Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 28/03 2:34 am - Giro:Stage 17


Posted by Editoress on 05/28/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 17: Salice Terme-Asti, 117. km
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 2:39:47
2. Jan Svorada (Cze) Lampre
3. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
4. Angelo Furlan (Ita) Alessio
5. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
6. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
7. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
8. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
9. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
10. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
11. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
12. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
13. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
14. Dario Pieri (Ita) Team Saeco
15. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca
16. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
17. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
18. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
19. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
20. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
21. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
22. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
23. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
24. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo
25. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
26. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
27. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
28. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
29. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
30. David Derepas (Fra) FDJeux.com
31. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
32. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
33. Andrea Noe' (Ita) Alessio
34. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
35. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
36. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
37. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
38. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
39. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
40. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
41. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
42. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
43. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
44. Franco Pellizotti (Ita) Alessio
45. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca
46. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
47. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
48. Manuel Quinziato (Ita) Lampre
49. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
50. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
51. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
52. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
53. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
54. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
55. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
56. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
57. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
58. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
59. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
60. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
61. Francesco Casagrande (Ita) Lampre
62. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
63. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
64. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
65. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre
66. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
67. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
68. Sergio Barbero (Ita) Lampre
69. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
70. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
71. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
72. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
73. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
74. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
75. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
76. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
77. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
78. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca
79. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
80. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
81. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
82. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
83. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
84. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
85. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
86. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
87. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat
88. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
89. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
90. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
91. Wladimir Belli (Ita) Lampre
92. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
93. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
94. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
95. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
96. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
97. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
98. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
99. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
100. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
101. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
102. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
103. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
104. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
105. Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
106. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
107. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
108. Denis Lunghi (Ita) Alessio, all s.t.
109. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 0:19
110. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
111. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
112. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
113. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
114. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
115. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
116. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
117. Fabio Baldato (Ita) Alessio
118. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
119. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
120. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, all s.t.
121. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:26
122. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
123. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, all s.t.
124. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 0:29
125. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 0:32
126. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
127. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
128. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
129. Martin Hvastija (Slo) Tenax, all s.t.
130. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:34
131. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 0:37
132. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 0:38
133. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 0:40
134. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 0:57
135. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, s.t.
136. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com, 1:14
137. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 2:22
138. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 3:33

GC
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 74:01:13
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, at 1:58
3. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 4:05
4. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 5:16
5. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 6:11
6. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 6:47
7. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 6:57
8. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 9:38
9. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 9:42
10. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 10:11
11. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 12:16
12. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 12:35
13. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 12:45
14. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 13:50
15. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 14:23
16. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 15:32
17. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 15:59
18. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 18:08
19. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 18:14
20. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 19:25
21. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 19:52
22. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 20:07
23. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 20:14
24. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 21:16
25. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 22:52
26. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 25:19
27. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 26:36
28. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 28:36
29. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 29:32
30. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 30:07
31. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 30:40
32. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 32:51
33. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 34:53
34. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 35:29
35. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 36:01
36. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 36:08
37. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 36:20
38. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 38:22
39. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 38:23
40. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 38:26
41. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 38:32
42. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 38:34
43. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 39:41
44. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 39:50
45. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 43:13
46. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 44:24
47. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 44:37
48. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 46:45
49. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 53:16
50. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 56:05
51. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 57:51
52. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 59:15
53. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 1:00:03
54. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 1:00:39
55. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:01:03
56. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:01:21
57. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1:02:11
58. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 1:02:35
59. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 1:04:22
60. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 1:04:53
61. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1:05:19
62. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:05:27
63. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:06:38
64. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 1:08:52
65. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:10:40
66. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 1:14:34
67. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 1:15:03
68. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 1:15:13
69. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 1:16:12
70. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:17:05
71. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 1:17:31
72. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:18:05
73. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:19:46
74. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 1:21:12
75. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 1:24:29
76. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:25:21
77. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:27:01
78. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 1:29:13
79. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 1:29:33
80. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 1:29:34
81. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 1:31:15
82. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:31:24
83. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 1:32:13
84. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:32:31
85. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1:34:18
86. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:34:34
87. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 1:35:16
88. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 1:35:19
89. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 1:37:24
90. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 1:38:48
91. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:38:52
92. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:38:58
93. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 1:39:57
94. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:42:48
95. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 1:43:02
96. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:43:07
97. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:44:18
98. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 1:46:33
99. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:46:51
100. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 1:47:54
101. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 1:48:27
102. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 1:49:31
103. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:50:32
104. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:50:48
105. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:51:22
106. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat, 1:52:44
107. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:52:47
108. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 1:55:43
109. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:56:08
110. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 1:56:18
111. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:59:29
112. Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:01:26
113. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 2:01:55
114. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:02:36
115. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:06:23
116. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 2:06:28
117. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:07:05
118. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:08:59
119. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com, 2:10:03
120. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 2:11:21
121. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 2:12:19
122. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 2:12:57
123. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 2:13:51
124. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:14:54
125. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 2:15:16
126. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 2:15:46
127. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, 2:16:05
128. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 2:18:14
129. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:18:32
130. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 2:18:34
131. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2:18:47
132. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:18:55
133. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:20:54
134. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:21:29
135. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 2:22:34
136. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 2:23:02
137. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 2:25:24
138. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 2:26:06

