Stage Results - Solo Men - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 1 Team Kris
    Kris Sneddon (Canada)
02:51:24 + 00:00:00
2 123 Team Tristan
    Tristan Uhl (United States)
02:51:47  + 00:00:23
3 2 Team Spencer
    Spencer Paxson (None)
02:52:05  + 00:00:41
4 8 Team Jason
    Jason Sager (United States)
02:56:53  + 00:05:29
5 6 Team Oliver
    Oliver Zurbruegg (None)
02:58:15  + 00:06:51
6 10 Team Nico
    Nico Pfitzenmaier (South Africa)
02:58:24  + 00:07:00
7 3 Team Erik
    Erik Skovgaard Knudsen (Denmark)
03:03:09  + 00:11:45
8 139 Team YT
    Sven  Kilander (Norway)
03:04:32  + 00:13:08
9 100 Team Chris
    Chris Benson (Canada)
03:07:36  + 00:16:12
10 32-2 Team Garett
    Garett Heitman (United States)
03:08:44  + 00:17:20
11 149 Team David
    David Voll (Germany)
03:10:17  + 00:18:53
12 141 Team Logan
    Logan Wetzel (United States)
03:10:24  + 00:19:00
13 98 Team Travis
    Travis Hauck (Canada)
03:10:34  + 00:19:10
14 37 Team Geir Ottar
    Geir Ottar Kvernstuen (Norway)
03:10:53  + 00:19:29
15 15 Team Brian
    Brian Cooke (Canada)
03:11:47  + 00:20:23
16 84 Team Nick
    Nick Gould (United States)
03:12:09  + 00:20:45
17 88 Team William
    William Geor (Australia)
03:12:11  + 00:20:47
18 11 Team Barry
    Barry Wicks (United States)
03:12:14  + 00:20:50
19 96 Team Aaron
    Aaron Wilson (United States)
03:12:40  + 00:21:16
20 118 Team Motoshi
    Motoshi Kadota (Japan)
03:13:58  + 00:22:34
21 17 Team Shawn
    Shawn Bunnin (Canada)
03:14:17  + 00:22:53
22 146 Team Joel
    Joel Harwood (Canada)
03:18:34  + 00:27:10
23 140 Team Toby
    Toby Swanson (United States)
03:19:12  + 00:27:48
24 12 Team Eric
    Eric Tourville (Canada)
03:21:08  + 00:29:44
25 120 Team Peter
    Peter Reid (Canada)
03:21:26  + 00:30:02
26 105 Team Tim
    Tim Olson (United States)
03:22:00  + 00:30:36
27 4 Team Michael
    Michael Robinson (Canada)
03:23:18  + 00:31:54
28 127 Team James
    James Porter (United Kingdom)
03:23:50  + 00:32:26
29 9 Team Carlos
    Carlos Lizalde (Mexico)
03:24:13  + 00:32:49
30 14 Team Erik
    Erik Bakke (Canada)
03:25:29  + 00:34:05
31 50 Team Robb
    Robb Parsons (United States)
03:25:33  + 00:34:09
32 126 Team Bjarke
    Bjarke Refslund (Denmark)
03:26:56  + 00:35:32
33 16 Team Andreas
    Andreas Hestler (Canada)
03:27:25  + 00:36:01
34 55 Team ╠─Ťystein
    ╠─Ťystein Nesse (Norway)
03:28:26  + 00:37:02
35 138 Team Damian
    Damian Gonzalez (United States)
03:29:03  + 00:37:39
36 143 Team Dave
    Dave  Jetz (Canada)
03:30:22  + 00:38:58
37 85 Team Ofer
    Ofer Rubin (United States)
03:30:29  + 00:39:05
38 132 Team Ben
    Ben Sigston (Canada)
03:30:39  + 00:39:15
39 83 Team Ryan
    Ryan Keesey (Canada)
03:32:54  + 00:41:30
40 145 Team Stephen
    Stephen Dempsey (United States)
03:33:08  + 00:41:44
41 130 Team Axel
    Axel Duennwald (Switzerland)
03:36:39  + 00:45:15
42 134 Team Raimu
    Raimu Sonobe (Canada)
03:36:47  + 00:45:23
43 33 Team Gian
    Gian Malaer (Switzerland)
03:38:03  + 00:46:39
44 18 Team Robert
    Robert Biard (United States)
03:39:59  + 00:48:35
45 71 Team Jonathan
    Jonathan Nutbrown (Canada)
03:40:18  + 00:48:54
46 151 Team Nick
    Nick Hendrickson (United States)
03:40:20  + 00:48:56
47 144 Team Jeff
    Jeff Beeston (Canada)
03:40:26  + 00:49:02
48 91 Team Thiago
    Thiago Fernandes (Brazil)
03:40:29  + 00:49:05
49 92 Team Pedro
    Pedro Ferolla (Brazil)
03:44:33  + 00:53:09
50 82 Team Gustavo
    Gustavo Astolphi (Brazil)
03:44:35  + 00:53:11
51 8-1 D & J
    David Anderson (Canada)
03:45:12  + 00:53:48
52 87 Team David
    David Stringer (Canada)
03:47:15  + 00:55:51
53 77 Team James
    James Maebus (Australia)
03:47:27  + 00:56:03
54 128 Team Walker
    Walker Jackson (United States)
03:48:46  + 00:57:22
55 67 Team Nimi
    Nimi Cohen (United States)
03:49:13  + 00:57:49
56 104 Team Ricardo
    Ricardo Purri (Brazil)
03:50:21  + 00:58:57
57 31 Team Ross
    Ross Wilkinson (Australia)
03:51:03  + 00:59:39
58 30 Team Kent
    Kent Allison (New Zealand)
03:51:18  + 00:59:54
59 43 Team Peter
    Peter Gierlich (Netherlands)
03:52:08  + 01:00:44
60 129 Team Mads
    Mads Hoffmann (Denmark)
03:53:09  + 01:01:45
61 156 Team Adam
    Adam Dewitt (United States)
03:53:25  + 01:02:01
62 86 Team Raz
    Raz Dana (Israel)
03:53:31  + 01:02:07
63 32-1 Team Benjamin
    Benjamin  Perin (United States)
03:56:09  + 01:04:45
64 137 Team Mike
    Mike Levy (None)
03:56:59  + 01:05:35
65 75 Team Buchanan
    Buchanan Elliott (Canada)
03:57:00  + 01:05:36
66 68 Team Justin
    Justin Grow (United States)
03:57:19  + 01:05:55
67 39 Team Matthew
    Matthew Boulcott (New Zealand)
03:59:09  + 01:07:45
68 119 Team Dave
    Dave Sutton (Canada)
03:59:50  + 01:08:26
69 124 Team Delvis
    Delvis Gomez (United States)
04:01:17  + 01:09:53
70 152 Team Brandon
    Brandon Thomson (Canada)
04:01:21  + 01:09:57
71 20 Team Mark
    Mark Dunlop (New Zealand)
04:05:32  + 01:14:08
72 41 Team David
    David Whybrew (Australia)
04:07:23  + 01:15:59
73 79 Team David
    David Smyth (Australia)
04:14:05  + 01:22:41
74 153 Team Chris
    Chris Pauls (Germany)
04:14:41  + 01:23:17
75 116 Team Charles
    Charles Kim Jr. (United States)
04:15:12  + 01:23:48
76 95 Team Ted
    Ted Hahn (United States)
04:15:21  + 01:23:57
77 45 Team Matthew
    Matthew Perry (Canada)
04:15:34  + 01:24:10
78 38 Team Nick
    Nick Bedford (New Zealand)
04:16:12  + 01:24:48
79 133 Team Ico
    Ico Schutte (None)
04:16:29  + 01:25:05
80 66 Team Amit
    Amit Oren (Israel)
04:17:47  + 01:26:23
81 122 Team Tim
    Tim Schafer (Canada)
04:19:06  + 01:27:42
82 42 Team Julio Alfredo
    Julio Alfredo Wanderer (Brazil)
04:19:49  + 01:28:25
83 6-1 Boodookie Racing
    Le Le (United States)
04:20:29  + 01:29:05
84 49 Team Pete
    Pete Tabor (United States)
04:21:45  + 01:30:21
85 57 Team Mulvey
    Mulvey Kelly (New Zealand)
04:22:03  + 01:30:39
86 112 Team Stevie
    Stevie Cullinan (United States)
04:23:22  + 01:31:58
87 65 Team Chris
    Chris Watts (United States)
04:24:16  + 01:32:52
88 19 Team Shiva
    Shiva Mayer (United States)
04:25:24  + 01:34:00
89 103 Team Nik
    Nik Wolfgramm (Switzerland)
04:26:09  + 01:34:45
90 61 Team Chris
    Chris Hollett (Canada)
04:27:22  + 01:35:58
91 154 Team Michael
    Michael Wolf (Canada)
04:29:33  + 01:38:09
92 70 Team Jamie
    Jamie Dool (Canada)
04:33:39  + 01:42:15
93 35 Team Richard
    Richard Hemmings (United Kingdom)
04:34:27  + 01:43:03
94 107 Team Leighton
    Leighton Stocker (United Kingdom)
04:36:02  + 01:44:38
95 36 Team Andrew
    Andrew Dutton (United States)
04:38:03  + 01:46:39
96 117 Team Shane
    Shane Helwer (Canada)
04:38:33  + 01:47:09
97 25 Team Travis
    Travis Goodrich (United States)
04:38:51  + 01:47:27
98 94 Team Tim
    Tim Hogan (Canada)
04:39:42  + 01:48:18
99 113 Team Leonardo
    Leonardo Moraes (Brazil)
04:47:06  + 01:55:42
100 54 Team James
    James Gibbins (Canada)
04:48:02  + 01:56:38
101 29 Team David
    David Fast (Canada)
04:49:02  + 01:57:38
102 97 Team Mauricio
    Mauricio Gonzalez (Costa Rica)
04:51:23  + 01:59:59
103 114 Team Daniel
    Daniel  Ferraz (Brazil)
04:53:56  + 02:02:32
104 99 Team Joe
    Joe Johnson (Canada)
04:54:45  + 02:03:21
105 135 Team Aaron
    Aaron Chamberlain (None)
04:55:47  + 02:04:23
106 136 Team Christopher
    Christopher Rampton (United States)
04:55:55  + 02:04:31
107 8-2 D & J
    Julius Von Bieberstein (Canada)
04:56:00  + 02:04:36
108 40 Team Lyell
    Lyell Woloschuk (Canada)
04:56:05  + 02:04:41
109 47 Team Charles
    Charles Hagman (United States)
04:58:06  + 02:06:42
110 125 Team Frantz
    Frantz  Noel (Canada)
05:00:31  + 02:09:07
111 72 Team Dan
    Dan Hendricks (United States)
05:04:26  + 02:13:02
112 6-2 Boodookie Racing
    Ryan Moore (United States)
05:05:04  + 02:13:40
113 60 Team Aaron
    Aaron Ufferman (United States)
05:08:02  + 02:16:38
114 58 Team Tom
    Tom Place (United States)
05:11:34  + 02:20:10
115 73 Team Matt
    Matt Del Nin (Canada)
05:16:21  + 02:24:57
116 63 Team Christian
    Christian Palzer (United States)
05:21:05  + 02:29:41
117 26 Team Armando
    Armando Murga (Canada)
05:28:21  + 02:36:57
118 142 Team Scott
    Scott Zuk (Canada)
05:31:19  + 02:39:55
119 51 Team Dave
    Dave Herrick (United States)
05:31:50  + 02:40:26
120 48 Team Mike
    Mike Whitbread (United Kingdom)
05:37:35  + 02:46:11
121 28 Team Jeff
    Jeff Sears (Canada)
05:38:59  + 02:47:35
122 108 Team Russell
    Russell Van Der Beeck (United Kingdom)
05:39:14  + 02:47:50
123 22 Team Trevor
    Trevor Poth (Canada)
05:39:42  + 02:48:18
124 27 Team Cody
    Cody Howitt (Canada)
05:39:43  + 02:48:19
125 111 Team Ugo
    Ugo Pallavicini (Brazil)
05:39:53  + 02:48:29
126 81 Team Simon
    Simon  Ross (Australia)
05:41:47  + 02:50:23
127 110 Team Jed
    Jed Salazar (United States)
05:42:33  + 02:51:09
128 69 Team David
    David Artusi (United States)
05:42:41  + 02:51:17
129 62 Team Andrew
    Andrew  Boulton (Canada)
05:45:43  + 02:54:19
130 89 Team Stefan
    Stefan Kendel (Canada)
05:46:39  + 02:55:15
131 23 Team Jeremy
    Jeremy Larsen (United States)
05:52:55  + 03:01:31
132 76 Team Robert
    Robert Stephenson (Australia)
05:56:56  + 03:05:32
133 52 Team Shawn
    Shawn Graver (Sweden)
06:06:58  + 03:15:34
134 56 Team Philip
    Philip Evans (United States)
06:10:39  + 03:19:15
135 24 Team Ryan
    Ryan Sweeney (Canada)
06:21:56  + 03:30:32
136 32 Team Michael
    Michael Grant-Orser (Canada)
06:31:40  + 03:40:16
137 64 Team Michael
    Michael Molloy (Australia)
06:31:51  + 03:40:27
138 34 Team David
    David Kinnear (United Kingdom)
06:34:53  + 03:43:29
139 74 Team Dan
    Dan Rach (Canada)
06:35:54  + 03:44:30
140 109 Team Omer
    Omer Shapira (United States)
06:38:14  + 03:46:50
141 121 Team Ruy
    Ruy Cunha Filho (Brazil)
06:42:09  + 03:50:45
142 155 Team Zachary
    Zachary Schneider (United States)
06:52:57  + 04:01:33
143 80 Team Michael
    Michael Kirkpatrick (Canada)
06:59:20  + 04:07:56
144 59 Team Matthew
    Matthew Henry (United States)
07:54:51  + 05:03:27
145 28-1 The Granny Gear Geezers
    Mark Irving (United Kingdom)
06:51:26  + 04:00:02
146 101 Team Jeremiah
    Jeremiah Stieben (Canada)
   
