Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

September 9/02 11:05 am - Vuelta Stage 3


Posted by Editoress on 09/9/02
 

Vuelta a Espana

Stage 3 - San Vicente de Raspeig to Murcia 134 km

1 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 3:07:37
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
3 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
4 Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step
5 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
6 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
7 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
8 Martin Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada
9 Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
10 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
11 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia
12 Robert Sassone (Fra) Cofidis
13 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
14 Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites
15 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
16 Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca
17 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
18 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
19 Angelo Furlan (Ita) Alessio
20 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo all s.t.
21 Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com at 0:06
22 Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
23 Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi
24 Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
25 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
26 Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport
27 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
28 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance
29 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
30 David Millar (GBR) Cofidis
31 Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski
32 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia
33 Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com
34 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat:Auber 93
35 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca
36 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
37 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
38 Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
39 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
40 Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems
41 Jeremy Hunt (GBR) Bigmat:Auber 93
42 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
43 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi
44 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
45 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
46 Daniel Becke (Ger) Team Coast
47 Benjamin Noval (Esp) Relax-Fuenlabrada
48 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
49 Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
50 Alberto Vinale (Ita) Alessio
51 Luis Perez (Esp) Team Coast
52 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
53 Guido Trentin (Ita) Cofidis
54 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
55 Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat:Auber 93
56 Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance
57 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
58 Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin
59 Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
60 Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
61 Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
62 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
63 Manuel Beltran (Esp) Team Coast
64 Fernando Escartin (Esp) Team Coast
65 Bingen Fernandez (Esp) Cofidis
66 Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport
67 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
68 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
69 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
70 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
71 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
72 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria
73 Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
74 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
75 Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS
76 Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski
77 Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca
78 Angel Casero (Esp) Team Coast
79 Jaime Hernandez (Esp) Team Coast
80 Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
81 Michael Barry (Can) US Postal Service
82 Roberto Heras (Esp) US Postal Service
83 Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski
84 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
85 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
86 Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
87 Andreas Klier (Ger) Team Telekom
88 Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada
89 Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada
90 German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada
91 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport
92 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
93 Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
94 Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com
95 J:Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
96 Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski
97 Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
98 Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi
99 Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca
100 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
101 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
102 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
103 Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service
104 Corrado Serina (Ita) Index Alexia
105 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
106 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
107 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
108 Vitoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
109 David Canada (Esp) Mapei-Quick Step
110 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
111 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
112 Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
113 Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems
114 Aitor Kintana (Esp) Bigmat:Auber 93
115 Mederic Clain (Fra) Cofidis
116 Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
117 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
118 Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada
119 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
120 David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi
121 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
122 Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
123 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
124 Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
125 David Plaza (Esp) Team Coast
126 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
127 Inigo Cuesta (Esp) Cofidis
128 Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems
129 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
130 Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
131 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
132 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
133 Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service
134 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
135 Stephane Heulot (Fra) Bigmat:Auber 93
136 Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
137 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
138 Daniel Atienza (Esp) Cofidis
139 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport
140 Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
141 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
142 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
143 Mauro Zanetti (Ita) Alessio
144 Aitor Garmendia (Esp) Team Coast
145 J:Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com
146 Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
147 Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
148 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
149 Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
150 Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski
151 Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca
152 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat:Auber 93
153 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
154 Guillaume Auger (Fra) Bigmat:Auber 93
155 J:Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada
156 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites
157 M:A: Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina
158 Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
159 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
160 Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
161 Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
162 Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems
163 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom
164 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
165 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
166 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat:Auber 93
167 Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada
168 Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi
169 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
170 Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance
171 Stephane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
172 Matthew White (Aus) US Postal Service
173 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
174 Ricardo Valdez (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
175 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
176 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio
177 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
178 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
179 Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi
180 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
181 Daniele Galli (Ita) Index Alexia
182 Andrea Brognara (Ita) Alessio
183 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia
184 Eddy Serri (Ita) Index Alexia
185 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
186 Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems
187 Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS
188 Dario Andriotto (Ita) Index Alexia
189 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
190 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
191 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
192 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia
193 Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com
194 Marco Magnani (Ita) Index Alexia
195 David Zabriskie (USA) US Postal Service
196 Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance
197 Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria all s.t.
200 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 2:30
201 Xavier Jan (Fra) Bigmat:Auber 93 2:32
202 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 5:29
203 Charles Wegelius (GBR) Mapei-Quick Step s.t.

