Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

February 7/02 8:33 am - Tour de Langkawi Stage 7 Results


Posted by Editoress on 02/7/02
 

Tour de Langkawi: Stage 7, Kluang to Tampin, 196.7km

1 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini    4:35:062 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio3 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step4 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada5 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo6 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance7 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo8 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo9 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco10 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger11 James Ball (RSA) Rep South Africa12 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance13 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance14 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa15 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia16 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta17 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step18 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans19 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada20 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole21 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini22 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans23 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour24 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada25 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole26 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo27 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini28 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo29 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo30 René Joergensen (Den) Team fakta31 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia32 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia33 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan34 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio35 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step36 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa37 Eric Wohlberg (Can) Canada38 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger39 Ryder Hesjedal (Can) Canada40 Josh Hall (Can) Canada41 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo42 Rodney Green (RSA) Rep South Africa43 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole44 David George (RSA) Rep South Africa45 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step46 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia47 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa48 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole49 Emilito Atilano (Phi) Philippines50 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans51 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                   0:1052 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio53 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                   0:2454 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio55 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     0:2756 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                   0:3057 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger                         0:3558 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada               1:5859 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada           3:2160 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                           4:0161 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia62 Arnel Quirimit (Phi) Philippines63 Merculio Ramos (Phi) Philippines64 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia65 Villamor Baluyut (Phi) Philippines66 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia67 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia68 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia69 Enrique Domingo (Phi) Philippines70 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia71 Makoto Iijima (Jpn) Japan72 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com73 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia74 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans75 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco76 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco77 Tomoya Kano (Jpn) Japan78 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada79 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com80 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini81 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance82 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco83 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance84 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco85 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole86 Guo Hui (Chn) China87 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance88 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour89 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia90 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour91 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo92 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour93 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans94 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo95 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio96 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia97 Guozhang Wang (Chn) China98 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo99 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia100 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan101 Shinri Suzuki (Jpn) Japan102 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo103 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger104 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia105 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour106 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan107 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance108 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger109 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia110 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta111 Morten Sonne (Den) Team fakta112 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo113 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger114 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans115 Victor Espiritu (Phi) Philippines116 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta117 Lennie Kristensen (Den) Team fakta118 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com119 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio120 Warren Davadilla (Phi) Philippines121 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada122 Koji Fukushima (Jpn) Japan123 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole124 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo      4:20125 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia            4:21126 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia           4:32127 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia               5:15128 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini            8:46129 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini130 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini131 Xueli Jiang (Chn) China                                 10:58132 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com                    15:08133 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com                     17:48134 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                        18:58135 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta136 Glen Rendall (Can) Canada  GC 1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                   22:42:192 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia             1:593 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                          2:104 René Joergensen (Den) Team fakta                           2:465 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                      3:066 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                     3:277 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                 3:338 David George (RSA) Rep South Africa                        3:439 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo              3:5110 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                   4:0611 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio             4:0912 Ryder Hesjedal (Can) Canada                               4:4113 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                      4:5014 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                          5:2315 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       5:2516 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                            5:3017 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia             5:4318 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                       6:5619 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                         7:0320 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia           7:1121 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                      7:2522 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio             8:4523 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                        9:1924 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia      10:1825 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                       10:3626 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      10:4527 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada           14:1028 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio             14:5229 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                       16:5830 Eric Wohlberg (Can) Canada                               18:2531 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                       18:4432 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                      18:5033 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                19:4834 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                    19:5635 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                         20:0036 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                     20:0637 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini         20:2638 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada             20:3739 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo           20:4140 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                    20:4541 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini        20:5142 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                     21:0843 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                  21:0944 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole                 21:1345 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tol     21:3746 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                    21:4447 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                  21:4748 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada              21:5549 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                     22:0450 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini      22:4251 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                23:2152 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                       23:2753 Morten Sonne (Den) Team fakta                            23:5054 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                  23:5255 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta                          24:0156 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada               24:0257 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com                       24:0358 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                           24:1059 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada          24:2060 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour                      24:2161 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                       24:2262 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour                         24:3363 Tomoya Kano (Jpn) Japan                                  25:1364 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                      25:2865 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia           25:3166 Guozhang Wang (Chn) China                                25:5667 Koji Fukushima (Jpn) Japan                               25:5768 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                          26:2369 Victor Espiritu (Phi) Philippines                        26:2870 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                         26:3371 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia                 26:5972 Merculio Ramos (Phi) Philippines                         27:0973 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                27:1274 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                        28:2475 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada          28:2976 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          28:5877 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                         29:0078 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini            29:1879 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Tren     29:2380 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                  29:5581 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                     30:0282 Emilito Atilano (Phi) Philippines                        30:5283 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger                        31:0984 James Ball (RSA) Rep South Africa                        31:2685 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                   31:3986 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                       32:0287 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                     32:5188 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                       33:2289 Makoto Iijima (Jpn) Japan                                33:2790 