Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

August 17/07 9:21 am - Trans Rockies: Stage 5


Posted by Editoress on 08/17/07
 

2007 TransRockies Challenge
Report Courtesy Paul Done

Photos Courtesy Dan Hudson and or TransRockies Challenge

Stage 5 (August 16th): Whiteswan Lake to ElkFord, 93km/1500m climbing

After three days in the remote Rocky Mountain backcountry, the riders of the 2007 TransRockies Challenge were very pleased to return to civilization as they rolled into Elkford, British Columbia to finish Stage 5 in what has been an exceptionally hot, dusty and wearing edition of this epic race.

Again, the hot high sun beat down without mercy on the 560 riders who rolled out of Whiteswan Lake knew that Stage 5 would be another long one in the saddle with two major passes including the monster 2100 metre Crossing Creek Pass and legendary gnarlfest 3km-long rock field which has claimed several riders in the history of the TransRockies Challenge.

After being beaten at the line yesterday by Team La Ruta, Roddi Lega and Tim Heemskerk of Team United Cycles were extra-determined to take first place today on the 90km leg from Whiteswan Lake to Elkford, BC. Three teams formed an early group, La Ruta, United Cycles and the composite Rocky Mountain Haywood/Opus team of Andreas Hestler and Brian Cooke, both of whom had lost a partner on the previous day. Though they were not eligible for the prizes, Hestler and Cooke heated up the competition with a furious pace through the middle of the race.

Having survived the wicked tempo, Team United Cycles were able to establish a small gap on a singletrack section and held the lead to the top of the last 14km descent when the fast-charging Costa Ricans almost managed to catch them. Lega and Heemskerk used some local knowledge on the beyond-technical rocky opening section of the descent and kept the hammer down to roll across the line in a finishing time of 4:02:18, 4 minutes faster than Team La Ruta. The Costa Ricans pushed themselves to the limit on the unfamiliar technical sections trying to live up their promise to win the stage as a birthday present for their team manager Luis Rueda Fonseca.

Hestler and Cooke crossed the line third on the day in 4:13, though Hestler's teammates Matt Green and Matt Hadley will get credit for third place with a time of 4:16:06. First and second place in the overall are unchanged though Team Rocky Mountain EA Sports moves back into third with the retirement of Team Opus.

While the leaders in some categories have started to build leads which seem insurmountable, others are tightening as the race progresses. For example, in the Open 100+ Combined ages category, the French-Canadian duo of Francois Amyot and Daniel Auclair (Team Zootallures) has seen their 25 minutes lead drop to 11 seconds with two stages to go as the Sygenta Prairie Boys, Don Sissons and Bill Benson have surged to three stages in a row.

Stage 6 Preview: Elkford to Sparwood, 116km/2300m climbing

This year's TransRockies Challenge saves the toughest day for for Day 6 with a huge stage which covers 116km and includes over 2300m of climbing over three passes. Opening with a leg-busting 5km climb up the Fording Mine road the racers then head into the trails for 20km of great single and doubletrack before starting the climbing the top of the 2000m Alexander Creek
Summit.

After another fire road transfer, the riders face another tough climb to the top of the Sparwood Ridge before plummeting nearly 1000 metres on single and doubletrack into Sparwood. This should be the longest day in the saddle for the riders this year.

Postcard from the TransRockies Challenge
The riders of la Ruta were forced to wait around for their Team Manager Luis Rueda Fonseca, who, like a large portion of the TransRockies caravan, was trapped behind a logging truck which lost its load on the narrow logging road exiting from Whiteswan Lake. After being held for an hour while the truck reloaded, he made a wrong turn and while trying to make up time on the long road transfer to Elkford, was pulled over by an RCMP officer for speeding. A passing member of the TransRockies caravan stopped to intercede and Luis was let off with a stern warning to "drive like a Canadian."
Of course, his team ended up wandering around the finish for an hour or so after they crossed the line waiting for Luis to arrive with their clean clothes.....

