Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 30/07 11:36 am - Mount Hood Classic: Stage 2


Posted by Editoress on 05/30/07
 

Mount Hood Cycling Classic Oregon USA

Stage 2: Embarq Columbia Hills Road Race

Pro 1-2 Men - 110.00 /176.99 km
1. Ben Jacques-Maynes (Priority Health/Bissell)4:38:22
2. Phil Zajicek (Navigators Insurance Cycling T)
3. Jeff Louder (Health Net presented by Maxxis)
4. Chris Baldwin (Toyota-United Pro Cycling)
5. Ryder Hesjedal (Health Net presented by Maxxis)
6. Christopher Jones (Nerac Pro Cycling)
7. Thorben Wieditz (Ital Pasta - Transport Belmire)
8. Mark Santurbane (Team Bobs-Bicycles.com)
9. Philippe Abbott (Ital Pasta - Transport Belmire)
10. Ulrich DeYoung (Hagens Berman, LLP)
11. Sam Johnson (Hagens Berman, LLP)
12. Chris Swan (Lombardi Sports)
13. Michael Olheiser (Memphis Motor Works)
14. Darren Lill (Navigators Insurance Cycling T)
15. Cameron Wurf (Priority Health/Bissell)
16. Stephen Dey (DBC Elite)
17. Ian McKissick (BMC Racing)
18. Bobby Lea (Toyota-United Pro Cycling)
19. Bernard VanUlden (Navigators Insurance Cycling T)
20. Matt Weyen (Team Bobs-Bicycles.com)
21. Nathan O' Neill (Health Net presented by Maxxis)
22. Michael Hutchinson (Team Spine)
23. Chris Lieto (California Giant/Specialized)
24. Justin England (Toyota-United Pro Cycling)
25. Christian Kearney (BPG/ Montano Velo)
26. James Mattis (California Giant/Specialized)
27. Josh Dillon (Fiordifrutta Elite Cycling Team)
28. Matthew Johnson (Team 5 Star Fish)
29. John Eisinger (Rocky Mountain Chocolate Fact)
30. Andy Schultz (Rocky Mountain Chocolate Fact)
31. Aaron Tuckerman (Team Rubicon)
32. Michael Wolf (Navigators Insurance Cycling T)
33. Trevor Connor (La-Z-Boy Cycling)
34. Heath Blackgrove (Toyota-United Pro Cycling)
35. Doug Ollerenshaw (Health Net presented by Maxxis)
36. Glen Chadwick (Navigators Insurance Cycling T)
37. Patrick McGlynn (Team Einstein's)
38. Justin Mayfield (Team Bobs-Bicycles.com)
39. Lang Reynolds (Axley USA.com)
40. John Hunt (California Giant/Specialized)
41. Todd Nordblom (Fiordifrutta Elite Cycling Team)
42. Rolando Gonzalez (Priority Health/Bissell)
43. Kyle Barbary (Team Spine)
44. Garett Peltonen (Priority Health/Bissell)
45. Burke Swindlehurst (Toyota-United Pro Cycling)
46. Morgan Schmitt (Priority Health/Bissell)
47. Erik Tonkin (Kona)
48. Ben Kneller (Rocky Mountain Chocolate Fact)
49. Barry Wicks (Kona)
50. Ryan Trebon (Kodak Gallery Sierra Nevada)
51. Logan Hunn (Team Rubicon)
52. Stefano Barberi (Toyota-United Pro Cycling)
53. Joey Thompson (Rocky Mountain Chocolate Fact)
54. Aren Timmel (Team Chico)
55. Chris Daifuku (First Rate Mortgage)
56. Jesse Moore (California Giant/Specialized)
57. Omer Kem (Priority Health/Bissell)
58. Hayden Brooks (Fiordifrutta Elite Cycling Team)all s.t.
59. Chris Rozdilsky (Fiordifrutta Elite Cycling Team)0:12
60. Max Jenkins (California Giant/Specialized)2:35
61. Owen Gue (Hagens Berman, LLP)
62. Jakob MacArthur (Hagens Berman, LLP)
