Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

May 16/03 8:21 am - NORBA # 1 Schedule Changes, Tour de l'Aude, Peace Race


Posted by Editoress on 05/16/03
 

Changes to Schedule at Big Bear NORBA

The organizers of NORBA season opener at Big Bear have announced a change in the schedule for the pro races. The past 2 years (maybe more) the pro XC has been held on Friday, with the crowd attracting, Short Track being held on Saturday evening. Sunday has been the domain of the DH racers. The reason given for the change is to accommodate more amateur (paying) riders. Makes sense given the economic staus of the NORBA series, but TAT is another story.


Tour de l'Aude Féminin France

Prologue: Gruissan, 3km
1. Petra Rossner (Ger) Nurnberger Versicherung, 4:11:81
2. Judith Arndt (Ger) Nurnberger Versicherung, at 0:01
3. Mirjam Melchers (Ned) Mixed Farm Frites, 0:04
4. Ina Teutenberg (Ger) Saturn Cycling Team, s.t.
5. Olivia Gollan (Aus) Australian National Team, 0:06
6. Frances Newstead (GBr) British National Team, 0:07
7. Anita Valen (Nor) Bik Powerplate, 0:08
8. Sara Carrigan (Aus) Bik Powerplate, 0:09
9. Loes Gunnewyk (Ned) Dutch National Team, s.t.
10. Bertine Spykerman (Ned) Dutch National Team, 0:10
11. Tatiana Stiajkina (Ukr) Velodames-Colnago
12. Ghita Beltman (Ned) Dutch National Team, 0:11
13. Lyne Bessette (Can) Saturn Cycling Team, 0:12
14. Arenda Grimberg (Ned) Mixed Farm Frites-Va
15. Margaret Hemsley (Aus) Nurnberger Versicherung
16. Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung
17. Katie Mactier (Aus) Saturn Cycling Team
18. Kirsty Nicole Robb (Nzl) Bik Powerplate, all s.t.
19. Nataliya Kachalka (Ukr) Team 2002. Aurora Rsm, 0:13
20. Carrie Tuck (Can) Canadian National Team
21. Nicole Demars (Can) Canadian National Team

28. Manon Jutras (Can) Saturn Cycling Team, 0:15

45. Meredith Miller (USA) Mixte S.A.T.S. -Home, 0:18
51. Anne Samplonius (Can) Canadian National Team, s.t.
58. Jessica Phillips (USA) Saturn Cycling Team, 0:20
64. Katy St Laurent (Can) Canadian National Team, 0:22
81. Gina Grain (Can) Canadian National Team, 0:26
89. Erinne Willock (Can) Canadian National Team, 0:29




Peace Race Czech Republic

Stage 8: Freyburg to Klingenthal, 187 km
1. Tomas Konecny (Cze) eD'system-ZVVZ, 4:46:19
2. Bobby Julich (USA) Team Telekom, at 0:08
3. Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom, 0:44
4. Jakob Piil (Den) Team CSC, 0:46
5. Manuel Calvente (Spa) Team CSC, 0:56
6. Enrico Poitschke (Ger) Team Wiesenhof, 1:00
7. Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof
8. Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop
9. Fabio Testi (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
10. Petr Bencik (Cze) eD'system-ZVVZ, all s.t.

17. Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat, 1:19
28. Tim Johnson (USA) Saturn Cycling Team, 2:08
32. Wiktor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team, 2:32
51. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 8:03
53. Phil Zajicek (USA) Saturn Cycling Team, s.t.
57. Charles Dionne (Can) Saturn Cycling Team, 10:38
58. Marc McCormack (USA) Saturn Cycling Team, s.t.
73. Dominique Perras (Can) Flanders-IteamNova.com, 13:13

GC
1. Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom, 35:15:44
2. Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat, at 0:49
3. Tomas Konecny (Cze) eD'system-ZVVZ, 6:29
4. Jakob Piil (Den) Team CSC, 7:21
5. Enrico Poitschke (Ger) Team Wiesenhof, 7:31
6. Manuel Calvente (Spa) Team CSC, 7:36
7. Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof, 7:40
8. Petr Bencik (Cze) eD'system-ZVVZ, s.t.
9. Zbigniew Piatek (Pol) Mroz, 7:44
10. Marco Pinotti (Ita) Lampre, 7:46

28. Wiktor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team, 18:42
32. Phil Zajicek (USA) Saturn Cycling Team
39. Tim Johnson (USA) Saturn Cycling Team, 24:52
51. Marc McCormack (USA) Saturn Cycling Team, 33:22
62. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 43:30
69. Charles Dionne (Can) Saturn Cycling Team, 47:22
73. Dominique Perras (Can) Flanders-IteamNova.com, 48:43


Mountains
1. Arkadiusz Wojtas (Pol) CCC-Polsat, 33 points
2. Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz, 29
3. Tomas Konecny (Cze) eD'system-ZVVZ, 19
4. Bobby Julich (USA) Team Telekom, 19
5. Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre, 16
6. Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat, 15
7. Jens Heppner (Ger) Team Wiesenhof, 15
8. Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom, 14
9. Krzysztof Krzywy (Pol) Mroz, 14
10. Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC, 11

17. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 3

Sprints
1. Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz, 24 points
2. Bartosz Huzarski (Pol) Mroz, 9
3. Daniel Czajkowski (Pol) Servisco - Koop, 9
4. Arkadiusz Wojtas (Pol) CCC-Polsat, 8
5. Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC, 7
6. Krzysztof Krzywy (Pol) Mroz, 7
7. Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom, 6
8. Franck Schleck (Lux) Team CSC, 6
9. René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner, 5
10. Jaroslaw Zarebski (Pol) CCC-Polsat, 5
17. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 3

Young Rider
1. Bartosz Huzarski (Pol) Mroz, 35:28:05
2. Franck Schleck (Lux) Team CSC, at 2:05
3. Wiktor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team, 6:21
4. Jaroslaw Zarebski (Pol) CCC-Polsat, 9:26
5. Phil Zajicek (USA) Saturn Cycling Team, 10:25
6. Alexander Arekeev (Rus) Russian National Team, 10:38
7. Andrea Moletta (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 14:58
8. Vladimir Gusev (Rus) Russian National Team, 16:22
9. Lukasz Podolski (Pol) CCC-Polsat, 19:35
10. Ivan Chtchegolev (Rus) Russian National Team, 21:30
13. William Frischkorn (USA) Saturn Cycling Team, 31:09
15. Charles Dionne (Can) Saturn Cycling Team, 35:01

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login