Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

March 4/18 7:48 am - Track World Championships: Day 5 results


Posted by Editoress on 03/4/18
 

Results from Day 5 at the Track World Championships in Apeldoorn, Netherlands

 

Women Keirin
 
First Round
 
Heat 1
1 Kristina Vogel (Germany)
2 Hyejin Lee (Korea)
3 Anastasiia Voinova (Russia)
4 Sara Kankovska (Czech Republic)
5 Yuka Kobayashi (Japan)
Wing Yu Ma (Hong Kong)
 
 Heat 2
1 Simona Krupeckaite (Lithuania)
2 Shanne Braspennincx (Netherlands)
3 Mathilde Gros (France)
4 Martha Bayona Pineda (Colombia)
5 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
6 Kayono Maeda (Japan)
 
Heat 3
1 Wai Sze Lee (Hong Kong)
2 Katy Marchant (Great Britain)
3 Stephanie Morton (Australia)
4 Madalyn Godby (USA)
5 Emma Cumming (N ew Zealand)
6 Laurine van Riessen (Netherlands)
 
Heat 4
1 Nicky Degrendele (Belgium)
2 Liubov Basova (Ukraine)
3 Natasha Hansen (N ew Zealand)
4 Helena Casas Roige (Spain)
5 Migle Marozaite (Lithuania)
6 Daria Shmeleva (Russia)
The first two riders in each heat advance to the Second Round
all other riders to the First Round repechages
 
First Round Repechage
 
Heat 1
1 Helena Casas Roige (Spain)
2 Kayono Maeda (Japan)
3 Anastasiia Voinova (Russia)
4 Emma Cumming (N ew Zealand)
 
Heat 2
1 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
2 Madalyn Godby (USA)
3 Wing Yu Ma (Hong Kong)
4 Mathilde Gros (France)
 
Heat 3
1 Daria Shmeleva (Russia)
2 Martha Bayona Pineda (Colombia)
3 Stephanie Morton (Australia)
4 Yuka Kobayashi (Japan)
 
Heat 3
1 Laurine van Riessen (Netherlands)
2 Natasha Hansen (N ew Zealand)
3 Sara Kankovska (Czech Republic)
4 Migle Marozaite (Lithuania)
The winner of each heat advances to the Second Round
 
Second Round
 
Heat 1
1 Kristina Vogel (Germany)
2 Nicky Degrendele (Belgium)
3 Shanne Braspennincx (Netherlands)
4 Katy Marchant (Great Britain)
5 Helena Casas Roige (Spain)
6 Daria Shmeleva (Russia)
 
Heat 2
1 Laurine van Riessen (Netherlands)
2 Simona Krupeckaite (Lithuania)
3 Wai Sze Lee (Hong Kong)
4 Hyejin Lee (Korea)
5 Liubov Basova (Ukraine)
6 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
First three riders in each heat advance to Final 1-6,
all other riders to Final 7-12.
 
Final
 
1-6
1 Nicky Degrendele (Belgium)
2 Wai Sze Lee (Hong Kong)
3 Simona Krupeckaite (Lithuania)
4 Laurine van Riessen (Netherlands)
5 Shanne Braspennincx (Netherlands)
6 Kristina Vogel (Germany)
 
7-12
7 Liubov Basova (Ukraine)
8 Hyejin Lee (Korea)
9 Katy Marchant (Great Britain)
10 Helena Casas Roige (Spain)
11 Daria Shmeleva (Russia)
12 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)

 

