Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

May 27/18 22:58 pm - Winston-Salem Criterium, Pier-Andre Cote 2nd


Posted by Editoress on 05/27/18
 

A day of turbulent weather at the Winston-Salem Cycling Classic made way for ferocious racing on one of the most challenging race courses on the Series calendar. ISCorp Pro Cycling took over the D1 Team leader position for the pro women, while Holowesko | Citadel p/b Arapahoe Resources held onto their lead in the pro men’s field. Samantha Schneider (ISCorp Pro Cycling) sprinted her way to the race win and the Colavita Leader Jersey. John Murphy (Holowesko | Citadel p/b Arapahoe Resources) maintained his current lead in the individual competition.

In its sixth year in downtown Winston-Salem, the event not only features the second stop of the USA CRITS Series, but also one of only two UCI Category 1.1 races held in the United States and is also part of the USA Cycling Pro Road Tour (PRT). Saturday’s racing brought high levels of competition as the existence of the UCI road race garnered additional international teams into the criterium mix.

The pro women’s race was strung out from the start as riders drove the pace on the race course which was wet and slick from earlier thunderstorms. With a field of 112 riders, within several laps the field whittled down as racers navigated the quick twists and turns, ups and downs.

A late solo attack by Lily Williams (Hagens Berman | Supermint) would be the only one of the day to escape where she would take home the Gambler Prime. But Williams would be caught on the final lap and Schneider was victorious in a field sprint over Arlenis Sierra (Astana Women’s Team) in second and U.S. National Criterium Champion Erica Allar (Rally Cycling) in third.

Allar took over the lead in the Bandit Competition as the highest place non-D1 Team rider. A tie occurred in the FSA Fastest Lap competition between Sierra and Alison Jackson (Team TIBCO-Silicon Valley Bank).

For the pro men, a four-man breakaway would escape a charging peloton with Maxx Chance (303 Project), Eder Frayre (Elevate-KHS Pro Cycling), John Murphy (Holowesko | Citadel p/b Arapahoe Resources), and Ty Mager (Rally Cycling). It would come back together, and Rally Cycling controlled the field for the sprint setting up Colin Joyce (Rally Cycling) for the victory, with Canada's National Criterium Champion, Silber Pro Cycling's Pier-Andre Cote taking 2nd.



