Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 24/03 10:19 am - Giro: Stage 14


Posted by Editoress on 05/24/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 14: Marostica to Alpe Pampeago, 162. km
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 4:46:43
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 0:35
3. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 0:36
4. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 0:49
5. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
6. Andrea Noe (Ita) Alessio, 0:56
7. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 0:59
8. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:17
9. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1:38
10. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 1:43
11. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 1:5
12. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:03
13. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:08
14. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 2:09
15. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, s.t.
16. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 2:42
17. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 2:5
18. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 3
19. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:08
20. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3:21
21. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, s.t.
22. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 3:29
23. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 3:44
24. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4:01
25. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 4:28
26. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, s.t.
27. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 4:36
28. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, s.t.
29. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 4:38
30. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 5
31. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 5:01
32. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 5:13
33. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5:37
34. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
35. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
36. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
37. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, all s.t.
38. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 5:44
39. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 6:08
40. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 6:32
41. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6:4
42. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 6:52
43. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 7:01
44. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, s.t.
45. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 7:1
46. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 7:25
47. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 7:36
48. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
49. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 8:00
50. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
51. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, s.t.
52. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 8:06
53. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 8:11
54. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
55. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 8:12
56. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 8:38
57. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 8:39
58. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 9:59
59. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 11:34
60. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 13:04
61. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 13:09
62. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 13:1
63. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 13:26
64. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
65. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, both s.t.
66. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 13:28
67. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 13:33
68. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 14:19
69. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 14:53
70. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 15:24
71. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, s.t.
72. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 15:26
73. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 15:3
74. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 15:37
75. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 15:38
76. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 15:4
77. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
78. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 15:52
79. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 17:14
80. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 17:41
81. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 18:15
82. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 18:27
83. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
84. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, 18:46
85. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 18:57
86. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 21:35
87. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
88. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
89. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
90. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
91. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
92. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat
93. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
94. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
95. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
96. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
97. Martin Hvastija (Slo) Tenax
98. Sergio Barbero (Ita) Lampre
99. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
100. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
101. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
102. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
103. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
104. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
105. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
106. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
107. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
108. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
109. David Derepas (Fra) FDJeux.com
110. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
111. Fabio Baldato (Ita) Alessio
112. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat
113. Jan Svorada (Cze) Lampre
114. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
115. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
116. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo
117. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
118. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
119. Manuel Quinziato (Ita) Lampre
120. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
121. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
122. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
123. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
124. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
125. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, all s.t.
126. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 21:45
127. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
128. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, both s.t.
129. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 22:04
130. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 22:22
131. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 22:46
132. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 22:5
133. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 23:07
134. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 23:09
135. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 23:32
136. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
137. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, both s.t.
138. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 23:35

OTL
139. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 28:35
140. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 29:11
141. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 31:44
DNS Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
DNS Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
DNF Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
DNF Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
DNF Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
DNF Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo
DNF Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
DNF Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner
DNF Sergei Lelekin (Rus) Tenax
DNF Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat

GC
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 65:45:39
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:19
3. Andrea Noe (Ita) Alessio, 3:39
4. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 4:09
5. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 5:08
6. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 5:33
7. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 6:45
8. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 7:18
9. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 8:19
10. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 8:41
11. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 9:56
12. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 10:31
13. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 11:25
14. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 11:44
15. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 12:35
16. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 13:02
17. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 14:42
18. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 14:53
19. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 17:12
20. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 17:29
21. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 18:13
22. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 18:19
23. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 19:51
24. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 20:13
25. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 20:43
26. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 21:53
27. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 23:33
28. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 25:48
29. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 26:01
30. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 26:40
31. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 27:53
32. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 28:40
33. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 31:11
34. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 31:28
35. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 31:33
36. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 31:52
37. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 32:14
38. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 33:22
39. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 33:25
40. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 34:58
41. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 34:59
42. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 35:01
43. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 35:06
44. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 38:09
45. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 38:54
46. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 39:34
47. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 39:57
48. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 42:32
49. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 48:37
50. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 53:41
51. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 54:32
52. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 54:59
53. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 55:06
54. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 55:15
55. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 55:27
56. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 55:30
57. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 57:47
58. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 58:29
59. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 59:22
60. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 59:55
61. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 1:00:19
62. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 1:00:54
63. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 1:01:29
64. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:04:08
65. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:09:11
66. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 1:10:09
67. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 1:10:55
68. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 1:11:51
69. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:13:15
70. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:13:50
71. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 1:14:42
72. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:15:20
73. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 1:15:37
74. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 1:19:10
75. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 1:20:24
76. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:20:50
77. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:23:23
78. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 1:24:30
79. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 1:25:06
80. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:25:37
81. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 1:26:02
82. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:26:07
83. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 1:26:10
84. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:27:56
85. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 1:28:04
86. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1:29:27
87. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 1:30:30
88. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 1:31:04
89. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 1:32:24
90. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:33:33
91. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:33:45
92. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 1:34:10
93. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 1:34:15
94. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:38:29
95. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:39:33
96. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 1:39:34
97. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 1:40:02
98. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:40:13
99. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 1:41:14
100. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:42:48
101. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:45:28
102. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 1:45:39
103. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:47:15
104. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 1:48:00
105. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:48:09
106. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 1:49:05
107. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat, 1:49:53
108. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 1:50:16
109. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:51:07
110. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:51:50
111. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:55:42
112. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:56:48
113. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 1:57:30
114. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:59:16
115. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:01:31
116. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 2:01:42
117. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:01:52
118. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com, 2:03:23
119. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:04:03
120. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 2:06:45
121. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 2:08:19
122. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 2:09:07
123. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 2:09:11
124. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 2:09:30
125. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 2:09:47
126. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, 2:10:48
127. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 2:11:36
128. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:11:46
129. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2:13:35
130. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:14:39
131. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 2:14:52
132. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:15:19
133. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:15:54
134. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 2:16:21
135. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 2:16:27
136. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 2:16:56
137. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:17:32
138. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 2:25:50

Points
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 183 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 127
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 100
4. Jan Svorada (Cze) Lampre, 83
5. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 63
6. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 60
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 60
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 49
9. Andrea Noe (Ita) Alessio, 42
10. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 42
11. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 40
12. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 40
13. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 38
14. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 38
15. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 34
16. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
17. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
18. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
19. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 30
20. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
21. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 28
22. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 28
23. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 27
24. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 26
25. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 26
26. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 24
27. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 24
28. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 23
29. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 23
30. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 22
31. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 22
32. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 22
33. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 20
34. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 20
35. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 18
36. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 17
37. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
38. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 15
39. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 15
40. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 15
41. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 14
42. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 14
43. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 13
44. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 13
45. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 12
46. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 12
47. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
48. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 11
49. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 10
50. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 10
51. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 10
52. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 10
53. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 10
54. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 9
55. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 9
56. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 8
57. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 8
58. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 7
59. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 7
60. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 6
61. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
62. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
63. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 6
64. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 5
65. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
66. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 4
67. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 4
68. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 4
69. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 4
70. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 3
71. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 3
72. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
73. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 3
74. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
75. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
76. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 2
77. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 2
78. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
79. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 2
80. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 1
81. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
82. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1
83. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 1
84. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 77 points
2. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 48
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 43
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 36
5. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
6. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 11
7. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 9
8. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 8
9. Andrea Noe (Ita) Alessio, 6
10. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
11. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 6
12. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
13. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 5
14. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4
15. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat, 4
16. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
17. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
18. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2
19. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2
20. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
21. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2
22. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
23. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
24. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
25. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
26. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 1
27. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1
28. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1

Intergiro
1. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 36:28:10
2. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 0:26
3. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:16
4. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:18
5. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 1:30
6. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 1:31
7. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:38
8. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 1:56
9. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
10. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
11. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
12. Sergei Lelekin (Rus) Tenax
13. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:59
14. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
15. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:02
16. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
17. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
18. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
19. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
20. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 2:04

