Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 13/04 1:23 am - Alberta `Cross


Posted by Editoress on 10/13/04
 

United Cycle Thanksgiving Oktobercross Sunday October 9th
Courtesy Brys Francis

Goldstick Park, Edmonton, Alberta

Sport Men
1. Jason Frank (CABC/Project 1)52:49
2. Kevin Bladon (United Cycle)at 1:09
3. Chris Stipdonk (United Cycle)6:15
4. Tracy Shearer (Juventus)
5. Tim Riess (Pedalhead)both s.t.
6. "Naked" Jon Shalapay (United Cycle)-1 lap
7. Don Fox (Juventus)-1 lap
8. Kim Harris (Eurotech)-1 lap
9. Bill Turner (Pedalhead)-1 lap
10. Roger Clemens (United Cycle)-1 lap
11. Mark Kildaw (United Cycle)-1 lap
12. Jeff Davis (ERTC)-2 laps
13. Darcy Reynard (ERTC)-2 laps
Sport Women
1. Stephanie Rourda (Synergy)42:56
2. Gail Wozny (Edmonton Masters)44:25
3. Janka Hegedus (Pedalhead)-1 lap
4. Shona Schleppe (Pedalhead)-1 lap
Junior Men
1. Mike Bidniak (Juventus)52:24
2. Shaun Adamson (United Cycle)at 1:23
DNF. Mathew Walker (Cycledelia)
Master Men
1. Peter Toth (ERTC)47:48
2. Andy Achuff (Pedalhead)at 0:34
3. Craig Good (Synergy)1:22
4. Bob Hawboldt (Cycledelia)1:33
5. Mike Johns (CABC/Project One)1:42
6. Ted Dahms (Pedalhead)1:47
7. Keith Bayly (Deadgoat)2:02
8. Dean Rawson (Pedalhead)2:17
9. Gary Brown (Rundle Mountain)2:50
10. Marty Machacek (G.S. Campione)3:00
11. Brennan Bagdon (Pedalhead)3:01
12. Shane Rush (Velocity)3:12
13. John Riess (Pedalhead)4:12
14. Jeff Hehn (Cycledelia)4:21
15. Kevin Rokosh (ERTC)4:53
16. Sean Carter (Snakebikte)6:05
17. Bob Burden (Juventus)6:11
18. Darrill Shuttleworth (Pedalhead)-1 lap
19. Mark Woodhouse (Sport Check)-1 lap
20. Bob McKerrell (CABC/Project One)-1 lap
21. Michawl Moores (CABC/Project One)-1 lap
22. Esa James (Juventus)-1 lap
23. Guy McInnes (Cycledelia)-1 lap
Elite Women
1. Samantha Nicholson (Bianchi / Bike Shop)38:37
2. Marg Fedyna (Independent)at 0:09
3. Sarah Robbins (Cycledelia)1:18
4. Nancy Burden (ERTC)2:58
5. Sherlyn Rawson (Pedalhead)6:28
Elite Men
1. Shaun Bunnin (Cycledelia)1.01:43
2. Mathew Decore (Pedalhead)at 0:03
3. Sean Barr (Pedalhead)0:18
4. Robin Baillie (Cycledelia)0:38
5. Kevin Williams (Cycledelia)1:18
6. Per Strom (Bicisport)1:48
7. Lance Doherty (Missing Link)3:02
8. Paul Ignatiuk (ERTC)3:03
9. Andre Sutton (Hardcore)4:19
10. Steve Martins (Hardcore)-1 lap
11. Ryan Hopping (United Cycle)-1 lap
12. James Rasmussen (United Cycle)-1 lap
13. Chris Harrison (ERTC)-1 lap
DNF. Mike Sarnecki (Pedalhead)
DNF. Jon Keats (Pedalhead)
DNF. Guri Randhawa (Pedalhead)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login