Stage Results - Solo Men - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 8 Team Jason
    Jason Sager (United States)
01:10:08 + 00:00:00
2 11 Team Barry
    Barry Wicks (United States)
01:10:11  + 00:00:03
3 2 Team Spencer
    Spencer Paxson (None)
01:10:13  + 00:00:05
4 1 Team Kris
    Kris Sneddon (Canada)
01:10:15  + 00:00:07
5 3 Team Erik
    Erik Skovgaard Knudsen (Denmark)
01:11:17  + 00:01:09
6 140 Team Toby
    Toby Swanson (United States)
01:11:17  + 00:01:09
7 6 Team Oliver
    Oliver Zurbruegg (None)
01:11:18  + 00:01:10
8 10 Team Nico
    Nico Pfitzenmaier (South Africa)
01:11:18  + 00:01:10
9 123 Team Tristan
    Tristan Uhl (United States)
01:13:33  + 00:03:25
10 96 Team Aaron
    Aaron Wilson (United States)
01:14:28  + 00:04:20
11 127 Team James
    James Porter (United Kingdom)
01:14:42  + 00:04:34
12 88 Team William
    William Geor (Australia)
01:14:45  + 00:04:37
13 100 Team Chris
    Chris Benson (Canada)
01:15:17  + 00:05:09
14 118 Team Motoshi
    Motoshi Kadota (Japan)
01:15:25  + 00:05:17
15 98 Team Travis
    Travis Hauck (Canada)
01:15:32  + 00:05:24
16 32-2 Team Garett
    Garett Heitman (United States)
01:15:53  + 00:05:45
17 84 Team Nick
    Nick Gould (United States)
01:15:56  + 00:05:48
18 4 Team Michael
    Michael Robinson (Canada)
01:16:50  + 00:06:42
19 145 Team Stephen
    Stephen Dempsey (United States)
01:17:18  + 00:07:10
20 120 Team Peter
    Peter Reid (Canada)
01:17:59  + 00:07:51
21 105 Team Tim
    Tim Olson (United States)
01:18:03  + 00:07:55
22 141 Team Logan
    Logan Wetzel (United States)
01:18:07  + 00:07:59
23 12 Team Eric
    Eric Tourville (Canada)
01:18:43  + 00:08:35
24 15 Team Brian
    Brian Cooke (Canada)
01:18:58  + 00:08:50
25 17 Team Shawn
    Shawn Bunnin (Canada)
01:19:01  + 00:08:53
26 37 Team Geir Ottar
    Geir Ottar Kvernstuen (Norway)
01:19:06  + 00:08:58
27 149 Team David
    David Voll (Germany)
01:19:25  + 00:09:17
28 146 Team Joel
    Joel Harwood (Canada)
01:19:49  + 00:09:41
29 112 Team Stevie
    Stevie Cullinan (United States)
01:19:57  + 00:09:49
30 50 Team Robb
    Robb Parsons (United States)
01:20:04  + 00:09:56
31 151 Team Nick
    Nick Hendrickson (United States)
01:20:53  + 00:10:45
32 16 Team Andreas
    Andreas Hestler (Canada)
01:20:54  + 00:10:46
33 83 Team Ryan
    Ryan Keesey (Canada)
01:21:14  + 00:11:06
34 132 Team Ben
    Ben Sigston (Canada)
01:21:28  + 00:11:20
35 32-1 Team Benjamin
    Benjamin  Perin (United States)
01:21:55  + 00:11:47
36 9 Team Carlos
    Carlos Lizalde (Mexico)
01:22:18  + 00:12:10
37 134 Team Raimu
    Raimu Sonobe (Canada)
01:23:11  + 00:13:03
38 91 Team Thiago
    Thiago Fernandes (Brazil)
01:24:53  + 00:14:45
39 20 Team Mark
    Mark Dunlop (New Zealand)
01:25:29  + 00:15:21
40 31 Team Ross
    Ross Wilkinson (Australia)
01:25:56  + 00:15:48
41 138 Team Damian
    Damian Gonzalez (United States)
01:26:13  + 00:16:05
42 14 Team Erik
    Erik Bakke (Canada)
01:26:28  + 00:16:20
43 143 Team Dave
    Dave  Jetz (Canada)
01:26:29  + 00:16:21
44 18 Team Robert
    Robert Biard (United States)
01:27:22  + 00:17:14
45 116 Team Charles
    Charles Kim Jr. (United States)
01:27:43  + 00:17:35
46 130 Team Axel
    Axel Duennwald (Switzerland)
01:28:20  + 00:18:12
47 71 Team Jonathan
    Jonathan Nutbrown (Canada)
01:28:34  + 00:18:26
48 33 Team Gian
    Gian Malaer (Switzerland)
01:28:37  + 00:18:29
49 137 Team Mike
    Mike Levy (None)
01:28:41  + 00:18:33
50 39 Team Matthew
    Matthew Boulcott (New Zealand)
01:29:01  + 00:18:53
51 68 Team Justin
    Justin Grow (United States)
01:29:08  + 00:19:00
52 8-1 D & J
    David Anderson (Canada)
01:29:08  + 00:19:00
53 85 Team Ofer
    Ofer Rubin (United States)
01:29:44  + 00:19:36
54 144 Team Jeff
    Jeff Beeston (Canada)
01:30:00  + 00:19:52
55 82 Team Gustavo
    Gustavo Astolphi (Brazil)
01:30:54  + 00:20:46
56 119 Team Dave
    Dave Sutton (Canada)
01:30:57  + 00:20:49
57 129 Team Mads
    Mads Hoffmann (Denmark)
01:31:57  + 00:21:49
58 30 Team Kent
    Kent Allison (New Zealand)
01:32:02  + 00:21:54
59 43 Team Peter
    Peter Gierlich (Netherlands)
01:32:37  + 00:22:29
60 35 Team Richard
    Richard Hemmings (United Kingdom)
01:33:04  + 00:22:56
61 87 Team David
    David Stringer (Canada)
01:33:05  + 00:22:57
62 124 Team Delvis
    Delvis Gomez (United States)
01:34:30  + 00:24:22
63 40 Team Lyell
    Lyell Woloschuk (Canada)
01:34:49  + 00:24:41
64 153 Team Chris
    Chris Pauls (Germany)
01:35:07  + 00:24:59
65 104 Team Ricardo
    Ricardo Purri (Brazil)
01:35:13  + 00:25:05
66 99 Team Joe
    Joe Johnson (Canada)
01:35:17  + 00:25:09
67 92 Team Pedro
    Pedro Ferolla (Brazil)
01:35:25  + 00:25:17
68 152 Team Brandon
    Brandon Thomson (Canada)
01:36:10  + 00:26:02
69 41 Team David
    David Whybrew (Australia)
01:36:14  + 00:26:06
70 156 Team Adam
    Adam Dewitt (United States)
01:36:53  + 00:26:45
71 79 Team David
    David Smyth (Australia)
01:36:56  + 00:26:48
72 55 Team ╠─Ťystein
    ╠─Ťystein Nesse (Norway)
01:37:43  + 00:27:35
73 86 Team Raz
    Raz Dana (Israel)
01:38:45  + 00:28:37
74 122 Team Tim
    Tim Schafer (Canada)
01:38:56  + 00:28:48
75 65 Team Chris
    Chris Watts (United States)
01:39:19  + 00:29:11
76 95 Team Ted
    Ted Hahn (United States)
01:39:23  + 00:29:15
77 45 Team Matthew
    Matthew Perry (Canada)
01:39:24  + 00:29:16
78 94 Team Tim
    Tim Hogan (Canada)
01:39:46  + 00:29:38
79 77 Team James
    James Maebus (Australia)
01:40:18  + 00:30:10
80 126 Team Bjarke
    Bjarke Refslund (Denmark)
01:40:41  + 00:30:33
81 25 Team Travis
    Travis Goodrich (United States)
01:41:05  + 00:30:57
82 57 Team Mulvey
    Mulvey Kelly (New Zealand)
01:42:13  + 00:32:05
83 38 Team Nick
    Nick Bedford (New Zealand)
01:42:36  + 00:32:28
84 133 Team Ico
    Ico Schutte (None)
01:43:47  + 00:33:39
85 154 Team Michael
    Michael Wolf (Canada)
01:44:09  + 00:34:01
86 113 Team Leonardo
    Leonardo Moraes (Brazil)
01:45:11  + 00:35:03
87 103 Team Nik
    Nik Wolfgramm (Switzerland)
01:46:31  + 00:36:23
88 19 Team Shiva
    Shiva Mayer (United States)
01:46:35  + 00:36:27
89 97 Team Mauricio
    Mauricio Gonzalez (Costa Rica)
01:47:14  + 00:37:06
90 42 Team Julio Alfredo
    Julio Alfredo Wanderer (Brazil)
01:47:52  + 00:37:44
91 70 Team Jamie
    Jamie Dool (Canada)
01:49:16  + 00:39:08
92 114 Team Daniel
    Daniel  Ferraz (Brazil)
01:50:06  + 00:39:58
93 89 Team Stefan
    Stefan Kendel (Canada)
01:50:16  + 00:40:08
94 61 Team Chris
    Chris Hollett (Canada)
01:51:11  + 00:41:03
95 6-1 Boodookie Racing
    Le Le (United States)
01:51:48  + 00:41:40
96 49 Team Pete
    Pete Tabor (United States)
01:52:31  + 00:42:23
97 58 Team Tom
    Tom Place (United States)
01:52:44  + 00:42:36
98 125 Team Frantz
    Frantz  Noel (Canada)
01:52:47  + 00:42:39
99 36 Team Andrew
    Andrew Dutton (United States)
01:53:25  + 00:43:17
100 135 Team Aaron
    Aaron Chamberlain (None)
01:53:32  + 00:43:24
101 136 Team Christopher
    Christopher Rampton (United States)
01:53:32  + 00:43:24
102 76 Team Robert
    Robert Stephenson (Australia)
01:53:37  + 00:43:29
103 69 Team David
    David Artusi (United States)
01:53:40  + 00:43:32
104 110 Team Jed
    Jed Salazar (United States)
01:54:09  + 00:44:01
105 73 Team Matt
    Matt Del Nin (Canada)
01:56:16  + 00:46:08
106 8-2 D & J
    Julius Von Bieberstein (Canada)
01:58:10  + 00:48:02
107 6-2 Boodookie Racing
    Ryan Moore (United States)
01:58:56  + 00:48:48
108 62 Team Andrew
    Andrew  Boulton (Canada)
01:59:42  + 00:49:34
109 75 Team Buchanan
    Buchanan Elliott (Canada)
01:59:50  + 00:49:42
110 117 Team Shane
    Shane Helwer (Canada)
02:01:03  + 00:50:55
111 54 Team James
    James Gibbins (Canada)
02:01:06  + 00:50:58
112 63 Team Christian
    Christian Palzer (United States)
02:01:48  + 00:51:40
113 60 Team Aaron
    Aaron Ufferman (United States)
02:02:14  + 00:52:06
114 74 Team Dan
    Dan Rach (Canada)
02:03:40  + 00:53:32
115 32 Team Michael
    Michael Grant-Orser (Canada)
02:04:37  + 00:54:29
116 51 Team Dave
    Dave Herrick (United States)
02:05:01  + 00:54:53
117 142 Team Scott
    Scott Zuk (Canada)
02:05:27  + 00:55:19
118 28 Team Jeff
    Jeff Sears (Canada)
02:06:06  + 00:55:58
119 155 Team Zachary
    Zachary Schneider (United States)
02:07:16  + 00:57:08
120 108 Team Russell
    Russell Van Der Beeck (United Kingdom)
02:08:14  + 00:58:06
121 23 Team Jeremy
    Jeremy Larsen (United States)
02:08:46  + 00:58:38
122 121 Team Ruy
    Ruy Cunha Filho (Brazil)
02:10:19  + 01:00:11
123 81 Team Simon
    Simon  Ross (Australia)
02:12:59  + 01:02:51
124 26 Team Armando
    Armando Murga (Canada)
02:13:11  + 01:03:03
125 80 Team Michael
    Michael Kirkpatrick (Canada)
02:15:57  + 01:05:49
126 29 Team David
    David Fast (Canada)
02:16:42  + 01:06:34
127 22 Team Trevor
    Trevor Poth (Canada)
02:16:44  + 01:06:36
128 27 Team Cody
    Cody Howitt (Canada)
02:16:44  + 01:06:36
129 24 Team Ryan
    Ryan Sweeney (Canada)
02:16:58  + 01:06:50
130 64 Team Michael
    Michael Molloy (Australia)
02:18:55  + 01:08:47
131 52 Team Shawn
    Shawn Graver (Sweden)
02:22:59  + 01:12:51
132 48 Team Mike
    Mike Whitbread (United Kingdom)
02:27:02  + 01:16:54
133 109 Team Omer
    Omer Shapira (United States)
02:27:08  + 01:17:00
134 34 Team David
    David Kinnear (United Kingdom)
02:27:17  + 01:17:09
135 56 Team Philip
    Philip Evans (United States)
02:32:10  + 01:22:02
136 111 Team Ugo
    Ugo Pallavicini (Brazil)
02:48:39  + 01:38:31
137 101 Team Jeremiah
    Jeremiah Stieben (Canada)
02:50:28  + 01:40:20
138 59 Team Matthew
    Matthew Henry (United States)
02:56:44  + 01:46:36
139 72 Team Dan
    Dan Hendricks (United States)
03:31:28  + 02:21:20
140 139 Team YT
    Sven  Kilander (Norway)
   
