Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

February 1/03 7:14 am - Tour de Langkawi: Stage 2 Results


Posted by Editoress on 02/1/03
 

Telekom Malaysia Le Tour de Langkawi

This report made possible by Human Kinetics Publishers

Stage 2: Kangar to Butterworth, 148.30 kms / 92.22 Miles

Stage
1. Mendonca Pagliarini (BRA) Lampre3:32:55
2. Graeme Brown (AUS) Ceramiche Panaria
3. Mikhaylo Khalilov (UKR) Colombia - Selle Italia
4. Andrus Aug (EST) De Nardi - Colpack
5. Moreno Di Biase (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave
6. Hassan Maleki Mizan (IRI) Iran
7. Stuart O'Grady (AUS) Credit Agricole
8. Thomas Evans (IRL) Telekom Malaysia
9. Malcolm Lange (RSA) South Africa
10. Hossain Askari (IRI) Iran
11. Allan Bo Andresen (DEN) Team Fakta
12. Freddy Gonzalez (COL) Colombia - Selle Italia
13. Miguel Perdiguero (ESP) Domina Vacanze
14. Gert Vanderaerden (BEL) Palmans - Collstrop
15. Lars Ytting Bak (DEN) Team Fakta
16. Lorenzo Cardellini (ITA) Domina Vacanze
17. Rosli Nor Effandy (MAS) Telekom Malaysia
18. Ruben Bongiorno (ARG) Ceramiche Panaria
19. Alireza Haghi (IRI) Iran
20. Ronny Assez (BEL) Flanders - Iteamnova
21. Daniele Righi (ITA) Lampre
22. Brett Lancaster (AUS) Ceramiche Panaria
23. Owen Hannie (RSA) South Africa
24. Capilla Santos Gonzalez (ESP) Domina Vacanze
25. Hidenori Nodera (JPN) Japan
26. Ross Grant (RSA) South Africa
27. Michele Gobbi (ITA) De Nardi - Colpack
28. Hassan Suhardi (MAS) Malaysia
29. Razali Shahrulneeza (MAS) Malaysia
30. Julian Winn (GBR) Team Fakta
31. Simon Kessler (RSA) South Africa
32. Seong Hoong Tsen (MAS) Telekom Malaysia
33. Seamus McGrath (CAN) Canada
34. Satoshi Hirose (JPN) Japan
35. Morné Bester (RSA) South Africa
36. Johan Van Der Berg (RSA) South Africa
37. Cory Lange (CAN) Canada
38. Luis Felipe Laverde (COL) Formaggi Pinzolo Fiave
39. Susanto Tonton (INA) Telekom Malaysia
40. Michel Van Haecke (BEL) Palmans - Collstrop
41. Jacob Moe Rasmussen (DEN) Team Fakta
42. René Joergensen (DEN) Team Fakta
43. Michele Colleoni (ITA) De Nardi - Colpack
44. Rojo Nacor Burgos (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada
45. Garcia Oscar Laguna (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada
46. Arnel Quirimit (PHI) Philippinnes
47. Victor Espiritu (PHI) Philippinnes
48. Marco Pinotti (ITA) Lampre
49. Paolo Lanfranchi (ITA) Ceramiche Panaria
50. Roland Green (CAN) Canada
51. Gabriele Missaglia (ITA) Lampre
52. Björnar Vestöl (NOR) Team Fakta
53. José Manuel Vazquez (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada
54. Dave Bruylandts (BEL) Marlux - Ville De Charleroi
55. Filippo Perfetto (ITA) Ceramiche Panaria
56. Sébastien Mattozza (BEL) Marlux - Ville De Charleroi
57. Josep Jufre Pou (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada
58. Johan Dekkers (BEL) Marlux - Ville De Charleroi
59. Hernan Dario Munoz (COL) Colombia - Selle Italia
60. Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran
61. Peter Wuyts (BEL) Palmans - Collstrop
62. Raivis Belohvosciks (LAT) Marlux - Ville De Charleroi
63. Charles Guilbert (FRA) Marlux - Ville De Charleroi
64. Hamad Mohd Mahazir (MAS) Malaysia
65. Corey Sweet (AUS) Credit Agricole
66. Ondrej Fadrny (CZE) De Nardi - Colpack
67. Guillaume Girout (FRA) Marlux - Ville De Charleroi
68. Jurgen Landrie (BEL) Flanders - Iteamnova
69. Andrea Rossi (ITA) De Nardi - Colpack
70. Tomoya Kano (JPN) Japan
71. Warren Davadilla (PHI) Philippinnes
72. Kazuya Okazaki (JPN) Japan
73. Villamor Baluyut (PHI) Philippinnes
74. David George (RSA) South Africa
