Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 1 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

February 5/02 8:26 am - Tour de Langkawi: Results from Stage 5


Posted by Editoress on 02/5/02
 

Tour de Langkawi

Stage 5: Bangi to Melaka, 127.7km


1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                  2:48:582 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio3 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia4 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia5 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole6 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio7 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour8 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada9 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco10 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo11 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance12 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia13 René Joergensen (Den) Team fakta14 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia15 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan16 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio17 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger18 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo19 Ryder Hesjedal (Can) Canada20 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com21 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia22 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo23 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step24 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com25 David George (RSA) Rep South Africa26 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia27 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step28 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo  all s.t.29 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                      0:0530 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Bonjour                     0:1931 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa32 Rodney Green (RSA) Rep South Africa33 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                     14:5934 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia35 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia36 Warren Davadilla (Phi) Philippines37 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco38 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia39 Arnel Quirimit (Phi) Philippines40 Villamor Baluyut (Phi) Philippines41 Enrique Domingo (Phi) Philippines42 Guo Hui (Chn) China43 Makoto Iijima (Jpn) Japan44 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada45 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia46 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia47 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step48 Emilito Atilano (Phi) Philippines49 Merculio Ramos (Phi) Philippines50 Muhd: Jasmin Ruslan (Mas) Malaysia51 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia52 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo53 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan54 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio55 Guozhang Wang (Chn) China56 Josh Hall (Can) Canada57 Xueli Jiang (Chn) China58 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans59 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa60 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia61 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada62 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia63 Eric Wohlberg (Can) Canada64 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta65 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance66 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini67 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance68 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo69 Jeremy Maartens (RSA) Rep South Africa70 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans71 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia72 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com73 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada74 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole75 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia76 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour77 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo78 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole79 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com80 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco81 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini82 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini83 Tomoya Kano (Jpn) Japan84 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans85 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada86 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio87 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo88 James Ball (RSA) Rep South Africa89 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini90 Glen Rendall (Can) Canada91 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans92 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia93 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada94 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia95 Lennie Kristensen (Den) Team fakta96 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan97 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com98 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo99 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance100 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger101 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com102 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole103 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta104 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio105 Shinri Suzuki (Jpn) Japan106 Holger Sievers (Ger) Team Nürnberger107 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger108 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo109 Victor Espiritu (Phi) Philippines110 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole111 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa112 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans113 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans114 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger115 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour116 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini117 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco118 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco119 Geoff Kabush (Can) Canada120 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta121 Morten Sonne (Den) Team fakta122 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta123 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance124 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini125 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance126 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step127 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole128 Scott Guyton (NZl) iTeamNova.com129 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step130 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step131 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger132 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo133 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance134 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio135 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia136 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo137 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo138 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger139 Koji Fukushima (Jpn) Japan140 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini141 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada142 Jérôme Pineau (Fra) Team BonjourDNF Mark Ernsting (Can) CanadaDNS Andrew Pinfold (Can) Canada  GC1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                 14:27:562 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia           1:493 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                        2:004 René Joergensen (Den) Team fakta                         2:365 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                        2:526 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                    2:567 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia          3:008 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                     3:149 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                   3:1710 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step              3:2311 David George (RSA) Rep South Africa                     3:3312 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo           3:4113 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                 3:4614 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio           3:5915 Ryder Hesjedal (Can) Canada                             4:3116 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio           4:3417 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                    4:4018 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                      5:0819 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                        5:1320 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     5:1521 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                          5:2022 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia           5:3323 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Bonjour                     6:0024 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia     6:0725 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                      6:2526 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     6:3427 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                     6:4628 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada         14:0029 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio           14:3230 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole              15:3731 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo         16:3032 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                     16:4833 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                  17:3334 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                   17:5335 Eric Wohlberg (Can) Canada                             18:1536 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                     18:3437 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                    18:4438 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio              19:1039 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com                    19:1640 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                     19:1641 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                  19:1942 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini    19:1943 Morten Sonne (Den) Team fakta                          19:3944 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com                   19:4145 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada            19:4746 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                       19:5047 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta                        19:5048 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada             19:5149 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com                     19:5250 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                   19:5851 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                         19:5952 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour                    20:1053 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                     20:1154 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini       20:1655 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini          20:2256 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour                       20:2257 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Tren   20:2758 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada           20:2759 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                20:3560 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                  20:3661 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini      20:4162 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada        20:4963 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia         20:4964 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                   20:5865 Tomoya Kano (Jpn) Japan                                21:0266 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole               21:0367 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                21:0768 Geoff Kabush (Can) Canada                              21:1669 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                    21:1770 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tol   21:2771 Guozhang Wang (Chn) China                              21:4572 Koji Fukushima (Jpn) Japan                             21:4673 Jeremy Maartens (RSA) Rep South Africa                 22:1074 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                        22:1275 Victor Espiritu (Phi) Philippines                      22:1776 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                       22:2277 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia               22:4878 Merculio Ramos (Phi) Philippines                       22:5879 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                              23:0180 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                23:4281 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                       24:4982 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                      28:1783 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada        28:2284 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo        28:4885 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                     29:1186 Makoto Iijima (Jpn) Japan                              29:1687 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans                 29:2188 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                             29:2289 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco                    29:3090 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini   29:3591 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance                 29:3792 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                    29:4293 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                29:4794 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                   29:5295 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada          30:0896 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini   30:1797 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans               30:1898 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger                      30:2499 Scott Guyton (NZl) iTeamNova.com                       30:27100 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo           30:27101 Emilito Atilano (Phi) Philippines                     30:42102 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole                  30:46103 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia               30:47104 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                    30:51105 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Toll   30:53106 Holger Sievers (Ger) Team Nürnberger                  30:58107 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia            30:59108 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                    31:00109 Muhd: Jasmin Ruslan (Mas) Malaysia                    31:04110 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tol   31:10111 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia         31:13112 James Ball (RSA) Rep South Africa                     31:16113 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                31:29114 Enrique Domingo (Phi) Philippines                     31:37115 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                    31:56116 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                  32:41117 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                    33:18118 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance                  33:25119 Josh Hall (Can) Canada                                33:38120 Guo Hui (Chn) China                                   34:00121 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                    34:21122 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                   34:40123 Warren Davadilla (Phi) Philippines                    34:40124 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio             34:53125 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour                     35:09126 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                 35:20127 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          35:34128 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta                      37:17129 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo   37:44130 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                   38:15131 Xueli Jiang (Chn) China                               38:37132 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                      39:16133 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio            39:26134 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                  39:40135 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo   41:04136 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo         42:27137 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                          43:06138 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                         44:26139 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger                47:53140 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                           48:19141 Glen Rendall (Can) Canada                             51:25142 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia                  59:11 Asian Rider 1 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia             14:30:522 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                    2:123 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                        2:244 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                14:375 Tomoya Kano (Jpn) Japan                              18:066 Guozhang Wang (Chn) China                            18:497 Koji Fukushima (Jpn) Japan                           18:508 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                      19:169 Victor Espiritu (Phi) Philippines                    19:2110 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                    19:2611 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia            19:5212 Merculio Ramos (Phi) Philippines                    20:0213 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                           20:0514 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                    21:5315 Makoto Iijima (Jpn) Japan                           26:2016 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                          26:2617 Emilito Atilano (Phi) Philippines                   27:4618 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia             27:5119 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                  27:5520 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                  28:0421 Muhd: Jasmin Ruslan (Mas) Malaysia                  28:0822 Enrique Domingo (Phi) Philippines                   28:4123 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                  30:2224 Guo Hui (Chn) China                                 31:0425 Warren Davadilla (Phi) Philippines                  31:4426 Xueli Jiang (Chn) China                             35:4127 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                        40:1028 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                       41:3029 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                         45:2330 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia                56:15 Points  1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                    71 pts2 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                      373 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            284 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio           285 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentin      276 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                       277 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia         258 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                      249 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                       2210 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trent      2111 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada         2112 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                 1613 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia          1614 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                     1515 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo          1416 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo            1417 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                   1418 Eric Wohlberg (Can) Canada                             1319 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada        1320 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole              1321 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                     1322 René Joergensen (Den) Team fakta                       1223 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia         1224 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia          1225 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step             1126 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                    1127 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio           1028 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                       1029 Koji Fukushima (Jpn) Japan                             1030 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                     931 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio              932 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                     933 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                      834 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                       835 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                 836 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                   837 Josh Hall (Can) Canada                                  838 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tol       739 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                    740 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                     641 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                   642 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada         643 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                      544 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                        545 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                        446 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                     447 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio           348 David George (RSA) Rep South Africa                     349 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                               350 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina T       351 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tol       352 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                 353 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                      354 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                      255 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                   256 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                    257 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo          258 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia              259 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fior       260 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                          161 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                    162 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio               163 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                     164 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                    1 Mountains 1 Koji Fukushima (Jpn) Japan                              15 pts2 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia         133 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                      124 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                 105 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                     86 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                       67 René Joergensen (Den) Team fakta                         68 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia            49 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                      410 Scott Guyton (NZl) iTeamNova.com                        411 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia          412 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                   213 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                               114 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                 115 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                116 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                      1 Teams 1 Mapei - Quick Step                                43:29:142 Colombia-Selle Italia                                 4:583 Alexia Alluminio                                      7:264 Bonjour                                               7:325 Rep South Africa                                      8:296 iTeamNova                                            19:157 Telekom Malaysia                                     19:208 Acqua & Sapone                                       27:509 Team Fakta                                           35:0910 Lotto - Adecco                                      37:3611 Relax - Fuenlabrada                                 38:1212 Canada                                              38:2513 Credit Agricol                                      39:2214 Japan                                               39:4815 Ceramiche Panaria                                   39:5516 Ag2r Prevoyance                                     41:1117 Mobilvetta Design                                   53:2618 Team Nürnberger                                     55:4419 Philippines                                       1:02:3320 Malaysia                                          1:08:5221 Palmans-Collstrop                                 1:12:5922 China                                             1:28:29 Asian Team Overall 1 Telekom Malaysia                                  43:48:342 Japan                                                20:283 Philippines                                          43:134 Malaysia                                             49:325 China                                              1:09:09

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login