Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

September 6/03 10:20 am - Vuelta, Holland Ladies Tour, L'Avenir


Posted by Editoress on 09/6/03
 

Vuelta a España - Spain

Stage 1: Gijon 28 km, Team Time Trial
1. ONCE - Eroski, 32.01
2. US Postal-Berry Floor, at 0.10
3. Ibanesto.com, 0.24
4. Kelme-Costa Blanca, 0.45
5. Quick Step.Davitamon, 0.48
6. Euskaltel-Euskadi, 0.50
7. Cofidis, 0.56
8. Team Bianchi, 1.01
9. Lampre, 1.03
10. Phonak Hearing Systems, 1.04
11. Rabobank, 1.18
12. Paternina-Costa del Almeria, 1.20
13. Fassa Bortolo, 1.25
14. Team Telekom, 1.26
15. Alessio, 1.26
16. Team CSC, 1.27
17. Milaneza - MSS, 1.30
18. Saeco, 1.39
19. Domina Vancanze, 2.01
20. Saunier Duval, 2.04
21. Relax-Fuenlabrada, 2.30
22. Labarca-2 Cafe Baque, 3.06


Holland Ladies Tour Netherlands

Stage 6: Zoeterwoude to Lisse, 113.1 km
1. Diana Ziliute (Ltu) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 2:40:17
2. Nicole Freedman (USA) Team Ton Van Bemmelen Sports
3. Angela Brodtka (Ger) German National Team
4. Katia Longhin (Ita) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie
5. Anita Valen (Nor) Bik-Powerplate
6. Suzanne De Goede (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
7. Susanne Ljungskog (Swe) Bik-Powerplate
8. Charlotte Goldsmith (GBr) British National Team
9. Jolanda Van Dongen-Cools (Ned) Mixed Team 3
10. Bertine Spijkerman (Ned) Dutch National Team
11. Esther Van Der Helm (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
12. Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
13. Veronique Belleter (Bel) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
14. Iryna Simonova (Ukr) Velodames Colnago
15. Tanja Hennes (Ger) @Home Cycling Team
16. Sandra Missbach (Ger) Farm Frites-Hartol Cycling Team
17. Ghita Beltman (Ned) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie
18. Minke Van Dongen (Ned) Ondernemers Van Nature
19. Liane Bahler (Ger) German National Team
20. Jaccolien Wallaard (Ned) Dutch National Team
21. Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
22. Priska Doppmann (Sui) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
23. Chantal Beltman (Ned) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie
24. Olga Zabelinskaia (Rus) Velodames Colnago
25. Erika Vilunaite (Ltu) Ausra Gruodis-Safi
26. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
27. Bogumila Matusiak (Pol) Bonda-Lukowski
28. Joan Boskamp (Ned) Dutch National Team
29. Zita Urbonaite (Ltu) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie
30. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
31. Cornelia Cyrus (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
32. Rachel Heal (GBr) Farm Frites-Hartol Cycling Team
33. Jane Knietzsch (Ger) Mixed Team 4
34. Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Mixed Team 3
35. Josephine Groenveld (Ned) Dutch National Team
36. Madeleine Lindberg (Swe) Equipe Nurnberger Versicherung
37. Sandra Rombouts (Ned) @Home Cycling Team
38. Janneke Brok (Ned) Mixed Team 2
39. Theresa Senff (Ger) German National Team
40. Frances Newstead (GBr) British National Team
41. Catherine Hare (GBr) British National Team
42. Loes Gunnewijk (Ned) Ondernemers Van Nature
43. Tina Liebig (Ger) German National Team
44. Valentyna Karpenko (Ukr) Velodames Colnago
45. Francis Linthorst (Ned) Bik-Powerplate
46. Areke Hassink (Ned) Dutch National Team
47. Cindy Pieters (Bel) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
48. Veerle Ingels (Bel) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
49. Manon Jutras (Can) Team Ton Van Bemmelen Sports
50. Susanne Beyer (Ger) Mixed Team 4
51. Laure Werner (Bel) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
52. Catharina Mulders (Ned) Team Ton Van Bemmelen Sports
53. Vera Carrara (Ita) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie
54. Madeleine Sandig (Ger) German National Team
55. Anouska Van Der Zee (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
56. Sissy Van Alebeek (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team, all s.t.
57. Linn Torp (Nor) Norwegian National Team, 1:10