Results from Saturday, May 27th

Women
1 Samantha Schneider (USA) ISCorp Pro Cycling Team 59:52.235
2 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women's Team 59:52.378
3 Erica Allar (USA) Rally Cycling 59:52.585
4 Lauretta Hanson (USA) UnitedHealthcare 59:52.589
5 Tina Pic (USA) Colavita/Bialetti Pro Cycling Team 59:52.807
6 Laura Jorgensen (USA) Feed Hungry Kids Project 59:52.844
7 Christina Gokey Smith (USA) Colavita/Bialetti Pro Cycling Team 59:52.871
8 Starla Teddergreen (USA) Hagens Berman | Supermint 59:53.075
9 Flavia Oliveria (USA) Fearless Femme Racing 59:53.090
10 Alison Jackson (Can) Team TIBCO-Silicon Valley Bank 59:53.230
11 Rachel Langdon (USA) Gray Goat Mobile/Bullseye Total Media 59:53.456
12 Leighann Ganzar (USA) Wolfpack p/b Hyperthreads 59:53.930
13 Georgia Baker (USA) Fearless Femme Racing 59:54.001
14 Diana Penuela (Col) UnitedHealthcare 59:54.110
15 Elena Franchi (Ita) Conceria Zabri - Fanini 59:54.205
16 Simone Boilard (Can) Team Desjardins Ford p/b Cromwell 59:54.459
17 Catherine Ouellette (USA) Fearless Femme Racing 59:54.460
18 Whitney Allison (USA) Hagens Berman | Supermint 59:54.582
19 Skylar Schneider (USA) ISCorp Pro Cycling Team 59:54.674
20 Lindsay Goldman (USA) Hagens Berman | Supermint 59:54.767
21 Caroline Baur (USA) ISCorp Pro Cycling Team 59:55.383
22 Leah Thomas (USA) UnitedHealthcare 59:55.387
23 Madeline Bemis (USA) OrthoCarolina Winston Women's Cycling Team 59:55.864
24 Peta Mullens (USA) Hagens Berman | Supermint 59:55.882
25 Lauren Hall (USA) UnitedHealthcare 59:56.116
26 Flora Yan (USA) Papa John’s Racing p/b Trek 59:56.144
27 Deborah Paine (USA) Feed Hungry Kids Project 59:56.262
28 Summer Moak (USA) Rally Cycling 59:56.458
29 Hannah Arensman (USA) Feed Hungry Kids Project 59:56.770
30 Natalia Franco Villegas (Col) Colavita/Bialetti Pro Cycling Team 59:56.790
31 Liliana Moreno Canchon (Col) Astana Women's Team 59:56.860
32 Janelle Cole (USA) UnitedHealthcare 59:58.657
33 Jessica Mundy (Ais) THE METEOR // INTELLIGENTSIA 59:59.081
34 Heidi Franz (USA) Rally Cycling 59:59.119
35 Rocio Parrado (Col) Team Colombia 1:00:00.181
36 Lily Williams (USA) Hagens Berman | Supermint 1:00:02.228
37 Emily Spence (USA) Gray Goat Mobile/Bullseye Total Media 1:00:05.049
38 Kristen Arnold (USA) THE METEOR // INTELLIGENTSIA 1:00:07.305
39 Rushlee Buchanan (USA) UnitedHealthcare 1:00:16.880
40 Samantha Fox (USA) Levine Law Group p/b Huseby.com 1:00:19.208
41 Marzia Salton Basei (Ita) Conceria Zabri - Fanini 1:00:19.364
42 Philippa Sutton (NZl) Gray Goat Mobile/Bullseye Total Media 1:00:20.151
43 Beth Ann Orton (USA) THE METEOR // INTELLIGENTSIA 1:00:41.156
44 Briana Clark (USA) Gray Goat Mobile/Bullseye Total Media Lapped
45 Josie Talbot (USA) ISCorp Pro Cycling Team Lapped
DNF Jolene Holland (USA) Colavita/Bialetti Pro Cycling Team
DNF Fernandes Silva Clemilda (Bra) Conceria Zabri - Fanini
DNF Edwige Pitel (GBr) Wolfpack p/b Hyperthreads
DNF Sharlotte Lucas (NZl) Roxsolt Attaquer
DNF Beck Wiasak (USA) Fearless Femme Racing
DNF Brenna Wrye- Simpson (USA) LA Sweat
DNF Nicole Mertz (USA) THE METEOR // INTELLIGENTSIA
DNF Debbie Milne (USA) Papa John’s Racing p/b Trek
