Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

February 19/05 10:22 am - Track World Cup Day 2, Valley of the Sun, Trofeo Puig


Posted by Editor on 02/19/05
 

Track World Cup Final - Sydney, Australia

Day 2

Women Individual Pursuit

Qualification
1 Dale Tye (New Zealand) 3:49.126
2 Marlijn Binnendijk (Netherlands) 3:49.903
3 Lisa Gatto (Italy) 3:51.587
4 Tatsiana Sharakova (Belarus) 3:54.061
5 Wan Yiu Wong (Hong Kong) 4:04.094
6 Leow Hoay Sim Uracca (Malaysia) 4:10.773

Final
1 Marlijn Binnendijk (Netherlands) 3:48.742
2 Dale Tye (New Zealand) 3:51.518
3 Tatsiana Sharakova (Belarus) 3:52.661
4 Lisa Gatto (Italy) 3:57.685

Men Team Pursuit

Qualification
1 New Zealand 4:11.666
2 Great Britain 4:11.728
3 Australia 4:12.945
4 Russia 4:15.400
5 Italy 4:19.026
6 United States 4:19.134
7 Kazakhstan 4:20.213
8 Malaysia 4:31.975

Final
1 New Zealand 4:09.049
2 Great Britain 4:10.735
3 Australia 4:09.453
4 Russia

Men Sprint

Qualification
1 Theo Bos (Netherlands) 10.068
2 Arnaud Tournant (France) 10.363
3 Jobie Dajka (Australia) 10.377
4 Tim Veldt (Netherlands) 10.476
4 Gregory Bauge (France) 10.476
6 Kazunari Watanabe (Japan) 10.480
7 Kin Chung Wong (Hong Kong) 10.617
8 Kazuya Narita (Japan) 10.645
9 Marco Jager (Germany) 10.673
10 Christian Stahl (USA) 10.706
11 Joel Leonard (Australia) 10.723
12 Matthew Crampton (Great Britain) 10.741
13 Kasper Jessen (Denmark) 10.764
14 Travis Smith (Canada) 10.768
15 Morne Blignaut (South Africa) 10.839
16 Zhiguo Gao (China) 10.845
17 Athanasios Mantzouranis (Greece) 10.883
18 Mohd Nasir Junaidi Mohd (Malaysia) 10.926
19 Xinzhu Cheng (China) 10.931
20 Adam Ptacnik (Czech Republic) 11.012
21 Pavel Buran (Czech Republic) 11.044
22 Cam MacKinnon (Canada) 11.116
23 Sergio Guatto (Argentina) 11.139
24 Dimitrios Georgiou (Greece) 11.334
25 Jose Ruschansky (Argentina) 11.490

Round 1

Heat 1
1 Theo Bos (Netherlands) 11.213
2 Zhiguo Gao (China)

Heat 2
1 Arnaud Tournant (France) 11.143
2 Morne Blignaut (South Africa)

Heat 3
1 Jobie Dajka (Australia) 11.838
2 Travis Smith (Canada)

Heat 4
1 Gregory Bauge (France) 11.065
2 Kasper Jessen (Denmark)

Heat 5
1 Matthew Crampton (Great Britain) 10.984
2 Tim Veldt (Netherlands)

Heat 6
1 Kazunari Watanabe (Japan) 10.956
2 Joel Leonard (Australia)

Heat 7
1 Kin Chung Wong (Hong Kong) 10.873
2 Christian Stahl (USA)

Heat 8
1 Marco Jager (Germany) 10.937
2 Kazuya Narita (Japan)

Quarter Finals

Heat 1
1 Theo Bos (Netherlands) 11.196
2 Marco Jager (Germany)

Heat 2
1 Arnaud Tournant (France) 10.933
2 Kin Chung Wong (Hong Kong)

Heat 3
1 Jobie Dajka (Australia) 10.958
2 Kazunari Watanabe (Japan)

Heat 4
1 Gregory Bauge (France) 10.742
2 Matthew Crampton (Great Britain)

Semi Finals

Heat 1

Race 1
1 Theo Bos (Netherlands) 10.883
2 Gregory Bauge (France)

Race 2
1 Theo Bos (Netherlands) 10.797
2 Gregory Bauge (France)

Heat 2

Race 1
1 Jobie Dajka (Australia) 11.059
2 Arnaud Tournant (France)

Race 2
1 Jobie Dajka (Australia) 10.921
2 Arnaud Tournant (France)

Ride-off for 5-8th
1 Kazunari Watanabe (Japan) 11.345
2 Marco Jager (Germany)
3 Matthew Crampton (Great Britain)
4 Kin Chung Wong (Hong Kong)

