Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC2 - Aug 12
 

Daily News


 

July 5/07 8:31 am - Canadian National Road Championships: Day 1


Posted by Editoress on 07/5/07
 

Canadian Road Nationals

Junior Men's ITT podium

The Canadian Road Nationals opened today in St. Georges, Quebec with the individual time trial event for Masters, Junior Women and Paralympic disciplines.

Junior Women (15km)
1. Danielle Kenny (AB) Team Alberta0:23:47
2. Lindsay Argue (MB) Team Manitoba at 1:37
3. Jessica Kisell (AB) Team Alberta01:38
4. Denise Ramsden ( ON) Team Ontario01:40
5. Leah Kirchmann (MB) Team Manitoba/Alter ego01:50
6. Virginie Gauthier (QC) Espoirs Laval02:01
7. Véronique Bilodeau (QC) Indépendant02:16
8. Céleste Jones-Baumgardt (ON) Mazurcoaching.com 02:19
9. Raphaelle Chrétien (QC) Équipe du Québec02:36
10. Janie Fortin (QC) Eva-Devinci02:41
11. Shanie Bergeron (QC) Équipe du Québec02:48
12. Mikaela Kofman (ON) Team Ontario 02:57
13. Karlee Gendron ( MB) AE Sport Development03:03
14. Geneviève Bourgeois (QC) Acidose Lactique03:12
15. Émilie Ainsley-Perron (QC) Équipe du Québec03:41
16. Gabrielle Duchesne (QC) Eva-Devinci04:04
17. Katherine Short (BC) Cycling BC 04:11
18. Lysanne Fratelli (QC) Élicycle Sport Expert04:18
19. Valérie Crête (QC) Équipe du Québec04:45
20. Ellen Sparling (AB) Bicisport05:14
DQ. Krista Ruby (ON) Team Ontario
Junior Men (20km)
1. Matt Potman (BC) Cycling BC0:28:15
2. Guillaume Boivin (QC) Équipe du Québecat 0:27
3. Cody Campbell (BC) Cycling BC00:34
4. Owen Harrison (BC) Team British Columbia00:35
5. Hugo Houle (QC) Équipe du Québec00:35
6. Simon Lambert-Lemay (QC) Équipe du Québec00:41
7. Andrew Lattimore (ON) Team Ontario00:44
8. Garrett McLeod (NB) AtlanticCyclingCenter.com01:01
9. Michael Hruska (ON) 01:01
10. Spencer Smitheman (AB) Team Alberta01:04
11. William Garneau (QC) Équipe du Québec01:11
12. François Chabot (QC) Garneau-Crocs-Ogilvy Renault01:16
13. Devon Novakowski (ON) Team Ontario01:22
14. Neal Gregory (AB) Team Alberta01:26
15. Pierrick Naud (QC) Club Cycliste d'Amos01:29
16. Antoine Matteau (QC) Garneau-Crocs-Ogilvy Renault01:33
17. Ludovic Fleury (QC) Garneau-Crocs-Ogilvy Renault01:41
18. Adrian Huemmer (MB) Mazurcoaching.com01:41
19. David Boily (QC) Garneau-Crocs-Ogilvy Renault01:51
20. David Maltais (QC) Eva-Devinci01:52
21. Cedric Bourgeois (QC) André cycle/idcad01:56
22. Arnaud Papillon (QC) Équipe du Québec01:59
23. Jan Zak (ON) Mazurcoaching.com02:04
24. Dustin Andrews (AB) Team Alberta02:06
25. David Larson (AB) Juventus02:13
26. Nicolas Lefrançois (QC) CIBC/Wood Gundy02:13
27. Vincent Quirion (QC) Garneau-Crocs-Ogilvy Renault02:16
28. Kevin Thorpe (BC) DEVO / Escape Velocity02:18
29. Evan Flater (BC) Aviawest- Rocky Mountain Bikes02:23
30. François-Charles Malo (QC) Équipe du Québec02:23
31. Guillaume Blais-Dufour (QC) Équipe Québec02:29
32. Michael Rothengatter (BC) DEVO / Escape Velocity02:29
33. Marc Allard (QC) Volkswagen/Trek02:32
34. Lenny Dion (QC) Eva-Devinci02:33
35. Jamie Riggs (ON) 02:39
36. Stéphane Cossette (QC) Eva-Devinci02:40
37. Thomas Devisscher (QC) CIBC/Wood Gundy02:42
