
77  Juan D Ramirez Calderon (COL) Colombia-Selle Italia
78  Stive Vermaut (BEL) Lotto - Adecco
79  José M Vazquez Palomo (ESP) Relax - Fuenlabrada
80  Glen Rendall  (CAN) Canada
81  Mark Ernsting (CAN) Canada
82  Ruber Alveiro Marin (COL) Colombia-Selle Italia
83  Fortunato Baliani (ITA) Colombia-Selle Italia
84  Jorgen Bo Petersen  (DEN) Team Fakta
85  Ronny Lauke (GER) Team Nürnberger
86  David George  (RSA) Rep South Africa
87  Björnar Vestöl  (NOR) Team Fakta
88  Laurent Estadieu  (FRA) Ag2r Prevoyance
89  Thomas Voeckler (FRA) Bonjour
90  Anthony Geslin  (FRA) Bonjour
91  Tonton Susanto  (INA) Telekom Malaysia
92  Jamie Peter Drew  (AUS) iTeamNova:com
93  Ah Tiam Wong  (MAS) Malaysia
94  Arnel Quirimit  (PHI) Philippines
95  Luca Scinto (ITA) Mapei - Quick Step
96  Morten Sonne  (DEN) Team Fakta
97  Samuel Vecchi (ITA) Mobilvetta Design
98  Yan Tournier  (FRA) Credit Agricole
99  Ahad Kazemi (IRI) Telekom Malaysia
100  Geoff Kabush  (CAN) Canada
101  Mitsuteru Tanaka  (JPN) Japan
102  Jürgen Pauritsch  (AUT) Team Nürnberger
103  Guo Hui (CHN) China
104  Holger Sievers  (GER) Team Nürnberger
105  Mario Aerts (BEL) Lotto - Adecco
106  Dominique Perras  (CAN) iTeamNova:com
107  Jeremy Maartens (RSA) Rep South Africa
108  Tomoya Kano (JPN) Japan
109  Alessandro Brendolin  (ITA) Mobilvetta Design
110  Yohann Charpenteau  (FRA) Credit Agricole
111  Denis Bondarenko  (RUS) Mobilvetta Design
112  Kurt Van Lancker  (BEL) Lotto - Adecco
113  Koji Fukushima  (JPN) Japan
114  Hans De Meester (BEL) Palmans-Collstrop
115  Anthony Charteau  (FRA) Bonjour
116  Eric De Clercq  (BEL) Palmans-Collstrop
117  Guozhang Wang (CHN) China
118  Charles Guilbert  (FRA) Bonjour
119  Shuhai Song (CHN) China
120  Rodney Green  (RSA) Rep South Africa
121  Ghader Mizbani  (IRI) Telekom Malaysia
122  Benot Poilvet (FRA) Credit Agricole
123  Andy Flickinger (FRA) Ag2r Prevoyance
124  Paolo Fornaciari  (ITA) Mapei - Quick Step
125  Davide Bramati  (ITA) Mapei - Quick Step
126  Kazuya Okazaki  (JPN) Japan
127  Allan Iacuone (AUS) iTeamNova:com
128  Stefano Guerrini  (ITA) Ceramiche Panaria
129  Agustin Pena Gago (ESP) Acqua & Sapone
130  Michele Scarponi  (ITA) Acqua & Sapone
131  Daniel Spence (RSA) Rep South Africa
132  Josh Hall (CAN) Canada
133  Andris Reiss  (LAT) Alexia Alluminio
134  Christophe Le Mevel (FRA) Credit Agricole
135  Yongbiao Zhu  (CHN) China
136  Innar Mandoja (EST) Ag2r Prevoyance
137  Ludovic Martin  (FRA) Credit Agricole
138  Kevin Van Impe  (BEL) Lotto - Adecco
139  Hongwei Li  (CHN) China
140  Leonardo Scarselli  (ITA) Colombia-Selle Italia
141  Karl Pauwels  (BEL) Palmans-Collstrop                     all s:t:
142  David Vazquez Garcia  (ESP) Relax - Fuenlabrada            0:24
143  Nathan O'Neill  (AUS) Ceramiche Panaria                    0:27
144  Graeme Brown  (AUS) Ceramiche Panaria                      0:40
145  Eddy Serri  (ITA) Alexia Alluminio                         1:02
146  Nicola Chesini  (ITA) Ceramiche Panaria                    1:03
147  Sergiy Matveyev (UKR) Ceramiche Panaria                    1:05
148  Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                     1:11
149  Trent Wilson  (AUS) iTeamNova:com                          2:39
150  Daniele Galli (ITA) Alexia Alluminio                       3:27
151  Mohd Yusof Abd: Nasir (MAS) Malaysia                       8:27