Final GC
1. Susanne Ljungskog (Swe) Bik-Powerplate, 18:05:03
2. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung, at 0:19
3. Olga Zabelinskaia (Rus) Velodames Colnago, 0:25
4. Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 1:03
5. Anita Valen (Nor) Bik-Powerplate, 1:23
6. Madeleine Lindberg (Swe) Equipe Nurnberger Versicherung, 1:28
7. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung, 1:31
8. Loes Gunnewijk (Ned) Ondernemers Van Nature, 1:37
9. Diana Ziliute (Ltu) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 1:50
10. Valentyna Karpenko (Ukr) Velodames Colnago, 2:03
11. Theresa Senff (Ger) German National Team, 2:14
12. Liane Bahler (Ger) German National Team, 2:15
13. Katia Longhin (Ita) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 2:31
14. Rachel Heal (GBr) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 2:32
15. Anouska Van Der Zee (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
16. Ghita Beltman (Ned) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 2:33
17. Minke Van Dongen (Ned) Ondernemers Van Nature, 2:55
18. Frances Newstead (GBr) British National Team, 2:59
19. Priska Doppmann (Sui) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team, 3:05
20. Areke Hassink (Ned) Dutch National Team, s.t.
21. Veerle Ingels (Bel) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team, 3:12
22. Sandra Rombouts (Ned) @Home Cycling Team
23. Chantal Beltman (Ned) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 3:31
24. Zita Urbonaite (Ltu) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 3:53
25. Tanja Hennes (Ger) @Home Cycling Team, 4:17
26. Nicole Freedman (USA) Team Ton Van Bemmelen Sports, 4:24
27. Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team, 4:25
28. Angela Brodtka (Ger) German National Team, 7:54
29. Manon Jutras (Can) Team Ton Van Bemmelen Sports, 8:07
30. Tina Liebig (Ger) German National Team, 8:08
31. Sissy Van Alebeek (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 8:46
32. Cindy Pieters (Bel) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team, 9:01
33. Vera Carrara (Ita) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 9:05
34. Bogumila Matusiak (Pol) Bonda-Lukowski, 15:28
35. Esther Van Der Helm (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 17:32
36. Francis Linthorst (Ned) Bik-Powerplate, 17:49
37. Josephine Groenveld (Ned) Dutch National Team, 18:01
38. Bertine Spijkerman (Ned) Dutch National Team, 18:18
39. Jaccolien Wallaard (Ned) Dutch National Team
40. Jolanda Van Dongen-Cools (Ned) Mixed Team 3., 19:32
41. Erika Vilunaite (Ltu) Ausra Gruodis-Safi, 19:45
42. Veronique Belleter (Bel) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
43. Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Mixed Team 3, both s.t.
44. Suzanne De Goede (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 23:38
45. Cornelia Cyrus (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung, 23:57
46. Iryna Simonova (Ukr) Velodames Colnago, 24:29
47. Madeleine Sandig (Ger) German National Team, 24:41
48. Joan Boskamp (Ned) Dutch National Team, 25:31
49. Sandra Missbach (Ger) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 25:32
50. Charlotte Goldsmith (GBr) British National Team, 25:38
51. Jane Knietzsch (Ger) Mixed Team 4
52. Laure Werner (Bel) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
53. Janneke Brok (Ned) Mixed Team 2
54. Catharina Mulders (Ned) Team Ton Van Bemmelen Sports
55. Susanne Beyer (Ger) Mixed Team 4, all s.t.
56. Catherine Hare (GBr) British National Team, 26:05
57. Linn Torp (Nor) Norwegian National Team, 26:48