Bronze Medal Final

Race 1
1 Arnaud Tournant (France) 10.976
2 Gregory Bauge (France)

Race 2
1 Gregory Bauge (France) 11.483
2 Arnaud Tournant (France)

Race 3
1 Arnaud Tournant (France) 11.111
2 Gregory Bauge (France)

Gold Medal Final

Race 1
1 Theo Bos (Netherlands) 10.566
2 Jobie Dajka (Australia)

Race #2
1 Theo Bos (Netherlands) 11.207
2 Jobie Dajka (Australia)

Women 500M Time Trial

1 Yvonne Hijgenaar (Netherlands) 35.024
2 Elisa Frisoni (Italy) 35.204
3 Lori-Ann Muenzer (Canada) 35.608
4 Kerrie Meares (Australia) 35.943
5 Shuang Guo (China) 35.998
6 Dana Glöss (Germany) 36.154
7 Rebecca Conzelman (USA) 36.302
8 Elisabeth Williams (New Zealand) 36.548
9 Magdalena Sara (Poland) 36.679
10 Chrysoula Zacharioudaki (Greece) 38.705

Men Points Race

1 Volodymyr Rybin (Ukraine) 62 points
2 Ioannis Tamouridis (Greece) 55
3 Sean Finning (Australia) 49
4 Wim Stroetinga (Netherlands) 33
5 Anthony Chapman (New Zealand) 28
6 Ilya Chernyshov (Kazakhstan) 12
7 Kam-Po Wong (Hong Kong) 6
8 Martin Gilbert (Canada) 5
9 James Carney (USA) 5
10 Rafal Ratajczyk (Poland) 4
11 Alessandro Mazzolani (Italy) 3
12 Mohd Jasmin Ruslan Mohd (Malaysia) 3
13 Juan Jose De La Rosa (Mexico) 0
14 Konstantin Ponomarev (Russia) 0
DNF Matthew Brammeier (Great Britain) 5
DNF Ralph Zimmermann (Switzerland) 2


Valley of the Sun - Arizona

Stage 1 - Individual Time Trial 19 km

Men
1 Brian Sheedy (Advantage Benefits) 23:21
2 Ryan Blickem (Health Net presented by Maxxis) at 0:29
3 Austin King (Cycling Center-Bioracer) 0:57
4 Giacarlo Checchi (Team Monex) 0:59
5 Steven Cozza (USA U-23 National Team) s.t.
6 Clayton Barrows (Rocky Mountain) 1:08
7 Michael Carter 1:09
8 Peter Andersen (Carina Homes) 1:23
9 Carlos Vargas (Team Monex) 1:24
10 Tyler Farrar (Health Net presented by Maxxis) s.t.

13 Ryan Roth (Gearsracing.com) 1:39
66 Kevin Miller (Jet Fuel Coffee) 3:54
73 Mark Pozniak (Jet Fuel Coffee) 4:19


Women
1 Kristin Armstrong (T-Mobile) 25:58
2 Kimberly Baldwin (T-Mobile) at 0:29
3 Mari Holden (T-Mobile) 0:55
4 Betsy Bloom-Galenti (Bicycle John's Ser) 1:09
5 Genevieve Jeanson 1:16
6 Catherine Dickson (Bicycle Ranch) 1:23
7 Kori Seehafer (T-Mobile) s.t.
8 Christina Ruiter (Ford-Basis) 1:34
9 Rebecca Much (T-Mobile) 1:51
10 Lara Kroepsch (T-Mobile) 2:17

Stage 2

Men
1 John Murphy (USA) Krystal 3:39:38
2 Tyler Farrar (USA) Health Net presented by Maxxis
3 Austin King (USA) Cycling Centre

4 Ryan Roth (Can) Gearsracing.com
14 Kevin Miller (Can) Jet Fuel both s.t.



Women
1 Ina Teutenberg (Ger) T-Mobile 2:48:27
2 Genevieve Jeanson (Can) Rona
3 Kristin Armstrong (USA) T-Mobile both s.t.


Trofeo Luis Puig - Spain

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bartolo 4:08:47
2 Isaac Galvez (Esp) Illes Balears
3 Oscar Freire (Esp) Rabobank
4 Francisco Jose Ventoso (Esp) Saunier Duval-Prodir
5 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling
6 Luciano Pagliarini (Bra) Liquigas-Bianchi
7 Marco Velo (Ita) Fassa Bartolo
8 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
9 Constantino Zaballa (Esp) Saunier Duval-Prodir
10 Jon Del Rio (Esp) Andalucia Paul Versan

28 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling
31 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling all s.t.
69 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling at 0:08
92 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi 0:11
97 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling s.t.
104 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling 0:27

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login