Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

June 1/03 1:35 am - Giro: Stage 21 & Final GC


Posted by Editoress on 06/1/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 21: Idsroscalo to Milan, ITT, 33 km
1. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 38:04
2. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, at 0:19
3. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 0:20
4. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 0:26
5. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1:03
6. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 1:05
7. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:16
8. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 1:18
9. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:19
10. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 1:21
11. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 1:24
12. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 1:28
13. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1:38
14. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 1:39
15. Andrea Noe (Ita) Alessio, 1:49
16. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:50
17. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:08
18. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 2:14
19. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 2:19
20. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 2:30
21. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2:31
22. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 2:37
23. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:41
24. Jan Svorada (Cze) Lampre, 2:44
25. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 2:45
26. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 2:47
27. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2:50
28. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:51
29. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2:57
30. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, s.t.
31. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 3:00
32. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 3:01
33. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3:02
34. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 3:05
35. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, s.t.
36. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 3:08
37. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 3:11
38. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 3:20
39. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3:23
40. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 3:24
41. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
42. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 3:25
43. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 3:28
44. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 3:29
45. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 3:30
46. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, s.t.
47. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 3:32
48. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3:36
49. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 3:37
50. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 3:38
51. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
52. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, both s.t.
53. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 3:40
54. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3:44
55. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 3:45
56. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, s.t.
57. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 3:51
58. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3:57
59. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 3:58
60. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 4:05
61. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 4:14
62. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
63. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 4:16
64. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 4:17
65. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4:19
66. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4:20
67. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 4:28
68. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4:29
69. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 4:33
70. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
71. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 4:41
72. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 4:44
73. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4:47
74. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 4:52
75. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 4:53
76. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 5:01
77. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 5:04
78. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 5:06
79. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 5:07
80. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5:11
81. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 5:12
82. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 5:18
83. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, s.t.
84. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 5:24
85. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 5:28
86. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5:31
87. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 5:35
88. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 5:38
89. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 5:45
90. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 5:46
91. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 5:48
92. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 5:50
93. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, s.t.
94. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 6:14
95. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 6:38
96. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 7:07
97. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 8:36

Final GC
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 89:32:09
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, at 7:06
3. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 7:11
4. Andrea Noe (Ita) Alessio, 9:24
5. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 9:42
6. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 9:50
7. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 10:50
8. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 14:14
9. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 14:26
10. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 19:21
11. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 19:41
12. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 22:54
13. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 24:50
14. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 26:15
15. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 28:17
16. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 29:24
17. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 34:47
18. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 41:21
19. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 41:29
20. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 43:57
21. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 45:36
22. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 46:11
23. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 50:22
24. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 51:36
25. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 54:02
26. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 54:29
27. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 55:45
28. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 56:52
29. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 57:23
30. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 59:28
31. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 1:03:36
32. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 1:04:21
33. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 1:04:41
34. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 1:04:44
35. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 1:05:36
36. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 1:06:05
37. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 1:07:59
38. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 1:09:56
39. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:11:08
40. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 1:11:18
41. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 1:14:00
42. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:14:15
43. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 1:14:44
44. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1:15:41
45. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:20:49
46. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 1:20:52
47. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1:21:28
48. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1:23:49
49. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 1:37:10
50. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:37:14
51. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 1:39:00
52. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:39:15
53. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 1:41:09
54. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:42:25
55. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 1:42:27
56. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:45:50
57. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 1:50:22
58. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:50:46
59. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 1:54:26
60. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:54:49
61. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 1:55:51
62. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:57:26
63. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:01:31
64. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2:02:02
65. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 2:06:02
66. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:07:57
67. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 2:09:14
68. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:11:24
69. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:12:00
70. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:13:58
71. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2:16:03
72. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2:16:26
73. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 2:17:02
74. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 2:18:29
75. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2:19:56
76. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 2:21:26
77. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:21:44
78. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 2:22:48
79. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:30:34
80. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:30:41
81. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 2:32:18
82. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 2:32:22
83. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:32:50
84. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:33:28
85. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 2:35:34
86. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2:37:00
87. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:37:59
88. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 2:38:34
89. Jan Svorada (Cze) Lampre, 2:44:46
90. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 2:48:07
91. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:49:28
92. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:52:16
93. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:52:43
94. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:56:31
95. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 3:00:49
96. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:03:56
97. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 3:04:15