Open Men
1. United Cycle Team (Tim Heemskerk (Can)/Roddi Lega (Can)4:02:18.28
2. La Ruta (Federico Ramirez (Crc)/Ivan Amador (Crc)at 4:37.14
3. Rocky Mountain / EAsports (Matt Green (Can)/Matt Hadley (Can)11:48.11
4. Midnight Sun Coffee (Daniel Sessford (Can)/Jonah Clark (Can)19:39.14
5. Scheffer Andrew Ltd. (Trev Williams (Can)/Charlie Cooper (Can)19:41.25
6. 100% New Zealand (Angus Jennings (NZl)/Nick Ross (NZl)22:11.43
7. Norefjell CK (Henning Dybendal (Nor)/Kristian Torgersen (Nor)22:11.85
8. Frenetic-Volvo (Danilo Mathez (Sui)/Pierre Berberat (Sui)25:15.93
9. Team Mermaid (Adam Erritzoe (Den)/Thomas Dam (Den)30:07.33
10. VisitPA.com (Ryan Leech (USA)/Chip Kogelmann (USA)30:23.81
11. Big Guy little guy (Kelly Servinski (Can)/Hazen Simson (Can)30:48.34
12. Ridley's Cycle/ Deadgoat (Craig Stappler (Can)/Jon Nutbrown (Can)36:10.21
13. Hammermann (Pascal Mueller (Sui)/Daniel Schmid (Sui)36:53.75
14. Specialized/Solo-GI (Mike Mckee (Can)/Erik Bakke (Can)38:29.20
15. Helly Hansen UK (Howard Lowe (GBr)/Mark Humphrey (GBr)54:00.12
16. Team Sawtooth (Andrew Mclaren (RSA)/Menno Jongsma (Can)54:01.00
17. www.extreme-endurance.com (Rob Lee (GBr)/Gavin Atkins (GBr)55:58.67
18. Pearl Izumi-Scott Canada (Marc Leblanc (Can)/Ryan Draper (Can)56:52.39
19. Austrian Grizzlies (Wolfgang Seidl (Aut)/Sebastian Kellermayr (Aut)57:57.40
20. Donner Party (Justin Scharp (USA)/Jon Mitchell (USA)59:20.33
21. TekRacing (Kevin Curtis (USA)/Joseph Berg (USA)1:01:42.49
22. Martin/Benson (Todd Martin (Can)/Scott Benson (Can)1:01:43.97
23. Source Endurance (Simon Koster (USA)/Ben Ollett (USA)1:04:40.20
24. Kuhl Clothing (Steve Schwarz (USA)/Wolfgang Macholz (Ger)1:06:00.21
25. Devinci (Martin Delisle (Can)/Alexandre Boutin (Can)1:06:01.02
26. Perfect Strangers (Werner Folscher (Can)/Mark Grimmett (Can)1:07:41.12
27. ARROWSMITH BIKES (Jeff Riemer (Can)/Chris Birch (Can)1:08:03.39
28. Couloir/Aliance Sports (Colin Davis (Can)/John Firth (Can)1:11:48.75
29. Canmorebound - BMO (Gary Buxton (Can)/Alaric Fish (Can)1:12:15.01
30. Team Trinity Rooms (Evan Ryan (Irl)/Steve Haugh (Irl)1:15:14.00
31. Klondike Cog Cursers (Bill Slater (Can)/Ian Parker (Can)1:15:14.33
32. Scott - PowerBar - Magura (Mario Roma (Brz)/Odair Pereira (Brz)1:15:14.79
33. Chicken Run (Reyno La Cock (Can)/Jacques La Cock (Can)1:17:06.97
34. Team Catamount (Garin Frost (USA)/Kyle Rafford (USA)1:18:48.60
35. Dunham Bros (Brian Dunham (Can)/Peter Dunham (Can)1:18:49.15
36. Scat (Scott Nichols (USA)/Patrick Batten (USA)1:18:53.02
37. Team Bodyfit (Dominic Gauvin (Can)/Stacey Mateika (Can)1:18:55.46
38. Ultimate Ride-AUS (Corey Gerdsen (Aus)/Ben Hodgson (Aus)1:20:47.18
39. Myers Mechanical (John Myers (USA)/Shey Lindner (USA)1:21:22.34
40. Crook'dShanks (Kurtis Bond (Can)/Brent Rosvold (Can)1:21:39.21
41. Fuzzy Bunny (John Courtney (Can)/Johnathon Stamp (Can)1:24:20.50
42. national team of bavaria (Thomas Woeckener (Ger)/Christian Westermeier (Ger)1:24:21.14
43. CGI - Brown Brothers (Gary Brown (Can)/David Brown (Can)1:27:36.73