141 107 Team Leighton
    Leighton Stocker (United Kingdom)
   
142 47 Team Charles
    Charles Hagman (United States)
   
143 128 Team Walker
    Walker Jackson (United States)
   
144 28-1 The Granny Gear Geezers
    Mark Irving (United Kingdom)
   
Stage Results - Solo Women - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 Team Wendy
    Wendy Simms (Canada)
01:28:34 + 00:00:00
2 205 Team Lea
    Lea Davison (United States)
01:31:04  + 00:02:30
3 203 Team Sonya
    Sonya Looney (United States)
01:32:11  + 00:03:37
4 229 Team Amanda
    Amanda Sin (Canada)
01:34:51  + 00:06:17
5 202 Team Kim
    Kim Hurst (New Zealand)
01:34:52  + 00:06:18
6 220 Team Margaret
    Margaret Leyland (New Zealand)
01:36:08  + 00:07:34
7 212 Team Terri
    Terri Rhodes (Australia)
01:37:54  + 00:09:20
8 216 Team Sarah
    Sarah Greenwood (Canada)
01:39:48  + 00:11:14
9 230 Team Emilie
    Emilie Thy (Canada)
01:42:35  + 00:14:01
10 213 Team Karen
    Karen Mann (Canada)
01:46:59  + 00:18:25
11 204 Team Rikke
    Rikke Kornvig (Denmark)
01:48:07  + 00:19:33
12 210 Team Melanie
    Melanie Gabanna (Canada)
01:50:06  + 00:21:32
13 219 Team Cindy
    Cindy Bakke (Canada)
01:52:14  + 00:23:40
14 214 Team Genevieve
    Genevieve Baril (Canada)
01:52:21  + 00:23:47
15 223 Team Natalie
    Natalie Nohra (Canada)
01:53:44  + 00:25:10
16 225 Team Deborah
    Deborah Motsch (France)
01:54:21  + 00:25:47
17 222 Team Anisse
    Anisse Chami (Brazil)
02:08:10  + 00:39:36
18 217 Team Carolina
    Carolina Pereira (Brazil)
02:08:10  + 00:39:36
19 206 Team Niki
    Niki Milleson (United States)
02:08:46  + 00:40:12
20 215 Team Elizabeth
    Elizabeth Vezina (Canada)
02:09:33  + 00:40:59
21 226 Team Megan
    Megan Blackett (New Zealand)
02:10:23  + 00:41:49
22 228 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Christina Sharun (Canada)
02:14:13  + 00:45:39
23 224 Team Izabela
    Izabela Rudol (Australia)
02:14:30  + 00:45:56
24 209 Team Siobhan
    Siobhan  Fox (Canada)
02:16:02  + 00:47:28
25 207 Team Danielle
    Danielle Petancic (United States)
02:31:05  + 01:02:31
26 211 Team Tiffany
    Tiffany Watts (United States)
02:33:44  + 01:05:10
27 204-2 Dirt Girls
    Kim Story (Canada)
02:42:14  + 01:13:40
28 204-1 Dirt Girls
    Tracy Watkin (Canada)
02:42:15  + 01:13:41
29 208 Team Lynda
    Lynda Lawrence (Canada)
02:48:14  + 01:19:40
30 218 Team Kristen
    Kristen Lake (Canada)
   
31 221 Team Helle Haugaard
    Helle Haugaard Jessen  (Denmark)
   
Stage Results - Solo Masters Men - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 323 Team Chad
    Chad Davis (United States)
01:19:43 + 00:00:00
2 365 Team Peter
    Peter Tondl (Canada)
01:21:05  + 00:01:22
3 349 Team Jay
    Jay Menning (Canada)
01:21:08  + 00:01:25
4 344 Team Lars
    Lars Andrews (Canada)
01:23:07  + 00:03:24
5 424 Team Paul
    Paul Berry (Canada)
01:23:11  + 00:03:28
6 332 Team Mike
    Mike Rauch (Canada)
01:23:18  + 00:03:35
7 399 Team Paul
    Paul Wojciak (United States)
01:25:29  + 00:05:46
8 361 Mountain Biker Paris
    Fontaine Thierry (France)
01:25:49  + 00:06:06
9 416 Team Ian
    Ian Macleod (Canada)
01:26:42  + 00:06:59
10 405 Team Marc
    Marc Baechli (Switzerland)
01:28:17  + 00:08:34
11 67 Team Nimi
    Nimi Cohen (Israel)
01:28:51  + 00:09:08
12 354 Team Ted
    Ted Lawson (Canada)
01:28:57  + 00:09:14
13 301 Team Stuart
    Stuart Horak (Canada)
01:29:34  + 00:09:51
14 340 Team Karl
    Karl Kielblock (South Africa)
01:30:00  + 00:10:17
15 353 Team Thane
    Thane Phillips (Canada)
01:30:08  + 00:10:25
16 330 Team Mike
    Mike Dixon (United States)
01:30:09  + 00:10:26
17 358 Team Brad
    Brad Davies (United States)
01:30:16  + 00:10:33
18 318 Team Jason
    Jason Blair (New Zealand)
01:30:24  + 00:10:41
19 347 Team Sean
    Sean Staniforth (Canada)
01:30:38  + 00:10:55
20 376 Team Huib
    Huib De Roo (Canada)
01:30:44  + 00:11:01
21 310 Team Jason
    Jason Daggett (United States)
01:30:44  + 00:11:01
22 387 Team Brad
    Brad Hunter (Canada)
01:31:00  + 00:11:17
23 334 Team Matt
    Matt Scott (Canada)
01:31:08  + 00:11:25
24 421 Team Eduardo
    Eduardo Soares (Brazil)
01:31:38  + 00:11:55
25 420 Team Tim
    Tim Mcdermott (Canada)
01:31:43  + 00:12:00
26 324 Team Al
    Al Killick (New Zealand)
01:32:14  + 00:12:31
27 403 Team Beau
    Beau White (South Africa)
01:33:02  + 00:13:19
28 423 Team Zach
    Zach White (United States)
01:33:09  + 00:13:26
29 319 Team Mark
    Mark Miller (Canada)
01:34:53  + 00:15:10
30 428 Team Adam
    Adam Nuyens (United States)
01:34:55  + 00:15:12
31 422 Team Weimar
    Weimar Pettengill (None)
01:35:22  + 00:15:39
32 303 Team Allister
    Allister Darichuk (Canada)
01:35:28  + 00:15:45
33 402 Team Murray
    Murray Oshanyk (Canada)
01:36:06  + 00:16:23
34 409 Team Jeff
    Jeff Stasser (United States)
01:37:25  + 00:17:42
35 317 Team Timothy
    Timothy Le Poer Trench (Canada)
01:37:45  + 00:18:02
36 375 Team Ian
    Ian Best (New Zealand)
01:37:49  + 00:18:06
37 379 Team Luiz Eduardo
    Luiz Eduardo Vieira (Brazil)
01:37:52  + 00:18:09
38 364 Team Simon
    Simon Robinson (Canada)
01:38:43  + 00:19:00
39 326 Team Guy
    Guy Cadieux (Canada)
01:39:44  + 00:20:01
40 359 Team Jaegan
    Jaegan Smith (Canada)
01:39:46  + 00:20:03
41 393 Team Mark
    Mark Freda (United States)
01:40:19  + 00:20:36
42 366 Team Erik
    Erik Eiseman (United States)
01:40:29  + 00:20:46
43 337 Team Sacha
    Sacha Petancic (United States)
01:40:46  + 00:21:03
44 372 Team Bruno
    Bruno Mannsberger (Canada)
01:40:52  + 00:21:09
45 426 Team Daren
    Daren Clark (Canada)
01:41:22  + 00:21:39
46 382 Team Andrew
    Andrew Gooding (New Zealand)
01:42:16  + 00:22:33
47 350 Team Mike
    Mike Gillen (Canada)
01:43:45  + 00:24:02
48 316 Team Peter
    Peter Lee (Canada)
01:43:46  + 00:24:03
49 357 Team Oren
    Oren Nistel (Israel)
01:44:40  + 00:24:57
50 396 Team John
    John Chambers (Canada)
01:45:45  + 00:26:02
51 404 Team Markus
    Markus Frey (Switzerland)
01:46:27  + 00:26:44
52 368 Team Zlatko
    Zlatko Piskulich (Costa Rica)
01:47:13  + 00:27:30
53 385 Team Jeff
    Jeff Smyth (Canada)
01:47:49  + 00:28:06
54 395 Team Bill
    Bill Brazier (United States)
01:49:58  + 00:30:15
55 414 Team Scott
    Scott  Kerby (Canada)
01:50:08  + 00:30:25
56 66 Team Amit
    Amit Oren (Israel)
01:50:33  + 00:30:50
57 367 Team Jamie
    Jamie Stirling (Canada)
01:50:43  + 00:31:00
58 374 Team John
    John Hillstrom (United States)
01:50:54  + 00:31:11
59 351 Team Steve
    Steve Connor (Canada)
01:51:09  + 00:31:26
60 322 Team Mark
    Mark Kirk (Australia)
01:52:44  + 00:33:01
61 419 Team David
    David Berkowitz (Canada)
01:52:52  + 00:33:09
62 378 Team Brent
    Brent Dyer (Canada)
01:53:37  + 00:33:54
63 311 Team Jonathan
    Jonathan Martin (Japan)
01:53:49  + 00:34:06
64 386 Team David
    David Spence (United Kingdom)
01:55:20  + 00:35:37
65 408 Team Marty
    Marty Smith (United States)
01:55:22  + 00:35:39
66 343 Fyogis
    Amitabh Pandey (United States)
01:56:00  + 00:36:17
67 348 Team Russell
    Russell Brewer (Canada)
01:56:10  + 00:36:27
68 309 Team Albert
    Albert  Ciesielka (United States)
01:56:48  + 00:37:05
69 380 Team Martin
    Martin Raufer (Czech Republic)
01:58:20  + 00:38:37
70 345 Team Vicente
    Vicente Romano (Venezuela)
01:58:29  + 00:38:46
71 370 Team Marco
    Marco Margiocco (Canada)
01:58:49  + 00:39:06
72 335 Team Ki
    Ki  Hong (Canada)
01:59:06  + 00:39:23
73 369 Team Stuart
    Stuart Evans (Canada)
02:00:19  + 00:40:36
74 383 Team Stuart
    Stuart Philip (Australia)
02:01:36  + 00:41:53
75 398 Team Norman
    Norman Barmeier (Canada)
02:01:41  + 00:41:58
76 397 Team Jaeme
    Jaeme Zwart (Australia)
02:02:09  + 00:42:26
77 412 Team Daniel
    Daniel Rowe (Australia)
02:02:10  + 00:42:27
78 401 Team Anthony
    Anthony Paton (South Africa)
02:06:15  + 00:46:32
79 360 Team Christopher
    Christopher Lee (United States)
02:06:17  + 00:46:34
80 425-2 Team Catalyst
    Peter Chambers (Canada)
02:06:27  + 00:46:44
81 418 Team Tim
    Tim Schmidt (Canada)
02:06:54  + 00:47:11
82 352 Team Brice
    Brice  Evans (Canada)
02:08:50  + 00:49:07
83 338 Team Don
    Don Brooks (Canada)
02:08:51  + 00:49:08
84 425-1 Team Catalyst
    Dan Sawchuk (Canada)
02:09:04  + 00:49:21
85 427 Team Jeremy
    Jeremy Forst (Canada)
02:10:19  + 00:50:36
86 377 Team Byron
    Byron Neu (Canada)
02:10:45  + 00:51:02
87 304 Team Ronald
    Ronald Dill (United States)
02:10:49  + 00:51:06
88 406 Team Neal
    Neal Rogers (United States)
02:11:25  + 00:51:42
89 429 Team Adam
    Adam Faren (United States)
02:11:38  + 00:51:55
90 346 Team John
    John Campbell (Australia)
02:13:43  + 00:54:00
91 313 Team Kevin
    Kevin Dishinger (United States)
02:14:59  + 00:55:16
92 391 Team Paulo
    Paulo Coelho (Brazil)
02:15:40  + 00:55:57
93 342 Team Alejandro
    Alejandro  Flores (Mexico)
02:15:48  + 00:56:05
94 388 Team Marque
    Marque Allen (United States)
02:16:22  + 00:56:39
95 331 Team Shawn
    Shawn Hassel (United States)
02:18:20  + 00:58:37
96 314 Team Nick
    Nick Gordon (United Kingdom)
02:20:22  + 01:00:39
97 339 Team Anders
    Anders Baveras (Sweden)
02:22:57  + 01:03:14
98 389 Team Bruno
    Bruno Mellet (Canada)
02:23:33  + 01:03:50
99 409-2 Fyogis support
    Edward Sharp (United States)
02:24:00  + 01:04:17
100 400 Team Lorne
    Lorne Kraft (Canada)
02:27:13  + 01:07:30
101 336 Team Mark
    Mark Plant (United Kingdom)
02:27:17  + 01:07:34
102 390 Team Michael
    Michael Wynn-Williams (Australia)
02:29:36  + 01:09:53
103 410 Team Joseph
    Joseph Somers (Australia)
02:29:39  + 01:09:56
104 413 Team David
    David Scott (United States)
02:30:21  + 01:10:38
105 381 Team Oliver
    Oliver Houchell (United Kingdom)
02:31:00  + 01:11:17
106 371 Team Alexandre
    Alexandre  Pereira (Brazil)
02:43:36  + 01:23:53
107 308 Team Andrew
    Andrew Cleary (Australia)
02:43:56  + 01:24:13
108 333 Team Tim
    Tim Geelan (Australia)
02:43:57  + 01:24:14
109 417 Team Diranne
    Diranne Lee-Renwick (Australia)
02:44:14  + 01:24:31
110 355 Team Manuel
    Manuel Pachano (United States)
02:56:46  + 01:37:03
111 356 Team Valois
    Valois Gonzalez (United States)
02:56:46  + 01:37:03
112 415 Team Robert
    Robert Hinks (Canada)
03:05:46  + 01:46:03
113 325 Team Gregory
    Gregory Lee (United States)
03:30:54  + 02:11:11
114 321 Team Simon
    Simon Callaghan (New Zealand)
   