63. Mitchell Trux (DBC Elite)
64. Osvaldo Olmos (California Giant/Specialized)
65. Andrew Kulmatiski (Logan Race Club)
66. Carl Decker (Giant Bicycles)
67. Grant Berry (Rocky Mountain Chocolate Fact)
68. Taylor Kneuven (Team Rio Grande)all s.t.
69. Quinn Keogh (Paul's Bicycle Way of Life)2:43
70. Johnny Rondash (NOW MS-Society)3:44
71. Daniel Vinson (Team 5 Star Fish)
72. Eric Barlevav (NOW MS-Society)
73. David Rodriguez (Navigators Insurance Cycling T)
74. Chris Stuart (Team Bobs-Bicycles.com)
75. Nate Page (Contender Bicycles)
76. Michael Gallagher (Team Bobs-Bicycles.com)
77. David Richter (Ital Pasta - Transport Belmire)
78. Jamey Driscoll (Fiordifrutta Elite Cycling Team)
79. Galen Erickson (Recycled Cycles)
80. Trevor Mays (Axley USA.com)
81. Dan Workman (Team Rio Grande)
82. Robert Campbell (Team Bobs-Bicycles.com)
83. Brad Payne (Team Rubicon)
84. Patrick Dunaway (California Giant/Specialized)
85. Jason Thompson (Escape Velocity)all s.t.
86. Matthew Willinger (BPG/ Montano Velo)4:13
87. Brad Cole (Team Rio Grande)
88. Stephen Ferris (ERTC/Red bike)
89. Bruce Copeland (Juventus/River Valley Cycle/Kon)
90. Adrian Hegyvery (Hagens Berman, LLP)
91. Luke Pennington (Desalvo Custom Cycles)
92. Eric Rumps (Team Bobs-Bicycles.com)
93. Matt Cooke (Navigators Insurance Cycling T)
94. Justin Rose (Team Bobs-Bicycles.com)
95. Steven (Sandy) Perrins (Sienna Development - Goble K)
96. Collin Becker (Team Rio Grande)all s.t.
97. Brian Buchholz (BPG/ Montano Velo)6:52
98. Bill Reuss (Owens Healthcare)6:52
99. Evan Lawrence (BPG/ Montano Velo)
100. Shawn Ongers (Axley USA.com)
101. Sean McBride (BPG/ Montano Velo)
102. Brock Curry (NOW MS-Society)
103. Andrew Fischer (Hagens Berman, LLP)
104. Adrien Niyonshuti (Team Rwanda)
105. Jimmy Lingwood (Recycled Cycles)
106. Alex Rock (Contender Bicycles)
107. Ben Rhodes (Recycled Cycles)
108. Kenny Williams (First Rate Mortgage)all s.t.
109. Nathan Byukusenge (Team Rwanda)7:00
110. Cory Burns (Fiordifrutta Elite Cycling Team)7:58
111. Erik Slack (BYRDS)9:10
112. Uthman Ray IV (BPG/ Montano Velo)9:14
113. Adam Curry (Hagens Berman, LLP)9:57
114. Ian Burnett (Health FX)9:57
115. Allen Krughoff (Team Rio Grande)11:59
116. Brad Bingham (Team Rio Grande)
117. Jason Williams (Team Zoka)
118. Nick Weighall (Hagens Berman, LLP)all s.t.
119. Roman Kilun (Health Net presented by Maxxis)12:44
120. Ryan Morris (Team Rio Grande)s.t.
121. Zach Winter (Capitol Subaru Cycling)13:31
122. Ryan Barthel (Rocky Mountain Chocolate)
123. Eric Schuman (Bryne Invent)
124. Matt Crane (Health Net presented by Maxxis)all s.t.
125. Dan Harm (Team Rubicon)15:47
126. Matt Brandt (Team Rubicon)s.t.
127. Kirk Carlsen (Team Rubicon)17:37
128. Jesse/Andy Mendonca (BPG/ Montano Velo)s.t.
129. Devon Vigus (California Giant/Specialized)18:34
130. Shaun Adamson (Juventus/River Valley Cycle/)20:18
131. Patrick Zahn (Recycled Cycles)22:36
132. Tyler Stetson (First Rate Mortgage)25:55
133. Will Riffelmacher (Fiordifrutta Elite Cycling Team)33:15
