Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

May 26/03 11:07 am - Giro d'Italia: Stage 16


Posted by Editoress on 05/26/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 16: Arco Trento to Pavia, 207 km
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 4:39:34
2. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
3. Jan Svorada (Cze) Lampre
4. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
5. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
6. Dario Pieri (Ita) Team Saeco
7. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
8. Angelo Furlan (Ita) Alessio
9. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
10. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
11. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
12. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
13. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
14. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
15. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc
16. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
17. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
18. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
19. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
20. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
21. Denis Lunghi (Ita) Alessio
22. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
23. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
24. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
25. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
26. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
27. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
28. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
29. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
30. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
31. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
32. Andrea Noe (Ita) Alessio
33. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
34. Franco Pellizotti (Ita) Alessio
35. David Derepas (Fra) FDJeux.com
36. Francesco Casagrande (Ita) Lampre
37. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
38. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
39. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
40. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
41. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca
42. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
43. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
44. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
45. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
46. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
47. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
48. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
49. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
50. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo
51. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre
52. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
53. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
54. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
55. Martin Hvastija (Slo) Tenax
56. Wladimir Belli (Ita) Lampre
57. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
58. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
59. Fabio Baldato (Ita) Alessio
60. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
61. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
62. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
63. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
64. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
65. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
66. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
67. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
68. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
69. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
70. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
71. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
72. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
73. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
74. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
75. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
76. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
77. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
78. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
79. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
80. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
81. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
82. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
83. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
84. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca
85. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
86. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
87. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat
88. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
89. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
90. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
91. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
92. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
93. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
94. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
95. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat
96. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
97. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
98. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
99. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
100. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
101. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
102. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
103. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiord
104. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
105. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
106. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, all s.t.
107. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 0:22
108. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
109. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
110. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
111. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
112. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, all s.t.
113. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:27
114. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:28
115. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
116. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, both s.t.
117. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 0:30
118. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 0:32
119. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
120. Sergio Barbero (Ita) Lampre, both s.t.
121. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 0:35
122. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 0:39
123. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 0:43
124. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
125. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
126. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
127. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, all s.t
128. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:56
129. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 1:03
130. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 1:19
131. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 1:21
132. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:31
133. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:32
134. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
135. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, both s.t
136. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:35
137. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 2:08
138. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 4:08

GC
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 71:21:26
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, at 1:58
3. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 4:05
4. Andrea Noe (Ita) Alessio, 5:16
5. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 6:11
6. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 6:47
7. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 6:57
8. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 9:38
9. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 9:42
10. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 10:11
11. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 12:16
12. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 12:35
13. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 12:45
14. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 13:50
15. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 14:23
16. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 15:32
17. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 15:59
18. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 18:08
19. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 18:10
20. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 19:25
21. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 19:52
22. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 20:07
23. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 20:14
24. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 21:16
25. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 22:52
26. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 25:19
27. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 26:36
28. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 28:36
29. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 29:32
30. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 30:07
31. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 30:40
32. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 32:51
33. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 34:53
34. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 35:29
35. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 36:01
36. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 36:08
37. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 36:20
38. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 38:22
39. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 38:23
40. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 38:26
41. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 38:32
42. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 38:34
43. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 39:41
44. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 39:50
45. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 43:13
46. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 44:24
47. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 44:37
48. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 46:45
49. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 53:16
50. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 56:05
51. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 57:51
52. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 58:56
53. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 1:00:03
54. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 1:00:39
55. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:01:03
56. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:01:21
57. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1:02:11
58. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 1:02:35
59. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 1:04:22
60. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 1:04:53
61. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t
62. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1:05:19
63. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:06:38
64. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 1:08:33
65. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:10:40
66. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 1:14:34
67. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 1:15:03
68. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 1:15:13
69. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 1:16:12
70. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:17:05
71. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:17:27
72. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 1:17:31
73. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:19:14
74. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 1:21:12
75. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 1:24:10
76. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:25:21
77. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:26:29
78. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 1:29:13
79. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 1:29:34
80. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 1:29:39
81. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 1:30:46
82. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:31:32
83. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 1:31:54
84. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:32:31
85. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:34:08
86. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1:34:18
87. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 1:35:19
88. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 1:35:36
89. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 1:37:24
90. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 1:37:51
91. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:38:52
92. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:38:58
93. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 1:39:57
94. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:42:11
95. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 1:43:02
96. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:43:07
97. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:43:59
98. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 1:46:33
99. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:46:51
100. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 1:47:35
101. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 1:48:27
102. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 1:49:31
103. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:50:32
104. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:50:48
105. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:51:22
106. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat, 1:52:44
107. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:53:01
108. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 1:55:11
109. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:56:08
110. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 1:56:18
111. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:59:10
112. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:01:26
113. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 2:01:55
114. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:02:36
115. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:05:26
116. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 2:05:56
117. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:06:04
118. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:07:05
119. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com, 2:08:49
120. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 2:11:21
121. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 2:12:00
122. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 2:12:57
123. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 2:13:51
124. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:14:54
125. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 2:14:57
126. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 2:15:46
127. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, 2:16:05
128. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 2:16:12
129. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:17:52
130. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 2:18:14
131. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:18:36
132. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago , 2:18:47
133. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:20:35
134. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:21:33
135. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 2:22:02
136. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 2:22:36
137. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 2:24:27
138. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 2:25:40

