Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

April 25/05 12:16 pm - MTB XC World Cup #1: Full Results


Posted by Editoress on 04/25/05
 

MTB World Cup #1 Spa Francochamps, Belgium

Reports brought to with the support of Human Kinetics Publishers and Gestev

Women
1. Marie-Helene Premont (Can) Rocky Mountain Business Objects1:25:26
2. Gunn-Rita Dahle (Nor) Multivan Merida Biking Teamat 0:43
3. Irina Kalentieva (Rus) Multivan Merida Biking Team3:01
4. Sabine Spitz (Ger) Specialized4:05
5. Maja Wsoszczowska (Pol) Lotto PZU S.A4:24
6. Margarita Fullana (Esp) Be One4:27
7. Mary Mcconneloug (USA) Seven Cycles6:16
8. Bernardine Boog-Rauwerda (Ned) Netherlands National6:45
9. Sabrina Enaux (Fra) Lapierre International6:54
10. Katrin Leumann (Sui) Fischer - BMC7:16
11. Maria Ostergren (Swe)7:26
12. Annabella Stropparo (Ita) A.S. Spreafico Olympus7:40
13. Nicole Cooke (GBr)8:40
14. Lene Byberg (Nor) Multivan Merida Biking Team8:59
15. Adelheid Morath (Ger)9:22
16. Cecile Rode (Fra) Orbea9:50
17. Anna Szafraniec (Pol) Lotto PZU S.A10:41
18. Barbel Jungmeier (Aut)10:48
19. Petra Henzi (Sui) Fischer-BMC10:53
20. Evelyn Staffler (Ita)11:03
21. Magdalena Sadlecka (Pol) Lotto PZU S.A11:30
22. Robyn Wong (NZl)11:35
23. Severine Hansen (Fra)11:53
24. Kiara Bisaro (Can) GearsRacing.com12:45
25. Katrin Schwing (Ger)12:45
26. Elisabeth Osl (Aut)13:16
27. Nina Homovec (Slo)13:51
28. Ivonne Kraft (Ger)13:58
29. Sarah Koba (Sui)14:07
30. Maaris Meier (Est)14:23
31. Sonia Foote (NZl)14:23
32. Daniela Louis (Sui)15:11
33. Laura Turpijn (Ned)15:29
34. Trish Sinclair (Can) Scott Racing Team15:56
35. Cristina Mascarreras Sabria (Esp)16:16
36. Elena Giacomuzzi (Ita)16:28
37. Asa Erlandsson (Esp)16:32
38. Nadja Walker (Sui)16:34
39. Arielle Van Meurs (Ned)16:38
40. Jenny Copnall (GBr)16:59
41. Sarka Chmurova (Cze)17:42
42. Maria Osl (Aut)17:49
43. Maroussia Rusca (Sui)18:14
44. Petra Hofs (Ned)18:46
45. Beth Mc Cluskey (Irl)19:00
46. Hazel Wakefield (GBr)19:04
47. Elina Sophocleous (Cyp)19:25
48. Saskia Elemans (Ned)19:53
49. Emilie Siegenthaler (Sui)19:57
50. Laurence Leboucher (Fra)20:06
51. Catherine Delfosse (Bel)20:29
52. Sandra Walter (Can)20:52
53. Caroline Jackson (GBr)21:03
54. Katy Middlehurst (GBr)21:30
55. Caroline Besseyrias (Fra)22:03
56. Sara Danielson (Swe)22:07
57. Birgit Jungst (Ger)22:07
58. Teresa Jansova (Cze)22:53
59. Franziska Roethlin (Sui)23:04
60. Ruth Mcgavigan (GBr)23:58
61. Carmen Gonzales (Esp)24:16
62. Almut Grieb (Ger)25:11
63. Ingrid Van Der Vlist (Ned)29:04
64. Jenni King (Aus)30:08
65. Pavla Havlikova (Cze)37:32
66. Ingrid Bosscha (Ned)-1 lap
67. Monika Heuveling (Ned)-1 lap
68. Hilde Quintens (Bel)-1 lap
69. Lidy Spierings (Ned)-1 lap
70. Rebecca Mcconnell (Aus)-2 lap
DNF. Nina Gohl (Ger)
DNF. Sophie Johnson (GBr)
