Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

June 11/05 4:13 am - World Cup 4X #3: Final Results


Posted by Editoress on 06/11/05
 

World Cup 4X #3 Schladming, Aut

Women

Final
1. Anneke Beerten (Ned) Specialized Factory Racin
2. Joey Gough (GBr)
3. Sari Joergensen (Sui)
4. Jill Kintner (USA)

Small Final
5. Fionn Griffiths (GBr)
6. Anita Molcik (Aut) Arbo Rsp Downhill Racing
7. Anja Jerenko (Ger)
8. Diana Marggraff (Ecu) Zenith-Mtb-International

Qualifications
9. Michela Thaler (Ita) Arbo Rsp Downhill Racing
10. Dalma Kiss (Hun)
11. Sonja Granzow (Ger)
DNS. Jana Horakova (Cze)
DNS. Zsofia Koczka (Hun)

Men

Final
1. Brian Lopes (USA) GT
2. Cedric Gracia (Fra) Siemens Cannondale Mtb Ra
3. Michal Prokop (Cze)
4. Filip Polc (Svk)

Small Final
5. Scott Beaumont (GBr) Team Kona Beaumont Racing
6. Jared Graves (Aus)
7. Kyle Strait (USA) Specialized Factory Racin
8. Michal Marosi (Cze)

1/4 Finals
9. Nathan Rennie (Aus)
10. Guido Tschugg (Ger)
11. Will Longden (GBr)
12. Frans Sjoblom (Swe)
13. Kamil Tatarkovic (Cze) Kona Les Gets
14. Chris Powell (USA) Specialized Factory Racin
15. Roger Rinderknecht (Sui) Commencal Oxbow
16. Robin Baloochi (USA)

1/8 Finals
17. Romain Saladini (Fra) Commencal Oxbow
18. Jan Novak (Cze)
19. Jakub Hnidak (Cze)
20. Reto Schmid (Sui)
21. Duncan Ferris (GBr)
22. Oscar Colombo (Ita)
23. Philipp Meyer (Ger)
24. Borut RozIic (Slo)
25. Mickael Deldycke (Fra)
26. Lukas Tamme (Cze)
27. Thomas Schafer (Ger)
28. Andrea Bruno (Ita)
29. Luka Novak (Slo)
30. Sam Hill (Aus)
31. Roman Lagler (Aut)
32. Nico Seidel (Ger)

1/16 Finals
33. Johannes Fischbach (Ger)
34. Matej Vitko (Svk)
35. Leiv Ove Nordmark (Nor)
36. Sidney Gerber (Sui)
37. Grzegorz Borodajka (Pol)
38. Robin Wallner (Swe)
39. Mario Jarrin (Ecu) Zenith-Mtb-International
40. Stefan Scherz (Ger)
41. Peter Fernbach (Aut) Arbo Rsp Downhill Racing
41. Lukas Mechura (Cze)
43. Nicolas Siedl (Aut)
44. Leander Angerer (Ger)
45. Daniel Schaefer (Ger)
46. Tomas Pagac (Svk)
47. Lukas Jaeger (Sui)
48. Jiri Placek (Cze) Max Cursor
49. Bryn Atkinson (Aus)
50. David Wardell (GBr)
51. Filip Matus (Cze)
52. Tilen Frank (Slo)
53. Michal Pribyl (Cze)
54. Andi Deutschenbaur (Ger)
55. Matthias Schell (Ger)
56. Erik Kallstrom (Swe)
57. Lluis Lacondeguy Alier (Esp)
58. Jurgen Harrer (Aut)
59. Gabor Deli (Hun)
60. Ernst Jirsak (Aut)
61. Anze Cerin (Slo)
62. Matej Stapic (Slo)
63. Bostjan Volf (Slo) Arbo Rsp Downhill Racing
64. Sergey Maltsev (Rus)

Qualifications
65. Markus Baumann (Sui)
66. Kai Schugk (Ger)
67. Guido Dracone (Ita)
68. Geza Kinda (Rou)
69. Jan Poric (Slo)
70. Caius Riscuta (Rou)
71. Markus Pekoll (Aut)
72. Marco Zingg (Sui)
73. Mihai Mos (Rou)
74. Bozan Mitkov (Cze)
DSQ. Andreu Lacondeguy Alier (Esp)
DNF. Nathaniel Goiny (Ger)
DNF. Luka Verstovsek (Slo)
DNS. Greg Minnaar (RSA) Team G-Cross Honda
DNS. Tomas Slavik (Cze)
DNS. Gee Atherton (GBr)
DNS. Dan Atherton (GBr)
DNS. Tom Braithwaite (GBr)
DNS. Martin Engleitner (Aut)
DNS. Chris Kovarik (Aus)
DNS. Alexander Rockenberg (Ger

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login