Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

June 3/03 10:51 am - Tour du Grand Montréal: Stage 3 Complete


Posted by Editoress on 06/3/03
 

Tour du Grand Montréal
Courtesy Organization

Étape/Stage: 3: Ville de Rigaud Road Race, 111 km

1. Magali Le Floch Fra) Rona - Esker2:54:31
2. Amber Neben (USA) T-Mobiles.t.
3. Lyne Bessette (Can) Saturn Cycling Team0:03
4. Susan Palmer-Komar (Can) Genesis Scuba/FFCC0:34
5. Regina Schleicher (Ger) German National Team
6. Meredith Miller (USA) S.A.T.S.
7. Katia Longhin (Ita) ACCA DUE O PASTA
8. Barbara Heeb (Sui) Swiss Cycling Team
9. Deirdre Demet-Barry (USA) T-Mobile
10. Tina Liebig (Ger) German National Team
11. Heather Albert (USA) Basis Women's Cycling Team
12. Katie Mactier (Aus) Saturn Cycling Team
13. Theresa Senff (Ger) German National Team
14. Diana Ziliute (Ltu) ACCA DUE O PASTA
15. Geneviève Jeanson (Can) Rona - Esker
16. Trine Hansen (Den) S.A.T.S.
17. Miho Oki (Jpn) Japan National
18. Kimberly Bruckner (USA) T-Mobile
19. Sarah Grab (Sui) Swiss Cycling Team
20. Amy Moore (Can) Saturn Cycling Team
21. Rachel Heal (GBr) Great Britain National Team
22. Leah Goldstein (Isr) Victory Brewing/Amoroso's
23. Manon Jutras (Can) Saturn Cycling Team
24. Frances Newstead (GBr) Great Britain National Team
25. Christina Peick-Anderson (Den) S.A.T.S.
26. Liane Bahler (Ger) German National Team
27. Kimberly Anderson (USA) T-Mobile
28. Kristin Armstrong (USA) T-Mobile
29. Nicole Demars (Can) Victory Brewing/Amoroso'sall s.t.
30. Chantal Beltman (Ned) ACCA DUE O PASTA1:11
31. Claudia Stumpf (Ger) German National Teams.t.
32. Annette Beutler (Sui) Swiss Cycling Team1:48
33. Isabella Wieser (Aut) Charly Lietzsport
34. Karen Bockel (Ger) Rona - Eskerboth s.t.
35. Bettina Kuhn (Sui) Swiss Cycling Team1:50
36. Stacey Peters (USA) T-Mobile
37. Sarah Düster (Ger) German National Teamboth s.t.
38. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC3:29
39. Ayumu Otsuka (Jpn) Japan National5:29
40. Erinne Willock (Can) Rona - Esker
41. Anne Wagner (Den) S.A.T.S.
42. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCCall s.t.
43. Hiroko Shimada (Jpn) Japan National6:09
44. Sabine Batz (Ger) Charly Lietzsport
45. Giorgia Bronzini (Ita) Ausra Gruodis - Safi
46. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC
47. Audrey Lemieux (Can) Équipe Nationale du Canada
48. Julie Hutsebaut (Can) Équipe Nationale du Canada
49. Gina Grain (Can) Victory Brewing/Amoroso's
50. Catherine Marsal (Fra) Rona - Esker
51. Nicole Freedman (USA) Basis Women's Cycling Team
52. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC
53. Charlotte Goldsmith (GBr) Great Britain National Teamall s.t.
54. Anne Samplonius (Can) Équipe Québec7:43
55. Jessica Phillips (USA) Saturn Cycling Teams.t.
56. Erin Carter (Can) Équipe Nationale du Canada7:58
57. Catherine Bearce (USA) Basis Women's Cycling Team10:18
58. Petra Pilz (Aut) Charly Lietzsport15:57
59. Geneviève Leblanc (Can) Équipe Nationale du Canada16:18
60. Claudia Meyer (Ger) Charly Lietzsport16:21
61. Sophie St-Jacques (Can) Victory Brewing/Amoroso's22:16