Tour de l'Avenir France

Stage 3: Sassay to Aigurande, 171.2 km
1. Sebastien Chavanel (Fra) Brioches La Boulangere, 4:08:07
2. Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com
3. Hilton Clarke (Aus) Team Barloworld
4. Assan Bazayev (Kaz) Kazakhstan National Team
5. Josu Silloniz (Esp) Euskaltel-Euskadi
6. James Vanlandschoot (Bel) Vlaanderen-T Interim
7. David Derepas (Fra) FDJeux.com
8. Maxim Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team
9. Dimitri Muravyev (Kaz) Quick Step - Davitamon - Latexco
10. Jose Carlos Rodrigues (Por) Carvalhelhos-Boavista
11. Camille Bouquet (Fra) French National Team
12. Theo Eltink (Ned) Rabobank TT3.
13. Egoi Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
14. Andre Greipel (Ger) German National Team
15. Jonas Holmkvist (Swe) Swedish National Team
16. Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank TT3.
17. Jimmy Engoulvent (Fra) Brioches La Boulangere
18. David Herrero (Esp) Euskaltel-Euskadi
19. Geoffroy Lequatre (Fra) Credit Agricole
20. Matti Breschel (Den) Danish National Team
21. Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole
22. Shawn Milne (USA) USA National Team
23. Dionisio Galparsoro (Esp) Euskaltel-Euskadi
24. Jeff Howes (RSA) Team HSBC
25. Wolfgang Murer (Aut) Austrian National Team
26. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
27. Sebastien Rosseler (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco
28. Gustavo Dominguez (Esp) Carvalhelhos-Boavista
29. Loic Lamouller (Fra) Big Mat-Auber 93.
30. Gustavo Cesar Veloso (Esp) Carvalhelhos-Boavista
31. Wim De Vocht (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco
32. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank TT3.
33. Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj
34. Christian Knees (Ger) German National Team
35. Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj
36. Yuriy Krivtsov (Ukr) Jean Delatour
37. Freddy Bichot (Fra) Team Barloworld
38. Yannick Talabardon (Fra) Big Mat-Auber 93.
39. Samuel Dumoulin (Fra) Jean Delatour
40. Stijn De Volder (Bel) Vlaanderen-T Interim
41. Sebastien Talabardon (Fra) Big Mat-Auber 93.
42. Bernhard Kohl (Aut) Rabobank TT3.
43. Tobias Lergard (Swe) Swedish National Team
44. Moritz Veit (Ger) German National Team
45. Pierre Therville (Fra) Jean Delatour
46. Maxime Mederel (Fra) French National Team
47. Ryan Cox (RSA) Team Barloworld
48. Johan Van Summeren (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco
49. Thomas Lovkvist (Swe) Swedish National Team
50. Vladimir Gusev (Rus) Russian National Team
51. Andreas Finnerup (Den) Danish National Team
52. Jeremy Roy (Fra) FDJeux.com
53. Joost Posthuma (Ned) Rabobank TT3.
54. Pavel Linet (Cze) Czech Republic National Team
55. Frederik Willems (Bel) Vlaanderen-T Interim
56. Pieter Weening (Ned) Rabobank TT3.
57. Nicolas Meunier (Fra) Big Mat-Auber 93.
58. Jerome Pineau (Fra) Brioches La Boulangere
59. William Frischkorn (USA) USA National Team
60. Christophe Edaleine (Fra) Jean Delatour
61. Julen Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi
62. Martin Mares (Cze) Czech Republic National Team
63. Jef Peeters (Bel) Vlaanderen-T Interim