DNF Daphne Karagianis (USA) THE METEOR // INTELLIGENTSIA
DNF Mel Beale (USA) LA Sweat
DNF Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) CONADE Specialized Visit México
DNF Yussely Mendivil Soto (USA) ISCorp Pro Cycling Team
DNF Charlotte Culver (Aus) Roxsolt Attaquer
DNF Kim Lucie (USA) LA Sweat
DNF Emily Newsom (USA) Team TIBCO-Silicon Valley Bank
DNF Julie Kuliecza (USA) Hagens Berman | Supermint
DNF Madison Kelly (USA) Papa John’s Racing p/b Trek
DNF Hannah Shell (USA) Papa John’s Racing p/b Trek
DNF Ana Maria Hernandez Delgado (Mex) CONADE Specialized Visit México
DNF Valentina Scandolara (Ita) Roxsolt Attaquer
DNF Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO-Silicon Valley Bank
DNF Nicolle Bruderer Cofino (Gua) Team TIBCO-Silicon Valley Bank
DNF Kathryn Buss (USA) Team TIBCO-Silicon Valley Bank
DNF Sara Rains (USA) Feed Hungry Kids Project
DNF Emma Bast (USA) Levine Law Group p/b Huseby.com
DNF Veronique Bilodeau (Can) Team Desjardins Ford p/b Cromwell
DNF Jessie Hodges (USA) ISCorp Pro Cycling Team
DNF Manuela Escobar (USA) Team Colombia
DNF Kyrstin Bluhm (USA) Papa John’s Racing p/b Trek
DNF Carmela Cipriani (Ita) Conceria Zabri - Fanini
DNF Allison Arensman (USA) Feed Hungry Kids Project
DNF Carolyn Defoore (USA) Wolfpack p/b Hyperthreads
DNF Larissa Castelari (USA) Colavita/Bialetti Pro Cycling Team
DNF Luisa Fernanda Montavita (Col) Team Colombia
DNF Stephanie Nave (USA) OrthoCarolina Winston Women's Cycling Team
DNF Lauren Leclaire (USA) Levine Law Group p/b Huseby.com
DNF Liezel Jordaan (RSA) Roxsolt Attaquer
DNF Grace Chappell (USA) Wolfpack p/b Hyperthreads
DNF Julyn Renee Aguila Hernandez (Mex) CONADE Specialized Visti Mexico
DNF Shannon Malseed (Aus) Team TIBCO-Silicon Valley Bank
DNF Daniela Magnetto-Allietta (Ita) Conceria Zabri - Fanini
DNF Teresa O Sullivan (USA) Dornier Racing
DNF Claudia Veronica Leal Balderas (Mex) CONADE Specialized Visit México
DNF Cynthia Frazier (USA) THE METEOR // INTELLIGENTSIA
DNF Ann-Pascale Ouellet (Can) Team Desjardins Ford p/b Cromwell
DNF Dafne Theroux Izquierdo (Can) Team Desjardins Ford p/b Cromwell
DNF Samantha Verrill (GBr) Roxsolt Attaquer
DNF Jennifer Caicedo (Col) Team Colombia
DNF Carolina Rodriguez Gutierrez (Ita) Astana Women's Team
DNF Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
DNF Ash Ankudinoff (USA) Fearless Femme Racing
DNF Luce Bourbeau (Can) Team Desjardins Ford p/b Cromwell
DNF Elizabeth Harden (USA) Papa John’s Racing p/b Trek
DNF Courteney Lowe (USA) Feed Hungry Kids Project
DNF Nicola Macdonald (USA) Fearless Femme Racing
DNF Angie Sanabria (Col) Team Colombia
DNF Paige Kostanecki (USA) OrthoCarolina Winston Women's Cycling Team
DNF Elizabeth Kieffer (USA) Gray Goat Mobile/Bullseye Total Media
DNF Allyson Gillard (Can) Team Desjardins Ford p/b Cromwell
DNF Krystal Burnham (USA) OrthoCarolina Winston Women's Cycling Team
DNF Emma Roberts (USA) LA Sweat
DNF Vanessa Botero (USA) OrthoCarolina Winston Women's Cycling Team
DNS Jeidi Pradera (Cub) Astana Women's Team
DNS Jenette Williams (USA) Gray Goat Mobile/Bullseye Total Media
DNS Gillian Ellsay (Can) Rally Cycling
DNS Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer
 
