Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

November 16/19 10:52 am - CX World Cup #4: Tabor results


Posted by Editoress on 11/16/19
 

Results from Cyclocross World Cup #4 in Tabor, Czech Republic

Elite Women, 14.3 km (5 laps)
1 Annemarie Worst (Ned) 777 0:44:45
2 Ceylin del Carmen Alvarado (Ned) Corendon-Circus at 0:10
3 Yara Kastelijn (Ned) 777 0:20
4 Lucinda Brand (Ned) Telenet Baloise Lions 0:23
5 Alice Maria Arzuffi (Ita) 777 1:20
6 Sanne Cant (Bel) IKO-Crelan 1:28
7 Anna Kay (GBr) Experza Pro CX 1:29
8 Kaitlin Keough (USA) Cannondale Cyclocrossworld 1:41
9 Puck Pieterse (Ned) 1:59
10 Shirin Van Anrooij (Ned) 2:01
11 Eva Lechner (Ita) Creafin-Fristads 2:01
12 Inge Van der Heijden (Ned) CCC-Liv 2:23
13 Katherine Compton (USA) 2:26
14 Caroline Mani (Fra) 2:37
15 Marion Norbert Riberolle (Fra) Experza Pro CX 2:39
16 Maghalie Rochette (Can) Specialized/Feedback Sports 2:43
17 Manon Bakker (Ned) Experza Pro CX 2:47
18 Katerina Nash (Cze) 2:57
19 Ellen Van Loy (Bel) Telenet Baloise Lions 3:05
20 Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg 3:08
21 Pavla Havlíková (Cze) 3:12
22 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta-Skoda Alecar CX Team 3:29
23 Alicia Franck (Bel) Experza Pro CX 3:33
24 Joyce Vanderbeken (Bel) 3:49
25 Millie Couzens (GBr) 3:55
26 Geerte Hoeke (Ned) 4:02
27 Nadja Heigl (Aut) KTM Alchemist Racing Team- 4:08
28 Loes Sels (Bel) IKO-Crelan 4:18
29 Kata Blanka Vas (Hun) 4:50
30 Nikola Bajgerová (Cze) 5:26
31 Mari-Liis Mõttus (Est) 5:46
32 Elizabeth Ungermanová (Cze) 5:57
33 Janka Keseg Stevkova (Svk) 6:08
34 Harriet Harnden (GBr) 6:09
35 Aneta Novotná (Cze) 6:09
36 Kamila Janz (Cze) 6:35
37 Josie Nelson (GBr) 6:38
38 Marthe Truyen (Bel) Telenet Baloise Lions 6:56
39 Tatiana Jaseková (Svk) 7:00
40 Kiona Crabbé (Bel) 7:05
41 Karolína Bedrníková (Cze) 7:15
42 Jana Czeczinkarová (Cze) 7:31
43 Tereza Svihálková (Cze) 7:43
44 Anna Megale (USA) 7:49
45 Corey Coogan Cisek (USA) 7:56
46 Clea Seidel (Ger) 8:00
47 Katie Scott (GBr) 8:24
48 Tereza Kurnická (Svk) -1 lap
49 Rebecca Gross (USA) -1 lap
50 Amandine Fouquenet (Fra) Team Chazal-Canyon-3G Immo -1 lap
51 Larissa Luttuschka (Ger) -2 laps
DNF Laura Verdonschot (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
DNF Maud Kaptheijns (Ned) Pauwels Sauzen-Bingoal
 
Elite Men, 22.82 km (8 laps)
1 Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus 1:01:56
2 Eli Iserbyt (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal at s.t.
3 Lars van der Haar (Ned) Telenet Baloise Lions 0:12
4 Michael Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 0:42
5 Toon Aerts (Bel) Telenet Baloise Lions 1:00
6 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Baloise Lions 1:10
7 Quinten Hermans (Bel) Telenet Baloise Lions 1:14
8 Tim Merlier (Bel) Creafin-Fristads 1:17
9 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 1:22
10 Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 1:32
11 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 1:47
12 Gianni Vermeersch (Bel) Creafin-Fristads 1:55
13 Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus 1:58
14 Thomas Pidcock (GBr) Trinity Racing 2:04
15 Thijs Aerts (Bel) Telenet Baloise Lions 2:18
16 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Baloise Lions 2:25
17 Tom Meeusen (Bel) Corendon-Circus 2:32
18 Dieter Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 2:48
19 Jim Aernouts (Bel) Telenet Baloise Lions 3:26
20 Timon Rüegg (Sui) Swiss Racing Academy 3:39
21 Felipe Orts Lloret (Esp) Cyclo-Cross Team Teika-Gsport 4:02
22 Michael Boros (Cze) 4:06
23 Jan Nesvadba (Cze) 4:12
24 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta-Skoda Alecar CX Team 4:25
25 Marcel Wildhaber (Sui) 4:32
26 Simon Zahner (Sui) 4:42
27 Steve Chainel (Fra) Team Chazal-Canyon-3G Immo 4:59
28 Diether Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 5:08
29 Lander Loockx (Bel) Group Hens-Maes Containers 5:11
30 Tomás Paprstka (Cze) Expres CZ-Tufo Team Kolín 5:26
31 Stan Godrie (Ned) 5:48
32 Sieben Wouters (Ned) Creafin-Fristads 6:05
33 Maik Van der Heijden (Ned) 6:15
34 Ondrej Glajza (Svk) 6:23
35 David Van der Poel (Ned) Corendon-Circus 6:34
36 Gilles Mottiez (Sui) 6:34
37 Severin Sägesser (Sui) 6:47
38 Valentin Humbert (Fra) 6:53
39 Simon Vozar (Svk) -1 lap
40 Daniel Mayer (Cze) -1 lap
41 Matej Ulik (Svk) Expres CZ-Tufo Team Kolín -1 lap
42 Frederik Hähnel (Ger) -2 laps
43 Philipp Heigl (Aut) -2 laps
44 Max Judelson (USA) -2 laps
45 Tyler Cloutier (USA) -4 laps
46 Jakub Kurty (Svk) -4 laps
DNF Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
DNS Braam Merlier (Bel) Creafin-Fristads
DNS Manuel Müller (Ger) A.S Bike Crossteam



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.