Points
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 233 points
2. Jan Svorada (Cze) Lampre, 131
3. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 130
4. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 109
5. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 104
6. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 63
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 60
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 59
9. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 56
10. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 56
11. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 54
12. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 52
13. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 52
14. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 46
15. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 45
16. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 42
17. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 42
18. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 40
19. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 36
20. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 32
21. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
22. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
23. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
24. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
25. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 29
26. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 29
27. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 29
28. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 28
29. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 27
30. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 26
31. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 25
32. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 25
33. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 25
34. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 24
35. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 23
36. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 22
37. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 22
38. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 22
39. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 22
40. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 22
41. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 20
42. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 18
43. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 17
44. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
45. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 16
46. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 16
47. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 16
48. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 15
49. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 14
50. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 14
51. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 12
52. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
53. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 12
54. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 10
55. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 10
56. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 9
57. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 8
58. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 8
59. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 7
60. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 7
61. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 6
62. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
63. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
64. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 6
65. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 6
66. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 5
67. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
68. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
69. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 4
70. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 4
71. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 4
72. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 3
73. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
74. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
75. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
76. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 2
77. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 2
78. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 2
79. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
80. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2
81. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 2
82. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 1
83. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
84. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1
85. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 1
86. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 79 points
2. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 48
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 43
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 36
5. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
6. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 11
7. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 9
8. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 8
9. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
10. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 6
11. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 6
12. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
13. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
14. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
15. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4
16. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 4
17. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3
18. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
19. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
20. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2
21. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2
22. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2
23. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
24. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
25. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
26. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 1
27. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1
28. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
29. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 1

Intergiro
1. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 42:53:00
2. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, at 0:28
3. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:44
4. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 2:32
5. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 2:34
6. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, s.t.
7. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 2:44
8. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:54
9. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 3:10
10. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 3:12
11. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
12. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
13. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, all s.t.
14. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 3:15
15. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
16. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 3:16
17. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 3:18
18. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
19. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
20. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, all s.t.

Most combative
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 65 points
2. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 47
3. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 44
4. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 38
5. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36
6. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 30
7. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 28
8. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 23
9. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 16
10. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 13
11. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 11
12. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 10
13. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 10
14. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 10
15. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 9
16. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 8
17. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8
18. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 8
19. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 8
20. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 7
21. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 7
22. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
23. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
24. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
25. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 6
26. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 6
27. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
28. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 5
29. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 5
30. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 5
31. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5
32. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
33. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 5
34. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 5
35. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 4
36. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4
37. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4
38. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 4
39. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
40. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4
41. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 4
42. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 3
43. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 3
44. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 3
45. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 3
46. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3
47. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 3
48. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
49. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 3
50. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 3
51. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
52. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 2
53. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
54. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2
55. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 2
56. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
57. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 2
58. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2
59. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2
60. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2
61. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
62. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
63. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
64. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1
65. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
66. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1
67. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1
68. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 1
69. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1
70. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 1
71. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 1
72. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 1