Men
1 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 1:25:34.651
2 Pier-Andre Cote (Can) Silber Pro Cycling 1:25:34.682
3 Sam Bassetti (USA) Elevate-KHS Pro Cycling 1:25:34.973
4 Jose Alfredo Rodriguez Victoria (USA) Elevate-KHS Pro Cycling 1:25:34.974
5 Diego Milan Jimenez (Dom) Team Inteja-DCT 1:25:35.025
6 Eric Young (USA) Rally Cycling 1:25:35.037
7 Davide Gabburo (Ita) Amore & Vita - Prodir 1:25:35.135
8 Fabian Lienhard (USA) Holowesko|Citadel | Arapahoe 1:25:35.290
9 Noah Granigan (USA) CCB Foundation - Sicleri 1:25:35.446
10 Connor Sallee (USA) Cyclus Sports Starlight Factory Team 1:25:35.650
11 Joseph Lewis (USA) Holowesko|Citadel | Arapahoe 1:25:35.708
12 Brad Huff (USA) Rally Cycling 1:25:36.001
13 Weimar Roldan (Col) Team Medellin 1:25:36.203
14 Adrian Nunez Hernandez (Dom) Team Inteja-DCT 1:25:36.216
15 Jake Sitler (USA) CCB Foundation - Sicleri 1:25:36.290
16 Kevin Girkins (USA) Elevate-KHS Pro Cycling 1:25:36.445
17 Tyler Stites (USA) Aevolo Cycling 1:25:36.599
18 Chris Winn (USA) 303 Project 1:25:36.623
19 Kerry Werner Jr. (USA) The Dred Rockets 1:25:36.785
20 Luis Villalobos (Mex) Aevolo Cycling 1:25:36.818
21 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 1:25:37.464
22 Oscar Sevilla (Esp) Team Medellin 1:25:37.925
23 Fernando Islas Lopez (Mex) Aevolo Cycling 1:25:38.071
24 Nicholas Torraca (USA) Elevate-KHS Pro Cycling 1:25:38.304
25 Mirko Trosino (Ita) Amore & Vita - Prodir 1:25:38.845
26 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling 1:25:39.097
27 Oliver Flautt (USA) Cyclus Sports Starlight Factory Team 1:25:41.304
28 Oscar Eduardo Sanchez Guarin (Col) CANEL'S - SPECIALIZED 1:25:41.395
29 Robigzon Oyola (Col) Team Medellin 1:25:41.795
30 Griffin Easter (USA) 303 Project 1:25:41.924
31 Matthieu Jeannès (Fra) Probaclac/Devinci 1:25:41.935
32 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling 1:25:42.374
33 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Prodir 1:25:42.444
34 Jonathan Caicedo (Col) Team Medellin 1:25:42.460
35 Eduardo Corte Cordero (Mex) CANEL'S - SPECIALIZED 1:25:42.597
36 Zack Allison (USA) Team Clif Bar 1:25:45.406
37 David Guttenplan (USA) Support Clean Sport / Guttenplan Coaching 1:25:45.618
38 Robinson Chalapud (Col) Team Medellin 1:25:45.885
39 Patrick Collins (USA) CCB Foundation - Sicleri 1:25:46.104
40 Wintson David (USA) Cyclus Sports Starlight Factory Team 1:25:46.697
41 Alexis Cartier (Can) H&R Block Pro Cycling 1:25:49.870
42 Spencer Moavenzadeh (USA) ButcherBox Cycling 1:25:50.125
43 Alberto Rafael Ramos Vargas (USA) EDA / Evolution Cycling TeamCOMP 1:25:50.277
44 Max Rubarth (Can) Probaclac/Devinci 1:25:50.330
45 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita - Prodir 1:25:50.474
46 Bryan Mutell (USA) Support Clean Sport / Guttenplan Coaching 1:25:51.002
47 Justin Meade (USA) Palmetto State Medical Elite Cycling Team 1:25:52.579
48 Danick Vandale (Can) Silber Pro Cycling 1:25:56.368
49 Cullen Easter (USA) 303 Project 1:25:57.092
50 Jose Alfredo Aguirre (Mex) Team Inteja-DCT 1:25:58.410
51 Andzs Flaksis (USA) Holowesko|Citadel | Arapahoe 1:26:10.621
52 Hendrik Pineda (Can) Probaclac/Devinci 1:26:23.224
53 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 1:26:30.937
54 Connor Toppings (Can) Probaclac/Devinci 1:26:41.513
55 Leonel Palma Dajui (Can) CANEL'S - SPECIALIZED 1:26:45.809
56 Johnny Mitchell (USA) Palmetto State Medical Elite Cycling Team 1:26:49.212
57 Jan Andre Freuler (Sui) Amore & Vita - Prodir 1:26:49.336