44. Missouri Cattlemen (Ralph Bethea (USA)/David Delahay (USA)1:27:38.71
45. Llikzzub (Chris Latura (USA)/Sam Allin (USA)1:27:47.84
46. Team Cobra Beer (Ian Bester (GBr)/Franco Van Schalkwyk (GBr)1:28:46.09
47. Team Grognard (David Mccormick (USA)/Kayden Kelly (USA)1:33:22.04
48. Relentless & Runningfree (Harper Forbes (Can)/James Galipeau (Can)1:37:25.79
49. BradyGames/AutoQuest (Doug Walsh (USA)/Brett Foster (USA)1:37:46.15
50. The Rifles (Mark Beaman (Can)/Jason Marriott (GBr)1:43:03.40
51. Total Beasts (Martin Fisher (GBr)/Ben Crimp (GBr)1:44:04.39
52. Big Hearts, Small Brains (Dennis Marineau (Can)/Dan Sigouin (Can)1:44:30.38
53. Farm Boys in Lycra (Danny Reimer (Can)/Steffan Reimer (Can)1:44:39.35
54. Team K2 Racing (Kevin Koopmans (Can)/Jason Koleba (Can)1:45:10.68
55. Mainfreight Mavericks (David Teirney (USA)/John Eshuis (NZl)1:47:54.66
56. United Cycle Team IV (Adrien Regimbald (Can)/Dan Mccarthy (USA)1:48:41.95
57. Team Meltdown (Jeremy Schneir (USA)/Rich Coppola (USA)1:48:52.03
58. Team Bootygrabber (Steve Champa (USA)/Fritjof Pameijer (USA)1:51:54.91
59. Higher Education 2 (Keith Berkoben (USA)/George Kenty (USA)1:53:24.47
60. Team PG / SPF 45 (Stephen Wickham (Can)/Matt Janzen (Can)1:57:20.22
61. Afghan Hounds (David Wilson (GBr)/Adam Morris (GBr)1:58:23.91
62. Big RED (Josh Davies (USA)/John Maguire (USA)1:59:11.09
63. Hoss (Daniel Mutz (USA)/Mark Malatesta (USA)2:00:43.27
64. London Phoenix (Dan Jenkins (GBr)/Dick Smith (USA)2:02:08.09
65. Spinnin' and Grinnin' (Rodney Hill (USA)/Brian Deason (Can)2:02:25.76
66. livin the dream canada (Allen Deahl (USA)/Guy Orozco (USA)2:05:11.05
67. SIMply do it (Ricco Friedrich (RSA)/Claude Van Cuyck (RSA)2:05:16.84
68. Irish Bear Wrestling Team (Matty Blayney (GBr)/Duane Mccreadie (GBr)2:05:27.06
69. Fly Boys (Niall Mcgrath (Can)/Sean Bartlett (Can)2:08:20.76
70. Let's Deux This (Branden Johannesen (USA)/Tom Harrington (USA)2:09:36.29
71. Hvalsoe MTB-CANYON (Flemming Sorensen (Den)/Anders Joergensen (Den)2:09:48.29
72. team cyclepath vancouver (Chris Mcgregor (Can)/Joel Stiles (Can)2:12:37.87
73. Team Hannibal´s Army (Kyler Rendle (USA)/Mark Stephenson (Can)2:13:20.48
74. Ready Made Llamas (James Lewis (Can)/Bill Hoyne (Can)2:13:28.17
75. Passion Trail Team (Michael Hironimus (USA)/John Gray (USA)2:14:41.29
76. Grandy (Andy Goss (GBr)/Graham Crabtree (GBr)2:14:44.15
77. Team Chelsea (Nicholas Winfield (Can)/Brian Henderson (Can)2:16:13.70
78. John Henry Memorial Fund (James Watson (GBr)/Thomas Credland (GBr)2:17:37.68
79. Big Fat Misfit (Marc Risdale (Can)/Mark Lepper (Can)2:17:45.39
80. les pachydermes (John Mcknight (Can)/Bailey Mcknight (Can)2:23:09.15
81. Poison Oakers (Carter Busse (USA)/Brent Kline (USA)2:23:17.24
82. Brainchild/Cyclepath Oakv (Peter Gowthorpe (Can)/Hung Lehong (Can)2:23:42.20
83. Celtic Bikers (Paul Tennant (GBr)/Ian Harty (GBr)2:23:51.89
84. Baghdad Berzecas (Robert Mcclure (GBr)/Charles Pennington (GBr)2:23:57.93
