Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

July 1/05 8:13 am - Chin Picnic Criterium Full Results


Posted by Editoress on 07/1/05
 

CHIN Picnic Criterium Toronto ON, Friday July 1st
Presented by the Midweek Cycling Club

Senior 3 Men - 36.72 km
1. Taylor Martin (Hummingbirds International Cycling Club - RS3E)0:53:26
2. Fred Perez (Cycle Cambridge.Com - Kicx 99.5 - RS3)
3. Greg Cavanagh (Independent - RS3)
4. Michael Dekelver (Ottawa Bicycle Club - RS3)
5. Brian Ciazynski (St. Catharines Cycling Club - RS3)
6. Rene Menard (Velo Sommer - RS3)
7. Jamey Gildiner (Midweek Cycling Club - RS3)
8. Bob Hayes (Pavan Cycling Club - RS3)
9. Stephane Deshaies (St. Catharines Cycling Club - RS3)
10. David Cramer (Cycle Solutions - RS3E)
11. Jeff Kestenberg (D'Ornellas Racing Team - RS3)
12. Michael Amaral (Mississauga Bicycle Racing Club - RS3)
13. Nicholas Vienneau (Independent - RS3)
14. Doug Fraser (Cavern Cycles - Sneaky Dees - RS3)
15. Steven Smith (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RS3)
16. Marco Li (Aquila Racing / Racer Sportif - RS3)
17. Ernesto Alvarez (Cavern Cycles - Sneaky Dees - RS3)
18. Shawn Cranwell (Independent - RS3)
19. Pavle Stanojevic (Mississauga Bicycle Racing Club - RS3)
20. Chris Kirk (Independent - RS3)
21. John Grootveld (Pavan Cycling Club - RS3)
22. Stephane Marcotte (Cycle Solutions - RS3)
23. Jarvis Chau (Cycle Solutions - RS3E)
24. Duncan Jackson (Cycle Cambridge.Com - Kicx 99.5 - RS3)
25. Garth Logan (Waterloo Cc / The Flying Dogs - RS3)
26. Shawn Staff (Cycle Solutions - RS3)
27. Paul Venturelli (Midweek Cycling Club - RS3)
28. Aryeh Smith (Independent - RS3)
29. Michael Cumming (Independent - RS3)
30. Neil Johnson (Ottawa Bicycle Club - RS3)
31. Greg Wells (Pavan Cycling Club - RS3)
32. Chris Lintaman (Independent - RS3)
33. Gordon Zacharchuk (St. Catharines Cycling Club - RS3)
34. Darko Antic (Independent - RS3)
35. Gibson Boyd (Cavern Cycles - Sneaky Dees - RS3)
36. Gabdury Prorier (Independent - RS3)
37. Trent Casey (Independent - RS3)
38. Danny Loo (Independent - RS3)
39. Kevin Nelson (West Of Quebec Wheelers - RS3)all s.t.
40. Matthew Townsend (Reynolds Cycle - RS3)
41. Jeremy Rethazy (Midweek Cycling Club - RS3)
DNF . Scott Lundy (Sport Swap Racing - RS3E)
DNF . Martin Hoffman (Cycle Solutions - RS3)
DNF . Mehdi Mollahasani (Dornellas - RS3)
DNF . Michael Chappell (Independent - RS3)
DNF . Nicholas Vienneau (Independent - RS3)
DNS. Isaac Smith (St. Catharines Cycling Club - RS3)
