Stage Results - Solo Men - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 8 Team Jason
    Jason Sager (United States)
02:04:50 + 00:00:00
2 1 Team Kris
    Kris Sneddon (Canada)
02:06:55  + 00:02:05
3 2 Team Spencer
    Spencer Paxson (None)
02:06:55  + 00:02:05
4 11 Team Barry
    Barry Wicks (United States)
02:06:56  + 00:02:06
5 123 Team Tristan
    Tristan Uhl (United States)
02:09:22  + 00:04:32
6 3 Team Erik
    Erik Skovgaard Knudsen (Denmark)
02:10:17  + 00:05:27
7 6 Team Oliver
    Oliver Zurbruegg (None)
02:10:57  + 00:06:07
8 140 Team Toby
    Toby Swanson (United States)
02:12:01  + 00:07:11
9 32-2 Team Garett
    Garett Heitman (United States)
02:12:33  + 00:07:43
10 10 Team Nico
    Nico Pfitzenmaier (South Africa)
02:12:36  + 00:07:46
11 141 Team Logan
    Logan Wetzel (United States)
02:15:08  + 00:10:18
12 127 Team James
    James Porter (United Kingdom)
02:15:43  + 00:10:53
13 98 Team Travis
    Travis Hauck (Canada)
02:16:08  + 00:11:18
14 120 Team Peter
    Peter Reid (Canada)
02:16:23  + 00:11:33
15 118 Team Motoshi
    Motoshi Kadota (Japan)
02:16:23  + 00:11:33
16 17 Team Shawn
    Shawn Bunnin (Canada)
02:16:38  + 00:11:48
17 139 Team YT
    Sven  Kilander (Norway)
02:17:28  + 00:12:38
18 37 Team Geir Ottar
    Geir Ottar Kvernstuen (Norway)
02:18:30  + 00:13:40
19 84 Team Nick
    Nick Gould (United States)
02:19:24  + 00:14:34
20 12 Team Eric
    Eric Tourville (Canada)
02:20:30  + 00:15:40
21 100 Team Chris
    Chris Benson (Canada)
02:20:31  + 00:15:41
22 88 Team William
    William Geor (Australia)
02:20:32  + 00:15:42
23 4 Team Michael
    Michael Robinson (Canada)
02:20:43  + 00:15:53
24 96 Team Aaron
    Aaron Wilson (United States)
02:21:35  + 00:16:45
25 15 Team Brian
    Brian Cooke (Canada)
02:22:53  + 00:18:03
26 145 Team Stephen
    Stephen Dempsey (United States)
02:22:58  + 00:18:08
27 105 Team Tim
    Tim Olson (United States)
02:24:12  + 00:19:22
28 14 Team Erik
    Erik Bakke (Canada)
02:25:13  + 00:20:23
29 138 Team Damian
    Damian Gonzalez (United States)
02:25:31  + 00:20:41
30 149 Team David
    David Voll (Germany)
02:27:09  + 00:22:19
31 50 Team Robb
    Robb Parsons (United States)
02:27:40  + 00:22:50
32 146 Team Joel
    Joel Harwood (Canada)
02:27:43  + 00:22:53
33 91 Team Thiago
    Thiago Fernandes (Brazil)
02:27:45  + 00:22:55
34 134 Team Raimu
    Raimu Sonobe (Canada)
02:28:05  + 00:23:15
35 126 Team Bjarke
    Bjarke Refslund (Denmark)
02:29:54  + 00:25:04
36 9 Team Carlos
    Carlos Lizalde (Mexico)
02:30:03  + 00:25:13
37 18 Team Robert
    Robert Biard (United States)
02:30:04  + 00:25:14
38 144 Team Jeff
    Jeff Beeston (Canada)
02:31:02  + 00:26:12
39 16 Team Andreas
    Andreas Hestler (Canada)
02:31:03  + 00:26:13
40 32-1 Team Benjamin
    Benjamin  Perin (United States)
02:32:54  + 00:28:04
41 55 Team ╠─Ťystein
    ╠─Ťystein Nesse (Norway)
02:33:10  + 00:28:20
42 130 Team Axel
    Axel Duennwald (Switzerland)
02:33:48  + 00:28:58
43 143 Team Dave
    Dave  Jetz (Canada)
02:34:22  + 00:29:32
44 33 Team Gian
    Gian Malaer (Switzerland)
02:34:36  + 00:29:46
45 85 Team Ofer
    Ofer Rubin (United States)
02:34:49  + 00:29:59
46 132 Team Ben
    Ben Sigston (Canada)
02:34:54  + 00:30:04
47 31 Team Ross
    Ross Wilkinson (Australia)
02:35:08  + 00:30:18
48 75 Team Buchanan
    Buchanan Elliott (Canada)
02:35:38  + 00:30:48
49 129 Team Mads
    Mads Hoffmann (Denmark)
02:36:11  + 00:31:21
50 128 Team Walker
    Walker Jackson (United States)
02:36:15  + 00:31:25
51 67 Team Nimi
    Nimi Cohen (United States)
02:38:34  + 00:33:44
52 151 Team Nick
    Nick Hendrickson (United States)
02:38:59  + 00:34:09
53 77 Team James
    James Maebus (Australia)
02:39:47  + 00:34:57
54 83 Team Ryan
    Ryan Keesey (Canada)
02:40:00  + 00:35:10
55 119 Team Dave
    Dave Sutton (Canada)
02:41:02  + 00:36:12
56 112 Team Stevie
    Stevie Cullinan (United States)
02:41:12  + 00:36:22
57 86 Team Raz
    Raz Dana (Israel)
02:42:32  + 00:37:42
58 137 Team Mike
    Mike Levy (None)
02:43:23  + 00:38:33
59 43 Team Peter
    Peter Gierlich (Netherlands)
02:43:26  + 00:38:36
60 71 Team Jonathan
    Jonathan Nutbrown (Canada)
02:43:47  + 00:38:57
61 82 Team Gustavo
    Gustavo Astolphi (Brazil)
02:44:11  + 00:39:21
62 39 Team Matthew
    Matthew Boulcott (New Zealand)
02:45:02  + 00:40:12
63 156 Team Adam
    Adam Dewitt (United States)
02:45:36  + 00:40:46
64 87 Team David
    David Stringer (Canada)
02:45:42  + 00:40:52
65 152 Team Brandon
    Brandon Thomson (Canada)
02:46:08  + 00:41:18
66 99 Team Joe
    Joe Johnson (Canada)
02:47:34  + 00:42:44
67 38 Team Nick
    Nick Bedford (New Zealand)
02:48:01  + 00:43:11
68 30 Team Kent
    Kent Allison (New Zealand)
02:48:08  + 00:43:18
69 104 Team Ricardo
    Ricardo Purri (Brazil)
02:48:23  + 00:43:33
70 124 Team Delvis
    Delvis Gomez (United States)
02:49:22  + 00:44:32
71 92 Team Pedro
    Pedro Ferolla (Brazil)
02:49:44  + 00:44:54
72 68 Team Justin
    Justin Grow (United States)
02:49:44  + 00:44:54
73 20 Team Mark
    Mark Dunlop (New Zealand)
02:51:24  + 00:46:34
74 89 Team Stefan
    Stefan Kendel (Canada)
02:55:16  + 00:50:26
75 41 Team David
    David Whybrew (Australia)
02:56:25  + 00:51:35
76 95 Team Ted
    Ted Hahn (United States)
02:56:42  + 00:51:52
77 79 Team David
    David Smyth (Australia)
02:56:56  + 00:52:06
78 122 Team Tim
    Tim Schafer (Canada)
02:59:07  + 00:54:17
79 65 Team Chris
    Chris Watts (United States)
02:59:18  + 00:54:28
80 103 Team Nik
    Nik Wolfgramm (Switzerland)
03:01:15  + 00:56:25
81 153 Team Chris
    Chris Pauls (Germany)
03:01:29  + 00:56:39
82 19 Team Shiva
    Shiva Mayer (United States)
03:02:02  + 00:57:12
83 35 Team Richard
    Richard Hemmings (United Kingdom)
03:02:37  + 00:57:47
84 94 Team Tim
    Tim Hogan (Canada)
03:04:19  + 00:59:29
85 45 Team Matthew
    Matthew Perry (Canada)
03:04:21  + 00:59:31
86 116 Team Charles
    Charles Kim Jr. (United States)
03:04:40  + 00:59:50
87 107 Team Leighton
    Leighton Stocker (United Kingdom)
03:05:32  + 01:00:42
88 57 Team Mulvey
    Mulvey Kelly (New Zealand)
03:06:22  + 01:01:32
89 66 Team Amit
    Amit Oren (Israel)
03:06:22  + 01:01:32
90 25 Team Travis
    Travis Goodrich (United States)
03:07:24  + 01:02:34
91 61 Team Chris
    Chris Hollett (Canada)
03:08:30  + 01:03:40
92 49 Team Pete
    Pete Tabor (United States)
03:11:11  + 01:06:21
93 133 Team Ico
    Ico Schutte (None)
03:11:44  + 01:06:54
94 36 Team Andrew
    Andrew Dutton (United States)
03:15:22  + 01:10:32
95 42 Team Julio Alfredo
    Julio Alfredo Wanderer (Brazil)
03:15:46  + 01:10:56
96 154 Team Michael
    Michael Wolf (Canada)
03:17:07  + 01:12:17
97 136 Team Christopher
    Christopher Rampton (United States)
03:17:46  + 01:12:56
98 135 Team Aaron
    Aaron Chamberlain (None)
03:17:46  + 01:12:56
99 70 Team Jamie
    Jamie Dool (Canada)
03:19:55  + 01:15:05
100 113 Team Leonardo
    Leonardo Moraes (Brazil)
03:23:20  + 01:18:30
101 114 Team Daniel
    Daniel  Ferraz (Brazil)
03:23:20  + 01:18:30
102 47 Team Charles
    Charles Hagman (United States)
03:25:46  + 01:20:56
103 117 Team Shane
    Shane Helwer (Canada)
03:28:37  + 01:23:47
104 48 Team Mike
    Mike Whitbread (United Kingdom)
03:31:57  + 01:27:07
105 97 Team Mauricio
    Mauricio Gonzalez (Costa Rica)
03:32:34  + 01:27:44
106 23 Team Jeremy
    Jeremy Larsen (United States)
03:33:17  + 01:28:27
107 54 Team James
    James Gibbins (Canada)
03:34:18  + 01:29:28
108 125 Team Frantz
    Frantz  Noel (Canada)
03:34:34  + 01:29:44
109 58 Team Tom
    Tom Place (United States)
03:36:12  + 01:31:22
110 69 Team David
    David Artusi (United States)
03:38:36  + 01:33:46
111 29 Team David
    David Fast (Canada)
03:39:53  + 01:35:03
112 26 Team Armando
    Armando Murga (Canada)
03:40:04  + 01:35:14
113 60 Team Aaron
    Aaron Ufferman (United States)
03:40:15  + 01:35:25
114 28 Team Jeff
    Jeff Sears (Canada)
03:40:16  + 01:35:26
115 22 Team Trevor
    Trevor Poth (Canada)
03:40:51  + 01:36:01
116 27 Team Cody
    Cody Howitt (Canada)
03:40:51  + 01:36:01
117 74 Team Dan
    Dan Rach (Canada)
03:41:01  + 01:36:11
118 73 Team Matt
    Matt Del Nin (Canada)
03:41:32  + 01:36:42
119 63 Team Christian
    Christian Palzer (United States)
03:41:40  + 01:36:50
120 142 Team Scott
    Scott Zuk (Canada)
03:48:17  + 01:43:27
121 76 Team Robert
    Robert Stephenson (Australia)
03:50:29  + 01:45:39
122 81 Team Simon
    Simon  Ross (Australia)
03:51:21  + 01:46:31
123 108 Team Russell
    Russell Van Der Beeck (United Kingdom)
03:51:30  + 01:46:40
124 34 Team David
    David Kinnear (United Kingdom)
03:53:33  + 01:48:43
125 62 Team Andrew
    Andrew  Boulton (Canada)
03:54:29  + 01:49:39
126 110 Team Jed
    Jed Salazar (United States)
03:56:03  + 01:51:13
127 51 Team Dave
    Dave Herrick (United States)
03:56:33  + 01:51:43
128 111 Team Ugo
    Ugo Pallavicini (Brazil)
04:02:10  + 01:57:20
129 72 Team Dan
    Dan Hendricks (United States)
04:02:30  + 01:57:40
130 64 Team Michael
    Michael Molloy (Australia)
04:02:47  + 01:57:57
131 56 Team Philip
    Philip Evans (United States)
04:11:24  + 02:06:34
132 24 Team Ryan
    Ryan Sweeney (Canada)
04:13:22  + 02:08:32
133 109 Team Omer
    Omer Shapira (United States)
04:14:46  + 02:09:56
134 52 Team Shawn
    Shawn Graver (Sweden)
04:16:00  + 02:11:10
135 80 Team Michael
    Michael Kirkpatrick (Canada)
04:16:22  + 02:11:32
136 121 Team Ruy
    Ruy Cunha Filho (Brazil)
04:19:11  + 02:14:21
137 155 Team Zachary
    Zachary Schneider (United States)
04:30:56  + 02:26:06
138 32 Team Michael
    Michael Grant-Orser (Canada)
04:45:03  + 02:40:13
139 59 Team Matthew
    Matthew Henry (United States)
05:14:18  + 03:09:28
140 40 Team Lyell
    Lyell Woloschuk (Canada)
   