147 44 Team Sebastian
    Sebastian Kellermayr (Austria)
   
148 78 Team Andrew
    Andrew  Murphy (Canada)
   
149 90 Team Jason
    Jason Lind (South Africa)
   
150 102 Team Greig
    Greig Jansen (Ethiopia)
   
151 106 Team Diego
    Diego Cordon (Mexico)
   
152 115 Team Justin
    Justin Lindine (United States)
   
153 131 Team Chris
    Chris Maund (United States)
   
154 148 Team Jason
    Jason Mcclurg (United States)
   
155 150 Team Marc
    Marc Gasch (Spain)
   
156 157 Team Colin
    Colin Meyer (South Africa)
   
157 5-2 BMR
    Francios Birembaux (France)
   
158 21 Team Tim
    Tim Smith (South Africa)
   
Stage Results - Solo Women - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 203 Team Sonya
    Sonya Looney (United States)
03:22:59 + 00:00:00
2 201 Team Wendy
    Wendy Simms (Canada)
03:25:08  + 00:02:09
3 205 Team Lea
    Lea Davison (United States)
03:32:32  + 00:09:33
4 229 Team Amanda
    Amanda Sin (Canada)
03:57:00  + 00:34:01
5 212 Team Terri
    Terri Rhodes (Australia)
03:58:10  + 00:35:11
6 202 Team Kim
    Kim Hurst (New Zealand)
03:59:15  + 00:36:16
7 216 Team Sarah
    Sarah Greenwood (Canada)
04:06:58  + 00:43:59
8 220 Team Margaret
    Margaret Leyland (New Zealand)
04:09:30  + 00:46:31
9 230 Team Emilie
    Emilie Thy (Canada)
04:19:47  + 00:56:48
10 213 Team Karen
    Karen Mann (Canada)
04:22:49  + 00:59:50
11 226 Team Megan
    Megan Blackett (New Zealand)
04:33:32  + 01:10:33
12 223 Team Natalie
    Natalie Nohra (Canada)
04:37:49  + 01:14:50
13 219 Team Cindy
    Cindy Bakke (Canada)
04:41:37  + 01:18:38
14 225 Team Deborah
    Deborah Motsch (France)
04:42:59  + 01:20:00
15 210 Team Melanie
    Melanie Gabanna (Canada)
04:55:29  + 01:32:30
16 214 Team Genevieve
    Genevieve Baril (Canada)
04:59:53  + 01:36:54
17 217 Team Carolina
    Carolina Pereira (Brazil)
05:13:39  + 01:50:40
18 222 Team Anisse
    Anisse Chami (Brazil)
05:13:40  + 01:50:41
19 224 Team Izabela
    Izabela Rudol (Australia)
05:27:26  + 02:04:27
20 215 Team Elizabeth
    Elizabeth Vezina (Canada)
05:28:17  + 02:05:18
21 228 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Christina Sharun (Canada)
05:42:16  + 02:19:17
22 206 Team Niki
    Niki Milleson (United States)
05:52:57  + 02:29:58
23 209 Team Siobhan
    Siobhan  Fox (Canada)
06:12:06  + 02:49:07
24 211 Team Tiffany
    Tiffany Watts (United States)
06:17:22  + 02:54:23
25 207 Team Danielle
    Danielle Petancic (United States)
06:56:43  + 03:33:44
26 204-1 Dirt Girls
    Tracy Watkin (Canada)
06:58:10  + 03:35:11
27 208 Team Lynda
    Lynda Lawrence (Canada)
07:28:31  + 04:05:32
28 218 Team Kristen
    Kristen Lake (Canada)
   
29 221 Team Helle Haugaard
    Helle Haugaard Jessen  (Denmark)
   
30 204 Team Rikke
    Rikke Kornvig (Denmark)
   
31 204-2 Dirt Girls
    Kim Story (Canada)
   
32 227 Team Charmaine
    Charmaine Lightfoot (Canada)
   
Stage Results - Solo Masters Men - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 424 Team Paul
    Paul Berry (Canada)
03:19:29 + 00:00:00
2 332 Team Mike
    Mike Rauch (Canada)
03:22:47  + 00:03:18
3 354 Team Ted
    Ted Lawson (Canada)
03:24:42  + 00:05:13
4 349 Team Jay
    Jay Menning (Canada)
03:27:02  + 00:07:33
5 323 Team Chad
    Chad Davis (United States)
03:27:04  + 00:07:35
6 365 Team Peter
    Peter Tondl (Canada)
03:27:05  + 00:07:36
7 321 Team Simon
    Simon Callaghan (New Zealand)
03:29:18  + 00:09:49
8 361 Team Fontaine
    Fontaine Thierry (France)
03:31:00  + 00:11:31
9 301 Team Stuart
    Stuart Horak (Canada)
03:31:29  + 00:12:00
10 324 Team Al
    Al Killick (New Zealand)
03:32:20  + 00:12:51
11 318 Team Jason
    Jason Blair (New Zealand)
03:32:24  + 00:12:55
12 405 Team Marc
    Marc Baechli (Switzerland)
03:33:53  + 00:14:24
13 403 Team Beau
    Beau White (South Africa)
03:37:40  + 00:18:11
14 399 Team Paul
    Paul Wojciak (United States)
03:40:11  + 00:20:42
15 340 Team Karl
    Karl Kielblock (South Africa)
03:41:09  + 00:21:40
16 330 Team Mike
    Mike Dixon (United States)
03:42:09  + 00:22:40
17 421 Team Eduardo
    Eduardo Soares (Brazil)
03:43:15  + 00:23:46
18 353 Team Thane
    Thane Phillips (Canada)
03:47:59  + 00:28:30
19 347 Team Sean
    Sean Staniforth (Canada)
03:48:13  + 00:28:44
20 341 Team Mike
    Mike Pollock (Canada)
03:48:27  + 00:28:58
21 376 Team Huib
    Huib De Roo (Canada)
03:51:39  + 00:32:10
22 310 Team Jason
    Jason Daggett (United States)
03:53:18  + 00:33:49
23 423 Team Zach
    Zach White (United States)
03:55:57  + 00:36:28
24 428 Team Adam
    Adam Nuyens (United States)
03:56:13  + 00:36:44
25 319 Team Mark
    Mark Miller (Canada)
03:56:13  + 00:36:44
26 387 Team Brad
    Brad Hunter (Canada)
03:56:27  + 00:36:58
27 420 Team Tim
    Tim Mcdermott (Canada)
03:56:42  + 00:37:13
28 416 Team Ian
    Ian Macleod (Canada)
03:59:08  + 00:39:39
29 303 Team Allister
    Allister Darichuk (Canada)
03:59:30  + 00:40:01
30 357 Team Oren
    Oren Nistel (Israel)
04:00:18  + 00:40:49
31 382 Team Andrew
    Andrew Gooding (New Zealand)
04:07:27  + 00:47:58
32 384 Team Hamish
    Hamish Love (New Zealand)
04:08:19  + 00:48:50
33 402 Team Murray
    Murray Oshanyk (Canada)
04:11:21  + 00:51:52
34 322 Team Mark
    Mark Kirk (Australia)
04:11:30  + 00:52:01
35 422 Team Weimar
    Weimar Pettengill (None)
04:11:47  + 00:52:18
36 379 Team Luiz Eduardo
    Luiz Eduardo Vieira (Brazil)
04:12:07  + 00:52:38
37 350 Team Mike
    Mike Gillen (Canada)
04:12:14  + 00:52:45
38 359 Team Jaegan
    Jaegan Smith (Canada)
04:12:43  + 00:53:14
39 396 Team John
    John Chambers (Canada)
04:14:25  + 00:54:56
40 358 Team Brad
    Brad Davies (United States)
04:15:28  + 00:55:59
41 317 Team Timothy
    Timothy Le Poer Trench (Canada)
04:16:04  + 00:56:35
42 312 Team Richard
    Richard Humphries (Canada)
04:17:07  + 00:57:38
43 364 Team Simon
    Simon Robinson (Canada)
04:17:27  + 00:57:58
44 408 Team Marty
    Marty Smith (United States)
04:18:12  + 00:58:43
45 393 Team Mark
    Mark Freda (United States)
04:18:44  + 00:59:15
46 316 Team Peter
    Peter Lee (Canada)
04:20:07  + 01:00:38
47 388 Team Marque
    Marque Allen (United States)
04:20:20  + 01:00:51
48 372 Team Bruno
    Bruno Mannsberger (Canada)
04:23:10  + 01:03:41
49 366 Team Erik
    Erik Eiseman (United States)
04:25:42  + 01:06:13
50 385 Team Jeff
    Jeff Smyth (Canada)
04:26:26  + 01:06:57
51 409 Team Jeff
    Jeff Stasser (United States)
04:26:34  + 01:07:05
52 426 Team Daren
    Daren Clark (Canada)
04:29:09  + 01:09:40
53 311 Team Jonathan
    Jonathan Martin (Japan)
04:30:33  + 01:11:04
54 386 Team David
    David Spence (United Kingdom)
04:30:42  + 01:11:13
55 368 Team Zlatko
    Zlatko Piskulich (Costa Rica)
04:30:51  + 01:11:22
56 395 Team Bill
    Bill Brazier (United States)
04:31:26  + 01:11:57
57 309 Team Albert
    Albert  Ciesielka (United States)
04:32:52  + 01:13:23
58 370 Team Marco
    Marco Margiocco (Canada)
04:33:09  + 01:13:40
59 351 Team Steve
    Steve Connor (Canada)
04:33:15  + 01:13:46
60 337 Team Sacha
    Sacha Petancic (United States)
04:33:38  + 01:14:09
61 369 Team Stuart
    Stuart Evans (Canada)
04:35:23  + 01:15:54
62 352 Team Brice
    Brice  Evans (Canada)
04:38:29  + 01:19:00
63 308 Team Andrew
    Andrew Cleary (Australia)
04:39:40  + 01:20:11
64 406 Team Neal
    Neal Rogers (United States)
04:40:41  + 01:21:12
65 374 Team John
    John Hillstrom (United States)
04:40:45  + 01:21:16
66 414 Team Scott
    Scott  Kerby (Canada)
04:44:26  + 01:24:57
67 378 Team Brent
    Brent Dyer (Canada)
04:46:15  + 01:26:46
68 334 Team Matt
    Matt Scott (Canada)
04:47:48  + 01:28:19
69 327 Team Brendhan
    Brendhan Callaghan (New Zealand)
04:49:28  + 01:29:59
70 367 Team Jamie
    Jamie Stirling (Canada)
04:50:55  + 01:31:26
71 392 Team Eric
    Eric Unrau (Canada)
04:53:04  + 01:33:35
72 343 Fyogis
    Amitabh Pandey (United States)
05:03:01  + 01:43:32
73 412 Team Daniel
    Daniel Rowe (Australia)
05:03:08  + 01:43:39
74 397 Team Jaeme
    Jaeme Zwart (Australia)
05:03:09  + 01:43:40
75 360 Team Christopher
    Christopher Lee (United States)
05:04:35  + 01:45:06
76 326 Team Guy
    Guy Cadieux (Canada)
05:08:17  + 01:48:48
77 380 Team Martin
    Martin Raufer (Czech Republic)
05:08:40  + 01:49:11
78 419 Team David
    David Berkowitz (Canada)
05:08:56  + 01:49:27
79 375 Team Ian
    Ian Best (New Zealand)
05:09:57  + 01:50:28
80 383 Team Stuart
    Stuart Philip (Australia)
05:13:27  + 01:53:58
81 377 Team Byron
    Byron Neu (Canada)
05:15:55  + 01:56:26
82 427 Team Jeremy
    Jeremy Forst (Canada)
05:19:08  + 01:59:39
83 348 Team Russell
    Russell Brewer (Canada)
05:20:49  + 02:01:20
84 391 Team Paulo
    Paulo Coelho (Brazil)
05:21:12  + 02:01:43
85 401 Team Anthony
    Anthony Paton (South Africa)
05:26:11  + 02:06:42
86 335 Team Ki
    Ki  Hong (Canada)
05:27:08  + 02:07:39
87 338 Team Don
    Don Brooks (Canada)
05:31:16  + 02:11:47
88 345 Team Vicente
    Vicente Romano (Venezuela)
05:32:44  + 02:13:15
89 398 Team Norman
    Norman Barmeier (Canada)
05:32:59  + 02:13:30
90 333 Team Tim
    Tim Geelan (Australia)
05:37:24  + 02:17:55
91 346 Team John
    John Campbell (Australia)
05:38:26  + 02:18:57
92 429 Team Adam
    Adam Faren (United States)
05:42:29  + 02:23:00
93 339 Team Anders
    Anders Baveras (Sweden)
05:44:21  + 02:24:52
94 400 Team Lorne
    Lorne Kraft (Canada)
05:45:04  + 02:25:35
95 418 Team Tim
    Tim Schmidt (Canada)
05:49:43  + 02:30:14
96 425-2 Team Catalyst
    Peter Chambers (Canada)
05:57:05  + 02:37:36
97 425-1 Team Catalyst
    Dan Sawchuk (Canada)
05:57:08  + 02:37:39
98 331 Team Shawn
    Shawn Hassel (United States)
05:59:50  + 02:40:21
99 304 Team Ronald
    Ronald Dill (United States)
06:05:11  + 02:45:42
100 410 Team Joseph
    Joseph Somers (Australia)
06:05:41  + 02:46:12
101 390 Team Michael
    Michael Wynn-Williams (Australia)
06:05:43  + 02:46:14
102 409-2 Fyogis support
    Edward Sharp (United States)
06:10:18  + 02:50:49
103 314 Team Nick
    Nick Gordon (United Kingdom)
06:10:23  + 02:50:54
104 417 Team Diranne
    Diranne Lee-Renwick (Australia)
06:23:11  + 03:03:42
105 389 Team Bruno
    Bruno Mellet (Canada)
06:24:31  + 03:05:02
106 371 Team Alexandre
    Alexandre  Pereira (Brazil)
06:34:41  + 03:15:12
107 336 Team Mark
    Mark Plant (United Kingdom)
06:34:42  + 03:15:13
108 313 Team Kevin
    Kevin Dishinger (United States)
06:46:54  + 03:27:25
109 381 Team Oliver
    Oliver Houchell (United Kingdom)
06:51:02  + 03:31:33
110 342 Team Alejandro
    Alejandro  Flores (Mexico)
06:51:33  + 03:32:04
111 413 Team David
    David Scott (United States)
06:52:58  + 03:33:29
112 325 Team Gregory
    Gregory Lee (United States)
07:19:32  + 04:00:03
113 356 Team Valois
    Valois Gonzalez (United States)
07:22:56  + 04:03:27
114 355 Team Manuel
    Manuel Pachano (United States)
07:23:01  + 04:03:32
115 415 Team Robert
    Robert Hinks (Canada)
07:45:11  + 04:25:42
116 404 Team Markus
    Markus Frey (Switzerland)
03:59:15  + 00:39:46
117 344 Team Lars
    Lars Andrews (Canada)
   
