Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

September 9/06 6:25 am - Ontario Time Trial Championships


Posted by Editoress on 09/9/06
 

Ontario Time Trial Championships - Ontario Cup #7 Saturday September 9th, Wellandport ON

Presented by St. Catharines Cycling Club

Paralympian - 15 km
1. Gord Toneguzzo (Independent - RMMB)0:29:50
Peewee Men - 15 km
1. Jeffrey Thomson (Arrow Racing - RMU13)0:27:19
2. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club - RMU13)at 0:48.90
3. Patrick Daley (Peterborough Cc - RMU13)2:06.74
4. Tyler Lee (St. Catharines Cc - RMU13)4:48.55
Cadet Women - 15 km
1. Denise Ramsden (Ti Racing - RWU17)0:21:26
2. Celeste Jones-Baumgardt (Aquila Racing / Racer Sportif - RWU17)at 1:01.04
3. Krista Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWU17)1:42.30
4. Jane Thomson (Arrow Racing - RWU17)1:58.51
5. Charlotte Batty (Urban Athlete/Sportswap - RWU17)1:59.99
6. Laura Bietola (Fly Gurlz - RWU17)3:58.95
7. Elyse Marie Bowers (Independant - RWU17)6:20.35
8. Amberley Berman (F.C.V.A./Reynolds Cycle - RWU17)14:36.59
9. Sadie Bartoli (Peterborough - RWU17)18:13.36
Junior Women - 15 km
1. Chloe Saint-Arnaud-Watt (Ottawa Bicycle Club - RWJ)0:23:46
Minime Men - 15 km
1. Matthew Gallo (Hamilton Cycling Club - RMU15)0:21:30
2. Justin Zottl (Arrow Racing - RMU15)at 2:03.96
3. Mack Thomson (Arrow Racing - RMU15)2:20.07
4. Trevor Dickenson (St. Catharines Cycling Club - RMU15)3:15.10
5. Noah Summers (Newmarket Eagles - RMU15)3:18.31
6. Scott Laing (Independent - RMU15)6:15.51
DNS. Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMU15)
Cadet Men - 15 km
1. Andrew Lattimore (Ottawa Bicycle Club - RMU17)0:20:07
2. Michael Hruska (Brant Cycle - RMU17)at 0:11.28
3. Devon Novakowski (Independent - RMU17)0:31.53
4. Logan Cornel (Ottawa Bicycle Club - RMU17)1:01.55
5. Matthew Robertson (Waterloo Cycling Club / The Flying Dogs - RMU17)2:15.36
6. Dylan Wing (Peterborough Cycling Club - RMU17)2:18.69
7. Trevor Damen (Ottawa Bicycle Club - RMU17)2:39.86
8. Darren Korten (St. Catharines Cycling Club - RMU17)2:48.96
9. Brett Auger (St. Catharines Cycling Club - RMU17)3:13.33
10. Matteo Dal-Cin (Ottawa Bicycle Club - RMU17)3:15.61
11. Tyler Montgomery (Peterborough Cycling Club - RMU17)3:20.88
12. Ian Turner (Midweek Cycling Club - RMU17)3:26.13
13. Matthew Laing (St. Catharines Cycling Club - RMU17)3:27.05
14. Kyle Coles (St. Catharines Cycling Club - RMU17)3:46.16
Master D Men - 40 km
1. Gary Romkey (Ride With Rendall - RMMD)0:58:08
2. Elio Zanella (Caboto Velo Club - RMMD)at 2:53.36
3. Peter T. Morris (Independent - RMMD)3:06.26
4. Timothy Hill (Owen Sound Cycling Club - RMMD)3:34.47
5. Joe Tersigni (Newmarket Eagles - RMMD)3:35.40
6. Michael Ruddock (Independent - RMMD)4:20.65
7. John Brown (Owen Sound Cycling Club - RMMD)4:45.45
8. Tim Porter (Midweek Cycling Club - RMMD)6:37.84
9. Ernie Regan (Forest City Velodrome & London Cycling Club - RMMD)28:13.10
Master B Women - 40 km - Average Speed 39.2 km/h
1. Janet Siilman (Thunder Bay Cycling Club - RWMB)1:01:13
2. Lynne Vaughan-Macdonald (Owen Sound Cycling Club - RWMB)at 2:28.41
3. Kristina Mayberry (Independent - RWMB)3:18.78
4. Samera Fares (Independent - RWMB)4:13.70
5. Lori Kofman (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWMB)5:45.84
6. Laurie Vanderhaeghe (Reynold / Trek - RWMB)6:18.13
7. Valerie Sparrow (St. Catharines Cycling Club - RWMB)7:23.00