75. Sergiy Matveyev (UKR) Ceramiche Panaria
76. Jørgen Bo Petersen (DEN) Team Fakta
77. Ruben Lobato Elvira (ESP) Domina Vacanze
78. Fortunato Baliani (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave
79. Ruber Alveiro Marin (COL) Colombia - Selle Italia
80. Matteo Cappe (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave
81. Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Telekom Malaysia
82. Ismail Mohd Sazlee (MAS) Malaysia
83. Jose Rujano (VEN) Colombia - Selle Italia
84. Chris Horner (USA) Saturn
85. Tom Danielson (USA) Saturn
86. Rasoul Farshbaf Akbari (IRI) Iran
87. Thierry De Groote (BEL) Palmans - Collstrop
88. Filippo Simeoni (ITA) Domina Vacanze
89. Domenico Gualdi (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave
90. Christian Poos (LUX) Marlux - Ville De Charleroi
91. Hendrik Van Dyck (BEL) Palmans - Collstrop
92. Urbelino Mesa (COL) Colombia - Selle Italia
93. Rubens Bertogliati (SUI) Lampre
94. Kam-Po Wong (HKG) Telekom Malaysia
95. Simone Mori (ITA) Telekom Malaysia
96. Simone Cadamuro (ITA) De Nardi - Colpack
97. Jamie Peter Drew (AUS) Flanders - Iteamnova
98. Merculio Ramos (PHI) Philippinnes
99. Marco Serpellini (ITA) Lampre
100. Scott Davis (AUS) Ceramiche Panaria
101. Nathan O'Neill (AUS) Saturn
102. Tim Johnson (USA) Saturn
103. Phil Zajicek (USA) Saturn
104. Trent Wilson (AUS) Flanders - Iteamnova
105. Jose Manuel Maestre (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada
106. Lloyd Lucien Reynante (PHI) Philippinnes
107. Yohann Charpenteau (FRA) Credit Agricole
108. Kristof Trouve (BEL) Palmans - Collstrop
109. Erwin Thijs (BEL) Palmans - Collstrop
110. Russel Van Hout (AUS) Colombia - Selle Italia
111. Musa Musairi (MAS) Malaysia
112. Ah Tiam Wong (MAS) Malaysia
113. Sirous Hashemzadeh (IRI) Iran
114. Bruno Langlois (CAN) Canada
115. Scott Guyton (NZL) Flanders - Iteamnova
116. Massimo Amichetti (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave
117. Selamat Shahrizan (MAS) Malaysia
118. Alexandre Lavallée (CAN) Canadaall s.t.
119. Koji Fukushima (JPN) Japan(2:11)
120. Christopher Jenner (FRA) Credit Agricole3:32:55
121. Eric Wohlberg (CAN) Saturn
122. David Fernandez (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada
123. German Nieto (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada
124. Enrique Domingo (PHI) Philippinnes
125. Mahdi Sohrabi (IRI) Iran
126. Charles Wegelius (GBR) De Nardi - Colpack
127. Yann Tournier (FRA) Credit Agricole
128. Maximilian Sciandri (GBR) Lampre
129. Allan Iacuone (AUS) Flanders - Iteamnova
130. Biagio Conte (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave
131. Eric Leblacher (FRA) Credit Agricole
132. Shinri Suzuki (JPN) Japan
133. Peter Wedge (CAN) Canada
134. Gordon Fraser (CAN) Canada
135. Sergio Marinangeli (ITA) Domina Vacanzeall s.t.
DNF. Charles Dionne (CAN) Saturn
DNF. David McKenzie (AUS) Flanders - Iteamnova
DNF. Koki Shimbo (JPN) Japan
GC
1. Nathan O'Neill (AUS) Saturn3:44:48
2. Roland Green (CAN) Canadaat 0:23
3. Tom Danielson (USA) Saturn0:24
4. Eric Wohlberg (CAN) Saturn0:28
5. Sergiy Matveyev (UKR) Ceramiche Panaria0:31
6. Hernan Dario Munoz (COL) Colombia - Selle Italia0:38
7. Freddy Gonzalez (COL) Colombia - Selle Italia0:39
8. Gordon Fraser (CAN) Canada0:44
9. Seamus McGrath (CAN) Canada0:45
10. David Fernandez (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada0:45
11. Lars Ytting Bak (DEN) Team Fakta0:45
12. Brett Lancaster (AUS) Ceramiche Panaria0:46
13. Peter Wedge (CAN) Canada0:50
