Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

March 27/03 4:13 am - Nella in Greece, Setmana-Catalana, Castilla y Leon


Posted by Editoress on 03/27/03
 

Sacrifice Cup Greece

118 km
1. Philippe Schnyder (Sui) Volksbank - Ideal 3:16:05
2. Vasileios Anastopoulos (Gre) Volksbank - Ideal at 0:04
3. Ioannis Tamouridis (Gre) Aftodromos Salonika 0:10
4. Jean Nuttli (Sui) Volksbank - Ideal 0:30
5. Fraser John McMaster (NZl) Volksbank - Ideal 0:34

8. Bruno Nella (Can) Maestro - Nella 4:34

Setmana-Catalana Spain

Stage 4: Parets Del Valles to Coll De Pal (Baga), 144 km
1. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 4:08:02
2. Jose Jufre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 0:09
3. David Latasa (Esp) Kelme-Costa Blanca 0:13
4. Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com s.t.
5. Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:23
6. Santiago Perez (Esp) Phonak Hearing Systems 0:25
7. Michael Rasmussen (Den) Rabobank s.t.
8. Joaquin Rodriguez (Esp) ONCE-Eroski 0:27
9. Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski 0:31
10. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski s.t.

15. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 0:50
21. Levi Leipheimer (USA) Rabobank 0:58
24. Lance Armstrong (USA) US Postal 1:11
41. Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal 4:34
42. David Zabriskie (USA) US Postal s.t.
58. Bobby Julich (USA) Team Telekom 6:34
80. Christian Vandevelde (USA) US Postal 11:54
84. Erik Zabel (Ger) Team Telekom 12:32
92. Michael Barry (Can) US Postal 19:28
94. Andrea Tafi (Ita) Team CSC s.t.
95. Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal
114. Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski

GC
1. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 15:44:58
2. Jose Jufre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 0:09
3. David Latasa (Esp) Kelme-Costa Blanca 0:13
4. Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com
5. Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:23
6. Santiago Perez (Esp) Phonak Hearing Systems 0:25
7. Michael Rasmussen (Den) Rabobank
8. Joaquin Rodriguez (Esp) ONCE-Eroski 0:27
9. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski 0:31
10. Jose Azevedo (Por) ONCE-Eroski

19. Levi Leipheimer (USA) Rabobank 0:58
23. Lance Armstrong (USA) US Postal 1:11
38. Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal 4:34
54. Bobby Julich (USA) Team Telekom 6:34
63. David Zabriskie (USA) US Postal 11:15
67. Erik Zabel (Ger) Team Telekom 13:43
78. Christian Vandevelde (USA) US Postal 21:56
90. Victor Hugo Pena (Col) US Postal 27:08
94. Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal s.t.
101. Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski 31.48
109. Andrea Tafi (Ita) Team CSC 38:05
116. Michael Barry (Can) US Postal 39:16


Vuelta Ciclista Castilla y Leon Feminas Italy

Stage 2: Cantalejo to Cantalejo, 92.6 km
1. Zoulfia Zabirova (Rus) Prato Marathon Bike 2:35:12
2. Zinaida Stahurskaya (Blr) USC Chirio Forno D'Asolo at 0:47
3. Susanne Ljungskog (Swe) Team Catalunya-Aliverti-Kookai
4. Nicole Cooke (GBr) Ausra Gruodis-Safi
5. Svetlana Boubnenkova (Rus) Prato Marathon Bike
6. Edita Pucinskaite (Ltu) S:C: Michela Fanini Record Rox
7. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
8. Olivia Gollan (Aus) Australian National Team
9. Oenone Wood (Aus) Australian National Team
10. Nicole Brandli (Sui) Prato Marathon Bike
11. Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites-Hartol all s.t.

15. Gunn-Rita Dahle (Nor) Ausra Gruodis-Safi 1:45
16. Regina Schleicher (Ger) USC Chirio Forno D'Asolo
17. Joane Somarriba Arrola (Esp) Spanish National Team both s.t.
29. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Team 2002 Aurora RSM 2:23
37. Sara Carrigan (Aus) Bik-Powerplate s.t.
100. Rasa Polikeviciute (Ltu) Team 2002 Aurora RSM 11:59
101. Petra Rossner (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung s.t.
DNF Hanka Kupfernagel (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung

GC
1. Zinaida Stahurskaya (Blr) USC Chirio Forno D'Asolo 5:07:48
2. Svetlana Boubnenkova (Rus) Prato Marathon Bike
3. Susanne Ljungskog (Swe) Team Catalunya-Aliverti-Kookai
4. Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites-Hartol
5. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
6. Nicole Cooke (GBr) Ausra Gruodis-Safi
7. Olivia Gollan (Aus) Australian National Team
8. Edita Pucinskaite (Ltu) S:C: Michela Fanini Record Rox
9. Oenone Wood (Aus) Australian National Team
10. Nicole Brandli (Sui) Prato Marathon Bike all s.t.

23. Gunn-Rita Dahle (Nor) Ausra Gruodis-Safi 1:51
24. Joane Somarriba Arrola (Esp) Spanish National Team s.t
38. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Team 2002 Aurora RSM 4:48
40. Sara Carrigan (Aus) Bik-Powerplate s.t
92 Petra Rossner (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 14:24
103. Rasa Polikeviciute (Ltu) Team 2002 Aurora RSM 21:48

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login