64. Wim Vanhuffel (Bel) Vlaanderen-T Interim
65. Anthony Charteau (Fra) Brioches La Boulangere
66. Simons Gerrans (Aus) Carvalhelhos-Boavista
67. Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
68. Viktor Shestakov (Kaz) Kazakhstan National Team
69. Jiri Korbel (Cze) Czech Republic National Team
70. Ian Mcleod (RSA) Team HSBC
71. Alexandr Dyachenko (Kaz) Kazakhstan National Team
72. Yves Delarue (Fra) Big Mat-Auber 93.
73. Alexandr Arekeev (Rus) Russian National Team
74. Andrey Medyannikov (Kaz) Kazakhstan National Team
75. Danail Petrov (Bul) Carvalhelhos-Boavista
76. Vadim Gorbachevskiy (Kaz) Kazakhstan National Team
77. Marcus Fothen (Ger) German National Team
78. Stefan Rucker (Aut) Austrian National Team
79. Benoit Vaugrenard (Fra) FDJeux.com
80. Kamil Vrana (Cze) Czech Republic National Team
81. Tiaan Kannemeyer (RSA) Team Barloworld
82. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
83. Pierrick Fedrigo (Fra) Credit Agricole
84. Tomislav Danculovic (Cro) Perutnina Ptuj
85. Patrick Mccarty (USA) USA National Team
86. Preben Van Hecke (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco
87. Sebastien Joly (Fra) Jean Delatour
88. Marcel Sieberg (Ger) German National Team
89. Nico Sijmens (Bel) Vlaanderen-T Interim
90. Elnathan Heizmann (Ger) German National Team
91. Andreas Matzbacher (Aut) Austrian National Team
92. Martin Gratzer (Aut) Austrian National Team
93. Cedric Coutouly (Fra) French National Team
94. Cameron Mcleod (RSA) Team HSBC
95. David Breard (Fra) French National Team
96. Lukas Manousek (Cze) Czech Republic National Team
97. Thomas Voeckler (Fra) Brioches La Boulangere, all s.t.
98. Dean Podgornik (Slo) Perutnina Ptuj, 0:20
99. Ben Day (Aus) Carvalhelhos-Boavista, 0:35
100. Sylvain Calzati (Fra) Team Barloworld, s.t.
101. Mads Christensen (Den) Danish National Team, 0:50
102. Jeremy Maartens (RSA) Team HSBC
103. Eric Berthou (Fra) Team Barloworld
104. Martin Pedersen (Den) Danish National Team
105. Daniel Spence (RSA) Team HSBC
106. Darren Lill (RSA) Team HSBC
107. Danny Pate (USA) USA National Team
108. Michael Creed (USA) USA National Team
109. Jan Barta (Cze) Czech Republic National Team
110. Matthieu Sprick (Fra) French National Team
111. Massimo Demarin (Cro) Perutnina Ptuj
112. Andrew Bradley (Aut) Austrian National Team
113. Thomas Rohregger (Aut) Austrian National Team
114. Ivan Chtchegolev (Rus) Russian National Team
115. Bart Dockx (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco
116. Tristan Valentin (Fra) Big Mat-Auber 93.
117. Mickael Buffaz (Fra) Jean Delatour
118. Yvan Terenine (Rus) Russian National Team
119. Christophe Kern (Fra) Brioches La Boulangere, all, s.t.
120. Andrei Pchelkine (Rus) Russian National Team, 1:09
121. Mikael Segersall (Swe) Swedish National Team, 1:18
122. Kilian Patour (Fra) Credit Agricole, 3:55
123. Glenn Bak (Den) Danish National Team
124. Nicki Olsen (Den) Danish National Team, both, s.t.
125. Denis Robin (Fra) Credit Agricole, 14:33
126. Jonas Ljungblad (Swe) Swedish National Team, s.t.
DNF Jesper Ingevaldsson (Swe) Swedish National Team
DNF Alexandr Bespalov (Rus) Russian National Team
DNS Alexandre Urbain (Fra) French National Team