141 101 Team Jeremiah
    Jeremiah Stieben (Canada)
   
142 44 Team Sebastian
    Sebastian Kellermayr (Austria)
   
143 78 Team Andrew
    Andrew  Murphy (Canada)
   
144 90 Team Jason
    Jason Lind (South Africa)
   
145 102 Team Greig
    Greig Jansen (Ethiopia)
   
146 106 Team Diego
    Diego Cordon (Mexico)
   
147 115 Team Justin
    Justin Lindine (United States)
   
148 131 Team Chris
    Chris Maund (United States)
   
149 148 Team Jason
    Jason Mcclurg (United States)
   
150 150 Team Marc
    Marc Gasch (Spain)
   
151 157 Team Colin
    Colin Meyer (South Africa)
   
152 02-May BMR
    Francios Birembaux (France)
   
153 21 Team Tim
    Tim Smith (South Africa)
   
154 01-Jun Boodookie Racing
    Le Le (United States)
   
155 02-Jun Boodookie Racing
    Ryan Moore (United States)
   
156 01-Aug D & J
    David Anderson (Canada)
   
157 02-Aug D & J
    Julius Von Bieberstein (Canada)
   
Stage Results - Solo Women - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 205 Team Lea
    Lea Davison (United States)
02:27:07 + 00:00:00
2 201 Team Wendy
    Wendy Simms (Canada)
02:27:46  + 00:00:39
3 203 Team Sonya
    Sonya Looney (United States)
02:31:02  + 00:03:55
4 202 Team Kim
    Kim Hurst (New Zealand)
02:36:12  + 00:09:05
5 229 Team Amanda
    Amanda Sin (Canada)
02:40:00  + 00:12:53
6 212 Team Terri
    Terri Rhodes (Australia)
02:46:24  + 00:19:17
7 221 Team Helle Haugaard
    Helle Haugaard Jessen  (Denmark)
02:48:29  + 00:21:22
8 204 Team Rikke
    Rikke Kornvig (Denmark)
02:53:58  + 00:26:51
9 220 Team Margaret
    Margaret Leyland (New Zealand)
02:55:35  + 00:28:28
10 216 Team Sarah
    Sarah Greenwood (Canada)
02:57:44  + 00:30:37
11 213 Team Karen
    Karen Mann (Canada)
03:02:42  + 00:35:35
12 230 Team Emilie
    Emilie Thy (Canada)
03:03:28  + 00:36:21
13 223 Team Natalie
    Natalie Nohra (Canada)
03:13:10  + 00:46:03
14 226 Team Megan
    Megan Blackett (New Zealand)
03:16:45  + 00:49:38
15 214 Team Genevieve
    Genevieve Baril (Canada)
03:27:04  + 00:59:57
16 219 Team Cindy
    Cindy Bakke (Canada)
03:27:29  + 01:00:22
17 225 Team Deborah
    Deborah Motsch (France)
03:31:45  + 01:04:38
18 206 Team Niki
    Niki Milleson (United States)
03:33:18  + 01:06:11
19 210 Team Melanie
    Melanie Gabanna (Canada)
03:38:23  + 01:11:16
20 215 Team Elizabeth
    Elizabeth Vezina (Canada)
03:39:46  + 01:12:39
21 217 Team Carolina
    Carolina Pereira (Brazil)
03:48:32  + 01:21:25
22 222 Team Anisse
    Anisse Chami (Brazil)
03:48:34  + 01:21:27
23 228 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Christina Sharun (Canada)
03:52:51  + 01:25:44
24 224 Team Izabela
    Izabela Rudol (Australia)
04:09:50  + 01:42:43
25 209 Team Siobhan
    Siobhan  Fox (Canada)
04:18:43  + 01:51:36
26 211 Team Tiffany
    Tiffany Watts (United States)
04:26:41  + 01:59:34
27 207 Team Danielle
    Danielle Petancic (United States)
04:34:56  + 02:07:49
28 208 Team Lynda
    Lynda Lawrence (Canada)
04:45:53  + 02:18:46
29 204-2 Dirt Girls
    Kim Story (Canada)
04:58:00  + 02:30:53
30 204-1 Dirt Girls
    Tracy Watkin (Canada)
04:58:00  + 02:30:53
31 218 Team Kristen
    Kristen Lake (Canada)
   
32 227 Team Charmaine
    Charmaine Lightfoot (Canada)
   
Stage Results - Solo Masters Men - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 323 Team Chad
    Chad Davis (United States)
02:23:11 + 00:00:00
2 354 Team Ted
    Ted Lawson (Canada)
02:25:16  + 00:02:05
3 405 Team Marc
    Marc Baechli (Switzerland)
02:25:44  + 00:02:33
4 424 Team Paul
    Paul Berry (Canada)
02:26:27  + 00:03:16
5 349 Team Jay
    Jay Menning (Canada)
02:26:50  + 00:03:39
6 365 Team Peter
    Peter Tondl (Canada)
02:28:14  + 00:05:03
7 361 Team Fontaine
    Fontaine Thierry (France)
02:32:44  + 00:09:33
8 301 Team Stuart
    Stuart Horak (Canada)
02:32:55  + 00:09:44
9 421 Team Eduardo
    Eduardo Soares (Brazil)
02:34:48  + 00:11:37
10 332 Team Mike
    Mike Rauch (Canada)
02:34:49  + 00:11:38
11 340 Team Karl
    Karl Kielblock (South Africa)
02:35:22  + 00:12:11
12 324 Team Al
    Al Killick (New Zealand)
02:35:40  + 00:12:29
13 353 Team Thane
    Thane Phillips (Canada)
02:36:09  + 00:12:58
14 321 Team Simon
    Simon Callaghan (New Zealand)
02:36:14  + 00:13:03
15 318 Team Jason
    Jason Blair (New Zealand)
02:36:17  + 00:13:06
16 403 Team Beau
    Beau White (South Africa)
02:38:07  + 00:14:56
17 376 Team Huib
    Huib De Roo (Canada)
02:38:34  + 00:15:23
18 399 Team Paul
    Paul Wojciak (United States)
02:38:41  + 00:15:30
19 347 Team Sean
    Sean Staniforth (Canada)
02:41:25  + 00:18:14
20 428 Team Adam
    Adam Nuyens (United States)
02:43:23  + 00:20:12
21 423 Team Zach
    Zach White (United States)
02:45:23  + 00:22:12
22 422 Team Weimar
    Weimar Pettengill (None)
02:45:40  + 00:22:29
23 341 Team Mike
    Mike Pollock (Canada)
02:45:41  + 00:22:30
24 358 Team Brad
    Brad Davies (United States)
02:45:50  + 00:22:39
25 303 Team Allister
    Allister Darichuk (Canada)
02:46:05  + 00:22:54
26 330 Team Mike
    Mike Dixon (United States)
02:46:49  + 00:23:38
27 420 Team Tim
    Tim Mcdermott (Canada)
02:46:53  + 00:23:42
28 310 Team Jason
    Jason Daggett (United States)
02:47:32  + 00:24:21
29 404 Team Markus
    Markus Frey (Switzerland)
02:48:43  + 00:25:32
30 312 Team Richard
    Richard Humphries (Canada)
02:49:34  + 00:26:23
31 319 Team Mark
    Mark Miller (Canada)
02:50:24  + 00:27:13
32 387 Team Brad
    Brad Hunter (Canada)
02:50:36  + 00:27:25
33 402 Team Murray
    Murray Oshanyk (Canada)
02:51:05  + 00:27:54
34 396 Team John
    John Chambers (Canada)
02:55:01  + 00:31:50
35 366 Team Erik
    Erik Eiseman (United States)
02:56:24  + 00:33:13
36 379 Team Luiz Eduardo
    Luiz Eduardo Vieira (Brazil)
02:56:28  + 00:33:17
37 357 Team Oren
    Oren Nistel (Israel)
02:57:00  + 00:33:49
38 326 Team Guy
    Guy Cadieux (Canada)
02:58:44  + 00:35:33
39 393 Team Mark
    Mark Freda (United States)
02:59:22  + 00:36:11
40 359 Team Jaegan
    Jaegan Smith (Canada)
03:00:15  + 00:37:04
41 382 Team Andrew
    Andrew Gooding (New Zealand)
03:00:32  + 00:37:21
42 384 Team Hamish
    Hamish Love (New Zealand)
03:00:33  + 00:37:22
43 350 Team Mike
    Mike Gillen (Canada)
03:01:18  + 00:38:07
44 316 Team Peter
    Peter Lee (Canada)
03:01:28  + 00:38:17
45 372 Team Bruno
    Bruno Mannsberger (Canada)
03:02:26  + 00:39:15
46 374 Team John
    John Hillstrom (United States)
03:02:51  + 00:39:40
47 392 Team Eric
    Eric Unrau (Canada)
03:03:44  + 00:40:33
48 334 Team Matt
    Matt Scott (Canada)
03:03:47  + 00:40:36
49 364 Team Simon
    Simon Robinson (Canada)
03:04:30  + 00:41:19
50 409 Team Jeff
    Jeff Stasser (United States)
03:04:44  + 00:41:33
51 375 Team Ian
    Ian Best (New Zealand)
03:06:07  + 00:42:56
52 385 Team Jeff
    Jeff Smyth (Canada)
03:06:23  + 00:43:12
53 408 Team Marty
    Marty Smith (United States)
03:06:42  + 00:43:31
54 351 Team Steve
    Steve Connor (Canada)
03:07:22  + 00:44:11
55 388 Team Marque
    Marque Allen (United States)
03:08:18  + 00:45:07
56 352 Team Brice
    Brice  Evans (Canada)
03:09:17  + 00:46:06
57 395 Team Bill
    Bill Brazier (United States)
03:09:22  + 00:46:11
58 309 Team Albert
    Albert  Ciesielka (United States)
03:09:24  + 00:46:13
59 317 Team Timothy
    Timothy Le Poer Trench (Canada)
03:11:44  + 00:48:33
60 369 Team Stuart
    Stuart Evans (Canada)
03:11:48  + 00:48:37
61 335 Team Ki
    Ki  Hong (Canada)
03:13:02  + 00:49:51
62 406 Team Neal
    Neal Rogers (United States)
03:13:19  + 00:50:08
63 378 Team Brent
    Brent Dyer (Canada)
03:13:53  + 00:50:42
64 370 Team Marco
    Marco Margiocco (Canada)
03:14:26  + 00:51:15
65 322 Team Mark
    Mark Kirk (Australia)
03:14:52  + 00:51:41
66 344 Team Lars
    Lars Andrews (Canada)
03:14:56  + 00:51:45
67 386 Team David
    David Spence (United Kingdom)
03:15:13  + 00:52:02
68 308 Team Andrew
    Andrew Cleary (Australia)
03:17:32  + 00:54:21
69 327 Team Brendhan
    Brendhan Callaghan (New Zealand)
03:17:36  + 00:54:25
70 367 Team Jamie
    Jamie Stirling (Canada)
03:17:40  + 00:54:29
71 311 Team Jonathan
    Jonathan Martin (Japan)
03:20:31  + 00:57:20
72 348 Team Russell
    Russell Brewer (Canada)
03:21:05  + 00:57:54
73 426 Team Daren
    Daren Clark (Canada)
03:22:04  + 00:58:53
74 343 Fyogis
    Amitabh Pandey (United States)
03:23:53  + 01:00:42
75 380 Team Martin
    Martin Raufer (Czech Republic)
03:25:54  + 01:02:43
76 419 Team David
    David Berkowitz (Canada)
03:28:00  + 01:04:49
77 368 Team Zlatko
    Zlatko Piskulich (Costa Rica)
03:28:48  + 01:05:37
78 410 Team Joseph
    Joseph Somers (Australia)
03:30:06  + 01:06:55
79 425-2 Team Catalyst
    Peter Chambers (Canada)
03:30:20  + 01:07:09
80 425-1 Team Catalyst
    Dan Sawchuk (Canada)
03:30:20  + 01:07:09
81 412 Team Daniel
    Daniel Rowe (Australia)
03:31:18  + 01:08:07
82 397 Team Jaeme
    Jaeme Zwart (Australia)
03:31:19  + 01:08:08
83 383 Team Stuart
    Stuart Philip (Australia)
03:33:03  + 01:09:52
84 398 Team Norman
    Norman Barmeier (Canada)
03:33:34  + 01:10:23
85 414 Team Scott
    Scott  Kerby (Canada)
03:35:26  + 01:12:15
86 377 Team Byron
    Byron Neu (Canada)
03:38:13  + 01:15:02
87 391 Team Paulo
    Paulo Coelho (Brazil)
03:41:07  + 01:17:56
88 338 Team Don
    Don Brooks (Canada)
03:43:30  + 01:20:19
89 401 Team Anthony
    Anthony Paton (South Africa)
03:44:16  + 01:21:05
90 333 Team Tim
    Tim Geelan (Australia)
03:45:48  + 01:22:37
91 337 Team Sacha
    Sacha Petancic (United States)
03:48:54  + 01:25:43
92 416 Team Ian
    Ian Macleod (Canada)
03:50:00  + 01:26:49
93 346 Team John
    John Campbell (Australia)
03:50:37  + 01:27:26
94 427 Team Jeremy
    Jeremy Forst (Canada)
03:51:45  + 01:28:34
95 336 Team Mark
    Mark Plant (United Kingdom)
03:56:17  + 01:33:06
96 345 Team Vicente
    Vicente Romano (Venezuela)
03:57:07  + 01:33:56
97 400 Team Lorne
    Lorne Kraft (Canada)
03:59:35  + 01:36:24
98 331 Team Shawn
    Shawn Hassel (United States)
03:59:57  + 01:36:46
99 418 Team Tim
    Tim Schmidt (Canada)
04:01:17  + 01:38:06
100 390 Team Michael
    Michael Wynn-Williams (Australia)
04:03:18  + 01:40:07
101 339 Team Anders
    Anders Baveras (Sweden)
04:06:29  + 01:43:18
102 314 Team Nick
    Nick Gordon (United Kingdom)
04:09:19  + 01:46:08
103 342 Team Alejandro
    Alejandro  Flores (Mexico)
04:09:55  + 01:46:44
104 360 Team Christopher
    Christopher Lee (United States)
04:13:44  + 01:50:33
105 417 Team Diranne
    Diranne Lee-Renwick (Australia)
04:22:09  + 01:58:58
106 389 Team Bruno
    Bruno Mellet (Canada)
04:25:55  + 02:02:44
107 304 Team Ronald
    Ronald Dill (United States)
04:27:19  + 02:04:08
108 413 Team David
    David Scott (United States)
04:29:14  + 02:06:03
109 429 Team Adam
    Adam Faren (United States)
04:30:58  + 02:07:47
110 371 Team Alexandre
    Alexandre  Pereira (Brazil)
04:31:36  + 02:08:25
111 313 Team Kevin
    Kevin Dishinger (United States)
04:32:04  + 02:08:53
112 381 Team Oliver
    Oliver Houchell (United Kingdom)
04:50:16  + 02:27:05
113 409-2 Fyogis support
    Edward Sharp (United States)
04:53:31  + 02:30:20
114 415 Team Robert
    Robert Hinks (Canada)
05:27:07  + 03:03:56
115 355 Team Manuel
    Manuel Pachano (United States)
05:57:32  + 03:34:21
116 356 Team Valois
    Valois Gonzalez (United States)
05:57:33  + 03:34:22
117 329 Team James
    James Whelan (Canada)
   