GC
1 Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski 7:33:39
2 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
3 Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
4 Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski
5 Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
6 Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski all s.t.
7 Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca at 0:09
8 Erik Zabel (Ger) Team Telekom 0:12
9 Roberto Heras (Esp) US Postal Service 0:14
10 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
11 Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service both s.t.
12 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca 0:15
13 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
14 Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca
15 Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
16 Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
17 Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
18 Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca all s.t.
19 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom 0:18
20 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom s.t.
21 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo 0:23
22 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
23 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
24 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
25 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo all s.t.
26 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis 0:26
27 David Millar (GBR) Cofidis
28 Guido Trentin (Ita) Cofidis
29 Inigo Cuesta (Esp) Cofidis
30 Daniel Atienza (Esp) Cofidis all s.t.
31 Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com 0:27
32 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
33 Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com
34 Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com
35 Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
36 Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
37 Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
38 J:Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com all s.t.
39 Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com 0:31
40 Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step 0:36
41 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:37
42 Angel Casero (Esp) Team Coast 0:39
43 Manuel Beltran (Esp) Team Coast
44 Fernando Escartin (Esp) Team Coast
45 Luis Perez (Esp) Team Coast
46 David Plaza (Esp) Team Coast
47 Aitor Garmendia (Esp) Team Coast all s.t.
48 David Canada (Esp) Mapei-Quick Step 0:42
49 Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
50 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step both s.t.
51 Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:43
52 Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
53 M:A: Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tol both s.t.
54 Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems 0:47
55 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
56 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
57 Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems
58 Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems all s.t.
59 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS 0:48
60 Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin 0:54
61 Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
62 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
63 Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
64 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
65 Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS
66 Vitoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
67 Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
68 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS all s.t.
69 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites 0:59
70 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
71 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
72 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites all s.t.
73 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:03
74 Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
75 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
76 David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi all s.t.
77 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 1:07
78 Mederic Clain (Fra) Cofidis 1:09
79 Michael Barry (Can) US Postal Service 1:10
80 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi 1:13
81 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
82 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
83 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
84 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
85 Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport
86 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
87 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport all s.t.
88 Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:15
89 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport s.t.
90 Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat:Auber 93 1:16
91 Aitor Kintana (Esp) Bigmat:Auber 93
92 Stephane Heulot (Fra) Bigmat:Auber 93
93 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat:Auber 93 all s.t.
94 Andreas Klier (Ger) Team Telekom 1:17
95 Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems 1:18
96 Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:21
97 Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
98 Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
99 J:Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
100 Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
101 Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
102 Ricardo Valdez (Esp) Jazztel-Costa De Almeria all s.t.
103 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:22
104 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio 1:24
105 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
106 Mauro Zanetti (Ita) Alessio both s.t.
107 Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance 1:26
108 Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance
109 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance both s.t.
110 Benjamin Noval (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:31
111 Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada
112 Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada
113 Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
114 Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada all s.t.
115 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 1:49
116 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:52
117 Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski 2:17
118 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites 2:25
119 Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service 2:31
120 Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca 2:32
121 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom 2:35
122 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom s.t.
123 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia 2:38
124 Marco Magnani (Ita) Index Alexia s.t.
125 Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS 2:39
126 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom 2:43
127 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport 2:57
128 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS 2:59
129 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin 3:11
130 Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:20
131 Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi s.t.
132 J:Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada 3:24
133 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems s.t.
134 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin 3:26
135 Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski 3:29
136 Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport 3:30
137 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 3:43
138 Bram Tankink (Ned) Domo-Farm Frites 3:46
139 Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada 3:48
140 Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 4:43
141 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio 4:47
142 Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi s.t.
143 Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski 4:52
144 Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 5:04
145 Bingen Fernandez (Esp) Cofidis 5:39
146 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin 5:43
147 Robert Bartko (Ger) Team Telekom 5:53
148 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo 5:58
149 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo s.t.
150 David Zabriskie (USA) US Postal Service 6:00
151 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 6:17
152 Jaime Hernandez (Esp) Team Coast 6:30
153 Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems 6:38
154 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin 6:45
155 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia 6:47
156 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat:Auber 93 6:51
157 Martin Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada 7:16
158 German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada 7:22
159 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service 7:28
160 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 7:31
161 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo 7:37
162 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport 7:50
163 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems 7:55
164 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom 8:23
165 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 8:27
166 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis 8:31
167 Robert Sassone (Fra) Cofidis s.t.
168 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 8:42
169 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria 9:26
170 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin 9:27
171 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 9:55
172 Charles Wegelius (GBR) Mapei-Quick Step 13:19
173 Antonio Cruz (USA) US Postal Service 16:41
174 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast 17:00
175 Daniel Becke (Ger) Team Coast 17:06
176 Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step 17:09
177 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites 17:26
178 Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi 17:30
179 Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 17:40
180 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat:Auber 93 17:43
181 Jeremy Hunt (GBR) Bigmat:Auber 93
182 Guillaume Auger (Fra) Bigmat:Auber 93 both s.t.
183 Angelo Furlan (Ita) Alessio 17:45
184 Alberto Vinale (Ita) Alessio 17:51
185 Andrea Brognara (Ita) Alessio s.t.
186 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance 17:53
187 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
188 Stephane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
189 Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance all s.t.
190 Matthew White (Aus) US Postal Service 18:28
191 Corrado Serina (Ita) Index Alexia 19:05
192 Dario Andriotto (Ita) Index Alexia
193 Eddy Serri (Ita) Index Alexia both s.t.
194 Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites 19:06
195 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 19:08
196 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia 19:09
197 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites 19:12
198 Daniele Galli (Ita) Index Alexia 19:15
199 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia s.t.
200 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin 19:20
201 Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi 20:04
202 Xavier Jan (Fra) Bigmat:Auber 93 20:09
203 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 29:51

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login