Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

September 22/04 8:34 am - Paralympic Games: Day 3 and 4


Posted by Editoress on 09/22/04
 

Paralympic Games
Day 3 - September 20th

Women B1-3 Tandem Sprint

Semi-Finals

Heat 1

1. Lindy Hou (Australia), 12.973. / 13.920
Janelle Lindsay
2. Lyn Lepore (Australia)
Jenny MacPherson

Heat 2

1. Aileen McGlynn (Great Britain), 13.117. / 14.363
Ellen Hunter
2. Karissa Whitsell (USA)
Katie Compton

Finals

For gold and silver

1. Lindy Hou (Australia), 13.174., / 12.819
Janelle Lindsay
2. Aileen McGlynn (Great Britain)
Ellen Hunter

For bronze

3. Karissa Whitsell (USA), 13.925
Katie Compton
4. Lyn Lepore (Australia), DNS
Jenny MacPherson

Final classification

1. Lindy Hou (Australia)
Janelle Lindsay
2. Aileen McGlynn (Great Britain)
Ellen Hunter
3. Karissa Whitsell (USA)
Katie Compton
4. Lyn Lepore (Australia)
Jenny MacPherson
5. Yi Mei Xu (China)
Xiaolei Yan
6. Shawn Marsolais (Canada)
Lisa Sweeney


Men B1-3 Tandem Sprint

Qualification

1. Kieran Modra (Australia), 10.771** PR
David Short
2. Anthony Biddle (Australia), 10.800
Kial Stewart
3. Vladislav Janovjak (Slovakia), 10.958
Juraj Petrovic
4. Daniel Adam Gordon (Great Britain), 10.991
Barney Storey
5. Shigeo Yoshihara (Japan), 10.997
Takuya Oki
6. Achim Moll (Germany), 11.108
Torsten Goliasch
7. Patrice Senmartin (France), 11.113
Frederic Janowski
8. Tatsuyuki Oshiro (Japan), 11.237
Hideki Tanzawa
9. Matthew King (USA), 11.461
Eric Degolier
10. Krzysztof Kosikowski (Poland), 11.484
Lukasz Tunkiewicz
11. Brian Cowie (Canada), 11.521
Murray Solem

12. Christos Kalimeris (Greece), 12.730
Symeon Triommatis
DNS. Raphael Ioset (Switzerland)
Beat Howald

Quarter-Finals

Heat 1

1. Kieran Modra (Australia), 11.216. / 11.373
David Short
2. Tatsuyuki Oshiro (Japan)
Hideki Tanzawa

Heat 2

1. Anthony Biddle (Australia), 11.378. / 11.160
Kial Stewart
2. Patrice Senmartin (France)
Frederic Janowski

Heat 3

1. Vladislav Janovjak (Slovakia), 11.319. / 11.326
Juraj Petrovic
2. Achim Moll (Germany)
Torsten Goliasch

Heat 4

1. Shigeo Yoshihara (Japan), 11.612
Takuya Oki
2. Daniel Adam Gordon (Great Britain), 11.553., RELEGATED
Barney Storey

Ride for 5th-8th

5. Achim Moll (Germany), 12.047
Torsten Goliasch
6. Daniel Adam Gordon (Great Britain)
Barney Storey
7. Tatsuyuki Oshiro (Japan), 11.826
Hideki Tanzawa
8. Patrice Senmartin (France)
Frederic Janowski

Men CP4 - 3km Individual Pursuit

Round 1

Heat 1

1. Lubos Jirka (Czech Republic), 3:53.358
2. Klaus Lungershausen (Germany), 3:55.596

Heat 2

1. Jiri Bouska (Czech Republic), 3:43.611
2. Stephan Herholdt (South Africa), Caught

Heat 3

1. Peter Homann (Australia), 3:40.651
2. Janos Plekker (South Africa), Caught

Heat 4

1. Christopher Scott (Australia), 3:35.901
2. Albert Michini (USA), Caught

Finals

For gold and silver

1. Christopher Scott (Australia), 3:32.958** WR
2. Peter Homann (Australia), 3:41.437

For bronze

3. Jiri Bouska (Czech Republic), 3:46.623
2. Lubos Jirka (Czech Republic), 3:52.216

Final classification

1. Christopher Scott (Australia)
2. Peter Homann (Australia)
3. Jiri Bouska (Czech Republic)
4. Lubos Jirka (Czech Republic)
5. Klaus Lungershausen (Germany)
6. Janos Plekker (South Africa)
7. Stephan Herholdt (South Africa)
8. Albert Michini (USA)
9. Michael Kurz (Austria)
10. Michel Alcaine (France)
11. Petr Plihal (Czech Republic)