85. Jua Kali (Steven Scott (Ken)/Rob Doyle (Can)2:28:15.64
86. Chaos (Jon Aston (GBr)/Steven Thompson (USA)2:29:26.35
87. deep fried mars bars (Andreas Pfaffenbichler (Aus)/Max Quatember (Aus)2:31:02.26
88. Runningfree.com (John Yip (Can)/Bill Trayling (Can)2:35:11.34
89. Brothers in the Backyard (Christopher Buckman (Can)/Ryan Buckman (Can)2:35:43.98
90. Peaks (Henry Geddes (USA)/Adnan Kadir (USA)2:36:44.90
91. Furmivall Scullers (Christopher Morris (Can)/Randal Wichuk (Can)2:37:41.67
92. Toyota Never Quit Team (Robert Champagne (Can)/Colin Champagne (Can)2:38:06.45
93. New Grad, New Dad (Michael Plata (Can)/Keith Batstone (Can)2:39:36.19
94. The Terrible Ivans (David Ivanko (Can)/Sean Ivanko (Can)2:41:59.56
95. Comfortably Numb (James Parris (GBr)/Joel Winter (GBr)2:42:30.40
96. Misfit Psycles (Gordon Brown (Can)/Jeff Verheyen (Can)2:44:58.45
97. Transrookies (Jay Pelletier (USA)/Sid Rappe (USA)2:48:12.10
98. Sprocket and Hubs (Dominic Limb (GBr)/David Pickford (GBr)2:49:38.62
99. Team TB-1 Foot (Paul Trumpelmann (GBr)/David Helm (GBr)2:52:41.94
100. Team Elkford (Matthew Wilkie (Can)/Rocky Culver (Can)2:56:11.90
101. United Cycle V (Jim Seethram (Can)/Marcelo Lafuente (Can)2:58:29.78
102. WESTERN SPIRIT (David Nile (GBr)/Shane Kinkennon (USA)3:01:33.16
103. stevens_ (Lucas Stevens (Ned)/Emiel Stevens (Ned)3:02:14.95
104. Hector's Heroes (David Watt (GBr)/James Roberts (GBr)3:06:21.71
105. Prdel Racing (Chris Petrik (Can)/David Petrik (Can)3:13:03.10
106. Dutch in the Rocks (Bart Rutten (Ned)/Roald Hulshof (Ned)3:19:21.13
107. Wandering Chimps (Andrew Hieghton-Jackson (GBr)/Jonathan Beck (GBr)3:25:15.14
108. ZerieUSA (Andres Rojas (Col)/Carlos Zuluaga (USA)3:27:42.91
109. Missing Bag (Christian Egan (USA)/Marco Marchese (USA)3:41:12.44
110. gearhead.ca (Kevin Mcdonald (Can)/Terry Drew (Can)3:41:40.03
111. bikedress.de (Heiko Wild (Ger)/Michael Dotterweich (Ger)3:52:49.09
112. Realfrost (Randar Real (GBr)/Warren Frost (GBr)3:59:32.61
113. Team HolmesPlace Portugal (Nuno Duarte (Por)/Joao Elvas (Por)4:06:36.99
114. Peanut (Michael Whitbread (GBr)/David Harris (GBr)4:12:00.41
115. Shoganai (Neil Sheppard (Jpn)/David Potter (GBr)4:12:43.62
116. UBHRFC (Padraic O`Brien (GBr)/Willoughby Morgan (GBr)4:12:46.15
117. Team Twinkie 2 (Tom Ashworth (Can)/Colin Fisher (Can)4:32:35.84
118. Team Baz and Daz (Andrew Barrett (GBr)/Darren Wild (GBr)4:34:20.33
119. Team Fuddy (Neil Pennock (GBr)/James Young (GBr)4:42:50.03
120. Kemakol Brothers (Philip Lett (Can)/Dean Neville (Can)5:11:11.87
121. Team EKHO (Kevin Flanders (USA)/Cory Mortensen (USA)5:48:57.17
122. M.A.D (Joe Wilson (GBr)/John Wilson (GBr)5:56:45.43
123. T and K Adventures (Kent Stuckert (Can)/Tim Nelson (Can)5:57:21.64
124. YeRen ASR (William Moffett (USA)/James Elliott (USA)7:57:41.72
Open Mixed
1. Frontrunners-KONA (Normon Thibault (Can)/Wendy Simms (Can)4:39:12.38
2. shoair/rockandroad/xfusio (Louise Kobin (USA)/Eric Warkentin (USA)at 15:45.34
