Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 28/04 2:08 am - Track Worlds: Day 3


Posted by Editoress on 05/28/04
 

Track World Championsips Day 3 Melbourne, Australia

Women's Individual Pursuit

Bronze Medal Final
1 Elena Tchalykh (Russia), 3:34.199
2 Olga Slyusareva (Russia), 3:36.943

Gold Medal Final
1 Sarah Ulmer (New Zealand), 3:31.778
2 Katie Mactier (Australia), 3:34.859

Final Overall Classification
1 Sarah Ulmer (New Zealand)
2 Katie Mactier (Australia)
3 Elena Tchalykh (Russia)
4 Olga Slyusareva (Russia)
5 Leontien Zijlaard Van Moorsel (Netherlands)
6 Katherine Bates (Australia)
7 Karin Thurig (Switzerland)
8 Emma Davies (Great Britain)
9 Lada Kozlikova (Czech Republic)
10 Maria Luisa Calle (Colombia)
11 Marion Clignet (France)
12 Adrie Visser (Netherlands)
13 Apollinaria Bakova (Russia)
14 Erin Mirabella (USA)
15 Juliette Vandekerckhove (France)
16 Meifang Li (China)
17 Hanka Kupfernagel (Germany)
18 Tatiana Shishkova (Moldavia)
19 Sofiya Pryshchepa (Ukraine)
20 Uyun Muzizah (Indonesia)
21 Cherifa Adda (Algeria)


Men's Keirin Final

Gold Medal Final
1 Jamie Staff (Great Britain)
2 Jose Antonio Escuredo Raimondez (Spain)
3 Ivan Vrba (Czech Republic)
4 Ryan Bayley (Australia)
5 Laurent Gane (France)
Relegated Teun Mulder (Netherlands)

Final 7th-12
1 Mickael Bourgain (France)
2 Jose Antonio Villanueva Trinidad (Spain)
3 Jan Van Eijden (Germany)
4 Shane Kelly (Australia)
5 Jens Fiedler (Germany)
6 Florian Rousseau (France)


Men's Scratch Race

Qualifying

Heat 1
1 Sven Teutenberg (Germany)
2 Dimitri De Fauw (Belgium)
3 Serguei Koudentsov (Russia)
4 Greg Henderson (New Zealand)
5 Robert Slippens (Netherlands)
6 Walter Perez (Argentina)
7 Vasilis Anastopoulos (Greece)
8 Franco Marvulli (Switzerland)
9 Yauhen Sobal (Bielorussia)
10 Mathieu Ladagnous (France)
11 Volodymyr Rybin (Ukraine)
12 Kam Po Wong (Hong-Kong)
13 Milan Kadlec (Czech Republic)
REL Samuele Marzoli (Italy)

Heat 2
1 Tomas Margalef (Uruguay)
2 Mark Jamieson (Australia)
3 Linas Balciunas (Lithuania)
4 Kei Uchida (Japan)
5 Jean-Pierre Van Zyl (South Africa)
6 James Carney (USA)
7 Ilya Chernyshov (Kazakhstan)
8 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia)
9 Alex Rasmussen (Denmark)
10 Dean Downing (Great Britain)
11 Roland Garber (Austria)
12 Martin Gilbert (Canada)
13 Miquel Alzamora Riera (Spain)

Final
1 Greg Henderson (New Zealand)
2 Robert Slippens (Netherlands)
3 Walter Perez (Argentina)
4 Yauhen Sobal (Bielorussia)
5 Mark Jamieson (Australia)
6 Volodymyr Rybin (Ukraine)
7 Alex Rasmussen (Denmark)
8 Vasilis Anastopoulos (Greece)
9 Roland Garber (Austria)
10 Martin Gilbert (Canada)
11 Kei Uchida (Japan)
12 Mathieu Ladagnous (France)
13 Juan Pablo Forero Carreno (Colombia)
14 Serguei Koudentsov (Russia)
15 Tomas Margalef (Uruguay)
16 Dean Downing (Great Britain)
17 Dimitri De Fauw (Belgium)
18 Franco Marvulli (Switzerland)
19 James Carney (USA)
20 Sven Teutenberg (Germany)
21 Kam Po Wong (Hong-Kong)
22 Linas Balciunas (Lithuania)
23 Jean-Pierre Van Zyl (South Africa)
24 Ilya Chernyshov (Kazakhstan)


Women's Sprint

Flying 200M
1 Svetlana Grankovskaya (Russia), 0.11.339
2 Anna Meares (Australia), 0.11.450
3 Simona Krupeckaite (Lithuania), 0.11.452
4 Natallia Tsylinskaya (Bielorussia) 0.11.462
5 Yvonne Hijgenaar (Netherlands), 0.11.472
6 Lori-Ann Muenzer (Canada), 0.11.527
7 Tamilla Abassova (Russia), 0.11.534
8 Victoria Pendleton (Great Britain) 0.11.559
9 Jennie Reed (USA), 0.11.569
10 Cuihua Jiang (China), 0.11.612
11 Clara Sanchez (France), 0.11.621
12 Tanya Lindenmuth (USA), 0.11.646
13 Yonghua Jiang (China), 0.11.666
14 Susan Panzer (Germany), 0.11.671
15 Daniela Larreal (Venezuela), 0.11.770
16 Elisa Frisoni (Italy), 0.11.840
17 Oxana Grishina (Russia), 0.11.843
18 Katrin Meinke (Germany), 0.11.855
19 Szilvia Szabolcsi (Hungary), 0.11.941
20 Nancy Contreras (Mexico), 0.11.981
21 Iryna Yanovych (Ukraine), 0.12.083
22 Anastasia Tchulkova (Russia), 0.12.264

Round 1

Heat 1
1 Svetlana Grankovskaya (Russia), 12.540
2 Katrin Meinke (Germany)

Heat 2
1 Anna Meares (Australia), 12.315
2 Oxana Grishina (Russia)

Heat 3
1 Simona Krupeckaite (Lithuania), 12.146
2 Elisa Frisoni (Italy)

Heat 4
1 Natallia Tsylinskaya (Bielorussia), 12.107
2 Daniela Larreal (Venezuela)

Heat 5
1 Yvonne Hijgenaar (Netherlands), 11.993
2 Susan Panzer (Germany)

Heat 6
1 Lori-Ann Muenzer (Canada), 12.077
2 Yonghua Jiang (China)

Heat 7
1 Tamilla Abassova (Russia), 12.014
2 Tanya Lindenmuth (USA)

Heat 8
1 Victoria Pendleton (Great Britain), 12.141
2 Clara Sanchez (France)

Heat 9
1 Jennie Reed (USA), 13.015
2 Cuihua Jiang (China), Disqualified

Repechage

Heat 1
1 Katrin Meinke (Germany), 12.460
2 Yonghua Jiang (China)

Heat 2
1 Oxana Grishina (Russia), 12.709
2 Tanya Lindenmuth (USA)
3 Susan Panzer (Germany)

Heat 3
1 Daniela Larreal (Venezuela), 11.833
2 Elisa Frisoni (Italy)
3 Clara Sanchez (France)

Round 2

Heat 1
1 Svetlana Grankovskaya (Russia), 12.620
2 Daniela Larreal (Venezuela)

Heat 2
1 Anna Meares (Australia), 12.026
2 Oxana Grishina (Russia)

Heat 3
1 Simona Krupeckaite (Lithuania), 12.018
2 Katrin Meinke (Germany)

Heat 4
1 Natallia Tsylinskaya (Bielorussia), 11.996
2 Jennie Reed (USA)

Heat 5
1 Victoria Pendleton (Great Britain), 12.529
2 Yvonne Hijgenaar (Netherlands)

Heat 6
1 Lori-Ann Muenzer (Canada), 12.042
2 Tamilla Abassova (Russia


Repechage

Heat 1
1 Jennie Reed (USA), 12.116
2 Daniela Larreal (Venezuela)
3 Tamilla Abassova (Russia), Relegated

Heat 2
1 Oxana Grishina (Russia), 12.492
2 Katrin Meinke (Germany)
3 Yvonne Hijgenaar (Netherlands)

Quarter Finals

Heat 1
1 Svetlana Grankovskaya (Russia), 13.027 & 12.547
2 Oxana Grishina (Russia)

Heat 2
1 Anna Meares (Australia), 11.917 & 12.348
2 Jennie Reed (USA)

Heat 3
1 Lori-Ann Muenzer (Canada), 12.206 & 12.192
2 Simona Krupeckaite (Lithuania), (won first ride - 12.298)

Heat 4
1 Victoria Pendleton (Great Britain) 12.520 & 12.030
2 Natallia Tsylinskaya (Bielorussia), (won second ride - 12.216)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login