118 328 Team Rob
    Rob Nadolny (Canada)
   
119 362 Team Craig
    Craig Spurn (Canada)
   
120 363 Team Ernesto
    Ernesto Vela (Mexico)
   
121 373 Team Belini
    Belini Maia (Brazil)
   
122 394 Team Carlos
    Carlos Pittaluga (Hong Kong)
   
123 320 Team Paul
    Paul Rapinz (United States)
   
124 411 Team Dave
    Dave Hoskins (Canada)
   
125 302 Team Fernanda
    Fernanda Maia (Brazil)
   
126 325 Team Gregory
    Gregory Lee (United States)
   
127 432 Team Brian
    Brian Bruggeman (United States)
   
128 306 Team Marco
    Marco Leal (Mexico)
   
129 305 Team Rich
    Rich Blair (United States)
   
130 307 Team William
    William Carry (Canada)
   
131 431 Team Harley
    Harley Mendes (Brazil)
   
132 315 Team Dave
    Dave Crewe (Canada)
   
Stage Results - Solo Masters Women - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 506 Team Tamara
    Tamara Goeppel (Canada)
02:46:56 + 00:00:00
2 510 Team Frances
    Frances Vice (Canada)
02:48:51  + 00:01:55
3 509 Team Grace
    Grace Menning (Canada)
02:52:13  + 00:05:17
4 515 Team Christine
    Christine Soucy (Canada)
03:02:59  + 00:16:03
5 521 Team Andrea
    Andrea Quinlan (Canada)
03:05:30  + 00:18:34
6 514 Team Sharon
    Sharon Prutton (New Zealand)
03:10:35  + 00:23:39
7 503 Team Christine
    Christine Irelan (United States)
03:16:32  + 00:29:36
8 518 Team Heather
    Heather Macintosh (Canada)
03:18:49  + 00:31:53
9 516 Team Robyn
    Robyn Pickering (Canada)
03:24:10  + 00:37:14
10 502 Team Tamara
    Tamara Howes (Canada)
03:27:17  + 00:40:21
11 517 Team Darcie
    Darcie Young (Canada)
03:29:06  + 00:42:10
12 522 Team Terrie
    Terrie Low (Canada)
03:38:32  + 00:51:36
13 501 Team Sarah
    Sarah Nossiter (Canada)
03:41:18  + 00:54:22
14 504 Team Suzanne
    Suzanne Robert (Canada)
03:46:14  + 00:59:18
15 512 Team Jeni
    Jeni Henrie (United States)
03:48:51  + 01:01:55
16 520 Team Leah
    Leah Lokan (United States)
03:51:08  + 01:04:12
17 507 Team Linda
    Linda Harris (United States)
04:03:54  + 01:16:58
18 513 Team Kelly
    Kelly Vanry (Canada)
04:12:01  + 01:25:05
19 511 Team Eleanor
    Eleanor Vigilante (United States)
04:34:55  + 01:47:59
20 523 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Janet Rygnestad (Canada)
04:53:11  + 02:06:15
21 505 Team Stephanie
    Stephanie Masterman (Canada)
05:14:18  + 02:27:22
22 519 Team Janet
    Janet Alexander (United States)
   
23 508 Team Leah
    Leah Montgomery (Canada)
   
Stage Results - Solo Veterans Men - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 653 Team Paul
    Paul Thomasberg (United States)
02:24:34 + 00:00:00
2 620 Team Derek
    Derek Milne (New Zealand)
02:36:37  + 00:12:03
3 645 Team Tom
    Tom Ebbern (Canada)
02:40:30  + 00:15:56
4 656 Team Jeremy
    Jeremy Eden (Canada)
02:45:33  + 00:20:59
5 604 Team John
    John Vipiana (United States)
02:46:58  + 00:22:24
6 652 Team Dan
    Dan Shepansky (Canada)
02:52:10  + 00:27:36
7 603 Team John
    John Skrypnyk (Unknown)
02:56:25  + 00:31:51
8 625 Team Doug
    Doug Sharland (New Zealand)
02:56:50  + 00:32:16
9 631 Team Claudio
    Claudio Mata (Brazil)
02:58:46  + 00:34:12
10 647 Team Stefen
    Stefen Elmitt (Canada)
03:02:06  + 00:37:32
11 611 Team Derrick
    Derrick Keith (Canada)
03:04:40  + 00:40:06
12 628 Team Zbigniew
    Zbigniew Wizner (Sweden)
03:05:24  + 00:40:50
13 650 Team Henry
    Henry Mccullough (United States)
03:05:26  + 00:40:52
14 630 Team Richard
    Richard Ebner (Canada)
03:07:48  + 00:43:14
15 609 Team Keith
    Keith Godfrey (Canada)
03:07:49  + 00:43:15
16 607 Team Mike
    Mike Carter (United States)
03:12:44  + 00:48:10
17 643 Team Dan
    Dan Swanson (Canada)
03:13:30  + 00:48:56
18 617 Team Richard
    Richard Spenard (Canada)
03:15:40  + 00:51:06
19 610 Team Matthew
    Matthew  Nott (Australia)
03:17:32  + 00:52:58
20 654 Team Ron
    Ron Faithfull (United States)
03:18:34  + 00:54:00
21 606 Team Don
    Don Gill (Canada)
03:19:06  + 00:54:32
22 644 Team Bob
    Bob Faulkner (Canada)
03:19:08  + 00:54:34
23 642 Team Richard
    Richard Dustan (Canada)
03:19:11  + 00:54:37
24 624 Team Robert
    Robert Aspinall (Costa Rica)
03:22:42  + 00:58:08
25 629 Team Ted
    Ted Mcdowall (Canada)
03:25:10  + 01:00:36
26 636 Team Harry
    Harry Woo (Canada)
03:29:07  + 01:04:33
27 618 Team Mark
    Mark Nijhoff (Netherlands)
03:31:59  + 01:07:25
28 632 Team Sean
    Sean Sweeney (United States)
03:34:01  + 01:09:27
29 634 Team Craig
    Craig  Oliver (Canada)
03:40:54  + 01:16:20
30 614 Team Ian
    Ian Hobson (Canada)
03:41:00  + 01:16:26
31 638 Team Alain
    Alain Zeller (Switzerland)
03:41:09  + 01:16:35
32 615 Team Friedrich
    Friedrich Fink (Canada)
03:42:45  + 01:18:11
33 612 Team Philip
    Philip Plouffe (United States)
03:43:54  + 01:19:20
34 627 Team Graeme
    Graeme Silcock (New Zealand)
03:45:04  + 01:20:30
35 608 Team Andrew
    Andrew Dolstra (Australia)
03:45:44  + 01:21:10
36 649 Team Brendan
    Brendan Exton (Australia)
03:45:52  + 01:21:18
37 637 Team Stuart
    Stuart Loewen (Canada)
03:48:37  + 01:24:03
38 639 Team Ernest
    Ernest Ziesman (Canada)
03:50:31  + 01:25:57
39 623 Team Warren
    Warren Borlase (New Zealand)
03:56:15  + 01:31:41
40 613 Team John
    John Roy (United States)
03:57:46  + 01:33:12
41 622 Team Phillip
    Phillip Williamson (Australia)
03:59:10  + 01:34:36
42 640 Team Jose Santo
    Jose Santo Bastiao (Brazil)
04:16:24  + 01:51:50
43 646 Team Ruy
    Ruy Cunha (Brazil)
04:19:15  + 01:54:41
44 619 Team Stefan
    Stefan Schaefer (Australia)
04:46:02  + 02:21:28
45 621 Team Jens
    Jens Reichert (Thailand)
04:50:22  + 02:25:48
46 616 Team Clark
    Clark Wiese (United States)
05:28:02  + 03:03:28
47 626 Team Mario Gustavo
    Mario Gustavo Bacce (United States)
05:57:32  + 03:32:58
48 641 Team Rob
    Rob Piper (United States)
   
49 635 Team Jamie
    Jamie Maguire (United States)
   
50 658 Team John
    John Wade (United States)
   
51 601 Team Ted
    Ted Russo (Unknown)
   
52 651 Team George
    George Smith (United States)
   
53 648 Team Mark Andrew
    Mark Andrew Sullivan
    (United Kingdom)
   
