Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 2 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC2 - Aug 12
 

Daily News


 

February 3/03 6:42 am - Tour de Langkawi: Stage 4 Results


Posted by Editoress on 02/3/03
 

Telekom Malaysia Tour de Langkawi

This report made possible by Human Kinetics Publishers

Stage 4:Gerik to Tanah Merah, 172.9 km/ 107.4 miles

Stage
1. Luca Mendonca Pagliarini (Bra) Lampre4.14.13
2. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
3. Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole
4. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
5. Miguel Perdiguero (Esp) Domina Vacanze-Elitron
6. Thomas Evans (Irl) Telekom Malaysia
7. Hassan Maleki Mizan (Irn) Iran
8. Gord Fraser (Can) Canada
9. Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
10. Lars Ytting Bak (Den) Team Fakta
11. Simone Cadamuro (Ita) De Nardi-Colpack
12. Malcolm Lange (RSA) South Africa
13. Owen Hannie (RSA) South Africa
14. Josep Jufre Pou (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
15. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
16. Ruben Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo
17. Alireza Haghi (Irn) Iran
18. Allan Bo Andresen (Den) Team Fakta
19. Gert Vanderaerden (Bel) Palmans-Collstrop
20. Nor Effandy Rosli (Mas) Telekom Malaysia
21. Mahdi Sohrabi (Irn) Iran
22. Hendrik Van Dyck (Bel) Palmans-Collstrop
23. Hidenori Nodera (Jpn) Japan
24. Gabriele Missaglia (Ita) Lampre
25. Hamad Mohd Mahazir (Mas) Malaysia
26. Seong Hoong Tsen (Mas) Telekom Malaysia
27. Raivis Belohvosciks (Lat) Marlux-Ville De Charlerois
28. Daniele Righi (Ita) Lampre
29. Sirous Hashemzadeh (Irn) Iran
30. Kristof Trouve (Bel) Palmans-Collstrop
31. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
32. Hassan Suhardi (Mas) Malaysia
33. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
34. Jacob Moe Rasmussen (Den) Team Fakta
35. Erwin Thijs (Bel) Palmans-Collstrop
36. Chris Horner (USA) Saturn
37. Alexandre Lavallée (Can) Canada
38. Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole
39. Kazuya Okazaki (Jpn) Japan
40. Christopher Jenner (Fra) Credit Agricole
41. Martinez Freddy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
42. Arnel Quirimit (Phi) Philippines
43. David Mckenzie (Aus) Flanders-Iteamnova
44. Susanto Tonton (Ina) Telekom Malaysia
45. Garcia Oscar Laguna (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
46. René Joergensen (Den) Team Fakta
47. Julian Winn (GBr) Team Fakta
48. Jimenez Luis Feliz Laverde (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
49. Rojo Nacor Burgos (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
50. Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
51. Merculio Ramos (Phi) Philippines
52. Capilla Santos Gonzalez (Esp) Domina Vacanze-Elitron
53. Trent Wilson (Aus) Flanders-Iteamnova
54. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
55. Seamus Mcgrath (Can) Canada
56. Nathan O'Neill (Aus) Saturn
57. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
58. Dave Bruylandts (Bel) Marlux-Ville De Charlerois
59. Villamor Baluyut (Phi) Philippines
60. Scott Guyton (NZl) Flanders-Iteamnova
61. Jamie Peter Drew (Aus) Flanders-Iteamnova
62. Palomo José Manuel Vazquez (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
63. Tom Danielson (USA) Saturn
64. Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
65. Jurgen Landrie (Bel) Flanders-Iteamnova
66. Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia
67. Peter Wedge (Can) Canada
68. Jose Rujano (Ven) Colombia-Selle Italia
69. Simon Kessler (RSA) South Africa
70. Tomoya Kano (Jpn) Japan
71. Marco Pinotti (Ita) Lampre
72. Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop
73. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
74. Michel Van Haecke (Bel) Palmans-Collstrop
75. Yann Tournier (Fra) Credit Agricole
76. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
77. Morné Bester (RSA) South Africa
78. Peter Wuyts (Bel) Palmans-Collstrop
79. Fernandez German Nieto (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
80. Eric Wohlberg (Can) Saturn
81. Charles Guilbert (Fra) Marlux-Ville De Charlerois