RU17 & Master D Men - 34.68 km
1. Ricardo Perea (Midweek Cycling Club - RU17)0:50:03
2. Joseph Veloce (St. Catharines Cycling Club - RU17)
3. Darren Korten (St. Catharines Cycling Club - RU17)
4. Jan Zak (Independent - RJ)all s.t.
5. Fernando Greco (Brampton Cycling Club - RMD)1:58
Master BC Men - 37.74 km
1. Craig J. Burge (Independent - RMB)00:54:08
2. Marc Polsinelli (Pavan Cycling Club - RMB)
3. Adrian Jackson (M.I. Racing - RMB)
4. James Brooks (Independent - RMB)
5. Garnett Abbey (D'Ornellas Racing Team - RMB)
6. Robert Brehn (Jet Fuel Coffee - RMB)
7. Mauro Martini (Pavan Cycling Club - RMB)
8. Phill Vermette (Midweek Cycling Club - RMB)
9. James Layfield (Team R.A.C.E - RMB)
10. John Holland (Jet Fuel Coffee - RMB)
11. Aubrey Bryce (D'Ornellas Racing Team - RMC)
12. Edward Renkema (St. Catharines Cycling Club - RMB)
13. Jim Davis (Jet Fuel Coffee - RMB)
14. Peter Kofman (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RMB)
15. Ed Campbell (St. Catharines Cycling Club - RMB)
16. Bruce Camacho (D'Ornellas Racing Team - RMC)
17. Gord Mickovski (Newmarket Eagles Cc - RMB)
18. Yan Bogobowice (Independent - RMC)
19. Stefan Kramer (Midweek Cycling Club - RMB)
20. Ilija Petrovski (D'Ornellas Racing Team - RMB)
21. Douglas Holt (Aquila Racing / Racer Sportif - RMB)
22. Jacques Guenette (Independent - RMB)
23. Malcolm Eade (D'Ornellas Racing Team - RMB)
24. Gregory T. Cushing (D'Ornellas Racing Team - RMB)
25. Craig Maceachern (Independent - RMB)
26. Clyde Gilbey (Wolverine Sports Club - RMB)
27. Chris Chambers (Team R.A.C.E - RMB)
28. Robert Szasz (Jet Fuel Coffee - RMB)
29. Gary Scully (Oakville Race Team - RMB)
30. Paul O'Blenes (The Cyclery - RMB)
31. Brent Aquino (Pavan Cycling Club - RMB)
32. Andy Dickison (Independent - RMB)
33. Frank Sawinsky (Brampton Cycling Club - RMB)
34. Stephen Ciazynski (St. Catharines Cycling Club - RMC)
35. Carmine Caravaggio (Pavan Cycling Club - RMB)
36. Pierre Perrin (Mississauga Bicycle Racing Club - RMB)
37. Philip Serniak (Independent - RMB)
38. Dennis Sartori (La Bicicletta - J Lindeberg - RMB)
39. Ernie Tataryn (Bicycles Plus - RMB)
40. Steve Cooke (Neworld Cycle - RMB)
41. Leonard Stolk (St. Catharines Cycling Club - RMB)
42. Rob Good (Waterloo Cc / The Flying Dogs - RMB)
43. Dave Britnell (Jet Fuel Coffee - RMB)
44. Fred Heikoop (St. Catharines Cycling Club - RMB)
45. Paul Choquette (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RMB)
46. Bruno Grossi (Pavan Cycling Club - RMB)
47. Terry Chappell (Independent - RMC)
48. Ihor Hayda (Independent - RMB)
49. Adam Kulchyski (Oakville Cycling Team - RMB)all s.t.
50. Orsi Esposo (Independent - RMB)3:47
51. Peter Kraiker (D'Ornellas - RMC)6:16
DNF*. Sergio Bolzon (Independent - RMB)
DNF*. Stanislaw Bielak (Aquila Racing / Racer Sportif - RMB)
DNF*. Bob West (St. Catharines Cycling Club - RMB)
DNF*. Mike Viel (Pavan Cycling Club - RMC)
DNF*. Robert Droughan (Midweek Cycling Club - RMB)
DNF . David Lee Shee (La Bicicletta - J Lindeberg - RMC)