118 329 Team James
    James Whelan (Canada)
   
119 328 Team Rob
    Rob Nadolny (Canada)
   
120 362 Team Craig
    Craig Spurn (Canada)
   
121 363 Team Ernesto
    Ernesto Vela (Mexico)
   
122 373 Team Belini
    Belini Maia (Brazil)
   
123 394 Team Carlos
    Carlos Pittaluga (Hong Kong)
   
124 320 Team Paul
    Paul Rapinz (United States)
   
125 411 Team Dave
    Dave Hoskins (Canada)
   
126 302 Team Fernanda
    Fernanda Maia (Brazil)
   
127 432 Team Brian
    Brian Bruggeman (United States)
   
128 306 Team Marco
    Marco Leal (Mexico)
   
129 305 Team Rich
    Rich Blair (United States)
   
130 307 Team William
    William Carry (Canada)
   
131 431 Team Harley
    Harley Mendes (Brazil)
   
132 315 Team Dave
    Dave Crewe (Canada)
   
Stage Results - Solo Masters Women - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 506 Team Tamara
    Tamara Goeppel (Canada)
03:47:13 + 00:00:00
2 509 Team Grace
    Grace Menning (Canada)
03:55:52  + 00:08:39
3 510 Team Frances
    Frances Vice (Canada)
03:58:32  + 00:11:19
4 515 Team Christine
    Christine Soucy (Canada)
04:08:58  + 00:21:45
5 521 Team Andrea
    Andrea Quinlan (Canada)
04:17:45  + 00:30:32
6 503 Team Christine
    Christine Irelan (United States)
04:20:20  + 00:33:07
7 514 Team Sharon
    Sharon Prutton (New Zealand)
04:26:30  + 00:39:17
8 518 Team Heather
    Heather Macintosh (Canada)
04:39:47  + 00:52:34
9 516 Team Robyn
    Robyn Pickering (Canada)
05:03:19  + 01:16:06
10 502 Team Tamara
    Tamara Howes (Canada)
05:04:26  + 01:17:13
11 517 Team Darcie
    Darcie Young (Canada)
05:05:44  + 01:18:31
12 501 Team Sarah
    Sarah Nossiter (Canada)
05:10:45  + 01:23:32
13 520 Team Leah
    Leah Lokan (United States)
05:13:22  + 01:26:09
14 512 Team Jeni
    Jeni Henrie (United States)
05:23:05  + 01:35:52
15 504 Team Suzanne
    Suzanne Robert (Canada)
05:31:25  + 01:44:12
16 522 Team Terrie
    Terrie Low (Canada)
05:51:33  + 02:04:20
17 513 Team Kelly
    Kelly Vanry (Canada)
06:07:13  + 02:20:00
18 511 Team Eleanor
    Eleanor Vigilante (United States)
06:24:38  + 02:37:25
19 507 Team Linda
    Linda Harris (United States)
06:59:04  + 03:11:51
20 505 Team Stephanie
    Stephanie Masterman (Canada)
07:49:54  + 04:02:41
21 523 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Janet Rygnestad (Canada)
   
22 519 Team Janet
    Janet Alexander (United States)
   
23 508 Team Leah
    Leah Montgomery (Canada)
   
Stage Results - Solo Veterans Men - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 653 Team Paul
    Paul Thomasberg (United States)
03:20:22 + 00:00:00
2 645 Team Tom
    Tom Ebbern (Canada)
03:40:07  + 00:19:45
3 620 Team Derek
    Derek Milne (New Zealand)
03:40:52  + 00:20:30
4 652 Team Dan
    Dan Shepansky (Canada)
03:57:16  + 00:36:54
5 656 Team Jeremy
    Jeremy Eden (Canada)
03:57:33  + 00:37:11
6 647 Team Stefen
    Stefen Elmitt (Canada)
04:01:25  + 00:41:03
7 631 Team Claudio
    Claudio Mata (Brazil)
04:01:32  + 00:41:10
8 604 Team John
    John Vipiana (United States)
04:05:37  + 00:45:15
9 607 Team Mike
    Mike Carter (United States)
04:06:47  + 00:46:25
10 611 Team Derrick
    Derrick Keith (Canada)
04:08:01  + 00:47:39
11 603 Team John
    John Skrypnyk (Unknown)
04:16:00  + 00:55:38
12 625 Team Doug
    Doug Sharland (New Zealand)
04:16:58  + 00:56:36
13 609 Team Keith
    Keith Godfrey (Canada)
04:23:20  + 01:02:58
14 630 Team Richard
    Richard Ebner (Canada)
04:23:29  + 01:03:07
15 642 Team Richard
    Richard Dustan (Canada)
04:25:16  + 01:04:54
16 628 Team Zbigniew
    Zbigniew Wizner (Sweden)
04:26:26  + 01:06:04
17 654 Team Ron
    Ron Faithfull (United States)
04:26:30  + 01:06:08
18 623 Team Warren
    Warren Borlase (New Zealand)
04:30:20  + 01:09:58
19 617 Team Richard
    Richard Spenard (Canada)
04:35:11  + 01:14:49
20 610 Team Matthew
    Matthew  Nott (Australia)
04:39:37  + 01:19:15
21 643 Team Dan
    Dan Swanson (Canada)
04:43:22  + 01:23:00
22 606 Team Don
    Don Gill (Canada)
04:44:29  + 01:24:07
23 632 Team Sean
    Sean Sweeney (United States)
04:45:09  + 01:24:47
24 629 Team Ted
    Ted Mcdowall (Canada)
04:53:18  + 01:32:56
25 618 Team Mark
    Mark Nijhoff (Netherlands)
05:00:05  + 01:39:43
26 636 Team Harry
    Harry Woo (Canada)
05:03:09  + 01:42:47
27 650 Team Henry
    Henry Mccullough (United States)
05:04:21  + 01:43:59
28 644 Team Bob
    Bob Faulkner (Canada)
05:05:40  + 01:45:18
29 615 Team Friedrich
    Friedrich Fink (Canada)
05:06:45  + 01:46:23
30 612 Team Philip
    Philip Plouffe (United States)
05:12:16  + 01:51:54
31 624 Team Robert
    Robert Aspinall (Costa Rica)
05:12:40  + 01:52:18
32 634 Team Craig
    Craig  Oliver (Canada)
05:19:59  + 01:59:37
33 638 Team Alain
    Alain Zeller (Switzerland)
05:20:45  + 02:00:23
34 613 Team John
    John Roy (United States)
05:28:41  + 02:08:19
35 627 Team Graeme
    Graeme Silcock (New Zealand)
05:29:19  + 02:08:57
36 649 Team Brendan
    Brendan Exton (Australia)
05:37:24  + 02:17:02
37 608 Team Andrew
    Andrew Dolstra (Australia)
05:44:57  + 02:24:35
38 622 Team Phillip
    Phillip Williamson (Australia)
05:44:59  + 02:24:37
39 639 Team Ernest
    Ernest Ziesman (Canada)
05:57:09  + 02:36:47
40 614 Team Ian
    Ian Hobson (Canada)
06:08:18  + 02:47:56
41 640 Team Jose Santo
    Jose Santo Bastiao (Brazil)
06:25:19  + 03:04:57
42 646 Team Ruy
    Ruy Cunha (Brazil)
06:42:10  + 03:21:48
43 637 Team Stuart
    Stuart Loewen (Canada)
06:50:52  + 03:30:30
44 626 Team Mario Gustavo
    Mario Gustavo Bacce (United States)
07:22:59  + 04:02:37
45 616 Team Clark
    Clark Wiese (United States)
07:23:39  + 04:03:17
46 619 Team Stefan
    Stefan Schaefer (Australia)
07:25:39  + 04:05:17
47 621 Team Jens
    Jens Reichert (Thailand)
07:36:10  + 04:15:48
48 641 Team Rob
    Rob Piper (United States)
   
49 635 Team Jamie
    Jamie Maguire (United States)
   
50 658 Team John
    John Wade (United States)
   
51 601 Team Ted
    Ted Russo (Unknown)
   
52 651 Team George
    George Smith (United States)
   
53 648 Team Mark Andrew
    Mark Andrew Sullivan
    (United Kingdom)
   
Stage Results - Teams of 2 Open Men - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 11 Rocky Mountain Bicycles
    Greg Day (Canada)
    Quinn Moberg (Canada)
03:10:55 + 00:00:00
2 4 Bike4Life
    Joerg Franke (Switzerland)
    Ruben Wey (Switzerland)
03:20:33  + 00:09:38
3 3 Bike Barn/Jakroo
    Samuel Kummrow (Switzerland)
    Aart Van Kooy (Canada)
03:26:29  + 00:15:34
4 22 Rocky Mountain
    Christian Gauvin (Canada)
    Ian Carbonneau (Canada)
03:29:23  + 00:18:28
5 12 Homies for Life
    Christopher Beardsley (United States)
    Scott Keller (United States)
03:44:56  + 00:34:01
6 13 Jabali
    Diego Grasa Yago (Spain)
    Marc Gasch Navarro (Spain)
03:50:17  + 00:39:22
7 29 The Norwegians
    Ketil Heggtveit (Norway)
    Christian  Coll (Norway)
03:53:03  + 00:42:08
8 33 Team Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jerome (Canada)
03:55:17  + 00:44:22
9 21 PowerWatts Nord
    Rejean Rochette (Canada)
    David  Gagnon (Canada)
03:55:26  + 00:44:31
10 7 Cern FB
    Lionel Peyrard (France)
    Mika Kinnunen (Switzerland)
03:57:43  + 00:46:48
11 25 Team NZ
    Graham Norman (New Zealand)
    Tony  Innes (New Zealand)
04:03:38  + 00:52:43
12 31 Van Mercer
    Mike Mercer (Canada)
    Bill Van Beek (Canada)
04:06:27  + 00:55:32
13 24 Team AH
    Joshua Simpson (United States)
    Nicholas Adsero (United States)
04:26:09  + 01:15:14
14 10 Gizbin
    Etienne Lessard (Canada)
    Samuel Bouchard (Canada)
04:31:28  + 01:20:33
15 1 Wallace Boys
    Steven Wallace (United States)
    Brian Wallace (United States)
04:37:46  + 01:26:51
16 15 Lekka Loops
    Henk Van Zyl (Canada)
    Lennard Pretorius (Canada)
04:44:58  + 01:34:03
17 2 Beachwood bikes
    Adam Davison (United States)
    Alexander  Murray (United States)
04:56:11  + 01:45:16
18 26 Team ValBerg
    Brian Valverde (United States)
    Derek Melberg (United States)
05:09:40  + 01:58:45
19 30 The Swizzly Grizzlys
    Marco Baer (Switzerland)
    Dieter Baer (Switzerland)
05:21:37  + 02:10:42
20 9 FT26
    Nicolas Lemoing (Germany)
    Steffen Schraegle (Germany)
05:23:05  + 02:12:10
21 16 oldbutslow
    Charles Whiting (United States)
    Scot  Jones (United States)
05:45:09  + 02:34:14
22 20 Poivre et Sel
    Yapo Alle-Ando (Canada)
    Denis Vachon (Canada)
05:56:03  + 02:45:08
23 23 Slow Poke
    Nick Bitar (Australia)
    Patrick Cooper (Australia)
05:56:47  + 02:45:52
24 14 Leatherstocking Cutters
    Jens Foehrenbach (United States)
    James Bernard (United States)
06:21:42  + 03:10:47
25 19 Pinch Flats
    Bruce Mcknight (Canada)
    Jamie Sproule (Canada)
06:35:58  + 03:25:03
26 17 Pil Piles 1
    Xujie Yang (Spain)
    Pablo Beltran (Spain)
06:36:08  + 03:25:13
27 18 Pil Piles 2
    Weibin Ruan Ye (Spain)
    Carlos Shan Wen Ruan (Spain)
07:30:30  + 04:19:35
Stage Results - Teams of 2 Open Women - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 LUNA Chix
    Maghalie Rochette (Canada)
    Catharine Pendrel (Canada)
03:30:32 + 00:00:00
2 202 TaG Team
    Lesley Tomlinson (Canada)
    Gretchen Reeves (Canada)
03:59:18  + 00:28:46
3 205 Golden Bay Kayaks NZ
    Mary Jowett (New Zealand)
    Lisa Savage (New Zealand)
04:59:09  + 01:28:37
4 207 Saddle tramps
    Karin Grubb (Canada)
    Saravie Brewer (Canada)
05:11:29  + 01:40:57
5 203 AwesomeX2
    Tricia Davis (United States)
    Debbie Hunter (United States)
05:32:38  + 02:02:06
6 206 Kristi 'n Jane
    Jane Guyer (United States)
    Kristi Stump (United States)
06:07:32  + 02:37:00
Stage Results - Teams of 2 Open Mixed - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 312 penny
    Simon Blythe (Canada)
    Tamara Blythe (Canada)
03:54:28 + 00:00:00
2 320 Team Liv9
    Joel Bragdon (Canada)
    Anna Healy (Canada)
03:58:52  + 00:04:24
3 315 Singletrack Minds
    Ryan Parsons (Canada)
    Ashley Ramsden-Wood (Canada)
04:00:21  + 00:05:53
4 319 Team KA
    Heidi King (Canada)
    Andrew Arsenault  (Canada)
04:02:51  + 00:08:23
5 306 Gin and Tonic
    Richard  Greaves (Canada)
    Lisa Pearson (Canada)
04:13:43  + 00:19:15
6 311 Moxie Racers
    Brian Keogh (Ireland)
    Sarah Galligan (Ireland)
04:14:23  + 00:19:55
7 321 Team Newlyweds
    Gavin Rossouw (South Africa)
    Sara Muhl (South Africa)
04:27:16  + 00:32:48
8 308 Leisure Lakes / A Quick Release / Cotic
    Rachel Sokal (United Kingdom)
    Anthony Jordan (United Kingdom)
04:31:32  + 00:37:04
9 303 Corazon-RockyMountain
    Caroline Pinard (Canada)
    Daniel Thauvette (Canada)
04:38:43  + 00:44:15
10 318 Team HammerCraft
    Damon Ferrari (United States)
    Lindsay Dwyer (United States)
04:41:24  + 00:46:56
11 324 Uppers and Downers
    David Carbonell (United States)
    Margaret Shirley (United States)
04:42:32  + 00:48:04
12 317 Team Daffodil
    Charlotte Davies (United Kingdom)
    Rhodri Davies (United Kingdom)
04:48:57  + 00:54:29
13 325 Valleycliffe Divorce
    Ryan Letchford (Canada)
    Julie Miller (Canada)
05:01:57  + 01:07:29
14 307 Joder
    Jeffrey Ziegler (United States)
    Rebecca Mccann (United States)
05:10:36  + 01:16:08
15 309 Lost Gatos
    Liia Sarjakoski (United States)
    Tommi Ylamurto  (United States)
05:17:58  + 01:23:30
16 301 Adley
    Hadley Trotter (United States)
    Adrien Robenhymer (United States)
05:23:39  + 01:29:11
17 323 The Yowies
    Tim Jackson (Australia)
    Carolyn Haupt (Australia)
05:26:35  + 01:32:07
18 302 BB
    Kimberley Beck (Canada)
    Mark Breakspear (Canada)
05:31:26  + 01:36:58
19 326 WCXC
    Rachel Beck (United States)
    Chris Beck (United States)
05:36:26  + 01:41:58
20 305 From Chile
    Maria Lizama (Chile)
    Eugenio Parra (Chile)
05:41:31  + 01:47:03
21 322 Team StUe
    Steve Cooke (Canada)
    Ute Eppinger (Canada)
05:55:32  + 02:01:04
22 310 Mountain Goats
    Marisa Bertoia (Australia)
    Gregory Langtip (Australia)
06:01:18  + 02:06:50
23 313 PMBC
    Jason Chiodo (United States)
    Wendy Tien (United States)
06:02:11  + 02:07:43
24 314 Sidetracked
    Barry Waugh (Australia)
    Nancy Caceres (Australia)
06:34:58  + 02:40:30
25 304 Driftwood
    Yvonne Peng (Canada)
    Kenta Fried (Canada)
07:02:48  + 03:08:20
26 316 Soca Warriors
    Ryan Abraham (United States)
    Tifini Abraham (United States)
07:28:08  + 03:33:40
Stage Results - Teams of 2 Veterans 80 - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 401 Mafia Racing NW
    Andy Rigel (United States)
    Jeff Beltramini (United States)
03:32:42 + 00:00:00
2 415 Low Flying Kowalskis
    Alan Vogt (Australia)
    James Hall (Australia)
03:56:29  + 00:23:47
3 422 SALTO SYSTEMS NORDIC CYCLING
    Henrik Kragh (Denmark)
    Michael Scheuer (Denmark)
03:57:04  + 00:24:22
4 424 Sufferin Succotash
    Torben Jensen (Canada)
    Grant Hvizdos (Canada)
04:00:56  + 00:28:14
5 411 Hall Pass
    Colin Brissey (United States)
    Glenn Joiner (United States)
04:07:17  + 00:34:35
6 417 Northern Goats
    Patrick Coutu (Canada)
    Sebastien Gravel (Canada)
04:10:50  + 00:38:08
7 416 Mountain Bikers Paris
    Jean Philippe Langlois (France)
    David Delapierre (France)
04:15:50  + 00:43:08
8 423 Secret Cycle
    Jacobus  Grobbelaar (Canada)
    Werner Gerntholtz (Canada)
04:16:49  + 00:44:07
9 408 Team Dan
    Dan Maker (United Kingdom)
    Julian Mudge (United Kingdom)
04:23:04  + 00:50:22
10 418 Pneumolorax
    James Cranston (Canada)
    Gerhard Malherbe (Canada)
04:23:44  + 00:51:02
11 414 Jura Boyz
    Oscar Balsalobre Vila (Switzerland)
    Simon Picthall (Switzerland)
04:26:07  + 00:53:25
12 419 R&A Team
    Ricardo Albuquerque (Brazil)
    Adriano Veras (Brazil)
04:38:54  + 01:06:12
13 432 Two Oceans
    Tertius Carstens (South Africa)
    Koos Wessels (South Africa)
04:44:12  + 01:11:30
14 428 TFH
    Colin Christie (Canada)
    Trevor Mitzel (Canada)
05:10:46  + 01:38:04
15 404 Bravos de Valle
    Jorge Perez (Mexico)
    Waldemar  Franco (Mexico)
05:19:12  + 01:46:30
16 429 The "Eh" Team
    Jason Lawson (Canada)
    Warren Gotch (Canada)
05:20:55  + 01:48:13
17 431 two guys
    Trent Tompkins (Canada)
    Keith Bobey (Canada)
05:24:03  + 01:51:21
18 421 rubber side down
    Nelson Reis (Canada)
    Peter Duff (Canada)
05:24:24  + 01:51:42
19 412 Hullabaloo/Rocky Mountain
    Randy Mcinnis (Canada)
    Abrie Botma (None)
05:36:46  + 02:04:04
20 405 DISTRIMEDIC FRANCE
    Fred Menot (France)
    Gildas Grolleau (France)
05:49:18  + 02:16:36
21 413 JT Racing
    Jamie Mclean (Canada)
    Tom Porter (Canada)
05:58:36  + 02:25:54
22 410 Great Danes
    Lars Lemonius (United Kingdom)
    Soren Lemonius (Denmark)
06:07:48  + 02:35:06
23 427 Team Texas
    Martin Rojas (United States)
    Eli Ellsworth (United States)
06:17:27  + 02:44:45
24 406 Endurros
    Carlos Sanchez (Spain)
    Federico Sanchez (Spain)
06:19:18  + 02:46:36
25 430 The Splatter Cakes
    Eric King (United States)
    Jean-Louis Van Heusden (United States)
06:44:23  + 03:11:41
26 403 Beyond Our Best
    Jonathan Smith (United Kingdom)
    Max Leslie (United Kingdom)
06:51:06  + 03:18:24
27 420 Ritchie Boyer
    Eric Ritchie (United States)
    Gregory Boyer (United States)
06:51:12  + 03:18:30
28 402 #BCBRVirgins
    Ben Moore (United Kingdom)
    Gary Saunders (United Kingdom)
07:23:36  + 03:50:54
29 426 Team Flavourome
    Garth  Allardyce (South Africa)
    David Wright (South Africa)
   
 Stage Results - Teams of 2 Veterans 100 - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 509 Shifty Gypsies
    Glenn Dorey (Canada)
    Greg Heyes (Canada)
04:00:55 + 00:00:00
2 510 TEAM CRUTCH
    Jeff Barlow (United States)
    Jeff Odom (United States)
04:09:42  + 00:08:47
3 507 Old Spice
    Kent Klassen (Canada)
    Perry  Klassen (Canada)
04:25:20  + 00:24:25
4 512 Harbour Air
    Graeme Fitch (Canada)
    Greg  Mcdougall (Canada)
04:34:43  + 00:33:48
5 504 BS SpokesMen
    Nick Carpenter-Frank
    (United Arab Emirates)
    James Burton (United Arab Emirates)
04:42:02  + 00:41:07
6 407 Fuelled by Rioja
    Richard Latham (United Kingdom)
    Matt Ingram (United Kingdom)
04:43:26  + 00:42:31
7 505 MacMann NZ
    Gordon Macdonald (New Zealand)
    David Mann (New Zealand)
05:00:19  + 00:59:24
8 506 MTBC Veterans
    Christian Denfeld (Germany)
    Frank Schuckhardt  (Germany)
05:04:35  + 01:03:40
9 508 Prairie Dogs
    Alan Mickelson (Canada)
    Jim Forbes (Canada)
05:11:38  + 01:10:43
10 502 ALL4CYCLING-USA
    Paco Rodriguez (United States)
    Miguel Sanchez-Rubio (United States)
05:32:54  + 01:31:59
11 511 Warren & Brent
    Warren  Middleton (Canada)
    Brent St. John (Canada)
05:34:45  + 01:33:50
12 501 2 Brits in the bush
    David Thornhill (Canada)
    Mark Coates (Canada)
06:11:17  + 02:10:22
13 503 Are You Kidding Me?
    Gordon Bogden (Canada)
    David Toyne (Canada)
06:28:17  + 02:27:22
Cumulative Results - Solo Men - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 1 Team Kris
    Kris Sneddon (Canada)
09:08:21 + 00:00:00
2 2 Team Spencer
    Spencer Paxson (None)
09:10:59  + 00:00:23
3 123 Team Tristan
    Tristan Uhl (United States)
09:12:34  + 00:00:41
4 8 Team Jason
    Jason Sager (United States)
09:22:33  + 00:05:29
5 6 Team Oliver
    Oliver Zurbruegg (None)
09:28:31  + 00:06:51
6 11 Team Barry
    Barry Wicks (United States)
09:30:36  + 00:07:00
7 3 Team Erik
    Erik Skovgaard Knudsen (Denmark)
09:36:03  + 00:11:45
8 10 Team Nico
    Nico Pfitzenmaier (South Africa)
09:37:13  + 00:13:08
9 98 Team Travis
    Travis Hauck (Canada)
09:58:25  + 00:16:12
10 140 Team Toby
    Toby Swanson (United States)
09:58:26  + 00:17:20
11 139 Team YT
    Sven  Kilander (Norway)
09:58:46  + 00:18:53
12 141 Team Logan
    Logan Wetzel (United States)
09:59:22  + 00:19:00
13 32-2 Team Garett
    Garett Heitman (United States)
10:04:09  + 00:19:10
14 17 Team Shawn
    Shawn Bunnin (Canada)
10:08:04  + 00:19:29
15 96 Team Aaron
    Aaron Wilson (United States)
10:09:49  + 00:20:23
16 84 Team Nick
    Nick Gould (United States)
10:10:36  + 00:20:45
17 100 Team Chris
    Chris Benson (Canada)
10:11:33  + 00:20:47
18 120 Team Peter
    Peter Reid (Canada)
10:13:08  + 00:20:50
19 37 Team Geir Ottar
    Geir Ottar Kvernstuen (Norway)
10:13:09  + 00:21:16
20 118 Team Motoshi
    Motoshi Kadota (Japan)
10:17:41  + 00:22:34
21 88 Team William
    William Geor (Australia)
10:20:15  + 00:22:53
22 15 Team Brian
    Brian Cooke (Canada)
10:29:03  + 00:27:10
23 127 Team James
    James Porter (United Kingdom)
10:30:37  + 00:27:48
24 149 Team David
    David Voll (Germany)
10:32:49  + 00:29:44
25 40 Team Lyell
    Lyell Woloschuk (Canada)
10:45:29  + 00:30:02
26 14 Team Erik
    Erik Bakke (Canada)
10:52:13  + 00:30:36
27 145 Team Stephen
    Stephen Dempsey (United States)
10:53:00  + 00:31:54
28 146 Team Joel
    Joel Harwood (Canada)
10:55:20  + 00:32:26
29 138 Team Damian
    Damian Gonzalez (United States)
10:56:16  + 00:32:49
30 9 Team Carlos
    Carlos Lizalde (Mexico)
10:57:17  + 00:34:05
31 16 Team Andreas
    Andreas Hestler (Canada)
11:03:31  + 00:34:09
32 105 Team Tim
    Tim Olson (United States)
11:04:10  + 00:35:32
33 50 Team Robb
    Robb Parsons (United States)
11:04:28  + 00:36:01
34 132 Team Ben
    Ben Sigston (Canada)
11:06:42  + 00:37:02
35 134 Team Raimu
    Raimu Sonobe (Canada)
11:10:23  + 00:37:39
36 143 Team Dave
    Dave  Jetz (Canada)
11:18:18  + 00:38:58
37 144 Team Jeff
    Jeff Beeston (Canada)
11:20:27  + 00:39:05
38 151 Team Nick
    Nick Hendrickson (United States)
11:22:55  + 00:39:15
39 91 Team Thiago
    Thiago Fernandes (Brazil)
11:23:50  + 00:41:30
40 83 Team Ryan
    Ryan Keesey (Canada)
11:25:03  + 00:41:44
41 18 Team Robert
    Robert Biard (United States)
11:25:13  + 00:45:15
42 12 Team Eric
    Eric Tourville (Canada)
11:27:08  + 00:45:23
43 85 Team Ofer
    Ofer Rubin (United States)
11:27:08  + 00:46:39
44 32-1 Team Benjamin
    Benjamin  Perin (United States)
11:27:16  + 00:48:35
45 71 Team Jonathan
    Jonathan Nutbrown (Canada)
11:29:36  + 00:48:54
46 33 Team Gian
    Gian Malaer (Switzerland)
11:31:02  + 00:48:56
47 130 Team Axel
    Axel Duennwald (Switzerland)
11:31:25  + 00:49:02
48 75 Team Buchanan
    Buchanan Elliott (Canada)
11:51:09  + 00:49:05
49 31 Team Ross
    Ross Wilkinson (Australia)
11:53:21  + 00:53:09
50 137 Team Mike
    Mike Levy (None)
12:00:02  + 00:53:11
51 67 Team Nimi
    Nimi Cohen (United States)
12:01:14  + 00:53:48
52 128 Team Walker
    Walker Jackson (United States)
12:02:24  + 00:55:51
53 119 Team Dave
    Dave Sutton (Canada)
12:07:22  + 00:56:03
54 82 Team Gustavo
    Gustavo Astolphi (Brazil)
12:07:33  + 00:57:22
55 77 Team James
    James Maebus (Australia)
12:08:22  + 00:57:49
56 87 Team David
    David Stringer (Canada)
12:14:52  + 00:58:57
57 129 Team Mads
    Mads Hoffmann (Denmark)
12:18:10  + 00:59:39
58 30 Team Kent
    Kent Allison (New Zealand)
12:19:15  + 00:59:54
59 92 Team Pedro
    Pedro Ferolla (Brazil)
12:21:28  + 01:00:44
60 86 Team Raz
    Raz Dana (Israel)
12:27:48  + 01:01:45
61 55 Team ╠─Ťystein
    ╠─Ťystein Nesse (Norway)
12:30:05  + 01:02:01
62 20 Team Mark
    Mark Dunlop (New Zealand)
12:31:05  + 01:02:07
63 43 Team Peter
    Peter Gierlich (Netherlands)
12:31:55  + 01:04:45
64 104 Team Ricardo
    Ricardo Purri (Brazil)
12:32:06  + 01:05:35
65 156 Team Adam
    Adam Dewitt (United States)
12:34:43  + 01:05:36
66 39 Team Matthew
    Matthew Boulcott (New Zealand)
12:35:12  + 01:05:55
67 112 Team Stevie
    Stevie Cullinan (United States)
12:38:55  + 01:07:45
68 152 Team Brandon
    Brandon Thomson (Canada)
12:43:57  + 01:08:26
69 68 Team Justin
    Justin Grow (United States)
12:47:41  + 01:09:53
70 124 Team Delvis
    Delvis Gomez (United States)
12:51:21  + 01:09:57
71 38 Team Nick
    Nick Bedford (New Zealand)
12:55:51  + 01:14:08
72 41 Team David
    David Whybrew (Australia)
13:15:11  + 01:15:59
73 122 Team Tim
    Tim Schafer (Canada)
13:15:19  + 01:22:41
74 95 Team Ted
    Ted Hahn (United States)
13:23:08  + 01:23:17
75 79 Team David
    David Smyth (Australia)
13:26:13  + 01:23:48
76 99 Team Joe
    Joe Johnson (Canada)
13:40:45  + 01:23:57
77 57 Team Mulvey
    Mulvey Kelly (New Zealand)
13:50:21  + 01:24:10
78 66 Team Amit
    Amit Oren (Israel)
13:51:00  + 01:24:48
79 65 Team Chris
    Chris Watts (United States)
13:51:40  + 01:25:05
80 45 Team Matthew
    Matthew Perry (Canada)
13:52:26  + 01:26:23
81 153 Team Chris
    Chris Pauls (Germany)
13:53:05  + 01:27:42
82 133 Team Ico
    Ico Schutte (None)
14:00:01  + 01:28:25
83 103 Team Nik
    Nik Wolfgramm (Switzerland)
14:00:17  + 01:29:05
84 116 Team Charles
    Charles Kim Jr. (United States)
14:06:45  + 01:30:21
85 35 Team Richard
    Richard Hemmings (United Kingdom)
14:08:00  + 01:30:39
86 49 Team Pete
    Pete Tabor (United States)
14:21:11  + 01:31:58
87 61 Team Chris
    Chris Hollett (Canada)
14:21:57  + 01:32:52
88 94 Team Tim
    Tim Hogan (Canada)
14:25:07  + 01:34:00
89 19 Team Shiva
    Shiva Mayer (United States)
14:25:51  + 01:34:45
90 125 Team Frantz
    Frantz  Noel (Canada)
14:40:10  + 01:35:58
91 42 Team Julio Alfredo
    Julio Alfredo Wanderer (Brazil)
14:47:47  + 01:38:09
92 25 Team Travis
    Travis Goodrich (United States)
14:52:14  + 01:42:15
93 113 Team Leonardo
    Leonardo Moraes (Brazil)
14:52:17  + 01:43:03
94 107 Team Leighton
    Leighton Stocker (United Kingdom)
14:52:26  + 01:44:38
95 70 Team Jamie
    Jamie Dool (Canada)
14:56:00  + 01:46:39
96 154 Team Michael
    Michael Wolf (Canada)
15:00:38  + 01:47:09
97 114 Team Daniel
    Daniel  Ferraz (Brazil)
15:03:42  + 01:47:27
98 89 Team Stefan
    Stefan Kendel (Canada)
15:07:37  + 01:48:18
99 117 Team Shane
    Shane Helwer (Canada)
15:16:10  + 01:55:42
100 36 Team Andrew
    Andrew Dutton (United States)
15:23:38  + 01:56:38
101 97 Team Mauricio
    Mauricio Gonzalez (Costa Rica)
15:25:59  + 01:57:38
102 135 Team Aaron
    Aaron Chamberlain (None)
15:30:52  + 01:59:59
103 136 Team Christopher
    Christopher Rampton (United States)
15:30:56  + 02:02:32
104 54 Team James
    James Gibbins (Canada)
15:44:58  + 02:03:21
105 73 Team Matt
    Matt Del Nin (Canada)
16:03:25  + 02:04:23
106 47 Team Charles
    Charles Hagman (United States)
16:16:07  + 02:04:31
107 63 Team Christian
    Christian Palzer (United States)
16:45:30  + 02:04:36
108 60 Team Aaron
    Aaron Ufferman (United States)
16:52:03  + 02:04:41
109 29 Team David
    David Fast (Canada)
16:57:24  + 02:06:42
110 28 Team Jeff
    Jeff Sears (Canada)
17:04:31  + 02:09:07
111 23 Team Jeremy
    Jeremy Larsen (United States)
17:19:51  + 02:13:02
112 72 Team Dan
    Dan Hendricks (United States)
17:23:00  + 02:13:40
113 22 Team Trevor
    Trevor Poth (Canada)
17:28:18  + 02:16:38
114 27 Team Cody
    Cody Howitt (Canada)
17:28:23  + 02:20:10
115 48 Team Mike
    Mike Whitbread (United Kingdom)
17:37:42  + 02:24:57
116 26 Team Armando
    Armando Murga (Canada)
17:41:01  + 02:29:41
117 69 Team David
    David Artusi (United States)
17:43:47  + 02:36:57
118 74 Team Dan
    Dan Rach (Canada)
17:45:29  + 02:39:55
119 6-2 Boodookie Racing
    Ryan Moore (United States)
17:45:51  + 02:40:26
120 62 Team Andrew
    Andrew  Boulton (Canada)
17:49:32  + 02:46:11
121 58 Team Tom
    Tom Place (United States)
17:56:25  + 02:47:35
122 142 Team Scott
    Scott Zuk (Canada)
18:01:02  + 02:47:50