115 384 Team Hamish
    Hamish Love (New Zealand)
   
116 392 Team Eric
    Eric Unrau (Canada)
   
117 315 Team Dave
    Dave Crewe (Canada)
   
118 329 Team James
    James Whelan (Canada)
   
119 341 Team Mike
    Mike Pollock (Canada)
   
120 312 Team Richard
    Richard Humphries (Canada)
   
121 327 Team Brendhan
    Brendhan Callaghan (New Zealand)
   
122 420-1 Team Eric
    Eric Ritchie (United States)
   
123 420-2 Team Gregory
    Gregory Boyer (United States)
   
Stage Results - Solo Masters Women - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 509 Team Grace
    Grace Menning (Canada)
01:34:26 + 00:00:00
2 503 Team Christine
    Christine Irelan (United States)
01:36:06  + 00:01:40
3 510 Team Frances
    Frances Vice (Canada)
01:37:37  + 00:03:11
4 506 Team Tamara
    Tamara Goeppel (Canada)
01:39:55  + 00:05:29
5 515 Team Christine
    Christine Soucy (Canada)
01:41:06  + 00:06:40
6 521 Team Andrea
    Andrea Quinlan (Canada)
01:46:36  + 00:12:10
7 302-1 BB
    Kimberley Beck (Canada)
01:48:15  + 00:13:49
8 514 Team Sharon
    Sharon Prutton (New Zealand)
01:50:50  + 00:16:24
9 512 Team Jeni
    Jeni Henrie (United States)
01:53:47  + 00:19:21
10 520 Team Leah
    Leah Lokan (United States)
01:54:04  + 00:19:38
11 517 Team Darcie
    Darcie Young (Canada)
01:58:38  + 00:24:12
12 518 Team Heather
    Heather Macintosh (Canada)
02:01:35  + 00:27:09
13 516 Team Robyn
    Robyn Pickering (Canada)
02:03:25  + 00:28:59
14 522 Team Terrie
    Terrie Low (Canada)
02:03:35  + 00:29:09
15 501 Team Sarah
    Sarah Nossiter (Canada)
02:12:14  + 00:37:48
16 513 Team Kelly
    Kelly Vanry (Canada)
02:19:23  + 00:44:57
17 504 Team Suzanne
    Suzanne Robert (Canada)
02:22:16  + 00:47:50
18 523 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Janet Rygnestad (Canada)
02:32:49  + 00:58:23
19 511 Team Eleanor
    Eleanor Vigilante (United States)
02:39:22  + 01:04:56
20 502 Team Tamara
    Tamara Howes (Canada)
02:52:58  + 01:18:32
21 505 Team Stephanie
    Stephanie Masterman (Canada)
03:17:23  + 01:42:57
22 507 Team Linda
    Linda Harris (United States)
   
Stage Results - Solo Veterans Men - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 653 Team Paul
    Paul Thomasberg (United States)
01:23:15 + 00:00:00
2 645 Team Tom
    Tom Ebbern (Canada)
01:28:48  + 00:05:33
3 652 Team Dan
    Dan Shepansky (Canada)
01:33:08  + 00:09:53
4 620 Team Derek
    Derek Milne (New Zealand)
01:35:44  + 00:12:29
5 647 Team Stefen
    Stefen Elmitt (Canada)
01:35:47  + 00:12:32
6 656 Team Jeremy
    Jeremy Eden (Canada)
01:35:58  + 00:12:43
7 611 Team Derrick
    Derrick Keith (Canada)
01:37:25  + 00:14:10
8 604 Team John
    John Vipiana (United States)
01:37:58  + 00:14:43
9 631 Team Claudio
    Claudio Mata (Brazil)
01:38:55  + 00:15:40
10 625 Team Doug
    Doug Sharland (New Zealand)
01:39:57  + 00:16:42
11 603 Team John
    John Skrypnyk (Unknown)
01:40:21  + 00:17:06
12 650 Team Henry
    Henry Mccullough (United States)
01:41:23  + 00:18:08
13 607 Team Mike
    Mike Carter (United States)
01:41:24  + 00:18:09
14 628 Team Zbigniew
    Zbigniew Wizner (Sweden)
01:43:03  + 00:19:48
15 642 Team Richard
    Richard Dustan (Canada)
01:44:23  + 00:21:08
16 643 Team Dan
    Dan Swanson (Canada)
01:45:52  + 00:22:37
17 609 Team Keith
    Keith Godfrey (Canada)
01:47:42  + 00:24:27
18 630 Team Richard
    Richard Ebner (Canada)
01:50:19  + 00:27:04
19 617 Team Richard
    Richard Spenard (Canada)
01:50:30  + 00:27:15
20 629 Team Ted
    Ted Mcdowall (Canada)
01:50:38  + 00:27:23
21 606 Team Don
    Don Gill (Canada)
01:54:43  + 00:31:28
22 618 Team Mark
    Mark Nijhoff (Netherlands)
01:55:49  + 00:32:34
23 644 Team Bob
    Bob Faulkner (Canada)
01:55:59  + 00:32:44
24 623 Team Warren
    Warren Borlase (New Zealand)
01:58:09  + 00:34:54
25 624 Team Robert
    Robert Aspinall (Costa Rica)
02:01:53  + 00:38:38
26 634 Team Craig
    Craig  Oliver (Canada)
02:02:31  + 00:39:16
27 637 Team Stuart
    Stuart Loewen (Canada)
02:03:12  + 00:39:57
28 636 Team Harry
    Harry Woo (Canada)
02:03:51  + 00:40:36
29 627 Team Graeme
    Graeme Silcock (New Zealand)
02:04:08  + 00:40:53
30 612 Team Philip
    Philip Plouffe (United States)
02:05:44  + 00:42:29
31 638 Team Alain
    Alain Zeller (Switzerland)
02:08:23  + 00:45:08
32 614 Team Ian
    Ian Hobson (Canada)
02:08:24  + 00:45:09
33 615 Team Friedrich
    Friedrich Fink (Canada)
02:08:53  + 00:45:38
34 654 Team Ron
    Ron Faithfull (United States)
02:09:09  + 00:45:54
35 613 Team John
    John Roy (United States)
02:11:39  + 00:48:24
36 632 Team Sean
    Sean Sweeney (United States)
02:16:12  + 00:52:57
37 501-1 2 Brits in the bush
    David Thornhill (Canada)
02:27:04  + 01:03:49
38 616 Team Clark
    Clark Wiese (United States)
02:30:58  + 01:07:43
39 649 Team Brendan
    Brendan Exton (Australia)
02:43:55  + 01:20:40
40 619 Team Stefan
    Stefan Schaefer (Australia)
02:43:55  + 01:20:40
41 610 Team Matthew
    Matthew  Nott (Australia)
02:43:56  + 01:20:41
42 622 Team Phillip
    Phillip Williamson (Australia)
02:43:56  + 01:20:41
43 621 Team Jens
    Jens Reichert (Thailand)
02:43:56  + 01:20:41
44 608 Team Andrew
    Andrew Dolstra (Australia)
02:43:57  + 01:20:42
45 640 Team Jose Santo
    Jose Santo Bastiao (Brazil)
02:44:24  + 01:21:09
46 646 Team Ruy
    Ruy Cunha (Brazil)
02:52:59  + 01:29:44
47 626 Team Mario Gustavo
    Mario Gustavo Bacce (United States)
02:56:49  + 01:33:34
48 601 Team Ted
    Ted Russo (Unknown)
   
49 651 Team George
    George Smith (United States)
   
50 648 Team Mark Andrew
    Mark Andrew Sullivan
    (United Kingdom)
   
51 641 Team Rob
    Rob Piper (United States)
   
52 639 Team Ernest
    Ernest Ziesman (Canada)
   