Junior Men - 36.72 km
1. Alexander Korten (St. Catharines Cycling Club - RJ)00:52:28
2. Thomas Foster (Independent - RJ)
3. Craig Browne (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RJ)
4. Darren English (Midweek Cycling Club - RJ)
5. Sebastian Porten (Gears Racing.Com - RJ)
6. Jonathan Prosser (Hamilton Cycling Club - RJ)
7. Kevin Hazzard (Mcmaster Cycling Club - RJ)
8. Nick Hillier (Independent - RJ)
9. Andrew Hunt (St. Catharines Cycling Club - RJ)all s.t.
Master A & Junior Men - 39.78 km
1. Chris Wood (Waterloo Cc / The Flying Dogs - RMA)00:56:55
2. Gerard Yeates (Sport Swap Racing - RMA)
3. Paolo Eugeni (Reynold Koolini Racing Team - RMA)
4. Craig J. Burge (Independent - RMB)
5. James Brooks (Independent - RMB)
6. Chris Bartholomew (Peterborough Cycling Club - RMA)
7. Robert Chiocca (Wheels Of Bloor - RMA)
8. Christopher Adams (Independent - RMA)
9. Tim Blackwell (Aztech / Cyclepath - RMA)
10. Roberto Zuech (Reynold Koolini Racing Team - RMA)
11. Aubrey Bryce (D'Ornellas Racing Team - RMC)
12. Charlie Squires (Westhaven Homes Ct - RMA)
13. Steve Heck (Sport Swap Racing - RMA)
14. Paul Greene (Chain Reaction - RMA)
15. Christopher Bolton (Wheels Of Bloor - RMA)
16. Carlos Barros (La Bicicletta - J Lindeberg - RMA)
17. Michael Sankey (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RMA)
18. Eric Petersen (Westhaven Homes Ct - RMB)
19. James Layfield (Team R.A.C.E - RMA)
20. Jeff Sharafbayani (Neworld Cycle - RMA)
21. Jean-Paul Tesolin (Brampton Cycling Club - RMA)
22. Gord Woolley (Bikesports - Pfaff Rt - RMB)
23. John Pucic (D'Ornellas Racing Team - RMA)
24. Thomas Howell (Sport Swap Racing - RMA)
25. Mike Novo (Waterloo Cc / The Flying Dogs - RMA)
26. Travis Joyce (Mississauga Bicycle Racing Club - RMA)
27. David Thompson (Independent - RMA)
28. Antonio Liokossis (Coachchris.Ca - RMA)
29. Tom Villano (Sport Swap Racing - RMA)
30. W. Drew Robertson (Sport Swap Racing - RMA)
31. Dave Labancz (Neworld Cycle - RMA)
32. Andrew Doble (Team Hardwood - RMA)
33. Philip Spearman (Peterborough Cycling Club - RMA)
34. Brian Haum (Independent - RMA)
35. Bobby Mrvelj (Mississauga Bicycle Racing Club - RMB)
36. Jon Barnes (Team Hardwood - RMA)
37. Stuart Mckay (Mississauga Bicycle Racing Club - RMA)
38. James Mcewen (Midweek Cycling Club - RMA)
39. Philip Moore (Cyclepath Oakville - RMA)
40. Steve Holditch (Waterloo Cc / The Flying Dogs - RMA)
41. Derek Koops (Mississauga Bicycle Racing Club - RMA)
42. Malcolm Eade (D'Ornellas Racing Team - RMB)
43. Michael Forsdike (Reynold Koolini Racing Team - RMA)
44. Vernon Chant (Sport Swap Racing - RMA)
45. Rob West (Independent - RMA)
46. Gregory Moore (Midweek Cycling Club - RMA)
47. Dave Scott (Waterloo Cc / The Flying Dogs - RMA)
48. Dave Britnell (Jet Fuel Coffee - RMB)
49. Jayson Baillie (Mississauga Bicycle Racing Club - RMA)
50. Anthony Simpson (Mississauga Bicycle Racing Club - RMA)
51. Rob Good (Waterloo Cc / The Flying Dogs - RMB)
52. Chris Kiziak (Bikesports - Pfaff Rt - RMA)
53. Don Magie (Independent - RMA)
54. Andrew Rucklidge (Wheels Of Bloor - RMA)
55. Tom Gramegna (Mississauga Bicycle Racing Club - RMA)
56. Chris May (Independent - RMA)
57. Brian Tait (Independent - RMA)
58. Greg Cavanagh (Independent - RMA)
59. Daniele Zucconi (Independent - RMA)all s.t.
DNS. Dan Robertson (Midweek Cycling Club - RMA)
DNS. Chris Chambers (Team R.A.C.E - RMB)
DNS. Fred Heikoop (St. Catharines Cycling Club - RMB)