Points
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 208 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 130
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 109
4. Jan Svorada (Cze) Lampre, 107
5. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 93
6. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 63
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 60
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 59
9. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 52
10. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 48
11. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 46
12. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 46
13. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 45
14. Andrea Noe (Ita) Alessio, 42
15. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 42
16. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 40
17. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 40
18. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 38
19. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 34
20. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 32
21. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
22. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
23. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
24. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
25. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 29
26. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 29
27. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 28
28. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 27
29. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 26
30. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 25
31. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 24
32. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 23
33. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 22
34. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 22
35. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 22
36. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 22
37. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 20
38. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 19
39. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 18
40. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 18
41. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 17
42. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
43. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 16
44. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 16
45. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 15
46. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 15
47. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 15
48. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 14
49. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 12
50. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
51. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 11
52. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 10
53. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 10
54. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 9
55. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 8
56. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 8
57. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 7
58. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 7
59. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 6
60. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
61. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
62. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 6
63. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 6
64. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 5
65. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
66. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
67. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 4
68. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 4
69. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 4
70. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 4
71. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 3
72. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
73. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 3
74. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
75. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
76. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 2
77. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 2
78. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 2
79. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
80. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2
81. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 2
82. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 1
83. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
84. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1
85. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 1
86. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 77 points
2. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 48
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 43
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 36
5. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
6. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 11
7. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 9
8. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 8
9. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
10. Andrea Noe (Ita) Alessio, 6
11. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 6
12. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
13. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 5
14. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4
15. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 4
16. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3
17. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
18. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
19. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2
20. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2
21. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
22. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2
23. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
24. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
25. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
26. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 1
27. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1
28. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
29. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 1

Intergiro
1. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 40:48:48
2. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, at 0:22
3. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:32
4. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 2:02
5. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:04
6. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 2:08
7. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 2:14
8. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:24
9. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 2:40
10. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 2:42
11. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
12. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
13. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
14. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:45
15. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
16. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 2:46
17. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 2:48
18. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
19. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
20. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave

Most combative
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 59 points
2. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 46
3. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 39
4. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 38
5. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 28
6. Jan Svorada (Cze) Lampre, 28
7. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 26
8. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 23
9. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 15
10. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 13
11. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 11
12. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 10
13. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 10
14. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 10
15. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8
16. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 8
17. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 7
18. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 7
19. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
20. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
21. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
22. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
23. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 6
24. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 6
25. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
26. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 6
27. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 5
28. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 5
29. Andrea Noe (Ita) Alessio, 5
30. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5
31. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
32. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 5
33. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 5
34. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 4
35. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4
36. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4
37. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 4
38. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4
39. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
40. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4
41. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 4
42. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 3
43. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 3
44. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 3
45. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 3
46. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3
47. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 3
48. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
49. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 3
50. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
51. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 2
52. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
53. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2
54. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 2
55. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
56. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 2
57. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2
58. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2
59. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
60. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
61. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
62. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1
63. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
64. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1
65. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1
66. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 1
67. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1
68. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 1
69. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 1
70. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 1

Azzurri d'Italia
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 27 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 11
4. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 4
5. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 4
6. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
7. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 3
8. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
9. Jan Svorada (Cze) Lampre, 2
10. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 2
11. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
12. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
13. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
14. Andrea Noe (Ita) Alessio, 1
15. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1
16. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 1
17. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
18. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 1

Trofeo Fast Team
1. Lampre, 214:25:42
2. Fassa Bortolo, at 9:14
3. Team Saeco, 15:55
4. Alessio, 16:17
5. Mercatone Uno-Scanavino, 23:49
6. CCC Polsat, 31:03
7. Vini Caldirola-SO.DI, 31:31
8. Ceramiche Panaria-Fiordo, 40:22
9. Gerolsteiner, 44:27
10. De Nardi-Colpack, 45:50
11. Kelme-Costa Blanca, 52:29
12. Landbouwkrediet-Colnago, 53:28
13. Colombia-Selle Italia, 1:23:38
14. Team fakta-Pata Chips, 1:39:59
15. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 1:42:22
16. FDJeux.com, 1:49:33
17. Domina Vacanze-Elitron, 2:12:57
18. Tenax, 2:55:34
19. Lotto-Domo, 3:56:13

Trofeo Super Team
1. Fassa Bortolo, 407 points
2. Domina Vacanze-Elitron, 303
3. Lampre, 290
4. Alessio, 248
5. Team Saeco, 239
6. Vini Caldirola-SO.DI, 224
7. Ceramiche Panaria-Fiordo, 194
8. Landbouwkrediet-Colnago, 189
9. De Nardi-Colpack, 184
10. Team fakta-Pata Chips, 183
11. Gerolsteiner, 157
12. FDJeux.com, 143
13. Mercatone Uno-Scanavino, 115
14. Lotto-Domo, 114
15. Kelme-Costa Blanca, 107
16. CCC Polsat, 100
17. Colombia-Selle Italia, 62
18. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 54
19. Tenax, 47

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login