Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

September 10/02 3:44 am - Cipo Takes Second Vuelta Win


Posted by Editor on 09/10/02
 

Vuelta a Espana

Stage 4 - Aguilas to Roquetas De Mar 150 km

1 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 3:33:32
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
3 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
4 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
5 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
6 Angelo Furlan (Ita) Alessio
7 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
8 Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step
9 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance
10 Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites
11 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
12 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
13 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
14 Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca
15 Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi
16 Robert Sassone (Fra) Cofidis
17 Alberto Vinale (Ita) Alessio
18 Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com
19 Jeremy Hunt (GBR) Bigmat.Auber 93
20 J.Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com
21 Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca
22 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
23 Luis Perez (Esp) Team Coast
24 Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin
25 Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com
26 Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com
27 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
28 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
29 Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
30 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
31 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca
32 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia
33 Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
34 Mederic Clain (Fra) Cofidis
35 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
36 David Millar (GBR) Cofidis
37 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
38 Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
39 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi
40 Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
41 Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
42 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
43 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
44 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
45 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
46 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
47 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
48 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
49 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
50 Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems
51 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria
52 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
53 Andreas Klier (Ger) Team Telekom
54 Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
55 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
56 Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance
57 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
58 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
59 Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport
60 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
61 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
62 Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
63 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
64 Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski
65 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
66 Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
67 Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
68 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
69 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
70 Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93
71 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
72 Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service
73 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
74 Roberto Heras (Esp) US Postal Service
75 Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
76 Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
77 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
78 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
79 Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca
80 Jaime Hernandez (Esp) Team Coast
81 Michael Barry (Can) US Postal Service
82 Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
83 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
84 Fernando Escartin (Esp) Team Coast
85 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
86 Manuel Beltran (Esp) Team Coast
87 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
88 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
89 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
90 David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi
91 Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski
92 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
93 Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
94 Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
95 Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems
96 Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
97 Angel Casero (Esp) Team Coast
98 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
99 Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS
100 Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93
101 David Canada (Esp) Mapei-Quick Step
102 Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada
103 Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service
104 Guido Trentin (Ita) Cofidis
105 Stephane Heulot (Fra) Bigmat.Auber 93
106 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
107 German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada
108 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
109 Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step
110 Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski
111 Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
112 Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
113 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
114 Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
115 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
116 Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada
117 Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems
118 Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
119 David Plaza (Esp) Team Coast
120 Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport
121 Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
122 Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com
123 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
124 Aitor Kintana (Esp) Bigmat.Auber 93
125 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
126 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
127 Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
128 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
129 Aitor Garmendia (Esp) Team Coast
130 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
131 Inigo Cuesta (Esp) Cofidis
132 Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems
133 Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi
134 Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
135 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom
136 Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi
137 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
138 Mauro Zanetti (Ita) Alessio
139 J.Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
140 Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada
141 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio
142 Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski
143 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
144 Bingen Fernandez (Esp) Cofidis
145 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
146 Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
147 Stephane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
148 Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada
149 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
150 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
151 Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance
152 Vitoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
153 Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
154 J.Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada
155 Matthew White (Aus) US Postal Service
156 Daniel Atienza (Esp) Cofidis
157 Ricardo Valdez (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
158 Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca
159 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport
160 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
161 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
162 Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems
163 Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi
164 M.A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
165 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
166 Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski
167 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
168 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
169 David Zabriskie (USA) US Postal Service
170 Daniel Becke (Ger) Team Coast
171 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
172 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
173 Charles Wegelius (GBR) Mapei-Quick Step
174 Eddy Serri (Ita) Index Alexia
175 Andrea Brognara (Ita) Alessio
176 Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance
177 Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS all s.t.
178 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo at 0:28
179 Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:29
180 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin 0:54
181 Marco Magnani (Ita) Index Alexia 1:24
182 Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi
183 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
184 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
185 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo all s.t.
186 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites 1:46
187 Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria s.t.
188 Bram Tankink (Ned) Domo-Farm Frites 3:27
189 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems 3:37
190 Xavier Jan (Fra) Bigmat.Auber 93 3:40
191 Daniele Galli (Ita) Index Alexia 3:48
192 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites s.t.
193 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia 5:01
194 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 5:47
195 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport 6:00
196 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
197 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia 6:31
198 Dario Andriotto (Ita) Index Alexia
199 Corrado Serina (Ita) Index Alexia
200 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
201 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia all s.t.
202 Benjamín Noval (Esp) Relax-Fuenlabrada 9:52
203 Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada s.t.

