Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

April 12/03 12:02 pm - Sea Otter Classic: Laguna Seca Circuit Race


Posted by Editoress on 04/12/03
 

Sea Otter Classic: Day 3


This report made possible through the sponsorship of Evolution by Oryx

Laguna Seca Circuit

Women - 45 km
1. Lyne Bessette (Can) Saturn Cycling Team 57:45
2. Geneviève Jeanson (Can) Equipe Cycliste Rona-Esker at s.t.

3. Gilder Laura Van (USA) Saturn Cycling Team 0:12
4. Magali Lefloch (Fra) Equipe Cycliste Rona-Esker
5. Sandy Espeseth (Can) Victory Brewing/Amoroso's
6. Melissa Holt (NZl) Equipe Cycliste Rona-Esker
7. Karen Bockel (Ger) Equipe Cycliste Rona-Esker
8. Susan Palmer-Komar (Can) Genesis-Scuba
9. Christine Thorburn (USA) Red 5. Racing
10. Leah Goldstein (Isl) Victory Brewing/Amoroso's
11. Amber Neben (USA) Team T-Mobile Mobile USA
12. Amy Moore (Can) Saturn Cycling Team
13. Ina Teutenberg (Ger) Saturn Cycling Team
14. Dede Barry (USA) Team T-Mobile Mobile USA
15. Manon Jutras (Can) Saturn Cycling Team
16. Kimberly Bruckner (USA) Team T-Mobile Mobile USA
17. Kristin Armstrong (USA) Team T-Mobile Mobile USA all s.t.
18. Kim Anderson (USA) Team T-Mobile Mobile USA 1:57
19. Emma Rickards (Aus) Goldys 2:16
20. Sima Trapp (USA) Goldys
21. Sarah Konrad (USA) Basis
22. Gina Hall (USA) Euroduds
23. Maatje Benassi (Ned) Intermountain Cycling
24. Beth Leasure (USA) Veloclips
25. Elizabeth Begosh (USA) Velobella
26. Jane Despas (USA) Euroduds
27. Michellie Jones (USA) Total Trainer
28. Melissa Sanborn (USA) Intermountain Cycling
29. Helene Drumm (USA) Basis
30. Catherine Marsal (Fra) Equipe Cycliste Rona-Esker
31. Brooke Ourada (USA) Goldys
32. Nicole Demars (Can) Victory Brewing/Amoroso's
33. Charm Breon (USA) Veloclips all s.t.
34. Megan Elliott (USA) Saturn Cycling Team 2:24
35. Candice Blickem (USA) Genesis-Scuba 2:46
36. Iona Wynter (Jam) Genesis-Scuba
37. Gina Grain (Can) Victory Brewing/Amoroso's both s.t.
38. Lauren Franges (USA) Victory Brewing/Amoroso's 2:55
39. Jennifer Stevens (USA) Red 5. Racing 3:58
40. Dotsie Cowden (USA) Team T-Mobile Mobile USA
41. April Henderson (USA) Total Trainer
42. Catherine Powers (USA) Total Trainer all s.t.
43. Cynthia Mommson (USA) Euroduds 4:25
44. Julia Hawley (Ber) Basis 5:28
45. Erin Kassoy (USA) Basis
46. Sophie St Jacques (Can) Victory Brewing/Amoroso's both s.t.
47. Vanessa Guyton (NZl) Velobella 6:26
48. Kristin Drumm (USA) Euroduds 6:35
49. Christy Kopasz (USA) Intermountain Cycling 7:05
50. Cynthia Carroll (USA) Goldys
51. Cathy Bearce (USA) Total Trainer
52. Kele Hulser (USA) Veloclips
53. Grace Fleury (USA) Genesis-Scuba
54. Liza Rachetto (USA) Intermountain Cycling
55. Heidi Stamm (USA) Intermountain Cycling
56. Michelle Beltran (USA) Red 5. Racing
57. Emily Kachorek (USA) Red 5. Racing all s.t.
58. Larssyn Staley (USA) Genesis-Scuba 8:37
59. Mary Kneeland (USA) Intermountain Cycling
60. Julia Bradley (Can) Veloclips both s.t.
61. Jody Kosinski (USA) Genesis-Scuba 10:33
62. Troy Watson (USA) Goldys
63. Cory Irimes (USA) Velobella 18:01
DNF Lisa Hunt (USA) Euroduds
DNF Jenny Eyerman (USA) Red 5. Racing
DNF Judy Hay (USA) Velobella
DNS Nicole Freedman (USA) Basis
DNF Suzanne Macht (Can) Goldys
DNF Natalie Scott (USA) Veloclips

