Posted by Editoress on 06/30/08
2008 Road Nationals St Georges de Beauce, QC
Day 4: Criteriums
Open Women (35 laps) | |
1. Merrill Collins (ON) La Bicicletta/J Lindeberg | 1:17:01 |
2. Jenny Trew (BC) Vanderkitten Racing | |
3. Stephanie Roorda (BC) Vanderkitten Racing | |
4. Laurie-anne Dupont Renaud (QC) Équipe du Québec | |
5. Natacha Elliot (QC) EMD Serono | |
6. Joanie Caron (QC) Équipe Cascades | |
7. Mathilde Hupin Debeurme (QC) Marin Bikes | |
8. Jessica Kisell (AB) Team Alberta | all s.t. |
9. Vicki Thomas (ON) The Cyclery | 1:22 |
DNS. Stephanie Bester (ON) Team Ontario | |
DNS. Florence Laplante Lamarche (ON) Ottawa Bicycle Club | |
DNS. Katie Spittlehouse (ON) Team Ontario | |
DNF. Geneviève Bourgeois (QC) Eva-Devinci (Club) | |
DNF. Véronique Drapeau Zgoralski (QC) Vélo Club Longueuil | |
DNF. Gabrielle Duchesne (QC) Équipe du Québec | |
DNF. Évelyne Gagnon (QC) Eva-Devinci (Club) | |
DNF. Jessica Garneau (QC) Rocky Mountain/Lessard | |
DNF. Virginie Gauthier (QC) Équipe du Québec | |
DNF. Leah Kirchmann (MB) Team Manitoba | |
DNF. Joanie Laflamme (QC) Équipe du Québec | |
DNF. Adriane Provost (QC) Équipe du Québec | |
DNF. Anna Schappert (QC) Manitoba Provincial Team | |
DNF. Ellen Sparling (AB) bicisport Calgary | |
DNF. Valerie Gaston (QC) Les Rouleurs de l'Outaouais | |
DNF. Raphaëlle Chrétien (QC) Équipe du Québec | |
DNF. Catherine Hogan (QC) Équipe du Québec | |
DNF. Karine Tessier (QC) Marinoni-Cadence | |
Elite Men (40 laps) | |
1. Keven Lacombe (QC) Équipe du Québec | 1:10:14 |
2. Bruno Langlois (QC) Team Volkswagen | at s.t. |
3. Derrick St-John (ON) Jet Fuel Coffee | 0:05 |
4. Martin Gilbert (QC) Équipe du Québec | 0:13 |
5. Charly Vives (QC) Calyon Pro Cycling Team | |
6. Jean-Michel Lachance (QC) Team Volkswagen | |
7. Nick Friesen (AB) GS Mengoni USA | |
8. Ugo Lapierre (QC) 2peer -Vélo sélect | |
9. Darko Ficko (ON) La Bicicletta/J Lindeberg | all s.t. |
10. Mathieu Roy (QC) Calyon Pro Cycling Team | 0:45 |
11. Thierry Laliberté (QC) Sportif Bromont | 1:14 |
12. Charles Dionne (QC) Équipe du Québec | s.t. |
13. Vincent Quirion (QC) Garneau-Crocs-Suzano | 1:15 |
14. Antoine Matteau (QC) Garneau-Crocs-Suzano | |
15. Andrew Bradbury (ON) Team Ontario | |
16. Kevin Hazzard (ON) JetFuel Coffee | |
17. Maxime Vives (QC) Calyon Pro Cycling Team | |
18. Glen Rendall (ON) Ride with Rendall | all s.t. |
19. Jean-François Racine (QC) Garneau-Crocs-Suzano | 1:18 |
20. Matt Guse (ON) Calyon Pro Cycling Team | 1:39 |
21. Mathew Bell (QC) Calyon Pro Cycling Team | 1:43 |
DNS. Michael Nash (ON) Ride with Rendall | |
DNS. Guillaume Boivin (QC) Équipe du Québec | |
DNS. Ben Rempel (SK) Team Saskatchewan | |
DNF. Jim Tsilemos (ON) Ride With Rendall | |
Junior Men (35 laps) | |
1. Simon Lambert Lemay (QC) Équipe du Québec | 1:03:25 |
2. Hugo Houle (QC) Équipe du Québec | |
3. Jean Samuel Deshaies (QC) D'Amos | both s.t. |
4. Dustin Andrews (AB) Team Alberta | 0:02 |
5. David Boily (QC) Équipe du Québec | 1:33 |
6. Stuart Wight (NB) Atlantic Cycling Centre | 1:35 |
7. Jean-Michel Naud (QC) D'Amos | |
8. Ryan Aitcheson (ON) Team Ontario | |
9. Antoine Duchesne (QC) Équipe du Québec | all s.t. |
10. Cody Campbell (BC) Cycling BC | 1:40 |
