Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

June 25/03 6:50 am - Tour of Switzerland, Alberta MTB


Posted by Editor on 06/25/03
 

Tour of Switzerland

Stage 9 - Stafa to Aarau 152 km

1 Baden Cooke (Aus) FDJeux.com 3:25:41
2 Alexandre Moos (Sui) Phonak Hearing Systems
3 Julian Dean (NZl) Team CSC
4 Sven Teutenberg (Ger) Team Bianchi
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
6 Markus Zberg (Sui) Gerolsteiner all s.t.
7 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze-Elitron at 0:02
8 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre
9 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
10 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
11 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
12 Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole
13 Massimiliano Gentili (Ita) Domina Vacanze-Elitron
14 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
15 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Domo
16 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
17 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco
18 Christophe Agnolutto (Fra) AG2r Prevoyance
19 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom
20 Fabian De Waele (Bel) Palmans-Collstrop

21 Bobby Julich (USA) Team Telekom
22 Jan Ullrich (Ger) Team Bianchi all s.t.
DNS Francesco Casagrande (Ita) Lampre

Final GC

1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom 36:38:58
2 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom at 1:14
3 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems 1:28
4 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo 1:46
5 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo 1:55
6 Alexandre Moos (Sui) Phonak Hearing Systems 2:10
7 Jan Ullrich (Ger) Team Bianchi 2:27
8 Sven Montgomery (Sui) Fassa Bortolo 2:29
9 Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat 4:14
10 Tomasz Brozyna (Pol) CCC-Polsat 6:17
11 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com 6:32
12 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon 6:42
13 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat 6:47
14 Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems 8:15
15 Oscar Camenzind (Sui) Phonak Hearing Systems 8:49
16 Gustav Larsson (Swe) Fassa Bortolo 10:23
17 Bekim Christensen (Den) Team CSC 10:47
18 Niki Aebersold (Sui) Phonak Hearing Systems 10:52
19 Bobby Julich (USA) Team Telekom 11:06
20 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com 11:38

Points Classification

1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom 73 points
2 Alexandre Moos (Sui) Phonak Hearing Systems 56
3 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo 51
4 Julian Dean (NZl) Team CSC 47
5 Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole 46
6 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems 42
7 Baden Cooke (Aus) FDJeux.com 36
8 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com 35
9 Markus Zberg (Sui) Gerolsteiner 32
10 Sergei Yakovlev (Kaz) Team Telekom 25

Mountains Classification
 
1 Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze-Elitron 41 points
2 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat 36
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom 32
4 Daniel Schnider (Sui) Phonak Hearing Systems 24
5 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze-Elitron 23
6 Alexandre Moos (Sui) Phonak Hearing Systems 23
7 Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems 20
8 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom 19
9 Bradley Mc Gee (Aus) FDJeux.com 18
10 Sergei Yakovlev (Kaz) Team Telekom 13


Team GC

1 Fassa Bortolo 110:00:32
2 Phonak Hearing Systems at 1:53
3 Team Telekom 5:29
4 CCC-Polsat 12:56
5 FDJeux.com 28:20


Ridley's Summer Soltice MTB Race - Calgary, AB
Courtesy Rick Thiessen, ABA


Sunday June 22. Held under somewhat wet conditions, but at least it was not snowing!