DNS. Lorye Christophel (Bel)
DNS. Anna Enocsson (Swe)
DNS. Catrine Josefsson (Swe)
DNS. Sandra Klose (Ger)
DNS. Marianne Teerenstra (Ned)
DNS. Carissa Wilkes (NZl)
Men
1. Julien Absalon (Fra) Bianchi Agos1:57:53
2. Roel Paulissen (Bel) Giantat 1:19
3. Jean-Christophe Peraud (Fra) Lapierre International1:38
4. Christoph Sauser (Sui) Siemens Cannondale1:53
5. Thomas Frischknecht (Sui) Swisspower Mountainbike-Team2:06
6. Fredrik Kessiakoff (Swe) Siemens Cannondale2:15
7. Jose Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team2:26
8. Sergiy Rysenko (Ukr) Ukraine2:36
9. Miguel Martinez (Fra) Commencal Oxbow2:36
10. Lado Fumic (Ger) Fumic Racing Team3:03
11. Marek Galinski (Pol) Lotto PZU S.A3:26
12. Oliver Beckingsale (GBr)3:46
13. Erwin Bakker (Ned)4:01
14. Jochen Käss (Ger) Giant Racing Team4:10
15. Sid Taberley (Aus) Specialized4:10
16. Liam Killeen (GBr) Specialized4:15
17. Balz Weber (Sui)4:29
18. Peter Pouly (Fra)4:49
19. Silvio Bundi (Sui)4:59
20. Jerome Chevalier (Fra)5:01
21. Marco Bui (Ita)5:37
22. Yury Trofimov (Rus)5:44
23. Michael Weiss (Aut)5:53
24. Jakob Fuglsang (Den)6:12
25. Ralph Naf (Sui)6:25
26. Marti Gispert Labarta (Esp)6:32
27. Manuel Fumic (Ger) Fumic Racing Team6:33
28. Nino Schurter (Sui)7:00
29. Moritz Milatz (Ger)7:08
30. Mirko Pirazzoli (Ita)7:30
31. Carlos Coloma Nicolas (Esp)7:35
32. Christof Bischof (Sui)7:42
33. Andreas Dilger (Ger)7:45
34. Martin Gujan (Sui)7:53
35. Wolfram Kurschat (Ger)8:41
36. Gion Manetsch (Sui)8:55
37. Jader Zoli (Ita)9:03
38. Igor Bogdan (Ukr)9:14
39. Marc Trayter Alemany (Esp)9:19
40. Kashi Leuchs (NZl)9:45
41. Thijs Al (Ned)9:57
42. Haakon Austad (Nor)10:05
43. Adam Craig (USA)10:06
44. Michael Broderick (USA)10:08
45. Milan Spesny (Cze)10:23
46. Frederic Frech (Fra)10:27
47. Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea-GD Deportivo10:40
48. Oleksandr Yakymenko (Ukr)10:48
49. Johann Pallhuber (Ita)11:04
50. Sergio Mantecon Guttierrez (Esp)11:16
51. Bas Peters (Ned)11:30
52. Jurg Graf (Sui)11:31
53. Jelmer Pietersma (Ned)11:53
54. Benjami Rudiger (Ger)12:10
55. Toni Longo (Ita)12:21
56. Thomas Dietsch (Fra)12:35
57. Hannes Metzler (Aut)12:40
58. Till Marx (Sui)12:45
59. Filip Eberl (Cze)12:46
60. Johannes Sickmuller (Ger)12:47
61. Ludovic Dubau (Fra)12:57
62. Lars Petter Nordhaug (Nor)12:57
63. Stephane Tempier (Fra)13:00
64. Maarten Tjallingii (Ned)13:14
65. Leonardo Zanotti (Ita)13:19
66. Fabio Bernasconi (Sui)13:55
67. Kryspin Pyrgies (Pol)14:08
68. Oriol Morata Abril (Esp)14:12
69. Karl Platt (Ger)14:28
70. Philip Spencer (GBr)14:37
71. Emil Lindgren (Swe)14:48
72. Mike Felderer (Ita)14:52
73. Jiri Novak (Cze)14:56
74. Flavio Derungs (Sui)14:59
75. Fredrik Modin (Swe)16:00
76. Eloi Gispert (Esp)16:25
77. Sebastien Hansen (Fra)16:48
78. Karl Markt (Aut)17:11