Points
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 154 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 154
3. Jan Svorada (Cze) Lampre, 137
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 119
5. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 91
6. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 90
7. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 88
8. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 81
9. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 70
10. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 69
11. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 68
12. Andrea Noe (Ita) Alessio, 67
13. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 62
14. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 51
15. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 48
16. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 46
17. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 46
18. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 44
19. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 44
20. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 38
21. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 37
22. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 36
23. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 35
24. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
25. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
26. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 27
27. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 27
28. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 26
29. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 25
30. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 23
31. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 22
32. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 22
33. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 20
34. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 17
35. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
36. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 16
37. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 15
38. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 13
39. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
40. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 12
41. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 11
42. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 11
43. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 10
44. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 9
45. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 9
46. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 8
47. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 7
48. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 6
49. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 6
50. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
51. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
52. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 6
53. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
54. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 5
55. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 5
56. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 5
57. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 4
58. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 4
59. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 4
60. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 3
61. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
62. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2
63. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 2
64. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 2

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 100 points
2. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 78
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 65
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 36
5. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 29
6. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 24
7. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 12
9. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 12
10. Andrea Noe (Ita) Alessio, 10
11. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 9
12. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 8
13. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 6
14. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
15. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
16. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
17. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4
18. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 4
19. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3
20. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3
21. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
22. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 2
23. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
24. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 2
25. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 2
26. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2
27. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2
28. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
29. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
30. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1
31. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
32. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
33. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1

Intergiro
1. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 50:20:37
2. Jan Svorada (Cze) Lampre, at 2:02
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:26
4. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3:06
5. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3:09
6. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 3:20
7. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 3:30
8. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3:36
9. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 3:50
10. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 3:54
11. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
12. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, both s.t.
13. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 3:56
14. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 3:57
15. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
16. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, both s.t.
17. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3:58
18. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4:00
19. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
20. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
21. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, all s.t.
22. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 4:01
23. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 4:06
24. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 4:10
25. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
26. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
27. Oscar Pozzi (Ita) Tenax
28. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, all s.t.
29. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 4:15
30. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
31. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, both s.t.
32. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 4:18
33. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 4:24
34. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
35. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
36. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
37. Wladimir Belli (Ita) Lampre
38. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
39. Andrea Noe (Ita) Alessio
40. Franco Pellizotti (Ita) Alessio
41. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
42. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
43. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
44. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
45. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
46. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
47. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
48. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
49. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
50. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
51. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
52. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
53. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
54. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
55. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
56. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
57. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
58. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
59. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
60. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
61. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
62. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
63. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
64. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
65. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
66. Denis Lunghi (Ita) Alessio
67. Fabio Baldato (Ita) Alessio
68. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
69. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
70. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
71. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
72. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
73. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
74. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
75. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
76. Sergio Barbero (Ita) Lampre
77. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
78. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
79. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
80. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
81. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
82. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
83. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
84. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
85. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
86. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
87. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
88. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
89. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
90. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
91. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
92. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
93. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
94. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
95. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
96. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, all s.t.