Stage Results - Teams of 2 Open Men - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 11 Rocky Mountain Bicycles
    Greg Day (Canada)
    Quinn Moberg (Canada)
01:12:45 + 00:00:00
2 22 Rocky Mountain
    Christian Gauvin (Canada)
    Ian Carbonneau (Canada)
01:21:26  + 00:08:41
3 4 Bike4Life
    Joerg Franke (Switzerland)
    Ruben Wey (Switzerland)
01:22:35  + 00:09:50
4 3 Bike Barn/Jakroo
    Samuel Kummrow (Switzerland)
    Aart Van Kooy (Canada)
01:23:16  + 00:10:31
5 33 Team Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jerome (Canada)
01:31:00  + 00:18:15
6 31 Van Mercer
    Mike Mercer (Canada)
    Bill Van Beek (Canada)
01:31:00  + 00:18:15
7 13 Jabali
    Diego Grasa Yago (Spain)
    Marc Gasch Navarro (Spain)
01:31:02  + 00:18:17
8 7 Cern FB
    Lionel Peyrard (France)
    Mika Kinnunen (Switzerland)
01:34:28  + 00:21:43
9 29 The Norwegians
    Ketil Heggtveit (Norway)
    Christian  Coll (Norway)
01:35:55  + 00:23:10
10 1 Wallace Boys
    Steven Wallace (United States)
    Brian Wallace (United States)
01:37:02  + 00:24:17
11 2 Beachwood bikes
    Adam Davison (United States)
    Alexander  Murray (United States)
01:37:35  + 00:24:50
12 21 PowerWatts Nord
    Rejean Rochette (Canada)
    David  Gagnon (Canada)
01:40:36  + 00:27:51
13 25 Team NZ
    Graham Norman (New Zealand)
    Tony  Innes (New Zealand)
01:41:44  + 00:28:59
14 10 Gizbin
    Etienne Lessard (Canada)
    Samuel Bouchard (Canada)
01:44:49  + 00:32:04
15 15 Lekka Loops
    Henk Van Zyl (Canada)
    Lennard Pretorius (Canada)
01:50:15  + 00:37:30
16 24 Team AH
    Joshua Simpson (United States)
    Nicholas Adsero (United States)
01:50:55  + 00:38:10
17 20 Poivre et Sel
    Yapo Alle-Ando (Canada)
    Denis Vachon (Canada)
01:52:50  + 00:40:05
18 30 The Swizzly Grizzlys
    Marco Baer (Switzerland)
    Dieter Baer (Switzerland)
01:56:56  + 00:44:11
19 26 Team ValBerg
    Brian Valverde (United States)
    Derek Melberg (United States)
02:00:22  + 00:47:37
20 19 Pinch Flats
    Bruce Mcknight (Canada)
    Jamie Sproule (Canada)
02:03:42  + 00:50:57
21 23 Slow Poke
    Nick Bitar (Australia)
    Patrick Cooper (Australia)
02:13:29  + 01:00:44
22 14 Leatherstocking Cutters
    Jens Foehrenbach (United States)
    James Bernard (United States)
02:18:57  + 01:06:12
23 9 FT26
    Nicolas Lemoing (Germany)
    Steffen Schraegle (Germany)
02:24:44  + 01:11:59
24 16 oldbutslow
    Charles Whiting (United States)
    Scot  Jones (United States)
02:27:02  + 01:14:17
25 17 Pil Piles 1
    Xujie Yang (Spain)
    Pablo Beltran (Spain)
02:41:25  + 01:28:40
26 18 Pil Piles 2
    Weibin Ruan Ye (Spain)
    Carlos Shan Wen Ruan (Spain)
02:50:13  + 01:37:28
27 12 Homies for Life
    Christopher Beardsley (United States)
    Scott Keller (United States)
   