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                               33:3391 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco                      33:4192 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini     33:4693 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance                   33:4894 Josh Hall (Can) Canada                                   33:4895 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                      33:5396 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada            34:1997 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                 34:2598 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo              34:2899 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole                     34:57100 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia                 34:58101 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com                    34:59102 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                      35:02103 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Toll     35:04104 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                      35:11105 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tol     35:21106 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio               35:27107 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia           35:41108 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            35:44109 Enrique Domingo (Phi) Philippines                       35:48110 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia              36:24111 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com                     37:14112 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                      37:29113 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance                    37:36114 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     37:50115 Guo Hui (Chn) China                                     38:11116 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                      38:29117 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                     38:51118 Warren Davadilla (Phi) Philippines                      38:51119 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentin     39:13120 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour                       39:20121 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans                  39:20122 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio              39:28123 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                   39:31124 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                    39:50125 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                     42:26126 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           42:37127 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                            47:17128 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo     48:03129 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                           48:37130 Xueli Jiang (Chn) China                                 49:45131 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger                  52:04132 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                             52:30133 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta                        56:25134 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                        58:24135 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia                  1:03:22136 Glen Rendall (Can) Canada                             1:10:33 Asian rider GC 1 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                  22:45:252 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                             2:243 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                         6:134 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                     18:385 Tomoya Kano (Jpn) Japan                                   22:076 Guozhang Wang (Chn) China                                 22:507 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                22:518 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                           23:179 Victor Espiritu (Phi) Philippines                         23:2210 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                         23:2711 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia                 23:5312 Merculio Ramos (Phi) Philippines                         24:0313 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                24:0614 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                         25:5415 Emilito Atilano (Phi) Philippines                        27:4616 Makoto Iijima (Jpn) Japan                                30:2117 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                               30:2718 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia                  31:5219 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                       31:5620 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                       32:0521 Enrique Domingo (Phi) Philippines                        32:4222 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                       34:2323 Guo Hui (Chn) China                                      35:0524 Warren Davadilla (Phi) Philippines                       35:4525 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                             44:1126 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                            45:3127 Xueli Jiang (Chn) China                                  46:3928 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                              49:2429 Mohd Yusof Abd: Nasir (Mas) Malaysia                   1:00:16 Points 1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                         98 pts2 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                           493 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                            484 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini          475 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                 376 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio                347 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada              348 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                  299 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                           2710 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio                  2611 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia             2512 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                          2413 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                           2414 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada              2215 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini        2116 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo         1717 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                            1718 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia               1719 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                      1620 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia               1621 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                         1622 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                        1523 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                       1524 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo               1425 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Toll        1426 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                    1327 Eric Wohlberg (Can) Canada                                  1328 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                   1329 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                          1330 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                          1331 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                       1232 René Joergensen (Den) Team fakta                            1233 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia              1234 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                  1135 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo               1136 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                         1137 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio                1038 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                  1039 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                          940 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                           841 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                            842 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                      843 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                        844 Josh Hall (Can) Canada                                       845 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          746 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                    747 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                         748 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                           749 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                          650 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                         651 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada              652 James Ball (RSA) Rep South Africa                            553 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                         554 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                      555 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          556 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                             557 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                             458 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                         459 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                          460 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio                361 David George (RSA) Rep South Africa                          362 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                           363 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                      364 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                         365 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                           366 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                        267 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                       268 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo               269 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia                   270 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                               171 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                         172 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                    173 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                             174 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada                  175 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                         176 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                          1 Mountains 1 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                   15 pts2 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia              133 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                           124 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                      105 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                          86 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                            67 René Joergensen (Den) Team fakta                              68 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia                 49 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           410 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                          411 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia               412 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                           213 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                        214 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                          115 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                      116 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                    117 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                     118 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                           1 Teams 1 Mapei - Quick Step                                     68:12:532 Alexia Alluminio                                           7:363 Rep South Africa                                           8:294 Colombia-Selle Italia                                      8:595 Bonjour                                                   15:346 Telekom Malaysia                                          23:217 Acqua & Sapone                                            27:508 iTeamNova.com                                             31:189 Relax - Fuenlabrada                                       38:1210 Canada                                                   38:2511 Team Fakta                                               39:1012 Credit Agricole                                          39:2213 Ceramiche Panaria                                        39:5514 Ag2r Prevoyance                                          41:1115 Lotto - Adecco                                           45:3816 Japan                                                    47:5017 Mobilvetta Design                                        53:2618 Team Nürnberger                                          56:1919 Philippines                                            1:10:3520 Palmans-Collstrop                                      1:12:5921 Malaysia                                               1:20:5522 China                                                  1:47:29 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login