Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

May 30/03 1:57 am - Giro d'Italia: Stage 19


Posted by Editoress on 05/30/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 19: Canelli to Cascata del Toce, 239. km
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 6:20:05
2. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, at 0:03
3. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, s.t.
4. Andrea Noe (Ita) Alessio, 0:10
5. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 0:13
6. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 0:21
7. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 0:27
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
9. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 0:36
10. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 0:39
11. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:44
12. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
13. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 0:46
14. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
15. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 1:04
16. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1:20
17. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
18. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
19. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
20. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, all s.t.
21. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 1:29
22. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, s.t.
23. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 1:37
24. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 1:38
25. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, s.t.
26. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 1:51
27. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:02
28. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
29. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, both s.t.
30. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 2:37
31. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 2:58
32. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 3:24
33. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 3:29
34. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 3:38
35. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 3:48
36. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 4:25
37. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 4:36
38. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, s.t.
39. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 4:40
40. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, s.t.
41. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 4:44
42. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 4:47
43. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 5:15
44. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 5:34
45. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 7:11
46. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
47. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
48. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
49. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
50. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
51. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
52. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
53. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
54. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
55. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
56. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
57. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
58. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
59. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
60. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
61. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
62. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
63. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
64. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, all s.t.
65. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 8:23
66. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 10:01
67. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 10:14
68. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
69. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, both s.t.
70. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 10:17
71. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 10:24
72. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
73. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
74. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
75. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, all s.t.
76. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 12:15
77. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 14:31
78. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
79. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
80. Jan Svorada (Cze) Lampre
81. Manuel Quinziato (Ita) Lampre
82. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
83. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
84. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
85. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
86. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
87. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
88. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
89. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
90. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
91. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
92. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
93. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, all s.t.
94. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 15:33
95. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 16:31
96. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 16:32
97. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 17:30

GC
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 85:44:39
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, at 8:04
3. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 8:06
4. Andrea Noe (Ita) Alessio, 9:49
5. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 10:35
6. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 11:01
7. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 12:38
8. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 14:21
9. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 16:28
10. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 20:17
11. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 21:45
12. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 22:31
13. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 27:16
14. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 27:41
15. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 28:41
16. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 29:53
17. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 35:37
18. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 39:51
19. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 43:20
20. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 43:23
21. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 46:47
22. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 48:06
23. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 50:29
24. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 50:30
25. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 53:42
26. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 54:58
27. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 56:02
28. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 57:26
29. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 57:58
30. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 59:01
31. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 1:02:04
32. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 1:02:50
33. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 1:02:53
34. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 1:03:26
35. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, s.t.
36. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 1:05:09
37. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 1:05:28
38. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:09:46
39. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 1:10:08
40. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 1:12:02
41. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 1:12:25
42. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 1:12:46
43. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1:13:39
44. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:14:44
45. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 1:18:33
46. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1:18:41
47. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:19:46
48. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1:21:58
49. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 1:36:19
50. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:36:38
51. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 1:37:36
52. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:38:53
53. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 1:40:36
54. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 1:40:50
55. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:41:01
56. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:42:58
57. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 1:49:06
58. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:51:14
59. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 1:53:34
60. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:54:09
61. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:54:44
62. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 1:55:35
63. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:59:48
64. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 2:02:31
65. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2:02:48
66. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:04:21
67. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:05:02
68. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 2:06:36
69. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:09:46
70. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:13:07
71. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 2:14:35
72. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2:15:59
73. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2:16:53
74. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:18:47
75. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 2:19:21
76. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2:19:31
77. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 2:19:50
78. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 2:20:29
79. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 2:28:18
80. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:28:34
81. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:29:09
82. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 2:30:41
83. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 2:30:46
84. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:31:23
85. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:31:39
86. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 2:34:06
87. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:34:23
88. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2:36:43
89. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 2:43:36
90. Jan Svorada (Cze) Lampre, 2:44:16
91. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:45:04
92. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:48:42
93. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:49:39
94. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:55:21
95. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:59:03
96. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:01:50
97. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 3:03:00

Points
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 154 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 145
3. Jan Svorada (Cze) Lampre, 137
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 112
5. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 81
6. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 70
7. Andrea Noe (Ita) Alessio, 66
8. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 64
9. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 63
10. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 56
11. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 51
12. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 49
13. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 48
14. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 46
15. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 45
16. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 36
17. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 36
18. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 32
19. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
20. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
21. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
22. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 29
23. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 28
24. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 28
25. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 24
26. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 24
27. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 22
28. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 22
29. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 22
30. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 20
31. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 17
32. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 17
33. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
34. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 16
35. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 15
36. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
37. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 12
38. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 10
39. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 9
40. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 8
41. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 8
42. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 8
43. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 7
44. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 6
45. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 6
46. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
47. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 6
48. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
49. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 6
50. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
51. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 5
52. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 5
53. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 4
54. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 4
55. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 4
56. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 3
57. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
58. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
59. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2
60. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 2
61. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 2
62. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 1
63. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 100 points
2. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 78
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 65
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 36
5. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 29
6. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 24
7. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 12
9. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 12
10. Andrea Noe (Ita) Alessio, 10
11. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 8
12. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 8
13. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 6
14. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
15. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
16. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
17. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4
18. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 4
19. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3
20. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
21. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 2
22. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
23. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 2
24. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2
25. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2
26. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
27. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
28. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1
29. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
30. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1
31. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1