GC
1. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 8:12:14
2. Benoit Vaugrenard (Fra) FDJeux.com, at 0:14
3. Joost Posthuma (Ned) Rabobank TT3., s.t.
4. Tiaan Kannemeyer (RSA) Team Barloworld, 0:16
5. Sebastien Rosseler (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco, 0:18
6. Marcus Fothen (Ger) German National Team, 0:20
7. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank TT3., s.t.
8. Thomas Lovkvist (Swe) Swedish National Team, 0:21
9. Yuriy Krivtsov (Ukr) Jean Delatour, 0:22
10. Christophe Edaleine (Fra) Jean Delatour, 0:23
11. David Herrero (Esp) Euskaltel-Euskadi, 0:26
12. Nicolas Meunier (Fra) Big Mat-Auber 93., 0:27
13. Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com, s.t.
14. Stijn De Volder (Bel) Vlaanderen-T Interim, 0:28
15. Tobias Lergard (Swe) Swedish National Team, 0:30
16. Jerome Pineau (Fra) Brioches La Boulangere, 0:32
17. Egoi Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
18. Sebastien Talabardon (Fra) Big Mat-Auber 93., both, s.t.
19. Gustavo Cesar Veloso (Esp) Carvalhelhos-Boavista, 0:33
20. Andre Greipel (Ger) German National Team, s.t.
21. Viktor Shestakov (Kaz) Kazakhstan National Team, 0:34
22. Sebastien Joly (Fra) Jean Delatour, 0:39
23. Dimitri Muravyev (Kaz) Quick Step - Davitamon - Latexco, 0:42
24. Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank TT3., 0:44
25. Ryan Cox (RSA) Team Barloworld
26. Jef Peeters (Bel) Vlaanderen-T Interim
27. Geoffroy Lequatre (Fra) Credit Agricole, all, s.t.
28. Hilton Clarke (Aus) Team Barloworld, 0:46
29. Alexandr Arekeev (Rus) Russian National Team, s.t.
30. Nico Sijmens (Bel) Vlaanderen-T Interim
31. Stefan Rucker (Aut) Austrian National Team, 0:47
32. Pierrick Fedrigo (Fra) Credit Agricole, 0:48
33. Yannick Talabardon (Fra) Big Mat-Auber 93., s.t.
34. Christian Knees (Ger) German National Team, 0:49
35. Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole
36. Dionisio Galparsoro (Esp) Euskaltel-Euskadi
37. Sebastien Chavanel (Fra) Brioches La Boulangere, all, s.t.
38. Josu Silloniz (Esp) Euskaltel-Euskadi, 0:51
39. Camille Bouquet (Fra) French National Team, 0:52
40. Maxime Mederel (Fra) French National Team, 0:53
41. Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj
42. Jeremy Roy (Fra) FDJeux.com, both, s.t.
43. Samuel Dumoulin (Fra) Jean Delatour, 0:54
44. Thomas Voeckler (Fra) Brioches La Boulangere, s.t.
45. Jimmy Engoulvent (Fra) Brioches La Boulangere, 0:55
46. Assan Bazayev (Kaz) Kazakhstan National Team
47. Pieter Weening (Ned) Rabobank TT3., all, s.t.
48. David Breard (Fra) French National Team, 0:56
49. Anthony Charteau (Fra) Brioches La Boulangere
50. Freddy Bichot (Fra) Team Barloworld, both, s.t.
51. Julen Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi, 0:57
52. Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole, 0:58
53. Theo Eltink (Ned) Rabobank TT3., 1:03
54. Andreas Finnerup (Den) Danish National Team
55. Johan Van Summeren (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco, both, s.t.
56. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 1:05
57. Yves Delarue (Fra) Big Mat-Auber 93., s.t.
58. Cedric Coutouly (Fra) French National Team, 1:07
59. Loic Lamouller (Fra) Big Mat-Auber 93., 1:08
60. Wim Vanhuffel (Bel) Vlaanderen-T Interim, 1:10
61. Marcel Sieberg (Ger) German National Team, 1:11
62. Patrick Mccarty (USA) USA National Team
63. Gustavo Dominguez (Esp) Carvalhelhos-Boavista, both, s.t.
