Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 31/03 1:36 am - Giro: Stage 20


Posted by Editoress on 05/31/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 20: Canobio to Cantu, 133 km
1. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:05:30
2. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
3. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
4. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, all s.t.
5. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:04
6. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
7. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
8. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca
9. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
10. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
11. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
12. Sergio Barbero (Ita) Lampre
13. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
14. Oscar Pozzi (Ita) Tenax
15. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
16. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
17. Denis Lunghi (Ita) Alessio
18. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
19. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
20. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
21. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
22. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
23. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
24. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, all s.t.
25. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:12
26. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
27. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 0:25
28. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 1:42
29. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
30. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
31. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
32. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
33. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
34. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
35. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
36. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
37. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
38. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
39. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
40. Andrea Noe (Ita) Alessio
41. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
42. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
43. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
44. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
45. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
46. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
47. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo
48. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
49. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
50. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
51. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
52. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
53. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
54. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
55. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
56. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
57. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
58. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
59. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
60. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
61. Franco Pellizotti (Ita) Alessio
62. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
63. Wladimir Belli (Ita) Lampre
64. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
65. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
66. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre
67. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
68. Jan Svorada (Cze) Lampre
69. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
70. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
71. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
72. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
73. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
74. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
75. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
76. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
77. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
78. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
79. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
80. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
81. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
82. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
83. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
84. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
85. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
86. Fabio Baldato (Ita) Alessio
87. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
88. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca
89. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
90. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
91. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
92. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
93. Manuel Quinziato (Ita) Lampre
94. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
95. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, all s.t.
96. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 3:09
97. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 4:46

GC
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 88:51:51
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, at 8:04
3. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 8:06
4. Andrea Noe (Ita) Alessio, 9:49
5. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 10:35
6. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 11:01
7. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 12:38
8. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 14:21
9. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 16:28
10. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 19:45
11. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 20:17
12. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 22:31
13. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 25:38
14. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 25:59
15. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 28:23
16. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 28:41
17. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 33:59
18. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 39:51
19. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 41:42
20. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 43:23
21. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 45:05
22. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 48:06
23. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 48:51
24. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 50:30
25. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 53:42
26. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 54:22
27. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 54:58
28. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 55:36
29. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 57:58
30. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 59:01
31. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 1:02:04
32. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 1:02:50
33. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 1:02:53
34. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 1:03:26
35. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, s.t.
36. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 1:03:50
37. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 1:05:09
38. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 1:08:30
39. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:09:46
40. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 1:10:24
41. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 1:12:25
42. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 1:12:46
43. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:13:06
44. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1:13:39
45. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:18:16
46. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 1:18:33
47. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1:18:41
48. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1:21:58
49. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 1:36:19
50. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:36:38
51. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:37:15
52. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 1:37:36
53. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 1:40:36
54. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 1:40:50
55. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:41:01
56. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:42:58
57. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 1:49:06
58. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:49:36
59. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 1:51:56
60. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:53:06
61. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:54:09
62. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 1:55:35
63. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:58:10
64. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 2:02:31
65. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2:02:48
66. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:04:21
67. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:05:02
68. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 2:06:36
69. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:09:46
70. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:11:05
71. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 2:14:35
72. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2:14:42
73. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2:16:53
74. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 2:17:43
75. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2:17:53
76. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:18:47
77. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 2:19:50
78. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 2:20:29
79. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:27:31
80. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 2:28:18
81. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:28:34
82. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 2:29:08
83. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 2:30:41
84. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:31:23
85. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:31:39
86. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:34:23
87. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2:36:43
88. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 2:37:10
89. Jan Svorada (Cze) Lampre, 2:44:16
90. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 2:45:03
91. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:45:04
92. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:48:42
93. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:49:39
94. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:55:21
95. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:57:25
96. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:01:50
97. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago 3:03:00