82. Allan Iacuone (Aus) Flanders-Iteamnova
83. David George (RSA) South Africa
84. Maximilian Sciandri (GBr) Lampre
85. Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze-Elitron
86. Hossain Askari (Irn) Iran
87. Johan Dekkers (Bel) Marlux-Ville De Charlerois
88. Ruben Lobato Elvira (Esp) Domina Vacanze-Elitron
89. Andrea Rossi (Ita) De Nardi-Colpack
90. Ondrej Fadrny (Cze) De Nardi-Colpack
91. Sébastien Mattozza (Bel) Marlux-Ville De Charlerois
92. Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
93. Bruno Langlois (Can) Canada
94. Christian Poos (Lux) Marlux-Ville De Charlerois
95. Phil Zajicek (USA) Saturn
96. Shinri Suzuki (Jpn) Japan
97. Michele Colleoni (Ita) De Nardi-Colpack
98. Lloyd Lucien Reynante (Phi) Philippines
99. Urbelino Mesa (Col) Colombia-Selle Italia
100. Filippo Perfetto (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
101. Ahad Kazemi Sarai (Irn) Iran
102. Rasoul Farshbaf Akbari (Irn) Iran
103. Björnar Vestöl (Nor) Team Fakta
104. Marco Serpellini (Ita) Lampre
105. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
106. Enrique Domingo (Phi) Philippines
107. Tim Johnson (USA) Saturn
108. Cory Lange (Can) Canada
109. Lorenzo Cardellini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
110. Victor Espiritu (Phi) Philippines
111. Ismail Mohd Sazlee (Mas) Malaysia
112. Warren Davadilla (Phi) Philippines
113. Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia
114. Jose Manuel Maestre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
115. Massimo Amichetti (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
116. Jørgen Bo Petersen (Den) Team Fakta
117. Ghader Mizbani Iranagh (Irn) Telekom Malaysia
118. Russel Van Hout (Aus) Colombia-Selle Italia
119. Rubens Bertogliati (Sui) Lampre
120. Matteo Cappe (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
121. Johan Van Der Berg (RSA) South Africa
122. Roland Green (Can) Canada
123. Satoshi Hirose (Jpn) Japan
124. Koji Fukushima (Jpn) Japan
125. Simone Mori (Ita) Telekom Malaysia
126. Musa Musairi (Mas) Malaysia
127. Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia
128. Razali Shahrulneeza (Mas) Malaysia
129. Ross Grant (RSA) South Africaall s.t.
130. Selamat Shahrizan (Mas) Malaysia8.31
GC
1. Nathan O'Neill (Aus) Saturn11:52:56
2. Roland Green (Can) Canadaat 0:20
3. Tom Danielson (USA) Saturn0:24
4. Eric Wohlberg (Can) Saturn0:27
5. Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo0:31
6. Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia0:38
7. Martinez Freddy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia0:39
8. Gord Fraser (Can) Canada0:44
9. Seamus Mcgrath (Can) Canada0:45
10. Lars Ytting Bak (Den) Team Fakta0:45
11. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo0:46
12. Peter Wedge (Can) Canada0:50
13. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave0:51
14. Tim Johnson (USA) Saturn0:51
15. Capilla Santos Gonzalez (Esp) Domina Vacanze-Elitron0:52
16. Russel Van Hout (Aus) Colombia-Selle Italia0:52
17. David George (RSA) South Africa0:52
18. Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole0:53
19. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo0:57
20. Marco Pinotti (Ita) Lampre0:59
21. Gabriele Missaglia (Ita) Lampre1:00
22. Chris Horner (USA) Saturn1:02
23. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo1:02
24. Phil Zajicek (USA) Saturn1:02
25. Miguel Perdiguero (Esp) Domina Vacanze-Elitron1:04
26. Marco Serpellini (Ita) Lampre1:05
27. Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze-Elitron1:06
28. Julian Winn (GBr) Team Fakta1:06
29. Jose Manuel Maestre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada1:06
30. Josep Jufre Pou (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada1:06
31. Dave Bruylandts (Bel) Marlux-Ville De Charlerois1:07
32. Hossain Askari (Irn) Iran1:07
33. Susanto Tonton (Ina) Telekom Malaysia1:08
34. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack1:09
35. Jimenez Luis Feliz Laverde (Col) Formaggi Pinzolo Fiave1:09
36. David Mckenzie (Aus) Flanders-Iteamnova1:11
37. Urbelino Mesa (Col) Colombia-Selle Italia1:12
38. Fernandez German Nieto (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada1:14