Intergiro
1. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 47:39:09
2. Jan Svorada (Cze) Lampre, at 1:50
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:32
4. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3:08
5. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3:14
6. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3:24
7. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 3:42
8. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
9. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, both s.t.
10. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 3:45
11. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
12. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3:48
13. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
14. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
15. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
16. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, all s.t.
17. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 3:49
18. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3:50
19. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 3:54
20. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, s.t.

Most combative
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 51 points
2. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 49
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 47
4. Jan Svorada (Cze) Lampre, 40
5. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 38
6. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 28
7. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 16
8. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 13
9. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 13
10. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 13
11. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 12
12. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 10
13. Andrea Noe (Ita) Alessio, 9
14. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 9
15. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8
16. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 8
17. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 7
18. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 7
19. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
20. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
21. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 6
22. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 6
23. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 6
24. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 5
25. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 5
26. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 5
27. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
28. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 5
29. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4
30. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4
31. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 4
32. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4
33. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
34. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3
35. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 3
36. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 3
37. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 3
38. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
39. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
40. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
41. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 2
42. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2
43. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 2
44. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
45. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2
46. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2
47. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2
48. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
49. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 1
50. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
51. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
52. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1
53. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1
54. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
55. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1
56. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1

Azzurri d'Italia
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 17 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13
3. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 6
4. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 4
5. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
6. Jan Svorada (Cze) Lampre, 4
7. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
8. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
9. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
10. Andrea Noe (Ita) Alessio, 1
11. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 1
12. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1
13. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 1
14. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1
15. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
16. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1

Trofeo Fuga Piaggio
1. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 362 points
2. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 331
3. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 244
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 210
5. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 210
6. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 157
7. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 155
8. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 135
9. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 127
10. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 118
11. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 104
12. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 98
13. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 96
14. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 94
15. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 94
16. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 94
17. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 91
18. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 87
19. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 80
20. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 74
21. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 74
22. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 70
23. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 70
24. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 60
25. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 57
26. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 49
27. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 48
28. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 45
29. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36
30. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 32
31. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 28
32. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 26
33. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 25
34. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 23
35. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 15
36. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 13
37. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 13
38. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 13
39. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 12
40. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 12
41. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 11
42. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 10
43. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 10
44. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 9
45. Andrea Noe (Ita) Alessio, 8
46. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 8
47. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 6
48. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 6
49. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 5
50. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5

Trofeo Fast Team
1. Team Saeco, 258:15:53
2. Lampre, at 2:22
3. Alessio, 7:49
4. Vini Caldirola-SO.DI, 22:01
5. Fassa Bortolo, 25:12
6. Mercatone Uno-Scanavino, 35:04
7. Gerolsteiner, 53:23
8. CCC Polsat, 55:59
9. Kelme-Costa Blanca, 1:14:12
10. De Nardi-Colpack, 1:15:06
11. Landbouwkrediet-Colnago, 1:22:51
12. Colombia-Selle Italia, 1:58:26
13. FDJeux.com, 2:39:07
14. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 2:40:00
15. Team fakta-Pata Chips, 2:48:38
16. Domina Vacanze-Elitron, 3:02:49
17. Tenax, 4:15:50

Trofeo Super Team
1. Fassa Bortolo, 483 points
2. Lampre, 361
3. Alessio, 332
4. Domina Vacanze-Elitron, 323
5. Team Saeco, 296
6. Vini Caldirola-SO.DI, 277
7. Landbouwkrediet-Colnago, 227
8. De Nardi-Colpack, 224
9. Ceramiche Panaria-Fiordo, 214
10. Team fakta-Pata Chips, 207
11. Gerolsteiner, 200
12. FDJeux.com, 171
13. Mercatone Uno-Scanavino, 151
14. Kelme-Costa Blanca, 120
15. Lotto-Domo, 114
16. CCC Polsat, 109
17. Colombia-Selle Italia, 76
18. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 54
19. Tenax, 51

Fair Play
1. Colombia-Selle Italia, 0 points
2. Vini Caldirola-SO.DI, 10
3. Lampre, 10
4. Kelme-Costa Blanca, 10
5. Alessio, 20
6. Ceramiche Panaria-Fiordo, 25
7. Tenax, 40
8. De Nardi-Colpack, 75
9. Team fakta-Pata Chips, 75
10. Landbouwkrediet-Colnago, 95
11. Gerolsteiner, 99
12. FDJeux.com, 100
13. Domina Vacanze-Elitron, 105
14. Team Saeco, 120
15. Mercatone Uno-Scanavino, 120
16. Lotto-Domo, 120
17. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 130
18. Fassa Bortolo, 179
19. CCC Polsat, 1120

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login