Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

July 30/07 8:36 am - BMX World Championships: Day 4 results


Posted by Editoress on 07/30/07
 

BMX World Championships Juan de Fuca Recreation Centre, Victoria BC

World Challenge Cruiser

Junior Women
1. Magalie Pottier (FRA)
2. Romana Labounkova (CZE)
3. Joyce Seesing (NED)
4. Manon Valentino (FRA)
5. Maria Eugenia Ruarte (ARG)
6. Caroline Buchanan (AUS)
7. Kaila Sweeney (CAN)
8. Madison Pitts (USA)

Junior Men
1. Fausto Endara (ECU)
2. Yvan Lapraz (SUI)
3. George Sowers (USA)
4. Logan Collins (USA)
5. Stepan Tumpach (CZE)
6. Kory Cook (USA)
7. James Brown (CAN)
8. Vincent Pelluard (FRA)

Elite Women
1. Sarah Walker (NZL)
2. Aneta Hladikova (CZE)
3. Amélie Despeaux (FRA)
4. Cyrielle Convert (FRA)
5. Samantha Cools (CAN)
6.. Maria Belen Dutto (ARG)
7 Elodie Ajinca (FRA)
8. Aurélia Don (FRA)

Elite Men
1. Jonathan Suarez (VEN)
2. Danny Caluag (USA)
3. Kelvin Batey (GBR)
4. Arturs Matisons (LAT)
5. Raymon Van Der Biezen (NED)
6. Sergio Ignacio Salazar Lopez (COL)
7. Moana Moo Caille (FRA)
8. Rob Van Den Wildenberg (NED)

Age Group Class

13 & 14 Girl Cruiser
1. Melinda Mcleod (AUS)
2. Lacey Oliver (AUS)
3. Shelby Stacy (USA)
4. Enora Le Roux (FRA)
5. Victoria Hopperdietzel (USA)
6. Amanda Little (CAN)
7. Brooke Crain (USA)
8. Samara Rivera (PUR)

15 & 16 Girl Cruiser
1. Alise Post (USA)
2. Mariana Pajon (COL)
3. Maartje Hereijgers (NED)
4. Stefany Hernandez (VEN)
5. Cindy Nicolet (SUI)
6. Merle Van Benthem ((NED)
7. Teagan O'keefe (RSA)
8. Dominique Daniels (USA)

17-24 Women Cruiser
1. Ashley Grubb (USA)
2. Genelle Willers (NZL)
3. Kari Stenseth (USA)
4. Ashley Topham (USA)
5. Michele Peters (USA)
6. Melinda Teel (USA)
7. Sarah Bloom (CAN)
8. Diana Klaver (NED)

25-29 Women Cruiser
1. Angelique Van Gemert (NED)
2. Bethany Plummer (USA)
3. Marlies Knill (SUI)

30-34 Women Cruiser
1. Mascha Van Spellen (NED)
2. Laura Pringle (USA)
3. Amy Herrmann (USA)
4. Victoria Chin Loy (USA)
5. Carrie Strange (USA)
6. Shireen MccCrmick (CAN)

35-39 Women Cruiser
1. Deanna Jamieson (USA)
2. Susan Levan (USA)
3. Wendy Vandenhoven (CAN)
4. Laura Knowles (CAN)

5. Abi Hill (GBR)
6. Kathy Vandenhoven (CAN)
7. Shannon Carter (USA)

40-44 Women Cruiser
1. Manuela Wenzel (GER)
2. Lauren Hines (USA)
3. Jo-Anne Oucharek (CAN)
4. Dianne Martin (NZL)
5. Lori McCormack (CAN)

45 & Over Women
1. Liesbeth Van Der Jagt (NED)
2. Sharlene Mcgilvary (RSA)
3. Ellen Kuiper (CAN)
4. Joni Siebenlist (USA)
5. Kathyrn Bostrom (USA)
6. Shirley Lupino (CAN)
7. Kittie Weston-Knauer (USA)


12 & Under Boys Cruiser
1. Dakota Senger (USA)
2. Tyler Whitfield (USA)
3. Bryce Betts (USA)
4. Maliek Byndloss (USA)
5. Alden Volle (USA)
6. Alex Jones (USA)
7. Maxime Vicat (FRA)
8. Kohei Yoshi (JPN)

13 & 14 Boys Cruiser
1. Luca Alfredo Bustos (ARG)
2. William Russell (USA)
3. Graeme Mud (AUS)
4. Adam Shields (AUS)
5. Nathan Padilla (USA)
6. Mattia Furlan (ITA)
7. Bastien Merle (FRA)
8. Gunn Wesley (USA)

15 & 16 Boys Cruiser
1. Jelle Van Gorkom (NED)
2. Connor Fields (USA)
3. Michael Chasteauneuf (AUS)
4. Corben Sharrah (USA)
5. Matthew Rubeck (USA)
6. Lorin Martinez (FRA)
7. Deiby Corrales (COL)
8. Sylvain Andre (FRA)

17-24 Men Cruiser
1. Weston Pope (USA)
2. Johnny Woodmansee (USA)
3. Luke Pretlove (AUS)
4. Adrien Bizourd (FRA)
5. Bobby Zahm (USA)
6. Lilian Goux (FRA)
7. Jordan O;Keefe (RSA)
8. Jeremy Boutin (FRA)

25-29 Men Cruiser
1. Sebastian Tejada (COL)
2. Alexander Rico (COL)
3. Dominic Picotte (CAN)
4. Sander Ter Meulen (NED)
5. Cam Birtwell (CAN)
6. Manuel Tangarife (COL)
7. George Vick (USA)

30-34 Men Cruiser
1. Tommy Opincar (USA)
2. Yann Cherbonnel (FRA)
3. Jean Ren Ducos De Lahitte (FRA)
4. Jade Mcpherson (AUS)
5. Andy Shaw (GBR)
6. John Pfeiffer (USA)
7. Szilard Szurdok (SUI)
8. Mike Hammond (USA)

35-39 Men Cruiser
1. Jason Carnes (USA)
2. Pierre Henri Sauzew (FRA)
3. David Alavoine (FRA)
4. Robert O'gorman Jr. (USA)
5. Helmi Feutl (AUT)
6. Alan Hill (GBR)
7. Yann Bonici (FRA)
8. Scott Moreland (USA)

40-44 Men Cruiser
1. Eric Rupe (USA)
2. Luc Koehler (FRA)
3. Ash Rawson (NZL)
4. Trevor Stamford (GBR)
5. Trevor Brown (CAN)
6. George Goodall (USA)
7. Wilco Cosijnse (NED)
8. Gary Slater (USA)

45 & Over Cruiser
1. Peter Jensen (CAN)
2. Donald Hill (CAN)
3. Laurie Penny (NZL)
4. Tony Fluet (CAN)
5. Bert Volkers (NED)
6. Mike Kelley (USA)
7. Stephan Gonzales (USA)
8. George Grant (USA)



 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login