Men Sr Elite 31km
1Rodi Lega1:55.48
2Marc Bomhof1:58.38
3Mark Webster2:00.05
4Robin McKeever2:06.37
5Cory Wallace2:07.37
6Andre Sutton2:08.03
7Steve Martins2:10.55
8Don Robertson2:12.40
9Evan Sherman2:13.00
10Tim Ogryzlo2:18.33
11Travis Ontkean2:19.58
12Nick Lynem12:16.29
DNFJason ShenkariukDNF
Women Sr Elite 31km
1Madelaine Bate2:28.52
2Meghan Blades2:42.13
3Anet Svederus2:51.02
4Karen Martinuk3:23.05
DNFLaura Whitehead
Women Sr/Jr/Master 30* Expert 21km
1Mical Dyck1:44.04
2Marisa Tosi1:58.43
3Leslie Schlebach (Master 30+)2:00.1
4Angie Francis2:03.09
5Pepper Harlton (Jr U17 Expert)2:05.45
6Carrie Williamson2:11.28
7Maria Dacruz2:11.34
8Carolyn Soules (Master 30+)2:24.48
9Michelle Hook (master 30+)2:32.39
Men Senior & Junior Expert 31 km
1Andrew Anastasiadis2:14.56
2Dave Kennedy2:18.17
3Richard Giberson2:18.44
4Keith Bayly2:19.23
5Devin Erfle2:19.24
6Anthony Steenbergen 2:20.17
7Brian Bain (Jr Expert)2:23.16
8Steven Yau (Jr Expert)2:25.28
9Brys Francis 2:25.55
10Paul Ignatiuk2:27.55
11Byron Davis2:29.19
12Michael Sarnecki2:29.47
13Jonathan Keats2:32.12
14Ryan Castle2:34.54
15Shaun Adamson (Jr Expert)2:46.05
DNFGary Chambers
DNFSteve Cochrane
DNFGord Kennedy
DNFBrett Zagozewski
DNFVincent Scigliano (Jr Expert)
Men Master Expert 30-39 31km
1Lonn Bate2:10.42
2Ross Anderson2:12.09
3Greg Achtem2:15.07
4Steve Couse2:16.38
5Rich Wegerhoff2:17.43
6Clayton Paradis2:18.56
7Ed Garvin2:28.59
8Mike Prinz2:36.42
DNFTom Brodzinski
DNFDan Peters
DNFJeff Seaborn
DNFRod Smith
Men Master 30-39 Sport 21km
1Mark Fedoroshyn1:33.39
2Gary Brown1:35.01
3Dan Mcdonogh1:37.46
4Scott Furber1:41.40
5Wayne Calder1:42.35
6Bruce Penner1:44.03
7Jack VanDyk1:44.11
8John Bence1:44.12
9Edward Daykin1:44.34
10Kevin Walsh1:46.25
11Troy Lemens1:46.53
12Patrick Down1:49.58
13Stephen Guindon1:50.43
14Jason Bryant1:52.56
15Shawn Myers1:53.38
16Brad Roberts1:58.42
17Robin Stobart2:01.41
18Terry Williams 2:05.58
19Andrew Mcdonald2:06.21
20Dan Cormier2:07.24
21Adrian Marcano2:07.56
22Grant Connolly2:18.15
23Michael Lynch2:20.25
DNFBrett Coyne
Men Master 40+ 21km
1Stan Magee1:34.18
2Tim Brezsnyak1:36.10
3Darcy Jones1:36.36
4Craig Fraser1:42.33
5Brent Macdonald1:45.06
6Henry Yau1:47.17
7Gerry McCuaig1:53.35
8Steve Schiefler1:56.59
9Graham Smith1:57.26
10David Loucks1:57.36
11Michael Zelensky1:57.55
12Shawn Wells1:58.42
13Don Fox2:07.02
14Lawrence Keller2:08.50
Men Sr Sport/Beginner/U17 Exp 21 km
1Ryan Anderson (U17 Expert)1:31.20
2Earl Nolan1:36.10
3Jayson Parker1:37.17
4Dion Clark1:39.40
5Michael Bidniak (U17 Expert)1:41.33
6Roy Custodio1:43.04
7Kevin Bladon1:43.21
8Jonathan Keech1:50.52
9Darin Labonte1:51.05
10Matt Pauly (u17 Expert)1:54.25
11Wriley Bell (U17 Expert)1:55.15
12Trevor Sutherland1:59.16
13Dexter Brown1:59.17
14Dale Skulsky2:00.11
15Lyle Bilski (Sr Beginner)2:02.17
DNFJames RasmussenDNF
Men U17 21 km
1Patrick Berry1:47.36
2Eric Magee1:48.03
3Paul Macdonald2:06.22
4Jorden Brietzke2:12.10
5Mark Hazlett2:16.53
6Mathew Roles2:22.07
Women Sr Sport/Master 30+ Sport/U15 11km
1Amy Woodward1:07.13
2Christina Bruns1:09.00
3Danielle (U15) Kenny1:09.51
4Judy (Master 30+) Harlton1:10.14
5Julie (Master 30+) Lafreniere1:15.39
6Carolynne (master 30+) Laughy1:16.23
7Joy Evenson1:22.25
Men U15 11km
1Drew Smith0:57.04
2Leo Lacourciere0:57.34
3Spencer Smitheman1:00.46
4Kasper Woiceshyn1:07.02
5Alex Zimmer1:54.10

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login