8. Mary Clare Haley (Hamilton Cycling Club - RWMB)7:57.87
9. Marva Taylor (Brampton Cycling Club - RWMB)17:54.91
DNS. Ainslie Proctor (Independent - RWMB)
DNS. Corinne Roos (London Centennial Wheelers - RWMB)
Master C Men - 40 km
1. Dave Viney (Team Hardwood Cycling & Ski Club - RMMC)0:52:56
2. Charlie Squires (Westhaven Homes Cycling Team - RMMC)at 0:13.19
3. Will Vandenberg (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMC)1:22.36
4. James Hutcheson (Ontario Masters Cycling Association - RMMC)1:44.18
5. Rick Sudac (Ride With Rendall - RMMC)1:44.30
6. Peter Kofman (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMC)2:53.21
7. Rob Cheskey (Hamilton Cycling Club - RMMC)3:09.37
8. Pierre C. Lacoste (Cibc Wood-Gundy - RMMC)3:11.00
9. Aiken Scherberger (Sport Swap Racing - RMMC)3:17.99
10. Robert Tozzi (Newmarkeagles - RMMC)4:02.77
11. Gary Cluett (Zm Cycling Club - RMMC)5:51.60
12. Joel Cash (Brampton Cycling Club - RMMC)6:48.71
13. Michael Renneboog (Silver Spokes Cycling Club - RMMC)6:49.81
14. Ben Baldassarro (London Centennial Wheelers - RMMC)6:56.25
15. Douglas Taylor (Brampton Cycling Club - RMMC)6:59.49
16. Michel Barbeau (Sudbury Cycling Club - RMMC)7:00.12
17. Ron Baines (Waterloo Cycling Club / The Flying Dogs - RMMC)7:11.52
18. Rodney Goddard (Caboto Velo Club - RMMC)7:57.56
19. Don Krueger (Ontario Masters Cycling Association (Omca) - RMMC)10:40.04
20. David Silcox (D'ornellas - RMMC)11:25.84
21. Jim Wadleigh (Waterloo Cycling Club / The Flying Dogs - RMMC)11:30.01
22. Michael Stephenson (Independent - RMMC)11:37.54
23. Bruce Simpson (Independent - RMMC)11:44.37
24. Jeff Kielley (Brampton Cycling Club - RMMC)15:15.79
25. Jean Michaud (Lap Dogs Cycling - RMMC)17:09.50
26. Brian Kelly (London Cycling Culb - RMMC)17:54.40
Master A Women - 40 km
1. Leigh Bianco (Cyclissimo Cycling Club - RWMA)1:03:58
2. Andrea Bowker (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RWMA)at 0:40.46
3. Tabitha Ferguson (Waterloo Cycling Club / The Flying Dogs - RWMA)1:14.29
4. Liz Hopkins (Team R.A,C.E. - RWMA)4:47.77
DNS. Rhonda Hall-Couch (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWMA)
Master B Men - 40 km
1. David Jack (St. Catharines Cycling Club - RMMB)0:51:15
2. Geoff Banner (Jet Fuel Coffee - RMMB)at 0:08.47
3. Bert Candela (Jet Fuel Coffee - RMMB)1:00.00
4. Ilija Petrovski (Wheels Of Bloor Ct - RMMB)1:45.20
5. Francois Faust (Jet Fuel Coffee - RMMB)2:09.61
6. Paolo Dilecce (Wheels Of Bloor Ct - RMMB)2:17.61
7. Iain Allen (Newmarket Eagles - RMMB)2:41.26
8. Glenn Kirby (Independent - RMMB)2:45.98
9. Garnett Abbey (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMMB)2:56.22
10. David Pierce (Bikesports Racing Team - RMMB)2:59.16
11. Gregory T. Cushing (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMMB)3:11.61
12. Gerald Bick (Brampton Cycling Club - RMMB)3:33.64
13. Richard Clift (St. Catharines Cycling Club - RMMB)3:35.44
14. Graham Mcgee (London Centennial Wheelers - RMMB)3:59.27
15. Robert Droughan (Wheels Of Bloor Ct - RMMB)4:03.70
16. Jim Davis (Jet Fuel Coffee - RMMB)4:10.42
17. Andrew Stewart (Independent - RMMB)4:17.43
18. Andy Dickison (Independent - RMMB)4:19.53
19. Tim Best (Independent - RMMB)4:57.44
20. Ron Vogl (Wheels Of Bloor Ct - RMMB)5:13.74
21. Adrian Jackson (Independent - RMMB)5:47.48
22. Scott Thomson (Arrow Racing - RMMB)5:53.88
