Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

November 13/06 8:57 am - Burnaby Velodrome Meet


Posted by Editor on 11/13/06
 

Burnaby Velodrome
Courtsey Alex Pope

November 10-11, 2006

Friday Night Madison
1. Christian Meier/Svein Tuft19 points
2. Adrian Hegyvary/Danial Harm-4 laps, 12 points
3. Murray Solem/Scott Laliberte-5 laps, 16 points
4. Matt Chater/Andy George-6 laps, 8 points
Flying 200m - Group A
1. Matt Barlee11.34
2. Matt Chater11.62
3. Dean Tracey11.74
4. Keith Bruneau11.87
5. Brett Walker11.95
6. Adrian Hegyvary12.36
7. Glenn Barr12.42
8. Andrew George12.7
9. Jeff Ain12.76
10. David Godfrey12.87
11. Danial Harm12.95
12. Brian Nelson13.08
Sprint - Group A
1. Matt Barlee
2. Matt Chater
3. Keith Bruneau
4. Dean Tracey
5. Brian Nelson
6. Glenn Barr
7. Adrian Hegyvary
8. Brett Walker
Miss and Out - Group A
1. Christian Meier
2. Svein Tuft
3. Murray Solem
4. Brian Nelson
5. Adrian Hegyvary
6. Dean Tracey
7. Matt Barlee
8. Jeff Ain
9. Keith Bruneau
10. Matt Chater
11. Danial Harm
12. David Godfrey
13. Brett Walker
14. Andrew George
15. Glenn Barr
16. Dave Shishkoff
Scratch Race - Group A
1. Christian Meier
2. Svein Tuft
3. Adrian Hegyvary
4. Brian Nelson
5. Andrew George
6. Murray Solem
Flying 200m - Group B
1. Christopher J Anstey12.86
2. Gerry Van Gaans13.01
3. Anselmo Rossiello13.04
4. Michael Rothengatter13.18
5. Heather VanValkenburg13.37
6. Stuart Lynne13.52
7. Julian Base13.67
8. Nick Berry13.8
9. David Kosick14.1
10. Doug Preston14.12
Sprint - Group B
1. Michael Rothengatter
2. Julian Base
3. Anselmo Rossiello
4. Christopher J. Anstey
5. Stuart Lynne
6. Heather VanValkenburg
7. Gerry Van Gaans
8. Nick Berry
Miss and Out - Group B
1. Michael Rothengatter
2. Julian Base
3. Anselmo Rossiello
4. Stuart Lynne
5. Gerry Van Gaans
6. Nick Berry
7. Doug Preston
8. Heather Vanalkenburg
9. Christopher J. Anstey
10. David Kosick
Scratch Race - Group B
1. Gerry Van Gaans
2. Julian Base
3. Nick Berry
4. Stuart Lynne
5. Jeremy Storie
6. Anselmo Rossiello
7. David Kosick
8. Brian Wong
Flying 200m - Group C
1. Jason Burch13.09
2. Ron Gordon14.40
3. Mike Laxdal14.43
4. Rob McMurtry14.89
5. Rachel Canning15.54
6. Colin Reddin16.13
Sprint - Group C
1. Jason Burch
2. Mike Laxdal
3. Ron Gordon
4. Rob McMurtry
5. Rachel Canning
6. Colin Reddin
Miss and Out - Group C
1. Jason Burch
2. Rob McMurtry
3. Mike Laxdal
4. Ron Gordon
5. Colin Reddin
6. Rachel Canning
Scratch Race - Group C
1. Jason Burch
2. Ron Gordon
3. Colin Reddin
4. Mike Laxdal
5. Rachel Canning
6. Rob McMurtry





November 12, 2006

Snowball - Group A
1. Matt Chater460 points
2. Adrian Hegyvary92
3. Danial Harm50
4. Brian Nelson47
5. Andrew George39
6. Murray Solem16
7. David Godfrey7
8. Brett Walker6
Keirin - Group A
1. Matt Barlee
2. Matt Chater
3. Murray Solem
4. Dean Tracey
5. Keith Bruneau
6. Adrian Hegyvary
Elimination to Scratch - Group A
1. Matt Barlee
2. Murray Solem
3. Danial Harm
4. Brian Nelson
5. Dean Tracey
6. Matt Chater
7. David Godfrey
8. Adrian Hegyvary
9. Brett Walker
10. Andrew George
11. Keith Bruneau
12. Dave Shishkoff
Points - Group A
1. Brian Nelson39 points
2. Danial Harm25
3. Adrian Hegyvary18
4. Murray Solem13
5. Jeff Ain6
6. Dave Shishkoff1
6. Brett Walker1
8. Andrew George-15
9. David Godfrey-40
Snowball - Group B
1. Gerry Van Gaans236 points
2. Julian Base100
3. Stuart Lynne68
4. Michael Rothengatter25
5. Anselmo Rossiello15
6. David Kosick13
7. Doug Preston8
Keirin - Group B
1. Julian Base
2. Stuart Lynne
3. Michael Rothengatter
4. Anselmo Rossiello
5. Gerry Van Gaans
Elimination to Scratch - Group B
1. Stuart Lynne
2. Gerry Van Gaans
3. Julian Base
4. Michael Rothengatter
5. David Kosick
6. Anselmo Rossiello
7. Doug Preston
8. Heather VanValkenburg
Points - Group B
1. Gerry Van Gaans26 points
2. Michael Rothengatter16
3. Julian Base12
4. Stuart Lynne10
5. Anselmo Rossiello2
6. David Kosick0
Snowball - Group C
1. Jason Burch106 points
2. Darrel Manning87
3. Mike Laxdal11
4. Rob McMurtry5
5. Ron Gordon1
Elimination to Scratch - Group C
1. Jason Burch
2. Oliver Roussynewton
3. Mike Laxdal
4. Ron Gordon
5. Colin Reddin
6. Rob McMurtry
7. Rachel Canning
8. Darrel Manning
Points - Group C
1. Jason Burch10 points
2. Mike Laxdal8
3. Ron Gordon6
4. Rob McMurtry2
5. Darrel Manning1
Team Sprint - Combined Categories
1. Chater/Barlee/Bruneau40.76
2. Tracey/VanValkenburg/Solem45.65
3. Hegevary/Nelson/Walker46.33
4. Rossiello/Base/Rothengatter47.43
5. Canning/Shishkoff/George49.03
6. Preston/Kosick/Lynne49.65
7. McMurtry/Gordon/Kosick50.8
Group A Omnium
1. Brian Nelson34 points
2. Matt Barlee32
3. Murray Solem31
4. Adrian Hegyvary30
5. Matt Chater29
6. Christian Meier20
7. Danial Harm20
8. Dean Tracey17
9. Svein Tuft16
10. Keith Bruneau10
11. Andrew George9
12. Jeff Ain5
13. Brett Walker5
14. David Godfrey4
15. Dave Shishkoff3
16. Glenn Barr3
Group B Omnium
1. Julian Base54 points
2. Gerry Van Gaans48
3. Michael Rothengatter44
4. Stuart Lynne43
5. Anselmo Rossiello31
6. David Kosick12
7. Nick Berry10
8. Doug Preston6
9. Christopher J. Anstey5
10. Heather VanValkenburg5
11. Jeremy Storie4
12. Brian Wong1
Group C Omnium
1. Jason Burch60 points
2. Mike Laxdal39
3. Ron Gordon34
4. Rob McMurtry29
5. Colin Reddin17
6. Rachel Canning13
7. Darrel Manning13
8. Oliver Roussynewton8


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login