Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 26/04 8:46 am - Saskatchewan Provincial Championships: ITT and Criterium


Posted by Editoress on 07/26/04
 

Saskatchewan Provincial Championships ITT and Criterium
Courtesy Saskatchewan Cycling Association

Individual Time Trial, 15km
July 24th, Regina

Senior Men
1. Rob Britton (Cycledelia)0:21:06
2. Shawn Bunnin (Cycledelia) 0:21:38.71
3. Daniel Tomczak (RCC) 0:21:38.85
4. David Rusaw (RCC)0:24:26
5. Mark Hotz (RCC)0:25:42
Masters A Men
1. Kevin Weberbauer (Cycledelia)0:21:19
2. Jason Grundahl (RCC)0:21:31
3. Sean Kukura (RCC)0:22:44
4. Jason Christbason (RCC)0:22:50
5. Darrell Kalzynski (RCC)0:24:38
6. Sean Gabora (RCC)0:24:39
7. George Kokonas (RCC)0:24:47
Masters B Men
1. Scott Cranston (Cycledelia)0:22:07
2. Bob Yee (RCC)0:24:01
3. Brent Caron (RCC)0:28:51
4. Kevin Graham (RCC)0:29:07
Masters C Men
1. Rob Howse (Horizon)0:20:46
2. Frank Matus (Horizon)0:21:56
3. Fred Vandelinden (RCC)0:24:27
4. Bill Kinash (RCC)0:25:01
Masters D Men
1. Ken Orr (RCC)0:23:20
U17 Men
1. Ben Rempel (Cycledelia)0:22:37
2. Kevin Sharp (RCC)0:24:02
3. Daniel Kleer 0:24:35
4. David Gould 0:24:42
5. Nathan Bundschuh (NBR)0:25:05
6. Chris McGarity (NBR)0:25:34
Senior Women
1. Adele Grundahl (RCC)0:23:09
2. Alex Wrubleski (RCC)0:25:42
3. Nicole Lynn (NBR)0:27:04
4. Portia Barker (RCC)0:28:26
5. Andrea Bunnin (NBR)0:29:08
Master Women
1. Susan Bladyko (RCC)0:28:10
oneday event riders - no medals
Senior Women
1. Carla Binning (1day)0:26:25
Master Women
1. Muriel Orr (1day)0:34:26


Provincial Criterium July 25th - Regina

Category 5 - 25 min + 5 laps
Under 17 Men
1. David Gould 0:30:47
2. Kevin Sharp (RCC)0:30:47
3. Daniel Kleer 0:30:52
4. Chris McGarity (NBR)0:31:11
Master C Men
1. Fred Vanderlinden (RCC)0:30:48
Master D Men
1. Ken Orr (RCC)0:30:54
Category 4 - 40 min + 5 laps
Senior Women
1. Adele Grundahl (RCC)0:46:17
2. Alex Wrubleski (RCC)0:46:17
3. Kylie Morin (NBR)0:48:47
4. Hannah Dueck (NBR)0:49:26
5. Andrea Bunnin (NBR)0:49:58
6. Nicole Lynn (NBR)0:51:13
7. Crystal Barlas (RCC)0:52:45
8. Carla Binning (1day)0:53:01
9. Portia Barker (RCC)0:53:15
Master B Men
1. Frank Matus (Horizon)0:46:08
2. Rob Howse (Horizon)0:46:13
Junior Men
1. Nathan Bundschuh (NBR)0:46:17
Master A
1. Jason Christbason (RCC)0:46:07
2. Sean Kukura (RCC)0:46:08
3. Darrell Kalzynski (RCC)0:46:09
4. Guy McInnis (CYC)0:46:09
5. Sean Gabora (RCC)0:46:17
6. Phil Anderson (OFF)0:46:19
7. George Kokonas (RCC)0:48:27
Non Provincial Medal Rider
1. Travis Ward (RCC)0:46:13
2. Dave Bitschy (OFF)0:46:08
Category 2/3 - 1hour + 5 laps
Senior Men
1. Robin Baillie (CYC )0:55:55
2. Shawn Bunnin (Cycledelia)0:55:55
3. Scott Cranston (Cycledelia)0:56:40
4. Rob Britton (Cycledelia)0:56:41
5. Cory Borolien (CYC)0:56:42
6. Dave Brook (RCC)0:56:44
7. Bob Hawboldt (CYC)0:57:03
8. Jason Grundahl (RCC)0:59:00
9. Mark Hotz (RCC)1:03:46
DNF. Daniel Tomczak (RCC)
DNF. Ben Rempel

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login