GC
1. Geneviève Jeanson (Can) Equipe Cycliste Rona-Esker 3:19:11
2. Kimberly Bruckner (USA) Team T-Mobile Mobile USA at 1:31
3. Lyne Bessette (Can) Saturn Cycling Team 1:39
4. Amber Neben (USA) Team T-Mobile Mobile USA 2:06
5. Manon Jutras (Can) Saturn Cycling Team 2:10
6. Leah Goldstein (Isl) Victory Brewing/Amoroso's 2:42

7. Dede Barry (USA) Team T-Mobile Mobile USA 2:49
8. Susan Palmer-Komar (Can) Genesis-Scuba 2:56
9. Sandy Espeseth (Can) Victory Brewing/Amoroso's 3:13

10. Kristin Armstrong (USA) Team T-Mobile Mobile USA 3:28
11. Christine Thorburn (USA) Red 5. Racing 3:37
12. Karen Bockel (Ger) Equipe Cycliste Rona-Esker 4:23
13. Kim Anderson (USA) Team T-Mobile Mobile USA 5:13
14. Nicole Demars (Can) Victory Brewing/Amoroso's 6:41
15. Magali Lefloch (Fra) Equipe Cycliste Rona-Esker 8:57
16. Charm Breon (USA) Veloclips 13:38
17. Michellie Jones (USA) Total Trainer 14:05
18. Jane Despas (USA) Euroduds 15:00
19. Candice Blickem (USA) Genesis-Scuba 15:05
20. Emma Rickards (Aus) Goldys 15:21
21. Iona Wynter (Jam) Genesis-Scuba 15:57
22. Gina Hall (USA) Euroduds 16:12
23. Dotsie Cowden (USA) Team T-Mobile Mobile USA 16:17
24. Melissa Holt (NZl) Equipe Cycliste Rona-Esker 16:53
25. Amy Moore (Can) Saturn Cycling Team 17:13
26. Ina Teutenberg (Ger) Saturn Cycling Team 17:54
27. Gilder Laura Van (USA) Saturn Cycling Team 18:23
28. Maatje Benassi (Ned) Intermountain Cycling 19:16
29. Catherine Marsal (Fra) Equipe Cycliste Rona-Esker 19:21
30. Brooke Ourada (USA) Goldys 19:35
31. Elizabeth Begosh (USA) Velobella 19:40
32. Melissa Sanborn (USA) Intermountain Cycling 20:59
33. Beth Leasure (USA) Veloclips 21:29
34. Cynthia Mommson (USA) Euroduds 21:34
35. Sarah Konrad (USA) Basis 21:41
36. Jennifer Stevens (USA) Red 5. Racing 21:47
37. Helene Drumm (USA) Basis 21:50
38. Megan Elliott (USA) Saturn Cycling Team 22:17
39. April Henderson (USA) Total Trainer 22:56
40. Sima Trapp (USA) Goldys 23:09
41. Lauren Franges (USA) Victory Brewing/Amoroso's 23:27
42. Gina Grain (Can) Victory Brewing/Amoroso's 24:12
43. Erin Kassoy (USA) Basis 25:07
44. Catherine Powers (USA) Total Trainer 25:19
45. Vanessa Guyton (NZl) Velobella 26:16
46. Sophie St Jacques (Can) Victory Brewing/Amoroso's 26:28
47. Julia Hawley (Ber) Basis 26:45
48. Cathy Bearce (USA) Total Trainer 26:58
49. Kristin Drumm (USA) Euroduds 26:59
50. Kele Hulser (USA) Veloclips 27:24
51. Christy Kopasz (USA) Intermountain Cycling 27:44
52. Heidi Stamm (USA) Intermountain Cycling 28:13
53. Liza Rachetto (USA) Intermountain Cycling 28:54
54. Cynthia Carroll (USA) Goldys 29:12
55. Michelle Beltran (USA) Red 5. Racing 29:17
56. Emily Kachorek (USA) Red 5. Racing 29:32
57. Larssyn Staley (USA) Genesis-Scuba 29:41
58. Mary Kneeland (USA) Intermountain Cycling 30:35
59. Julia Bradley (Can) Veloclips 30:45
60. Grace Fleury (USA) Genesis-Scuba 31:49
61. Jody Kosinski (USA) Genesis-Scuba 32:32
62. Troy Watson (USA) Goldys 35:01
63. Cory Irimes (USA) Velobella 53:03

Men - 60 km
1. Michael Creed (USA) Prime Alliance 1:16:46
2. Tom Danielson (USA) Saturn Cycling Team s.t.
3. Gord Fraser (Can) Health Net 0:14
4. Michael Barry (Can) US Postal Service