Women - 36.72 km
1. Merrill Collins (La Bicicletta - J Lindeberg - RS1)00:56:35
2. Amanda Shaw (Team Biovail - RS2)
3. Anita Lagler (Wheels Of Bloor - RS3)
4. Julia Farell (Wheels Of Bloor - RS1)
5. Heather Davidson (Mississauga Bicycle Racing Club - RS3)
6. Adrienne Desjardine (Team R.A.C.E - RS3)
7. Krystal Jeffs (Mcmaster Cycling Club - RS3E)
8. Ireen Wieditz (Wheels Of Bloor - RS3)
9. Rosemary Garlapow (Terry Precision Cycling Team - RS1)
10. Corinne Roos (London Centennial Wheelers - RMW)
11. Anne Guzman (Mississauga Bicycle Racing Club - RS3)
12. Beth Bissell (Midweek Cycling Club - RMW)
13. Rebecca Nelson (Mississauga Bicycle Racing Club - RS2)
14. Andrea Bacik (Mississauga Bicycle Racing Club - RMW)
15. Lori Kofman (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RMW)
16. Cherilee Garofano (Independent - RMW)all s.t.
17. Andrea Bowker (D'Ornellas - RMW)1:25
18. Karuna Govind (D'Ornellas Racing Team - RMW)2:53
19. Jane Thomson (Arrow Racing - RU17)4:55
DNF . Lisa Slaven (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RS3E)
DQ. Jessica Spence (Cavern Cycles - Sneaky Dees - RS3)
DNF . Lorraine Lord (Team R.A.C.E. - RMW)
DNF . Lucinda Wallace (Mississauga Bicycle Racing Club - RMW)
DNF . Karen Dyck (Aquila Racing / Racer Sportif - RMW)
DNF . Milen Munro (Independent - RS3)
DNF . Celeste Merey (Cavern Cycles - Sneaky Dees - RS3)
DNS. Nada Pasko (Midweek Cycling Club - RS3)
Senior 1&2 Men - 79.56 km
1. Tim Lefebvre (Jet Fuel Coffee - RS1)01:49:59
2. Dan Lefebvre (Gears Racing.Com - RS1)
3. Jeffrey Hansen (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
4. Thorben Wieditz (Pavan Cycling Club - RS1)
5. Peter Morse (Chain Reaction - RS1)
6. Nathan Chown (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
7. Steve Bauer (Steve Bauer Bike Tours - RS1)
8. Jason Valenti (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RS1)
9. Ramon Mira De Orduna (St. Catharines Cycling Club - RS1)
10. Gerard Yeates (Sport Swap Racing - RMA)
11. Andrew Hickman (Mississauga Bicycle Racing Club - RS2)
12. Malcolm Munro (Pavan Cycling Club - RS1)
13. Garnett Abbey (D'Ornellas Racing Team - RMB)
14. Bryan Rusche (Cyclissimo Cycling Club - RS2)
15. Andrew Randell (Jet Fuel Coffee - RS1)
16. Isaac Smith (St. Catharines Cycling Club - RS3)
17. Michael Dennis (Midweek Cycling Club - RS2)
18. Chris Atkins (La Bicicletta - J Lindeberg - RS1)
19. Adam Garlapow (Shickluna - RS1)
20. Paul Rego (Coach Chris.Ca / All Season Sports - RS1)
21. Buck Miller (Jet Fuel Coffee - RS1)
22. Benjamin Jamesson (Shickluna - RS2)
23. Jason Skalski (Preferred Care - RS2)
24. Blair Purvis (Khs Bicycles Canada - RS2)
25. Nat Faulkner (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
26. Mathew Hewitt (Frank's Red Hot - RS2)
27. Michael Luther (Preferred Care - RS1)
28. Damian Kurzawinski (Midweek Cycling Club - RS2E)
29. Patrick Shea (Khs Bicycles Canada - RS1)
30. Joe Lepine (Independent - RS2)
31. Peter Sanowar (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
32. Christopher Tirone (Buffalo Bicycling Club - RS1)
33. Darko Ficko (La Bicicletta - J Lindeberg - RS1)
34. Paul Telisman (Advantage Benefits Group Cycling Team - RS2)
35. Shane Lavell (St. Catharines Cycling Club - RS2)
36. Mauro Martini (Pavan Cycling Club - RMB)
37. Mike Viel (Pavan Cycling Club - RMC)
38. Don Zuck (Pavan Cycling Club - RS1)
39. Chris Isaac (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
40. Matt Forfar (St. Catharines Cycling Club - RS2)
41. Brent Aquino (Pavan Cycling Club - RMB)
42. Eduardo Maset (Pavan Cycling Club - RS1)
43. Robert Mann (Khs Bicycles Canada - RS2)
44. Stirling Mcarthur (Mississauga Bicycle Racing Club - RS2)
45. Ed Makarchuk (Khs Bicycles Canada - RS2)
46. Przemyslaw Mikolajczyk (Paged Mbk Scout - RS2)
47. Giusseppe Giuliano (Jet Fuel Coffee - RS1)
48. Heath Cockburn (La Bicicletta - J Lindeberg - RS1)
49. Marc Polsinelli (Pavan Cycling Club - RMB)
50. Greg Roth (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
51. Jason Maclaren (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
52. Josh Hall (Jet Fuel Coffee - RS1)
53. Mark Pozniak (Jet Fuel Coffee - RS1E)all s.t.
DNF*. James Costello (Independent - RS2)
DNF*. Mark Castilloux (Schickluna - RS2)
DNF*. Matt Hansen (Jet Fuel Coffee - RS1)
DNF*. Brandon Crichton (Italpasta - Transport Belmire - RS2E)
DNF*. Robert D'Amico (Pavan Cycling Club - RS2)
DNF*. Piers Davidge (Gearsracing.Com - RS2)
DNF*. Rodney Mcewan (Independent - RS2)
DNF . Daniel Maggiacomo (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
DNF*. Richard Bowker (Italpasta - Transport Belmire - RS1)
DNF . Todd Backes (Handlebars Cc - RS1)
DNF . Paolo Eugeni (Reynold Koolini Racing Team - RMA)
DNF . Mark Hinnen (La Bicicletta - J Lindeberg - RS2)
DNF . Kyle Smith (Midweek Cycling Club - RS2E)
DNF . Rob Hiscock (St. Catharines Cycling Club - RS2)
DNF . Scott Dorfman (Handlebars Cc - RS1)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login