79. Guillermo Bogas Oliva (Esp)17:28
80. Alejandro Diaz De La Pena Lopez (Esp)17:50
81. Andreas Tiberi (Ita)17:52
82. Joris Boillat (Sui)17:57
83. Roman Rametsteiner (Aut)18:01
84. Jiri Friedl (Cze)18:06
85. Maxim Gogolev (Rus)18:06
86. Dariusz Batek (Pol)18:07
87. Igor Baretto (Ita)18:28
88. Yannick Bernasconi (Sui)18:32
89. Steffen Thum (Ger)18:35
90. Alban Lakata (Aut)18:39
91. Ruben Ruzafa Cueto (Esp)18:42
92. Pierre Lebreton (Fra)18:51
93. Roland Abächerli (Sui)19:08
94. Jose Manuel Garcia Rodriguez (Esp)19:33
95. Raffael Schmid (Sui)19:37
96. Gody Jacobs (Bel)20:06
97. Thomas Roccaro (Sui)20:13
98. Nicolas Filippi (Fra)20:18
99. Emil Jamnicz (Cze)20:41
100. Simon Richli (Sui)20:56
101. Christophe Herisset (Fra)20:57
102. Dominiek Ranson (Bel)21:39
103. Tim Ottens (Ned)21:48
104. Andreas Kugler (Sui)21:54
105. Luka Hanus (Svk)21:58
106. Miha Solar (Slo)22:33
107. William Bjergfelt (GBr)23:11
108. Romain Dewaele (Fra)23:22
109. Matthijs Wagenaar (Ned)23:54
110. Jordi Riera Valls (Esp)24:39
111. Sebastien Delfosse (Bel)25:13
112. Frank Schotman (Ned)-1 lap
113. Torsten Marx (Ger)-1 lap
114. Karel Videcky (Cze)-1 lap
115. Bjorn Brems (Bel)-1 lap
116. Micha De Vries (Ned)-1 lap
117. Mickael Giraud (Fra)-1 lap
118. Ovidiu-Tudor Oprea (Rom)-1 lap
119. Philip Tavell (Swe)-1 lap
120. Ludovic Mottet (Bel)-1 lap
121. Nicola Rohrbach (Sui)-1 lap
122. Ivan Schalbetter (Sui)-1 lap
123. Roy Van Heeswijk (Ned)-1 lap
124. Robert Odink (Sui)-1 lap
125. Marcel Groothuismink (Ned)-1 lap
126. Joris Massaer (Bel)-1 lap
127. Jean-Eude Demaret (Fra)-1 lap
128. Xavier Carnicer (Esp)-1 lap
129. Axel Bult (Ned)-1 lap
130. Benjamin Giraud (Fra)-1 lap
131. Sam Malfliet (Bel)-1 lap
132. Marc Golz (Ger)-2 lap
133. Melvin Legros (Bel)-2 lap
134. Samuel Carraux (Sui)-2 lap
135. Jordi Vila (Esp)-2 lap
136. Marios Athanasiades (Cyp)-2 lap
137. Maarten Krommendijk (Ned)-2 lap
DNF. Ivan Alvarez Guttierrez (Esp)
DNF. Peter Riis Andersen (Den)
DNF. Hans Becking (Ned)
DNF. Tim Bohme (Ger)
DNF. Kristof Bomans (Bel)
DNF. Pavel Boudny (Cze)
DNF. Urs Foehn (Sui)
DNF. Carl Friberg (Swe)
DNF. Hannes Genze (Ger)
DNF. Roland Golderer (Ger)
DNF. Franz Hofer (Ita)
DNF. Michael Hutter (Sui)
DNF. Perrin Jonas (Sui)
DNF. Radim Korinek (Cze)
DNF. Martin Kraler (Aut)
DNF. Jaroslav Kulhavy (Cze)
DNF. Klaus Nielsen (Den)
DNF. Pierre Geoffrey Plantet (Fra)
DNF. Max Plaxton (Can)
DNF. Cedric Ravanel (Fra)
DNF. Simon Richardson (GBr)
DNF. Wilko Rochow (Ger)
DNF. Daniel Schutz (Sui)
DNF. Christoph Soukup (Aut)
DNF. Jimmy Tielens (Bel)
DNF. Juan Pedro Trujillo (Esp)
DNF. Florian Vogel (Sui)
DNF. Tomas Vokrouhlik (Cze)
DNF. Robert Vrecer (Slo)
DNS. Frank Lehmann (Ger)
DNS. Stefan Sahm (Ger)
DNS. Rene Tann (Ger)
DNS. Zak Toogood (GBr)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login