Stage Results - Teams of 2 Open Men - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 11 Rocky Mountain Bicycles
    Greg Day (Canada)
    Quinn Moberg (Canada)
02:10:21 + 00:00:00
2 4 Bike4Life
    Joerg Franke (Switzerland)
    Ruben Wey (Switzerland)
02:25:57  + 00:15:36
3 22 Rocky Mountain
    Christian Gauvin (Canada)
    Ian Carbonneau (Canada)
02:28:17  + 00:17:56
4 3 Bike Barn/Jakroo
    Samuel Kummrow (Switzerland)
    Aart Van Kooy (Canada)
02:30:37  + 00:20:16
5 31 Van Mercer
    Mike Mercer (Canada)
    Bill Van Beek (Canada)
02:36:10  + 00:25:49
6 12 Homies for Life
    Christopher Beardsley (United States)
    Scott Keller (United States)
02:38:24  + 00:28:03
7 13 Jabali
    Diego Grasa Yago (Spain)
    Marc Gasch Navarro (Spain)
02:45:41  + 00:35:20
8 33 Team Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jerome (Canada)
02:46:50  + 00:36:29
9 21 PowerWatts Nord
    Rejean Rochette (Canada)
    David  Gagnon (Canada)
02:47:55  + 00:37:34
10 29 The Norwegians
    Ketil Heggtveit (Norway)
    Christian  Coll (Norway)
02:49:42  + 00:39:21
11 25 Team NZ
    Graham Norman (New Zealand)
    Tony  Innes (New Zealand)
02:50:36  + 00:40:15
12 1 Wallace Boys
    Steven Wallace (United States)
    Brian Wallace (United States)
02:54:00  + 00:43:39
13 7 Cern FB
    Lionel Peyrard (France)
    Mika Kinnunen (Switzerland)
02:58:12  + 00:47:51
14 2 Beachwood bikes
    Adam Davison (United States)
    Alexander  Murray (United States)
03:04:05  + 00:53:44
15 24 Team AH
    Joshua Simpson (United States)
    Nicholas Adsero (United States)
03:05:19  + 00:54:58
16 10 Gizbin
    Etienne Lessard (Canada)
    Samuel Bouchard (Canada)
03:08:33  + 00:58:12
17 26 Team ValBerg
    Brian Valverde (United States)
    Derek Melberg (United States)
03:21:59  + 01:11:38
18 15 Lekka Loops
    Henk Van Zyl (Canada)
    Lennard Pretorius (Canada)
03:23:37  + 01:13:16
19 30 The Swizzly Grizzlys
    Marco Baer (Switzerland)
    Dieter Baer (Switzerland)
03:28:50  + 01:18:29
20 20 Poivre et Sel
    Yapo Alle-Ando (Canada)
    Denis Vachon (Canada)
03:34:33  + 01:24:12
21 19 Pinch Flats
    Bruce Mcknight (Canada)
    Jamie Sproule (Canada)
03:41:11  + 01:30:50
22 9 FT26
    Nicolas Lemoing (Germany)
    Steffen Schraegle (Germany)
03:43:34  + 01:33:13
23 14 Leatherstocking Cutters
    Jens Foehrenbach (United States)
    James Bernard (United States)
03:58:38  + 01:48:17
24 16 oldbutslow
    Charles Whiting (United States)
    Scot  Jones (United States)
04:00:08  + 01:49:47
25 17 Pil Piles 1
    Xujie Yang (Spain)
    Pablo Beltran (Spain)
04:32:08  + 02:21:47
26 28 The Granny Gear Geezers
    Mark Irving (United Kingdom)
    David  Clark (United Kingdom)
04:32:29  + 02:22:08
27 23 Slow Poke
    Nick Bitar (Australia)
    Patrick Cooper (Australia)
04:45:02  + 02:34:41
28 18 Pil Piles 2
    Weibin Ruan Ye (Spain)
    Carlos Shan Wen Ruan (Spain)
04:54:48  + 02:44:27
Stage Results - Teams of 2 Open Women - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 LUNA Chix
    Maghalie Rochette (Canada)
    Catharine Pendrel (Canada)
02:33:30 + 00:00:00
2 202 TaG Team
    Lesley Tomlinson (Canada)
    Gretchen Reeves (Canada)
02:56:46  + 00:23:16
3 205 Golden Bay Kayaks NZ
    Mary Jowett (New Zealand)
    Lisa Savage (New Zealand)
03:06:14  + 00:32:44
4 207 Saddle tramps
    Karin Grubb (Canada)
    Saravie Brewer (Canada)
03:24:24  + 00:50:54
5 203 AwesomeX2
    Tricia Davis (United States)
    Debbie Hunter (United States)
04:00:40  + 01:27:10
6 206 Kristi 'n Jane
    Jane Guyer (United States)
    Kristi Stump (United States)
04:13:48  + 01:40:18
Stage Results - Teams of 2 Open Mixed - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 312 penny
    Simon Blythe (Canada)
    Tamara Blythe (Canada)
02:50:18 + 00:00:00
2 320 Team Liv9
    Joel Bragdon (Canada)
    Anna Healy (Canada)
02:50:52  + 00:00:34
3 306 Gin and Tonic
    Richard  Greaves (Canada)
    Lisa Pearson (Canada)
02:58:40  + 00:08:22
4 319 Team KA
    Heidi King (Canada)
    Andrew Arsenault  (Canada)
02:59:31  + 00:09:13
5 311 Moxie Racers
    Brian Keogh (Ireland)
    Sarah Galligan (Ireland)
03:00:18  + 00:10:00
6 315 Singletrack Minds
    Ryan Parsons (Canada)
    Ashley Ramsden-Wood (Canada)
03:02:38  + 00:12:20
7 308 Leisure Lakes / A Quick Release / Cotic
    Rachel Sokal (United Kingdom)
    Anthony Jordan (United Kingdom)
03:04:58  + 00:14:40
8 321 Team Newlyweds
    Gavin Rossouw (South Africa)
    Sara Muhl (South Africa)
03:08:08  + 00:17:50
9 318 Team HammerCraft
    Damon Ferrari (United States)
    Lindsay Dwyer (United States)
03:12:41  + 00:22:23
10 302 BB
    Kimberley Beck (Canada)
    Mark Breakspear (Canada)
03:16:49  + 00:26:31
11 303 Corazon-RockyMountain
    Caroline Pinard (Canada)
    Daniel Thauvette (Canada)
03:18:53  + 00:28:35
12 317 Team Daffodil
    Charlotte Davies (United Kingdom)
    Rhodri Davies (United Kingdom)
03:20:54  + 00:30:36
13 324 Uppers and Downers
    David Carbonell (United States)
    Margaret Shirley (United States)
03:22:53  + 00:32:35
14 325 Valleycliffe Divorce
    Ryan Letchford (Canada)
    Julie Miller (Canada)
03:23:32  + 00:33:14
15 307 Joder
    Jeffrey Ziegler (United States)
    Rebecca Mccann (United States)
03:29:53  + 00:39:35
16 301 Adley
    Hadley Trotter (United States)
    Adrien Robenhymer (United States)
03:38:10  + 00:47:52
17 309 Lost Gatos
    Liia Sarjakoski (United States)
    Tommi Ylamurto  (United States)
03:48:09  + 00:57:51
18 326 WCXC
    Rachel Beck (United States)
    Chris Beck (United States)
03:52:23  + 01:02:05
19 314 Sidetracked
    Barry Waugh (Australia)
    Nancy Caceres (Australia)
03:54:34  + 01:04:16
20 305 From Chile
    Maria Lizama (Chile)
    Eugenio Parra (Chile)
03:56:16  + 01:05:58
21 323 The Yowies
    Tim Jackson (Australia)
    Carolyn Haupt (Australia)
03:58:57  + 01:08:39
22 322 Team StUe
    Steve Cooke (Canada)
    Ute Eppinger (Canada)
03:59:32  + 01:09:14
23 313 PMBC
    Jason Chiodo (United States)
    Wendy Tien (United States)
04:09:38  + 01:19:20
24 310 Mountain Goats
    Marisa Bertoia (Australia)
    Gregory Langtip (Australia)
04:09:51  + 01:19:33
25 316 Soca Warriors
    Ryan Abraham (United States)
    Tifini Abraham (United States)
04:34:12  + 01:43:54
26 304 Driftwood
    Yvonne Peng (Canada)
    Kenta Fried (Canada)
05:09:50  + 02:19:32
Stage Results - Teams of 2 Veterans 80 - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 401 Mafia Racing NW
    Andy Rigel (United States)
    Jeff Beltramini (United States)
02:35:20 + 00:00:00
2 422 SALTO SYSTEMS NORDIC CYCLING
    Henrik Kragh (Denmark)
    Michael Scheuer (Denmark)
02:42:40  + 00:07:20
3 415 Low Flying Kowalskis
    Alan Vogt (Australia)
    James Hall (Australia)
02:45:58  + 00:10:38
4 424 Sufferin Succotash
    Torben Jensen (Canada)
    Grant Hvizdos (Canada)
02:48:33  + 00:13:13
5 423 Secret Cycle
    Jacobus  Grobbelaar (Canada)
    Werner Gerntholtz (Canada)
02:50:44  + 00:15:24
6 417 Northern Goats
    Patrick Coutu (Canada)
    Sebastien Gravel (Canada)
02:55:01  + 00:19:41
7 411 Hall Pass
    Colin Brissey (United States)
    Glenn Joiner (United States)
03:00:20  + 00:25:00
8 418 Pneumolorax
    James Cranston (Canada)
    Gerhard Malherbe (Canada)
03:01:17  + 00:25:57
9 416 Mountain Bikers Paris
    Jean Philippe Langlois (France)
    David Delapierre (France)
03:03:22  + 00:28:02
10 414 Jura Boyz
    Oscar Balsalobre Vila (Switzerland)
    Simon Picthall (Switzerland)
03:10:31  + 00:35:11
11 410 Great Danes
    Lars Lemonius (United Kingdom)
    Soren Lemonius (Denmark)
03:14:02  + 00:38:42
12 428 TFH
    Colin Christie (Canada)
    Trevor Mitzel (Canada)
03:14:40  + 00:39:20
13 408 Team Dan
    Dan Maker (United Kingdom)
    Julian Mudge (United Kingdom)
03:18:13  + 00:42:53
14 419 R&A Team
    Ricardo Albuquerque (Brazil)
    Adriano Veras (Brazil)
03:18:29  + 00:43:09
15 405 DISTRIMEDIC FRANCE
    Fred Menot (France)
    Gildas Grolleau (France)
03:22:52  + 00:47:32
16 407 Fuelled by Rioja
    Richard Latham (United Kingdom)
    Matt Ingram (United Kingdom)
03:23:05  + 00:47:45
17 432 Two Oceans
    Tertius Carstens (South Africa)
    Koos Wessels (South Africa)
03:24:03  + 00:48:43
18 421 rubber side down
    Nelson Reis (Canada)
    Peter Duff (Canada)
03:33:22  + 00:58:02
19 431 two guys
    Trent Tompkins (Canada)
    Keith Bobey (Canada)
03:34:33  + 00:59:13
20 412 Hullabaloo/Rocky Mountain
    Randy Mcinnis (Canada)
    Abrie Botma (None)
03:39:33  + 01:04:13
21 404 Bravos de Valle
    Jorge Perez (Mexico)
    Waldemar  Franco (Mexico)
03:39:46  + 01:04:26
22 429 The "Eh" Team
    Jason Lawson (Canada)
    Warren Gotch (Canada)
03:40:45  + 01:05:25
23 413 JT Racing
    Jamie Mclean (Canada)
    Tom Porter (Canada)
04:09:03  + 01:33:43
24 427 Team Texas
    Martin Rojas (United States)
    Eli Ellsworth (United States)
04:12:02  + 01:36:42
25 430 The Splatter Cakes
    Eric King (United States)
    Jean-Louis Van Heusden (United States)
04:22:57  + 01:47:37
26 420 Ritchie Boyer
    Eric Ritchie (United States)
    Gregory Boyer (United States)
04:28:51  + 01:53:31
27 406 Endurros
    Carlos Sanchez (Spain)
    Federico Sanchez (Spain)
04:37:09  + 02:01:49
28 403 Beyond Our Best
    Jonathan Smith (United Kingdom)
    Max Leslie (United Kingdom)
04:59:05  + 02:23:45
29 402 #BCBRVirgins
    Ben Moore (United Kingdom)
    Gary Saunders (United Kingdom)
05:28:01  + 02:52:41
30 426 Team Flavourome
    Garth  Allardyce (South Africa)
    David Wright (South Africa)
   