Azzurri d'Italia
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 31 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 11
4. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 4
5. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 4
6. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
7. Jan Svorada (Cze) Lampre, 4
8. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 3
9. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
10. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 2
11. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
12. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
13. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
14. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 1
15. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1
16. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 1
17. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
18. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
19. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 1

Trofeo Fuga Piaggio
1. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 265 points
2. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 210
3. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 208
4. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 203
5. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 171
6. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 135
7. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 129
8. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 127
9. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 119
10. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 118
11. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 94
12. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 87
13. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 80
14. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 80
15. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 74
16. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 74
17. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 64
18. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 50
19. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 48
20. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 47
21. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 38
22. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 37
23. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36
24. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 36
25. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 36
26. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 36
27. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 34
28. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 33
29. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 31
30. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 28
31. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 26
32. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 26
33. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 26
34. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 23
35. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 22
36. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 16
37. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 15
38. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 15
39. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 13
40. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 13
41. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 13
42. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 13
43. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 12
44. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 12
45. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 12
46. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 11
47. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 11
48. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 10
49. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 8
50. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 8
51. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 6
52. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 6
53. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 5
54. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 5
55. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 5
56. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5

Trofeo Fast Team
1. Lampre, 222:25:03
2. Fassa Bortolo, at 9:14
3. Team Saeco, 15:55
4. Alessio, 16:17
5. Mercatone Uno-Scanavino, 23:49
6. CCC Polsat, 31:03
7. Vini Caldirola-SO.DI, 31:31
8. Ceramiche Panaria-Fiordo, 40:22
9. Gerolsteiner, 44:27
10. De Nardi-Colpack, 45:50
11. Kelme-Costa Blanca, 52:29
12. Landbouwkrediet-Colnago, 53:28
13. Colombia-Selle Italia, 1:23:38
14. Team fakta-Pata Chips, 1:39:59
15. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 1:42:22
16. FDJeux.com, 1:49:33
17. Domina Vacanze-Elitron, 2:12:57
18. Tenax, 2:55:53
19. Lotto-Domo, 3:57:10

Trofeo Super Team
1. Fassa Bortolo, 427 points
2. Domina Vacanze-Elitron, 321
3. Lampre, 309
4. Alessio, 265
5. Team Saeco, 246
6. Vini Caldirola-SO.DI, 224
7. De Nardi-Colpack, 209
8. Team fakta-Pata Chips, 207
9. Ceramiche Panaria-Fiordo, 203
10. Landbouwkrediet-Colnago, 197
11. Gerolsteiner, 169
12. FDJeux.com, 160
13. Mercatone Uno-Scanavino, 125
14. Lotto-Domo, 114
15. Kelme-Costa Blanca, 113
16. CCC Polsat, 100
17. Colombia-Selle Italia, 76
18. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 54
19. Tenax, 51

Fair Play
1. Colombia-Selle Italia, 0 points
2. Vini Caldirola-SO.DI, 10
3. Lampre, 10
4. Kelme-Costa Blanca, 10
5. Alessio, 20
6. Ceramiche Panaria-Fiordo, 25
7. FDJeux.com, 30
8. Tenax, 40
9. Team Saeco, 45
10. Mercatone Uno-Scanavino, 45
11. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 55
12. Team fakta-Pata Chips, 75
13. De Nardi-Colpack, 75
14. Landbouwkrediet-Colnago, 95
15. Gerolsteiner, 99
16. Domina Vacanze-Elitron, 105
17. Lotto-Domo, 120
18. Fassa Bortolo, 179
19. CCC Polsat, 1000


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login