Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

May 21/03 7:01 am - Giro Stage 11


Posted by Editor on 05/21/03
 

Giro d'Italia

Stage 11 - Faenza to San Dona 222 km

1 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 5:44:13
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
3 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax
4 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
5 Jan Svorada (Cze) Lampre
6 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
7 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
8 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
9 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
10 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
11 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
12 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
13 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
14 Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc
15 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
16 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
17 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
18 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
19 Juilian Winn (GBR) Team fakta-Pata Chips
20 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
21 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
22 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
23 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
24 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
25 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
26 Andrea Noe' (Ita) Alessio
27 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
28 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
29 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
30 Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo
31 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
32 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
33 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
34 Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
35 Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca
36 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
37 Wladimir Belli (Ita) Lampre
38 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
39 David Derepas (Fra) FDJeux.com
40 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat
41 Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca
42 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
43 Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
44 Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
45 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
46 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
47 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
48 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
49 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
50 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
51 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
52 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
53 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
54 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
55 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
56 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
57 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
58 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
59 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
60 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
61 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
62 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
63 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
64 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
65 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
66 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
67 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
68 Martin Hvastija (Slo) Tenax
69 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
70 Fabio Baldato (Ita) Alessio
71 Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
72 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
73 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
74 Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre
75 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
76 Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
77 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
78 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com all s.t.
79 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia at 0:23
80 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
81 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
82 Denis Lunghi (Ita) Alessio all s.t.
83 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 0:56
84 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner s.t.
85 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat 0:57
86 Simone Bertoletti (Ita) Lampre s.t.
87 Cristian Moreni (Ita) Alessio 0:58
88 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
89 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
90 Cristiano Frattini (Ita) Tenax all s.t.
91 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco 1:00
92 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
93 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
94 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
95 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
96 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
97 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
98 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron all s.t.
99 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat 1:04
100 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat s.t.
101 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1:13
102 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
103 Angelo Furlan (Ita) Alessio both s.t.
104 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco 1:20
105 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1:24
106 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1:27
107 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 1:28
108 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips 1:29
109 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1:36
110 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax 2:19
111 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner 2:25
112 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
113 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo both s.t.
114 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 2:27
115 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
116 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
117 Sergei Lelekin (Rus) Tenax
118 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo
119 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat all s.t.
120 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia 2:30
121 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
122 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
123 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
124 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
125 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
126 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
127 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
128 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiord
129 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
130 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
131 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
132 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
133 Sergio Barbero (Ita) Lampre
134 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
135 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
136 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
137 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
138 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
139 Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
140 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
141 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
142 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
143 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
144 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
145 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
146 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack all s.t.
147 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips 2:41
148 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
149 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com both s.t.
150 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron 3:03
151 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron 4:02
152 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com 4:32
153 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo s.t.
154 Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner 4:34
155 Charles Wegelius (GBR) De Nardi-Colpack 4:35
156 Mirko Marini (Ita) Tenax 4:36
157 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo 5:35
158 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
159 Bradley Wiggins (GBR) FDJeux.com
160 Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca all s.t.