GC

1 Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski 11:07:11
2 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
3 Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
4 Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski
5 Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
6 Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski all s.t.
7 Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca at 0:09
8 Erik Zabel (Ger) Team Telekom 0:12
9 Roberto Heras (Esp) US Postal Service 0:14
10 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
11 Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal Service both s.t.
12 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca 0:15
13 Aitor Gonzalez (Esp) Kelme-Costa Blanca
14 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
15 Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
16 Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
17 Juan Jose De Los Angeles (Esp) Kelme-Costa Blanca
18 Carlos Garcia (Esp) Kelme-Costa Blanca all s.t.
19 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom 0:18
20 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
21 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo 0:23
22 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
23 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
24 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
25 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo all s.t.
26 David Millar (GBR) Cofidis 0:26
27 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
28 Guido Trentin (Ita) Cofidis
29 Daniel Atienza (Esp) Cofidis all s.t.
30 Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com 0:27
31 Jose Ivan Gutierrez (Esp) iBanesto.com
32 Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com
33 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
34 Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
35 Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
36 J.Antonio Flecha (Esp) iBanesto.com
37 Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com all s.t.
38 Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step 0:36
39 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:37
40 Luis Perez (Esp) Team Coast 0:39
41 Manuel Beltran (Esp) Team Coast
42 Angel Casero (Esp) Team Coast
43 Fernando Escartin (Esp) Team Coast
44 David Plaza (Esp) Team Coast
45 Aitor Garmendia (Esp) Team Coast all s.t.
46 David Canada (Esp) Mapei-Quick Step 0:42
47 Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
48 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step both s.t.
49 Santos Gonzalez (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 0:43
50 M.A. Martin Perdiguero (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo s.t.
51 Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems 0:47
52 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
53 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
54 Juan Carlos Dominguez (Esp) Phonak Hearing Systems
55 Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems all s.t.
56 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS 0:48
57 Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin 0:54
58 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
59 Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
60 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
61 Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
62 Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS
63 Vitoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
64 Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS
65 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS all s.t.
66 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites 0:59
67 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites s.t.
68 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 1:03
69 Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
70 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
71 David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi all s.t.
72 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 1:07
73 Mederic Clain (Fra) Cofidis 1:09
74 Michael Barry (Can) US Postal Service 1:10
75 Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:12
76 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi 1:13
77 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
78 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
79 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
80 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
81 Igor Astarloa (Esp) Saeco-Longoni Sport
82 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
83 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport all s.t.
84 Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:15
85 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport s.t.
86 Felix Garcia Casas (Esp) Bigmat.Auber 93 1:16
87 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
88 Aitor Kintana (Esp) Bigmat.Auber 93
89 Stephane Heulot (Fra) Bigmat.Auber 93 all s.t.
90 Andreas Klier (Ger) Team Telekom 1:17
91 Reto Bergmann (Sui) Phonak Hearing Systems 1:18
92 Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 1:21
93 Jorge Ferrio (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
94 Rafael Casero (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
95 Jose Garrido (Esp) Jazztel-Costa De Almeria
96 J.Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa De Almeria all s.t.
97 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:22
98 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio 1:24
99 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
100 Mauro Zanetti (Ita) Alessio both s.t.
101 Mikel Astarloza (Esp) Ag2R Prevoyance 1:26
102 Inigo Chaurreau (Esp) Ag2R Prevoyance
103 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance both s.t.