123 108 Team Russell
    Russell Van Der Beeck (United Kingdom)
18:32:25  + 02:48:18
124 76 Team Robert
    Robert Stephenson (Australia)
18:33:44  + 02:48:19
125 81 Team Simon
    Simon  Ross (Australia)
18:48:26  + 02:48:29
126 111 Team Ugo
    Ugo Pallavicini (Brazil)
18:53:28  + 02:50:23
127 34 Team David
    David Kinnear (United Kingdom)
19:28:09  + 02:51:09
128 56 Team Philip
    Philip Evans (United States)
20:00:22  + 02:51:17
129 52 Team Shawn
    Shawn Graver (Sweden)
20:01:13  + 02:54:19
130 64 Team Michael
    Michael Molloy (Australia)
20:04:39  + 02:55:15
131 109 Team Omer
    Omer Shapira (United States)
20:10:46  + 03:01:31
132 24 Team Ryan
    Ryan Sweeney (Canada)
20:17:49  + 03:05:32
133 80 Team Michael
    Michael Kirkpatrick (Canada)
20:27:56  + 03:15:34
134 32 Team Michael
    Michael Grant-Orser (Canada)
20:56:19  + 03:19:15
135 155 Team Zachary
    Zachary Schneider (United States)
21:37:05  + 03:30:32
136 121 Team Ruy
    Ruy Cunha Filho (Brazil)
22:05:07  + 03:40:16
137 59 Team Matthew
    Matthew Henry (United States)
23:14:14  + 03:40:27
138 101 Team Jeremiah
    Jeremiah Stieben (Canada)
11:16:02  + 03:43:29
139 28-1 The Granny Gear Geezers
    Mark Irving (United Kingdom)
21:38:15  + 03:44:30
NOR 8-1 D & J
    David Anderson (Canada)
06:51:05  
NOR 4 Team Michael
    Michael Robinson (Canada)
07:46:11  
NOR 8-2 D & J
    Julius Von Bieberstein (Canada)
08:01:53  
NOR 126 Team Bjarke
    Bjarke Refslund (Denmark)
08:45:29  
NOR 110 Team Jed
    Jed Salazar (United States)
09:38:36  
NOR 51 Team Dave
    Dave Herrick (United States)
13:18:11  
NOR 6-1 Boodookie Racing
    Le Le (United States)
15:43:30  
NOR 44 Team Sebastian
    Sebastian Kellermayr (Austria)
00:00:00  
NOR 78 Team Andrew
    Andrew  Murphy (Canada)
00:00:00  
NOR 90 Team Jason
    Jason Lind (South Africa)
00:00:00  
NOR 102 Team Greig
    Greig Jansen (Ethiopia)
00:00:00  
NOR 106 Team Diego
    Diego Cordon (Mexico)
00:00:00  
NOR 115 Team Justin
    Justin Lindine (United States)
00:00:00  
NOR 131 Team Chris
    Chris Maund (United States)
00:00:00  
NOR 148 Team Jason
    Jason Mcclurg (United States)
00:00:00  
NOR 150 Team Marc
    Marc Gasch (Spain)
00:00:00  
NOR 157 Team Colin
    Colin Meyer (South Africa)
00:00:00  
NOR 5-2 BMR
    Francios Birembaux (France)
00:00:00  
NOR 21 Team Tim
    Tim Smith (South Africa)
00:00:00  
Cumulative Results - Solo Women - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 Team Wendy
    Wendy Simms (Canada)
10:59:56 + 00:00:00
2 205 Team Lea
    Lea Davison (United States)
11:09:15  + 00:02:09
3 203 Team Sonya
    Sonya Looney (United States)
11:12:56  + 00:09:33
4 202 Team Kim
    Kim Hurst (New Zealand)
11:50:59  + 00:34:01
5 229 Team Amanda
    Amanda Sin (Canada)
11:55:52  + 00:35:11
6 220 Team Margaret
    Margaret Leyland (New Zealand)
13:12:36  + 00:36:16
7 216 Team Sarah
    Sarah Greenwood (Canada)
13:23:17  + 00:43:59
8 230 Team Emilie
    Emilie Thy (Canada)
13:34:55  + 00:46:31
9 213 Team Karen
    Karen Mann (Canada)
13:56:37  + 00:56:48
10 223 Team Natalie
    Natalie Nohra (Canada)
14:38:18  + 00:59:50
11 219 Team Cindy
    Cindy Bakke (Canada)
15:25:00  + 01:10:33
12 226 Team Megan
    Megan Blackett (New Zealand)
15:34:53  + 01:14:50
13 225 Team Deborah
    Deborah Motsch (France)
15:45:37  + 01:18:38
14 214 Team Genevieve
    Genevieve Baril (Canada)
15:45:54  + 01:20:00
15 210 Team Melanie
    Melanie Gabanna (Canada)
15:45:56  + 01:32:30
16 215 Team Elizabeth
    Elizabeth Vezina (Canada)
16:57:37  + 01:36:54
17 206 Team Niki
    Niki Milleson (United States)
17:19:57  + 01:50:40
18 217 Team Carolina
    Carolina Pereira (Brazil)
17:23:33  + 01:50:41
19 222 Team Anisse
    Anisse Chami (Brazil)
17:23:40  + 02:04:27
20 228 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Christina Sharun (Canada)
17:39:32  + 02:05:18
21 224 Team Izabela
    Izabela Rudol (Australia)
18:11:19  + 02:19:17
22 209 Team Siobhan
    Siobhan  Fox (Canada)
19:32:43  + 02:29:58
23 211 Team Tiffany
    Tiffany Watts (United States)
20:58:53  + 02:49:07
24 207 Team Danielle
    Danielle Petancic (United States)
21:53:52  + 02:54:23
25 208 Team Lynda
    Lynda Lawrence (Canada)
22:54:19  + 03:33:44
26 204-1 Dirt Girls
    Tracy Watkin (Canada)
23:08:50  + 03:35:11
27 218 Team Kristen
    Kristen Lake (Canada)
06:31:57  
28 221 Team Helle Haugaard
    Helle Haugaard Jessen  (Denmark)
08:48:18  
29 204 Team Rikke
    Rikke Kornvig (Denmark)
09:07:38  
30 204-2 Dirt Girls
    Kim Story (Canada)
14:32:38 #VALUE!
NOR 212 Team Terri
    Terri Rhodes (Australia)
09:56:22  
NOR 227 Team Charmaine
    Charmaine Lightfoot (Canada)
00:00:00  
Cumulative Results - Solo Masters Men - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 323 Team Chad
    Chad Davis (United States)
10:42:43 + 00:00:00
2 424 Team Paul
    Paul Berry (Canada)
10:46:54  + 00:03:18
3 354 Team Ted
    Ted Lawson (Canada)
10:47:27  + 00:05:13
4 332 Team Mike
    Mike Rauch (Canada)
10:56:01  + 00:07:33
5 349 Team Jay
    Jay Menning (Canada)
10:59:52  + 00:07:35
6 405 Team Marc
    Marc Baechli (Switzerland)
11:00:33  + 00:07:36
7 365 Team Peter
    Peter Tondl (Canada)
11:01:37  + 00:09:49
8 301 Team Stuart
    Stuart Horak (Canada)
11:13:01  + 00:11:31
9 318 Team Jason
    Jason Blair (New Zealand)
11:27:12  + 00:12:00
10 324 Team Al
    Al Killick (New Zealand)
11:30:37  + 00:12:51
11 361 Team Fontaine
    Fontaine Thierry (France)
11:34:12  + 00:12:55
12 321 Team Simon
    Simon Callaghan (New Zealand)
11:35:16  + 00:14:24
13 421 Team Eduardo
    Eduardo Soares (Brazil)
11:35:54  + 00:18:11
14 340 Team Karl
    Karl Kielblock (South Africa)
11:38:04  + 00:20:42
15 353 Team Thane
    Thane Phillips (Canada)
11:47:42  + 00:21:40
16 403 Team Beau
    Beau White (South Africa)
11:51:37  + 00:22:40
17 399 Team Paul
    Paul Wojciak (United States)
11:55:48  + 00:23:46
18 347 Team Sean
    Sean Staniforth (Canada)
11:57:48  + 00:28:30
19 376 Team Huib
    Huib De Roo (Canada)
12:02:20  + 00:28:44
20 341 Team Mike
    Mike Pollock (Canada)
12:10:33  + 00:28:58
21 428 Team Adam
    Adam Nuyens (United States)
12:11:22  + 00:32:10
22 423 Team Zach
    Zach White (United States)
12:22:34  + 00:33:49
23 420 Team Tim
    Tim Mcdermott (Canada)
12:22:35  + 00:36:28
24 303 Team Allister
    Allister Darichuk (Canada)
12:34:29  + 00:36:44
25 310 Team Jason
    Jason Daggett (United States)
12:40:01  + 00:36:44
26 330 Team Mike
    Mike Dixon (United States)
12:42:07  + 00:36:58
27 358 Team Brad
    Brad Davies (United States)
12:43:25  + 00:37:13
28 319 Team Mark
    Mark Miller (Canada)
12:46:41  + 00:39:39
29 312 Team Richard
    Richard Humphries (Canada)
12:55:51  + 00:40:01
30 387 Team Brad
    Brad Hunter (Canada)
12:56:17  + 00:40:49
31 357 Team Oren
    Oren Nistel (Israel)
13:00:33  + 00:47:58
32 379 Team Luiz Eduardo
    Luiz Eduardo Vieira (Brazil)
13:02:31  + 00:48:50
33 422 Team Weimar
    Weimar Pettengill (None)
13:04:31  + 00:51:52
34 396 Team John
    John Chambers (Canada)
13:07:12  + 00:52:01
35 416 Team Ian
    Ian Macleod (Canada)
13:16:25  + 00:52:18
36 382 Team Andrew
    Andrew Gooding (New Zealand)
13:19:10  + 00:52:38
37 384 Team Hamish
    Hamish Love (New Zealand)
13:21:14  + 00:52:45
38 359 Team Jaegan
    Jaegan Smith (Canada)
13:26:20  + 00:53:14
39 393 Team Mark
    Mark Freda (United States)
13:28:18  + 00:54:56
40 366 Team Erik
    Erik Eiseman (United States)
13:28:55  + 00:55:59
41 316 Team Peter
    Peter Lee (Canada)
13:31:34  + 00:56:35
42 372 Team Bruno
    Bruno Mannsberger (Canada)
13:34:49  + 00:57:38
43 385 Team Jeff
    Jeff Smyth (Canada)
13:49:30  + 00:57:58
44 350 Team Mike
    Mike Gillen (Canada)
13:49:47  + 00:58:43
45 317 Team Timothy
    Timothy Le Poer Trench (Canada)
13:51:25  + 00:59:15
46 334 Team Matt
    Matt Scott (Canada)
14:00:52  + 01:00:38
47 364 Team Simon
    Simon Robinson (Canada)
14:02:59  + 01:00:51
48 388 Team Marque
    Marque Allen (United States)
14:03:13  + 01:03:41
49 408 Team Marty
    Marty Smith (United States)
14:03:25  + 01:06:13
50 392 Team Eric
    Eric Unrau (Canada)
14:09:48  + 01:06:57
51 409 Team Jeff
    Jeff Stasser (United States)
14:10:42  + 01:07:05
52 374 Team John
    John Hillstrom (United States)
14:16:13  + 01:09:40
53 368 Team Zlatko
    Zlatko Piskulich (Costa Rica)
14:20:57  + 01:11:04
54 322 Team Mark
    Mark Kirk (Australia)
14:24:42  + 01:11:13
55 351 Team Steve
    Steve Connor (Canada)
14:26:55  + 01:11:22
56 375 Team Ian
    Ian Best (New Zealand)
14:28:25  + 01:11:57
57 369 Team Stuart
    Stuart Evans (Canada)
14:33:36  + 01:13:23
58 309 Team Albert
    Albert  Ciesielka (United States)
14:34:45  + 01:13:40
59 352 Team Brice
    Brice  Evans (Canada)
14:38:52  + 01:13:46
60 395 Team Bill
    Bill Brazier (United States)
14:39:16  + 01:14:09
61 337 Team Sacha
    Sacha Petancic (United States)
14:40:11  + 01:15:54
62 386 Team David
    David Spence (United Kingdom)
14:48:14  + 01:19:00
63 326 Team Guy
    Guy Cadieux (Canada)
14:58:42  + 01:20:11
64 378 Team Brent
    Brent Dyer (Canada)
14:59:18  + 01:21:12
65 311 Team Jonathan
    Jonathan Martin (Japan)
15:09:23  + 01:21:16
66 426 Team Daren
    Daren Clark (Canada)
15:10:41  + 01:24:57
67 327 Team Brendhan
    Brendhan Callaghan (New Zealand)
15:11:23  + 01:26:46
68 308 Team Andrew
    Andrew Cleary (Australia)
15:25:06  + 01:28:19
69 335 Team Ki
    Ki  Hong (Canada)
15:25:08  + 01:29:59
70 406 Team Neal
    Neal Rogers (United States)
15:26:41  + 01:31:26
71 414 Team Scott
    Scott  Kerby (Canada)
15:34:50  + 01:33:35
72 348 Team Russell
    Russell Brewer (Canada)
15:38:15  + 01:43:32
73 370 Team Marco
    Marco Margiocco (Canada)
15:40:30  + 01:43:39
74 367 Team Jamie
    Jamie Stirling (Canada)
15:48:38  + 01:43:40
75 343 Fyogis
    Amitabh Pandey (United States)
15:55:00  + 01:45:06
76 380 Team Martin
    Martin Raufer (Czech Republic)
15:55:14  + 01:48:48