 Stage Results - Teams of 2 Veterans 100 - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 509 Shifty Gypsies
    Glenn Dorey (Canada)
    Greg Heyes (Canada)
02:50:12 + 00:00:00
2 510 TEAM CRUTCH
    Jeff Barlow (United States)
    Jeff Odom (United States)
02:52:54  + 00:02:42
3 507 Old Spice
    Kent Klassen (Canada)
    Perry  Klassen (Canada)
03:08:02  + 00:17:50
4 504 BS SpokesMen
    Nick Carpenter-Frank
    (United Arab Emirates)
    James Burton (United Arab Emirates)
03:09:33  + 00:19:21
5 512 Harbour Air
    Graeme Fitch (Canada)
    Greg  Mcdougall (Canada)
03:12:51  + 00:22:39
6 505 MacMann NZ
    Gordon Macdonald (New Zealand)
    David Mann (New Zealand)
03:31:14  + 00:41:02
7 508 Prairie Dogs
    Alan Mickelson (Canada)
    Jim Forbes (Canada)
03:39:03  + 00:48:51
8 506 MTBC Veterans
    Christian Denfeld (Germany)
    Frank Schuckhardt  (Germany)
03:40:59  + 00:50:47
9 502 ALL4CYCLING-USA
    Paco Rodriguez (United States)
    Miguel Sanchez-Rubio (United States)
03:57:06  + 01:06:54
10 503 Are You Kidding Me?
    Gordon Bogden (Canada)
    David Toyne (Canada)
04:02:12  + 01:12:00
11 511 Warren & Brent
    Warren  Middleton (Canada)
    Brent St. John (Canada)
04:09:04  + 01:18:52
12 501 2 Brits in the bush
    David Thornhill (Canada)
    Mark Coates (Canada)
04:29:31  + 01:39:19
Cumulative Results - Solo Men - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 1 Team Kris
    Kris Sneddon (Canada)
06:16:57 + 00:00:00
2 11 Team Barry
    Barry Wicks (United States)
06:18:22  + 00:02:05
3 2 Team Spencer
    Spencer Paxson (None)
06:18:54  + 00:02:05
4 123 Team Tristan
    Tristan Uhl (United States)
06:20:47  + 00:02:06
5 8 Team Jason
    Jason Sager (United States)
06:25:40  + 00:04:32
6 6 Team Oliver
    Oliver Zurbruegg (None)
06:30:16  + 00:05:27
7 3 Team Erik
    Erik Skovgaard Knudsen (Denmark)
06:32:54  + 00:06:07
8 140 Team Toby
    Toby Swanson (United States)
06:39:14  + 00:07:11
9 98 Team Travis
    Travis Hauck (Canada)
06:47:51  + 00:07:43
10 141 Team Logan
    Logan Wetzel (United States)
06:48:58  + 00:07:46
11 120 Team Peter
    Peter Reid (Canada)
06:51:42  + 00:10:18
12 17 Team Shawn
    Shawn Bunnin (Canada)
06:53:47  + 00:10:53
13 139 Team YT
    Sven  Kilander (Norway)
06:54:14  + 00:11:18
14 32-2 Team Garett
    Garett Heitman (United States)
06:55:25  + 00:11:33
15 96 Team Aaron
    Aaron Wilson (United States)
06:57:09  + 00:11:33
16 84 Team Nick
    Nick Gould (United States)
06:58:27  + 00:11:48
17 37 Team Geir Ottar
    Geir Ottar Kvernstuen (Norway)
07:02:16  + 00:12:38
18 118 Team Motoshi
    Motoshi Kadota (Japan)
07:03:43  + 00:13:40
19 100 Team Chris
    Chris Benson (Canada)
07:03:57  + 00:14:34
20 127 Team James
    James Porter (United Kingdom)
07:06:47  + 00:15:40
21 88 Team William
    William Geor (Australia)
07:08:04  + 00:15:41
22 15 Team Brian
    Brian Cooke (Canada)
07:17:16  + 00:15:42
23 10 Team Nico
    Nico Pfitzenmaier (South Africa)
07:18:32  + 00:15:53
24 145 Team Stephen
    Stephen Dempsey (United States)
07:19:52  + 00:16:45
25 149 Team David
    David Voll (Germany)
07:22:32  + 00:18:03
26 14 Team Erik
    Erik Bakke (Canada)
07:26:44  + 00:18:08
27 138 Team Damian
    Damian Gonzalez (United States)
07:30:58  + 00:19:22
28 32-1 Team Benjamin
    Benjamin  Perin (United States)
07:31:07  + 00:20:23
29 9 Team Carlos
    Carlos Lizalde (Mexico)
07:33:04  + 00:20:41
30 134 Team Raimu
    Raimu Sonobe (Canada)
07:33:36  + 00:22:19
31 132 Team Ben
    Ben Sigston (Canada)
07:36:03  + 00:22:50
32 16 Team Andreas
    Andreas Hestler (Canada)
07:36:06  + 00:22:53
33 146 Team Joel
    Joel Harwood (Canada)
07:36:46  + 00:22:55
34 50 Team Robb
    Robb Parsons (United States)
07:38:55  + 00:23:15
35 144 Team Jeff
    Jeff Beeston (Canada)
07:40:01  + 00:25:04
36 105 Team Tim
    Tim Olson (United States)
07:42:10  + 00:25:13
37 151 Team Nick
    Nick Hendrickson (United States)
07:42:35  + 00:25:14
38 91 Team Thiago
    Thiago Fernandes (Brazil)
07:43:21  + 00:26:12
39 18 Team Robert
    Robert Biard (United States)
07:45:14  + 00:26:13
40 143 Team Dave
    Dave  Jetz (Canada)
07:47:56  + 00:28:04
41 71 Team Jonathan
    Jonathan Nutbrown (Canada)
07:49:18  + 00:28:20
42 83 Team Ryan
    Ryan Keesey (Canada)
07:52:09  + 00:28:58
43 33 Team Gian
    Gian Malaer (Switzerland)
07:52:59  + 00:29:32
44 75 Team Buchanan
    Buchanan Elliott (Canada)
07:54:09  + 00:29:46
45 130 Team Axel
    Axel Duennwald (Switzerland)
07:54:46  + 00:29:59
46 85 Team Ofer
    Ofer Rubin (United States)
07:56:39  + 00:30:04
47 55 Team ╠─Ťystein
    ╠─Ťystein Nesse (Norway)
08:02:14  + 00:30:18
48 31 Team Ross
    Ross Wilkinson (Australia)
08:02:18  + 00:30:48
49 137 Team Mike
    Mike Levy (None)
08:03:03  + 00:31:21
50 12 Team Eric
    Eric Tourville (Canada)
08:06:00  + 00:31:25
51 119 Team Dave
    Dave Sutton (Canada)
08:07:32  + 00:33:44
52 67 Team Nimi
    Nimi Cohen (United States)
08:12:01  + 00:34:09
53 128 Team Walker
    Walker Jackson (United States)
08:13:38  + 00:34:57
54 112 Team Stevie
    Stevie Cullinan (United States)
08:15:33  + 00:35:10
55 77 Team James
    James Maebus (Australia)
08:20:55  + 00:36:12
56 82 Team Gustavo
    Gustavo Astolphi (Brazil)
08:22:58  + 00:36:22
57 129 Team Mads
    Mads Hoffmann (Denmark)
08:25:01  + 00:37:42
58 87 Team David
    David Stringer (Canada)
08:27:37  + 00:38:33
59 30 Team Kent
    Kent Allison (New Zealand)
08:27:57  + 00:38:36
60 86 Team Raz
    Raz Dana (Israel)
08:34:17  + 00:38:57
61 39 Team Matthew
    Matthew Boulcott (New Zealand)
08:36:03  + 00:39:21
62 92 Team Pedro
    Pedro Ferolla (Brazil)
08:36:55  + 00:40:12
63 38 Team Nick
    Nick Bedford (New Zealand)
08:39:39  + 00:40:46
64 43 Team Peter
    Peter Gierlich (Netherlands)
08:39:47  + 00:40:52
65 156 Team Adam
    Adam Dewitt (United States)
08:41:18  + 00:41:18
66 104 Team Ricardo
    Ricardo Purri (Brazil)
08:41:45  + 00:42:44
67 152 Team Brandon
    Brandon Thomson (Canada)
08:42:36  + 00:43:11
68 124 Team Delvis
    Delvis Gomez (United States)
08:50:04  + 00:43:18
69 68 Team Justin
    Justin Grow (United States)
08:50:22  + 00:43:33
70 99 Team Joe
    Joe Johnson (Canada)
08:51:00  + 00:44:32
71 122 Team Tim
    Tim Schafer (Canada)
08:56:13  + 00:44:54
72 95 Team Ted
    Ted Hahn (United States)
09:07:47  + 00:44:54
73 41 Team David
    David Whybrew (Australia)
09:07:48  + 00:46:34
74 79 Team David
    David Smyth (Australia)
09:12:08  + 00:50:26
75 89 Team Stefan
    Stefan Kendel (Canada)
09:26:19  + 00:51:35
76 65 Team Chris
    Chris Watts (United States)
09:27:24  + 00:51:52
77 57 Team Mulvey
    Mulvey Kelly (New Zealand)
09:28:18  + 00:52:06
78 66 Team Amit
    Amit Oren (Israel)
09:33:13  + 00:54:17
79 35 Team Richard
    Richard Hemmings (United Kingdom)
09:33:33  + 00:54:28
80 103 Team Nik
    Nik Wolfgramm (Switzerland)
09:34:08  + 00:56:25
81 45 Team Matthew
    Matthew Perry (Canada)
09:36:52  + 00:56:39
82 153 Team Chris
    Chris Pauls (Germany)
09:38:24  + 00:57:12
83 125 Team Frantz
    Frantz  Noel (Canada)
09:39:39  + 00:57:47
84 133 Team Ico
    Ico Schutte (None)
09:43:32  + 00:59:29
85 94 Team Tim
    Tim Hogan (Canada)
09:45:25  + 00:59:31
86 116 Team Charles
    Charles Kim Jr. (United States)
09:51:33  + 00:59:50
87 61 Team Chris
    Chris Hollett (Canada)
09:54:35  + 01:00:42
88 49 Team Pete
    Pete Tabor (United States)
09:59:26  + 01:01:32
89 19 Team Shiva
    Shiva Mayer (United States)
10:00:27  + 01:01:32
90 113 Team Leonardo
    Leonardo Moraes (Brazil)
10:05:11  + 01:02:34
91 114 Team Daniel
    Daniel  Ferraz (Brazil)
10:09:46  + 01:03:40
92 25 Team Travis
    Travis Goodrich (United States)
10:13:23  + 01:06:21
93 70 Team Jamie
    Jamie Dool (Canada)
10:22:21  + 01:06:54
94 42 Team Julio Alfredo
    Julio Alfredo Wanderer (Brazil)
10:27:58  + 01:10:32
95 154 Team Michael
    Michael Wolf (Canada)
10:31:05  + 01:10:56
96 107 Team Leighton
    Leighton Stocker (United Kingdom)
10:32:24  + 01:12:17
97 97 Team Mauricio
    Mauricio Gonzalez (Costa Rica)
10:34:36  + 01:12:56
98 136 Team Christopher
    Christopher Rampton (United States)
10:35:01  + 01:12:56
99 135 Team Aaron
    Aaron Chamberlain (None)
10:35:05  + 01:15:05
100 117 Team Shane
    Shane Helwer (Canada)
10:37:37  + 01:18:30
101 36 Team Andrew
    Andrew Dutton (United States)
10:45:35  + 01:18:30
102 73 Team Matt
    Matt Del Nin (Canada)
10:47:04  + 01:20:56
103 54 Team James
    James Gibbins (Canada)
10:56:56  + 01:23:47
104 74 Team Dan
    Dan Rach (Canada)
11:09:35  + 01:27:07
105 47 Team Charles
    Charles Hagman (United States)
11:18:01  + 01:27:44
106 63 Team Christian
    Christian Palzer (United States)
11:24:25  + 01:28:27
107 28 Team Jeff
    Jeff Sears (Canada)
11:25:32  + 01:29:28
108 23 Team Jeremy
    Jeremy Larsen (United States)
11:26:56  + 01:29:44
109 60 Team Aaron
    Aaron Ufferman (United States)
11:44:01  + 01:31:22
110 22 Team Trevor
    Trevor Poth (Canada)
11:48:36  + 01:33:46
111 27 Team Cody
    Cody Howitt (Canada)
11:48:40  + 01:35:03
112 48 Team Mike
    Mike Whitbread (United Kingdom)
12:00:07  + 01:35:14
113 69 Team David
    David Artusi (United States)
12:01:06  + 01:35:25
114 62 Team Andrew
    Andrew  Boulton (Canada)
12:03:49  + 01:35:26
115 29 Team David
    David Fast (Canada)
12:08:22  + 01:36:01
116 26 Team Armando
    Armando Murga (Canada)
12:12:40  + 01:36:01
117 72 Team Dan
    Dan Hendricks (United States)
12:18:34  + 01:36:11
118 142 Team Scott
    Scott Zuk (Canada)
12:29:43  + 01:36:42
119 76 Team Robert
    Robert Stephenson (Australia)
12:36:48  + 01:36:50
120 58 Team Tom
    Tom Place (United States)
12:44:51  + 01:43:27
121 108 Team Russell
    Russell Van Der Beeck (United Kingdom)
12:53:11  + 01:45:39
122 34 Team David
    David Kinnear (United Kingdom)
12:53:16  + 01:46:31
123 81 Team Simon
    Simon  Ross (Australia)
13:06:39  + 01:46:40
124 111 Team Ugo