5. Chris Horner (USA) Saturn Cycling Team
6. Alex Candelario (USA) Prime Alliance
7. David Clinger (USA) Prime Alliance
8. Gregory Henderson (NZl) 7UP/Maxxis
9. Damon Kluck (USA) US Postal Service
10. Andy Jacques-Mayne (USA) Sierra Nevada - Cannondale
11. Tim Larkin (USA) Ofoto/Lombardi
12. Nathan O'Neill (Aus) Saturn Cycling Team
13. Glen Mitchell (NZl) Navigators Cycling Team
14. Ryan Guay (USA) Navigators Cycling Team
15. Dave Zabriskie (USA) US Postal Service
16. Jacob Erker (Can) Schroeder Iron Pro Cycling
17. Charles Dionne (Can) Saturn Cycling Team

18. Adrian Laidler (Aus) Lemond Fitness/CRA-Z Soap
19. Douglas Ziewacz (USA) 7UP/Maxxis
20. Jeff Angerman (USA) Webcor
21. Ben Jacques-Mayne (USA) Sierra Nevada - Cannondale
22. Ben Brooks (Aus) Jelly Belly
23. Mariano Friedick (USA) Jelly Belly
24. Johnathan Vaughters (USA) Prime Alliance
25. Victor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team
26. Brice Jones (USA) 7UP/Maxxis
27. Danny Pate (USA) Prime Alliance
28. Matt Decanio (USA) Prime Alliance
29. John Lieswyn (USA) 7UP/Maxxis
30. Steve Larsen (USA) Webcor
31. Phil Zajicek (USA) Saturn Cycling Team
32. Erik Saunders (USA) Ofoto/Lombardi
33. Saul Raisin (USA) Ofoto/Lombardi
34. Michael Sayers (USA) Health Net
35. Peter Knudsen (USA) Schroeder Iron Pro Cycling
36. Eric Wohlberg (Can) Saturn Cycling Team
37. Svein Tuft (Can) Prime Alliance

38. Aaron Olsen (USA) Schroeder Iron Pro Cycling all s.t.
39. Mark Mccormack (USA) Saturn Cycling Team 0:30
40. Todd Littlehales (USA) Sierra Nevada - Cannondale 1:26
41. Peter Lopinto (USA) Ofoto/Lombardi 1:53
42. Russell Hamby (USA) Ofoto/Lombardi 1:54
43. Matt Dubberley (USA) Sierra Nevada - Cannondale
44. Jackson Stewart (USA) Ofoto/Lombardi
45. Patrick Heaney (USA) Webcor all s.t.
46. Nat Faulkner (Can) Gears Racing 2:00
47. Peter Sanowar (Can) Gears Racing

48. Brent Dawson (Aus) Jelly Belly
49. Robbie Ventura (USA) US Postal Service
50. Russell Stevenson (USA) Health Net
51. Johnathan Page (USA) Prime Alliance
52. John Kelly (USA) Webcor
53. Hayden Godfrey (NZl) 7UP/Maxxis
54. John Hunt (USA) Health Net all s.t.
55. Nic Brown (Aus) Lemond Fitness/CRA-Z Soap 4:17
56. Jason Lokkesmoe (USA) Health Net 4:27
56. Doug Ollerenshaw (USA) Broadmark Capital
58. Bjorn Ossenbrink (Ger) Team Diabetic
59. Rigoberto Meza (Mex) Schroeder Iron Pro Cycling
60. Brian Forbes (USA) Jelly Belly
61. Joe Chapman (NZl) Lemond Fitness/CRA-Z Soap
62. Charles Coyle (USA) Marco Polo
63. Roman Kilun (USA) Santa Cruz Spokesman
64. Chann Mc Rae (USA) Schroeder Iron Pro Cycling
65. Ted Huang (USA) Webcor
66. Michael Moore (Can) Gears Racing
67. Eneas Freyre (USA) Lemond Fitness/CRA-Z Soap
68. Dylan Sebel (Can) CDS/WCS
69. Cameron Hughes (Aus) Schroeder Iron Pro Cycling
70. Kay Kermer (Ger) Marco Polo
71. Hugh Moran (USA) Santa Cruz Spokesman
72. Lionel Syne (Bel) Webcor
73. Chris Isaac (Can) Gears Racing
74. Peter Roman (Sui) Ofoto/Lombardi
75. Felix Rohrbach (Ger) Marco Polo
76. Evan Elken (USA) Broadmark Capital
77. Jon Tarkington (USA) Marco Polo
78. Rusty Beall (USA) Health Net
79. Kirk Albers (USA) Jelly Belly
80. Chris McGovern (USA) Health Net
81. Jamsran Ulzii-Orshikh (Mgl) Marco Polo
82. Leigh Palmer (Aus) Lemond Fitness/CRA-Z Soap
83. Jason Bausch (USA) Schroeder Iron Pro Cycling
84. Jason Klikna (USA) Sierra Nevada - Cannondale
85. Oscar Pineda (Gua) 7UP/Maxxis
86. Justin Spinelli (USA) Navigators Cycling Team
87. Bill Innes (USA) Lemond Fitness/CRA-Z Soap
88. Remi Mc Manus (USA) Jelly Belly
89. Dan Maggiacomo (Can) Gears Racing all s.t.
90. Devon Hoff-Weekes (USA) Ofoto/Lombardi 6:32

