Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

July 16/02 11:30 am - Tour de L'Abitibi: GC after Stage 2


Posted by Editoress on 07/16/02
 

Tour de L'Abitibi

GC after Stage 2

Results Courtesy Tour de L'Abitibi

1. Meerkerk, Norman (NED) Saturn Team1:43:37
2. Stiler-Cote, Oliver (USA) Saturn Teamat 0:02
3. Anthony, Jesse (USA) Saturn Teams.t.
4. Grabowski, Zak (USA) Saturn Team0:06
5. Wilcox, Craig (USA) Saturn Team
6. Wagner, Kyle (USA) Saturn Teamboth s.t.
7. Farrar, Tyler (USA) États-Unis0:09
8. Mitchell, Nathan (USA) États-Unis0:13
9. Kerkhof, Josh (USA) États-Uniss.t.
10. Caldwell, Blake (USA) États-Unis0:17
11. Cozza, Steven (USA) États-Uniss.t.
12. Van Hoof, Roel (BEL) Belgique - Sweet Paradise0:26
13. Melis, Jasper (BEL) Belgique - Sweet Paradise
14. Vandewalle, Kristof (BEL) Belgique - Sweet Paradise
15. Vandebrouck, Geoffrey (BEL) Belgique - Sweet Paradise
16. Verbist, Evert (BEL) Belgique - Sweet Paradise
17. De Poortere, Ingmar (BEL) Belgique - Sweet Paradiseall s.t.
18. Fausse, Guillaume (CAN) Québec0:32
19. Sztuke, François (CAN) Québec0:36
20. Lavoie, Jean-Sébastien (CAN) Québec
21. Vives, Maxime (CAN) Québec
22. Lacombe, Kevin (CAN) Québecall s.t.
23. Van Ijzendoorn, Eddy (NED) Hollande0:40
24. Gerritsen, Onno (NED) Hollande0:46
25. Harms, Jos (NED) Hollandes.t.
26. Alloo, Mike (NED) Hollande0:50
27. Zijlstra, Sipke (NED) Hollandes.t.
28. Taufen, Hans (USA) États-Unis1:02
29. Laurencot, Benoît (FRA) Franche Comté1:10
30. Millot, Nicolas (FRA) Franche Comté
31. Chiocca, Matthieu (FRA) Franche Comtéboth s.t.
32. Gewirtz, Joshua (USA) NorthEast Regional A1:11
33. Demoly, Tanguy (FRA) Franche Comté1:14
34. Coupe, Tom (USA) NorthEast Regional A1:15
35. Norris, Keith (USA) NorthEast Regional A
36. Torre, Bart (USA) NorthEast Regional A
37. Viera, Brad (USA) NorthEast Regional Aall s.t.
38. Peters, Clayton (USA) Texas1:16
39. Tsuji, Yoshimitsu (JPN) Japon1:18
40. Ono, Tetsuhiro (JPN) Japons.t.
41. Huffstetter, Anuthee (USA) Texas1:20
42. Korzekwa, Jonathan (USA) Texas
43. Wright, Erik (USA) Texas
44. Butcher, Clark (USA) Texasall s.t.
45. Desrochers, Maxime (CAN) Espoirs de Laval1:21
46. Nadeau, Xavier (CAN) Espoirs de Laval
47. Pilote, Jean-Luc (CAN) Espoirs de Laval
48. Dionne, Jean-François (CAN) Espoirs de Lavalall s.t.
49. Ikeda, Takeshi (JPN) Japon1:22
50. Kakimoto, Yusuke (JPN) Japon
51. Tanigaki, Yuki (JPN) Japon
52. Amanuma, Masaki (JPN) Japonall s.t.
53. Chatelin, Loïc (FRA) Franche Comté1:29
54. Deeny, Sheldon (USA) Arizona Select Team1:34
55. Parrish, Jonathan (USA) Arizona Select Team1:38
56. Harmon, Jasen (USA) Arizona Select Team
57. Horn, Peter (USA) Arizona Select Teamboth s.t.
58. Devine, John (USA) ISCorp Cycling Team1:40
59. Karibidis, Manolis (GRE) Grèce1:43
60. Musicant, Aaron (USA) Team Swift
61. Nikolaou, Eleftherios (GRE) Grèce
62. Kaloudakis, Nikolaos (GRE) Grèceall s.t.
63. Oberst, Rick (USA) ISCorp Cycling Team1:44
64. Biwan, Adam (USA) ISCorp Cycling Teams.t.
65. Eriksson, Alan (USA) Team Swift1:47
66. Daskalakis, Emmanouil (GRE) Grèce
67. O'Grady, Brian (USA) Team Swift
68. Sventzouris, Vassilios (GRE) Grèceall s.t.
69. Harter, Brady (USA) Team Swift1:51
70. Cameron, Evans (CAN) Colombie-Britanique1:52
71. Davidson, Andrew (CAN) Alberta1:56