    Ugo Pallavicini (Brazil)
13:13:35  + 01:48:43
125 80 Team Michael
    Michael Kirkpatrick (Canada)
13:28:36  + 01:49:39
126 109 Team Omer
    Omer Shapira (United States)
13:32:32  + 01:51:13
127 64 Team Michael
    Michael Molloy (Australia)
13:34:16  + 01:51:43
128 56 Team Philip
    Philip Evans (United States)
13:49:43  + 01:57:20
129 52 Team Shawn
    Shawn Graver (Sweden)
13:54:15  + 01:57:40
130 24 Team Ryan
    Ryan Sweeney (Canada)
13:55:53  + 01:57:57
131 32 Team Michael
    Michael Grant-Orser (Canada)
14:24:39  + 02:06:34
132 155 Team Zachary
    Zachary Schneider (United States)
14:44:08  + 02:08:32
133 59 Team Matthew
    Matthew Henry (United States)
15:19:23  + 02:09:56
134 121 Team Ruy
    Ruy Cunha Filho (Brazil)
15:22:58  + 02:11:10
135 40 Team Lyell
    Lyell Woloschuk (Canada)
05:49:24  + 02:11:32
136 101 Team Jeremiah
    Jeremiah Stieben (Canada)
11:16:02  + 02:14:21
NOR 110 Team Jed
    Jed Salazar (United States)
03:56:03  
NOR 4 Team Michael
    Michael Robinson (Canada)
04:22:53  
NOR 126 Team Bjarke
    Bjarke Refslund (Denmark)
05:18:33  
NOR 20 Team Mark
    Mark Dunlop (New Zealand)
05:18:33  
NOR 51 Team Dave
    Dave Herrick (United States)
07:46:21  
NOR 44 Team Sebastian
    Sebastian Kellermayr (Austria)
00:00:00  
NOR 78 Team Andrew
    Andrew  Murphy (Canada)
00:00:00  
NOR 90 Team Jason
    Jason Lind (South Africa)
00:00:00  
NOR 102 Team Greig
    Greig Jansen (Ethiopia)
00:00:00  
NOR 106 Team Diego
    Diego Cordon (Mexico)
00:00:00  
NOR 115 Team Justin
    Justin Lindine (United States)
00:00:00  
NOR 131 Team Chris
    Chris Maund (United States)
00:00:00  
NOR 148 Team Jason
    Jason Mcclurg (United States)
00:00:00  
NOR 150 Team Marc
    Marc Gasch (Spain)
00:00:00  
NOR 157 Team Colin
    Colin Meyer (South Africa)
00:00:00  
NOR 02-May BMR
    Francios Birembaux (France)
00:00:00  
NOR 21 Team Tim
    Tim Smith (South Africa)
00:00:00  
NOR 01-Jun Boodookie Racing
    Le Le (United States)
00:00:00  
NOR 02-Jun Boodookie Racing
    Ryan Moore (United States)
00:00:00  
NOR 01-Aug D & J
    David Anderson (Canada)
03:05:53  
NOR 02-Aug D & J
    Julius Von Bieberstein (Canada)
03:05:53  
Cumulative Results - Solo Women - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 Team Wendy
    Wendy Simms (Canada)
07:34:48 + 00:00:00
2 205 Team Lea
    Lea Davison (United States)
07:36:43  + 00:00:39
3 203 Team Sonya
    Sonya Looney (United States)
07:49:57  + 00:03:55
4 202 Team Kim
    Kim Hurst (New Zealand)
07:50:53  + 00:09:05
5 229 Team Amanda
    Amanda Sin (Canada)
07:58:52  + 00:12:53
6 221 Team Helle Haugaard
    Helle Haugaard Jessen  (Denmark)
08:48:18  + 00:19:17
7 220 Team Margaret
    Margaret Leyland (New Zealand)
09:03:06  + 00:21:22
8 204 Team Rikke
    Rikke Kornvig (Denmark)
09:07:38  + 00:26:51
9 230 Team Emilie
    Emilie Thy (Canada)
09:15:08  + 00:28:28
10 216 Team Sarah
    Sarah Greenwood (Canada)
09:16:19  + 00:30:37
11 213 Team Karen
    Karen Mann (Canada)
09:33:48  + 00:35:35
12 223 Team Natalie
    Natalie Nohra (Canada)
10:00:29  + 00:36:21
13 210 Team Melanie
    Melanie Gabanna (Canada)
10:50:27  + 00:46:03
14 219 Team Cindy
    Cindy Bakke (Canada)
10:53:23  + 00:49:38
15 214 Team Genevieve
    Genevieve Baril (Canada)
10:54:01  + 00:59:57
16 225 Team Deborah
    Deborah Motsch (France)
11:02:38  + 01:00:22
17 226 Team Megan
    Megan Blackett (New Zealand)
11:15:21  + 01:04:38
18 206 Team Niki
    Niki Milleson (United States)
11:27:00  + 01:06:11
19 215 Team Elizabeth
    Elizabeth Vezina (Canada)
11:29:20  + 01:11:16
20 228 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Christina Sharun (Canada)
11:57:16  + 01:12:39
21 217 Team Carolina
    Carolina Pereira (Brazil)
12:09:54  + 01:21:25
22 222 Team Anisse
    Anisse Chami (Brazil)
12:10:00  + 01:21:27
23 224 Team Izabela
    Izabela Rudol (Australia)
12:43:53  + 01:25:44
24 209 Team Siobhan
    Siobhan  Fox (Canada)
13:28:37  + 01:42:43
25 204-2 Dirt Girls
    Kim Story (Canada)
14:32:38  + 01:51:36
26 211 Team Tiffany
    Tiffany Watts (United States)
14:41:31  + 01:59:34
27 207 Team Danielle
    Danielle Petancic (United States)
14:57:09  + 02:07:49
28 208 Team Lynda
    Lynda Lawrence (Canada)
15:25:48  + 02:18:46
29 204-1 Dirt Girls
    Tracy Watkin (Canada)
16:10:40  + 02:30:53
30 218 Team Kristen
    Kristen Lake (Canada)
06:31:57  + 02:30:53
NOR 212 Team Terri
    Terri Rhodes (Australia)
05:58:12  
NOR 227 Team Charmaine
    Charmaine Lightfoot (Canada)
00:00:00  
Cumulative Results - Solo Masters Men - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 323 Team Chad
    Chad Davis (United States)
07:15:39 + 00:00:00
2 354 Team Ted
    Ted Lawson (Canada)
07:22:45  + 00:02:05
3 405 Team Marc
    Marc Baechli (Switzerland)
07:26:40  + 00:02:33
4 424 Team Paul
    Paul Berry (Canada)
07:27:25  + 00:03:16
5 349 Team Jay
    Jay Menning (Canada)
07:32:50  + 00:03:39
6 332 Team Mike
    Mike Rauch (Canada)
07:33:14  + 00:05:03
7 365 Team Peter
    Peter Tondl (Canada)
07:34:32  + 00:09:33
8 301 Team Stuart
    Stuart Horak (Canada)
07:41:32  + 00:09:44
9 421 Team Eduardo
    Eduardo Soares (Brazil)
07:52:39  + 00:11:37
10 318 Team Jason
    Jason Blair (New Zealand)
07:54:48  + 00:11:38
11 340 Team Karl
    Karl Kielblock (South Africa)
07:56:55  + 00:12:11
12 324 Team Al
    Al Killick (New Zealand)
07:58:17  + 00:12:29
13 353 Team Thane
    Thane Phillips (Canada)
07:59:43  + 00:12:58
14 361 Team Fontaine
    Fontaine Thierry (France)
08:03:12  + 00:13:03
15 321 Team Simon
    Simon Callaghan (New Zealand)
08:05:58  + 00:13:06
16 347 Team Sean
    Sean Staniforth (Canada)
08:09:35  + 00:14:56
17 376 Team Huib
    Huib De Roo (Canada)
08:10:41  + 00:15:23
18 403 Team Beau
    Beau White (South Africa)
08:13:57  + 00:15:30
19 428 Team Adam
    Adam Nuyens (United States)
08:15:09  + 00:18:14
20 399 Team Paul
    Paul Wojciak (United States)
08:15:37  + 00:20:12
21 341 Team Mike
    Mike Pollock (Canada)
08:22:06  + 00:22:12
22 420 Team Tim
    Tim Mcdermott (Canada)
08:25:53  + 00:22:29
23 423 Team Zach
    Zach White (United States)
08:27:01  + 00:22:30
24 358 Team Brad
    Brad Davies (United States)
08:27:57  + 00:22:39
25 344 Team Lars
    Lars Andrews (Canada)
08:31:26  + 00:22:54
26 312 Team Richard
    Richard Humphries (Canada)
08:38:44  + 00:23:38
27 303 Team Allister
    Allister Darichuk (Canada)
08:42:59  + 00:23:42
28 310 Team Jason
    Jason Daggett (United States)
08:46:43  + 00:24:21
29 379 Team Luiz Eduardo
    Luiz Eduardo Vieira (Brazil)
08:50:24  + 00:25:32
30 319 Team Mark
    Mark Miller (Canada)
08:50:28  + 00:26:23
31 422 Team Weimar
    Weimar Pettengill (None)
08:52:44  + 00:27:13
32 396 Team John
    John Chambers (Canada)
08:52:47  + 00:27:25
33 387 Team Brad
    Brad Hunter (Canada)
08:59:50  + 00:27:54
34 330 Team Mike
    Mike Dixon (United States)
08:59:58  + 00:31:50
35 357 Team Oren
    Oren Nistel (Israel)
09:00:15  + 00:33:13
36 366 Team Erik
    Erik Eiseman (United States)
09:03:13  + 00:33:17
37 393 Team Mark
    Mark Freda (United States)
09:09:34  + 00:33:49
38 316 Team Peter
    Peter Lee (Canada)
09:11:27  + 00:35:33
39 372 Team Bruno
    Bruno Mannsberger (Canada)
09:11:39  + 00:36:11
40 382 Team Andrew
    Andrew Gooding (New Zealand)
09:11:43  + 00:37:04
41 384 Team Hamish
    Hamish Love (New Zealand)
09:12:55  + 00:37:21
42 334 Team Matt
    Matt Scott (Canada)
09:13:04  + 00:37:22
43 359 Team Jaegan
    Jaegan Smith (Canada)
09:13:37  + 00:38:07
44 404 Team Markus
    Markus Frey (Switzerland)
09:15:09  + 00:38:17
45 392 Team Eric
    Eric Unrau (Canada)
09:16:44  + 00:39:15
46 416 Team Ian
    Ian Macleod (Canada)
09:17:17  + 00:39:40
47 375 Team Ian
    Ian Best (New Zealand)
09:18:28  + 00:40:33
48 385 Team Jeff
    Jeff Smyth (Canada)
09:23:04  + 00:40:36
49 374 Team John
    John Hillstrom (United States)
09:35:28  + 00:41:19
50 350 Team Mike
    Mike Gillen (Canada)
09:37:33  + 00:41:33
51 388 Team Marque
    Marque Allen (United States)
09:42:53  + 00:42:56
52 409 Team Jeff
    Jeff Stasser (United States)
09:44:08  + 00:43:12
53 408 Team Marty
    Marty Smith (United States)
09:45:13  + 00:43:31
54 364 Team Simon
    Simon Robinson (Canada)
09:45:32  + 00:44:11
55 368 Team Zlatko
    Zlatko Piskulich (Costa Rica)
09:50:06  + 00:45:07
56 326 Team Guy
    Guy Cadieux (Canada)
09:50:25  + 00:46:06
57 317 Team Timothy
    Timothy Le Poer Trench (Canada)
09:51:21  + 00:46:11
58 351 Team Steve
    Steve Connor (Canada)
09:53:40  + 00:46:13
59 335 Team Ki
    Ki  Hong (Canada)
09:58:00  + 00:48:33
60 369 Team Stuart
    Stuart Evans (Canada)
09:58:13  + 00:48:37
61 352 Team Brice
    Brice  Evans (Canada)
10:00:23  + 00:49:51
62 309 Team Albert
    Albert  Ciesielka (United States)
10:01:53  + 00:50:08
63 337 Team Sacha
    Sacha Petancic (United States)
10:06:33  + 00:50:42
64 395 Team Bill
    Bill Brazier (United States)
10:07:50  + 00:51:15
65 378 Team Brent
    Brent Dyer (Canada)
10:13:03  + 00:51:41
66 322 Team Mark
    Mark Kirk (Australia)
10:13:12  + 00:51:45
67 348 Team Russell
    Russell Brewer (Canada)
10:17:26  + 00:52:02
68 386 Team David
    David Spence (United Kingdom)
10:17:32  + 00:54:21
69 327 Team Brendhan
    Brendhan Callaghan (New Zealand)
10:21:55  + 00:54:25
70 311 Team Jonathan
    Jonathan Martin (Japan)
10:38:50  + 00:54:29
71 426 Team Daren
    Daren Clark (Canada)
10:41:32  + 00:57:20
72 308 Team Andrew
    Andrew Cleary (Australia)
10:45:26  + 00:57:54
73 406 Team Neal
    Neal Rogers (United States)
10:46:00  + 00:58:53
74 380 Team Martin
    Martin Raufer (Czech Republic)
10:46:34  + 01:00:42
75 414 Team Scott
    Scott  Kerby (Canada)
10:50:24  + 01:02:43
76 343 Fyogis
    Amitabh Pandey (United States)
10:51:59  + 01:04:49
77 397 Team Jaeme
    Jaeme Zwart (Australia)
10:52:45  + 01:05:37
78 367 Team Jamie
    Jamie Stirling (Canada)
10:57:43  + 01:06:55
79 412 Team Daniel