62. Lauren Franges (USA) Victory Brewing/Amoroso'ss.t.
63. Julia Bradley (Can) Team Ontario27:29
64. Caroline L'heureux (Can) Équipe Québecs.t.
65. Barbara Brzezicki (Can) Team Ontario27:33
66. Ann-Marie Miller (USA) Verizon Wireless-Cervélo
67. Jessica Hulser (USA) S.A.T.S.
68. Yvonne Ilton (USA) Verizon Wireless-Cervélo
69. Penny Edwards (GBr) Great Britain National Team
70. Sara Waller (GBr) Great Britain National Team
71. Diana Rast (Sui) Swiss Cycling Team
72. Melissa Holt (NZl) Rona - Eskerall s.t.
73. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec27:39
74. Karin Wieser (Aut) Charly Lietzsports.t.
75. Lauren Gaffney (USA) Basis Women's Cycling Team29:10
76. Francesca Pellegrini (Ita) Ausra Gruodis - Safi33:19
77. Rochelle Gilmore (Aus) Ausra Gruodis - Safis.t.
HD. Julie Belanger (Can) Équipe Nationale du Canada
HD. Sophie Blanchette (Can) Équipe Québec
HD. Geneviève Gagnon (Can) Équipe Québec
Abandon. Sandy Espeseth (Can) Victory Brewing/Amoroso's
Abandon. Clara Constantinescu (Rom) Genesis Scuba/FFCC
Abandon. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec
Abandon. Julie Monagle (USA) Verizon Wireless-Cervélo
Abandon. Nicole Cooke (GBr) Ausra Gruodis - Safi
Abandon. Sarah Foulkes (USA) Verizon Wireless-Cervélo
DNS. Magalie Boulay (Can) Équipe Nationale du Canada
GC/Classement Cumulatif
1. Amber Neben (USA) T-Mobile4:09:40
2. Lyne Bessette (Can) Saturn Cycling Teamat 0:02
3. Magali Le Floch (Fra) Rona - Esker0:13
4. Diana Ziliute (Ltu) ACCA DUE O PASTA0:30
5. Geneviève Jeanson (Can) Rona - Esker0:32
6. Katie Mactier (Aus) Saturn Cycling Team0:36
7. Manon Jutras (Can) Saturn Cycling Team0:36
8. Deirdre Demet-Barry (USA) T-Mobile0:42
9. Susan Palmer-Komar (Can) Genesis Scuba/FFCC0:44
10. Kimberly Bruckner (USA) T-Mobile0:45
11. Amy Moore (Can) Saturn Cycling Team0:46
12. Kristin Armstrong (USA) T-Mobile0:47
13. Leah Goldstein (Isr) Victory Brewing/Amoroso's0:50
14. Kimberly Anderson (USA) T-Mobile0:50
15. Frances Newstead (GBr) Great Britain National Team0:50
16. Nicole Demars (Can) Victory Brewing/Amoroso's0:52
17. Sarah Grab (Sui) Swiss Cycling Team0:54
18. Barbara Heeb (Sui) Swiss Cycling Team0:54
19. Miho Oki (Jpn) Japan National0:55
20. Katia Longhin (Ita) ACCA DUE O PASTA0:55
21. Liane Bahler (Ger) German National Team0:56
22. Heather Albert (USA) Basis Women's Cycling Team0:57
23. Meredith Miller (USA) S.A.T.S.0:59
24. Rachel Heal (GBr) Great Britain National Team1:00
25. Trine Hansen (Den) S.A.T.S.1:01
26. Theresa Senff (Ger) German National Team1:01
27. Tina Liebig (Ger) German National Team1:01
28. Regina Schleicher (Ger) German National Team1:13
29. Chantal Beltman (Ned) ACCA DUE O PASTA1:28
30. Claudia Stumpf (Ger) German National Team1:37
31. Karen Bockel (Ger) Rona - Esker1:57
32. Stacey Peters (USA) T-Mobile2:07
33. Annette Beutler (Sui) Swiss Cycling Team2:09
34. Isabella Wieser (Aut) Charly Lietzsport2:12
35. Bettina Kuhn (Sui) Swiss Cycling Team2:19
36. Christina Peick-Anderson (Den) S.A.T.S.3:20
37. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC3:46