Stage Results - Teams of 2 Open Women - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 LUNA Chix
    Maghalie Rochette (Canada)
    Catharine Pendrel (Canada)
01:19:12 + 00:00:00
2 202 TaG Team
    Lesley Tomlinson (Canada)
    Gretchen Reeves (Canada)
01:42:37  + 00:23:25
3 205 Golden Bay Kayaks NZ
    Mary Jowett (New Zealand)
    Lisa Savage (New Zealand)
01:44:28  + 00:25:16
4 207 Saddle tramps
    Karin Grubb (Canada)
    Saravie Brewer (Canada)
01:59:04  + 00:39:52
5 206 Kristi 'n Jane
    Jane Guyer (United States)
    Kristi Stump (United States)
02:07:39  + 00:48:27
6 203 AwesomeX2
    Tricia Davis (United States)
    Debbie Hunter (United States)
02:18:35  + 00:59:23
Stage Results - Teams of 2 Open Mixed - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 312 penny
    Simon Blythe (Canada)
    Tamara Blythe (Canada)
01:37:43 + 00:00:00
2 319 Team KA
    Heidi King (Canada)
    Andrew Arsenault  (Canada)
01:38:46  + 00:01:03
3 315 Singletrack Minds
    Ryan Parsons (Canada)
    Ashley Ramsden-Wood (Canada)
01:38:58  + 00:01:15
4 306 Gin and Tonic
    Richard  Greaves (Canada)
    Lisa Pearson (Canada)
01:41:01  + 00:03:18
5 311 Moxie Racers
    Brian Keogh (Ireland)
    Sarah Galligan (Ireland)
01:42:49  + 00:05:06
6 321 Team Newlyweds
    Gavin Rossouw (South Africa)
    Sara Muhl (South Africa)
01:43:39  + 00:05:56
7 320 Team Liv9
    Joel Bragdon (Canada)
    Anna Healy (Canada)
01:46:06  + 00:08:23
8 308 Leisure Lakes / A Quick Release / Cotic
    Rachel Sokal (United Kingdom)
    Anthony Jordan (United Kingdom)
01:46:37  + 00:08:54
9 318 Team HammerCraft
    Damon Ferrari (United States)
    Lindsay Dwyer (United States)
01:50:14  + 00:12:31
10 317 Team Daffodil
    Charlotte Davies (United Kingdom)
    Rhodri Davies (United Kingdom)
01:50:39  + 00:12:56
11 325 Valleycliffe Divorce
    Ryan Letchford (Canada)
    Julie Miller (Canada)
01:50:53  + 00:13:10
12 303 Corazon-RockyMountain
    Caroline Pinard (Canada)
    Daniel Thauvette (Canada)
01:53:32  + 00:15:49
13 324 Uppers and Downers
    David Carbonell (United States)
    Margaret Shirley (United States)
02:04:09  + 00:26:26
14 323 The Yowies
    Tim Jackson (Australia)
    Carolyn Haupt (Australia)
02:04:28  + 00:26:45
15 309 Lost Gatos
    Liia Sarjakoski (United States)
    Tommi Ylamurto  (United States)
02:12:23  + 00:34:40
16 322 Team StUe
    Steve Cooke (Canada)
    Ute Eppinger (Canada)
02:13:19  + 00:35:36
17 326 WCXC
    Rachel Beck (United States)
    Chris Beck (United States)
02:13:31  + 00:35:48
18 314 Sidetracked
    Barry Waugh (Australia)
    Nancy Caceres (Australia)
02:13:50  + 00:36:07
19 305 From Chile
    Maria Lizama (Chile)
    Eugenio Parra (Chile)
02:14:17  + 00:36:34
20 310 Mountain Goats
    Marisa Bertoia (Australia)
    Gregory Langtip (Australia)
02:16:55  + 00:39:12
21 307 Joder
    Jeffrey Ziegler (United States)
    Rebecca Mccann (United States)
02:28:34  + 00:50:51
22 313 PMBC
    Jason Chiodo (United States)
    Wendy Tien (United States)
02:29:22  + 00:51:39
23 301 Adley
    Hadley Trotter (United States)
    Adrien Robenhymer (United States)
02:36:10  + 00:58:27
24 316 Soca Warriors
    Ryan Abraham (United States)
    Tifini Abraham (United States)
02:36:38  + 00:58:55
25 304 Driftwood
    Yvonne Peng (Canada)
    Kenta Fried (Canada)
02:46:23  + 01:08:40
Stage Results - Teams of 2 Veterans 80 - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 401 Mafia Racing NW
    Andy Rigel (United States)
    Jeff Beltramini (United States)
01:28:52 + 00:00:00
2 415 Low Flying Kowalskis
    Alan Vogt (Australia)
    James Hall (Australia)
01:33:32  + 00:04:40
3 408 Team Dan
    Dan Maker (United Kingdom)
    Julian Mudge (United Kingdom)
01:34:36  + 00:05:44
4 418 Pneumolorax
    James Cranston (Canada)
    Gerhard Malherbe (Canada)
01:36:08  + 00:07:16
5 414 Jura Boyz
    Oscar Balsalobre Vila (Switzerland)
    Simon Picthall (Switzerland)
01:36:08  + 00:07:16
6 423 Secret Cycle
    Jacobus  Grobbelaar (Canada)
    Werner Gerntholtz (Canada)
01:36:14  + 00:07:22
7 422 SALTO SYSTEMS NORDIC CYCLING
    Henrik Kragh (Denmark)
    Michael Scheuer (Denmark)
01:40:41  + 00:11:49
8 416 Mountain Bikers Paris
    Jean Philippe Langlois (France)
    David Delapierre (France)
01:42:39  + 00:13:47
9 411 Hall Pass
    Colin Brissey (United States)
    Glenn Joiner (United States)
01:43:35  + 00:14:43
10 424 Sufferin Succotash
    Torben Jensen (Canada)
    Grant Hvizdos (Canada)
01:44:07  + 00:15:15
11 428 TFH
    Colin Christie (Canada)
    Trevor Mitzel (Canada)
01:44:52  + 00:16:00
12 419 R&A Team
    Ricardo Albuquerque (Brazil)
    Adriano Veras (Brazil)
01:48:37  + 00:19:45
13 405 DISTRIMEDIC FRANCE
    Fred Menot (France)
    Gildas Grolleau (France)
01:53:03  + 00:24:11
14 431 two guys
    Trent Tompkins (Canada)
    Keith Bobey (Canada)
01:56:40  + 00:27:48
15 410 Great Danes
    Lars Lemonius (United Kingdom)
    Soren Lemonius (Denmark)
01:56:44  + 00:27:52
16 407 Fuelled by Rioja
    Richard Latham (United Kingdom)
    Matt Ingram (United Kingdom)
02:02:14  + 00:33:22
17 429 The "Eh" Team
    Jason Lawson (Canada)
    Warren Gotch (Canada)
02:03:10  + 00:34:18
18 404 Bravos de Valle
    Jorge Perez (Mexico)
    Waldemar  Franco (Mexico)
02:04:41  + 00:35:49
19 412 Hullabaloo/Rocky Mountain
    Randy Mcinnis (Canada)
    Abrie Botma (None)
02:05:00  + 00:36:08
20 427 Team Texas
    Martin Rojas (United States)
    Eli Ellsworth (United States)
02:05:36  + 00:36:44
21 430 The Splatter Cakes
    Eric King (United States)
    Jean-Louis Van Heusden (United States)
02:06:16  + 00:37:24
22 432 Two Oceans
    Tertius Carstens (South Africa)
    Koos Wessels (South Africa)
02:07:27  + 00:38:35
23 417 Northern Goats
    Patrick Coutu (Canada)
    Sebastien Gravel (Canada)
02:07:38  + 00:38:46
24 421 rubber side down
    Nelson Reis (Canada)
    Peter Duff (Canada)
02:08:36  + 00:39:44
25 406 Endurros
    Carlos Sanchez (Spain)
    Federico Sanchez (Spain)
02:13:44  + 00:44:52
26 413 JT Racing
    Jamie Mclean (Canada)
    Tom Porter (Canada)
02:19:46  + 00:50:54
27 402 #BCBRVirgins
    Ben Moore (United Kingdom)
    Gary Saunders (United Kingdom)
02:30:57  + 01:02:05
28 403 Beyond Our Best
    Jonathan Smith (United Kingdom)
    Max Leslie (United Kingdom)
03:12:02  + 01:43:10
 Stage Results - Teams of 2 Veterans 100 - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 510 TEAM CRUTCH
    Jeff Barlow (United States)
    Jeff Odom (United States)
01:39:21 + 00:00:00
2 509 Shifty Gypsies
    Glenn Dorey (Canada)
    Greg Heyes (Canada)
01:40:06  + 00:00:45
3 507 Old Spice
    Kent Klassen (Canada)
    Perry  Klassen (Canada)
01:43:26  + 00:04:05
4 512 Harbour Air
    Graeme Fitch (Canada)
    Greg  Mcdougall (Canada)
01:46:19  + 00:06:58
5 504 BS SpokesMen
    Nick Carpenter-Frank
    (United Arab Emirates)
    James Burton (United Arab Emirates)
01:52:13  + 00:12:52
6 505 MacMann NZ
    Gordon Macdonald (New Zealand)
    David Mann (New Zealand)
01:59:24  + 00:20:03
7 508 Prairie Dogs
    Alan Mickelson (Canada)
    Jim Forbes (Canada)
02:10:12  + 00:30:51
8 511 Warren & Brent
    Warren  Middleton (Canada)
    Brent St. John (Canada)
02:16:04  + 00:36:43
9 503 Are You Kidding Me?
    Gordon Bogden (Canada)
    David Toyne (Canada)
02:18:31  + 00:39:10
10 506 MTBC Veterans
    Christian Denfeld (Germany)
    Frank Schuckhardt  (Germany)
02:23:06  + 00:43:45
11 502 ALL4CYCLING-USA
    Paco Rodriguez (United States)
    Miguel Sanchez-Rubio (United States)
02:27:24  + 00:48:03
Cumulative Results - Solo Men - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 1 Team Kris
    Kris Sneddon (Canada)
15:13:54 + 00:00:00
2 2 Team Spencer
    Spencer Paxson (None)
15:16:32  + 00:00:03
3 123 Team Tristan
    Tristan Uhl (United States)
15:25:39  + 00:00:05
4 11 Team Barry
    Barry Wicks (United States)
15:35:05  + 00:00:07
5 3 Team Erik
    Erik Skovgaard Knudsen (Denmark)
15:48:16  + 00:01:09
6 6 Team Oliver
    Oliver Zurbruegg (None)
15:51:46  + 00:01:09
7 8 Team Jason
    Jason Sager (United States)
15:57:51  + 00:01:10
8 10 Team Nico
    Nico Pfitzenmaier (South Africa)
15:58:45  + 00:01:10
9 140 Team Toby
    Toby Swanson (United States)
16:24:06  + 00:03:25
10 32-2 Team Garett
    Garett Heitman (United States)
16:36:29  + 00:04:20
11 98 Team Travis
    Travis Hauck (Canada)
16:41:59  + 00:04:34
12 141 Team Logan
    Logan Wetzel (United States)
16:46:39  + 00:04:37
13 96 Team Aaron
    Aaron Wilson (United States)
16:47:22  + 00:05:09
14 100 Team Chris
    Chris Benson (Canada)
16:47:36  + 00:05:17
15 84 Team Nick
    Nick Gould (United States)
16:53:43  + 00:05:24
16 120 Team Peter
    Peter Reid (Canada)
16:56:04  + 00:05:45
17 17 Team Shawn
    Shawn Bunnin (Canada)
16:56:25  + 00:05:48
18 88 Team William
    William Geor (Australia)
17:07:10  + 00:06:42
19 37 Team Geir Ottar
    Geir Ottar Kvernstuen (Norway)
17:07:11  + 00:07:10
20 127 Team James
    James Porter (United Kingdom)
17:10:52  + 00:07:51
21 15 Team Brian
    Brian Cooke (Canada)
17:22:44  + 00:07:55
22 149 Team David
    David Voll (Germany)
17:25:35  + 00:07:59
23 146 Team Joel
    Joel Harwood (Canada)
17:53:47  + 00:08:35
24 14 Team Erik
    Erik Bakke (Canada)
18:02:46  + 00:08:50
25 105 Team Tim
    Tim Olson (United States)
18:06:09  + 00:08:53
26 138 Team Damian
    Damian Gonzalez (United States)
18:07:48  + 00:08:58
27 145 Team Stephen
    Stephen Dempsey (United States)
18:09:12  + 00:09:17
28 118 Team Motoshi
    Motoshi Kadota (Japan)
18:12:45  + 00:09:41
29 50 Team Robb
    Robb Parsons (United States)
18:15:05  + 00:09:49
30 16 Team Andreas
    Andreas Hestler (Canada)
18:19:37  + 00:09:56
31 9 Team Carlos
    Carlos Lizalde (Mexico)
18:26:03  + 00:10:45
32 12 Team Eric
    Eric Tourville (Canada)
18:30:26  + 00:10:46
33 32-1 Team Benjamin
    Benjamin  Perin (United States)
18:39:57  + 00:11:06
34 132 Team Ben
    Ben Sigston (Canada)
18:40:47  + 00:11:20
35 126 Team Bjarke
    Bjarke Refslund (Denmark)
18:42:54  + 00:11:47
36 143 Team Dave
    Dave  Jetz (Canada)
18:46:13  + 00:12:10
37 91 Team Thiago
    Thiago Fernandes (Brazil)
18:47:30  + 00:13:03
38 134 Team Raimu
    Raimu Sonobe (Canada)
18:53:34  + 00:14:45
39 18 Team Robert
    Robert Biard (United States)
18:54:08  + 00:15:21
40 83 Team Ryan
    Ryan Keesey (Canada)
18:57:49  + 00:15:48
41 151 Team Nick
    Nick Hendrickson (United States)
19:09:16  + 00:16:05
42 144 Team Jeff
    Jeff Beeston (Canada)
19:11:16  + 00:16:20
43 71 Team Jonathan
    Jonathan Nutbrown (Canada)
19:11:41  + 00:16:21
44 33 Team Gian
    Gian Malaer (Switzerland)
19:13:01  + 00:17:14
45 130 Team Axel
    Axel Duennwald (Switzerland)
19:15:42  + 00:17:35
46 85 Team Ofer
    Ofer Rubin (United States)
19:24:31  + 00:18:12
47 31 Team Ross
    Ross Wilkinson (Australia)
19:30:32  + 00:18:26
48 137 Team Mike
    Mike Levy (None)
19:45:00  + 00:18:29
49 119 Team Dave