39. Luca Mendonca Pagliarini (Bra) Lampre1:14
40. Jose Rujano (Ven) Colombia-Selle Italia1:15
41. Rubens Bertogliati (Sui) Lampre1:15
42. Alireza Haghi (Irn) Iran1:16
43. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave1:16
44. Jacob Moe Rasmussen (Den) Team Fakta1:17
45. Morné Bester (RSA) South Africa1:19
46. Jørgen Bo Petersen (Den) Team Fakta1:20
47. Christian Poos (Lux) Marlux-Ville De Charlerois1:20
48. Michele Colleoni (Ita) De Nardi-Colpack1:21
49. Raivis Belohvosciks (Lat) Marlux-Ville De Charlerois1:21
50. René Joergensen (Den) Team Fakta1:22
51. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack1:23
52. Daniele Righi (Ita) Lampre1:24
53. Cory Lange (Can) Canada1:24
54. Garcia Oscar Laguna (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada1:25
55. Andrea Rossi (Ita) De Nardi-Colpack1:25
56. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo1:26
57. Ghader Mizbani Iranagh (Irn) Telekom Malaysia1:28
58. Johan Dekkers (Bel) Marlux-Ville De Charlerois1:28
59. Kazuya Okazaki (Jpn) Japan1:29
60. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack1:29
61. Jamie Peter Drew (Aus) Flanders-Iteamnova1:31
62. Matteo Cappe (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave1:32
63. Tomoya Kano (Jpn) Japan1:32
64. Rojo Nacor Burgos (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada1:33
65. Thomas Evans (Irl) Telekom Malaysia1:33
66. Gert Vanderaerden (Bel) Palmans-Collstrop1:33
67. Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop1:33
68. Maximilian Sciandri (GBr) Lampre1:33
69. Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole1:34
70. Yann Tournier (Fra) Credit Agricole1:35
71. Satoshi Hirose (Jpn) Japan1:36
72. Christopher Jenner (Fra) Credit Agricole1:36
73. Peter Wuyts (Bel) Palmans-Collstrop1:36
74. Hidenori Nodera (Jpn) Japan1:37
75. Ahad Kazemi Sarai (Irn) Iran1:38
76. Bruno Langlois (Can) Canada1:39
77. Jurgen Landrie (Bel) Flanders-Iteamnova1:39
78. Sébastien Mattozza (Bel) Marlux-Ville De Charlerois1:43
79. Trent Wilson (Aus) Flanders-Iteamnova1:46
80. Allan Bo Andresen (Den) Team Fakta1:47
81. Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia1:47
82. Allan Iacuone (Aus) Flanders-Iteamnova1:49
83. Björnar Vestöl (Nor) Team Fakta1:49
84. Lorenzo Cardellini (Ita) Domina Vacanze-Elitron1:49
85. Owen Hannie (RSA) South Africa1:50
86. Kristof Trouve (Bel) Palmans-Collstrop1:51
87. Simon Kessler (RSA) South Africa1:52
88. Ross Grant (RSA) South Africa1:54
89. Ondrej Fadrny (Cze) De Nardi-Colpack1:54
90. Johan Van Der Berg (RSA) South Africa1:54
91. Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave1:55
92. Ruben Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo1:55
93. Alexandre Lavallée (Can) Canada1:56
94. Massimo Amichetti (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave1:57
95. Charles Guilbert (Fra) Marlux-Ville De Charlerois1:57
96. Scott Guyton (NZl) Flanders-Iteamnova2:00
97. Seong Hoong Tsen (Mas) Telekom Malaysia2:01
98. Filippo Perfetto (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo2:01
99. Malcolm Lange (RSA) South Africa2:02
100. Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia2:02
101. Mahdi Sohrabi (Irn) Iran2:04
102. Michel Van Haecke (Bel) Palmans-Collstrop2:05
103. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave2:07
104. Simone Cadamuro (Ita) De Nardi-Colpack2:07
105. Musa Musairi (Mas) Malaysia2:07
106. Erwin Thijs (Bel) Palmans-Collstrop2:07
107. Palomo José Manuel Vazquez (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada2:08
108. Sirous Hashemzadeh (Irn) Iran2:10
109. Razali Shahrulneeza (Mas) Malaysia2:11
110. Hassan Maleki Mizan (Irn) Iran2:12
111. Shinri Suzuki (Jpn) Japan2:14
112. Rasoul Farshbaf Akbari (Irn) Iran2:14
113. Ruben Lobato Elvira (Esp) Domina Vacanze-Elitron2:15
114. Victor Espiritu (Phi) Philippines2:16
115. Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia2:16
116. Hassan Suhardi (Mas) Malaysia2:19
117. Arnel Quirimit (Phi) Philippines2:23
118. Nor Effandy Rosli (Mas) Telekom Malaysia2:23
119. Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia2:28
120. Simone Mori (Ita) Telekom Malaysia2:29
121. Villamor Baluyut (Phi) Philippines2:35
