Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

July 13/02 12:04 pm - UNIQA Classic: Stage 3


Posted by Editoress on 07/13/02
 

UNIQA Classic Austria

Stage 3: (July 12) Rabenstein/P. to Gresten, 173. km

1. Elia Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 4:29:37
2. Petr Herman (Cze) Team Bikedrive at 0:01
3. Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
4. Werner Riebenbauer (Aut) Team Nürnberger Verschierung
5. Martin Fischerlehner (Aut) Volksbank Ideal
6. Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone
7. Jan Koerts (Ned) Domo-Farm Frites
8. Marco Milesi (Ita) Domo-Farm Frites
9. Devis Miorin (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa
10. Marcus Zberg (Sui) Rabobank
11. David Mckenzie (Aus) Iteamnova.com
12. Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
13. Jochen Summer (Aut) Volksbank Ideal
14. Nicola Gavazzi (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
15. Tom Boonen (Bel) Us Postal Service
16. Frederic Amorison (Bel) Lotto-Adecco
17. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Adecco
18. Federico Giabbecucci (Ita) Acqua & Sapone
19. Peter Pichler (Aut) Austrian National Team
20. Scott Sunderland (Aus) EDS-fakta
21. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa
22. Ralph Scherzer (Aut) Union Elk Haus
23. Christoph Kerschbaum (Aut) Austrian National Team
24. Viktor März (Ger) Team Lta-Quattro Logistics
25. Christian Wegmann (Ger) Saeco Macchine Per Caffe
26. Adam Homolka (Cze) Team Bikedrive
27. Kevin Hulsmans (Bel) Mapei-Quick Step
28. David Harrigan (Aus) Iteamnova.com
29. Denis Haueisen (Ger) Team Lta-Quattro Logistics
30. Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco
31. Bernhard Kohl (Aut) Austrian National Team
32. Christopher Jenner (Fra) Credit Agricole
33. Vasilis Anastopoulos (Gre) Volksbank Ideal
34. David Mccann (Irl) Volksbank Ideal
35. Sebastian Denke (Ger) Team Lta-Quattro Logistics
36. Arnold Eisel (Aut) Union Elk Haus
37. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
38. Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole
39. Dominique Perras (Can) Iteamnova.com
40. Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
41. Stefan Rucker (Aut) Union Elk Haus
42. Cadel Evans (Aus) Mapei-Quick Step
43. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
44. Markus Wimmer (Aut) Arbo Merida Graz
45. Pierrick Fedrigo (Fra) Credit Agricole
46. Harald Morscher (Aut) Team Nürnberger Verschierung
47. Tom Stremersch (Bel) Lotto-Adecco
48. Martin Moser (Aut) Team Bikedrive
49. Max Van Heeswijk (Ned) Domo-Farm Frites
50. Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
51. Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole
52. Christian Pomer (Aut) Team Bikedrive
53. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
54. Yan Tournier (Fra) Credit Agricole
55. Scott Guyton (NZl) Iteamnova.com
56. Michael Barry (Can) Us Postal Service
57. Thomas Rohregger (Aut) Austrian National Team
58. Sven Nijs (Bel) Rabobank
59. Geert Verheyen (Bel) Rabobank
60. Chann Mcrae (USA) Us Postal Service
61. Seweryn Kohut (Pol) De Nardi - Pasta Montegrappa
62. Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner
63. Marcel Duijn (Ned) Rabobank
64. Thorsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe
65. Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
66. Igor Kranjec (Slo) De Nardi - Pasta Montegrappa
67. Christian Vandevelde (USA) Us Postal Service
68. Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
69. Maurizio Vandelli (Ita) Union Elk Haus
70. Damiano Cunego (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
71. Franz Stocher (Aut) Union Elk Haus
72. Morten Sonne (Den) EDS-fakta
73. Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
74. Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
75. Claudio Astolfi (Ita) Acqua & Sapone
76. Christian Pfannberger (Aut) Team Nürnberger Verschierung
77. Patrick Kofler (Aut) Volksbank Ideal
78. Richard Groenendaal (Ned) Rabobank
79. Filippo Simeoni (Ita) Acqua & Sapone
80. Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
81. Rossano Brasi (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa
82. Remmert Wielinga (Ned) De Nardi - Pasta Montegrappa
83. Garcia Rodriguez F:T: (Esp) Acqua & Sapone
84. Thomas Liese (Ger) Team Nürnberger Verschierung
85. Hannes Hempel (Aut) Team Bikedrive
86. Jorgen Bo Petersen (Den) EDS-fakta
87. Steffen Kjaergaard (Nor) Us Postal Service
88. Fraser Mc Master (NZl) Volksbank Ideal
89. Vladimir Novotny (Cze) Team Bikedrive all s.t.
90. Matthew White (Aus) Us Postal Service 4:41
91. Robert Forster (Ger) Team Nürnberger Verschierung 5:24
92. Pascal Hungerbühler (Sui) Team Lta-Quattro Logistics 6:22
93. Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 9:31
94. Friedrich Berein (Aut) Union Elk Haus
95. Trent Wilson (Aus) Iteamnova.com
96. Jürgen Pauritsch (Aut) Austrian National Team
97. Stefan Richner (Sui) Team Lta-Quattro Logistics
98. Richard Nudl (Aut) Arbo Merida Graz
99. Hans Peter Obwaller (Aut) Arbo Merida Graz
100. Hansjorg Draxl (Aut) Arbo Merida Graz
101. Allan Bo Andresen (Den) EDS-fakta
102. Alan Iacuone (Aus) Iteamnova.com
103. Sasa Sviben (Slo) Team Nürnberger Verschierung
104. Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco

GC

1. Christian Wegmann (Ger) Saeco Macchine Per Caffe 12:55:11
2. Devis Miorin (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa at 0:01
3. Adam Homolka (Cze) Team Bikedrive 0:07
4. Tom Stremersch (Bel) Lotto-Adecco 0:12
5. Bernhard Kohl (Aut) Austrian National Team 0:15
6. Pierrick Fedrigo (Fra) Credit Agricole
7. Elia Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 2:58
8. Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step 3:04
9. Martin Fischerlehner (Aut) Volksbank Ideal 3:09
10. Christopher Jenner (Fra) Credit Agricole
11. Harald Morscher (Aut) Team Nürnberger Verschierung
12. Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone 3:10
13. Frederic Amorison (Bel) Lotto-Adecco
14. Scott Sunderland (Aus) EDS-fakta
15. Cadel Evans (Aus) Mapei-Quick Step
16. Ralph Scherzer (Aut) Union Elk Haus
17. Sebastian Denke (Ger) Team Lta-Quattro Logistics
18. Dominique Perras (Can) Iteamnova.com
19. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
20. Martin Moser (Aut) Team Bikedrive
21. Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
22. Markus Wimmer (Aut) Arbo Merida Graz
23. Geert Verheyen (Bel) Rabobank
24. Seweryn Kohut (Pol) De Nardi - Pasta Montegrappa
25. Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
26. Yan Tournier (Fra) Credit Agricole
27. Damiano Cunego (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
28. Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
29. Filippo Simeoni (Ita) Acqua & Sapone
30. Michael Barry (Can) Us Postal Service 3:20
31. Jorgen Bo Petersen (Den) EDS-fakta 3:30
32. Thorsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe 4:10
33. Nicola Gavazzi (Ita) Saeco Macchine Per Caffe 4:12
34. Viktor März (Ger) Team Lta-Quattro Logistics
35. Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
36. Igor Kranjec (Slo) De Nardi - Pasta Montegrappa
37. Vasilis Anastopoulos (Gre) Volksbank Ideal 5:06
38. Marcus Zberg (Sui) Rabobank 5:08
39. Remmert Wielinga (Ned) De Nardi - Pasta Montegrappa 6:13
40. Scott Guyton (NZl) Iteamnova.com 7:15
41. Steffen Kjaergaard (Nor) Us Postal Service 7:15
42. Rossano Brasi (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa 7:41
43. Matthew White (Aus) Us Postal Service 7:47
44. Tom Boonen (Bel) Us Postal Service 10:29
45. Petr Herman (Cze) Team Bikedrive 10:33
46. Arnold Eisel (Aut) Union Elk Haus 10:35
47. Kevin Hulsmans (Bel) Mapei-Quick Step 10:39
48. Federico Giabbecucci (Ita) Acqua & Sapone
49. Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
50. Max Van Heeswijk (Ned) Domo-Farm Frites
51. Christian Pomer (Aut) Team Bikedrive
52. Thomas Rohregger (Aut) Austrian National Team
53. Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole
54. Chann Mcrae (USA) Us Postal Service
55. Morten Sonne (Den) EDS-fakta
56. Christian Vandevelde (USA) Us Postal Service
57. Maurizio Vandelli (Ita) Union Elk Haus
58. Hannes Hempel (Aut) Team Bikedrive
59. Christian Pfannberger (Aut) Team Nürnberger Verschierung
60. Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
61. Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites 10:49
62. David Mccann (Irl) Volksbank Ideal 10:58
63. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi - Pasta Montegrappa 11:03
64. Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 11:37
65. Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole 11:39
66. Marco Milesi (Ita) Domo-Farm Frites 11:41
67. Peter Pichler (Aut) Austrian National Team
68. Werner Riebenbauer (Aut) Team Nürnberger Verschierung
69. David Mckenzie (Aus) Iteamnova.com
70. Denis Haueisen (Ger) Team Lta-Quattro Logistics
71. Stefan Rucker (Aut) Union Elk Haus
72. Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner
73. Richard Groenendaal (Ned) Rabobank
74. Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
75. Vladimir Novotny (Cze) Team Bikedrive
76. Jan Koerts (Ned) Domo-Farm Frites 12:01
77. Hans Peter Obwaller (Aut) Arbo Merida Graz 12:40
78. Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco 13:11
79. Richard Nudl (Aut) Arbo Merida Graz 13:42
80. Christoph Kerschbaum (Aut) Austrian National Team 15:10
81. Jochen Summer (Aut) Volksbank Ideal
82. Sven Nijs (Bel) Rabobank
83. David Harrigan (Aus) Iteamnova.com
84. Marcel Duijn (Ned) Rabobank
85. Patrick Kofler (Aut) Volksbank Ideal
86. Franz Stocher (Aut) Union Elk Haus 16:31
87. Claudio Astolfi (Ita) Acqua & Sapone 17:00
88. Pascal Hungerbühler (Sui) Team Lta-Quattro Logistics 18:18
89. Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 21:11
90. Stefan Richner (Sui) Team Lta-Quattro Logistics
91. Sasa Sviben (Slo) Team Nürnberger Verschierung 21:42
92. Garcia Rodriguez F:T: (Esp) Acqua & Sapone 22:30
93. Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 22:37
94. Thomas Liese (Ger) Team Nürnberger Verschierung
95. Alan Iacuone (Aus) Iteamnova.com 24:40
96. Fraser Mc Master (NZl) Volksbank Ideal 26:47
97. Jürgen Pauritsch (Aut) Austrian National Team 32:00
98. Hansjorg Draxl (Aut) Arbo Merida Graz
99. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Adecco 32:05
100. Trent Wilson (Aus) Iteamnova.com 35:31
101. Friedrich Berein (Aut) Union Elk Haus 36:17
102. Robert Forster (Ger) Team Nürnberger Verschierung 48:22
103. Allan Bo Andresen (Den) EDS-fakta 52:22
104. Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco 52:24

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login