Men 1km Time Trial
 
Qualifying
1 Jeffrey Hoogland (Netherlands) 0:59.517
2 Matthew Glaetzer (Australia) 0:59.733
3 Theo Bos (Netherlands) 0:59.798
4 Quentin Lafargue (France) 1:00.403
5 Eric Engler (Germany) 1:00.420
6 Fabian Hernando Puertas Zapata (Colombia) 1:00.609
7 Michael D'Almeida (France) 1:00.687
8 Sam Ligtlee (Netherlands) 1:00.736
9 Callum Skinner (Great Britain) 1:00.778
10 Francois Pervis (France) 1:00.952
11 Alexandr Vasyukhno (Russia) 1:01.206
12 Joseph Truman (Great Britain) 1:01.464
13 Dylan Kennett (N ew Zealand) 1:01.474
14 Robin Wagner (Czech Republic) 1:01.586
15 Pavel Kelemen (Czech Republic) 1:01.723
16 Stefan Ritter (Canada) 1:01.923
17 Mateusz Lipa (Poland) 1:01.956
18 Jose Moreno Sanchez (Spain) 1:01.957
19 Mateusz Rudyk (Poland) 1:02.159
20 Bradly Knipe (N ew Zealand) 1:02.291
21 Tomohiro Fukaya (Japan) 1:02.516
22 Shih Hsin Hsiao (Taipei) 1:03.007
23 Jean Spies (South Africa) 1:04.681
DNS Joachim Eilers (Germany)
 Top 8 advance to Final
 
Final
1 Jeffrey Hoogland (Netherlands) 0:59.459
2 Matthew Glaetzer (Australia) 0:59.745
3 Theo Bos (Netherlands) 0:59.955
 
4 Quentin Lafargue (France) 1:00.407
5 Eric Engler (Germany) 1:00.462
6 Michael D'Almeida (France) 1:00.518
7 Fabian Hernando Puertas Zapata (Colombia) 1:00.800
8 Sam Ligtlee (Netherlands) 1:01.421

 

Women Points Race
1 Kirsten Wild (Netherlands) 49 pts
2 Jennifer Valente (USA) 43
3 Jasmin Duehring (Canada) 30
4 Gulnaz Badykova (Russia) 29
5 Charlotte Becker (Germany) 25
6 Trine Schmidt (Denmark) 24
7 Andrea Waldis (Switzerland) 23
8 Coralie Demay (France) 21
9 Sofia Arreola Navarro (Mexico) 20
10 Jolien D'hoore (Belgium 15
11 Letizia Paternoster (Italy) 10
12 Elinor Barker (Great Britain) 7
13 Ina Savenka (Belarus) 3
14 Verena Eberhardt (Austria) 2
15 Jarmila Machacova (Czech Republic) 0
16 Lydia Gurley (Ireland) 0
17 Ganna Solovei (Ukraine) 0
18 Katarzyna Pawlowska (Poland) 0
19 Anita Yvonne Stenberg (Norway) 0
20 Qianyu Yang (Hong Kong) -20
DNF Alzbeta Bacikova (Slovakia)
DNF Ane Iriarte Lasa (Spain)


Men Madison
1 Germany (Roger Kluge/Theo Reinhardt) 53 pts
2 Spain (Albert Torres Barcelo/Sebastian Mora Vedri) 45
3 Australia (Cameron Meyer/Callum Scotson) 37
4 Great Britain (Oliver Wood/Mark Stewart) 36
5 Austria (Andreas Graf/Andreas Muller) 32
6 Denmark (Niklas Larsen/Casper von Folsach) 29
7 France (Benjamin Thomas/Morgan Kneisky) 24
8 Belgium (Kenny de Ketele/Moreno de Pauw) 23
9 Ireland (Felix English/Mark Downey) 11
10 Italy (Simone Consonni/Liam Bertazzo) 10
11 Netherlands (Roy Pieters/Wim Stroetinga) 1
12 Switzerland (Tristan Marguet/Gael Suter) -18
13 Poland (Wojciech Pszczolarski/Daniel Staniszewski) -37
DNF New Zealand (Regan Gough/Thomas Sexton)
DNF United States (Daniel Holloway/Adrian Hegyvary)
DNF Hong Kong (Chun Wing Leung/King Lok Cheung)


 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.