77 397 Team Jaeme
    Jaeme Zwart (Australia)
15:55:54  + 01:49:11
78 412 Team Daniel
    Daniel Rowe (Australia)
16:04:40  + 01:49:27
79 419 Team David
    David Berkowitz (Canada)
16:16:26  + 01:50:28
80 383 Team Stuart
    Stuart Philip (Australia)
16:20:39  + 01:53:58
81 401 Team Anthony
    Anthony Paton (South Africa)
16:52:35  + 01:56:26
82 377 Team Byron
    Byron Neu (Canada)
16:54:40  + 01:59:39
83 360 Team Christopher
    Christopher Lee (United States)
17:04:13  + 02:01:20
84 425-2 Team Catalyst
    Peter Chambers (Canada)
17:13:22  + 02:01:43
85 425-1 Team Catalyst
    Dan Sawchuk (Canada)
17:14:31  + 02:06:42
86 338 Team Don
    Don Brooks (Canada)
17:16:31  + 02:07:39
87 398 Team Norman
    Norman Barmeier (Canada)
17:23:24  + 02:11:47
88 427 Team Jeremy
    Jeremy Forst (Canada)
17:44:36  + 02:13:15
89 339 Team Anders
    Anders Baveras (Sweden)
17:54:10  + 02:13:30
90 345 Team Vicente
    Vicente Romano (Venezuela)
17:54:24  + 02:17:55
91 391 Team Paulo
    Paulo Coelho (Brazil)
17:54:59  + 02:18:57
92 333 Team Tim
    Tim Geelan (Australia)
17:59:13  + 02:23:00
93 410 Team Joseph
    Joseph Somers (Australia)
18:26:32  + 02:24:52
94 400 Team Lorne
    Lorne Kraft (Canada)
18:31:39  + 02:25:35
95 418 Team Tim
    Tim Schmidt (Canada)
18:35:32  + 02:30:14
96 390 Team Michael
    Michael Wynn-Williams (Australia)
18:52:15  + 02:37:36
97 331 Team Shawn
    Shawn Hassel (United States)
19:02:04  + 02:37:39
98 304 Team Ronald
    Ronald Dill (United States)
19:26:43  + 02:40:21
99 336 Team Mark
    Mark Plant (United Kingdom)
19:37:00  + 02:45:42
100 429 Team Adam
    Adam Faren (United States)
19:52:01  + 02:46:12
101 314 Team Nick
    Nick Gordon (United Kingdom)
19:53:53  + 02:46:14
102 342 Team Alejandro
    Alejandro  Flores (Mexico)
20:10:53  + 02:50:49
103 313 Team Kevin
    Kevin Dishinger (United States)
20:25:49  + 02:50:54
104 389 Team Bruno
    Bruno Mellet (Canada)
20:32:29  + 03:03:42
105 409-2 Fyogis support
    Edward Sharp (United States)
20:41:39  + 03:05:02
106 371 Team Alexandre
    Alexandre  Pereira (Brazil)
21:05:09  + 03:15:12
107 381 Team Oliver
    Oliver Houchell (United Kingdom)
21:38:08  + 03:15:13
108 413 Team David
    David Scott (United States)
21:49:52  + 03:27:25
109 355 Team Manuel
    Manuel Pachano (United States)
24:11:13  + 03:31:33
110 356 Team Valois
    Valois Gonzalez (United States)
24:11:14  + 03:32:04
111 415 Team Robert
    Robert Hinks (Canada)
25:39:34  + 03:33:29
112 344 Team Lars
    Lars Andrews (Canada)
08:31:26  
113 329 Team James
    James Whelan (Canada)
09:18:29  
114 404 Team Markus
    Markus Frey (Switzerland)
13:14:24  + 04:03:32
NOR 325 Team Gregory
    Gregory Lee (United States)
07:19:32  
NOR 402 Team Murray
    Murray Oshanyk (Canada)
09:34:38  
NOR 346 Team John
    John Campbell (Australia)
14:02:58  
NOR 417 Team Diranne
    Diranne Lee-Renwick (Australia)
15:00:27  
NOR 328 Team Rob
    Rob Nadolny (Canada)
00:00:00  
NOR 362 Team Craig
    Craig Spurn (Canada)
00:00:00  
NOR 363 Team Ernesto
    Ernesto Vela (Mexico)
00:00:00  
NOR 373 Team Belini
    Belini Maia (Brazil)
00:00:00  
NOR 394 Team Carlos
    Carlos Pittaluga (Hong Kong)
00:00:00  
NOR 320 Team Paul
    Paul Rapinz (United States)
00:00:00  
NOR 411 Team Dave
    Dave Hoskins (Canada)
00:00:00  
NOR 302 Team Fernanda
    Fernanda Maia (Brazil)
00:00:00  
NOR 432 Team Brian
    Brian Bruggeman (United States)
00:00:00  
NOR 306 Team Marco
    Marco Leal (Mexico)
00:00:00  
NOR 305 Team Rich
    Rich Blair (United States)
00:00:00  
NOR 307 Team William
    William Carry (Canada)
00:00:00  
NOR 431 Team Harley
    Harley Mendes (Brazil)
00:00:00  
NOR 315 Team Dave
    Dave Crewe (Canada)
02:27:25  
Cumulative Results - Solo Masters Women - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 510 Team Frances
    Frances Vice (Canada)
12:29:14 + 00:00:00
2 506 Team Tamara
    Tamara Goeppel (Canada)
12:34:33  + 00:08:39
3 515 Team Christine
    Christine Soucy (Canada)
13:41:05  + 00:11:19
4 521 Team Andrea
    Andrea Quinlan (Canada)
14:01:13  + 00:21:45
5 503 Team Christine
    Christine Irelan (United States)
14:07:09  + 00:30:32
6 514 Team Sharon
    Sharon Prutton (New Zealand)
14:21:11  + 00:33:07
7 518 Team Heather
    Heather Macintosh (Canada)
15:16:51  + 00:39:17
8 516 Team Robyn
    Robyn Pickering (Canada)
15:43:05  + 00:52:34
9 517 Team Darcie
    Darcie Young (Canada)
15:56:34  + 01:16:06
10 502 Team Tamara
    Tamara Howes (Canada)
16:07:07  + 01:17:13
11 501 Team Sarah
    Sarah Nossiter (Canada)
17:06:39  + 01:18:31
12 522 Team Terrie
    Terrie Low (Canada)
17:07:23  + 01:23:32
13 520 Team Leah
    Leah Lokan (United States)
17:19:16  + 01:26:09
14 512 Team Jeni
    Jeni Henrie (United States)
17:33:34  + 01:35:52
15 504 Team Suzanne
    Suzanne Robert (Canada)
18:02:39  + 01:44:12
16 513 Team Kelly
    Kelly Vanry (Canada)
19:09:20  + 02:04:20
17 507 Team Linda
    Linda Harris (United States)
19:41:34  + 02:20:00
18 511 Team Eleanor
    Eleanor Vigilante (United States)
21:33:52  + 02:37:25
19 505 Team Stephanie
    Stephanie Masterman (Canada)
25:20:51  + 03:11:51
20 523 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Janet Rygnestad (Canada)
14:44:12  + 04:02:41
NOR 509 Team Grace
    Grace Menning (Canada)
09:32:23  
NOR 519 Team Janet
    Janet Alexander (United States)
00:00:00  
NOR 508 Team Leah
    Leah Montgomery (Canada)
03:25:51  
Cumulative Results - Solo Veterans Men - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 653 Team Paul
    Paul Thomasberg (United States)
10:51:42 + 00:00:00
2 620 Team Derek
    Derek Milne (New Zealand)
11:33:50  + 00:19:45
3 645 Team Tom
    Tom Ebbern (Canada)
11:59:12  + 00:20:30
4 656 Team Jeremy
    Jeremy Eden (Canada)
12:30:16  + 00:36:54
5 604 Team John
    John Vipiana (United States)
12:38:56  + 00:37:11
6 652 Team Dan
    Dan Shepansky (Canada)
12:41:49  + 00:41:03
7 647 Team Stefen
    Stefen Elmitt (Canada)
13:10:09  + 00:41:10
8 603 Team John
    John Skrypnyk (Unknown)
13:11:21  + 00:45:15
9 631 Team Claudio
    Claudio Mata (Brazil)
13:29:22  + 00:46:25
10 607 Team Mike
    Mike Carter (United States)
13:41:21  + 00:47:39
11 625 Team Doug
    Doug Sharland (New Zealand)
13:46:13  + 00:55:38
12 611 Team Derrick
    Derrick Keith (Canada)
14:05:31  + 00:56:36
13 630 Team Richard
    Richard Ebner (Canada)
14:14:24  + 01:02:58
14 609 Team Keith
    Keith Godfrey (Canada)
14:25:19  + 01:03:07
15 643 Team Dan
    Dan Swanson (Canada)
14:30:51  + 01:04:54
16 617 Team Richard
    Richard Spenard (Canada)
14:43:02  + 01:06:04
17 642 Team Richard
    Richard Dustan (Canada)
14:50:50  + 01:06:08
18 650 Team Henry
    Henry Mccullough (United States)
15:00:39  + 01:09:58
19 610 Team Matthew
    Matthew  Nott (Australia)
15:06:31  + 01:14:49
20 654 Team Ron
    Ron Faithfull (United States)
15:08:51  + 01:19:15
21 623 Team Warren
    Warren Borlase (New Zealand)
15:09:54  + 01:23:00
22 606 Team Don
    Don Gill (Canada)
15:11:41  + 01:24:07
23 629 Team Ted
    Ted Mcdowall (Canada)
15:27:27  + 01:24:47
24 636 Team Harry
    Harry Woo (Canada)
15:29:07  + 01:32:56
25 632 Team Sean
    Sean Sweeney (United States)
15:54:19  + 01:39:43
26 644 Team Bob
    Bob Faulkner (Canada)
16:01:49  + 01:42:47
27 624 Team Robert
    Robert Aspinall (Costa Rica)
16:24:31  + 01:43:59
28 634 Team Craig
    Craig  Oliver (Canada)
16:55:54  + 01:45:18
29 638 Team Alain
    Alain Zeller (Switzerland)
17:20:05  + 01:46:23
30 612 Team Philip
    Philip Plouffe (United States)
17:20:31  + 01:51:54
31 627 Team Graeme
    Graeme Silcock (New Zealand)
17:25:58  + 01:52:18
32 613 Team John
    John Roy (United States)
17:26:18  + 01:59:37
33 614 Team Ian
    Ian Hobson (Canada)
17:45:20  + 02:00:23
34 615 Team Friedrich
    Friedrich Fink (Canada)
18:01:36  + 02:08:19
35 608 Team Andrew
    Andrew Dolstra (Australia)
18:06:00  + 02:08:57
36 649 Team Brendan
    Brendan Exton (Australia)
18:23:25  + 02:17:02
37 639 Team Ernest
    Ernest Ziesman (Canada)
18:38:16  + 02:24:35
38 637 Team Stuart
    Stuart Loewen (Canada)
18:48:18  + 02:24:37
39 622 Team Phillip
    Phillip Williamson (Australia)
19:45:40  + 02:36:47
40 640 Team Jose Santo
    Jose Santo Bastiao (Brazil)
21:03:53  + 02:47:56
41 646 Team Ruy
    Ruy Cunha (Brazil)
22:05:41  + 03:04:57
42 626 Team Mario Gustavo
    Mario Gustavo Bacce (United States)
24:38:33  + 03:21:48
43 641 Team Rob
    Rob Piper (United States)
06:44:11  
NOR 628 Team Zbigniew
    Zbigniew Wizner (Sweden)
11:53:36  
NOR 618 Team Mark
    Mark Nijhoff (Netherlands)
12:37:08  
NOR 619 Team Stefan
    Stefan Schaefer (Australia)
16:00:57  
NOR 621 Team Jens
    Jens Reichert (Thailand)
17:34:17  
NOR 616 Team Clark
    Clark Wiese (United States)
18:21:23  
NOR 635 Team Jamie
    Jamie Maguire (United States)
00:00:00  
NOR 658 Team John
    John Wade (United States)
00:00:00  
NOR 601 Team Ted
    Ted Russo (Unknown)
02:12:54  
NOR 651 Team George
    George Smith (United States)
03:05:17  
NOR 648 Team Mark Andrew
    Mark Andrew Sullivan
    (United Kingdom)
04:35:30  
Cumulative Results - Teams of 2 Open Men - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 11 Rocky Mountain Bicycles
    Greg Day (Canada)
    Quinn Moberg (Canada)
09:58:07 + 00:00:00
2 4 Bike4Life
    Joerg Franke (Switzerland)
    Ruben Wey (Switzerland)
10:51:47  + 00:09:38
3 22 Rocky Mountain
    Christian Gauvin (Canada)
    Ian Carbonneau (Canada)
11:03:19  + 00:15:34
4 3 Bike Barn/Jakroo
    Samuel Kummrow (Switzerland)
    Aart Van Kooy (Canada)
11:03:38  + 00:18:28
5 12 Homies for Life
    Christopher Beardsley (United States)
    Scott Keller (United States)
11:59:30  + 00:34:01
6 31 Van Mercer
    Mike Mercer (Canada)
    Bill Van Beek (Canada)
12:09:28  + 00:39:22
7 13 Jabali
    Diego Grasa Yago (Spain)
    Marc Gasch Navarro (Spain)
12:26:38  + 00:42:08
8 21 PowerWatts Nord
    Rejean Rochette (Canada)