58 Alex Mclaughlin (USA) Texas Roadhouse 1:26:49.571
59 Alex Ryan (USA) The Dred Rockets 1:26:50.105
60 Andrew Giniat (USA) Cyclus Sports Starlight Factory Team 1:26:50.261
61 Mike Gearren (USA) Cyclus Sports Starlight Factory Team 1:26:51.006
62 Jean-Denis Thibault (Can) H&R Block Pro Cycling 1:26:52.524
63 Lance Haidet (USA) Aevolo Cycling 1:26:52.687
64 Olivier Brisebois (Can) Probaclac/Devinci 1:26:52.813
65 Emile Jean (Can) Silber Pro Cycling 1:26:53.334
66 Francisco Mancebo (Esp) Team Inteja-DCT 1:27:12.705
67 Jose Alfredo Santoyo Gonzalez (Mex) CANEL'S - SPECIALIZED 1:27:12.707
68 Stephen Keeping (Can) Probaclac/Devinci 1:27:13.416
69 Jayson Valade (Can) H&R Block Pro Cycling 1:27:13.422
70 Efren Santos Moreno (Mex) CANEL'S - SPECIALIZED 1:27:33.021
71 Colin Chris Stussi (Fra) Amore & Vita - Prodir 1:27:44.918
72 George Simpson (USA) Elevate-KHS Pro Cycling 1:28:15.103
73 Andrew Dahlheim (USA) Holowesko|Citadel | Arapahoe lapped
74 John Murphy (USA) Holowesko|Citadel | Arapahoe lapped
75 Austin Stephens (USA) 303 Project lapped
76 Scottie Weiss (USA) Support Clean Sport / Guttenplan Coaching lapped
77 Nicolas Masbourian (Can) Silber Pro Cycling lapped
78 Corey Davis (USA) Cyclus Sports Starlight Factory Team lapped
79 Maxx Chance (USA) 303 Project lapped
80 William De Jesus Guzman Rosario (Dom) Team Inteja-DCT lapped
81 Eder Frayre (USA) Elevate-KHS Pro Cycling lapped
DNF Nickolas Zukowsky (Can) Silber Pro Cycling
DNF Ignacio Sarabia (Mex) Team Inteja-DCT
DNF Frank Travieso (USA) EDA / Evolution Cycling Team
DNF Bernat Font Mas (USA) 303 Project
DNF Nick Luther (USA) Levine Law
DNF Rafael Adolfo German Meran (USA) EDA / Evolution Cycling Team
DNF Oliver Evans (Can) H&R Block Pro Cycling
DNF Conor O'Brien (Can) H&R Block Pro Cycling
DNF Jacob Hill (USA) Support Clean Sport / Guttenplan Coaching
DNF Paul Warner (USA) Team Clif Bar
DNF Michael Hernandez (USA) Aevolo Cycling
DNF Tyler Locke (USA) Support Clean Sport / Guttenplan Coaching
DNF Lucas Livermon (USA) The Dred Rockets
DNF Denzel Stephenson (USA) Aevolo Cycling
DNF David Flynn (USA) Hilton Head Cycling/ Robson Forensic
DNF Alder Martz (USA) Palmetto State Medical Elite Cycling Team
DNF Mark Hekman (USA) Hilton Head Cycling/ Robson Forensic
DNF William Guillen (USA) The Dred Rockets
DNF Adam Jamieson (Can) Silber Pro Cycling
DNF Jonathan Hamblen (USA) Hilton Head Cycling/ Robson Forensic
DNF Jesse Koostria (USA) Levine Law Group p/b Huseby
DNF Osias Lozano (USA) Hilton Head Cycling/ Robson Forensic
DNF Charkie Huegel (USA) Levine Law Group p/b Huseby
DNF Scott Hoffner (USA) Hilton Head Cycling/ T
DNF Roman Seliverstov (USA) CCB Foundation - Sicleri
DNF Owen Gillott (USA) Team Clif Bar
DNF Miguel Bryon (USA) Holowesko|Citadel | Arapahoe
DNF Roman Daniel Villalobos Solis (CRc) CANEL'S - SPECIALIZED
DNF Blane Maddox (USA) ButcherBox Cycling
DNF Jonah Meadvancort (USA) CCB Foundation - Sicleri
DNF Kyle Penny (USA) Levine Law Group p/b Huseby
DNF Charlie Hough (USA) Palmetto State Medical Elite Cycling Team
DNF Andrew Baker (USA) Palmetto State Medical Elite Cycling Team
DNF Frank Cundiff (USA) Levine Law Group
DNF Wyatt Goral (USA) CCB Foundation - Sicleri
DNS Justin Mcquerry (USA) ButcherBox Cycling
DNS Michael Grant (USA) Levine Law Group p/b Huseby
DNS Adam Farabaugh (USA) Support Clean Sport / Guttenplan Coaching
DNS Cesar Nicolas Paredes (Col) Team Medellin



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.