11. Pierick Naud (QC) Eva-Devinci (Club) | s.t. |
12. Kevin Massicotte (ON) Team Ontario | 3:08 |
13. Sam Loud (ON) Rollin Thunder | |
14. Rémi Pelletier-Roy (QC) Dynamiks de Contrecoeur | both s.t. |
15. Philippe Lacasse (QC) Vélo Club Longueuil | 3:12 |
16. David Larson (AB) Juventus | 3:59 |
DNS. Guillaume Charest (QC) Vélo Club Longueuil | |
DNS. William Garneau (QC) Équipe du Québec | |
DNS. Adrian Huemmer (MB) Mazurcoaching.com | |
DNS. Marshall Verbrugge (MB) Woodcock Cycle/Team Manitoba | |
DNS. Charles-Alexandre Cloutier (QC) Espoirs Saputo | |
DNF. Yannick Bédard (QC) Apogee-Kuota/Elicycle | |
DNF. Pierre-Étienne Boivin (QC) Eva-Devinci (Club) | |
DNF. Marc-André Bonneau (QC) Eva-Devinci (Club) | |
DNF. Jérôme Boucher (QC) Garneau-Crocs-Suzano | |
DNF. Philippe Brizzard (QC) Dynamiks de Contrecoeur | |
DNF. Jean-Richard Cormier (NB) Atlantic Cycling Centre | |
DNF. Logan Cornel (ON) Team Ontario | |
DNF. Matteo Dal-Cin (ON) Team Ontario | |
DNF. Laurent Dallaire (QC) Vélo Club Longueuil | |
DNF. Julien Daly (QC) Indépendant | |
DNF. Trevor Damen (QC) Team Ontario | |
DNF. Ludovic Fleury (QC) Équipe du Québec | |
DNF. Mason Hanrahan (QC) Euro-Sports.ca | |
DNF. Derek Harnden (ON) Peterborough Cycling Club | |
DNF. Derek Hughes (PE) Atlantic Cycling Centre | |
DNF. Curtis Jung (BC) Team BC | |
DNF. Marc-Olivier Jussaume (QC) Eva-Devinci (Club) | |
DNF. Kyle Kneabone (PE) Atlantic Cycling Centre | |
DNF. Andrew Lattimorea (ON) Team Ontario | |
DNF. Andrew L'Esperance (NS) Atlantic Cycling Centre | |
DNF. Antoni Loignon (QC) Garneau-Crocs-Suzano | |
DNF. Willem MacKenzie (PE) Atlantic Cycling Centre | |
DNF. Jason Manning (BC) Cycling BC | |
DNF. Boris Martin (BC) Cycling BC | |
DNF. Philippe Nadon (QC) D'Amos | |
DNF. Devon Novakowski (ON) Team Ontario | |
DNF. Frédéric Ouellet-Lacroix (QC) Vélo Club Longueuil | |
DNF. Brody Pasciullo (ON) The Cyclepath Thunder Bay | |
DNF. Pierrick Picard Fiset (QC) D'Amos | |
DNF. Colin Reinholt (ON) Team Ontario | |
DNF. Jacob Schwingboth (BC) Team BC | |
DNF. Karl Steppan (QC) D'Amos | |
DNF. Ian Turner (ON) National Cycling Center Hamilton | |
DNF. Mikael Bilodeau (QC) Espoirs Saputo | |
DNF. Marc-Olivier Helms (QC) Espoirs Saputo | |
DNF. Hugo Barette (QC) Espoirs Saputo | |
DNF. Christophe Riopel-Benoît (QC) Espoirs Saputo | |
DNF. Evan Flater (BC) Cycling | |
DNF. Corey Hess (BC) Team BC | |
DNF. Kevin Thorpe (BC) Team BC | |
Cadet Women | |
1. Anne-Marie B. Morin (QC) Garneau-Crocs-Suzano | 22:11 |
2. Audrey Bernard (QC) Elicycle Inc / Apogee-Kuota | |
3. Laurence Dufour (QC) Espoirs de Laval | |
4. Elisabeth Albert (QC) CC 2R/Équipe Record | |
5. Josiane Boily (QC) Acidose Lactique | |
6. Erika Potvin (QC) Elicycle Inc / Apogee-Kuota | all s.t. |
7. Frederique Lord (QC) Garneau-Crocs-Suzano | 0:09 |
8. Marie-Pier Boivin-Martel (QC) Acidose Lactique | 0:33 |
9. Marite Beliveau-Gagnon (QC) Espoirs de Laval | 0:44 |
10. Gabrielle Flamand Ladouceur (QC) Beauce | s.t. |
11. Josianne Bonneau (QC) Acidose Lactique | 2:03 |
12. Elodie Gillard (QC) CC 2R/Équipe Record | 2:05 |
13. Marie-Andrée Bégin (QC) Club cycliste de beauce | 2:44 |
Cadet Men (20 laps) | |
1. Edouard Garneau (QC) Garneau-Crocs-Suzano | 40:55 |