    David  Gagnon (Canada)
12:41:57  + 00:44:22
9 29 The Norwegians
    Ketil Heggtveit (Norway)
    Christian  Coll (Norway)
12:50:40  + 00:44:31
10 7 Cern FB
    Lionel Peyrard (France)
    Mika Kinnunen (Switzerland)
13:01:57  + 00:46:48
11 25 Team NZ
    Graham Norman (New Zealand)
    Tony  Innes (New Zealand)
13:04:19  + 00:52:43
12 1 Wallace Boys
    Steven Wallace (United States)
    Brian Wallace (United States)
13:43:19  + 00:55:32
13 24 Team AH
    Joshua Simpson (United States)
    Nicholas Adsero (United States)
14:11:56  + 01:15:14
14 2 Beachwood bikes
    Adam Davison (United States)
    Alexander  Murray (United States)
14:25:14  + 01:20:33
15 10 Gizbin
    Etienne Lessard (Canada)
    Samuel Bouchard (Canada)
14:50:42  + 01:26:51
16 15 Lekka Loops
    Henk Van Zyl (Canada)
    Lennard Pretorius (Canada)
15:18:08  + 01:34:03
17 30 The Swizzly Grizzlys
    Marco Baer (Switzerland)
    Dieter Baer (Switzerland)
16:15:08  + 01:45:16
18 26 Team ValBerg
    Brian Valverde (United States)
    Derek Melberg (United States)
16:36:49  + 01:58:45
19 20 Poivre et Sel
    Yapo Alle-Ando (Canada)
    Denis Vachon (Canada)
17:04:46  + 02:10:42
20 9 FT26
    Nicolas Lemoing (Germany)
    Steffen Schraegle (Germany)
17:25:59  + 02:12:10
21 19 Pinch Flats
    Bruce Mcknight (Canada)
    Jamie Sproule (Canada)
18:03:30  + 02:34:14
22 16 oldbutslow
    Charles Whiting (United States)
    Scot  Jones (United States)
20:11:54  + 02:45:08
23 14 Leatherstocking Cutters
    Jens Foehrenbach (United States)
    James Bernard (United States)
20:21:25  + 02:45:52
24 23 Slow Poke
    Nick Bitar (Australia)
    Patrick Cooper (Australia)
20:28:10  + 03:10:47
25 17 Pil Piles 1
    Xujie Yang (Spain)
    Pablo Beltran (Spain)
21:27:08  + 03:25:03
26 18 Pil Piles 2
    Weibin Ruan Ye (Spain)
    Carlos Shan Wen Ruan (Spain)
21:56:43  + 03:25:13
NOR 33 Team Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jerome (Canada)
06:42:07  
Cumulative Results - Teams of 2 Open Women - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 LUNA Chix
    Maghalie Rochette (Canada)
    Catharine Pendrel (Canada)
11:20:33 + 00:00:00
2 202 TaG Team
    Lesley Tomlinson (Canada)
    Gretchen Reeves (Canada)
12:57:16  + 00:28:46
3 205 Golden Bay Kayaks NZ
    Mary Jowett (New Zealand)
    Lisa Savage (New Zealand)
15:02:36  + 01:28:37
4 207 Saddle tramps
    Karin Grubb (Canada)
    Saravie Brewer (Canada)
16:22:41  + 01:40:57
5 203 AwesomeX2
    Tricia Davis (United States)
    Debbie Hunter (United States)
18:09:33  + 02:02:06
6 206 Kristi 'n Jane
    Jane Guyer (United States)
    Kristi Stump (United States)
19:19:58  + 02:37:00
Cumulative Results - Teams of 2 Open Mixed - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 312 penny
    Simon Blythe (Canada)
    Tamara Blythe (Canada)
12:45:15 + 00:00:00
2 320 Team Liv9
    Joel Bragdon (Canada)
    Anna Healy (Canada)
12:46:50  + 00:04:24
3 315 Singletrack Minds
    Ryan Parsons (Canada)
    Ashley Ramsden-Wood (Canada)
13:03:20  + 00:05:53
4 319 Team KA
    Heidi King (Canada)
    Andrew Arsenault  (Canada)
13:39:37  + 00:08:23
5 311 Moxie Racers
    Brian Keogh (Ireland)
    Sarah Galligan (Ireland)
13:48:41  + 00:19:15
6 321 Team Newlyweds
    Gavin Rossouw (South Africa)
    Sara Muhl (South Africa)
14:06:57  + 00:19:55
7 308 Leisure Lakes / A Quick Release / Cotic
    Rachel Sokal (United Kingdom)
    Anthony Jordan (United Kingdom)
14:24:55  + 00:32:48
8 318 Team HammerCraft
    Damon Ferrari (United States)
    Lindsay Dwyer (United States)
14:46:40  + 00:37:04
9 303 Corazon-RockyMountain
    Caroline Pinard (Canada)
    Daniel Thauvette (Canada)
15:05:33  + 00:44:15
10 302 BB
    Kimberley Beck (Canada)
    Mark Breakspear (Canada)
15:29:43  + 00:46:56
11 317 Team Daffodil
    Charlotte Davies (United Kingdom)
    Rhodri Davies (United Kingdom)
15:34:40  + 00:48:04
12 324 Uppers and Downers
    David Carbonell (United States)
    Margaret Shirley (United States)
15:35:05  + 00:54:29
13 306 Gin and Tonic
    Richard  Greaves (Canada)
    Lisa Pearson (Canada)
15:35:28  + 01:07:29
14 325 Valleycliffe Divorce
    Ryan Letchford (Canada)
    Julie Miller (Canada)
15:40:31  + 01:16:08
15 307 Joder
    Jeffrey Ziegler (United States)
    Rebecca Mccann (United States)
16:54:47  + 01:23:30
16 326 WCXC
    Rachel Beck (United States)
    Chris Beck (United States)
17:21:24  + 01:29:11
17 301 Adley
    Hadley Trotter (United States)
    Adrien Robenhymer (United States)
17:27:59  + 01:32:07
18 309 Lost Gatos
    Liia Sarjakoski (United States)
    Tommi Ylamurto  (United States)
17:50:00  + 01:36:58
19 323 The Yowies
    Tim Jackson (Australia)
    Carolyn Haupt (Australia)
18:05:55  + 01:41:58
20 322 Team StUe
    Steve Cooke (Canada)
    Ute Eppinger (Canada)
18:13:10  + 01:47:03
21 305 From Chile
    Maria Lizama (Chile)
    Eugenio Parra (Chile)
18:28:20  + 02:01:04
22 310 Mountain Goats
    Marisa Bertoia (Australia)
    Gregory Langtip (Australia)
19:35:47  + 02:06:50
23 314 Sidetracked
    Barry Waugh (Australia)
    Nancy Caceres (Australia)
19:51:29  + 02:07:43
24 313 PMBC
    Jason Chiodo (United States)
    Wendy Tien (United States)
19:54:08  + 02:40:30
NOR 316 Soca Warriors
    Ryan Abraham (United States)
    Tifini Abraham (United States)
16:52:21  
NOR 304 Driftwood
    Yvonne Peng (Canada)
    Kenta Fried (Canada)
17:20:07  
Cumulative Results - Teams of 2 Veterans 80 - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 401 Mafia Racing NW
    Andy Rigel (United States)
    Jeff Beltramini (United States)
11:28:48 + 00:00:00
2 422 SALTO SYSTEMS NORDIC CYCLING
    Henrik Kragh (Denmark)
    Michael Scheuer (Denmark)
12:36:58  + 00:23:47
3 415 Low Flying Kowalskis
    Alan Vogt (Australia)
    James Hall (Australia)
12:42:45  + 00:24:22
4 424 Sufferin Succotash
    Torben Jensen (Canada)
    Grant Hvizdos (Canada)
13:00:31  + 00:28:14
5 423 Secret Cycle
    Jacobus  Grobbelaar (Canada)
    Werner Gerntholtz (Canada)
13:07:00  + 00:34:35
6 417 Northern Goats
    Patrick Coutu (Canada)
    Sebastien Gravel (Canada)
13:12:51  + 00:38:08
7 418 Pneumolorax
    James Cranston (Canada)
    Gerhard Malherbe (Canada)
13:25:55  + 00:43:08
8 411 Hall Pass
    Colin Brissey (United States)
    Glenn Joiner (United States)
13:37:42  + 00:44:07
9 416 Mountain Bikers Paris
    Jean Philippe Langlois (France)
    David Delapierre (France)
13:58:42  + 00:50:22
10 414 Jura Boyz
    Oscar Balsalobre Vila (Switzerland)
    Simon Picthall (Switzerland)
14:27:31  + 00:51:02
11 428 TFH
    Colin Christie (Canada)
    Trevor Mitzel (Canada)
15:25:58  + 00:53:25
12 432 Two Oceans
    Tertius Carstens (South Africa)
    Koos Wessels (South Africa)
15:32:10  + 01:06:12
13 419 R&A Team
    Ricardo Albuquerque (Brazil)
    Adriano Veras (Brazil)
15:42:22  + 01:11:30
14 408 Team Dan
    Dan Maker (United Kingdom)
    Julian Mudge (United Kingdom)
16:22:00  + 01:38:04
15 410 Great Danes
    Lars Lemonius (United Kingdom)
    Soren Lemonius (Denmark)
16:27:54  + 01:46:30
16 429 The "Eh" Team
    Jason Lawson (Canada)
    Warren Gotch (Canada)
17:00:11  + 01:48:13
17 421 rubber side down
    Nelson Reis (Canada)
    Peter Duff (Canada)
17:08:38  + 01:51:21
18 405 DISTRIMEDIC FRANCE
    Fred Menot (France)
    Gildas Grolleau (France)
17:08:54  + 01:51:42
19 404 Bravos de Valle
    Jorge Perez (Mexico)
    Waldemar  Franco (Mexico)
17:18:01  + 02:04:04
20 431 two guys
    Trent Tompkins (Canada)
    Keith Bobey (Canada)
17:55:40  + 02:16:36
21 412 Hullabaloo/Rocky Mountain
    Randy Mcinnis (Canada)
    Abrie Botma (None)
18:08:33  + 02:25:54
22 413 JT Racing
    Jamie Mclean (Canada)
    Tom Porter (Canada)
19:18:11  + 02:35:06
23 427 Team Texas
    Martin Rojas (United States)
    Eli Ellsworth (United States)
19:56:41  + 02:44:45
24 430 The Splatter Cakes
    Eric King (United States)
    Jean-Louis Van Heusden (United States)
20:04:06  + 02:46:36
25 406 Endurros
    Carlos Sanchez (Spain)
    Federico Sanchez (Spain)
20:27:20  + 03:11:41
26 403 Beyond Our Best
    Jonathan Smith (United Kingdom)
    Max Leslie (United Kingdom)
22:02:27  + 03:18:24
27 420 Ritchie Boyer
    Eric Ritchie (United States)
    Gregory Boyer (United States)
22:36:58  + 03:18:30
28 402 #BCBRVirgins
    Ben Moore (United Kingdom)
    Gary Saunders (United Kingdom)
24:10:05  + 03:50:54
NOR 426 Team Flavourome
    Garth  Allardyce (South Africa)
    David Wright (South Africa)
00:00:00  
 Cumulative Results - Teams of 2 Veterans 100 - Stage 4
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 509 Shifty Gypsies
    Glenn Dorey (Canada)
    Greg Heyes (Canada)
13:03:06 + 00:00:00
2 510 TEAM CRUTCH
    Jeff Barlow (United States)
    Jeff Odom (United States)
13:19:05  + 00:08:47
3 507 Old Spice
    Kent Klassen (Canada)
    Perry  Klassen (Canada)
14:17:49  + 00:24:25
4 504 BS SpokesMen
    Nick Carpenter-Frank
    (United Arab Emirates)
    James Burton (United Arab Emirates)
14:47:54  + 00:33:48
5 512 Harbour Air
    Graeme Fitch (Canada)
    Greg  Mcdougall (Canada)
15:04:27  + 00:41:07
6 407 Fuelled by Rioja
    Richard Latham (United Kingdom)
    Matt Ingram (United Kingdom)
15:24:48  + 00:42:31
7 505 MacMann NZ
    Gordon Macdonald (New Zealand)
    David Mann (New Zealand)
15:48:50  + 00:59:24
8 506 MTBC Veterans
    Christian Denfeld (Germany)
    Frank Schuckhardt  (Germany)
17:24:04  + 01:03:40
9 508 Prairie Dogs
    Alan Mickelson (Canada)
    Jim Forbes (Canada)
17:41:00  + 01:10:43
10 502 ALL4CYCLING-USA
    Paco Rodriguez (United States)
    Miguel Sanchez-Rubio (United States)
17:50:24  + 01:31:59
11 511 Warren & Brent
    Warren  Middleton (Canada)
    Brent St. John (Canada)
18:41:53  + 01:33:50
12 503 Are You Kidding Me?
    Gordon Bogden (Canada)
    David Toyne (Canada)
19:40:59  + 02:10:22
13 501 2 Brits in the bush
    David Thornhill (Canada)
    Mark Coates (Canada)
20:23:08  + 02:27:22