    Dave Sutton (Canada)
19:49:08  + 00:18:33
50 75 Team Buchanan
    Buchanan Elliott (Canada)
20:08:35  + 00:18:53
51 82 Team Gustavo
    Gustavo Astolphi (Brazil)
20:11:57  + 00:19:00
52 30 Team Kent
    Kent Allison (New Zealand)
20:23:15  + 00:19:00
53 20 Team Mark
    Mark Dunlop (New Zealand)
20:24:57  + 00:19:36
54 129 Team Mads
    Mads Hoffmann (Denmark)
20:27:08  + 00:19:52
55 87 Team David
    David Stringer (Canada)
20:32:20  + 00:20:46
56 39 Team Matthew
    Matthew Boulcott (New Zealand)
20:34:13  + 00:20:49
57 77 Team James
    James Maebus (Australia)
20:36:07  + 00:21:49
58 92 Team Pedro
    Pedro Ferolla (Brazil)
20:45:30  + 00:21:54
59 68 Team Justin
    Justin Grow (United States)
20:56:48  + 00:22:29
60 55 Team ╠─Ťystein
    ╠─Ťystein Nesse (Norway)
20:57:14  + 00:22:56
61 156 Team Adam
    Adam Dewitt (United States)
20:58:02  + 00:22:57
62 43 Team Peter
    Peter Gierlich (Netherlands)
20:59:15  + 00:24:22
63 86 Team Raz
    Raz Dana (Israel)
21:02:51  + 00:24:41
64 124 Team Delvis
    Delvis Gomez (United States)
21:10:47  + 00:24:59
65 152 Team Brandon
    Brandon Thomson (Canada)
21:14:39  + 00:25:05
66 104 Team Ricardo
    Ricardo Purri (Brazil)
21:31:42  + 00:25:09
67 38 Team Nick
    Nick Bedford (New Zealand)
21:36:09  + 00:25:17
68 112 Team Stevie
    Stevie Cullinan (United States)
21:47:21  + 00:26:02
69 79 Team David
    David Smyth (Australia)
22:01:16  + 00:26:06
70 99 Team Joe
    Joe Johnson (Canada)
22:02:32  + 00:26:45
71 41 Team David
    David Whybrew (Australia)
22:10:46  + 00:26:48
72 95 Team Ted
    Ted Hahn (United States)
22:23:00  + 00:27:35
73 153 Team Chris
    Chris Pauls (Germany)
22:29:50  + 00:28:37
74 122 Team Tim
    Tim Schafer (Canada)
22:30:07  + 00:28:48
75 35 Team Richard
    Richard Hemmings (United Kingdom)
22:50:30  + 00:29:11
76 57 Team Mulvey
    Mulvey Kelly (New Zealand)
22:52:59  + 00:29:15
77 116 Team Charles
    Charles Kim Jr. (United States)
23:00:03  + 00:29:16
78 65 Team Chris
    Chris Watts (United States)
23:00:05  + 00:29:38
79 133 Team Ico
    Ico Schutte (None)
23:00:57  + 00:30:10
80 94 Team Tim
    Tim Hogan (Canada)
23:28:58  + 00:30:33
81 103 Team Nik
    Nik Wolfgramm (Switzerland)
23:44:25  + 00:30:57
82 45 Team Matthew
    Matthew Perry (Canada)
23:45:39  + 00:32:05
83 19 Team Shiva
    Shiva Mayer (United States)
24:08:10  + 00:32:28
84 70 Team Jamie
    Jamie Dool (Canada)
24:14:51  + 00:33:39
85 49 Team Pete
    Pete Tabor (United States)
24:16:34  + 00:34:01
86 89 Team Stefan
    Stefan Kendel (Canada)
24:21:48  + 00:35:03
87 125 Team Frantz
    Frantz  Noel (Canada)
24:26:50  + 00:36:23
88 42 Team Julio Alfredo
    Julio Alfredo Wanderer (Brazil)
24:26:59  + 00:36:27
89 25 Team Travis
    Travis Goodrich (United States)
24:32:20  + 00:37:06
90 154 Team Michael
    Michael Wolf (Canada)
24:41:16  + 00:37:44
91 113 Team Leonardo
    Leonardo Moraes (Brazil)
25:02:37  + 00:39:08
92 114 Team Daniel
    Daniel  Ferraz (Brazil)
25:23:56  + 00:39:58
93 36 Team Andrew
    Andrew Dutton (United States)
25:23:59  + 00:40:08
94 135 Team Aaron
    Aaron Chamberlain (None)
25:56:04  + 00:41:03
95 136 Team Christopher
    Christopher Rampton (United States)
25:58:21  + 00:41:40
96 61 Team Chris
    Chris Hollett (Canada)
26:01:00  + 00:42:23
97 97 Team Mauricio
    Mauricio Gonzalez (Costa Rica)
26:01:11  + 00:42:36
98 54 Team James
    James Gibbins (Canada)
26:28:05  + 00:42:39
99 73 Team Matt
    Matt Del Nin (Canada)
27:21:00  + 00:43:17
100 29 Team David
    David Fast (Canada)
27:46:11  + 00:43:24
101 22 Team Trevor
    Trevor Poth (Canada)
28:14:08  + 00:43:24
102 23 Team Jeremy
    Jeremy Larsen (United States)
28:14:08  + 00:43:29
103 27 Team Cody
    Cody Howitt (Canada)
28:14:12  + 00:43:32
104 63 Team Christian
    Christian Palzer (United States)
28:37:41  + 00:44:01
105 6-2 Boodookie Racing
    Ryan Moore (United States)
28:39:40  + 00:46:08
106 28 Team Jeff
    Jeff Sears (Canada)
28:48:50  + 00:48:02
107 58 Team Tom
    Tom Place (United States)
28:50:35  + 00:48:48
108 142 Team Scott
    Scott Zuk (Canada)
28:58:19  + 00:49:34
109 62 Team Andrew
    Andrew  Boulton (Canada)
29:03:03  + 00:49:42
110 26 Team Armando
    Armando Murga (Canada)
29:03:18  + 00:50:55
111 69 Team David
    David Artusi (United States)
29:29:10  + 00:50:58
112 72 Team Dan
    Dan Hendricks (United States)
30:05:40  + 00:51:40
113 74 Team Dan
    Dan Rach (Canada)
30:17:39  + 00:52:06
114 48 Team Mike
    Mike Whitbread (United Kingdom)
30:24:00  + 00:53:32
115 108 Team Russell
    Russell Van Der Beeck (United Kingdom)
30:27:01  + 00:54:29
116 76 Team Robert
    Robert Stephenson (Australia)
30:28:01  + 00:54:53
117 111 Team Ugo
    Ugo Pallavicini (Brazil)
31:25:20  + 00:55:19
118 81 Team Simon
    Simon  Ross (Australia)
31:29:02  + 00:55:58
119 34 Team David
    David Kinnear (United Kingdom)
31:59:26  + 00:57:08
120 64 Team Michael
    Michael Molloy (Australia)
33:12:34  + 00:58:06
121 52 Team Shawn
    Shawn Graver (Sweden)
33:21:01  + 00:58:38
122 24 Team Ryan
    Ryan Sweeney (Canada)
33:24:49  + 01:00:11
123 56 Team Philip
    Philip Evans (United States)
33:32:19  + 01:02:51
124 32 Team Michael
    Michael Grant-Orser (Canada)
33:43:24  + 01:03:03
125 155 Team Zachary
    Zachary Schneider (United States)
33:53:43  + 01:05:49
126 121 Team Ruy
    Ruy Cunha Filho (Brazil)
34:03:39  + 01:06:34
127 109 Team Omer
    Omer Shapira (United States)
34:11:14  + 01:06:36
128 80 Team Michael
    Michael Kirkpatrick (Canada)
34:28:19  + 01:06:36
129 139 Team YT
    Sven  Kilander (Norway)
15:26:46  + 01:06:50
130 47 Team Charles
    Charles Hagman (United States)
25:31:12  + 01:08:47
NOR 101 Team Jeremiah
    Jeremiah Stieben (Canada)
14:06:30  
NOR 4 Team Michael
    Michael Robinson (Canada)
14:36:37  
NOR 8-1 D & J
    David Anderson (Canada)
14:40:49  
NOR 8-2 D & J
    Julius Von Bieberstein (Canada)
18:23:35  
NOR 40 Team Lyell
    Lyell Woloschuk (Canada)
19:44:39  
NOR 110 Team Jed
    Jed Salazar (United States)
20:53:05  
NOR 117 Team Shane
    Shane Helwer (Canada)
21:17:32  
NOR 60 Team Aaron
    Aaron Ufferman (United States)
22:59:58  
NOR 6-1 Boodookie Racing
    Le Le (United States)
25:38:11  
NOR 51 Team Dave
    Dave Herrick (United States)
26:06:44  
NOR 59 Team Matthew
    Matthew Henry (United States)
26:10:58  
NOR 128 Team Walker
    Walker Jackson (United States)
12:02:24  
NOR 107 Team Leighton
    Leighton Stocker (United Kingdom)
18:29:03  
NOR 28-1 The Granny Gear Geezers
    Mark Irving (United Kingdom)
21:38:15  
Cumulative Results - Solo Women - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 205 Team Lea
    Lea Davison (United States)
18:27:48 + 00:00:00
2 201 Team Wendy
    Wendy Simms (Canada)
18:29:37  + 00:02:30
3 203 Team Sonya
    Sonya Looney (United States)
18:47:03  + 00:03:37
4 202 Team Kim
    Kim Hurst (New Zealand)
19:04:58  + 00:06:17
5 229 Team Amanda
    Amanda Sin (Canada)
19:54:06  + 00:06:18
6 212 Team Terri
    Terri Rhodes (Australia)
20:50:30  + 00:07:34
7 220 Team Margaret
    Margaret Leyland (New Zealand)
21:57:59  + 00:09:20
8 216 Team Sarah
    Sarah Greenwood (Canada)
22:09:45  + 00:11:14
9 230 Team Emilie
    Emilie Thy (Canada)
22:38:13  + 00:14:01
10 213 Team Karen
    Karen Mann (Canada)
22:58:01  + 00:18:25
11 223 Team Natalie
    Natalie Nohra (Canada)
24:22:48  + 00:19:33
12 219 Team Cindy
    Cindy Bakke (Canada)
25:32:51  + 00:21:32
13 214 Team Genevieve
    Genevieve Baril (Canada)
25:38:45  + 00:23:40
14 225 Team Deborah
    Deborah Motsch (France)
26:01:14  + 00:23:47
15 210 Team Melanie
    Melanie Gabanna (Canada)
26:14:09  + 00:25:10
16 226 Team Megan
    Megan Blackett (New Zealand)
26:24:33  + 00:25:47
17 206 Team Niki
    Niki Milleson (United States)
28:14:14  + 00:39:36
18 215 Team Elizabeth
    Elizabeth Vezina (Canada)
28:18:32  + 00:39:36
19 222 Team Anisse
    Anisse Chami (Brazil)
29:11:07  + 00:40:12
20 217 Team Carolina
    Carolina Pereira (Brazil)
29:12:29  + 00:40:59
21 228 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Christina Sharun (Canada)
30:04:54  + 00:41:49
22 209 Team Siobhan
    Siobhan  Fox (Canada)
32:25:42  + 00:45:39
23 211 Team Tiffany
    Tiffany Watts (United States)
34:28:03  + 00:45:56
24 207 Team Danielle
    Danielle Petancic (United States)
36:08:05  + 00:47:28
25 204-1 Dirt Girls
    Tracy Watkin (Canada)
37:56:17  + 01:02:31
26 208 Team Lynda
    Lynda Lawrence (Canada)
38:22:11  + 01:05:10
NOR 204 Team Rikke
    Rikke Kornvig (Denmark)
14:17:03  
NOR 204-2 Dirt Girls
    Kim Story (Canada)
23:09:56  
NOR 224 Team Izabela
    Izabela Rudol (Australia)
26:21:10  
NOR 218 Team Kristen
    Kristen Lake (Canada)
06:31:57  
NOR 221 Team Helle Haugaard
    Helle Haugaard Jessen  (Denmark)
08:48:18  
Cumulative Results - Solo Masters Men - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 323 Team Chad
    Chad Davis (United States)
17:41:41 + 00:00:00
2 424 Team Paul
    Paul Berry (Canada)
17:59:51  + 00:01:22
3 332 Team Mike
    Mike Rauch (Canada)
18:05:53  + 00:01:25
4 365 Team Peter
    Peter Tondl (Canada)
18:09:32  + 00:03:24
5 354 Team Ted
    Ted Lawson (Canada)
18:11:47  + 00:03:28
6 349 Team Jay
    Jay Menning (Canada)
18:19:39  + 00:03:35
7 301 Team Stuart
    Stuart Horak (Canada)
18:50:03  + 00:05:46
8 361 Mountain Biker Paris
    Fontaine Thierry (France)
18:55:20  + 00:06:06
9 318 Team Jason
    Jason Blair (New Zealand)
19:18:45  + 00:06:59
10 324 Team Al
    Al Killick (New Zealand)
19:22:03  + 00:08:34
11 340 Team Karl
    Karl Kielblock (South Africa)
19:31:27  + 00:09:08
12 421 Team Eduardo
    Eduardo Soares (Brazil)
19:32:13  + 00:09:14
13 353 Team Thane
    Thane Phillips (Canada)
19:38:36  + 00:09:51
14 399 Team Paul
    Paul Wojciak (United States)
19:39:04  + 00:10:17
15 403 Team Beau
    Beau White (South Africa)
19:55:24  + 00:10:25
16 376 Team Huib
    Huib De Roo (Canada)
20:08:32  + 00:10:26
17 347 Team Sean
    Sean Staniforth (Canada)
20:09:32  + 00:10:33
18 428 Team Adam
    Adam Nuyens (United States)
20:22:00  + 00:10:41
19 67 Team Nimi
    Nimi Cohen (Israel)
20:23:10  + 00:10:55
20 420 Team Tim
    Tim Mcdermott (Canada)
20:31:12  + 00:11:01
21 423 Team Zach
    Zach White (United States)
20:31:37  + 00:11:01
22 330 Team Mike
    Mike Dixon (United States)
20:48:40  + 00:11:17
23 387 Team Brad
    Brad Hunter (Canada)
21:00:38  + 00:11:25
24 303 Team Allister
    Allister Darichuk (Canada)
21:00:46  + 00:11:55
25 358 Team Brad
    Brad Davies (United States)
21:02:50  + 00:12:00
26 319 Team Mark
    Mark Miller (Canada)
21:14:54  + 00:12:31
27 310 Team Jason
    Jason Daggett (United States)
21:17:15  + 00:13:19
28 416 Team Ian
    Ian Macleod (Canada)
21:36:40  + 00:13:26
29 366 Team Erik
    Erik Eiseman (United States)
21:44:53  + 00:15:10
30 422 Team Weimar
    Weimar Pettengill (None)
21:50:35  + 00:15:12
31 402 Team Murray
    Murray Oshanyk (Canada)
21:55:02  + 00:15:39