Most combative
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 51 points
2. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 50
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 50
4. Jan Svorada (Cze) Lampre, 40
5. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 38
6. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 28
7. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 23
8. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 19
9. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 19
10. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 17
11. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 16
12. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 15
13. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
14. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 13
15. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 13
16. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 10
17. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 10
18. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 10
19. Andrea Noe (Ita) Alessio, 9
20. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 8
20. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8
22. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 7
22. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 7
22. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
25. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
25. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
27. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
27. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 5
27. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 5
30. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4
30. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
30. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4
30. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 4
30. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4
35. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3
35. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
35. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 3
35. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 3
39. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
39. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2
39. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2
39. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
39. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
39. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2
39. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 2
39. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2
39. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 2
39. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
49. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
49. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
49. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1
49. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1
49. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1
49. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 1
49. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
49. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
49. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1

Azzurri d'Italia
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 17 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13
3. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 6
4. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 5
5. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 5
6. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 5
7. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
8. Jan Svorada (Cze) Lampre, 4
9. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 3
10. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
11. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 2
12. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2
13. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
14. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
15. Andrea Noe (Ita) Alessio, 1
16. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 1
17. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1

Trofeo Fuga Piaggio
1. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 362 points
2. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 331
3. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 244
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 210
5. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 210
6. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 157
7. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 155
8. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 135
9. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 127
10. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 118
11. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 104
12. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 98
13. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 96
14. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 94
15. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 94
16. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 94
17. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 91
18. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 87
19. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 80
20. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 74
21. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 74
22. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 70
23. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 70
24. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 60
25. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 57
26. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 49
27. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 48
28. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 45
29. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36
30. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 35
31. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 32
32. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 29
33. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 28
34. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 26
35. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 25
36. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 23
37. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 17
38. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 15
39. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 13
40. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 13
41. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 13
42. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 12
43. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 11
44. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 10
45. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 9
46. Andrea Noe (Ita) Alessio, 8
47. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 6
48. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 6
49. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 5
50. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5

Trofeo Fast Team
1. Lampre, 269:37:37
2. Team Saeco, at 1:08
3. Alessio, 5:46
4. Fassa Bortolo, 18:39
5. Vini Caldirola-SO.DI, 20:54
6. Mercatone Uno-Scanavino, 32:41
7. Gerolsteiner, 53:40
8. CCC Polsat, 57:04
9. De Nardi-Colpack, 1:14:02
10. Kelme-Costa Blanca, 1:17:35
11. Landbouwkrediet-Colnago, 1:19:54
12. Colombia-Selle Italia, 2:06:07
13. FDJeux.com, 2:36:36
14. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 2:41:04
15. Team fakta-Pata Chips, 2:50:03
16. Domina Vacanze-Elitron, 3:05:09
17. Tenax, 4:22:06

Trofeo Super Team
1. Fassa Bortolo, 561 points
2. Lampre, 394
3. Alessio, 354
4. Domina Vacanze-Elitron, 343
5. Vini Caldirola-SO.DI, 315
6. Team Saeco, 312
7. De Nardi-Colpack, 258
8. Landbouwkrediet-Colnago, 251
9. Ceramiche Panaria-Fiordo, 247
10. Team fakta-Pata Chips, 225
11. Gerolsteiner, 213
12. FDJeux.com, 199
13. Mercatone Uno-Scanavino, 177
14. Kelme-Costa Blanca, 133
15. Lotto-Domo, 114
16. CCC Polsat, 109
17. Colombia-Selle Italia, 81
18. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 66
19. Tenax, 58

Fair Play
1. Colombia-Selle Italia, 0 points
2. Vini Caldirola-SO.DI, 10
3. Lampre, 10
4. Kelme-Costa Blanca, 10
5. Alessio, 20
6. Ceramiche Panaria-Fiordo, 25
7. Tenax, 40
8. De Nardi-Colpack, 75
9. Team fakta-Pata Chips, 75
10. Landbouwkrediet-Colnago, 95
11. Gerolsteiner, 99
12. FDJeux.com, 100
13. Domina Vacanze-Elitron, 105
14. Team Saeco, 120
15. Mercatone Uno-Scanavino, 120
16. Lotto-Domo, 120
17. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 130
18. Fassa Bortolo, 179
19. CCC Polsat, 1120

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login