Men CP3 - 3km Individual Pursuit

Finals

For gold and silver

1. Darren Kenny (Great Britain), 3:46.260** WR
2. Javier Otxoa (Spain), 3:54.173

For bronze

1. Andrew Panazzolo (Australia), 3:58.868
2. Maurice Eckhard (Spain), 4:07.406

Final rankings

1. Darren Kenny (Great Britain)
2. Javier Otxoa (Spain)
3. Andrew Panazzolo (Australia)
4. Maurice Eckhard (Spain)
5. Daniel Nicholson (USA)
6. Rodrigo Lopez (Argentina)
DSQ. Jean Quevillon (Canada)

Men LC 1 - 4 Kilometre Time Trial
Div. Actual time (% Factor), Corrected time

1. Greg Ball (Australia), LC4., 1.21.767., (82.763), 1:07.672**WR
2. Laurent Thirionet (France), LC3., 1.19.294., (86.966), 1:08.958**WR
3. Tobias Graf (Germany), LC3., 1.19.754., (86.966), 1:09.358
4. Michael Teuber (Germany), LC4., 1.24.155., (82.763), 1:09.649
5. Peter Brooks (Australia), LC1., 1.10.250., (100), 1:10.250
6. Fabrizio Macchi (Italy), LC3., 1.20.980., (86.966), 1:10.425
7. Wolfgang Eibeck (Austria), LC1., 1.10.741., (100), 1:10.741
8. Antonio Garcia (Spain), LC3., 1.21.415., (86.966), 1:10.803
9. Jiri Jezek (Czech Republic), LC2., 1.12.078., (98.986), 1:11.347
10. Victor Marquez (Venezuela), LC3., 1.22.697., (86.966), 1:11.918
11. Bradley Cobb (USA), LC3., 1.22.884., (86.966), 1:12.080
12. Fabio Triboli (Italy), LC1., 1.12.670., (100), 1:12.670
13. Amador Granado (Spain), LC2., 1.13.629., (98.986), 1:12.882
14. Michal Stark (Czech Republic), LC3., 1.23.875., (86.966), 1:12.942
15. Walter Marquardt (Germany), LC1., 1.13.056., (100), 1:13.056
16. Ivan Renggli (Switzerland), LC1., 1.13.277., (100), 1:13.277
17. Paul Martin (USA), LC2., 1.14.148., (98.986), 1:13.396
18. Robinson Martinez (Colombia), LC3., 1.24.987., (86.966), 1:13.909
19. Guenter Schambeck (Germany), LC1., 1.14.364., (100), 1:14.364
20. Juanjo Mendez (Spain), LC4., 1.30.007., (82.763), 1:14.492
21. Hans Peter Beier (Germany), LC4., 1.30.810., (82.763), 1:15.157
22. David Mercier (France), LC1., 1.15.293., (100), 1:15.293
23. Roman Marcek (Slovakia), LC1., 1.16.021., (100), 1:16.021
24. Pierangelo Vignati (Italy), LC1., 1.16.217., (100), 1:16.217
25. Sebastien Serriere (France), LC2., 1.17.526., (98.986), 1:16.739
26. Akio Sakuma (Japan), LC1., 1.16.919., (100), 1:16.919
27. Erich Winkler (Germany), LC4., 1.33.046., (82.763), 1:17.007
28. Marc Breton (Canada), LC1., 1.18.210., (100), 1:18.210
29. David Kuster (Slovenia), LC2., 1.19.031., (98.986), 1:18.229
30. Wolfgang Dabernig (Austria), LC4., 1.34.934., (82.763), 1:18.570
31. Alfred Kaiblinger (Austria), LC2., 1.19.558., (98.986), 1:18.751
32. Bruce Penner (Canada), LC4., 1.36.732., (82.763), 1:20.058
33. Mahmood Meili (Iran), LC3., 1.33.726., (86.966), 1:21.509
34. Loukas Anestis (Greece), LC1., 1.22.316., (100), 1:22.316
35. Panagiotis Paterakis (Greece), LC2., 1.26.882., (98.986), 1:26.001
DNS Paul Jesson (New Zealand), LC3
DNS Patrick Ceria (France), LC2
DNS Beat Schwarzenbach (Switzerland) LC3

Day 4, - September 21st

Men's B1 3 - Sprint

Semi-Finals

Heat 1

1. Kieran Modra (Australia), 11.350. / 11.214
David Short
2. Shigeo Yoshihara (Japan)
Takuya Oki

Heat 2

1. Vladislav Janovjak (Slovakia), (2nd) 11.247., (3rd) 11.557
Juraj Petrovic
2. Anthony Biddle (Australia), (1st) 11.177
Kial Stewart