104 Jose Luis Rebollo (Esp) Relax-Fuenlabrada 1:31
105 Nacor Burgos (Esp) Relax-Fuenlabrada
106 Antonio Colom (Esp) Relax-Fuenlabrada
107 Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada all s.t.
108 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 1:49
109 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:52
110 Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski 2:17
111 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites 2:23
112 Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service 2:31
113 Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca 2:32
114 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom 2:35
115 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom s.t.
116 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia 2:38
117 Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS 2:39
118 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom 2:43
119 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites 2:45
120 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS 2:59
121 Dario Gadeo (Esp) Jazztel-Costa De Almeria 3:07
122 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin 3:11
123 Mikel Artetxe (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:20
124 Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi s.t.
125 J.Manuel Vazquez (Esp) Relax-Fuenlabrada 3:24
126 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems s.t.
127 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin 3:26
128 Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski 3:29
129 Juan Fuentes (Esp) Saeco-Longoni Sport 3:30
130 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 3:43
131 Jose Maestre (Esp) Relax-Fuenlabrada 3:48
132 Inigo Cuesta (Esp) Cofidis 3:51
133 Marco Magnani (Ita) Index Alexia 4:02
134 Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 4:43
135 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio 4:47
136 Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski 4:52
137 Pietro Zucconi (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 5:04
138 Bingen Fernandez (Esp) Cofidis 5:39
139 Robert Bartko (Ger) Team Telekom 5:53
140 David Zabriskie (USA) US Postal Service 6:00
141 Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi 6:11
142 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites 6:13
143 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 6:17
144 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo 6:26
145 Jaime Hernandez (Esp) Team Coast 6:30
146 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin 6:37
147 Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems 6:38
148 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin 6:45
149 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93 6:51
150 Bram Tankink (Ned) Domo-Farm Frites 7:13
151 German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada 7:22
152 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
153 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service 7:28
154 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 7:31
155 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo 7:37
156 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport 7:50
157 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi 8:27
158 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis 8:31
159 Robert Sassone (Fra) Cofidis s.t.
160 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria 9:26
161 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin 9:27
162 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi 9:55
163 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 10:06
164 Charles Wegelius (GBR) Mapei-Quick Step 13:19
165 Antonio Cruz (USA) US Postal Service 16:41
166 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast 17:00
167 Daniel Becke (Ger) Team Coast 17:06
168 Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step 17:09
169 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites 17:26
170 Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi 17:30
171 Patrick Calcagni (Sui) Tacconi Sport-Emmegi 17:40
172 Jeremy Hunt (GBR) Bigmat.Auber 93 17:43
173 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
174 Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93 both s.t.
175 Angelo Furlan (Ita) Alessio 17:45
176 Alberto Vinale (Ita) Alessio 17:51
177 Andrea Brognara (Ita) Alessio s.t.
178 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance 17:53
179 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
180 Stephane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
181 Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance all s.t.
182 Matthew White (Aus) US Postal Service 18:28
183 Eddy Serri (Ita) Index Alexia 19:05
184 Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites 19:06
185 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites 19:12
186 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin 19:20
187 Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi 20:04
188 Daniele Galli (Ita) Index Alexia 23:03
189 Xavier Jan (Fra) Bigmat.Auber 93 23:49

Points Standings

1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom 56 points
2 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 50
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 41
4 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS 32
5 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport 25

Mountains Standings

1 Mederic Clain (Fra) Cofidis 16 points
2 German Nieto (Esp) Relax-Fuenlabrada 12
3 Oscar Laguna (Esp) Relax-Fuenlabrada 10
4 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites 8
5 Klaus Moller (Den) Milaneza-MSS 6

Team GC

1 ONCE-Eroski 33:21:33
2 Kelme-Costa Blanca at 0:39
3 US Postal Service 0:42
4 Team Telekom 0:48
5 Fassa Bortolo 1:03

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login