64. Ben Day (Aus) Carvalhelhos-Boavista, 1:13
65. Vadim Gorbachevskiy (Kaz) Kazakhstan National Team, s.t.
66. Preben Van Hecke (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco, 1:14
67. Danny Pate (USA) USA National Team, s.t.
68. Danail Petrov (Bul) Carvalhelhos-Boavista, 1:15
69. Bernhard Kohl (Aut) Rabobank TT3., 1:16
70. Wim De Vocht (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco, 1:17
71. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 1:18
72. Maxim Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team, s.t.
73. Jeremy Maartens (RSA) Team HSBC, 1:19
74. Sylvain Calzati (Fra) Team Barloworld, 1:20
75. Vladimir Gusev (Rus) Russian National Team, 1:22
76. Matti Breschel (Den) Danish National Team, 1:23
77. Wolfgang Murer (Aut) Austrian National Team, s.t.
78. Dean Podgornik (Slo) Perutnina Ptuj, 1:25
79. Elnathan Heizmann (Ger) German National Team, 1:30
80. Frederik Willems (Bel) Vlaanderen-T Interim, 1:31
81. Jeff Howes (RSA) Team HSBC
82. Jonas Holmkvist (Swe) Swedish National Team, both, s.t.
83. Simons Gerrans (Aus) Carvalhelhos-Boavista, 1:32
84. Ian Mcleod (RSA) Team HSBC, 1:33
85. Shawn Milne (USA) USA National Team, s.t.
86. Tomislav Danculovic (Cro) Perutnina Ptuj, 1:34
87. William Frischkorn (USA) USA National Team, s.t.
88. Kamil Vrana (Cze) Czech Republic National Team, 1:35
89. Christophe Kern (Fra) Brioches La Boulangere, 1:36
90. Pierre Therville (Fra) Jean Delatour, s.t.
91. James Vanlandschoot (Bel) Vlaanderen-T Interim, 1:38
92. Andrew Bradley (Aut) Austrian National Team, 1:47
93. Cameron Mcleod (RSA) Team HSBC, 1:50
94. Michael Creed (USA) USA National Team, 1:51
95. Mads Christensen (Den) Danish National Team, s.t.
96. Alexandr Dyachenko (Kaz) Kazakhstan National Team, 1:55
97. Daniel Spence (RSA) Team HSBC, 1:56
98. Andrey Medyannikov (Kaz) Kazakhstan National Team, 1:57
99. Eric Berthou (Fra) Team Barloworld, s.t.
100. Matthieu Sprick (Fra) French National Team, 2:00
101. Tristan Valentin (Fra) Big Mat-Auber 93., 2:03
102. Martin Mares (Cze) Czech Republic National Team, 2:09
103. Massimo Demarin (Cro) Perutnina Ptuj, 2:10
104. Andreas Matzbacher (Aut) Austrian National Team, 2:11
105. Darren Lill (RSA) Team HSBC, 2:17
106. Jose Carlos Rodrigues (Por) Carvalhelhos-Boavista
107. Martin Pedersen (Den) Danish National Team, 2:19
108. Martin Gratzer (Aut) Austrian National Team, 2:22
109. Pavel Linet (Cze) Czech Republic National Team, 2:25
110. Thomas Rohregger (Aut) Austrian National Team, 2:27
111. Lukas Manousek (Cze) Czech Republic National Team, 2:35
112. Yvan Terenine (Rus) Russian National Team, 2:36
113. Bart Dockx (Bel) Quick Step - Davitamon - Latexco, 2:37
114. Andrei Pchelkine (Rus) Russian National Team, 2:40
115. Mickael Buffaz (Fra) Jean Delatour, 2:44
116. Jan Barta (Cze) Czech Republic National Team, s.t.
117. Jiri Korbel (Cze) Czech Republic National Team, 3:14
118. Ivan Chtchegolev (Rus) Russian National Team, 4:39
119. Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj, 4:46
120. Kilian Patour (Fra) Credit Agricole, 5:34
121. Mikael Segersall (Swe) Swedish National Team, 5:39
122. Glenn Bak (Den) Danish National Team, 6:11
123. Moritz Veit (Ger) German National Team, 6:45
124. Nicki Olsen (Den) Danish National Team, 8:45
125. Jonas Ljungblad (Swe) Swedish National Team, 15:33
126. Denis Robin (Fra) Credit Agricole, 16:09

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login