Finals

For gold and silver

1. Kieran Modra (Australia), (2nd) 11.432., (3rd) 11.811
David Short
2. Vladislav Janovjak (Slovakia), (1st) 11.351
Juraj Petrovic

For bronze

1. Shigeo Yoshihara (Japan), (1st)11.066., (3rd) 11.385
Takuya Oki
2. Anthony Biddle (Australia), (2nd), 11.342
Kial Stewart

Final classification

1. Kieran Modra (Australia)
David Short
2. Vladislav Janovjak (Slovakia)
Juraj Petrovic
3. Shigeo Yoshihara (Japan)
Takuya Oki
4. Anthony Biddle (Australia)
Kial Stewart
5. Achim Moll (Germany)
Torsten Goliasch
6. Daniel Adam Gordon (Great Britain)
Barney Storey
7. Tatsuyuki Oshiro (Japan)
Hideki Tanzawa
8. Patrice Senmartin (France)
Frederic Janowski
9. Matthew King (USA)
Eric Degolier
10. Krzysztof Kosikowski (Poland)
Lukasz Tunkiewicz
11. Brian Cowie (Canada)
Murray Solem

12. Christos Kalimeris (Greece)
Symeon Triommatis

Women B 1-3 Tandem - 3km Ind Pursuit

Qualification

1. Karissa Whitsell (USA), 3:38.795. *PR
Katie Compton
2. Lindy Hou (Australia), 3:39.694
Toireasa Ryan
3. Janet Shaw (Australia), 3:42.435
Kelly Mccombie
4. Tone Gravvold (Norway), 3:46.581
May Britt Hartwell
5. Michaela Fuchs (Germany), 3:49.096
Eva Fuenfgeld
6. Iryna Fiadotava (Belarus), 3:50.596
Aksana Zviahintsava
7. Yi Mei Xu (China), 3:51.150
Xiaolei Yan
8. Shawn Marsolais (Canada), 3:54.825
Lisa Sweeney

9. Ana Miguelez (Spain), 3:58.176
Beatriz Eva Grande
10. Yadviha Skorabahataya (Belarus), 4:00.602
Natallia Piatrova
11. Merja Hanski (Finland), 4:01.462
Virve Taljavirta
DNS Lyn Lepore (Australia)
Jenny MacPherson

Men LC1-4&CP3/4 - Team Sprint

Qualification

1. Australia, 53.310
Peter Brooks LC1
Greg Ball LC4
Christopher Scott DV4

2. USA, 55.411
Daniel Nicholson DV3
Ron Williams LC2
Paul Martin LC2

3. France, 57.439
Laurent Thirionet LC3
Patrick Ceria LC2
David Mercier LC1

4. Germany, 57.621
Tobias Graf LC3
Gotty Mueller LC2
Guenter Brechtel LC1

5. Czech Republic, 57.659
Jiri Bouska DV4
Jiri Jezek LC2
Michal Stark LC3

6. Spain, 58.517
Javier Otxoa DV3
Amador Granado LC2
Roberto ALCaide LC2

7. Italy, 1:00.685
Fabrizio Macchi LC3
Andreas Gemassmer LC3
Fabio Triboli LC1

8. Canada, 1:04.453
Marc Breton LC1
Jean Quevillon DV3
Bruce Penner LC4

Women LC1-4&CP3 - 4 Kilometre TT
Actual time, Correction %, Corrected time
1. Ju Fang Zhou LC1. (China), 1.15.491., (100), 1:15.491. WR
2. Feng Zhen An LC1. (China), 1.17.711., (100), 1:17.711
3. Qi Tang LC3. (China), 1.30.136., (86.966), 1:18.387. WR
4. Allison Jones LC3. (USA), 1.31.526., (86.966), 1:19.596
5. Karen Jacobsen DV4. (Denmark), 1.21.801., (97.691), 1:19.912. WR
6. Barbara Buchan DV3. (USA), 1.31.255., (89.458), 1:21.634. WR
7. Fiona Southorn LC1. (New Zealand), 1.21.864., (100), 1:21.864.
8. Claire Mclean LC1. (Australia), 1.21.952., (100), 1:21.952
9. Jirong Wang LC2. (China), 1.24.516., (98.986), 1:23.659. WR
10. Susan Van Staden LC3. (South Africa), 1.36.664., (86.966), 1:24.064
11. Sara Tretola LC1. (Switzerland), 1.25.503., (100), 1:25.503
12. Daniela Prochazkova DV4. (Czech Republic), 1.35.335., (97.691), 1:33.133

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login