    Daniel Rowe (Australia)
11:01:32  + 01:07:09
80 383 Team Stuart
    Stuart Philip (Australia)
11:07:12  + 01:07:09
81 370 Team Marco
    Marco Margiocco (Canada)
11:07:21  + 01:08:07
82 419 Team David
    David Berkowitz (Canada)
11:07:30  + 01:08:08
83 425-2 Team Catalyst
    Peter Chambers (Canada)
11:16:17  + 01:09:52
84 425-1 Team Catalyst
    Dan Sawchuk (Canada)
11:17:23  + 01:10:23
85 401 Team Anthony
    Anthony Paton (South Africa)
11:26:24  + 01:12:15
86 377 Team Byron
    Byron Neu (Canada)
11:38:45  + 01:15:02
87 338 Team Don
    Don Brooks (Canada)
11:45:15  + 01:17:56
88 398 Team Norman
    Norman Barmeier (Canada)
11:50:25  + 01:20:19
89 360 Team Christopher
    Christopher Lee (United States)
11:59:38  + 01:21:05
90 339 Team Anders
    Anders Baveras (Sweden)
12:09:49  + 01:22:37
91 410 Team Joseph
    Joseph Somers (Australia)
12:20:51  + 01:25:43
92 345 Team Vicente
    Vicente Romano (Venezuela)
12:21:40  + 01:26:49
93 333 Team Tim
    Tim Geelan (Australia)
12:21:49  + 01:27:26
94 427 Team Jeremy
    Jeremy Forst (Canada)
12:25:28  + 01:28:34
95 391 Team Paulo
    Paulo Coelho (Brazil)
12:33:47  + 01:33:06
96 418 Team Tim
    Tim Schmidt (Canada)
12:45:49  + 01:33:56
97 390 Team Michael
    Michael Wynn-Williams (Australia)
12:46:32  + 01:36:24
98 400 Team Lorne
    Lorne Kraft (Canada)
12:46:35  + 01:36:46
99 331 Team Shawn
    Shawn Hassel (United States)
13:02:14  + 01:38:06
100 336 Team Mark
    Mark Plant (United Kingdom)
13:02:18  + 01:40:07
101 342 Team Alejandro
    Alejandro  Flores (Mexico)
13:19:20  + 01:43:18
102 304 Team Ronald
    Ronald Dill (United States)
13:21:32  + 01:46:08
103 313 Team Kevin
    Kevin Dishinger (United States)
13:38:55  + 01:46:44
104 314 Team Nick
    Nick Gordon (United Kingdom)
13:43:30  + 01:50:33
105 389 Team Bruno
    Bruno Mellet (Canada)
14:07:58  + 01:58:58
106 429 Team Adam
    Adam Faren (United States)
14:09:32  + 02:02:44
107 371 Team Alexandre
    Alexandre  Pereira (Brazil)
14:30:28  + 02:04:08
108 409-2 Fyogis support
    Edward Sharp (United States)
14:31:21  + 02:06:03
109 381 Team Oliver
    Oliver Houchell (United Kingdom)
14:47:06  + 02:07:47
110 413 Team David
    David Scott (United States)
14:56:54  + 02:08:25
111 355 Team Manuel
    Manuel Pachano (United States)
16:48:12  + 02:08:53
112 356 Team Valois
    Valois Gonzalez (United States)
16:48:18  + 02:27:05
113 415 Team Robert
    Robert Hinks (Canada)
17:54:23  + 02:30:20
114 329 Team James
    James Whelan (Canada)
09:18:29  + 03:03:56
NOR 402 Team Murray
    Murray Oshanyk (Canada)
05:23:17  
NOR 346 Team John
    John Campbell (Australia)
08:24:32  
NOR 417 Team Diranne
    Diranne Lee-Renwick (Australia)
08:37:16  
NOR 328 Team Rob
    Rob Nadolny (Canada)
00:00:00  
NOR 362 Team Craig
    Craig Spurn (Canada)
00:00:00  
NOR 363 Team Ernesto
    Ernesto Vela (Mexico)
00:00:00  
NOR 373 Team Belini
    Belini Maia (Brazil)
00:00:00  
NOR 394 Team Carlos
    Carlos Pittaluga (Hong Kong)
00:00:00  
NOR 320 Team Paul
    Paul Rapinz (United States)
00:00:00  
NOR 411 Team Dave
    Dave Hoskins (Canada)
00:00:00  
NOR 302 Team Fernanda
    Fernanda Maia (Brazil)
00:00:00  
NOR 325 Team Gregory
    Gregory Lee (United States)
00:00:00  
NOR 432 Team Brian
    Brian Bruggeman (United States)
00:00:00  
NOR 306 Team Marco
    Marco Leal (Mexico)
00:00:00  
NOR 305 Team Rich
    Rich Blair (United States)
00:00:00  
NOR 307 Team William
    William Carry (Canada)
00:00:00  
NOR 431 Team Harley
    Harley Mendes (Brazil)
00:00:00  
NOR 315 Team Dave
    Dave Crewe (Canada)
02:27:25  
Cumulative Results - Solo Masters Women - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 510 Team Frances
    Frances Vice (Canada)
08:35:54 + 00:00:00
2 506 Team Tamara
    Tamara Goeppel (Canada)
08:47:20  + 00:01:55
3 515 Team Christine
    Christine Soucy (Canada)
09:32:07  + 00:05:17
4 521 Team Andrea
    Andrea Quinlan (Canada)
09:43:28  + 00:16:03
5 503 Team Christine
    Christine Irelan (United States)
09:46:49  + 00:18:34
6 514 Team Sharon
    Sharon Prutton (New Zealand)
09:54:41  + 00:23:39
7 518 Team Heather
    Heather Macintosh (Canada)
10:37:04  + 00:29:36
8 516 Team Robyn
    Robyn Pickering (Canada)
10:39:46  + 00:31:53
9 517 Team Darcie
    Darcie Young (Canada)
11:00:50  + 00:37:14
10 502 Team Tamara
    Tamara Howes (Canada)
11:02:41  + 00:40:21
11 522 Team Terrie
    Terrie Low (Canada)
11:15:50  + 00:42:10
12 501 Team Sarah
    Sarah Nossiter (Canada)
11:55:54  + 00:51:36
13 520 Team Leah
    Leah Lokan (United States)
12:05:54  + 00:54:22
14 512 Team Jeni
    Jeni Henrie (United States)
12:10:29  + 00:59:18
15 504 Team Suzanne
    Suzanne Robert (Canada)
12:31:14  + 01:01:55
16 507 Team Linda
    Linda Harris (United States)
12:44:17  + 01:04:12
17 513 Team Kelly
    Kelly Vanry (Canada)
13:02:07  + 01:16:58
18 523 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Janet Rygnestad (Canada)
14:44:12  + 01:25:05
19 511 Team Eleanor
    Eleanor Vigilante (United States)
15:09:14  + 01:47:59
20 505 Team Stephanie
    Stephanie Masterman (Canada)
17:30:57  + 02:06:15
NOR 509 Team Grace
    Grace Menning (Canada)
05:36:31  
NOR 519 Team Janet
    Janet Alexander (United States)
00:00:00  
NOR 508 Team Leah
    Leah Montgomery (Canada)
03:25:51  
Cumulative Results - Solo Veterans Men - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 653 Team Paul
    Paul Thomasberg (United States)
07:31:20 + 00:00:00
2 620 Team Derek
    Derek Milne (New Zealand)
07:52:58  + 00:12:03
3 645 Team Tom
    Tom Ebbern (Canada)
08:19:05  + 00:15:56
4 656 Team Jeremy
    Jeremy Eden (Canada)
08:32:43  + 00:20:59
5 604 Team John
    John Vipiana (United States)
08:33:19  + 00:22:24
6 652 Team Dan
    Dan Shepansky (Canada)
08:44:33  + 00:27:36
7 603 Team John
    John Skrypnyk (Unknown)
08:55:21  + 00:31:51
8 647 Team Stefen
    Stefen Elmitt (Canada)
09:08:44  + 00:32:16
9 631 Team Claudio
    Claudio Mata (Brazil)
09:27:50  + 00:34:12
10 625 Team Doug
    Doug Sharland (New Zealand)
09:29:15  + 00:37:32
11 607 Team Mike
    Mike Carter (United States)
09:34:34  + 00:40:06
12 643 Team Dan
    Dan Swanson (Canada)
09:47:29  + 00:40:50
13 650 Team Henry
    Henry Mccullough (United States)
09:56:18  + 00:40:52
14 611 Team Derrick
    Derrick Keith (Canada)
09:57:30  + 00:43:14
15 630 Team Richard
    Richard Ebner (Canada)
09:57:55  + 00:43:15
16 609 Team Keith
    Keith Godfrey (Canada)
10:01:59  + 00:48:10
17 617 Team Richard
    Richard Spenard (Canada)
10:07:51  + 00:48:56
18 642 Team Richard
    Richard Dustan (Canada)
10:25:34  + 00:51:06
19 636 Team Harry
    Harry Woo (Canada)
10:25:58  + 00:52:58
20 610 Team Matthew
    Matthew  Nott (Australia)
10:26:54  + 00:54:00
21 606 Team Don
    Don Gill (Canada)
10:27:12  + 00:54:32
22 629 Team Ted
    Ted Mcdowall (Canada)
10:34:09  + 00:54:34
23 623 Team Warren
    Warren Borlase (New Zealand)
10:39:34  + 00:54:37
24 654 Team Ron
    Ron Faithfull (United States)
10:42:21  + 00:58:08
25 644 Team Bob
    Bob Faulkner (Canada)
10:56:09  + 01:00:36
26 632 Team Sean
    Sean Sweeney (United States)
11:09:10  + 01:04:33
27 624 Team Robert
    Robert Aspinall (Costa Rica)
11:11:51  + 01:07:25
28 634 Team Craig
    Craig  Oliver (Canada)
11:35:55  + 01:09:27
29 614 Team Ian
    Ian Hobson (Canada)
11:37:02  + 01:16:20
30 627 Team Graeme
    Graeme Silcock (New Zealand)
11:56:39  + 01:16:26
31 637 Team Stuart
    Stuart Loewen (Canada)
11:57:26  + 01:16:35
32 613 Team John
    John Roy (United States)
11:57:37  + 01:18:11
33 638 Team Alain
    Alain Zeller (Switzerland)
11:59:20  + 01:19:20
34 612 Team Philip
    Philip Plouffe (United States)
12:08:15  + 01:20:30
35 608 Team Andrew
    Andrew Dolstra (Australia)
12:21:03  + 01:21:10
36 639 Team Ernest
    Ernest Ziesman (Canada)
12:41:07  + 01:21:18
37 649 Team Brendan
    Brendan Exton (Australia)
12:46:01  + 01:24:03
38 615 Team Friedrich
    Friedrich Fink (Canada)
12:54:51  + 01:25:57
39 622 Team Phillip
    Phillip Williamson (Australia)
14:00:41  + 01:31:41
40 640 Team Jose Santo
    Jose Santo Bastiao (Brazil)
14:38:34  + 01:33:12
41 646 Team Ruy
    Ruy Cunha (Brazil)
15:23:31  + 01:34:36
42 626 Team Mario Gustavo
    Mario Gustavo Bacce (United States)
17:15:34  + 01:51:50
43 641 Team Rob
    Rob Piper (United States)
06:44:11  + 01:54:41
NOR 628 Team Zbigniew
    Zbigniew Wizner (Sweden)
07:27:10  
NOR 618 Team Mark
    Mark Nijhoff (Netherlands)
07:37:03  
NOR 619 Team Stefan
    Stefan Schaefer (Australia)
08:35:18  
NOR 621 Team Jens
    Jens Reichert (Thailand)
09:58:07  
NOR 616 Team Clark
    Clark Wiese (United States)
10:57:44  
NOR 635 Team Jamie
    Jamie Maguire (United States)
00:00:00  
NOR 658 Team John
    John Wade (United States)
00:00:00  
NOR 601 Team Ted
    Ted Russo (Unknown)
02:12:54  
NOR 651 Team George
    George Smith (United States)
03:05:17  
NOR 648 Team Mark Andrew
    Mark Andrew Sullivan
    (United Kingdom)
04:35:30  
Cumulative Results - Teams of 2 Open Men - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 11 Rocky Mountain Bicycles
    Greg Day (Canada)
    Quinn Moberg (Canada)
06:47:12 + 00:00:00
2 4 Bike4Life
    Joerg Franke (Switzerland)
    Ruben Wey (Switzerland)
07:31:14  + 00:15:36
3 22 Rocky Mountain
    Christian Gauvin (Canada)
    Ian Carbonneau (Canada)
07:33:56  + 00:17:56
4 3 Bike Barn/Jakroo
    Samuel Kummrow (Switzerland)
    Aart Van Kooy (Canada)
07:37:09  + 00:20:16
5 31 Van Mercer
    Mike Mercer (Canada)
    Bill Van Beek (Canada)
08:04:27  + 00:25:49
6 12 Homies for Life
    Christopher Beardsley (United States)
    Scott Keller (United States)
08:14:34  + 00:28:03
7 13 Jabali
    Diego Grasa Yago (Spain)
    Marc Gasch Navarro (Spain)
08:36:21  + 00:35:20
8 21 PowerWatts Nord
    Rejean Rochette (Canada)
    David  Gagnon (Canada)
08:46:31  + 00:36:29
9 25 Team NZ
    Graham Norman (New Zealand)
    Tony  Innes (New Zealand)