3. Wilson MountainSports/EAS (Steven Johnson (Aus)/Margie Smith (Can)15:56.53
4. Ergall (Paola Albertoni (Sui)/Luca Ruffa (Sui)25:14.79
5. Fearless Beavers (Cyd Fraser (Can)/Leighton Poidevin (Can)28:22.12
6. Schmoe Racing too (Elsa Dahlie (Can)/Brian Carson (Can)29:28.36
7. TnT (Terry Schinkel (Can)/Tracey Schinkel (Can)44:42.71
8. Team Scandal (Catriona Morrison (GBr)/Richard Jennings (GBr)44:52.72
9. Team MOBI (Madelaine Bate (Can)/Lonn Bate (Can)45:40.21
10. Lessard - Cycle Lamberts (Michel Bujold (Can)/Mireille Montminy (Can)58:50.53
11. let's just ride (Ric Fields (USA)/Wendy Lyall (USA)1:15:51.18
12. AURELIAN ECUADOR (Amanda Purtschert (Ecu)/Daniel Espinosa (Ecu)1:24:10.85
13. amashova (Alberto Puddu (RSA)/Landy Puddu (RSA)1:26:03.49
14. RAM (Marisa Tosi (Can)/Roy Custodio (Can)1:40:03.66
15. BlitzPrint (Nathalie Friebel (Can)/Peter Friebel (Can)1:55:09.66
16. West Point/Steed Cycles (Duhane Lam (Can)/Kathy Mckay (Can)1:55:40.86
17. ScapeGoat Racing (Carrie Williamson (Can)/Trevor Sutherland (Can)1:59:37.56
18. TEAM OUTLYNE (David Randall (Ger)/Victoria Smith (Ger)2:03:48.18
19. Fat Tired (Lewis Crawford (GBr)/Jo Crawford (GBr)2:19:24.80
20. Team Berry (Derick Berry (Can)/Heidi Berry (Can)2:36:16.74
21. Team GoGo (Mack Tilling (USA)/Shanti Tilling (USA)2:50:47.37
22. Blumberg Dagan LLP (Sam Dagan (USA)/Dan Williams (USA)3:00:09.41
23. Giant Innuendo (Lesley Kirkwood (GBr)/James Rigby (GBr)3:15:34.79
24. Grumpy Boots (Richard Sinclair (Aus)/Rebecca Wolfe (NZl)3:33:46.18
25. Team Hayland Tiling (Nik Ringwood (GBr)/Hilary Catchpole (GBr)4:19:34.14
26. Team Trebur (Norman Bernt (Ger)/Anna Bernt (Ger)4:26:34.36
27. The Vegemites (Sam Ervin (Can)/Krista Sutton (Can)4:30:23.53
28. Go Van Go (Tina Horsley (Can)/John Ashby (Can)5:18:20.84
29. Stubble Jumpers (Drew Bell (Can)/Angela Spence (Can)5:20:39.61
30. Team Hoot (Rob Hand (GBr)/Victoria Hand (GBr)7:20:47.62
Open Women
1. Trek VW - Giant (Hillary Harrison (USA)/Susan Haywood (USA)5:20:25.07
2. CANIWI GIRLS (Jenny Hillman (Can)/Jo Turnbull (NZl)at 16:39.84
3. Minx/Extreme Endurance (Fi Spotswood (GBr)/Meggie Bichard (GBr)21:04.02
4. Team Hilly Hell (Hilary Bloor (GBr)/Helen Lambert (GBr)1:19:16.30
5. Guidi-up (Amy Guidinger (Can)/Josee Hull (Can)1:50:52.53
6. Team Pulse (Tori Fahey (Can)/Cindy Koo (Can)2:09:41.44
7. We're 40! (Jen Galbreath (USA)/Catherine Talbot (USA)2:09:41.68
8. Alice Spring Chickens (Nicole James (Aus)/Claire Stevens (Aus)3:13:54.56
9. Portman blues (Lee-Ann Nessman (Can)/Joanne Porta (Can)3:43:33.40
10. Like Fine Wine......... (Nichola Sartisson (Can)/Hanne Nielsen (Can)3:58:56.06
100+ Open Gender
1. Syngenta Prairie Boys (Bill Benson (Can)/Don Sissons (Can)4:41:50.39
2. Zootallures (François Amyot (Can)/Daniel Auclair (Can)at 3:34.31
3. Team R.A.C.E. / Kamikaze (Hamish Gordon (Can)/Steve Varga (Can)32:21.82
4. Südtirol (Zenone Giacomuzzi (Ita)/Michael Gruener (Ita)51:36.36
5. Team Kiwi (Pete Madden (NZl)/Steve Wilson (NZl)1:05:01.60
6. mcbike riders (David Stewart (Can)/Willie Muller (Can)1:34:06.44