122. Ismail Mohd Sazlee (Mas) Malaysia2:38
123. Lloyd Lucien Reynante (Phi) Philippines2:39
124. Enrique Domingo (Phi) Philippines2:43
125. Hendrik Van Dyck (Bel) Palmans-Collstrop2:48
126. Hamad Mohd Mahazir (Mas) Malaysia3:02
127. Merculio Ramos (Phi) Philippines3:37
128. Warren Davadilla (Phi) Philippines4:01
129. Koji Fukushima (Jpn) Japan6:05
130. Selamat Shahrizan (Mas) Malaysia10:54
Points
1. Luca Mendonca Pagliarini (Bra) Lampre45 pts
2. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo41
3. Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole36
4. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack35
5. Hassan Maleki Mizan (Irn) Iran27
6. Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia27
7. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave25
8. Gord Fraser (Can) Canada21
9. Allan Bo Andresen (Den) Team Fakta20
10. Roland Green (Can) Canada19
11. Thomas Evans (Irl) Telekom Malaysia18
12. Nathan O'Neill (Aus) Saturn15
13. Eric Wohlberg (Can) Saturn14
14. Miguel Perdiguero (Esp) Domina Vacanze-Elitron14
15. Gert Vanderaerden (Bel) Palmans-Collstrop14
16. Tom Danielson (USA) Saturn13
17. Martinez Freddy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia13
18. Lars Ytting Bak (Den) Team Fakta12
19. Warren Davadilla (Phi) Philippines11
20. Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo11
21. Malcolm Lange (RSA) South Africa11
22. Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop10
23. Arnel Quirimit (Phi) Philippines10
24. Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia10
25. Koji Fukushima (Jpn) Japan9
26. Fernandez German Nieto (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada8
27. Satoshi Hirose (Jpn) Japan8
28. Seamus Mcgrath (Can) Canada7
29. Hossain Askari (Irn) Iran6
30. Hendrik Van Dyck (Bel) Palmans-Collstrop6
31. Selamat Shahrizan (Mas) Malaysia6
32. Owen Hannie (RSA) South Africa5
33. Simone Cadamuro (Ita) De Nardi-Colpack5
34. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo4
35. Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole4
36. Peter Wedge (Can) Canada3
37. Josep Jufre Pou (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada3
38. Urbelino Mesa (Col) Colombia-Selle Italia3
39. Raivis Belohvosciks (Lat) Marlux-Ville De Charlerois3
40. Sirous Hashemzadeh (Irn) Iran3
41. Simone Mori (Ita) Telekom Malaysia3
42. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave2
43. Jose Manuel Maestre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada2
44. Johan Dekkers (Bel) Marlux-Ville De Charlerois2
45. Tim Johnson (USA) Saturn1
46. Jose Rujano (Ven) Colombia-Selle Italia1
47. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack1
48. Andrea Rossi (Ita) De Nardi-Colpack1
49. Hassan Suhardi (Mas) Malaysia1
Mountains
1. Roland Green (Can) Canada30 pts
2. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave16
3. Christopher Jenner (Fra) Credit Agricole12
4. Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia12
5. Jose Manuel Maestre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada10
6. Jimenez Luis Feliz Laverde (Col) Formaggi Pinzolo Fiave8
7. Hassan Suhardi (Mas) Malaysia8
8. Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop6
9. Urbelino Mesa (Col) Colombia-Selle Italia6
10. Nathan O'Neill (Aus) Saturn4
11. Jose Rujano (Ven) Colombia-Selle Italia4
12. Simone Mori (Ita) Telekom Malaysia4
13. Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia2
14. Peter Wedge (Can) Canada2
15. Selamat Shahrizan (Mas) Malaysia2
16. Matteo Cappe (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave1
17. Jurgen Landrie (Bel) Flanders-Iteamnova1
18. Sirous Hashemzadeh (Irn) Iran1
Team
1. Saturn35:39:40
2. Canadaat 1:00
3. Colombia-Selle Italia1:17
4. Ceramiche Panaria-Fiordo1:22
5. Colchon Relax-Fuenlabrada2:06
6. Domina Vacanze-Elitron2:10
7. Lampre2:12
8. Team Fakta2:16
9. Formaggi Pinzolo Fiave2:24
10. Marlux-Ville De Charlerois2:56
11. De Nardi-Colpack3:01
12. Iran3:09
13. South Africa3:09
14. Credit Ag3:10
15. Telekom M3:17
16. Flanders3:29
17. Japan 3:46
18. Palmans-Collstrop3:56
19. Malaysia5:45
20. Philippines6:28


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login