09:00:41  + 00:37:34
10 29 The Norwegians
    Ketil Heggtveit (Norway)
    Christian  Coll (Norway)
09:01:03  + 00:39:21
11 7 Cern FB
    Lionel Peyrard (France)
    Mika Kinnunen (Switzerland)
09:04:14  + 00:40:15
12 1 Wallace Boys
    Steven Wallace (United States)
    Brian Wallace (United States)
09:05:33  + 00:43:39
13 2 Beachwood bikes
    Adam Davison (United States)
    Alexander  Murray (United States)
09:29:03  + 00:47:51
14 24 Team AH
    Joshua Simpson (United States)
    Nicholas Adsero (United States)
09:45:47  + 00:53:44
15 10 Gizbin
    Etienne Lessard (Canada)
    Samuel Bouchard (Canada)
10:19:14  + 00:54:58
16 15 Lekka Loops
    Henk Van Zyl (Canada)
    Lennard Pretorius (Canada)
10:33:10  + 00:58:12
17 30 The Swizzly Grizzlys
    Marco Baer (Switzerland)
    Dieter Baer (Switzerland)
10:53:31  + 01:11:38
18 20 Poivre et Sel
    Yapo Alle-Ando (Canada)
    Denis Vachon (Canada)
11:08:43  + 01:13:16
19 26 Team ValBerg
    Brian Valverde (United States)
    Derek Melberg (United States)
11:27:09  + 01:18:29
20 19 Pinch Flats
    Bruce Mcknight (Canada)
    Jamie Sproule (Canada)
11:27:32  + 01:24:12
21 9 FT26
    Nicolas Lemoing (Germany)
    Steffen Schraegle (Germany)
12:02:54  + 01:30:50
22 14 Leatherstocking Cutters
    Jens Foehrenbach (United States)
    James Bernard (United States)
13:59:43  + 01:33:13
23 18 Pil Piles 2
    Weibin Ruan Ye (Spain)
    Carlos Shan Wen Ruan (Spain)
14:26:13  + 01:48:17
24 16 oldbutslow
    Charles Whiting (United States)
    Scot  Jones (United States)
14:26:45  + 01:49:47
25 23 Slow Poke
    Nick Bitar (Australia)
    Patrick Cooper (Australia)
14:31:23  + 02:21:47
26 28 The Granny Gear Geezers
    Mark Irving (United Kingdom)
    David  Clark (United Kingdom)
14:46:49  + 02:22:08
27 17 Pil Piles 1
    Xujie Yang (Spain)
    Pablo Beltran (Spain)
14:51:00  + 02:34:41
NOR 33 Team Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jerome (Canada)
02:46:50  
Cumulative Results - Teams of 2 Open Women - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 LUNA Chix
    Maghalie Rochette (Canada)
    Catharine Pendrel (Canada)
07:50:01 + 00:00:00
2 202 TaG Team
    Lesley Tomlinson (Canada)
    Gretchen Reeves (Canada)
08:57:58  + 00:23:16
3 205 Golden Bay Kayaks NZ
    Mary Jowett (New Zealand)
    Lisa Savage (New Zealand)
10:03:27  + 00:32:44
4 207 Saddle tramps
    Karin Grubb (Canada)
    Saravie Brewer (Canada)
11:11:12  + 00:50:54
5 203 AwesomeX2
    Tricia Davis (United States)
    Debbie Hunter (United States)
12:36:55  + 01:27:10
6 206 Kristi 'n Jane
    Jane Guyer (United States)
    Kristi Stump (United States)
13:12:26  + 01:40:18
Cumulative Results - Teams of 2 Open Mixed - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 320 Team Liv9
    Joel Bragdon (Canada)
    Anna Healy (Canada)
08:47:58 + 00:00:00
2 312 penny
    Simon Blythe (Canada)
    Tamara Blythe (Canada)
08:50:47  + 00:00:34
3 315 Singletrack Minds
    Ryan Parsons (Canada)
    Ashley Ramsden-Wood (Canada)
09:02:59  + 00:08:22
4 311 Moxie Racers
    Brian Keogh (Ireland)
    Sarah Galligan (Ireland)
09:34:18  + 00:09:13
5 319 Team KA
    Heidi King (Canada)
    Andrew Arsenault  (Canada)
09:36:46  + 00:10:00
6 321 Team Newlyweds
    Gavin Rossouw (South Africa)
    Sara Muhl (South Africa)
09:39:41  + 00:12:20
7 308 Leisure Lakes / A Quick Release / Cotic
    Rachel Sokal (United Kingdom)
    Anthony Jordan (United Kingdom)
09:53:23  + 00:14:40
8 302 BB
    Kimberley Beck (Canada)
    Mark Breakspear (Canada)
09:58:17  + 00:17:50
9 318 Team HammerCraft
    Damon Ferrari (United States)
    Lindsay Dwyer (United States)
10:05:16  + 00:22:23
10 303 Corazon-RockyMountain
    Caroline Pinard (Canada)
    Daniel Thauvette (Canada)
10:26:50  + 00:26:31
11 317 Team Daffodil
    Charlotte Davies (United Kingdom)
    Rhodri Davies (United Kingdom)
10:45:43  + 00:28:35
12 325 Valleycliffe Divorce
    Ryan Letchford (Canada)
    Julie Miller (Canada)
10:50:02  + 00:30:36
13 324 Uppers and Downers
    David Carbonell (United States)
    Margaret Shirley (United States)
10:52:33  + 00:32:35
14 306 Gin and Tonic
    Richard  Greaves (Canada)
    Lisa Pearson (Canada)
11:21:45  + 00:33:14
15 307 Joder
    Jeffrey Ziegler (United States)
    Rebecca Mccann (United States)
11:44:11  + 00:39:35
16 326 WCXC
    Rachel Beck (United States)
    Chris Beck (United States)
11:44:58  + 00:47:52
17 301 Adley
    Hadley Trotter (United States)
    Adrien Robenhymer (United States)
12:04:20  + 00:57:51
18 322 Team StUe
    Steve Cooke (Canada)
    Ute Eppinger (Canada)
12:17:38  + 01:02:05
19 309 Lost Gatos
    Liia Sarjakoski (United States)
    Tommi Ylamurto  (United States)
12:32:02  + 01:04:16
20 323 The Yowies
    Tim Jackson (Australia)
    Carolyn Haupt (Australia)
12:39:20  + 01:05:58
21 305 From Chile
    Maria Lizama (Chile)
    Eugenio Parra (Chile)
12:46:49  + 01:08:39
22 314 Sidetracked
    Barry Waugh (Australia)
    Nancy Caceres (Australia)
13:16:31  + 01:09:14
23 310 Mountain Goats
    Marisa Bertoia (Australia)
    Gregory Langtip (Australia)
13:34:29  + 01:19:20
24 313 PMBC
    Jason Chiodo (United States)
    Wendy Tien (United States)
13:51:57  + 01:19:33
25 316 Soca Warriors
    Ryan Abraham (United States)
    Tifini Abraham (United States)
14:57:57  + 01:43:54
NOR 304 Driftwood
    Yvonne Peng (Canada)
    Kenta Fried (Canada)
10:17:19  
Cumulative Results - Teams of 2 Veterans 80 - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 401 Mafia Racing NW
    Andy Rigel (United States)
    Jeff Beltramini (United States)
07:55:54 + 00:00:00
2 422 SALTO SYSTEMS NORDIC CYCLING
    Henrik Kragh (Denmark)
    Michael Scheuer (Denmark)
08:41:20  + 00:07:20
3 415 Low Flying Kowalskis
    Alan Vogt (Australia)
    James Hall (Australia)
08:46:16  + 00:10:38
4 423 Secret Cycle
    Jacobus  Grobbelaar (Canada)
    Werner Gerntholtz (Canada)
08:51:38  + 00:13:13
5 424 Sufferin Succotash
    Torben Jensen (Canada)
    Grant Hvizdos (Canada)
08:59:35  + 00:15:24
6 417 Northern Goats
    Patrick Coutu (Canada)
    Sebastien Gravel (Canada)
09:02:01  + 00:19:41
7 418 Pneumolorax
    James Cranston (Canada)
    Gerhard Malherbe (Canada)
09:02:11  + 00:25:00
8 411 Hall Pass
    Colin Brissey (United States)
    Glenn Joiner (United States)
09:30:25  + 00:25:57
9 416 Mountain Bikers Paris
    Jean Philippe Langlois (France)
    David Delapierre (France)
09:42:52  + 00:28:02
10 414 Jura Boyz
    Oscar Balsalobre Vila (Switzerland)
    Simon Picthall (Switzerland)
10:01:24  + 00:35:11
11 428 TFH
    Colin Christie (Canada)
    Trevor Mitzel (Canada)
10:15:12  + 00:38:42
12 410 Great Danes
    Lars Lemonius (United Kingdom)
    Soren Lemonius (Denmark)
10:20:06  + 00:39:20
13 407 Fuelled by Rioja
    Richard Latham (United Kingdom)
    Matt Ingram (United Kingdom)
10:41:36  + 00:42:53
14 432 Two Oceans
    Tertius Carstens (South Africa)
    Koos Wessels (South Africa)
10:47:58  + 00:43:09
15 429 The "Eh" Team
    Jason Lawson (Canada)
    Warren Gotch (Canada)
11:03:16  + 00:47:32
16 419 R&A Team
    Ricardo Albuquerque (Brazil)
    Adriano Veras (Brazil)
11:03:28  + 00:47:45
17 405 DISTRIMEDIC FRANCE
    Fred Menot (France)
    Gildas Grolleau (France)
11:19:36  + 00:48:43
18 421 rubber side down
    Nelson Reis (Canada)
    Peter Duff (Canada)
11:44:14  + 00:58:02
19 404 Bravos de Valle
    Jorge Perez (Mexico)
    Waldemar  Franco (Mexico)
11:58:49  + 00:59:13
20 408 Team Dan
    Dan Maker (United Kingdom)
    Julian Mudge (United Kingdom)
11:58:56  + 01:04:13
21 431 two guys
    Trent Tompkins (Canada)
    Keith Bobey (Canada)
12:31:37  + 01:04:26
22 412 Hullabaloo/Rocky Mountain
    Randy Mcinnis (Canada)
    Abrie Botma (None)
12:31:47  + 01:05:25
23 413 JT Racing
    Jamie Mclean (Canada)
    Tom Porter (Canada)
13:19:35  + 01:33:43
24 430 The Splatter Cakes
    Eric King (United States)
    Jean-Louis Van Heusden (United States)
13:19:43  + 01:36:42
25 427 Team Texas
    Martin Rojas (United States)
    Eli Ellsworth (United States)
13:39:14  + 01:47:37
26 406 Endurros
    Carlos Sanchez (Spain)
    Federico Sanchez (Spain)
14:08:02  + 01:53:31
27 403 Beyond Our Best
    Jonathan Smith (United Kingdom)
    Max Leslie (United Kingdom)
15:11:21  + 02:01:49
28 420 Ritchie Boyer
    Eric Ritchie (United States)
    Gregory Boyer (United States)
15:45:46  + 02:23:45
29 402 #BCBRVirgins
    Ben Moore (United Kingdom)
    Gary Saunders (United Kingdom)
16:46:29  + 02:52:41
NOR 426 Team Flavourome
    Garth  Allardyce (South Africa)
    David Wright (South Africa)
00:00:00  
 Cumulative Results - Teams of 2 Veterans 100 - Stage 3
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 509 Shifty Gypsies
    Glenn Dorey (Canada)
    Greg Heyes (Canada)
09:02:11 + 00:00:00
2 510 TEAM CRUTCH
    Jeff Barlow (United States)
    Jeff Odom (United States)
09:09:23  + 00:02:42
3 507 Old Spice
    Kent Klassen (Canada)
    Perry  Klassen (Canada)
09:52:29  + 00:17:50
4 504 BS SpokesMen
    Nick Carpenter-Frank
    (United Arab Emirates)
    James Burton (United Arab Emirates)
10:05:52  + 00:19:21
5 512 Harbour Air
    Graeme Fitch (Canada)
    Greg  Mcdougall (Canada)
10:29:44  + 00:22:39
6 505 MacMann NZ
    Gordon Macdonald (New Zealand)
    David Mann (New Zealand)
10:48:31  + 00:41:02
7 502 ALL4CYCLING-USA
    Paco Rodriguez (United States)
    Miguel Sanchez-Rubio (United States)
12:17:30  + 00:48:51
8 506 MTBC Veterans
    Christian Denfeld (Germany)
    Frank Schuckhardt  (Germany)
12:19:29  + 00:50:47
9 508 Prairie Dogs
    Alan Mickelson (Canada)
    Jim Forbes (Canada)
12:29:22  + 01:06:54
10 511 Warren & Brent
    Warren  Middleton (Canada)
    Brent St. John (Canada)
13:07:08  + 01:12:00
11 503 Are You Kidding Me?
    Gordon Bogden (Canada)
    David Toyne (Canada)
13:12:42  + 01:18:52
12 501 2 Brits in the bush
    David Thornhill (Canada)
    Mark Coates (Canada)
14:11:51  + 01:39:19