7. Fidas (Cam Thomas (Can)/Derek Fidler (Can)1:43:52.33
8. Fernie Goats (Pat Gilmar (Can)/Ron Clark (Can)1:48:44.05
9. Super Elliott (Simon Parker (Can)/Clive Burke (Can)2:01:36.94
10. Road Rash (Robert Wurm (USA)/John Dunn (USA)2:04:31.91
11. team holland 2 (Peter Van Der Velden (Ned)/Gerard Casteleijn (Ned)2:05:14.10
12. Team Twin-100 (David Eckersley (GBr)/Ronald Eckersley (Can)2:08:56.55
13. WHYNOT (Peter Sizemore (USA)/Blair Fackler (USA)2:23:41.05
14. Team Velocity (Dieter Sartisson (Can)/Ron Spencer (Can)2:25:49.09
15. Tough Lumber (Gary Pelletier (Can)/Marty Halprin (Can)2:31:28.65
16. Canmore Boyz (Clive Rubens (Can)/Peter Roginski (Can)2:39:48.11
17. Too Much Fun (Gord Lawrence (Can)/Blaine Nester (Can)3:01:38.66
18. Ultracats (David Innes (USA)/Robert Barrett (USA)3:07:46.81
19. Le Soprano Bike Team (Alex Muehlbauer (Ger)/Andreas Klier (Ger)3:10:30.74
20. Rubber Side Down (Dave Moroz (Can)/Russ Strilchuk (Can)3:16:37.03
21. Woodbury (Richard Woodbury (USA)/Laurie Woodbury (USA)5:52:09.27
80+ Men
1. Centra Performance (Christian Stabell Eriksen (Nor)/Ole Kristian Silseth (Nor)4:45:24.93
2. Team Tamarack Resort Idah (Jon Gould (USA)/Scott White (USA)at 0:00.26
3. The Riders of Graymont (Mike Cavaliere (Can)/Stan Magee (Can)2:52.69
4. Deadgoat/FitzgeraldRacing (Tim Brezsnyak (Can)/Mike Piker (USA)8:14.22
5. GONGSTERS (Robert Watson (Aus)/Ryan Lennox (Aus)17:28.97
6. Capitol Subaru Cycling (Evan Plews (USA)/Steve Yenne (USA)20:05.89
7. Fightin' Bobas / Gianni (Erin Walker (USA)/Dan Harting (USA)22:53.84
8. Pedals Without a Cause (Darryl Mekechuk (Can)/Yuri Lipkov (Can)25:38.71
9. Schmoe Racing (Steve Walsh (Can)/Kevin Walsh (Can)26:57.74
10. Starship Troopers (Klaus Pauly (Ger)/Ingo Kemsies (Ger)30:12.62
11. Deadgoat Racing (Edward Roddy (Can)/Pat Doyle (Can)30:43.60
12. United Cycle Team III (Trevor Pombert (Can)/Roger Clemens (Can)31:35.96
13. TransRocky Horror Show (Paul Donnelly (GBr)/Andrew Jackson (GBr)32:09.49
14. Mudmen (Tom Ebbern (Can)/Darrell Jones (Can)37:01.07
15. Astoria De'd Dogs (Andy Aufschnaiter (Can)/George Andrew (Can)42:37.64
16. Baja Racers (Trever Bushnell (USA)/Art Macfarland (USA)44:31.04
17. OUT OF AFRICA (Ben Swart (RSA)/Tjaart Van Nieuwenhuizen (RSA)47:27.72
18. Little Lebowski Urban Ach (Jeff Kelley (USA)/Jim Kelley (USA)47:36.93
19. Deadgoat Racing / Bow Cyc (Gerry Mccuaig (Can)/Lloyd Murray (Can)50:24.43
20. Team Pedal / Kona (Paul Newitt (Can)/Dean Irvine (Can)50:53.81
21. Steed Cycles/Dark Horse Racing (John Ramsden (Can)/Trevor Stone (Can)51:25.69
22. Go Buddy Go (Mark Leeper (Hnk)/Andrew Thomson (Hnk)55:13.49
23. Hardline (Brad Pochay (Can)/Dirk Dorenbos (Can)56:09.80
24. Pain in the Kootanies (Dave Burwash (Can)/Tim Girvin (Can)1:02:56.08
25. TEAM WEVA / BIONICON (Alfons Breu (Ger)/Wolfgan Zauritz (Ger)1:04:00.06
26. LittleMan Sporting Club (Geoff Jones (USA)/Scott W. Witthoff (USA)1:07:02.33
27. Team Milo (Antony Gray (GBr)/Brian Trill (GBr)1:08:23.01