38. Sarah Düster (Ger) German National Team4:30
39. Erinne Willock (Can) Rona - Esker5:48
40. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC5:48
41. Ayumu Otsuka (Jpn) Japan National5:51
42. Anne Wagner (Den) S.A.T.S.6:16
43. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC6:19
44. Gina Grain (Can) Victory Brewing/Amoroso's6:23
45. Catherine Marsal (Fra) Rona - Esker6:23
46. Nicole Freedman (USA) Basis Women's Cycling Team6:28
47. Audrey Lemieux (Can) Équipe Nationale du Canada6:29
48. Sabine Batz (Ger) Charly Lietzsport6:33
49. Giorgia Bronzini (Ita) Ausra Gruodis - Safi6:34
50. Julie Hutsebaut (Can) Équipe Nationale du Canada6:36
51. Charlotte Goldsmith (GBr) Great Britain National Team6:40
52. Anne Samplonius (Can) Équipe Québec7:54
53. Jessica Phillips (USA) Saturn Cycling Team8:00
54. Erin Carter (Can) Équipe Nationale du Canada8:07
55. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC8:30
56. Hiroko Shimada (Jpn) Japan National8:43
57. Catherine Bearce (USA) Basis Women's Cycling Team12:46
58. Claudia Meyer (Ger) Charly Lietzsport16:45
59. Geneviève Leblanc (Can) Équipe Nationale du Canada17:23
60. Petra Pilz (Aut) Charly Lietzsport18:41
61. Lauren Franges (USA) Victory Brewing/Amoroso's22:51
62. Sophie St-Jacques (Can) Victory Brewing/Amoroso's25:00
63. Melissa Holt (NZl) Rona - Esker27:48
64. Jessica Hulser (USA) S.A.T.S.27:52
65. Diana Rast (Sui) Swiss Cycling Team27:56
66. Yvonne Ilton (USA) Verizon Wireless-Cervélo28:00
67. Sara Waller (GBr) Great Britain National Team28:02
68. Caroline L'heureux (Can) Équipe Québec28:13
69. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec28:49
70. Julia Bradley (Can) Team Ontario29:59
71. Penny Edwards (GBr) Great Britain National Team30:09
72. Ann-Marie Miller (USA) Verizon Wireless-Cervélo30:13
73. Karin Wieser (Aut) Charly Lietzsport30:14
74. Lauren Gaffney (USA) Basis Women's Cycling Team31:55
75. Rochelle Gilmore (Aus) Ausra Gruodis - Safi33:48
76. Barbara Brzezicki (Can) Team Ontario34:05
77. Francesca Pellegrini (Ita) Ausra Gruodis - Safi36:17
Points/Classement Cumulatif points
1. Gina Grain (Can) Victory 18
2. Diana Ziliute (Ltu) ACCA DUE O PASTA18
3. Magali Le Floch (Fra) Rona - Esker10
4. Amber Neben (USA) T-Mobile7
5. Miho Oki (Jpn) Japan National6
6. Anne Wagner (Den) S.A.T.S.5
7. Manon Jutras (Can) Saturn Cycling Team5
8. Erin Carter (Can) Équipe Nationale du 5
9. Lyne Bessette (Can) Saturn Cycling Team5
10. Nicole Demars (Can) Victory 4
11. Annette Beutler (Sui) Swiss Cycling Team4
12. Katia Longhin (Ita) ACCA DUE O PASTA4
13. Susan Palmer-Komar (Can) Genesis Scuba/FFCC3
14. Isabella Wieser (Aut) Charly Lietzsport2
15. Anne Samplonius (Can) Équipe Québec1
16. Regina Schleicher (Ger) German National Team1
Mountains/Classement points Montagne
1. Geneviève Jeanson (Can) Rona - Esker12
2. Lyne Bessette (Can) Saturn Cycling Team7
3. Nicole Cooke. (GBr) Ausra Gruodis - Safi6
4. Barbara Heeb (Sui) Swiss Cycling Team5
5. Amber Neben (USA) T-Mobile2
6. Susan Palmer-Komar (Can) Genesis Scuba/FFCC1

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login