Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 2 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 13/03 10:20 am - Saskatchewan News: Road and MTB Cup #1


Posted by Editoress on 05/13/03
 

Sask Road Cup #1 - Spring Classic May 11th
Courtesy Saskatchewan Cycling Assocciation

Cat 2/3 - 70km
1. Brad Kerr, 1:49:30
2. Dan Tomczak, 1:49:30
3. Cory Borolien, 1:49:31
4. Jason Grundahl, 1:49:34
5. Jimmy Oneschuck, 1:49:38
6. Kevin Williams, 1:49:40
7. Greg McKee, 1:49:49
8. Kevin Weberbauer, 1:49:58
9. Dave Dyck, 1:49:58
10. Bob Hawboldt, 1:50:40
11. Scott Cranston, 1:53:47
12. Guy McInnis, 1:55:57
13. Dan Dyck, 2:06:55
14. Paul Kowalzik, 2:08:26

Cat 4 - 55km
1. Sean Kukura, 1:34:11
2. Simon Toon, 1:34:18
3. Matt Walker, 1:34:24
4. Jeremy Hilderman, 1:34:25
5. Corey Zetterstrom, 1:34:26
6. Jeff Hehn, 1:34:29
7. Ken Orr, 1:34:30
8. Cam McHugh, 1:34:34
9. Jason Tomaz, 1:34:45
10. Hans Roger, 1:34:52
11. Kevin Woodard, 1:34:53
12. Joey Brassard, 1:35:05
13. Jason Christbason, 1:35:50
14. Chris Christie, 1:36:19
15. Brock Campbell, 1:39:10
16. Dave Brooks, 1:40:33
17. Rick Vircavs, 1:43:32
18. Chris Yeo, 1:48:03

Cat 5 - 55km
1. Frank Mattus, 1:37:02
2. Nathan Underwood, 1:37:34
3. Frank Boyle, 1:37:51
4. Ben Rempel, 1:38:00
5. Peter Steckhan, 1:39:54
6. Bob Yee, 1:39:59
7. Dale Grewcock, 1:47:28
8. Dean Stillito, 1:50:17
9. Tim Brown, 1:58:29

Cat Women - 55km
1. Heather Hanik, 1:45:30
2. Sarah Robbins, 1:45:32
3. Shannon Hood, 1:46:53
4. Erica Musyj, 1:49:11
5. Alana Cassidy, 1:49:29
6. Susan Bladyko, 1:50:28
7. Susan Clarke, 1:50:33
8. Jen Zuk, 1:52:17
9. Dana Muma, 1:52:56
10. Crystal Barlas, 1:54:14
11. Jody Hilderman, 1:57:37
12. Dawn Pritchard, 2:11:00


The Echo Valley Screamer - Sask Cup MTB #1 May 4th
Courtesy Saskatchewan Cycling Assocciation

Master Sport Women 30-39 (1 Lap)
1. Cory Elek, 0:59:32
2. Cheryl Curry, 1:09:43
3. Kathy Lewis, 1:10:52

Master Exp 30+ Women (3 Laps)
1. Susan Bladyko, 1:20:50
2. Crystal Barlas, 1:31:01
3. Susan Clarke, 1:35:19

Senior Expert Women (3 Laps)
1. Erica Musyj, 1:20:25
2. Brenda Reid, 1:21:11
3. Leana Bacon, 1:28:45
4. Jody Hilderman, 1:29:38
5. Sarah Figley, 1:40:28

Senior Sport Men (3 Laps)
1. Mel Sysing, 1:06:46
2. Andy Clapson, 1:11:05
3. Bitschy Bitschy, 1:12:14
4. Chris Sylvestre, 1:17:04
5. Jay Vanginneken, 1:20:04
6. Mariano Arriaga, 1:21:05
7. Russell Clarke, 1:24:24

Master Sport Men 30-39 (3 Laps)
1. Jim Korpan, 1:12:06
2. Ed Ricci, 1:15:52
3. Jason Christbason, 1:16:18
4. Kevin Woodard, 1:17:40
5. Philip Anderson, 1:19:51
6. Paul Harasan, 1:22:09
7. Paul Joy, 1:54:35

Men Master Sport 40+ (2 Laps)
1. Blaine Newlove, 1:03:09
2. Zack Douglas, 1:13:15

Junior Expert Men (4 Laps)
1. Matt Walker, 1:31:16
2. Ben Rempel, 1:37:15
3. Tyler Foy, 1:38:02
4. Kyle Halstead, 1:39:49
5. Dave Brooks, 1:41:36

Master Expert Men 30 + (4 Laps)
1. Gregg Mckee, 1:29:41
2. Neil Clarke, 1:31:20
3. Fazlagic Zlatan, 1:32:14
4. Terry Zack, 1:32:16
5. Guy Mcinnis, 1:41:36
6. Chris Yeo, 1:43:20
7. Jim Reid, 1:48:06
8. Darrell Kaczynski, 1:54:50

Master Expert Men 40+ (3 Laps)
1. Brent Caron, 1:12:08
2. Hans Schrempf, 1:23:52
DNF. Scott Cranston,

Senior Expert Men (4 Laps)
1. Dan Tomczak, 1:19:36
2. David Dyck, 1:21:23
3. Joey Brassard, 1:22:06
4. Dan Dyck, 1:28:04
5. Brian Kindrat, 1:30:18
6. Kevin Ashcroft, 1:32:42
7. Jeremy Hilderman, 1:33:30
8. Rob Wirtz, 1:36:59
DNF. Mike Horn,

Senior Elite Men (5 Laps)
1. Cory Zetterstrom, 1:36:09
2. Brad Kerr, 1:38:23
3. Rob Britton, 1:38:31
DNF. Jimmy Oneschuk,
DNF. Shawn Bunnin,

Senior Elite Women (4 Laps)
1. Sarah Robbins, 1:35:29
2. Shannon Hood, 1:40:28

Under 17 Expert Male (3 Laps)
1. Cody Canning, 1:10:17
2. Michael Seib, 1:18:47
3. David Fisher, 1:29:38

Under 15 Male (2 Laps)
1. William Urton, 0:48:04
2. Daniel Kleer, 0:49:39
3. David Gould, 0:49:42
4. Alan Logue, 0:50:10
5. James Tinkler, 0:58:18
6. Philip Karnes, 0:59:10
7. Rob Kapustinsky, 1:02:26
8. Jason Cherney, 1:06:32
9. Matthew Douglas, 1:07:51

Under 17 Sport Male ( 2 Laps)
1. Tanner Frycz, 0:34:01

Under 13 Male (2 Laps)
1. Kolton Canning, 0:55:45
2. Grady Newlove, 0:56:30
3. James Winter, 0:59:42
4. Joel Kleer, 1:06:06
5. Aaron Braun, 1:12:03
6. Tyrrell Kwiatkowski, 1:44:28

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login