32 357 Team Oren
    Oren Nistel (Israel)
22:05:27  + 00:15:45
33 382 Team Andrew
    Andrew Gooding (New Zealand)
22:09:21  + 00:16:23
34 359 Team Jaegan
    Jaegan Smith (Canada)
22:19:45  + 00:17:42
35 404 Team Markus
    Markus Frey (Switzerland)
22:25:44  + 00:18:02
36 396 Team John
    John Chambers (Canada)
22:39:50  + 00:18:06
37 372 Team Bruno
    Bruno Mannsberger (Canada)
22:47:41  + 00:18:09
38 364 Team Simon
    Simon Robinson (Canada)
22:52:49  + 00:19:00
39 317 Team Timothy
    Timothy Le Poer Trench (Canada)
22:52:57  + 00:20:01
40 350 Team Mike
    Mike Gillen (Canada)
23:02:28  + 00:20:03
41 316 Team Peter
    Peter Lee (Canada)
23:03:51  + 00:20:36
42 66 Team Amit
    Amit Oren (Israel)
23:18:21  + 00:20:46
43 409 Team Jeff
    Jeff Stasser (United States)
23:18:51  + 00:21:03
44 385 Team Jeff
    Jeff Smyth (Canada)
23:22:15  + 00:21:09
45 375 Team Ian
    Ian Best (New Zealand)
23:22:47  + 00:21:39
46 334 Team Matt
    Matt Scott (Canada)
23:25:45  + 00:22:33
47 408 Team Marty
    Marty Smith (United States)
23:38:20  + 00:24:02
48 337 Team Sacha
    Sacha Petancic (United States)
23:47:13  + 00:24:03
49 326 Team Guy
    Guy Cadieux (Canada)
23:51:29  + 00:24:57
50 351 Team Steve
    Steve Connor (Canada)
24:17:37  + 00:26:02
51 368 Team Zlatko
    Zlatko Piskulich (Costa Rica)
24:19:58  + 00:26:44
52 426 Team Daren
    Daren Clark (Canada)
24:25:47  + 00:27:30
53 388 Team Marque
    Marque Allen (United States)
24:25:56  + 00:28:06
54 374 Team John
    John Hillstrom (United States)
24:36:25  + 00:30:15
55 309 Team Albert
    Albert  Ciesielka (United States)
24:37:51  + 00:30:25
56 369 Team Stuart
    Stuart Evans (Canada)
24:38:45  + 00:30:50
57 395 Team Bill
    Bill Brazier (United States)
24:45:39  + 00:31:00
58 311 Team Jonathan
    Jonathan Martin (Japan)
24:49:06  + 00:31:11
59 386 Team David
    David Spence (United Kingdom)
24:53:21  + 00:31:26
60 378 Team Brent
    Brent Dyer (Canada)
25:00:44  + 00:33:01
61 335 Team Ki
    Ki  Hong (Canada)
25:32:13  + 00:33:09
62 352 Team Brice
    Brice  Evans (Canada)
25:32:58  + 00:33:54
63 414 Team Scott
    Scott  Kerby (Canada)
25:48:02  + 00:34:06
64 367 Team Jamie
    Jamie Stirling (Canada)
25:50:24  + 00:35:37
65 370 Team Marco
    Marco Margiocco (Canada)
25:55:18  + 00:35:39
66 343 Fyogis
    Amitabh Pandey (United States)
26:00:11  + 00:36:17
67 348 Team Russell
    Russell Brewer (Canada)
26:04:16  + 00:36:27
68 308 Team Andrew
    Andrew Cleary (Australia)
26:06:10  + 00:37:05
69 419 Team David
    David Berkowitz (Canada)
26:40:59  + 00:38:37
70 380 Team Martin
    Martin Raufer (Czech Republic)
26:51:59  + 00:38:46
71 397 Team Jaeme
    Jaeme Zwart (Australia)
26:59:56  + 00:39:06
72 322 Team Mark
    Mark Kirk (Australia)
27:06:58  + 00:39:23
73 412 Team Daniel
    Daniel Rowe (Australia)
27:08:39  + 00:40:36
74 383 Team Stuart
    Stuart Philip (Australia)
27:26:22  + 00:41:53
75 425-2 Team Catalyst
    Peter Chambers (Canada)
27:39:36  + 00:41:58
76 360 Team Christopher
    Christopher Lee (United States)
27:46:14  + 00:42:26
77 401 Team Anthony
    Anthony Paton (South Africa)
28:05:10  + 00:42:27
78 425-1 Team Catalyst
    Dan Sawchuk (Canada)
28:27:02  + 00:46:32
79 406 Team Neal
    Neal Rogers (United States)
28:28:33  + 00:46:34
80 398 Team Norman
    Norman Barmeier (Canada)
28:30:56  + 00:46:44
81 377 Team Byron
    Byron Neu (Canada)
28:39:21  + 00:47:11
82 338 Team Don
    Don Brooks (Canada)
28:45:35  + 00:49:07
83 427 Team Jeremy
    Jeremy Forst (Canada)
28:49:55  + 00:49:08
84 391 Team Paulo
    Paulo Coelho (Brazil)
29:38:49  + 00:49:21
85 345 Team Vicente
    Vicente Romano (Venezuela)
30:02:42  + 00:50:36
86 339 Team Anders
    Anders Baveras (Sweden)
30:29:44  + 00:51:02
87 333 Team Tim
    Tim Geelan (Australia)
30:40:06  + 00:51:06
88 400 Team Lorne
    Lorne Kraft (Canada)
31:01:47  + 00:51:42
89 418 Team Tim
    Tim Schmidt (Canada)
31:11:16  + 00:51:55
90 304 Team Ronald
    Ronald Dill (United States)
31:46:40  + 00:54:00
91 410 Team Joseph
    Joseph Somers (Australia)
32:07:59  + 00:55:16
92 390 Team Michael
    Michael Wynn-Williams (Australia)
32:09:20  + 00:55:57
93 429 Team Adam
    Adam Faren (United States)
32:13:12  + 00:56:05
94 314 Team Nick
    Nick Gordon (United Kingdom)
32:40:45  + 00:56:39
95 336 Team Mark
    Mark Plant (United Kingdom)
32:51:05  + 00:58:37
96 342 Team Alejandro
    Alejandro  Flores (Mexico)
33:05:57  + 01:00:39
97 331 Team Shawn
    Shawn Hassel (United States)
33:13:26  + 01:03:14
98 313 Team Kevin
    Kevin Dishinger (United States)
33:28:17  + 01:03:50
99 409-2 Fyogis support
    Edward Sharp (United States)
33:33:11  + 01:04:17
100 389 Team Bruno
    Bruno Mellet (Canada)
34:04:11  + 01:07:30
101 413 Team David
    David Scott (United States)
34:25:27  + 01:07:34
102 371 Team Alexandre
    Alexandre  Pereira (Brazil)
35:17:00  + 01:09:53
103 355 Team Manuel
    Manuel Pachano (United States)
39:11:06  + 01:09:56
104 356 Team Valois
    Valois Gonzalez (United States)
39:11:07  + 01:10:38
105 415 Team Robert
    Robert Hinks (Canada)
42:46:33  + 01:11:17
NOR 405 Team Marc
    Marc Baechli (Switzerland)
15:48:58  
NOR 344 Team Lars
    Lars Andrews (Canada)
15:52:35  
NOR 325 Team Gregory
    Gregory Lee (United States)
16:34:52  
NOR 379 Team Luiz Eduardo
    Luiz Eduardo Vieira (Brazil)
17:48:16  
NOR 393 Team Mark
    Mark Freda (United States)
19:24:39  
NOR 381 Team Oliver
    Oliver Houchell (United Kingdom)
24:09:08  
NOR 346 Team John
    John Campbell (Australia)
26:27:08  
NOR 417 Team Diranne
    Diranne Lee-Renwick (Australia)
29:30:34  
NOR 315 Team Dave
    Dave Crewe (Canada)
02:27:25  
NOR 329 Team James
    James Whelan (Canada)
09:18:29  
NOR 341 Team Mike
    Mike Pollock (Canada)
15:08:13  
NOR 312 Team Richard
    Richard Humphries (Canada)
16:00:14  
NOR 321 Team Simon
    Simon Callaghan (New Zealand)
17:37:05  
NOR 327 Team Brendhan
    Brendhan Callaghan (New Zealand)
18:51:40  
NOR 384 Team Hamish
    Hamish Love (New Zealand)
20:28:11  
NOR 392 Team Eric
    Eric Unrau (Canada)
21:42:51  
NOR 420-1 Team Eric
    Eric Ritchie (United States)
22:36:58  
NOR 420-2 Team Gregory
    Gregory Boyer (United States)
22:36:58  
Cumulative Results - Solo Masters Women - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 510 Team Frances
    Frances Vice (Canada)
20:47:31 + 00:00:00
2 506 Team Tamara
    Tamara Goeppel (Canada)
21:03:51  + 00:01:40
3 509 Team Grace
    Grace Menning (Canada)
21:37:11  + 00:03:11
4 515 Team Christine
    Christine Soucy (Canada)
22:37:15  + 00:05:29
5 503 Team Christine
    Christine Irelan (United States)
23:05:53  + 00:06:40
6 521 Team Andrea
    Andrea Quinlan (Canada)
23:17:47  + 00:12:10
7 514 Team Sharon
    Sharon Prutton (New Zealand)
23:52:48  + 00:13:49
8 302-1 BB
    Kimberley Beck (Canada)
25:07:25  + 00:16:24
9 518 Team Heather
    Heather Macintosh (Canada)
25:25:10  + 00:19:21
10 516 Team Robyn
    Robyn Pickering (Canada)
26:28:42  + 00:19:38
11 517 Team Darcie
    Darcie Young (Canada)
26:31:07  + 00:24:12
12 502 Team Tamara
    Tamara Howes (Canada)
27:38:20  + 00:27:09
13 522 Team Terrie
    Terrie Low (Canada)
28:01:46  + 00:28:59
14 501 Team Sarah
    Sarah Nossiter (Canada)
28:16:09  + 00:29:09
15 520 Team Leah
    Leah Lokan (United States)
28:20:36  + 00:37:48
16 512 Team Jeni
    Jeni Henrie (United States)
28:21:36  + 00:44:57
17 504 Team Suzanne
    Suzanne Robert (Canada)
30:31:09  + 00:47:50
18 513 Team Kelly
    Kelly Vanry (Canada)
31:58:41  + 00:58:23
19 511 Team Eleanor
    Eleanor Vigilante (United States)
36:06:40  + 01:04:56
20 505 Team Stephanie
    Stephanie Masterman (Canada)
42:50:17  + 01:18:32
21 507 Team Linda
    Linda Harris (United States)
25:43:24  + 01:42:57
NOR 523 Valhalla Pure Outfitters Nanaimo -
    Partners in Grime
    Janet Rygnestad (Canada)
17:17:01  
Cumulative Results - Solo Veterans Men - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 653 Team Paul
    Paul Thomasberg (United States)
18:02:40 + 00:00:00
2 620 Team Derek
    Derek Milne (New Zealand)
19:31:03  + 00:05:33
3 645 Team Tom
    Tom Ebbern (Canada)
19:43:53  + 00:09:53
4 656 Team Jeremy
    Jeremy Eden (Canada)
20:48:26  + 00:12:29
5 652 Team Dan
    Dan Shepansky (Canada)
20:59:49  + 00:12:32
6 647 Team Stefen
    Stefen Elmitt (Canada)
21:30:14  + 00:12:43
7 604 Team John
    John Vipiana (United States)
21:41:51  + 00:14:10
8 603 Team John
    John Skrypnyk (Unknown)
21:51:10  + 00:14:43
9 631 Team Claudio
    Claudio Mata (Brazil)
21:51:26  + 00:15:40
10 625 Team Doug
    Doug Sharland (New Zealand)
22:37:19  + 00:16:42
11 611 Team Derrick
    Derrick Keith (Canada)
22:59:22  + 00:17:06
12 630 Team Richard
    Richard Ebner (Canada)
23:43:04  + 00:18:08
13 643 Team Dan
    Dan Swanson (Canada)
23:53:44  + 00:18:09
14 642 Team Richard
    Richard Dustan (Canada)
24:16:11  + 00:19:48
15 617 Team Richard
    Richard Spenard (Canada)
24:19:21  + 00:21:08
16 609 Team Keith
    Keith Godfrey (Canada)
24:38:11  + 00:22:37
17 623 Team Warren
    Warren Borlase (New Zealand)
24:55:50  + 00:24:27
18 650 Team Henry
    Henry Mccullough (United States)
24:59:11  + 00:27:04
19 606 Team Don
    Don Gill (Canada)
25:12:25  + 00:27:15
20 629 Team Ted
    Ted Mcdowall (Canada)
25:18:45  + 00:27:23
21 654 Team Ron
    Ron Faithfull (United States)
25:43:43  + 00:31:28
22 610 Team Matthew
    Matthew  Nott (Australia)
25:47:33  + 00:32:34
23 636 Team Harry
    Harry Woo (Canada)
25:57:46  + 00:32:44
24 644 Team Bob
    Bob Faulkner (Canada)
26:17:58  + 00:34:54
25 632 Team Sean
    Sean Sweeney (United States)
27:22:12  + 00:38:38
26 634 Team Craig
    Craig  Oliver (Canada)
27:51:50  + 00:39:16
27 627 Team Graeme
    Graeme Silcock (New Zealand)
28:33:53  + 00:39:57
28 624 Team Robert
    Robert Aspinall (Costa Rica)
28:34:17  + 00:40:36
29 638 Team Alain
    Alain Zeller (Switzerland)
28:53:32  + 00:40:53
30 613 Team John
    John Roy (United States)
29:04:51  + 00:42:29
31 612 Team Philip
    Philip Plouffe (United States)
29:21:06  + 00:45:08
32 615 Team Friedrich
    Friedrich Fink (Canada)
29:30:18  + 00:45:09
33 608 Team Andrew
    Andrew Dolstra (Australia)
30:05:21  + 00:45:38
34 649 Team Brendan
    Brendan Exton (Australia)
30:49:20  + 00:45:54
35 637 Team Stuart
    Stuart Loewen (Canada)
30:55:00  + 00:48:24
36 622 Team Phillip
    Phillip Williamson (Australia)
32:54:47  + 00:52:57
37 640 Team Jose Santo
    Jose Santo Bastiao (Brazil)
35:31:33  + 01:03:49
38 646 Team Ruy
    Ruy Cunha (Brazil)
36:54:48  + 01:07:43
39 626 Team Mario Gustavo
    Mario Gustavo Bacce (United States)
39:38:27  + 01:20:40
NOR 607 Team Mike
    Mike Carter (United States)
18:40:01  
NOR 628 Team Zbigniew
    Zbigniew Wizner (Sweden)
21:29:19  
NOR 618 Team Mark
    Mark Nijhoff (Netherlands)
23:17:45  
NOR 614 Team Ian
    Ian Hobson (Canada)
25:00:29  
NOR 501-1 2 Brits in the bush