Points
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 154 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 145
3. Jan Svorada (Cze) Lampre, 137
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 112
5. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 91
6. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 81
7. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 81
8. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 70
9. Andrea Noe (Ita) Alessio, 66
10. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 64
11. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 51
12. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 49
13. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 48
14. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 46
15. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 46
16. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 45
17. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 44
18. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 38
19. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 37
20. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 36
21. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 36
22. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 35
23. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 34
24. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
25. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
26. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 27
27. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 24
28. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 24
29. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 22
30. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 22
31. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 20
32. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 17
33. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
34. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 16
35. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 15
36. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 15
37. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 13
38. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
39. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 12
40. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 11
41. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 11
42. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 10
43. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 9
44. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 9
45. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 8
46. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 7
47. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 6
48. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 6
49. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
50. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
51. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 6
52. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
53. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 5
54. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 5
55. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 5
56. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 4
57. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 4
58. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 4
59. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 3
60. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
61. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2
62. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 2
63. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 2
64. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 1

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 100 points
2. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 78
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 65
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 36
5. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 29
6. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 24
7. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 12
9. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 12
10. Andrea Noe (Ita) Alessio, 10
11. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 9
12. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 8
13. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 6
14. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
15. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
16. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
17. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4
18. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 4
19. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3
20. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3
21. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
22. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 2
23. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
24. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 2
25. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 2
26. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2
27. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2
28. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
29. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
30. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1
31. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
32. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
33. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1

Intergiro
1. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 49:57:18
2. Jan Svorada (Cze) Lampre, at 1:50
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:14
4. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:54
5. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3:14
6. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 3:18
7. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3:24
8. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 3:42
9. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
10. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, both s.t.
11. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 3:45
12. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
13. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, both s.t.
14. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3:46
15. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 3:48
16. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
17. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
18. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
19. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, all s.t.
20. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 3:49

Most combative
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 51 points
2. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 50
3. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 49
4. Jan Svorada (Cze) Lampre, 40
5. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 38
6. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 28
7. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 19
8. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 16
9. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 16
10. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 15
11. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 13
12. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 13
13. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 13
14. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 10
15. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 10
16. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 9
17. Andrea Noe (Ita) Alessio, 9
18. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8
19. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 7
20. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 7
21. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 7
22. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
23. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
24. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 6
25. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 6
26. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
27. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 5
28. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 5
29. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
30. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4
31. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4
32. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 4
33. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4
34. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
35. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3
36. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 3
37. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 3
38. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
39. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
40. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
41. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 2
42. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2
43. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 2
44. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
45. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2
46. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2
47. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
48. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2
49. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
50. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 1
51. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
52. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
53. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1
54. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
55. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1
56. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1
57. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1

Azzurri d'Italia
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 17 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13
3. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 6
4. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 5
5. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 4
6. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
7. Jan Svorada (Cze) Lampre, 4
8. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 3
9. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
10. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2
11. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
12. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
13. Andrea Noe (Ita) Alessio, 1
14. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 1
15. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1
16. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 1

Trofeo Fast Team
1. Team Saeco, 267:37:29
2. Lampre, at 0:44
3. Alessio, 4:33
4. Vini Caldirola-SO.DI, 20:19
5. Fassa Bortolo, 23:30
6. Mercatone Uno-Scanavino, 30:18
7. Gerolsteiner, 51:45
8. CCC Polsat, 54:21
9. Kelme-Costa Blanca, 1:12:34
10. De Nardi-Colpack, 1:13:28
11. Landbouwkrediet-Colnago, 1:18:18
12. Colombia-Selle Italia, 1:56:48
13. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 2:36:44
14. FDJeux.com, 2:37:29
15. Team fakta-Pata Chips, 2:45:22
16. Domina Vacanze-Elitron, 2:59:29
17. Tenax, 4:14:12

Trofeo Super Team
1. Fassa Bortolo, 500 points
2. Lampre, 370
3. Alessio, 346
4. Domina Vacanze-Elitron, 343
5. Team Saeco, 296
6. Vini Caldirola-SO.DI, 296
7. Ceramiche Panaria-Fiordo, 247
8. Landbouwkrediet-Colnago, 239
9. De Nardi-Colpack, 238
10. Team fakta-Pata Chips, 215
11. Gerolsteiner, 202
12. FDJeux.com, 174
13. Mercatone Uno-Scanavino, 173
14. Kelme-Costa Blanca, 133
15. Lotto-Domo, 114
16. CCC Polsat, 109
17. Colombia-Selle Italia, 81
18. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 66
19. Tenax, 58

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login