Outside Time limit
91. Sterling Magnell (USA) Sierra Nevada - Cannondale 10:10
92. Dave Wyandt (USA) Webcor
93. Calvin Allan (USA) Broadmark Capital
94. Kenny Labbe (USA) US Postal Service 11:01
95. Benjamin Haldeman (USA) Santa Cruz Spokesman
96. Keith Szolusha (USA) Santa Cruz Spokesman
97. Stefan Rothe (Ger) Team Diabetic
98. Chris Baumann (USA) Sierra Nevada - Cannondale
99. Dario Falquier (USA) Webcor 13:27
100. Michael Lange (USA) Santa Cruz Spokesman
101. Todd Coglon (USA) Broadmark Capital
102. Craig Wilcox (USA) Broadmark Capital
103. Rob Campbell (USA) Broadmark Capital
104. Jason Davis (USA) Team Diabetic
105. Floyd Landis (USA) US Postal Service 15:16
106. Craig Deveer (Can) Gears Racing 17:50
107. Ryan Barrett (USA) Santa Cruz Spokesman
108. Jaques Andre Benoit (USA) Team Diabetic 1:13:19
DNS Timothy Wilson (Aus) Marco Polo
DNS Matt Usborne (Can) Marco Polo
DNS Alexandr Kozlov (Blr) Health Net
DNF Christopher Fisher (USA) Jelly Belly
DNF Miguel Meza (Mex) Schroeder Iron Pro Cycling
DNF Marco Aledia (USA) Lemond Fitness/CRA-Z Soap
DNF Andy Crater (USA) Lemond Fitness/CRA-Z Soap
DNF Nathan Dahlberg (NZl) Marco Polo
DNF Tyler Thompson (USA) Broadmark Capital
DNF Greg Harris (Can) CDS/WCS
DNF Kurt Hackler (USA) CDS/WCS
DNF Shawn Depew (USA) Team Diabetic
DSQ Adrian Elzinga (Can) CDS/WCS