Most combative
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 53 points
2. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 46
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 38
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 28
5. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 26
6. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 23
7. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 22
8. Jan Svorada (Cze) Lampre, 19
9. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 11
10. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 10
11. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 10
12. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 8
13. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8
14. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 7
15. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 7
16. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
17. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 7
18. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
19. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
20. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
21. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 6
22. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
23. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 6
24. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 5
25. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 5
26. Andrea Noe (Ita) Alessio, 5
27. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 5
28. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5
29. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
30. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 5
31. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 4
32. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4
33. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4
34. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 4
35. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4
36. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
37. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4
38. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 4
39. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 3
40. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 3
41. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 3
42. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3
43. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 3
44. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
45. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 3
46. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 3
47. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
48. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
49. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2
50. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 2
51. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
52. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 2
53. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2
54. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2
55. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
56. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2
57. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
58. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
59. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1
60. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
61. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1
62. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1
63. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 1
64. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1
65. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 1
66. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 1

Azzurri d'Italia
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 23 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 11
4. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 4
5. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
6. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 3
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
8. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
9. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
10. Andrea Noe (Ita) Alessio, 1
11. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1
12. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
13. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1
14. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 1
15. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 1

Trofeo Fuga Piaggio
1. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 210 points
2. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 208
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 203
4. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 155
5. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 135
6. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 129
7. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 127
8. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 119
9. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 119
10. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 94
11. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 87
12. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 80
13. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 80
14. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 74
15. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 74
16. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 64
17. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 50
18. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 48
19. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 47
20. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 38
21. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 37
22. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 36
23. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 36
24. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 36
25. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36
26. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 34
27. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 33
28. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 31
29. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 28
30. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 26
31. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 26
32. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 26
33. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 23
34. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 16
35. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 15
36. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 15
37. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 14
38. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 13
39. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 13
40. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 13
41. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 13
42. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 12
43. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 12
44. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 12
45. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 11
46. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 11
47. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo, 11
48. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 10
49. Andrea Noe (Ita) Alessio, 8
50. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 8
51. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 8
52. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 6
53. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 6
54. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 5
55. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 5
56. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 5
57. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5

Trofeo Fast Team
1. Lampre, 197:35:37
2. Alessio, at 11:57
3. Fassa Bortolo, 13:54
4. Team Saeco, 14:51
5. Mercatone Uno-Scanavino, 21:03
6. Vini Caldirola-SO.DI, 27:38
7. CCC Polsat, 29:26
8. Ceramiche Panaria-Fiordo, 32:00
9. De Nardi-Colpack, 42:28
10. Gerolsteiner, 43:05
11. Kelme-Costa Blanca, 44:39
12. Landbouwkrediet-Colnago, 54:18
13. Colombia-Selle Italia, 1:14:52
14. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 1:38:14
15. Team fakta-Pata Chips, 1:38:57
16. FDJeux.com, 1:49:58
17. Domina Vacanze-Elitron, 2:08:03
18. Tenax, 2:45:26
19. Lotto-Domo, 3:41:30

Trofeo Super Team
1. Fassa Bortolo, 334 points
2. Domina Vacanze-Elitron, 281
3. Lampre, 258
4. Alessio, 235
5. Team Saeco, 210
6. Vini Caldirola-SO.DI, 207
7. Ceramiche Panaria-Fiordo, 193
8. Landbouwkrediet-Colnago, 160
9. Team fakta-Pata Chips, 142
10. Gerolsteiner, 138
11. De Nardi-Colpack, 126
12. Lotto-Domo, 114
13. FDJeux.com, 105
14. Kelme-Costa Blanca, 101
15. Mercatone Uno-Scanavino, 98
16. CCC Polsat, 84
17. Colombia-Selle Italia, 62
18. Tenax, 47
19. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 45

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login