14. Fortunato Baliani (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave0:51
15. Tim Johnson (USA) Saturn0:51
16. Capilla Santos Gonzalez (ESP) Domina Vacanze0:52
17. Russel Van Hout (AUS) Colombia - Selle Italia0:52
18. David George (RSA) South Africa0:52
19. Paolo Lanfranchi (ITA) Ceramiche Panaria0:57
20. Marco Pinotti (ITA) Lampre0:59
21. Stuart O'Grady (AUS) Credit Agricole1:00
22. Gabriele Missaglia (ITA) Lampre1:00
23. Chris Horner (USA) Saturn1:02
24. Phil Zajicek (USA) Saturn1:02
25. Miguel Perdiguero (ESP) Domina Vacanze1:04
26. Marco Serpellini (ITA) Lampre1:05
27. Filippo Simeoni (ITA) Domina Vacanze1:06
28. Julian Winn (GBR) Team Fakta1:06
29. Josep Jufre Pou (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada1:06
30. Dave Bruylandts (BEL) Marlux - Ville De Charleroi1:07
31. Hossain Askari (IRI) Iran1:07
32. Jose Manuel Maestre (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada1:07
33. Susanto Tonton (INA) Telekom Malaysia1:08
34. Charles Wegelius (GBR) De Nardi - Colpack1:09
35. Luis Felipe Laverde (COL) Formaggi Pinzolo Fiave1:09
36. David McKenzie (AUS) Flanders - Iteamnova1:11
37. Graeme Brown (AUS) Ceramiche Panaria1:12
38. Urbelino Mesa (COL) Colombia - Selle Italia1:14
39. Jose Rujano (VEN) Colombia - Selle Italia1:15
40. Rubens Bertogliati (SUI) Lampre1:15
41. Alireza Haghi (IRI) Iran1:16
42. Biagio Conte (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave1:16
43. Jacob Moe Rasmussen (DEN) Team Fakta1:17
44. German Nieto (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada1:19
45. Morné Bester (RSA) South Africa1:19
46. Jørgen Bo Petersen (DEN) Team Fakta1:20
47. Christian Poos (LUX) Marlux - Ville De Charleroi1:20
48. Michele Colleoni (ITA) De Nardi - Colpack1:21
49. Raivis Belohvosciks (LAT) Marlux - Ville De Charleroi1:21
50. René Joergensen (DEN) Team Fakta1:22
51. Michele Gobbi (ITA) De Nardi - Colpack1:23
52. Daniele Righi (ITA) Lampre1:24
53. Cory Lange (CAN) Canada1:24
54. Charles Dionne (CAN) Saturn1:24
55. Garcia Oscar Laguna (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada1:25
56. Andrea Rossi (ITA) De Nardi - Colpack1:25
57. Scott Davis (AUS) Ceramiche Panaria1:26
58. Yohann Charpenteau (FRA) Credit Agricole1:27
59. Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Telekom Malaysia1:28
60. Johan Dekkers (BEL) Marlux - Ville De Charleroi1:28
61. Kazuya Okazaki (JPN) Japan1:29
62. Andrus Aug (EST) De Nardi - Colpack1:29
63. Jamie Peter Drew (AUS) Flanders - Iteamnova1:31
64. Matteo Cappe (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave1:32
65. Tomoya Kano (JPN) Japan1:32
66. Rojo Nacor Burgos (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada1:33
67. Thomas Evans (IRL) Telekom Malaysia1:33
68. Gert Vanderaerden (BEL) Palmans - Collstrop1:33
69. Maximilian Sciandri (GBR) Lampre1:33
70. Mendonca Pagliarini (BRA) Lampre1:34
71. Yann Tournier (FRA) Credit Agricole1:35
72. Christopher Jenner (FRA) Credit Agricole1:36
73. Peter Wuyts (BEL) Palmans - Collstrop1:36
74. Eric Leblacher (FRA) Credit Agricole1:36
75. Hidenori Nodera (JPN) Japan1:37
76. Ahad Kazemi Sarai (IRI) Iran1:38
77. Bruno Langlois (CAN) Canada1:39
78. Thierry De Groote (BEL) Palmans - Collstrop1:39
79. Jurgen Landrie (BEL) Flanders - Iteamnova1:39
80. Satoshi Hirose (JPN) Japan1:41
81. Sébastien Mattozza (BEL) Marlux - Ville De Charleroi1:43
82. Trent Wilson (AUS) Flanders - Iteamnova1:46
83. Ruber Alveiro Marin (COL) Colombia - Selle Italia1:47
84. Allan Iacuone (AUS) Flanders - Iteamnova1:49
85. Björnar Vestöl (NOR) Team Fakta1:49