38. Charles-Alexandre Cloutier (QC) André cycle/idcad02:46
39. Marc Dugas (QC) André cycle/idcad02:59
40. Jason Manning (BC) DEVO / Escape Velocity03:07
41. Evan Mundy (ON) Team Ontario03:08
42. Vincent Veilleux (QC) CIBC/Wood Gundy03:14
43. Logan Cornel (ON) Team Ontario03:21
44. Guillaume Boivini (QC) Vélo Club Longueuil03:24
45. Pier-Alexandre Marquette (QC) André cycle/idcad03:24
46. Stephen Andrichuk (AB) Cyclemeister/bow cycle03:27
47. Jason Doverspike (MB) Team Manitoba/Alter ego03:31
48. Cédric Dion-Poitras (QC) Garneau-Crocs-Ogilvy Renault03:33
49. Gabriel Leboeuf (QC) CIBC/Wood Gundy04:07
50. Kyle Harris (AB) Team Alberta04:09
51. Guillaume Dubois (QC) Amos04:09
52. Stephen Meyer (ON) Team Ontario04:13
53. Dominic Cantin (QC) Independent/rp04:14
54. Simon Gagnon-Brassard (QC) Eva-Devinci04:16
55. Louis-Philippe Leclerc (QC) CIBC/Wood Gundy04:17
56. Kyle Fry (ON) Team Ontario04:25
57. Frédérick Montplaisir (QC) Élicycle Sport Expert04:26
58. Marshall Verbrugge (MB) Woodcock Cycle /Mb Provincial Team04:29
59. Marc-Olivier Bouchard (QC) Indépendant04:35
60. Jérôme Boucher (QC) André cycle/idcad04:35
61. Ryan MacDonald (NB) AtlanticCyclingCenter.com04:38
62. James Morrison (AB) Bow Cycle04:38
63. Jonathan Daigle (NB) AtlanticCyclingCenter.com04:44
64. Marco Côté (ON) Maple Leaf Cycling04:49
65. Pier-Luc Croteau (QC) Club cycliste Dynamiks de Contrecoeur05:09
66. Yannick Bédard (QC) CIBC/Wood Gundy05:32
67. Josh Seifarth (ON) Team Ontario05:38
68. John Lucente (ON) Maple Leaf Cycling05:47
69. Sherwood Plant (AB) Team Alberta06:27
70. Blake MacKay (MB) Manitoba06:31
DNF. Jannes Wessels (SK) Moose Jaw Pavers
Master 30-39 Women (15km)
1. Paolina Allan (ON) D'Ornellas Daltas Graphics0:24:45
2. Jane McKeown (NB) Radical Edge Frederictonat 1:08
3. Vicki Thomas (ON) Ride with Rendall01:34
4. Leigh Bianco (ON) La Bicicletta/J. Lindeberg02:09
5. Paule Roy (QC) Espoirs Laval02:37
6. Kaarin Tae (NS) Bicycles Plus Cycling Club 02:39
Master Women - 40+ (15km)
1. Carolyn Soules (AB) Team Alberta0:26:03
2. Danielle Plante (QC) Marinoni-Cadenceat 1:12
3. Joanne Breau (AB) Tean Alberta01:27
4. Lori Kofman (ON) Coach chris.ca01:27
5. Susan Fenzl (NB) Team OSB02:33
Master A 30-39 Men (20km)
1. Chris McNeil (AB) Team H&R Block0:28:41
2. Ed Makarchuk (ON) Sound Solutionsat 0:05
3. Michel Brazeau (QC) VCom00:16
4. Brian McKeown (NB) Radical Edge Fredericton00:40
5. Pierre Boilard (QC) Ryno Performance00:42
6. Ghyslain Larose (QC) Cinélume - Cycles Performance00:56
7. David Albert (QC) Équipe cycliste PowerWatts01:00
8. Stéphane Marcoux (QC) En coeur01:01
9. Carle Dessureault (QC) 01:05
10. Geoff MacDonald (AB) E.R.T.C. / Redbike01:06
11. Michael West (ON) Aztech/Cyclepath01:43
12. Dominique Faure (QC) Cycles Lambert01:44
13. Joël Samson (QC) Équipe Brunet02:08
14. Philippe Arsenault (QC) Marinoni-Cadence02:39
15. David Munden (ON) Ride With Rendall02:56
16. Marc Lapointe (QC) Ride with Rendall03:15
17. Stéphane Joncas (QC) Brunet03:42
18. Patrick Allaire (QC) Rocky Mountain/Pro-cycle03:53
19. Brent Atkins (QC) West of Quebec Wheelers04:22
Master B 40-49 Men (20km)