28. 2XU (Kevin Cadieux (USA)/Lance Polloreno (USA)1:09:27.79
29. Fernie Wolverines (Sean Staplin (Can)/Todd Loewen (Can)1:12:30.46
30. DreamCatcher Chalets (Andy Harris (Can)/Greg Thompson (Can)1:17:31.75
31. Nucking Futs (Oggie Sokolovic (Can)/James Irwin (Can)1:17:32.13
32. Swiss Animals (Lothar Schaer (Sui)/Andy Roethlisberger (Sui)1:18:47.92
33. Mex y Can (Jim Baker (Can)/Armando Dattoli (Mex)1:19:22.90
34. Wish You! (Don Keller (USA)/Sebastian Hargrove (USA)1:22:12.09
35. Big Sugar (Robert Kelly (Can)/Jeff Mckague (Can)1:28:09.09
36. Idaho Two Wheels Vertical (Shawn Taylor (USA)/Tom Lamphier (USA)1:29:54.90
37. MISFIT PSYCLES (Peter Keiller (Can)/Michael Cranwell (Can)1:30:56.73
38. Team Syklisten (Gary Bruce Turner (Nor)/Per Oskar Jr. Ternsten (Nor)1:34:36.11
39. Cyclepath Oakville - N4S (Jeff Shikaze (Can)/Greg Shikaze (Can)1:35:51.92
40. Karma Rocks the Rockies (Dale Mcallister (Can)/Larry Michienzi (Omn)1:36:23.01
41. VeloEpic (Bruno Normand (Can)/Stefan Muller (Can)1:38:33.54
42. Rocky Mountain Pulskiller (Christian Denfeld (Ger)/Frank Schuckhardt (Ger)1:41:09.45
43. Cyclelogical Problems (Jason Grinstead (USA)/Chris Handy (USA)1:41:58.14
44. Old & Slow (Michael Borneo (USA)/Steve Quinlan (USA)1:43:50.92
45. Glenburnie Trails (Grant Snyder (Can)/Rob Sangers (Can)1:45:29.65
46. Mountain View (Nathan Uskosky (USA)/Rob Robson (USA)1:46:32.71
47. RB Squared (Robert Bessette (Can)/Richard Bourbonniere (Can)1:48:41.97
48. Mud Life Crisis (Dave O'neill (Can)/Kevin Harris (Can)1:52:03.42
49. Roasted Salty Nuts (Richard Davies (Can)/Dave Macdowell (Can)1:53:35.97
50. Team Lemonade Sparkle (Richard Wilson (GBr)/Gary Baum (GBr)2:02:09.33
51. Team Hunsrück (Thomas Henn (Ger)/Werner Vollrath (Ger)2:06:17.79
52. Sitka Developments (Fraser Ross (Can)/Craig Bartlett (Can)2:06:32.64
53. Team Labora (Greg Mook (GBr)/Mark Wynn (GBr)2:19:38.14
54. KANIMAMBO (Charles Steyn (RSA)/Charles Jnr Steyn (RSA)2:36:13.04
55. Cyclepath Calgary (Steve Swenson (Can)/Dennis Smaggus (Can)2:36:38.19
56. Brazilian Boys (Ivam Melo (Brz)/Mauricio Goncalves (Brz)2:41:06.38
57. Painted Shorts (John O'shannassy (Can)/Brad Loewen (Can)2:48:04.95
58. Flyin 40's (Keith Dodds (Can)/Alex Hiddink (Can)2:50:14.05
59. Num Nutz (David Knox (GBr)/Darrell Boult (GBr)2:50:26.88
60. MRC (Jeff Scott (Can)/Travis Wolfe (Can)2:54:05.89
61. London Dynamo (William Gilbert (GBr)/Chris Ward (GBr)2:57:35.94
62. McZee (Michael Zymowski (USA)/Larry Mcdonald (USA)2:57:42.85
63. Fernie Grizzlies (Arthur Sombrowski (Can)/Brendan Morgan (Can)3:01:36.47
64. Shuggmiester (Jeff Shugg (Can)/Keith Shugg (Aus)3:02:26.16
65. the jaffamen (Philip Kujawa (GBr)/Jason Thomas (GBr)3:05:54.13
66. Caution: Frequent Stops (Ted Staib (USA)/Randy Clough (USA)3:06:53.54
67. Nickel Minors (Keith Dunleavy (GBr)/Steve Reece (GBr)3:08:18.24
68. One Less Car (Michael Glass (USA)/Mark Neumann (USA)3:09:43.64
69. PelotonTwo GB (Tony Dallimore (GBr)/Mike Yates (GBr)3:13:46.13