    David Thornhill (Canada)
27:46:49  
NOR 619 Team Stefan
    Stefan Schaefer (Australia)
30:06:39  
NOR 621 Team Jens
    Jens Reichert (Thailand)
33:06:38  
NOR 616 Team Clark
    Clark Wiese (United States)
33:28:38  
NOR 601 Team Ted
    Ted Russo (Unknown)
02:12:54  
NOR 651 Team George
    George Smith (United States)
03:05:17  
NOR 648 Team Mark Andrew
    Mark Andrew Sullivan
    (United Kingdom)
04:35:30  
NOR 641 Team Rob
    Rob Piper (United States)
06:44:11  
NOR 639 Team Ernest
    Ernest Ziesman (Canada)
18:38:16  
Cumulative Results - Teams of 2 Open Men - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 11 Rocky Mountain Bicycles
    Greg Day (Canada)
    Quinn Moberg (Canada)
16:12:07 + 00:00:00
2 4 Bike4Life
    Joerg Franke (Switzerland)
    Ruben Wey (Switzerland)
18:02:05  + 00:08:41
3 3 Bike Barn/Jakroo
    Samuel Kummrow (Switzerland)
    Aart Van Kooy (Canada)
18:12:04  + 00:09:50
4 22 Rocky Mountain
    Christian Gauvin (Canada)
    Ian Carbonneau (Canada)
18:27:09  + 00:10:31
5 13 Jabali
    Diego Grasa Yago (Spain)
    Marc Gasch Navarro (Spain)
20:40:55  + 00:18:15
6 33 Team Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jean-Francois Gelinas (Canada)
    Jerome (Canada)
20:43:42  + 00:18:15
7 31 Van Mercer
    Mike Mercer (Canada)
    Bill Van Beek (Canada)
20:58:07  + 00:18:17
8 29 The Norwegians
    Ketil Heggtveit (Norway)
    Christian  Coll (Norway)
21:19:43  + 00:21:43
9 21 PowerWatts Nord
    Rejean Rochette (Canada)
    David  Gagnon (Canada)
21:25:21  + 00:23:10
10 7 Cern FB
    Lionel Peyrard (France)
    Mika Kinnunen (Switzerland)
21:25:25  + 00:24:17
11 25 Team NZ
    Graham Norman (New Zealand)
    Tony  Innes (New Zealand)
21:30:53  + 00:24:50
12 1 Wallace Boys
    Steven Wallace (United States)
    Brian Wallace (United States)
22:29:31  + 00:27:51
13 2 Beachwood bikes
    Adam Davison (United States)
    Alexander  Murray (United States)
23:14:04  + 00:28:59
14 10 Gizbin
    Etienne Lessard (Canada)
    Samuel Bouchard (Canada)
23:54:41  + 00:32:04
15 24 Team AH
    Joshua Simpson (United States)
    Nicholas Adsero (United States)
24:10:36  + 00:37:30
16 15 Lekka Loops
    Henk Van Zyl (Canada)
    Lennard Pretorius (Canada)
25:07:30  + 00:38:10
17 26 Team ValBerg
    Brian Valverde (United States)
    Derek Melberg (United States)
27:18:04  + 00:40:05
18 30 The Swizzly Grizzlys
    Marco Baer (Switzerland)
    Dieter Baer (Switzerland)
27:34:14  + 00:44:11
19 20 Poivre et Sel
    Yapo Alle-Ando (Canada)
    Denis Vachon (Canada)
28:02:59  + 00:47:37
20 9 FT26
    Nicolas Lemoing (Germany)
    Steffen Schraegle (Germany)
30:11:06  + 00:50:57
21 19 Pinch Flats
    Bruce Mcknight (Canada)
    Jamie Sproule (Canada)
30:20:45  + 01:00:44
22 16 oldbutslow
    Charles Whiting (United States)
    Scot  Jones (United States)
32:57:38  + 01:06:12
23 23 Slow Poke
    Nick Bitar (Australia)
    Patrick Cooper (Australia)
33:24:26  + 01:11:59
24 14 Leatherstocking Cutters
    Jens Foehrenbach (United States)
    James Bernard (United States)
33:36:23  + 01:14:17
25 17 Pil Piles 1
    Xujie Yang (Spain)
    Pablo Beltran (Spain)
35:58:55  + 01:28:40
26 18 Pil Piles 2
    Weibin Ruan Ye (Spain)
    Carlos Shan Wen Ruan (Spain)
38:00:13  + 01:37:28
NOR 12 Homies for Life
    Christopher Beardsley (United States)
    Scott Keller (United States)
18:13:21  
Cumulative Results - Teams of 2 Open Women - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 201 LUNA Chix
    Maghalie Rochette (Canada)
    Catharine Pendrel (Canada)
18:31:33 + 00:00:00
2 202 TaG Team
    Lesley Tomlinson (Canada)
    Gretchen Reeves (Canada)
21:46:54  + 00:23:25
3 205 Golden Bay Kayaks NZ
    Mary Jowett (New Zealand)
    Lisa Savage (New Zealand)
24:19:17  + 00:25:16
4 207 Saddle tramps
    Karin Grubb (Canada)
    Saravie Brewer (Canada)
26:56:28  + 00:39:52
5 203 AwesomeX2
    Tricia Davis (United States)
    Debbie Hunter (United States)
29:52:19  + 00:48:27
6 206 Kristi 'n Jane
    Jane Guyer (United States)
    Kristi Stump (United States)
31:15:52  + 00:59:23
Cumulative Results - Teams of 2 Open Mixed - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 312 penny
    Simon Blythe (Canada)
    Tamara Blythe (Canada)
21:07:43 + 00:00:00
2 320 Team Liv9
    Joel Bragdon (Canada)
    Anna Healy (Canada)
21:25:27  + 00:01:03
3 315 Singletrack Minds
    Ryan Parsons (Canada)
    Ashley Ramsden-Wood (Canada)
21:46:02  + 00:01:15
4 311 Moxie Racers
    Brian Keogh (Ireland)
    Sarah Galligan (Ireland)
22:48:52  + 00:03:18
5 319 Team KA
    Heidi King (Canada)
    Andrew Arsenault  (Canada)
22:59:26  + 00:05:06
6 321 Team Newlyweds
    Gavin Rossouw (South Africa)
    Sara Muhl (South Africa)
23:29:13  + 00:05:56
7 308 Leisure Lakes / A Quick Release / Cotic
    Rachel Sokal (United Kingdom)
    Anthony Jordan (United Kingdom)
24:03:23  + 00:08:23
8 306 Gin and Tonic
    Richard  Greaves (Canada)
    Lisa Pearson (Canada)
24:40:26  + 00:08:54
9 303 Corazon-RockyMountain
    Caroline Pinard (Canada)
    Daniel Thauvette (Canada)
24:57:31  + 00:12:31
10 318 Team HammerCraft
    Damon Ferrari (United States)
    Lindsay Dwyer (United States)
25:04:08  + 00:12:56
11 317 Team Daffodil
    Charlotte Davies (United Kingdom)
    Rhodri Davies (United Kingdom)
25:18:40  + 00:13:10
12 325 Valleycliffe Divorce
    Ryan Letchford (Canada)
    Julie Miller (Canada)
25:47:26  + 00:15:49
13 324 Uppers and Downers
    David Carbonell (United States)
    Margaret Shirley (United States)
26:29:10  + 00:26:26
14 307 Joder
    Jeffrey Ziegler (United States)
    Rebecca Mccann (United States)
28:11:43  + 00:26:45
15 309 Lost Gatos
    Liia Sarjakoski (United States)
    Tommi Ylamurto  (United States)
29:07:23  + 00:34:40
16 326 WCXC
    Rachel Beck (United States)
    Chris Beck (United States)
29:26:59  + 00:35:36
17 323 The Yowies
    Tim Jackson (Australia)
    Carolyn Haupt (Australia)
29:41:33  + 00:35:48
18 305 From Chile
    Maria Lizama (Chile)
    Eugenio Parra (Chile)
30:18:06  + 00:36:07
19 301 Adley
    Hadley Trotter (United States)
    Adrien Robenhymer (United States)
30:20:01  + 00:36:34
20 322 Team StUe
    Steve Cooke (Canada)
    Ute Eppinger (Canada)
30:31:16  + 00:39:12
21 310 Mountain Goats
    Marisa Bertoia (Australia)
    Gregory Langtip (Australia)
31:17:45  + 00:50:51
22 314 Sidetracked
    Barry Waugh (Australia)
    Nancy Caceres (Australia)
31:52:19  + 00:51:39
23 313 PMBC
    Jason Chiodo (United States)
    Wendy Tien (United States)
33:43:44  + 00:58:27
24 316 Soca Warriors
    Ryan Abraham (United States)
    Tifini Abraham (United States)
36:42:34  + 00:58:55
NOR 304 Driftwood
    Yvonne Peng (Canada)
    Kenta Fried (Canada)
32:45:50  
Cumulative Results - Teams of 2 Veterans 80 - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 401 Mafia Racing NW
    Andy Rigel (United States)
    Jeff Beltramini (United States)
19:10:34 + 00:00:00
2 415 Low Flying Kowalskis
    Alan Vogt (Australia)
    James Hall (Australia)
21:05:02  + 00:04:40
3 423 Secret Cycle
    Jacobus  Grobbelaar (Canada)
    Werner Gerntholtz (Canada)
21:30:45  + 00:05:44
4 422 SALTO SYSTEMS NORDIC CYCLING
    Henrik Kragh (Denmark)
    Michael Scheuer (Denmark)
21:34:42  + 00:07:16
5 424 Sufferin Succotash
    Torben Jensen (Canada)
    Grant Hvizdos (Canada)
21:44:39  + 00:07:16
6 418 Pneumolorax
    James Cranston (Canada)
    Gerhard Malherbe (Canada)
22:04:21  + 00:07:22
7 411 Hall Pass
    Colin Brissey (United States)
    Glenn Joiner (United States)
22:25:50  + 00:11:49
8 416 Mountain Bikers Paris
    Jean Philippe Langlois (France)
    David Delapierre (France)
23:01:52  + 00:13:47
9 414 Jura Boyz
    Oscar Balsalobre Vila (Switzerland)
    Simon Picthall (Switzerland)
23:35:36  + 00:14:43
10 417 Northern Goats
    Patrick Coutu (Canada)
    Sebastien Gravel (Canada)
23:36:26  + 00:15:15
11 408 Team Dan
    Dan Maker (United Kingdom)
    Julian Mudge (United Kingdom)
25:20:55  + 00:16:00
12 428 TFH
    Colin Christie (Canada)
    Trevor Mitzel (Canada)
25:30:39  + 00:19:45
13 432 Two Oceans
    Tertius Carstens (South Africa)
    Koos Wessels (South Africa)
26:09:00  + 00:24:11
14 419 R&A Team
    Ricardo Albuquerque (Brazil)
    Adriano Veras (Brazil)
26:16:01  + 00:27:48
15 407 Fuelled by Rioja
    Richard Latham (United Kingdom)
    Matt Ingram (United Kingdom)
26:16:36  + 00:27:52
16 410 Great Danes
    Lars Lemonius (United Kingdom)
    Soren Lemonius (Denmark)
26:35:57  + 00:33:22
17 405 DISTRIMEDIC FRANCE
    Fred Menot (France)
    Gildas Grolleau (France)
26:57:39  + 00:34:18
18 431 two guys
    Trent Tompkins (Canada)
    Keith Bobey (Canada)
28:22:03  + 00:35:49
19 404 Bravos de Valle
    Jorge Perez (Mexico)
    Waldemar  Franco (Mexico)
28:29:12  + 00:36:08
20 429 The "Eh" Team
    Jason Lawson (Canada)
    Warren Gotch (Canada)
28:33:38  + 00:36:44
21 421 rubber side down
    Nelson Reis (Canada)
    Peter Duff (Canada)
28:34:49  + 00:37:24
22 412 Hullabaloo/Rocky Mountain
    Randy Mcinnis (Canada)
    Abrie Botma (None)
29:37:04  + 00:38:35
23 430 The Splatter Cakes
    Eric King (United States)
    Jean-Louis Van Heusden (United States)
30:25:39  + 00:38:46
24 413 JT Racing
    Jamie Mclean (Canada)
    Tom Porter (Canada)
32:27:22  + 00:39:44
25 427 Team Texas
    Martin Rojas (United States)
    Eli Ellsworth (United States)
33:23:42  + 00:44:52
26 406 Endurros
    Carlos Sanchez (Spain)
    Federico Sanchez (Spain)
33:30:17  + 00:50:54
27 403 Beyond Our Best
    Jonathan Smith (United Kingdom)
    Max Leslie (United Kingdom)
36:51:45  + 01:02:05
28 402 #BCBRVirgins
    Ben Moore (United Kingdom)
    Gary Saunders (United Kingdom)
39:17:17  + 01:43:10
 Cumulative Results - Teams of 2 Veterans 100 - Stage 7
Ranking Team No. Team and Rider Names Time Split
1 509 Shifty Gypsies
    Glenn Dorey (Canada)
    Greg Heyes (Canada)
21:33:51 + 00:00:00
2 510 TEAM CRUTCH
    Jeff Barlow (United States)
    Jeff Odom (United States)
22:17:32  + 00:00:45
3 507 Old Spice
    Kent Klassen (Canada)
    Perry  Klassen (Canada)
23:30:46  + 00:04:05
4 512 Harbour Air
    Graeme Fitch (Canada)
    Greg  Mcdougall (Canada)
24:35:13  + 00:06:58
5 504 BS SpokesMen
    Nick Carpenter-Frank
    (United Arab Emirates)
    James Burton (United Arab Emirates)
25:01:04  + 00:12:52
6 505 MacMann NZ
    Gordon Macdonald (New Zealand)
    David Mann (New Zealand)
25:59:32  + 00:20:03
7 506 MTBC Veterans
    Christian Denfeld (Germany)
    Frank Schuckhardt  (Germany)
28:56:51  + 00:30:51
8 508 Prairie Dogs
    Alan Mickelson (Canada)
    Jim Forbes (Canada)
29:14:16  + 00:36:43
9 511 Warren & Brent
    Warren  Middleton (Canada)
    Brent St. John (Canada)
31:18:58  + 00:39:10
10 502 ALL4CYCLING-USA
    Paco Rodriguez (United States)
    Miguel Sanchez-Rubio (United States)
31:25:05  + 00:43:45
11 503 Are You Kidding Me?
    Gordon Bogden (Canada)
    David Toyne (Canada)
32:14:44  + 00:48:03