1. Bill Ralph. 0:28:52
2. Marc Dufour (QC) Maillot Bleuat 0:36
3. Sylvan Adams (QC) Calyon / Martin Swiss00:37
4. Michel Cyr (QC) Les Rouleurs de L'Outaouais00:38
5. Peter Toth (AB) Juventus00:43
6. Francois Faust (ON) Team Race.com00:59
7. Garnett Abbey (ON) D'Ornellas01:20
8. Petrovski Llija (QC) Wheels of Bloor01:24
9. David Jack (ON) La Bicicletta/J. Lindeberg01:32
10. Kevin Rokosh (AB) ERTC Redbike01:45
11. Michaël Landry (ON) Euro-Sports.ca02:06
12. Paul Goobie (NB) Mike's Bike Shop02:20
13. Tim Best (ON) 02:32
14. Ron Amos (ON) Ride with Rendall02:44
15. André Lamarche (QC) Club Cycliste Drummond03:01
16. Chris Chambers (ON) Team Race.com03:02
17. Terence Dahms (AB) Pedalhead Road Works03:28
18. Andrew Arsenault (NB) Radical Edge Fredericton03:31
19. Pierre Perron (QC) En coeur03:36
20. David C. Watson (AB) Velocity Cycling Club03:41
21. Dave Rudnicki. Indépendant03:56
22. Normand Renaud (QC) CIBC/Wood Gundy03:58
Master C 50-59 Men (20km)
1. Dave Viney (ON) Indépendant0:29:04
2. Charlie Squires (ON) London Honda Westhaven Homesat 0:10
3. Robert Anderson (ON) AMD Discovery Channel Masters00:34
4. James Laird (ON) Moroni's00:41
5. Robert Desforges (QC) Indépendant00:49
6. Will Van Den Berg (ON) Chris01:08
7. Denys Mantha (QC) VCom01:16
8. Pierre C. Lacoste (QC) VCom01:39
9. David Pierce (ON) BikeSports Racing Team01:51
10. Greg Christie (QC) Ride with Rendal02:01
11. Gary Edwards (MB) Fast Old Guys02:31
12. Peter Kofman (ON) Coach chris.ca02:33
13. Ray Balcom (ON) Ride with Rendall03:02
14. Mike Renneboog (ON) Silver Spokes03:06
15. Daniel Dubé (QC) Club cycliste Dynamiks de Contrecoeur03:07
16. Tommy Mak (AB) Eurotech Cycle03:23
17. François Beauchemin (QC) Calyon / Martin Swiss04:16
18. Yves Raymond (QC) 04:24
19. Paul-Aimé Lacroix (QC) Ste-Foy Québec Métro04:32
20. Claude Breau (AB) Bicisport04:43
21. Yves Carbonneau (QC) Vélomax (TR)05:51
Master D 60+ Men (15km)
1. John Sullivan (BC) Vancouver Velo Vets0:25:09
2. Lev Krivitsky (AB) Terrascape Racingat 0:31
3. Gaétan Boulanger (QC) Mazurcoaching.com00:44
4. Camile Desroches (QC) Indépendant00:46
5. Herbert Nebbs (QC) Vcom01:04
6. Peter T. Morris (ON) Mazurcoaching.com01:08
7. Denis Côté (QC) 01:23
8. Gary Romkey (ON) Ride with Rendall02:31
DNS. Michael McCann (YK) VeloNorth Cycling Club


Tandem Women 20 km
1. Carly Grigg / Barbara Bialokoz (pilot) (BC) 35:47.28

Tandem Men 20 km
1. Daniel Chalifour / Alexandre Cloutier (pilot) (QC) 26:59
2. Stéphane Côté / Pierre-Olivier Boily (pilot) (QC) 28:13
3. Brian Cowie / Devon Smibert (pilot) (BC) 28:34
4 Gene Della Siega (BC) 28:51

HCB Men 8.1 km
1. Rico Morneau (QC) 18:03.39
2. Mark Beggs (QC) 18:26.91
3. Robert Labbé (QC) 28:12.79
4. Sebastien Fortier (QC) 45:14

LC 1-4 Men 20 km
1. Éric Bourgault (QC) 31:48.48
2. Mark Breton (QC) 31:57.55

LC 1-4 Women 20 km
1. Lisa Stowe (AB) 37:43.01

CP 1-2 Men 8.1 km
1. Stéphane Chaput (QC) 34:25.84

CP 3-4 Men 20 km
1. Jean Quévillon (QC) 32:26.11
2. Sébastien Bouchard (QC) 33:39.93
3. Braiden McDougall (AB) 34:39.76
4. Jeff Dickson (ON) 38:21.0


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login