70. Garden City Trailblazers (Carlo Rebolini (USA)/Mike Heedles (USA)3:25:24.58
71. SABWAMP (Rick Cunningham (GBr)/Stuart Kane (Aus)3:27:35.78
72. NAFI (Gert Du Plessis (Can)/Christopher Allen (Can)3:28:04.58
73. Square Wheels (Kevin Holliday (GBr)/Rob Shaw (GBr)3:35:19.72
74. Team Holland 1 (Erik Nieuwerth (Ned)/Aad Van Der Velden (Ned)3:40:41.44
75. St James Connection (Aaron Snively (Can)/Eric Ravnaas (Can)4:00:28.37
76. Racing Snails (Nir Heler (Can)/Mike Carter (Can)5:15:43.95
77. Hart Attak (Peter Hart (GBr)/John Hart (GBr)7:14:35.07
80+ Mixed
1. Kona/Le pédalier (Gilles Morneau (Can)/Isabelle Cantin (Can)5:04:28.72
2. Deadgoat Racing (Trish Grajczyk (Can)/Dave Ford (Can)at 9:10.92
3. Los Bandidos / Ghost Team (Gerhard Kiessling (Ger)/Kerstin Loeffler (Ger)58:55.16
4. Edgeheads (Jill Parry (Can)/Rob Lubig (Can)1:22:03.60
5. Gemini Goats (Linda Green (Can)/Brendan Oconnell (Can)1:26:59.96
6. Over the Hill (John Manning (Can)/Laddie Hannam (Can)1:49:57.16
7. Pebbles & Bam-Bam (Annie Rogoschewsky (Can)/Evan Harbinson (Can)1:54:11.78
8. chipoltle titus/mashoogs (Kim Pardoe (USA)/Aaron Miripol (USA)2:08:32.09
9. Cariboo Fools Gold (Monte Mckelvie (Can)/Bridget Nowakowski (Can)2:55:37.83
10. Red Planet Bikes (John Platt (GBr)/Freddie Platt (GBr)3:07:07.15
11. Misfitpsycles (Anthony Hannem (Can)/Kendra Olsen (Can)3:58:45.50
12. Married with Children (Michelle Klapatiuk (Can)/Chris Klapatiuk (Can)4:48:57.47
13. D&D Elements (Darrel Dagneau Diane Dagneau 5:02:30.51
Unclassified
1. Opus (Steve Gaffney (Can)/Brian Cooke (Can)4:13:52.92
2. Rocky Mountain Bicycles/ Haywood Securities (Andreas Hestler (Can)/Kevin Calhoun (Can)4:13:52.92
3. Raven (Solo) (Nikki Kassel (Can)/ 4:45:24.44
4. Gyldne Tider (Staale Hoegden (Nor)/Terje Sirevaag (Nor)4:45:27.42
5. DEKIRU (Bryant Hebert (Can)/Yoko Kodama (Can)4:48:35.58
6. Makgadikgadi Cubs (Pieter Van Rooyen (USA)/George Oertel (RSA)5:14:59.55
7. kf-dyna (Peter Henderson (Can)/Keith Evans (Can)5:15:00.03
8. J squared (James Johnson (USA)/Jason Cronk (USA)5:44:37.21
9. Sportmind (Ashley Scott (GBr)/Nigel Wilkinson (GBr)6:18:38.16
10. THIS 2 SHALL PASS (Tom Collins (Can)/Les Davidson (Can)6:36:10.94
11. alpine sun and shower (Solo) (Heinz Schauer (Ger)/Barbara Gleske (Ger)7:06:24.53
12. BEAR SCARERS (Greg Standish (GBr)/Anthony Clifford (GBr)7:38:14.40
13. Boulevardiers De La Buisson (Russell Mackinnon (Can)/John Homer (Can)7:39:29.82
14. Tail Gunners (Dan Wray (Can)/Lake Arapakis (Omn)7:53:43.17
15. Team Twinkies 1 (Rob Sandolowich (Can)/Brian Betsworth (Can)
16. Couloir, RBCDS,Cannondale (Joey Cowan (Can)/Roy Moe (Can)
17. Puffin Dragons (Darren Lloyd (GBr)/Chris Dance (GBr)
18. ROOKIES (Christo Koen (Can)/Kevin Hanes (Can)
19. Middle-Age Kamikaze's (Allan Kendall (Can)/Lori Mccullagh (Can)
20. Ridley's Chinook (Jody Reid (Can)/Thomas Bounds (Can)
21. The Tortiose (Harvey Brust (Can)/Melissa Brust (Can)
22. Hydrate or Die! (Cindy Mohn (Can)/Joel Brazeau (Can)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login