GC

1 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 52:10:08
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI at 0:02
3 Andrea Noe' (Ita) Alessio 0:56
4 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 1:38
5 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat 1:52
6 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1:58
7 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 2:06
8 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 2:28
9 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 3:23
10 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo 4:01
11 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 4:12
12 Wladimir Belli (Ita) Lampre 4:23
13 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat 4:48
14 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 4:53
15 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 4:58
16 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack 5:01
17 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco 5:05
18 Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca 5:16
19 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 5:21
20 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco 5:51
21 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 7:45
22 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo 8:05
23 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner 8:25
24 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 9:18
25 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 9:20
26 Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca 9:43
27 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 10:09
28 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 10:31
29 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 10:55
30 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 11:12
31 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com 11:15
32 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio 11:22
33 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat 12:01
34 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo 12:08
35 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner 12:27
36 Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo 13:12
37 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 13:31
38 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia 13:59
39 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo 14:51
40 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo 14:52
41 Cristian Moreni (Ita) Alessio 15:15
42 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio 15:16
43 Denis Lunghi (Ita) Alessio 15:28
44 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia 15:38
45 Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca 16:19
46 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 17:07
47 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 17:16
48 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat 17:43
49 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips 19:16
50 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino 19:19
51 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 19:30
52 Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre 19:40
53 Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino 19:59
54 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com 20:30
55 Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc 21:22
56 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat 22:19
57 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco 22:21
58 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 23:06
59 Sergio Barbero (Ita) Lampre 23:22
60 Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI 23:44
61 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco 24:13
62 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 24:30
63 Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca 24:57
64 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 24:58
65 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 25:26
66 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack 26:50
67 Charles Wegelius (GBR) De Nardi-Colpack 26:54
68 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco 27:10
69 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack 27:26
70 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 28:20
71 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 28:26
72 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo 29:09
73 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 30:32
74 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 31:52
75 Mauro Zanetti (Ita) Tenax 32:40
76 David Derepas (Fra) FDJeux.com 34:18
77 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 34:43
78 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips 34:58
79 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 36:28
80 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com 36:49
81 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 37:26
82 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 37:56
83 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax 38:11
84 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 39:30
85 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 40:11
86 Fabio Baldato (Ita) Alessio 40:52
87 Cristiano Frattini (Ita) Tenax 40:57
88 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco 41:54
89 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 42:50
90 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 43:02
91 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 43:07
92 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave 43:23
93 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 43:35
94 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 45:21
95 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 46:17
96 Simone Bertoletti (Ita) Lampre 47:48
97 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia 48:30
98 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 49:32
99 Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca
100 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 50:40
101 Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner 50:44
102 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron 51:37
103 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 53:47
104 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner 54:24
105 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 54:30
106 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 54:53
107 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 55:42
108 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner 55:58
109 Manuel Quinziato (Ita) Lampre 56:25
110 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia 56:51
111 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI s.t.
112 Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca 57:02
113 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat 57:10
114 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia 57:21
115 Jan Svorada (Cze) Lampre 58:08
116 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 58:27
117 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron 58:31
118 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 1:00:04
119 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack 1:00:51
120 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack 1:01:08
121 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1:01:10
122 Juilian Winn (GBR) Team fakta-Pata Chips 1:01:41
123 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1:02:06
124 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips 1:02:34
125 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips 1:03:37
126 Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca 1:03:46
127 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips 1:04:59
128 Angelo Furlan (Ita) Alessio 1:05:58
129 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com 1:07:34
130 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1:08:37
131 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 1:09:39
132 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo 1:10:45
133 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack 1:10:47
134 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia 1:11:51
135 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1:12:06
136 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax 1:12:12
137 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 1:13:16
138 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 1:13:30
139 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo 1:14:11
140 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 1:14:26
141 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia 1:14:55
142 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo 1:15:20
143 Sergei Lelekin (Rus) Tenax 1:15:22
144 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo 1:15:35
145 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 1:16:39
146 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax 1:16:46
147 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 1:16:53
148 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 1:17:27
149 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo 1:17:43
150 Bradley Wiggins (GBR) FDJeux.com 1:17:55
151 Mirko Marini (Ita) Tenax 1:18:11
152 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo 1:18:12
153 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo 1:18:14
154 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1:18:41
155 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com 1:18:45
156 Martin Hvastija (Slo) Tenax 1:19:30
157 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1:21:09
158 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron 1:25:01
159 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat 1:26:47
160 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1:27:51

Points Classification

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 158 points
2 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo 114
3 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron 108
4 Jan Svorada (Cze) Lampre 77
5 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 71
6 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com 60
7 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 56
8 Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca 56
9 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 50
10 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 40
11 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 38
12 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack 34
13 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 33
14 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron 32
15 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 30
16 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 30
17 Angelo Furlan (Ita) Alessio 30
18 Fabio Baldato (Ita) Alessio 29
19 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 28
20 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 26
21 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax 26
22 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 24
23 Dario Pieri (Ita) Team Saeco 24
24 Andrea Noe' (Ita) Alessio 23
25 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 22
26 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo 22
27 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia 21
28 Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc 20
29 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 20
30 Cristian Moreni (Ita) Alessio 18
31 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron 18
32 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 17
33 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron 17
34 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 16
35 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com 15
36 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 15
37 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco 15
38 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat 14
39 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco 14
40 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips 14
41 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner 13
42 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 12
43 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 12
44 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave 11
45 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 11
46 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco 10
47 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 10
48 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack 10
49 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack 10
50 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo 10
51 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre 9
52 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo 9
53 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips 9
54 Sergei Lelekin (Rus) Tenax 8
55 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 8
56 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack 8
57 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 8
58 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 7
59 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 7
60 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo 6
61 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo 6
62 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio 6
63 Denis Lunghi (Ita) Alessio 6
64 Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca 6
65 Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca 6
66 Mirko Marini (Ita) Tenax 6
67 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 5
68 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat 5
69 Wladimir Belli (Ita) Lampre 4
70 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner 4
71 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo 4
72 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia 4
73 Martin Hvastija (Slo) Tenax 4
74 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat 3
75 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 3
76 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia 3
77 Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner 3
78 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 3
79 Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca 2
80 Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre 2
81 Cristiano Frattini (Ita) Tenax 2
82 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo 1
83 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
84 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack 1
85 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips 1
86 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino 1
87 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1
88 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner 1

Mountains Classification

1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia 35 points
2 Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca 26
3 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 16
4 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco 13
5 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 9
6 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 7
7 Andrea Noe' (Ita) Alessio 6
8 Cristian Moreni (Ita) Alessio 5
9 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat 4
10 Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca 3
11 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave 3
12 Francesco Casagrande (Ita) Lampre 2
13 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI 2
14 Oscar Pozzi (Ita) Tenax 2
15 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips 2
16 Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner 2
17 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips 1
18 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 1
19 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave 1
20 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago 1
21 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia 1

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login