134. Jarred Gilker (Mercy Cycling)s.t.
135. Daniel Stevens (NOW MS-Society)40:11
136. Jesuss Ilundan 50:25
DNF. Brent Miller (Kenda/ Titus/ X-Fusion MTB)
DNF. Richard Speer (Team Rubicon)
DNF. Abraham Ruhumuriza (Team Rwanda)
DNF. Nyandwi Uwase (Team Rwanda)
DNF. Joseph Wiley (Axley USA.com)
DNF. Mitch Moreman (Health FX)
DNF. Evan Hepner (Contender Bicycles)
DNF. Nicolas Andrichuk (H&R Block)
DNF. John Lackey (Team Zoka)
DNF. Eric Smith (Cyclemaster Calgary)
Women - 84 miles/135.16km
1. Katie Mactier (ValueAct Capital Cycling Team)4:07:02
2. Flavia Oliveira (Team TIBCO)
3. Amy McGuire (Wachovia/IBC)
4. Laura Brown (Team Integrale)
5. Emily Van Meter (Wachovia/IBC)
6. Julie Beveridge (Bicisport)
7. Lea Stralka (Wines of Washington)
8. Abby Lyn Cooper (PROMAN/paradigm)
9. Holly Borowski (Touchstone Climbing)
10. Yukie Nakamura (Team TIBCO)
11. Martina Patella (ValueAct Capital Cycling Team)
12. Marg Fedyna (Bicycle John's Serious Cycling)
13. Felicia Gomez (Aaron's Pro Cycling Team)
14. Dana Robertson-Halter (Wines of Washington)
15. Katharine Carroll (Aaron's Pro Cycling Team)
16. Sue Butler (River City Bicycles)
17. Alice Pennington (Desalvo Custom Cycles)
18. Chellie Terry (Fitzgerald's Bicycles)
19. Kate Ligler (PROMAN/paradigm)
20. Jill McLaughlin (Touchstone Climbing)
21. Marni Hambleton (Symmetrics)
22. Jen Joynt (Metromint Cycling)
23. Tricia Bailey (Wines of Washington)
24. Lise Grace (Wines of Washington)
25. Sharon Allpress (ValueAct Capital Cycling Team)
26. Sarah Barber (Team Bobs-Bicycles.com)
27. Allison Beall (Ti Cycles/Avanti Racing)
28. Kristin Sanders (Aaron's Pro Cycling Team)
29. Irene Beyerlein (Colavita Sutter Homes)
30. Carine Bester (Bicycle John's Serious Cycling)
31. Leah Goldstein (Symmetrics)
32. Michelle Kiesanowski (Aaron's Pro Cycling Team)
33. Beverley Harper (Webcor Builders)
34. Gabriela Gonzalez-Ferrat (Bicycle John's Serious Cycling)
35. Hannah Banks (ValueAct Capital Cycling Team)
36. Carmen McNellis (Aaron's Pro Cycling Team)
37. Hilary Billington (Nike)
38. Suz Weldon (Wines of Washington)
39. Maria Monica (Touchstone Climbing)
40. Teri Sheasby (Bend Bike N Sport)
41. Nicole S Evans (Team Liption)
42. Kristina Seley (PROMAN/paradigm)all s.t.
43. Ally Stacher (Etna Brewing Co./DeSalvo Cycl)3:16
44. Katie London (Team TIBCO)3:16
45. Jeanne Rumps (Team Bobs-Bicycles.com)3:16
46. Heather Clark (Bend Bike N Sport)3:16
47. Courtenay Brown (ValueAct Capital Cycling Team)7:42
48. Monique Hein (Lees-McRae College)7:42
49. Megan Elliott (Bicycle John's Serious Cycling)7:42
50. Carrie Eller (Ti Cycles/Avanti Racing)10:32
51. Jeanie Bihlmaier (Wines of Washington)
52. Jill Waskom (Bend Bike N Sport)both s.t.
53. Elizabeth Nettles (Ti Cycles/Avanti Racing)13:56
54. Tracie Nelson (Touchstone Climbing)34:46
55. Rebecca Gross (Velo Bella-Kona)41:39
DNS. Lisa Hunt (ValueAct Capital Cycling Team)
DNF. Brenna Lopez-Otero (Velo Bella-Kona)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login