72. Atkinson, Spencer (CAN) Alberta
73. Lea, Matthew (CAN) Colombie-Britanique
74. Crump, Shaun (CAN) Colombie-Britanique
75. Cooper, Marsh (CAN) Colombie-Britaniqueall s.t.
76. Cherkis, Dan (USA) Southeastern Regional2:14
77. Wolf, Michael (USA) Southeastern Regional
78. Boli, Jonas (USA) Southeastern Regional
79. Branscomb, Joel (USA) Southeastern Regionalall s.t.
80. Cervantes, Omar (MEX) Mexique2:20
81. Arenas, Eder (MEX) Mexique
82. Guerrero, Abundio (MEX) Mexique
83. Barba, Luis (MEX) Mexique
84. Dunton, Troy (USA) Texasall s.t.
85. Holland, Eric (CAN) Alberta2:26
86. Abbott, Phil (CAN) Alberta2:37
87. Deboer, Ryan (CAN) Ontario2:39
88. Pozniak, Mark (CAN) Ontario
89. Nelson, David (USA) Arizona Select Teamboth s.t.
90. Rand, Art (USA) NorthEast Regional B2:43
91. Smithwood, Brandon (USA) NorthEast Regional Bs.t.
92. Boucher, Cabrel (CAN) Manitoba2:55
93. Hendrickson, Brian (USA) Voler / West Coast Regional
94. Martynaitis, Juozaz (LTU) Voler / West Coast Regionalboth s.t.
95. Crichton, Brandon (CAN) Manitoba2:59
96. Davies, Zac (USA) Manitobas.t.
97. Little, Taylor (CAN) Alberta3:00
98. Chouinard, Abel (CAN) Espoirs de Laval3:04
99. Mehus, Chris (USA) Midwest3:05
100. Martineau, Charles (CAN) Manitoba3:14
101. Strom, Per (CAN) Albertas.t.
102. Schimmer, Duke (USA) Team Swift3:30
103. Miller, Nathan (USA) Team Swift3:32
104. Clarke, Daniel (CAN) Ontario3:40
105. Magazino, Chris (USA) Southeastern Regional3:57
106. Herrera, Filiberto (MEX) Mexique4:17
107. Anderson, Evan (USA) Voler / West Coast Regional4:38
108. de Geir, Craig (CAN) Atlantic Cycling Centre4:51
109. Van Kessel, Egon (NED) Hollande5:10
110. Smith, Allan (USA) Manitoba5:32
111. Albizzati, Jérôme (FRA) Franche Comté5:34
112. Damhoff, Ben (USA) Midwest5:59
113. Poling, Jerad (USA) Midwests.t.
114. Carr, Jordan (USA) ISCorp Cycling Team6:01
115. Eggebrecht, John (USA) ISCorp Cycling Team6:04
116. Goettig, Chris (USA) ISCorp Cycling Teams.t.
117. Argue, Geoff (CAN) Colombie-Britanique6:16
118. De Luise, Chris (USA) NorthEast Regional A6:28
119. Phelps, Ryan (USA) Southeastern Regional6:34
120. Harless, Paul (USA) Midwest6:52
121. Silver, Sam (USA) NorthEast Regional B7:03
122. Pollard, Matt (USA) NorthEast Regional Bs.t.
123. Emery , Kirk (CAN) Atlantic Cycling Centre7:09
124. Lamb, Jamie (CAN) Atlantic Cycling Centre
125. Meier, Christian (CAN) Atlantic Cycling Centreboth s.t.
126. St-Onge, Justin (CAN) Atlantic Cycling Centre8:00
127. Holtzman, Tyler (CAN) Ontario10:14
128. Suhr, Kevin (USA) Arizona Select Team10:27
129. Gustafson, Mark (USA) Voler / West Coast Regional10:30
130. Stamm, Fred (USA) Voler / West Coast Regionals.t.
131. McLean, David (USA) Manitoba10:49
132. Roy, David (CAN) Québec11:26
133. Sarrazin, Marc-André (CAN) Espoirs de Laval12:11
134. Jensen, Doug (CAN) Colombie-Britanique12:46
135. Hurley, Brenden (CAN) Ontario13:29
136. Pantanella, Vince (USA) NorthEast Regional B13:33
137. Coleman, Ben (USA) NorthEast Regional Bs.t.
138. Grubbs, David (USA) Voler / West Coast Regional13:45
139. Graham, Chris (CAN) Atlantic Cycling Centre15:02
140. Gavic, Brandon (USA) Midwest15:21
141. Lehman, Alex (USA) Midwest19:41



 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login