2. Christopher Bernard (QC) Elicycle Inc / Apogee-Kuota | 0:01 |
3. Jean-Philippe Drouin (QC) Beauce | 0:04 |
4. Jacob Bouchard (QC) Acidose Lactique | 1:09 |
5. Marc-Andre Beaudoin (QC) Garneau-Crocs-Suzano | s.t. |
6. Thomas Folly (QC) Proco (Tourcom) | 3:17 |
DNF. Francis Lambert-Lemay (QC) indépendant RP | |
Master Men (30 laps) | |
1. Daniel Wood (AB) ERTC | 57:01 |
2. Martin Rooseboom (QC) Cycle Patrick | at 0:07 |
3. John Malois (QC) CIBC Wood-Gundy | |
4. Eric Provost (QC) Opus-PowerWatts | |
5. Greg Cavanagh (ON) Cyclepath Oakville RT | |
6. Jonathan Wood (AB) La Bicicletta/J.Lindeberg | |
7. Marc Boudreau (ON) Rides with Rendall | |
8. Alexandre Côté (QC) Équipe Brunet | |
9. Stéphane Le Beau (QC) Opus-PowerWatts | |
10. Francois Doyon (QC) Cycles Performance-Cinelume | all s.t. |
11. Terence Dahms (AB) Pedalhead RoadWorks | 0:13 |
12. Kevin Rokosh (AB) ERTC | 0:14 |
13. Woods François (QC) CIBC Wood-Gundy | 0:16 |
14. Yan Parent (QC) Rocky Mountain/Pro-Cycle | 0:18 |
15. Peter Toth (AB) Juventus | s.t. |
16. Fernand Rooseboom (QC) Cycle Patrick | 0:30 |
17. Miguel Sanchez (QC) Sports Bazar Inc | 0:32 |
DNS. Yorick Caron (QC) Cycles Performance-Cinelume | |
DNS. Michel Courval (QC) Opus-PowerWatts | |
DNS. Regis Picoux (QC) VC Montreal-Cycles Régis | |
DNS. Carl Grenier (QC) Sleeman Clear/Énergie-Kuota | |
DNS. Robert Morin (QC) Rocky Mountain/Pro-Cycle | |
DNS. Michel Plourde (QC) CC Côte-Nord | |
DNS. Bryan Spiegel (ON) Yellow Pages Group | |
DNS. Sylvan Adams (QC) Calyon/Martin Swiss | |
DNS. Miroslaw Gacek (QC) Ind | |
DNS. Bernard Vives (QC) Calyon/Martin Swiss | |
DNF. Pascal Allie (QC) Drummond | |
DNF. Ugo Garneau (QC) Les Rouleurs de l'Outaouais | |
DNF. Nicola Giancola (QC) CIBC Wood-Gundy | |
DNF. Charles Cormier (NB) Mike's Bike Shop | |
DNF. Richard Dagenais (ON) Ind | |
DNF. Michel Pelletier (BC) Velo Vets | |
DNF. André Rodrigue (QC) Indépendant | |
Minime Girls | |
1. Janie Rioux-Coulombe (QC) Sherbrooke (club cycliste) | 23:00 |
2. Michelle Wall (QC) Club cycliste de beauce | 1:37 |
3. Élisabeth Poulin (QC) Club cycliste de beauce | 2:34 |
4. Hélène Duval (QC) Club cycliste de beauce | 4:48 |
Minime Boys | |
1. Joakim Albert (QC) Garneau-Crocs-Suzano | 19:57 |
2. Joseph-Emile Lupien (QC) CC 2R/Équipe Record | at 0:11 |
3. Marc-Antoine Noel (QC) Vélocité Drummond | 2:05 |
4. Daniel Plourde (QC) CC Côte-Nord | 2:06 |
5. Yohan Patry (QC) Espoirs de Laval | s.t. |
6. David Drouin (QC) Beauce | 2:17 |
7. Maximilien Picoux (QC) VC Montreal-Cycles Régis | 4:44 |
8. Vincent Flamand Ladouceur (QC) Beauce | 5:00 |
9. Mathieu Chouinard (QC) Garneau Crocs | 5:46 |
10. Louis-David Poulin (QC) Beauce | 10:36 |
DQ. Nicholas Turcotte (QC) Beauce | |
PeeWee Girls | |
1. Marianne Aubichon (QC) CC 2R/Équipe Record | 7:15 |
2. Darya De Beaumont (QC) Beauce | at 1:04 |
3. Audreanne Lariviere (QC) Beauce | 2:21 |
PeeWee Boys | |
1. Jerome Rancourt (QC) CPV Val des Monts | 7:39 |
2. Cimon Charest-Deschenes (QC) CC 2R/Équipe Record | at 0:06 |
3. Anthony Lariviere (QC) Beauce | s.t. |
4. Charles Paquet (QC) Côte Nord | 0:27 |
5. Tommy Drouin (QC) Beauce | 1:05 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |