Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

June 21/04 9:46 am - BC Provincial Track Cycling Championships


Posted by Editoress on 06/21/04
 

BC Provincial Track Cycling Championships
Gordon Ross, VP Burnaby Velodrome

The Burnaby Velodrome played host to the BC Provincial Track Cycling Championships this weekend, June 18-20, 2004. Riders from Vancouver and Victoria made their way to the covered velodrome to escape some of the weekend's 30+ degree sunshine and test their legs against each across Jr, Senior, Masters, and Vets categories. Two tandem pairings with blind sport athletes also took part in the time trial events, with Brian Cowie and pilot Murray Solem and Shawn Marsolais and pilot Lisa Sweeney preparing for the Paralympic Games in Athens Sept 17-18, 2004.

In the Senior Men's events, the dominant force throughout the weekend was Matt Chater (Schwalbe Cycling). Chater took gold in the Men's Kilo (1:09.6), Keirin, as well as being part of the winning Team Sprint and Team Pursuit gold medal teams. Chater's teammate Scott Laliberte won the men's Points Race and Scratch race. John Tolkamp (Escape Velocity) won gold in the Individual Pursuit (4:59.9).

The Senior Women's events were split between endurance athlete and road rider Stephanie Hannos (Team Basis) winning the 3000m Individual Pursuit (4:00.8), Scratch Race, and Points Race, and Breanna Loster (Dr Walker) winning the 500m TT (40.168), Keirin, and Sprints.

The Masters Men saw an epic battle in every race between hometown boy Andy George and Victoria-but-soon-to-be-Vancouver resident, Mark Butschler (Dr Walker). George swept the podium with 5 gold medals, letting Luis Bernhardt get the better of him for the 6th in the Points Race, where he claimed silver.

BC athletes are looking forward to the upcoming track schedule on the west coast which includes the GVVA's AVC Challenge with a $10,000 prize purse held in Victoria on July 9-11 and the Canadian National Track Cycling Championships, also held in Victoria August 5-8.

500M TT
Masters Men
1. Andrew George (Burnaby Velodrome)0:38.828
2. Mark Butschler (Dr Walker)0:39.331
3. Alexander Pope (Schwalbe Cycling Team)0:39.961
3. Thom Ward (Dr Walker)0:41.218
5. Gerry Loster (Dr Walker)0:42.641
6. David Kosick (Team Soliton)0:43.891
Vets Men
1. Bob Lindsay (Velo Vets)0:41.661
2. Gino Crema 0:44.353
3. Frank Ludtke (Velo Vets)0:44.563
Senior Women
1. Breanna Loster (Schwalbe Cycling Team)0:40.168
2. Stephanie Hannos (Team Basis)0:40.798
3. Sarah Kirby (Dr Walker)0:41.580
4. Claire Cameron (Dizzy Chicks)0:41.927
5. Danielle McLaughlin (Independent)0:42.792
6. Moriah Macgregor (Dizzy Chicks)0:43.386
7. Sara Laliberte (Schwalbe Cycling Team)0:43.615
Junior Women
1. Naomi Cooper (dEVo/Powerbar)0:43.744
2. Jessica Anderson (dEVo/Powerbar)0:46.325
Tandem Women - Kilo TT
1. Sweeney & Marsolais (Team Kappa)1:23.380
Kilo TT
Senior Men
1. Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)1:09.571
2. Murray Solem (Schwalbe Cycling Team)1:11.501
3. Shaun Crump (Trek/VW)1:11.730
4. Scott Laliberte (Schwalbe Cycling Team)1:13.765
5. Matt Barlee (Schwalbe Cycling Team)1:13.865
6. Joel Regimbald (Synergy Racing)1:14.138
7. Steve Schnare (Schwalbe Cycling Team)1:16.045
8. Andre Steinhausen (Dr Walker)1:16.826
9. David Goosen (Solo Bikes/Adobe)1:17.750
10. Mike Chandler (Dr Walker)1:19.471
Jr Men
1. Rene Regimbald (Synergy Racing)1:13.771
Scratch Race
Masters Men
1. Andrew George (Burnaby Velodrome)
2. Mark Butschler (Dr Walker)
3. David Kosick (Team Soliton)
4. Gerry Loster (Dr Walker)
DNF. Alexander Pope (Schwalbe Cycling Team)
DNF. Thom Ward (Dr Walker)
Senior Women
1. Stephanie Hannos (Team Basis)
2. Lisa Sweeney (Team Kappa)
3. Claire Cameron (Dizzy Chicks)
4. Naomi Cooper (Devo/PowerBar)
5. Sara Laliberte (Schwalbe Cycling Team)
6. Danielle McLaughlin (Independent)
7. Jessica Anderson (Devo/PowerBar)
DNF. Sara Kirby (Dr Walker)
Senior Men
1. Scott Laliberte (Schwalbe Cycling Team)
2. Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)
3. Murray Solem (Schwalbe Cycling Team)
4. Shaun Crump (Trek/VW)
5. Illya Voskovskyy
6. Jeff Ain (Devo/Powerbar)
7. David Goosen (Solo Bikes/Adobe)
8. Geoff Argue (Devo/Powerbar)
9. Steve Schnare (Schwalbe Cycling Team)
10. Joel Regimbald (Synergy Racing)
DNF. Andre Steinhausen (Dr Walker)
DNF. Matt Barlee (Schwalbe Cycling Team)
DNF. Keith Bruneau (Dr Walker)
DNF. Rene Regimbald (Synergy Racing)
DNS. Mike Chandler (Dr Walker)
Points Race
Masters Men
1. Luis Bernhardt (Gregg's)38 pts
2. Andrew George (Burnaby Velodrome)19
3. Mark Butschler (Dr Walker)16
4. Alexander Pope (Schwalbe Cycling Team)11
5. David Kosick (Team Soliton)2
6. Gerry Loster (Dr Walker)-20
Senior Women
1. Stephanie Hannos (Team Basis)20 pts
2. Claire Cameron (Dizzy Chicks)8
3. Lisa Sweeney (Team Kappa)7
4. Naomi Cooper (Devo/PowerBar)6
5. Breanna Loster (Schwalbe Cycling Team)3
6. Sara Kirby (Dr Walker)
7. Sara Laliberte (Schwalbe Cycling Team)
8. Danielle McLaughlin (Independent)
DNF. Jessica Anderson (Devo/PowerBar)
Senior Men
1. Scott Laliberte (Schwalbe Cycling Team)81 pts
2. Murray Solem (Schwalbe Cycling Team)47
3. Illya Voskovskyy 32
4. Steve Schnare (Schwalbe Cycling Team)27
5. John Tolkamp (Escape Velocity)26
6. Geoff Argue (Devo/Powerbar)25
7. Joel Regimbald (Synergy Racing)22
8. Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)20
9. Jeff Ain (Devo/Powerbar)-15
DNF. Carey Squires (Schwalbe Cycling Team)
DNF. Rene Regimbald (Synergy Racing)
DNF. Keith Bruneau (Dr Walker)
DNF. Andre Steinhausen (Dr Walker)
DNF. Matt Barlee (Schwalbe Cycling Team)
Individual Pursuit
Masters Men - 3000m
1. Andy George (Burnaby Velodrome Club)winner
2. Mark Butschler (Dr Walker)passed
3. Thom Ward (Dr Walker)waived
4. Marcus Hadley (Dr Walker)DNS
Vets Men - 2000m
Bob Lindsay (Velo Vets)2:51.780
Gino Crema 2:55.086
Frank Ludtke (Velo Vets)3:18.468
Senior Women - 3000m
1. Stephanie Hannos (Team Basis)4:00.817
2. Moriah Macgregor (Dizzy Chicks)4:05.595
3. Sara Laliberte (Schwalbe Cycling team)winner
4. Claire Cameron (Dizzy Chicks)caught
Jr Women - 2000m
1. Naomi Cooper (dEVo/Powerbar)2:44.153
2. Jessica Anderson (dEVo/Powerbar)3:04.384
Senior Men - 4000m
1. John Tolkamp (Escape Velocity)4:59.857
2. Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)caught
3. Geoffrey Argue (dEVo/Powerbar)5:13.147
4. Illya Voskovskyy (Ukraine)5:13.380
Jr Men - 3000m
1. Mike Burns (dEVO/Powerbar)3:55.549
Team Pursuit
Senior Men - 4000m
1. Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)4:49.488
Carey Squires (Schwalbe Cycling Team)
Murray Solem (Schwalbe Cycling Team)
Scott Laliberte (Schwalbe Cycling Team)
2. John Tolkamp (Escape Velocity)4:55.634
Geoff Argue (Escape Velocity)
Ian Lockley (Escape Velocity)
Gordon Ross (Escape Velocity)
3. Andre Steinhausen (Dr Walker)5:04.180
Joel Regimbald (Synergy Racing)
Steve Schnare (Schwalbe Cycling Team)
Illya Voskovksyy
Sprints
Masters Men
1. Andy George (Burnaby Velodrome Club)2 rides to 1
2. Mark Butschler (Dr Walker)
3. Thom Ward (Dr Walker)2 rides to 1
4. Alex Pope (Schwalbe Cycling Team)
Senior Women
1. Breanna Loster (Dr Walker)2 rides to 0
2. Claire Cameron (Dizzy Chicks)
3. Sarah Kirby (Dr Walker)
Senior Men
1. Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)2 rides to 0
2. Keith Bruneau (Dr Walker)
3. Murray Solem (Schwalbe Cycling Team)2 rides to 0
4. Joel Regimbald (Synergy Racing)
Team Sprint
Masters Men
1. Gerry Loster (Dr Walker)0:49.633
Thom Ward (Dr Walker)
David Kosick (Team Soliton)
Senior Women
1. Sarah Kirby (Dr Walker)0:33.144
Breanna Loster (Dr Walker)
2. Sara Laliberte (Schwalbe Cycling Team)0:35.545
Danielle McLaughlin (Independent)
Senior Men
1. Murray Solem (Schwalbe Cycling Team)0:41.224
Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)
Keith Bruneau (Dr Walker)
2. Andre Steinhausen (Schwalbe Cycling Team)0:42.973
Joel Regimbald (Synergy)
Matt Barlee (Dr Walker)
3. Shaun Crump (Trek/VW)0:44.344
Rene Regimbald (Synergy)
Steve Schnare (Schwalbe Cycling Team)
Keirin
Masters Men
1. Andy George (Burnaby Velodrome Club)
2. Mark Butschler (Dr Walker)
3. David Kosick (Team Soliton)
4. Gerry Loster (Dr Walker)
5. Thom Ward (Dr Walker)
Senior Women
1. Breanna Loster (Dr Walker)
2. Danielle McLaughlin (Independent)
3. Claire Cameron (Dizzy Chicks)
4. Sarah Kirby (Dr Walker)
Senior Men
1. Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)gold
2. Keith Bruneau (Dr Walker)silver
3. Joel Regimbald (Synergy Racing)
4. Murray Solem (Schwalbe Cycling Team)bronze
5. Rene Regimbald (Synergy Racing)
6. Steve Schnare (Schwalbe Cycling Team)
Flying 200M / Sprint Qualifiers
Senior Women
Breanna Loster (Schwalbe Cycling Team)0:12.982
Sarah Kirby (Dr Walker)0:13.919
Claire Cameron (Dizzy Chicks)0:14.024
Jr Women
Naomi Cooper (dEVo/Powerbar)0:14.233
Jessica Anderson (dEVo/Powerbar)0:15.688
Tandem Women
Lisa/Shawn Sweeney/Marsolais (Team Kappa)0:14.237
Masters Men
Andrew George (Burnaby Velodrome)0:12.954
Marcus Hadley (Dr Walker)0:13.025
Mark Butschler (Dr Walker)0:13.203
Alexander Pope (Schwalbe Cycling Team)0:13.400
Thom Ward (Dr Walker)0:13.652
Bob Lindsay (Velo Vets)0:13.660
Gerry Loster (Dr Walker)0:14.504
Gino Crema (Burnaby Velodrome)0:14.508
David Kosick (Team Soliton)0:14.546
Senior Men
Keith Bruneau (Dr Walker)0:11.551
Matt Chater (Schwalbe Cycling Team)0:11.974
Murray Solem (Schwalbe Cycling Team)0:12.055
Joel Regimbald (Synergy)0:12.145
Matt Barlee (Schwalbe Cycling Team)0:12.417
Shaun Crump (Trek/VW)0:12.530
David Goosen (Solo Bikes/Adobe)0:12.701
Steve Schnarre (Schwalbe Cycling Team)0:12.979
Andre Steinhausen (Schwalbe Cycling Team)0:13.462
Jr Men
Rene Regimbald (Synergy Racing)0:12.826

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login