86. Allan Bo Andresen (DEN) Team Fakta1:49
87. Lorenzo Cardellini (ITA) Domina Vacanze1:49
88. Owen Hannie (RSA) South Africa1:50
89. Kristof Trouve (BEL) Palmans - Collstrop1:51
90. Simon Kessler (RSA) South Africa1:52
91. Koki Shimbo (JPN) Japan1:52
92. Guillaume Girout (FRA) Marlux - Ville De Charleroi1:53
93. Ross Grant (RSA) South Africa1:54
94. Ondrej Fadrny (CZE) De Nardi - Colpack1:54
95. Johan Van Der Berg (RSA) South Africa1:54
96. Domenico Gualdi (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave1:55
97. Ruben Bongiorno (ARG) Ceramiche Panaria1:55
98. Corey Sweet (AUS) Credit Agricole1:56
99. Alexandre Lavallée (CAN) Canada1:56
100. Massimo Amichetti (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave1:57
101. Charles Guilbert (FRA) Marlux - Ville De Charleroi1:57
102. Sergio Marinangeli (ITA) Domina Vacanze2:00
103. Scott Guyton (NZL) Flanders - Iteamnova2:00
104. Seong Hoong Tsen (MAS) Telekom Malaysia2:01
105. Filippo Perfetto (ITA) Ceramiche Panaria2:01
106. Malcolm Lange (RSA) South Africa2:02
107. Kam-Po Wong (HKG) Telekom Malaysia2:02
108. Mahdi Sohrabi (IRI) Iran2:04
109. Michel Van Haecke (BEL) Palmans - Collstrop2:05
110. Simone Cadamuro (ITA) De Nardi - Colpack2:07
111. Musa Musairi (MAS) Malaysia2:07
112. Erwin Thijs (BEL) Palmans - Collstrop2:07
113. José Manuel Vazquez (ESP) Colchon Relax Fuenlabrada2:08
114. Sirous Hashemzadeh (IRI) Iran2:11
115. Razali Shahrulneeza (MAS) Malaysia2:11
116. Hassan Maleki Mizan (IRI) Iran2:12
117. Moreno Di Biase (ITA) Formaggi Pinzolo Fiave2:13
118. Shinri Suzuki (JPN) Japan2:14
119. Rasoul Farshbaf Akbari (IRI) Iran2:14
120. Ruben Lobato Elvira (ESP) Domina Vacanze2:15
121. Victor Espiritu (PHI) Philippinnes2:16
122. Mikhaylo Khalilov (UKR) Colombia - Selle Italia2:16
123. Hassan Suhardi (MAS) Malaysia2:19
124. Ronny Assez (BEL) Flanders - Iteamnova2:22
125. Arnel Quirimit (PHI) Philippinnes2:23
126. Rosli Nor Effandy (MAS) Telekom Malaysia2:23
127. Selamat Shahrizan (MAS) Malaysia2:27
128. Ah Tiam Wong (MAS) Malaysia2:28
129. Simone Mori (ITA) Telekom Malaysia2:30
130. Villamor Baluyut (PHI) Philippinnes2:35
131. Ismail Mohd Sazlee (MAS) Malaysia2:38
132. Lloyd Lucien Reynante (PHI) Philippinnes2:39
133. Enrique Domingo (PHI) Philippinnes2:43
134. Hendrik Van Dyck (BEL) Palmans - Collstrop2:48
135. Hamad Mohd Mahazir (MAS) Malaysia3:02
136. Merculio Ramos (PHI) Philippinnes3:37
137. Warren Davadilla (PHI) Philippinnes4:01
138. Koji Fukushima (JPN) Japan6:05
Points
1. N. O'Neill15pts
2. M. Pagliarini15
3. R. Green14
4. G. Brown14
5. T. Danielson13
6. F. Gonzalez13
7. M. Khalilov13
8. E. Wohlberg12
9. A. Aug12
10. W. Davadilla11
11. S. Matveyev11
12. M. Di Biase11
13. A. Quirimit10
14. H. Munoz10
15. H. Maleki Mizan10
16. K. Fukushima9
17. S. O'Grady9
18. G. Fraser8
19. T. Evans8
20. S. McGrath7
21. A. Andresen7
22. M. Lange7
23. D. Fernandez6
24. L. Bak6
25. H. Askari6
26. B. Lancaster4
27. P. Wedge3
28. M. Perdiguero3
29. F. Baliani2
30. G. Vanderaerden2
31. T. Johnson1
32. H. Suhardi1
Team GC
1. Saturn11:15:16
2. Canadaat 1:00
3. Colombia - Selle Italia1:17
4. Ceramiche Panaria1:22
5. Colchon Relax Fuenlabrada2:06
6. Domina Vacanze2:10
7. Lampre2:12
8. Team Fakta2:16
9. Formaggi Pinzolo Fiave2:24
10. Marlux - Ville De Charleroi2:56
11. De Nardi - Colpack3:01
12. Iran3:09
13. South Africa3:09
14. Credit Agricole3:10
15. Telekom Malaysia3:17
16. Flanders - Iteamnova3:29
17. Japan3:46
18. Palmans - Collstrop3:56
19. Malaysia5:45
20. Philippinnes6:28

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login