GC
1. Nathan O'Neill (Aus) Saturn Cycling Team 1:43:01
2. Tom Danielson (USA) Saturn Cycling Team 0:52
3. Chris Horner (USA) Saturn Cycling Team 1:16
4. Dave Zabriskie (USA) US Postal Service 1:19
5. Johnathan Vaughters (USA) Prime Alliance 2:29
6. Eric Wohlberg (Can) Saturn Cycling Team 2:33
7. John Lieswyn (USA) 7UP/Maxxis 2:37
8. Steve Larsen (USA) Webcor 2:44
9. Mariano Friedick (USA) Jelly Belly 2:51
10. Matt Decanio (USA) Prime Alliance 2:52
11. Glen Mitchell (NZl) Navigators Cycling Team 2:59
12. Phil Zajicek (USA) Saturn Cycling Team 3:01
13. Douglas Ziewacz (USA) 7UP/Maxxis 3:03
14. Michael Barry (Can) US Postal Service 3:06
15. Victor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team 3:07
16. Michael Creed (USA) Prime Alliance 3:10
17. Gregory Henderson (NZl) 7UP/Maxxis 3:14
18. Danny Pate (USA) Prime Alliance 3:17
19. Ben Jacques-Mayne (USA) Sierra Nevada - Cannondale
20. Gord Fraser (Can) Health Net 3:21
21. Damon Kluck (USA) US Postal Service
22. Michael Sayers (USA) Health Net 3:23
23. Saul Raisin (USA) Ofoto/Lombardi 3:24
24. Andy Jacques-Mayne (USA) Sierra Nevada - Cannondale 3:33
25. Erik Saunders (USA) Ofoto/Lombardi 3:42
26. Jacob Erker (Can) Schroeder Iron Pro Cycling 3:46
27. Tim Larkin (USA) Ofoto/Lombardi 3:47
28. Mark Mccormack (USA) Saturn Cycling Team 3:52
29. Svein Tuft (Can) Prime Alliance 3:53
30. Ben Brooks (Aus) Jelly Belly 3:55
31. Aaron Olsen (USA) Schroeder Iron Pro Cycling 4:11
32. Peter Knudsen (USA) Schroeder Iron Pro Cycling 4:17
33. David Clinger (USA) Prime Alliance 4:40
34. Charles Dionne (Can) Saturn Cycling Team 4:43
35. Adrian Laidler (Aus) Lemond Fitness/CRA-Z Soap 4:51
36. Jeff Angerman (USA) Webcor 5:01
37. John Kelly (USA) Webcor 5:06
38. Ryan Guay (USA) Navigators Cycling Team 5:12
39. Brice Jones (USA) 7UP/Maxxis 5:17
40. Alex Candelario (USA) Prime Alliance 5:18
41. Patrick Heaney (USA) Webcor 5:30
42. Jackson Stewart (USA) Ofoto/Lombardi 5:53
43. John Hunt (USA) Health Net 5:58
44. Russell Stevenson (USA) Health Net 5:59
45. Robbie Ventura (USA) US Postal Service 6:48
46. Todd Littlehales (USA) Sierra Nevada - Cannondale
47. Peter Sanowar (Can) Gears Racing 7:06
48. Russell Hamby (USA) Ofoto/Lombardi 7:08
49. Johnathan Page (USA) Prime Alliance 7:12
50. Brent Dawson (Aus) Jelly Belly 7:31
51. Matt Dubberley (USA) Sierra Nevada - Cannondale 7:38
52. Peter Lopinto (USA) Ofoto/Lombardi 8:08
53. Dylan Sebel (Can) CDS/WCS 8:09
54. Hayden Godfrey (NZl) 7UP/Maxxis 8:12
55. Cameron Hughes (Aus) Schroeder Iron Pro Cycling 8:17
56. Justin Spinelli (USA) Navigators Cycling Team 8:23
57. Chann Mc Rae (USA) Schroeder Iron Pro Cycling 8:25
58. Chris Mcgovern (USA) Health Net 8:30
59. Nat Faulkner (Can) Gears Racing 8:39
60. Ted Huang (USA) Webcor 8:51
61. Jason Bausch (USA) Schroeder Iron Pro Cycling 9:06
62. Chris Isaac (Can) Gears Racing 9:11
63. Doug Ollerenshaw (USA) Broadmark Capital 9:14
64. Bill Innes (USA) Lemond Fitness/CRA-Z Soap 9:24
65. Nic Brown (Aus) Lemond Fitness/CRA-Z Soap 9:27
66. Rusty Beall (USA) Health Net s.t.
67. Oscar Pineda (Gua) 7UP/Maxxis 9:41
68. Roman Kilun (USA) Santa Cruz Spokesman 9:50
69. Peter Roman (Sui) Ofoto/Lombardi 9:55
70. Leigh Palmer (Aus) Lemond Fitness/CRA-Z Soap s.t.
71. Bjorn Ossenbrink (Ger) Team Diabetic 9:56
72. Jason Lokkesmoe (USA) Health Net s.t.
73. Kirk Albers (USA) Jelly Belly 10:08
74. Jamsran Ulzii-Orshikh (Mgl) Marco Polo s.t.
75. Michael Moore (Can) Gears Racing 10:14
76. Eneas Freyre (USA) Lemond Fitness/CRA-Z Soap 10:16
77. Jon Tarkington (USA) Marco Polo 10:17
78. Brian Forbes (USA) Jelly Belly 10:24
79. Felix Rohrbach (Ger) Marco Polo 10:26
80. Remi Mc Manus (USA) Jelly Belly 10:28
81. Charles Coyle (USA) Marco Polo 10:31
82. Kay Kermer (Ger) Marco Polo 10:39
83. Joe Chapman (NZl) Lemond Fitness/CRA-Z Soap 10:40
84. Rigoberto Meza (Mex) Schroeder Iron Pro Cycling 10:41
85. Lionel Syne (Bel) Webcor 10:55
86. Dan Maggiacomo (Can) Gears Racing 11:14
87. Jason Klikna (USA) Sierra Nevada - Cannondale 11:16
88. Evan Elken (USA) Broadmark Capital 11:24
89. Hugh Moran (USA) Santa Cruz Spokesman 12:39
90. Devon Hoff-Weekes (USA) Ofoto/Lombardi 14:58

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login