GC
 
1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step  4:44:27
2 Eric Wohlberg (Can) Canada      at 0:55
3 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger      0:56
4 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step      1:02
5 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step      1:17
6 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo       1:20
7 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta       1:24
8 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step  1:25
9 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia 1:33
10 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step
11 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger 1:35
12 Arnel Quirimit (Phi) Philippines  1:36
13 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio 1:38
14 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:40
15 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour 1:44
16 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio 1:50
17 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova:com 1:56
18 Lennie Kristensen (Den) Team fakta
19 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step 1:59
20 Ryder Hesjedal (Can) Canada 2:10
21 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 2:12
22 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio
23 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia 2:14
24 Morten Sonne (Den) Team fakta 2:19
25 René Joergensen (Den) Team fakta  2:20
26 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova:com  2:21
27 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta  2:23
28 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada 2:27
29 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole  2:30
30 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada
31 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta
32 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada  2:31
33 Russel Downing (GBr) iTeamNova:com  2:32
34 Makoto Iijima (Jpn) Japan 2:34
35 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans  2:35
36 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova:com 2:36
37 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole  2:38
38 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco  2:39
39 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans
40 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole
41 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans
42 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan  2:40
43 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia
44 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco  2:42
45 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia 2:44
46 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Adecco 2:45
47 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo  2:47
48 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio  2:49
49 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour 2:50
50 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio 2:52
51 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 2:54
52 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco
53 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco
54 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco
55 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini  2:56
56 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan  2:59
57 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini
58 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger 3:00
59 Dominique Perras (Can) iTeamNova:com s:t:
60 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance  3:01
61 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini 3:02
62 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour
63 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Tren  3:07
64 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada  3:07
65 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour 3:08
66 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans 3:11
67 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia 3:14
68 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step 3:15
69 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio 3:16
70 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance
71 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa
72 David George (RSA) Rep South Africa 3:17
73 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance 3:19
74 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Bonjour 3:20
75 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini 3:21
76 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada 3:29
77 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia
78 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada 3:32
79 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance  3:38
80 Josh Hall (Can) Canada  3:40
81 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini  3:41
82 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans  3:42
83 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger
84 Tomoya Kano (Jpn) Japan
85 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole  3:43
86 Anthony Charteau (Fra) Team Bonjour 3:44
87 Scott Guyton (NZl) iTeamNova:com  3:45
88 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia 3:46
89 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
90 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 3:48
91 Mark Ernsting (Can) Canada  3:49
92 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 3:54
93 Geoff Kabush (Can) Canada 3:56
94 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa
95 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 3:57
96 Andrew Pinfold (Can) Canada 3:58
97 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger  3:59
98 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour  4:01
99 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia
100 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole 4:04
101 Emilito Atilano (Phi) Philippines  4:06
102 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 4:07
103 Rodney Green (RSA) Rep South Africa
104 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia 4:09
105 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia  4:11
106 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance 4:12
107 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo  4:13
108 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini  4:16
109 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 4:17
110 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco 4:18
111 Holger Sievers (Ger) Team Nürnberger 4:22
112 Villamor Baluyut (Phi) Philippines 4:24
113 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia
114 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia  4:25
115 Guozhang Wang (Chn) China
116 Karl Pauwels (Bel) Collstrop-Palmans
117 Muhd: Jasmin Ruslan (Mas) Malaysia 4:28
118 Koji Fukushima (Jpn) Japan 4:32
119 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tol  4:34
120 James Ball (RSA) Rep South Africa
121 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia  4:41
122 Guo Hui (Chn) China  4:43
123 Jeremy Maartens (RSA) Rep South Africa 4:50
124 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia  4:52
125 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa 4:53
126 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia 4:56
127 Victor Espiritu (Phi) Philippines  4:57
128 Enrique Domingo (Phi) Philippines  5:01
129 Glen Rendall (Can) Canada  5:02
130 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia
131 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan 5:09
132 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo  5:12
133 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta 5:16
134 Warren Davadilla (Phi) Philippines 5:23
135 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia 5:28
136 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance 5:35
137 Merculio Ramos (Phi) Philippines 5:38
138 Shinri Suzuki (Jpn) Japan  5:41
139 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo  5:43
140 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia  5:57
141 Yongbiao Zhu (Chn) China 6:09
142 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger  6:14
143 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans  6:24
144 Xueli Jiang (Chn) China  6:36
145 Shuhai Song (Chn) China  6:52
146 Trent Wilson (Aus) iTeamNova:com 7:15
147 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio 7:26
148 Hongwei Li (Chn) China 7:35
149 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance  9:37
150 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia  13:04
151 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia  15:17

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login