23. Bob West (St. Catharines Cycling Club - RMMB)5:56.30
24. George Ranalli (St Catharines Cc - RMMB)6:03.73
25. Brian Zolper (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMMB)6:13.44
26. Terry Rice (Team H&R Block - RMMB)7:24.96
27. Matt Drenters (Brampton Cycling Club - RMMB)7:48.04
28. John David (Independent - RMMB)8:03.05
29. David Montgomery (Peterborough Cycling Club - RMMB)8:31.78
30. Gordon Zacharchuk (St Catharines Cycling Club - RMMB)8:37.54
31. Paul Devries (Team R.A.C.E - RMMB)8:50.38
32. Ralph Kern (Newmarket Eagles - RMMB)9:29.98
33. Mitch Bauer (Neworld Cycle - RMMB)10:03.04
34. Mike Vantil (Pierik's / Elite Health - RMMB)10:16.18
35. David Snaith (Independent - RMMB)14:25.26
36. Dave Berman (F.C.V.A./Reynolds Cycle - RMMB)26:15.40
DNS. Robert Rupay (Peterborough Cycling Club - RMMB)
DNS. Stephen Crawford (Independent - RMMB)
DNS. Ivan Skorotko (Independent - RMMB)
DNS. Hank Roest (Independent - RMMB)
DNS. Bryan Wolff (Elite Racing Association - RMMB)
DNS. Malcolm Eade (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMMB)
DNS. Leonard Stolk (St. Catharines Cycling Club - RMMB)
Junior Men - 40 km
1. Charlie Bryer (Neworld Cycle - RMJ)0:55:07
2. Vince De Jong (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMJ)at 0:51.96
3. Keir Plaice (Ottawa Bicycle Club - RMJ)0:53.22
4. Jon Kinsie (Arrow Racing - RMJ)0:59.50
5. Timothy Crosby (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMJ)1:11.36
6. Andrew Hunt (St. Catharines Cycling Club - RMJ)1:14.06
7. Jan Zak (Wallace Precision Cycles - RMJ)2:43.72
8. Kris Rossignoli (Independent - RMJ)3:18.13
9. Joseph Veloce (St. Catharines Cycling Club - RMJ)4:17.80
10. Haydn Boucher (3 Rox Racing - RMJ)4:24.20
11. Evan Mundy (Cyclissimo Cycling Club - RMJ)4:28.28
12. Jamie Riggs (Ottawa Bicycle Club - RMJ)4:33.38
13. Matthias Purdon (Arrow Racing - RMJ)5:18.59
14. Ryan Crawford (Forest City Velodrome Assoc - RMJ)5:18.65
15. Kyle Fry (Team Hardwood Cycling & Ski Club - RMJ)11:36.46
16. Max Csikos (St. Catharines Cycling Club - RMJ)12:03.71
DNS. Stephen Meyer (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMJ)
Master A Men - 40 kmm/h
1. Stirling McArthur (Cycle 4 Ms - RMMA)0:54:21
2. Lorne Anderson (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMA)at 0:07.65
3. Brian Lee (St. Catharines Cycling Club - RMMA)0:09.13
4. Cary Moretti (Project Freeride - RMMA)0:16.44
5. Duncan Salisbury (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMA)0:34.74
6. Mark Davies (Project Freeride - RMMA)0:43.65
7. Michael West (Aztech / Cyclepath - RMMA)1:00.55
8. Joe Chappell (Arrow Racing - RMMA)1:11.46
9. Matthew Berridge (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMA)1:26.23
10. Ryan Hodgkinson (Bikesports Racing Team - RMMA)1:26.35
11. Chris Kiziak (Bikesports Racing Team - RMMA)1:34.69
12. Derek D`Angelo (Sudbury Cycling Club - RMMA)2:09.52
13. Stephen Eastwood (Wheels Of Bloor Ct - RMMA)2:13.39
14. Chris Helwig (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMA)2:23.05
15. Richard Poulin (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA)2:25.27
16. Ryan Trant (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA)3:01.71
17. Glenn Cameron (Bikesports Racing Team - RMMA)3:04.59
18. Philip Palmer (Independent - RMMA)3:36.06
19. Robert Anderson (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMA)3:43.62
20. Jayson Baillie (Independent - RMMA)4:42.08
21. Michael Forsdike (Westhaven Homes Cycling Team - RMMA)4:45.72
22. Ray Vander Veen (Independent - RMMA)5:32.47
23. Edgars Apse (Epic Cycling - RMMA)5:46.20
24. Rob Faulkner (Independent - RMMA)7:09.42
25. Julian Howitt (Open Access/ Grg Road Racing - RMMA)7:23.12
26. David Ellis (Team R.A.C.E - RMMA)7:40.68
27. Mike Bewley (Brampton Cycling Club - RMMA)8:05.93
28. Yannick Archambault (Independent - RMMA)8:07.62
29. Norman Young (St. Catharines Cycling Club - RMMA)8:43.70
30. Richard Maclean (Independent - RMMA)9:26.42
31. Peter Farr (Independent - RMMA)10:20.68
DNS. David Labancz (Independent - RMMA)
Elite Women - 40 km
1. Merrill Collins (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWE.1)0:55:38
2. Sue Schlatter (Fresh Air Experience Racing Team - RWE.3)at 1:10.49
3. Heather Davidson-Meyn (Wheels Of Bloor Ct - RWE.2)2:57.06
4. Krystal Jeffs (Wheels Of Bloor Ct - RWE.3)3:20.98
5. Sue Trimble-Haviland (Khs Bicycles Canada - RWE.2)4:31.87
6. Naomi Cermak (Hamilton Cycling Club - RWE.3)6:02.08
7. Lucinda Wallace (Mississauga Bicycle Racing Club - RWE.3)7:17.88
8. Carmen Diges (Independent - RWE.3)8:44.99
9. Bryony Simpson (Independent - RWE.3)16:12.66
DNS. Ireen Wieditz (Jet Fuel Coffee - RWE.3)
Under 23 Men - 40 km
1. Ryan Morris (Independent - RMU23.3)0:50:48
2. Erich Baumhard (Aquila Racing / Racer Sportif - RMU23.2)at 2:16.82
3. Thomas Foster (Team R.A.C.E - RMU23.2)2:48.12
4. Colin Howard (Cyclissimo Cycling Club - RMU23.2)3:45.52
5. Derrek Ivey (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMU23.2)3:47.02
6. Shawn Clarke (The Cyclery - RMU23.2)5:05.65
7. Jonathan Prosser (Neworld Cycle - RMU23.2)5:22.72
8. Alexander Fulton (Ottawa Bicycle Club - RMU23.3)5:47.46
9. Justin Steeds (Waterloo Cycling Club / The Flying Dogs - RMU23.2)6:18.02
10. Sebastian Porten (Aquila Racing / Racer Sportif - RMU23.2)6:30.53
11. Jordan Shepherd (Neworld Cycle - RMU23.3)6:39.30
12. Josiah Roher (D'ornellas / Delta Graphics Rt - RMU23.3)7:16.01
DNF. Bryson Bowers (Sepp's Cycling Team - RMU23.3)
Elite Men - 40 km
1. Darko Ficko (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)0:49:44
2. Michael Moore (Team R.A.C.E - RME.1)at 0:59.74
3. Ian Young (St. Catharines Cc - RME.3)1:58.43
4. Thorben Wieditz (Ital Pasta Transport Belmire - RME.1)3:04.89
5. Isaac Smith (St. Catharines Cycling Club - RME.2)3:16.04
6. Heath Cockburn (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)3:16.78
7. Ed Makarchuk (Khs Bicycles Canada - RME.2)3:32.19
8. Tim Reid (Ti Racing - RME.3)5:29.78
9. Noel Savage (Peterborough Cycling Club - RME.3)5:40.30
10. James Macdonald (Cyclissimo Cycling Club - RME.2)5:55.14
11. Mark Stables (Independent - RME.3)6:05.74
12. Matt Kings (Hamilton Cycling Club - RME.2)6:13.73
13. Tristan Jenkin (Reynold Cycle / Www.Thecomfortseat.Com - RME.3)6:41.07
14. Attila Hajdu (Mississauga Bicycle Racing Club - RME.2)7:03.41
15. Gregg Germer (Elite Health - RME.3)7:38.88
16. Andrew Watson (Gearsracing.Com - RME.2)7:55.32
17. Peter Mcilquham (Sepp's Cycling Team - RME.3)8:02.76
18. Kent Keeler (St. Catharines Cycling Club - RME.3)9:06.99
19. Jacob Bosancich (Independent - RME.3)9:16.08
20. Badih Schoueri (Independent - RME.3)9:28.29
21. Brett Meinzinger (St.Catharines Cycle Club - RME.3)13:34.49
DNF. Matt Venhuizen (Independent - RME.3)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login